Reklama

pondělí 29. března 2021

SPD zásadně odmítá cenzuru

Ivan David
29. 3. 2021

V posledních letech stále více narůstá snaha protidemokratických sil v orgánech EU i v České republice o zavádění různých forem cenzury pod průhlednou záminkou „boje proti dezinformacím" a „nenávistným projevům". Podobná snaha se ve společnostech objevuje vždy, když se vládnoucí moc dostává pod tlak demokratických požadavků, kterým nechce vyhovět, a proto míní odstranit občanské svobody, zejména svobodu projevu. 
 
Vždy jde o přípravu k prosazení diktatury a současně podmínku jejího vládnutí. Společnost, v níž se uplatňuje cenzura, nelze pokládat za plně demokratickou. Cenzura se projevuje zejména omezováním až znemožněním šíření informací a názorů na sociálních sítích, nevyvážeností obsahu a nedostatečnou veřejnou kontrolou veřejnoprávních médií a ČTK. 

Zasahování do svobody projevu jinak než podle platných zákonů a řádným soudním rozhodnutím je nepřijatelné. Je nepřípustné, aby sociální sítě svévolně cenzurovaly a porušovaly základní lidská práva daná ústavou a Listinou práv. Svoboda projevu je podmínkou fungování demokracie. Občané se mohou rozhodovat v souladu se svými zájmy pouze za předpokladu, že jsou dostatečně a nezkresleně informováni o všech zájmových skupinách a názorových proudech. Omezení projevu ruší zpětnou vazbu, která umožňuje opravit nastalé chyby a vede i vládnoucí síly k nerealistickým představám o skutečných zájmech občanů. SPD pevně stojí za článkem 17 Listiny základních práv a svobod, který je součástí Ústavy ČR, a který v odstavci 3 jednoznačně konstatuje: „Cenzura je nepřípustná". Není však definována. Jakákoli forma cenzury je protiústavní.

(Byl jsem navrhovatelem usnesení.)

29 komentářů :

 1. Není co dodat. O tom jsem přesvědčen taky. Cenzura je prevít. JiH

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mile deti,zadejte po vasich dédečiich a babickach,aby vam pustili

   na pocitacich KRTECEK a TELEVIZE,pokud to budou umet at to zapoji i na televizni prijimac.
   Uvidite jak republikovy hrdina Krtecek bojuje proti zlemu Generalnimu rediteli Televize a proti jeho verejnopravni cenzure kdy krade vasim rodicum pry pul milionu mesicne na neopravnene vyplacenem platu!
   Hned vedle je tam pro dospele i TOM a JERRY!
   Deti na jare zacnou vznikat vsude kupky krtecku a tak se uvidi,kolik jich uz zacalo bojovat za

   SVOBODU a PRIMOU DEMOKRACII obcanu ihned,kdy vzrem je tento web,

   nebot pozaduje prozatim jen on sam,aby vsechny politicke subjekty otevrely bezbarierovy pristup na jejich weby,ktere jim obcane volici plati,ale maji zakazane puziti diskuznich rubrik za ucelem podvodu na vasich rodicich a vsech volicu!
   Ty politiky, kteri to neudelaji nema smysl,aby rodice volili vyvinou se v podrazniky a siritele zla, bez jakchkoli skrupuli a slusnosti neplnici ani svoje volebni sliby, proste nic.
   Deti oni vam chteji pry ukrast nakonec a to brzy i svacinu pry zli (PIRATI a STAROSTOVE),kdyz obrali uz vase rodice a davaji jim jen tretinu platu a oni vam potom nechteji koupit hracky,ani nemaji na poradny pocitac!

   Deti naucte se cist,aby jste mohli psat na Novou republiku,aby ona ta opravdova republika byla uz vase a ne,ze ne ANO!!

