Reklama

středa 17. března 2021

Tajemství slov

Marek Adam

17. 3. 2021

Řecký myslitel Aristotelés definoval slovo jako symbol symbolu. Stav duše je podle něj nejprve myšlením přenášen do zvuku a ten je následně zapsán prostřednictvím jazykového znaku. Slova jsou mocná a mohou měnit svět, tvořit dějiny, rozhodovat o lidských osudech, uzdravovat i zabíjet, budovat tisícileté říše a bourat impéria.

Sílu slova coby mocné zbraně si uvědomuje i „sedmá velmoc“ – média. Zvláště naše veřejnoprávní médium si ve „slovních hříčkách“ doslova libuje. Stokrát opakovanou lež se nám novodobí Koniášové snaží předkládat jako pravdu, ale zapomínají na to, že „každého anonyma nakonec usvědčí právě jeho psací stroj“.

A tak paradoxně dochází k situacím, kdy se, ve chvilce nepozornosti cenzora, přeci jen „propašuje“ i zrnko pravdy, byť jen jako nechtěná „nešťastná náhoda“ či vedlejší odpadový materiál. Redaktoři tak sem tam s vaničkou špíny vylijí i samotné dítě.

Několik příkladů za všechny. Říká se, že každá otázka již sama v sobě předem implikuje očekávanou odpověď. Nemusí se týkat jen hledání alibi pro vojenské zásahy NATO v oblastech s cennými ložisky a nerostným bohatstvím. Nečekaná odpověď respondenta zkracuje diskusní pořady ČT i o dvě třetiny původně plánovaného času.

V současné době se nám také přímo nabízí „rozklíčování“ sémantické podstaty nových dogmat a paradigmat. A že dogmatiků, i těch profesně vyškolených a oficiálně nominovaných, není málo! Chybička se jim ale občas vloudí do řemesla, a tak se stane, že i samotný mistr tesař se někdy utne. Z vakcíny je náhle vagína, … A nám zbývá jen čtenářova dráždivá touha po-odhalit, co tím chtěl básník, věštec lidu, svému národu vlastně sdělit… Fakta paradoxně neztrácejí tvář ani za maskou roušky, třeba už jen tím, jak jsou nám předkládána např. v případě tzv. „vakcinačního průmyslu“...

Poselství slov a jejich „vedlejší účinky“ při schopnosti „předávat sdělení“ (pomocí lživé sdělovací soustavy) tak ve finále usvědčují „mistry ve lhaní“ lépe než použití detektoru lži.

Alibismus viníků moderních hrozeb jde někdy až tak daleko, že hyperbolizovaná pravda je záměrně devalvována v podobě účelové „ironizace skutečnosti“. Stačí pravdu nazvat lží a naopak! Novodobí „umělci klamu“ si tím vystačí s univerzální farizejskou nálepkou pro novodobé - „bludy kázající kacíře“. A mají pro ně předem připravené místo ve společné cele všech „nežádoucích elementů“ – prostě nazvané: Konspirační teorie.

Libri prohibiti internetových cenzorů přesto sleduje arogantní establishment okem bdělým, jen naoko přezíravým a přezírajícím. Pravdu si současní konciliaristé upravují prostřednictvím uměle vytvářených dogmat. Nutno však poznamenat, že jejich marketingový „Očistec“ se jim již začíná sám bortit jako domeček z karet.

Připomíná to scény ze středověkých scenérií, v nichž velikému králi nepříjemnou „pravdu do očí“ sděloval - kdo jiný než – malý šašek!!!

Jak trefně a důvtipně se od těch časů nic nezměnilo! A tak: „Pravdu vyřkne ten, kdo je obecným míněním pokládán za blázna!“ Proč se tak děje? No přeci, aby pravda byla zjevena a sdělena těm, kdo ji umí „dekódovat“.

Ruský zpívající básník Vladimir Vysockij pojednává o pravdě a lži s myšlenkou, že pravda na světě zvítězí, ale až sama bude umět to, co nyní dokáže lež. A tak se při hledání pravdy musíme naučit „číst mezi řádky“.

Skrze freudovské „přeřeky“ politiků se pravda prodírá na světlo světa, jako např. u pana ministra zdravotnictví, ať už Blatného, či Prymuly.

Jejich „newspeak“ pak můžeme rozdělit na pře-říkávání, pod-říkávání a za-říkávání. Tři druhy nové meta-řeči. Současné paradigma si však už ani nedá tu práci skrývat záměry globálních elit za eufemismy…

A tak se ani nenamáhá vytvářet „falešného dobrodince“ Bedřicha Brenskeho z Lustigovy novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Zato se náš politický trh začíná naopak plnit různými „Kchárly Kopfrkingly“, zbožně přesvědčenými o „konání svého spasitelského Dobra“.

Dodavatelé - „válku nabuzujících prostředků“ - pouze navazují na tradice starých praktiků. Jen je, aktuálně, různě „modernizují“.

