Reklama

neděle 7. března 2021

Prodáváme hezky česky. Jasně. Ale zahraniční potraviny...Expertka ukazuje fakta

rozhovor s Mgr. Ing. Jarmilou Dubravskou, PhD.

7. 3. 2021   ParlamentníListy

„Stav v našich maloobchodních prodejnách je pro českého zákazníka velmi příjemný. Z reklamních šotů v televizi, rádií i ampliónů v obchodech se dozvídá, že je k prodeji 70 i více procent čerstvých českých potravin. Prodáváme hezky česky, prodáváme z lásky k Česku, sedm z deseti potravin je českého původu a existuje řada dalších nepravdivých sloganů. Že by byla opakovaná reklama, tedy re-klama opakované (re) a intenzivní klamání (klama) našeho spotřebitele,” říká odbornice na zemědělství Jarmila Dubravská, členka Evropského hospodářského a sociálního výboru za Českou republiku.


(Na snímku Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., členka Evropského hospodářského a sociálního výboru


Kolik procent českých potravin se tedy u nás prodává?

V maloobchodě se prodává 20 až 27 procent zeleniny, kolem 30 procent ovoce, 40 procent brambor a bramborových výrobků, 30 až 35 procent vepřového masa, 50 až 57 procent drůbežího masa a 50 až 55 procent vajec českého původu. Myslíme tím opravdu české slepice chované v České republice, ne tedy vejce od českých slepic chovaných v Polsku, co jeden z maloobchodů tvrdil, když chtěl vysvětlit, že označení PL je vlastně původem Česká republika, ano i takové absurdity v honbě za ziskem se dějí. Naši zemědělci a potravináři ale svou produkci nemohou v maloobchodním prodeji prodat. Ne, že by kvalita nebyla lepší nebo potraviny jsou dražší. Často je naše domácí zboží výrazně kvalitnější, je čerstvé, často je naše zboží levnější, protože jsme nuceni prodávat pod nákladové ceny a tím zisk maloobchodům neúměrně roste. Ale to vy, spotřebitelé, nevíte, že to, co jsme my, zemědělci, prodali za 2,5 korun, vy koupíte za více než 20 korun. To je reálný prodej u brambor. Není zájem od majitelů maloobchodního prodeje, není zájem od nákupců potravin pro maloobchod, nakupovat české zboží. Je zájem nakupovat co nejlevnější zboží a prodávat ho co nejdražší. To je realita dnešních dnů. Maloobchod musí přece v první řadě prodat přebytky ze svých zemí, které jsou v řadě komodit několikanásobně více dotovány, přestože výrobní náklady jsou u nich vyšší než u nás.

Tento tlak na uvolnění trhu pro dodavatele ze starých zemí přináší u nás stagnaci až likvidaci středních a menších podniků. A v poslední době došlo už i na ty větší, které ještě dokázaly dosud odolávat nízkým nákupním cenám stanoveným smlouvami ze strany maloobchodu, často pod výrobními náklady. Jak tomu větší výrobci mohou vzdorovat? Jen díky vysoké produktivitě práce, nejmodernější technice a technologii, rozložením rizika, díky úsporám. Ale tomu je už konec. Není možné prodávat se ztrátami donekonečna a maloobchod to ví. Beze změn podmínek a bez zákona skončí i poslední větší české podniky s vysokou produktivitou práce, s nejmodernější technikou a technologií, které jsou dnes už poslední konkurenceschopnou hrází, hrozí úplná likvidace čerstvé české potraviny. Tlak na náš trh neplněním přístupové smlouvy v části tzv. Společné zemědělské politiky a jednotného trhu, který nikdy neexistoval, dostaly (myšleno SZP a jednotný trh dohromady) zemědělce a potravináře produkující potraviny z českých surovin na kolena. A bez pomoci zákonných opatření české podniky opravdu skončí. To není černý scénář, to bude realita.