   Smazat
 2. Při hodnocení médií nemusíme vůbec chodit do minulosti, stačí si srovnat události v médiích před týdnem nebo 14 dny a víme přesně na čem jsme!!!
  Předstírá se, zastírá, zamlčuje, zveličuje i bagatelizuje. Jak se to právě dané skupině v zápase s protivníkem hodí. Není to nic nového, v staré řecké společnosti působili svého času i vyhlášení „sofisté“, kteří za peníze učili, jak dělat z „černého bílé a z většího menší“ a naopak. V nové době se tomu říká propaganda. Ale i pro propagandistické přesvědčování platí zákon míry. Víme, že překročí-li propaganda jistou mez, nejenže ztrácí svou zamýšlenou účinnost, ale dosahuje pravého opaku. Je to „propaganda, která zabíjí“. Takovou dnes, bohužel, u nás pěstuje většina médií a veřejnoprávní ČT, kterou si musíme povinně platit, jede v čele peletonu!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (14:32):
   To, nač v komentáři upozorňujete je propaganda vydávaná kýmsi za informace.
   Cenzura je něco jiného, a sice institucionální zábrana v šíření vašeho názoru ve veřejném prostoru. Zkuste např. napsat svůj názor, který je nepohodlný zdejšímu režimu (byť i slušně psaný bez vulgarit), k nějakému článku na webu Novinky.
   V krátké době je váš příspěvek odstraněn s poukazem na jejich vágní proklamaci, že jste se prohřešil proti jejich zásadám, a pokud to zopakujete, dají vám dištanc ... Toto je cenzura.
   A propagandistický cynismus západních "sdělovadel" velice krásně vystihl před desítkami let i francouzský spisovatel Dubois, když o (US) propagandě napsal:
   ---
   ... Zkreslování skutečnosti. Překrucování smyslu. Falšování příčin. Přehánění důsledků. Smyšlená svědectví. Padělání důkazů. Zpronevěřování cíli. Zastírání utrpení. Zamlčování obětí. Ti lidé (zpoza Atlantiku) ztělesňují civilizovanou formu barbarství. Tito manipulátoři vědomí, ničitelé myšlenky, zasévači loupeživých idejí vytvořili z obrazu křivé zrcadlo, které za pomoci zaplacených prášilů deformovali dle své libosti a potřeb. Kdyby se to zítra ukázalo jako nezbytné, válka, stejně jako mír, by se mohly odehrávat v kelímku na vyplachování úst. ...

   Smazat
 3. ... Zasahování do svobody projevu jinak než podle platných zákonů a řádným soudním rozhodnutím je nepřijatelné...

  Změníme tedy zákony, jaký problém?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jistě, státy si zákony vždy přizpůsobí k obrazu svému. Proč se v rámci OSN nevytváří dohodnuté normy, co je in a co aut. Snáze ba se rozhodovalo, kdy je "zásah" zvenčí oprávněný a kdy se jedná o agresi. Protože i soudy jsou poplatné, bylo by nutné i soudní elitu soustředit pod OSN. Mimochodem roli OSN byla upozaděna a bylo by v zájmu nás obyčejných ji obnovit. Byla nahrazena zájmy jedné velmoci.

   Smazat
  2. PS. skutečně si budu muset vyměnit klávesnici, nejsem písař, automat, ošoupaná písmena mi dělají potíže.

   Smazat
  3. 16:45
   OSN se jako organizace ukázala jako naprosto zbytečná a bezzubá. Nejvíce to bylo patrné když začala v Jugoslávii občanská válka a OSN nebyla naprosto schopná něco s tím dlouhé měsíce udělat a jen žvanila a žvanila. A když do toho zasáhla, (ovšem až teprve když se toho chopili Amíci a "humanitárně" bombardovali), tak takovým způsobem, že to hlava normálního člověka nebere. Jednak podpořila největší zvěrstva, kdy modré přílby dělaly že nevidí neslyší a v podstatě to ještě kryly (Holanďané). A jednak ze všech to odnesli nejvíc Srbové, kteří tu válku v podstatě nezačali a byli defakto oběť, protože Madlenka Korbelová potřebovala na tom něco trhnout. Jestliže přes OSN mohlo projít něco jako Kosovo, tak není co řešit. Taková organizace která podporuje zločince je s prominutím na h.... Zbořit ten barák, srovnat se zemí a ty stovky lehkoživek nakopat do zadku a poslat dělat něco užitečnýho. OSN = banda nepotřebných vyžírek, stejně jako komise EU. Stejná svoloč.
   Takže ne obnovit, ale úplně zrušit a vymyslet něco produktívního. Tahle parta panáků co tam je, je úplně k ničemu a spíš národům škodí, než je spojuje.

   Smazat
  4. Kasteláne, stačilo by pravidelné setkávání představitelů všech států.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 5. Odpovědi
  1. Budu zvědav, zda se vyrojí konspirační teorie.

   Smazat
  2. No a? Tady se řeší cenzura.

