Reklama

pátek 5. března 2021

Proč chce pravice drahou elektřinu?

Jiří Paroubek

5. 3. 2021  VašeVěc

Jako obvykle vystupuje poněkud prostá poslankyně TOP 09 Langšadlová s velkým entuziasmem. Mám na mysli nadšení, kterým veřejně vyjadřuje svou patologickou rusofóbii a sinofóbii. Langšádlová se jako sv. Johanka z Arku české pravice ujala svatého boje proti rus
ké a čínské účasti ve výběrovém řízení na dodavatele jednoho bloku jaderné elektrárny (JE) Dukovany. Langšádlová se dokonce vyjádřila takto: „To, že vláda chce oslovit i Rusko, navzdory tomu, že naprostá většina občanů České republiky je zásadně proti, je opravdu nesmírně velký hazard s naší suverenitou a naší budoucností“.Rozeberme si nyní naprostou nesmyslnost tohoto výroku. V úvodu bych rád zdůraznil, že vůbec nejsem příznivcem rozšiřování podílu jaderné energetiky na výrobě elektrické energie u nás. Vláda by měla zkoumat i jiné možnosti a alternativy, např. razantní rozvoj obnovitelných zdrojů. Technické a ekonomické možnosti pokud jde o 0ZE, včetně výroby akumulačních baterií, se rozvíjejí tak dynamicky, že lze předpokládat za nějakých pět až sedm či deset let bude tento zdroj velmi konkurenceschopný (on je vlastně konkurenceschopný již dnes - (ale ne bez dotací! - pozn.red.N.R.))

Poněkud prostá poslankyně za TOP 09 nepochopila, že českému obyvatelstvu nejde ani tak o státní příslušnost firmy, která snad bude někdy v budoucnu stavět blok JE Dukovany. Především přece půjde o cenu elektrické energie a ne o ideologicky motivované bláboly. Jinak řečeno, kdo nabídne nižší cenu realizace celé obří dodávky bloku v Dukovanech, ten vlastně zajišťuje nižší výrobní cenu elektrické energie. Pokud to budou Rusové anebo Číňané a pokud tedy zajistí nižší cenu elektřiny, je mi to v zásadě jedno. Nechápu, co je na tom z bezpečnostního hlediska pro republiku a její občany závadného.

Nižší cena elektrické energie je přece dobrá jak pro domácnosti občanů, tak pro český průmysl. Elektrická energie v průmyslu, ale i v dalších sférách národního hospodářství tvoří jednu z největších položek nákladů. Pokud existuje možnost snížit tyto náklady ve firmách, měli bychom ji využít.

Politici typu Langšádlové a spol. z řad české pravice ale vědí, že otázka ceny elektřiny z JE Dukovany dopadne na české občany a firmy v plném rozsahu až za nějakých dvacet let. A to už někteří z pánů poslanců a paní poslankyň dnešní sněmovny budou na onom světě. A jiní ve stavu šťastné senility budou trpět ztrátou paměti. Takže pokud se Langšádlová dovolává vůle většiny občanů, měla by jim především říci pravdu. A ta pravda je, že čím nižší budou pořizovací náklady stavby a technologie nového bloku JE, tím nižší bude cena elektrické energie poté, co blok bude uveden do provozu.

Všechny ostatní doprovodné řečnické triky pirátských a dalších poslanců o pevné ceně a podobné zajímavostí to mohou těžko zakrýt, co je vlastně tou jedinou podstatnou otázkou.

Pokud občanům vysvětlíme, že čím nižší bude cena investičních nákladů stavby a technologie, tím nižší cena elektřiny bude jednou v budoucnosti přicházet do sítě. Tak tomu budou velmi dobře rozumět. Pokud ale budou česká média vytvářet atmosféru, že na Mikuláše budou místo čertů strašit děti chodit Rusové nebo Číňané, tak budou lidé k vlastní škodě možná uvažovat jinak.

Říkám to teď s plnou odpovědností, jako bývalý premiér. Vůbec nechápu, jak by nás bezpečnostně mohlo ohrožovat za deset, za padesát nebo za osmdesát let to, že část naší elektrické energie bude vyrobena v JE postavené buď Číňany anebo Rusy. Vypadá to asi tak, jako s vakcínami z Ruska a Číny. Máme kupovat dražší vakcíny západních firem, které možná a (zejména v dohledné době) ani nepřijdou anebo můžeme dostat levnější a možná účinnější (to nikdo neví, co bude vlastně účinnější) vakcíny ruské či čínské.