Řeči o tom, že český zákazník může kupovat domácí potraviny a tím mohou zemědělci a potravináři (myslíme tím opravdu české potravináře, ne ty, kteří se za české jenom vydávají tím, že jsou sdruženi v různých organizacích, ale je to jen zahraniční kapitál, který je dobře investován a rozhoduje pod rouškou „českého původu“) vyrábět domácí potraviny, je směšná lež. Pokud maloobchodní prodejce nekoupí a nevystaví na svůj pult domácí potravinu, nemá možnost si ji kdokoliv koupit. Mluvit o tom, že máme vychovávat českého spotřebitele ke koupi domácích potravin, je směšná manipulace s důvěřivým spotřebitelem. Lži o tom, ať se prosadí domácí producenti svou kvalitou, jsou liché, pokud nebudou mít maloobchodní prodejci povinnost na pult zboží umístit a následně prodat našim spotřebitelům za férové ceny, nedostane se nikdy kvalitní české zboží ke spotřebitelům. Ví dnešní zákazník, že vepřové maso se už šest měsíců prodává pod výrobními náklady? Měl možnost koupit kvalitní české vepřové maso bez toho, aby zaplatil maloobchodu 100, 200, 300 a víceprocentní obchodní přirážku? Tento pozměňovací návrh zákona o potravinách vznikl z důvodu, že přes již velmi nízkou výrobu nejsou domácí potraviny na pultě, ale na pultě jsou potraviny dovozové. Tím je vytvářen tlak na likvidaci českého zemědělství a potravinářské výroby. Proto pak musí český zemědělec prodat část své produkce do zahraničí s velkými ztrátami. Naopak se na pultě objevují zejména dovozové produkty, a to i v případě, že český zemědělec a potravinář má k dispozici kvalitní potravinu z domácí produkce.

Vyhrožování, že porušujeme společný trh, jsou směšná (tímto se může ohánět jenom ten, komu chybí v hlavě mozek). Opak je pravdou, společný trh je porušován starými zeměmi od roku 1990 (tehdy ještě nepřípustný dumping) a od vstupu do EU v roce 2004 nastavenými podmínkami a rozdílnou mírou podpor, na základě perfektně znalých poměrů u nás a díky naši naivitě. Došlo k likvidaci zemědělských a potravinářských výrob. V roce 1990 byl rozsah výrob, jako jsou ovoce, zelenina, brambory, vepřové maso, hovězí maso, mléko a dalších komodit na 100 hektarů zemědělské půdy téměř stejný, jako ve vyspělých zemích západní Evropy. Česká republika byla vývozcem většiny základních potravin. My jsme však vyváželi to nejkvalitnější, co jsme doma vyrobili, k nám se však to nejkvalitnější dnes nevozí. Neplněním a nedodržováním nastavených pravidel „Společné zemědělské politiky a jednotného trhu“ bylo postupně likvidováno české zemědělství a trh s potravinářskými výrobky.


Nelze dále pokračovat a trpět likvidaci našeho trhu s potravinami a je nutné ....

(celý rozhovor najdete ZDE)
14 komentářů :

 1. Četl jsem to celé paní expertka má naprostou pravdu chtělo by to vládu co by to chtěla změnit.

  OdpovědětSmazat
 2. Cablíku, jaké vidíš nové kandidáty do nové vlády? Změnit se toho může, samozřejmě se souhlasem EK. Chce to zřejmě vládu mírného pokroku v mezích zákona, řekl by Hašek. Na nic jiného lepšího se nezmůžeme. A to jsem posunul laťku hodně vysoko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jste defétista a poraženec. Škoda. Tahle situace se musí řešit radikálněji. Žádné ohledy na EU (EK). Jdou proti našim zájmům, které si musíme chránit a hájit!

   Smazat
  2. kutnohorsky Když se chce jde vše. Dobře to napsal pan Dvořák nelze neustále ustupovat nevoleným blbečkům z EU.