   Smazat
  3. kutnohorský, v tom mám jasno, vždy si budu říkat co chci a budu vnímat cenzuru jako cenzuru, neb nemluvím sprostě. Je jedno, kdo mně vymázne. Proto mi vadí, že nemohu mluvit o věcech, "o kterých se nesmí mluvit"!

   Smazat
  4. ....."mas ale starosti, ovsem pro zajimavost, nekde na webu jsem cetl ze Petr byl jen nastrcena a dobre placena figurka vsecku skvaru totiz vlastni Venda Klausu, takze nevim, no ono je mi tu u Pr#@#$!

   Smazat
  5. Pane Povolný, reagoval jsem na J.J. Pardon. P.S. Konspirační teorie budou.

   Smazat
  6. Taky myslím, že přijdou konspirace, ale nebude jich moc.

   Smazat
 6. Každý kdo čekal nějakou demokracii, svobodu, dodržování lidských práv pod ochranou koloniální mocností a státu založeném na banditizmu, má v sobě tak troch sklon k parazitizmu a nepochopil základní přírodní zákon o rovnováze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dedku, nech to bejt, nemudruj, vono se to nejak vyvrbi. nic netrva vecne, ani laska k jedny slecne, rika stare ceske prislovi

   Smazat
  2. Basosi, tak v čem to je? Za minulého režimu jsem začal pracovat v 63, oženil jsem se 64 a brzy se mi narodil syn. V 73 jsem vlastnil rodinný domek v Radotíně, měl osobní auto a od 74 jsem z rodinou jezdil každý rok k moři do Rumunska, Bulharska a Čedokem do CCCP. Byly jsme i v Německu, Švýcarsku a Francii. V 89 přesně na den převratu jsme kolaudovaly synovi rodinný dům na Zbraslavi. Nikdy jsem v žádné partaji nebyl, k volbám nechodil. Viděl jsem normální perspektivu pro syna a jeho mladou rodinu. Co vedlo tolika lidí k cinkání po celé republice?

   Smazat
  3. Jak vidím, pradědo, žil jste celkem fajn život.

   Smazat
  4. Basos Hmm ono to může také trvat staletí třeba pod habsburky jsme byly 300 let. A SPD je jediná co to myslí s lidmi dobře.

   Smazat
  5. Tak, pradědo 29. března 2021 18:43, tak. A co ti "komouši" co Vás co chvíli zlobí a mrzí? JiH

   Smazat
  6. JiHu, "komouši" jsou pro mě ty co k nim nalezly po 50 roce aby je rozvrátily. Příležitost dostaly v 68 a pak se z většiny staly chartisti nebo jiný uskupení, dotované z euroatlantických hodnot. Šoroš chroš si lahváče vychovával už hodně dlouho. Vím 89 sliboval hory, doly a ukázal zadek holý. Jenže tam nebyl sám co vykládal za blbosti a lidi jím to žraly. Co je k tomu vedlo? Očekávání, že tisíciletí parazité jsou spravedlivý? Vždyť tu historii za minulého režimu na školách neučily tak mizerně, jako dnes.

   Smazat
 7. Jiný názor.Každý nový systém začíná s čistou morálkou,chce plnit sliby.V demokracii prý musí být konkurence,poražení ve volbách vidí chyby které nový systém dělá(ono nejde vyhovět každému),také to ještě neumí udělat vše dobře-ani to vůči ostatním nejde.To i komunisti si to představovali jinak,ale odpor vzniká opozicí,tak se začnou utahovat šrouby a potlačovat jiný názor.Tím začíná cenzura,a bude tu vždycky,ať bude vládnout režim jakýkoliv,i kdyby vládl sám Bůh nebo král.Cenzura bude asi vždy,je záleží na dopadech této.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To mi připadá docela výstižné. Ano některé věci jsou tu za každé doby a nějakou formou se opakují. Ve středověku absolutní mocí byl papež a vyhlašoval klatbu neboli interdikt například nad Prahou 1412 nebo exkomunikoval Jiřího z Poděbrad a prohlásil ho za“ kacíře, křivopřísežníka, svatokrádce, prašivou ovci" odsoudil ho ke ztrátě důstojenství, statků, práv… a to se vztahovalo i na jeho potomky". Dnes nejmocnější toho světa uvalují sankce. Za nimi se skrývá podobné hodnocení. Zakázané texty nebo libri prohibiti pálili. Dnes se zakazují.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 10. CENZURA neni v zakonech ale v politicke orientaci majitelu HZP

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.