Americké zpravodajské služby se pochopitelně v rámci Trumpovy politiky "America First!“ snažily o to vymývat pracovníkům českých zpravodajských služeb mozky tak, aby zbavily americkou firmu (která vůbec není americká) Westinghouse nepříjemných konkurentů. Postupují v podstatě jako někdejší složky komunistického režimu, které neomaleně a brutálně neváhaly skákat šipky do zadní části Sovětům.
23 komentářů :

 1. Kde se bere v potrhlé bábě Langšádlové přesvědčení, že mluví za naprostou většinu občanů ČR? Koho se ptala a jak své tvrzení může dokázat? To má být vysněná demokracie?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, ona asi mluví o té "většině občanů ČR", která volila TOP 09 ...

   Smazat
  2. Ale no tak Paroubku,
   vždyť ty sám musí vědět, že nejde ani tak o bábu Langšádlovou, ale hlavně o to, že v kolonii Česko rozhoduje už 30 let americký velvysranec jako Říšský protektor !! To je přece ta vaše vysněná demokreatůra po Listopadovém puči !!

   Smazat
  3. Langšádlová je splašená tetka TOPičů a ve skupině co lítá za TOP do Parlamentu na košťatech není sama.
   Podstata té zakázky za stamiliardy začíná být ale přece fakt,že Rusko a Čína jsou považovány za nepřítele a tvrdí to "autority" vystupující často z obrazovky ČT. Senátní povaleč Fischer se např. Ruska děsí tak až se skoro už několikrát uděsil.
   Pane Paroubku tady nejde o prospěch ČR , ale o
   vrcholný zájem světové demokracie. Ta chce spíš Rusku
   dát po hubě. To nám naznačuje i zkušený vlastenec a ministr zahraničí Petříček.

   Smazat
  4. Předně pan Paroubek se hned v několika věcech mýlí. Langšádlová není v Parlamentu za političku, ale dlouhá léta za jednoho z dua klaunů. Nejdříve Langšádlová - Laudát a nyní nepřekonatelní Langšádlová - Kalousek. No a scénář jejich skečů píší jinde. Za druhé, určitě není třeba vysvětlovat občanům, že čím nižší náklady, tím levnější produkt. Krom Schwarzenberga (stižen lehkou idiocií, moderně diagnostikováno "knížecí noblesa") Langšádlové (od přírody)a pár havloidů, tomu rozumí všichni. A za třetí, cena energií, bez ohledu na náklady, se také netvoří v tzv. východní župě, (dříve u nás).

   Smazat
 2. "obnovitelných zdrojů"

  Hahaha, totalni podfuk. Podivejte se vsici na film Michaela Moorea, Planeta lidi. Fujtajbl. (A to je Moore levicak jak hrom.)

  Jedine, co opravdu funguje ve velkem, je pasivni solar. Pro domky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Moore ma vice filmu ke shlednuti treba o 9/11 o zdravotnim systemu usa ap! a co ho dela levicaka jako hrom? toz mna pouc Verko. pls!

   Smazat
  2. U solárů nesmí být pod mrakem, nesmí sněžit a mrznout. V Texasu se přesvědčili, že to je smrtelná pravda. Bude-li sněhová bouře pár dnů a člověk má k dispozici jen solár nebo vše na elektro a vedení se poškodí v mrazech - člověk končí - prostě umrzne, zemře.

   Smazat
  3. 6.44
   Přesně to byla moje představa. Že každý domek, panelák, bytovka atd. bude mít na střeše pár bloků. Ve dne že bude co nespotřebuje dodávat do sítě, v noci, nebo za pochmurna, v zimě a pod. že bude ze sítě odebírat. Prostě propojenej systém a úspora. A radoval jsem se jakej to je prima nápad. No, dlouho jsem se neradoval...

   Smazat
  4. Dobraku, staci se podivat na Wikipedii. Moore podporoval dvakrat komunistu Sanderse, stravil 4 roky rvanim na Trumpa a podpurce, a prirovnal Trumpa k Hitlerovi.

   Ale jeho film o Flintu byl bezvadny. A Planeta lidi vubec nejede podle levicackeho mustru. Opravdu to stoji za to.