Dalo by se s trochou nadsázky pravit, že pachatel tentokrát stopy nezahlazuje, nýbrž naopak záměrně vytváří. Proč tak činí? Zřejmě proto, že dostal za svůj úkol dobře zaplaceno. Musí svému donátorovi aktivně vykazovat výsledky své žoldácké činnosti.

Jak by možná napsala autorka detektivek Agatha Christie, zločinec se detektivovi po celou dobu vraždy vyjevuje přímo na očích. Pravda je již předem rozkryta tak dokonale, až jí nikdo z aktérů detektivní hry ani trochu nevěří. A přeci pravda promlouvá právě skrze tajemství slov.

Jak praví populární detektivní cyklus, všechny indicie byly divákovi již vyjeveny. Stačí pouze rozluštit to – zdánlivě zahalené – tajemství slov. Nezabíjejte v sobě hvězdy, jinak budou živí brzy závidět mrtvým jejich nevědomý odpočinek v pokoji!

Per Aspera ad Astra!!! (Přes překážky ke hvězdám! pozn. redakce)Mgr. Marek Adam

Aliance národních sil

30 komentářů :

 1. ČT by měla být zprivatizována. Stejně nepracuje v prospěch státu. Nakonec, jak řekl mudrc: Státu je potřeba co nejméně. Ono už v prospěch občanů a státu, tady nic nepracuje.

  OdpovědětSmazat
 2. Článek je o volbách v USA a Putin , to je legrace, protože si myslím, že Putin těžko chodil a někoho nutil, aby volil, tak jak on chce!! Celý problém ovlivnění voleb přes média a sociální sítě se mně zdá hodně přitažený za vlasy!! Horší je, že se na hranice Texasu řítí vlna asi 11 milionů nelegálních migrantů , asi jako v Evropě v roce 2015 a to zavání těžkým malérem pro Bidena a demokraty!! Zde je projev a tisková konference guvernéra Texasu a ten člověk mluví velice rozumně a dokládá argumenty, že jde o drogově kartelový útok na USA!!!
  Gov. Abbott discusses border security

  https://www.youtube.com/watch?v=Rv7u-bOpeW4

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čím dřív se impérium v usa zhroutím tím lépe pro celý svět. Bohužel rozumní lidé byli u nich podvodnými volbami odstraněni.

   Smazat
 3. Krásná a dokonalá věta:
  Poselství slov a jejich „vedlejší účinky“ při schopnosti „předávat sdělení“ (pomocí lživé sdělovací soustavy) tak ve finále usvědčují „mistry ve lhaní“ lépe než použití detektoru lži.
  Víc není potřeba dodávat a článek se mně velice líbil, mám rád jazyky a český především, protože jde o jazyk "cirkusový" , se kterým lze žonglovat a to jiné jazyky neumí!!

  OdpovědětSmazat
 4. 15.30 Řeknu jen,že Biden je blb.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je jen touha dosáhnout něčeho co už není dosažitelné. Blbem byl a nakonec jako blb a nástroj jiných chcípne (opravdu neumře,chcípne).

   Smazat
  2. 18:29-bezejmenný, pravdu máte oba, sám jste se přiřadil také z podstaty teorie o blbcích.

   Smazat
 5. Že si někdo dělá srandu z tělesných problémů našeho prezidenta je ubohé. Ale má toho v hlavě určitě víc, než ta americká prezidentská atrapa. No z Bidena si srandu dělat nebudu. Tady končí legrace...!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Je vyhlasena Novorepublikany neustala persekuce na mne,upozornenim, "Smazat",/jsem tak jimi usvedcovan upozornenim, na obzvlaste nebezpecne individuum svemu okoli/,pod kazdym prispevkem a to znamena Vysadu ,byt odstranen specialnim zasahem cenzury beze stopy.
   Aspon se nekdy citim ,jako K.H.B.

   Smazat
 6. Unkhownone 16.14-neblbni(i když blbý asi jsi)-řeknu to jako v jednom filmu z USA:nevyšiluj,jsou tady lidi.

