Reklama

čtvrtek 4. března 2021

Rakev EU zatlučena. Přijde nejhorší krize moderních dějin? Už se to hýbe

4. 3. 2021 ParlamentníListy

„Na stole mám testy na covid, ale pro jejich prodej k domácímu použití by byla potřeba asi dvouletá procedura. Naštěstí se na všechny ty na hlavu postavené zákazy i nařízení pomalu, ale jistě začíná kašlat,“ popisuje Vít Jedlička, prezident Svobodné republiky Liberland, politik a publicista. Pro ParlamentníListy.cz popsal, jak pokračují práce na osídlení jím vyhlášené republiky, proč je největší problém států v koronakrizi bránění tržnímu řešení, nakolik je výhodné pro Velkou Británii, že opustila Evropskou unii nebo proč jsou lidé v drtivé většině vězni vlastní hlavy spíše než vězni systému. A jak v těžké době prudce stoupá zájem o Liberland.

(Na snímku Vít Jedlička, prezident Svobodné republiky Liberland)
Když se zamyslíte nad průběhem posledních dvanácti měsíců s koronavirem SARS-CoV-2, co podle vás ukázaly o světě a mezinárodních vztazích?

Na jaře bylo zábavné pozorovat, jak Německo zabavuje Švýcarsku na hranicích zdravotnický materiál a do Itálie dorazila pomoc nejdříve z Ruska. Ukázalo se, jak křehké jsou vztahy v Evropské unii a jak není žádný problém zavřít hranice v Schengenu.

Myslím si, že to hlavní, co covid odhalil, bylo, že kdejaký stát je škodlivější než nějaká smrtící pandemie. Začalo to na jaře minulého roku zákazy prodeje respirátorů FFP3, což zablokovalo miliony kusů ve skladech. Mnoho z nich bylo přitom určených do nemocnic. Pokračovalo to bojem se soukromými laboratořemi, které poskytovaly levné testy na covid. Následovala vlna lockdownů, které měly za následek ekonomicky řádově větší škody než virus. V dnešní době stát a Evropská unie předvádí, jak neumí ani koupit vakcíny. Přitom si ale vyhrazuje monopol na obchod s nimi. S trochou nadsázky se dá říci, že virus a státní aparát se spolčili proti lidem.

Řešení a přístup jakého státu se vám v tomto směru líbí a proč?

Izrael, zdá se, zvládnul dobře nákup i distribuci vakcín. Švédsko, které se rozhodlo na začátku pandemie nepanikařit a zavedlo jenom velmi omezená opatření, si dnes vede podstatně lépe než Česká republika. I Bělorusko, které z počátku zcela pandemii ignorovalo, je na tom pořád lépe než Česká republika.


Studoval jste Vysokou školu ekonomickou v Praze, co podle vás koronavirus vypověděl o světové ekonomice?

Je deprimující sledovat dopravní tankery a výletní cruisery měnící se na šrot v Indii. Propad světové ekonomiky se snaží státy dohnat tištěním peněz. Investoři už očekávají hyperinflaci a uklízení peněz do kryptoměn. Pokud měla předlužená světová ekonomika vážné problémy už před covidem, tak covid je skvělý způsob, jak je zamaskovat do nejmasovější ekonomické deprese v moderních dějinách.


A kde dělají státy z vašeho pohledu největší chybu?

Aktivně brání tržním řešením problému. Na stole mám testy na covid, ale pro jejich prodej k domácímu použití by byla potřeba asi dvouletá procedura. Naštěstí se na všechny ty na hlavu postavené zákazy i nařízení pomalu, ale jistě začíná kašlat.

Nemůžeme popřít, že ve zmíněné době byla mnoha lidem omezena jejich běžná práva a svobody. Vy jste vždy patřil k těm, kteří je brání a chtějí zachovat. Jak vnímáte zásahy do běžného života lidí?

Já doufám, že současná krize pomůže víc lidí osvobodit. V drtivě většině však nejsou vězni systému, ale vězni ve své vlastní hlavě. Bojí se dělat změny, ale přitom vězni být nemusí. Nemusí platit padesátiprocentní daně, nemusí držet státní měny, které se dříve nebo později změní na prach. Růst zájmu o Liberland a kryptoměny je v posledních měsících masivní.


Celý text najdete zde...


5 komentářů :

 1. To bylo předpokládané že bude krize co tu nebyla už roste i nezaměstnanost u skopčáků. Pokud se ten spolek rozpadne budu jen rád.

  OdpovědětSmazat
 2. EU po Brexitu je na dobré cestě k nějaké formě rozpadu!

  OdpovědětSmazat
 3. indicky bezec bude nejspis malo znaly budhismu/karmy, jinak by vazil slova. Lidem s mozkem a urcitou hrdosti urcite neuniklo, ze dnesni lepsoidi jsou temer kompletne rekrutovani z rad starych komousu a jejich deticek. To, ze pouzivaji spice metody fasisticke neni prekvapive nebot jedi chleba jineho pana a pater nemaji. Na zaver pro probuzeni moozkovych pochodu indickeho bezce. Asi tu neni nikdo kdo by chtel do Ruska, ale je tu mnoho lidi, kteri se hrozi toho kam se riti zapad. Jen omezenec to muze prehlizet a nedelat nic ci dokonce za 30 stribrnych ten proces podporovat.

  OdpovědětSmazat
 4. 14:51 nejste originální, váš výrok jsem slyšel už od paní Šiklové a pravděpodobně ho i ona opsala. Vedle pozitivních lidí jsou v našem homo druhu i negativci. To není vlastnost jednoho společenského systému a nechlubí se tím žádná ideologie. Nic nového pod sluncem, vždyť i dnes se ocitnou v klatbě nejen jednotlivci, ale i celé nàrody. Jedinou cestou je brànit slušnost, pro ni vytvořit zákony a nedopustit jejich pokřivení. Jinak si budeme dál navzájem škodit a nadávat třeba na komunisty. Vždyť i EU mohla být úplně jiná (byl to sen Jiříka z Poděbrad i A.Komenského), ale pod krásnou kulisou je jen obnošený aparát moci.

  OdpovědětSmazat
 5. Docela bych i přivítal, pokud by myšlenkové klony tohoto prezidenta (samozvané) republiky Liberland dobrovolně soustředily tam.
  A nezpůsobovaly problémy těm, kteří situaci vnímají jako riziko, kterému je radno čelit racionálními ochrannými či profylačními opatřeními a nikoliv uhlířskou vírou ve všemocnost volného trhu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.