   Smazat
 3. Samozřejmně, že pan Paroubek má pravdu. Ale mluví o "lidech", kteří jsou naprosto stabilně proti Rusku a o jechž inteligenci se dá pochybovat. Jsou jiní, kteří se najednou objevili na sceně vlateneckkých front a zachránců národa viz jeddec na velbloudu (to se mu povedlo získal pozornost) Další v pořadí jakýsi světaznalý politolog a oba se sešli na Svobodném vysílači, aby nám hlupákům vysvětli, že vlastně za všechno můžou komunisté (to hlavně), dále, jezdec va velbloudu poučoval lidi jak mají žít a jak se májí uzavřít školy závody a všichi budeme doma čekat s otevřenou hubou, až nám asi vlétne pečené kuře do té otevřené huby. Ano je to akademik a tam se to možná stává. V realném životě takové zkratky nefungují. Ale co hlavně že se poklonil pracujícím lidem a dokončil svůj projev tímto Mne nijak nevadí zavření škol, do práce nechodím pravidelně ale občas a většinou pracuji z domova. Také jsem musel oželet dovolenou v zahraničí.(asi dva roky).
  Druhý významný pravicový politolog sekundoval tím, že ač všichni jasně viděli vítězství Trumpa, on dávno před volbami mněl jasno - Trump zradil starší lidi a volby nevyhraje (naprosto vynechal to co víme všichni téměř z přímého přenosu) tyto volby (dnes se říká v kolébce demokracie - to dle dějepisu bylo sice Řecko - ale mají společnou minulost demokraté byli jen svobodní občané a ti ostatní byli otroci)
  Abych to uzavřel Dříve jsem Konvičkovi a Hamplovi věřil.Dnes bych jim nevěřil ani když zdraví DOBRÝ DEN
  Ten kdo sledoval jejich blábolení na Svobodném vysílači a Konvičkovo druhý den na Svobodném radiu a je trochu příčetný mi musí nebo také nemusí dát za pravdu. Je to můj názor.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7.47
   Tak to se juknu. Když jsem tu k Hamplovi napsal že jsem mu fandil, ale teď mu děkuju, že díky jeho oblbovacím článkům mohu sledovat překábátění v přímém přenosu, leckomu zde se to nelíbilo.
   Jojo. Kurvu v chalupě a šídlo v pytli neutajíš.

   Smazat
 4. Dostavba JE není jenom stavba a zprovoznění, ale následně i servis a dodávky paliva. A tady, obávám se, je nejvíce rizikový ten z možných dodavatelů dostavby JE, který je pod kontrolou státu, který podle svých aktuálních ekonomických a politických zájmů vyhlásí kdykoliv sankce proti komukoliv. Určitě nejsem první koho to napadlo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pod kontrolou státu jsou všichni kandidáti na dostavnu JE. Jde o to, který stát zneužívá své postavení, který "kroutí jiným rukama". Rusko k nám dodává palivo přes 40 let a nikdy své postavení nezneužilo. USA praktikují embarga vůči jiným zemím tradičně.

   Smazat
  2. Všechny naše JE jedou na ruské palivo a máme ho nakoupeno potřebné množství do zásoby do konce životnosti bloků, takže žádná závislost není!!
   Americké palivové tyče nebyly vhodné do typu reaktoru VVER, nevydržely teplotně a deformovaly se ještě před koncem vyhoření!!! To je ten bordel, když se věci pro stát nakupují z politických důvodů a nikoliv z hlediska odbornosti a to není jenom jaderné palivo!! Můžeme poukázat na zbraňové systémy, kdy jsou preferovány americké z politických a jiných důvodů a lepší nabídky z EU jsou odmítány!!!

   Smazat
  3. Pane Dvořáku , pod kontrolou státu a (neziskovek) je vlas
   tně celé dění v naší kdysi krásné vlasti a vlasti vdělaných a pracovitých lidí. Asi tu místo fabrik a škol budou rozmístěny ami jednotky které budou cvičiit bývalé čechy na útok na RF. A u toho už být nemusím.

   Smazat
 5. Pan Paroubek má pravdu tak by to mělo být navíc pro ČR by byla nekvalitní práce opravdu bezpečnostní hrozbou,

  OdpovědětSmazat
 6. pro hakarel nyní se doplňuje palivo do Temelína tedy zaváží a bude se doplňovat v březnu a je opět Ruské protože Vestinghouse má stále s kvalitou problém Temelín zatím jel naplno jen s Ruským palivem viz Wikipedia
  https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/temelin-dovezl-25-tun-paliva-ktere-vymeni-pri-jarni-odstavcey

  OdpovědětSmazat
 7. https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/temelin-dovezl-25-tun-paliva-ktere-vymeni-pri-jarni-odstavce
  odkaz na TEMELÍN POŘÁDNĚ BEZ Y NA KONCI

  OdpovědětSmazat
 8. Je to marný, je to marný, je to ... to takhle stojí poslanec, poslankyně a poslanecká osoba jiného genderu při výjezdním zasedání výbotru pro energetiku nedaleko tepelné elektrárny a koukaj, jak se z dvou komínů kouří a z třetího nic. "No ten první, to bude fáze," míní poslankyně. Pán je větší odborník a dodá "určitě, a ten druhý, to je zemák". A to třetí povídá " jak jinak, a tamhleto musí být nulák".

  OdpovědětSmazat
 9. Nova republika ma dobre članky,ale neměla by poskytovat prostor lidem jako je Paroubek.Tim ztraci na duvěryhodnosti

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paroubek byl zatím nejlepší premiér. Proto tak vadil ODSce a proto ta mediální kampaň proti němu a ČSSD.

   Smazat
 10. Kam skáče Paroubek šipku asi na vlastní šišku .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.