   Smazat
  3. Pánové, jak chcete neustupovat nevoleným blbečkům z EU? MY co tu píšem, čím jim neustoupíme? Jedině nějaká rebelie, volby nic nezachrání. Ať demokraticky zvolíte koho zvolíte, vždy vyplave na povrch gauner. Nebo to snad tak třicet let nebylo? Když se budeme radikálně o něco snažit, přijede internacionální pomoc ze Západu a je po ptákách. Rád bych pomohl ke změnám, ale nevím jak. Pamatuji ještě radikální mládež, která nebyla netečná k tomu co se kolem ní děje. Ale ta dnešní? Díky našemu zoufalému školství je po americku nevzdělaná, nemající vlastní světonázor, bez rozumného úsudku, tak že tady v budoucnu pšenka nepokvete. Viděl jsem jak při posledních volbách mladí volili piráty a to jen proto, že by jim povolili legálně hulit. Ukažte mi nějaké světélko na konci tunelu, kterým již 30 let projíždíme...

   Smazat
  4. kutnohorsky Naše strana SPD se o to snaží hlavní je se nevzdat.

   Smazat
  5. Cáblíku nic proti SPD nemám, některé názory Okamury jsou podmnětné, generál Blažko dobrý a pan MUDr. David prošel dlouhým politickým vývojem, než našel svou parketu. Ale jestli ji budu volit!? Toť otázka...Opravdu nevím, koho volit ale naprosto přesně vím, koho volit nebudu!!! Hezký den

   Smazat
  6. Ono v tom rozhodování stačí, porovnat si, jaký má ta která strana program a jak se o jeho realizaci zasazuje soustavnou snahou a tlakem na vládu, a zda je ve svém konání kontinuální, nebo kamvítrpáští. A udělat si úsudek, které hodnoty vyznávané tou kterou stranou souzní s mým hodnotovým žebříčkem a zda je více toho, co s mým hodnotovým žebříčkem souzní, nebo více toho, přes co, z mého pohledu, vlak nejede. Proto, ač ne se vším v jejím programu souhlasím, volím už od jejího vzniku SPD.
   Protože, když nic jiného, možnost přímé demokracie přebíjí cokoli, co nabízejí všechny ostatní strany.

   P.S. Je jasné, že nic není "hup na krávu a je tele", ale že k přímé demokracii vede ještě dlouhá cesta. Nicméně jakkoli dlouhá cesta začíná prvním krokem. A tím prvním krokem je v říjnu
   vhození lístku pro SPD!

   Smazat
  7. 12:27 Pokud jde o "radikálnější řešení",tak to my v této slouhovské kolonii nevyřešíme."Vystřelit z Aurory"bude muset někdo jiný.bohužel.To není pesimismus,to je realita!

   Smazat
 3. Generální stávka. Jenže došli čestní politici a vlastenci!

  OdpovědětSmazat
 4. Pravda a zase pravda, ale to je v demokracii na nic.Demokracie nás škrtí i rdousí ve jménu EU.Změna nebude, protože ve vedení státu jsou jen ocásci EU.

  OdpovědětSmazat
 5. Cinky-linky, cinky, cinky.... Co nevyřeší volby, vyřeší klíče !!!

  OdpovědětSmazat
 6. Volby by mohly vyřešit odstranění debilů z politiky, jenže to by museli ovčané jít volit a ne bučet někde v koutě. Zloději a současní karieristé a jejich rodiny včetně kamarádičků přikrádačů půjdou volit vždycky, protože by mohli přijít o koryta. Matematika říká, že pokud jde volit jen kolem 50 proc. a z toho polovina tu zlodějskou debilblokovou bandu, tak to je zase v hajzlu. To pak znamená, že z celkového počtu voličů stačí asi 2 mil.hlasů, aby si zase koryta rozebrali dosavadní lehkoživkové. To je asi 1 mil.rodin kamárádičků, vlezdoprdelků atd. a zase si to budou v klidu parcelovat. A bohužel ti, kteří by je nevolili, pak nechají hlasy propadnout, protože, bohužel, nepochopili volební matematiku.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.