  OdpovědětSmazat
 7. Indicium ,znamena pritomnost zdravotnich podminek.
  Zde ma vyraz nahradit fakta a jejich ocividnou nezahalenou pritomnost, v uvedene beletrii, kde snadno se ctenar, odpocivajici a malo pozorny obalamuti, pomoci triku, ktere oslepi vsechny postavy ,vyjma chytraka..
  Domnivam se ,ze dnes nejde o Mistry ve lhani a umelce klamu.
  To zni jako lichotka.
  Jde o shnile pozustatky metod na prosazovani minulych ideologiii, stale pouzivanych neschopnymi ale zaplacenymi.
  Jiz nemaji ani ohled na cokoliv, jen hystericky jeci vsude..
  Kdyz je za nimi mocny aparat CIA,policie ,vlad a bohacu.
  Nejde o chyby, vse co ctenar potrebuje si muze najit.
  Napr. snadno vyvratit ty false 90% medii.
  To je podmineno neduverou aplikovanou na vse, co od nich prichazi..
  Hledani alibi ,kterymu nikdo neveri je zbytecne, jde predevsim, vlastnikum,bohacum za kazdou cenu udrzet medialni korporace +zisky nad vodou.
  S tim dnes marna iluse moznosti ovlivnovat publikum..Pomoci.
  Zonglistu,demagogu,kseftaru s jedinym zamerem deformovat skutecnosti ,bez jedine myslenky bez snahy sdelit fakta a predlozit verejnosti ,tyto snahy jsou popularn
  Nejde tak ani o poselstvi slov, chteji vladnout pomoci inflace a tsunami uzvanenych zhusta nepodstatnych "zprav a sdeleni", zahalit informace a fakta do havu korupcnich zisku.Materialni vyhody jsou vzdy zamerem.
  Do nich propasovane ideologie a nebo opakovane obvinovani stale stejnych nepratel..
  Obelhavani za kazdou cenu. Kdyz to praskne obelhavaji dal..
  Take svabovsky konspiratori neopomenou kricet obvineni na jine z konspiraci..
  Scenerie je jinak divadelni kulisa /backdrop/ a potom jeste muzeme videt, jednoduchym pouzitim hlavy, ze sasky u dvora si najimal vydrzoval a platil sam kral.. Tak dalsi vec ktera se ukazuje jako demagogicka poust sucha.
  A fakta paradoxne a navzdory vclanku vetsinou schazi.
  Smlouva na vakciny se zatajuje.
  Poselstvi slov a vedlejsich ucinku jiz neni. Zatim nemame totalni isolaci od sveta jako predtim..
  Nekteri radi pisou..
  "Pravdu vyrkne ten".. je vylozene stupidni obecne anonymni tvrzeni .
  Pravda a lez je tema mimo moznost prispevku.
  Pan Vysockij nam predklada "hlubokou ideu", ze pravda je nejakej zpitomnely zacek,ktery se musi hodne ucit az do vzdelani a teprve potom bude umet ty chtrejsi taktiky jak se prosadit.
  A nesetri rad na stalety vyvoj ,metamorfozy, kterymi svet prosel
  Aby pravda pouzivala taktiky lzi. A co by z ni zbylo??
  Cist mezi radky umel drive skoro kazdy. Jde o pretlumoceni tehdejsich frazi Rudeho Prava do skutecnosti.
  Marketing je prodejni technika pouzivana na vsechno vcetne propagandy ,Bernays a Barnum zdokonalovali a my meli Ameriku radi pod tim vsudypritomnym sofistikovanym , casto nenasilnym vlivem..
  Souvislosti pravdy se lzi ovsem existuji a existovali,ale najit je a zformulovat je neni lehke.
  A pravda jako zonglersky micek nepromlouva, ale soutezi s jinymi jevy zivota se lzi, polopravdami, s frazemi, prazdnych subjektivnich vyroku v kakofonii hluku sveta a jejich agresivitou nas..atd.,s tim ,ze slabsi vetsina podlehne, pravda casto vadi, je k nepouziti,/jdete sdelit mamince pravdu, ze do tydne umre/, nepohodlna a neprijemna a proto z mnoha duvodu casto potlacovana...

  OdpovědětSmazat
 8. Uz zase se autor ohani Koniasem, ktery se snazil potlacovat pokrok a pravdu, prave tu, ktera nas dovedla k dnesku?
  Vypada ted Konias jako genius, ktery umel odhadnout co nas ceka a videl do budoucnosti..?
  Prave do te budoucnosti ktera nema zadnou budoucnost !!??

  OdpovědětSmazat
 9. Komedianti a ČT.....
  FILMAŘSKÁ CHOBOTNICE: ČT, ČESKÝ LEV, ČESKÁ FILMOVÁ A TELEVIZNÍ AKADEMIE, STÁTNÍ FOND KINEMATOGRAFIE
  https://www.youtube.com/watch?v=imvjaMt9dhg

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17.30 To co se dnes točí je děs. Ještě že nám opakuji filmy a seriály z předrevoluční doby. A to mají tu drzost posílat ,, dílo" Oskarovi.☹️ VIP

   Smazat
  2. Také dobrý název "filmařská chobotnice", já to beru šířeji a nazývám onu skupinu všech možných "umělců" "umělecká mafie" a mafii jde vždy jen o peníze. Pochopitelně dle mě tam nepatří všichni umělci.

   Smazat
 10. Slova často odhalují. Pekarová (i Adamová) by o tom mohla povídat. Nádherně se ta zakuklená nacistka odkopala, když
  u příležitosti vzpomínky na německou okupaci českému národu oznámila, že Protektorát Čechy a Morava měl přece od Němců zajištěnou autonomii. Potomci těch 360 tisíců obětí německé okupace by měli té náně vrazit pár pohlavků a v příštích volbách tu jejich koalici s ODS a lidovci poslat do...

  OdpovědětSmazat
 11. 17.56.......říše nebo jiné galaxie, prostě domů.
  P.Adame, díky. K těm slovům mě napadá lhaní o tom, kdo smí povolit ruskou i čínskou vakcínu. Jenže někteří lidi umí i jiné jazyky a jaké překvapení když si v zap. Novinách přečtěte o tom, že povolování na nar. Úrovních eu nikdy nezakázala anebo, že sputnik je dobra vakcína a někteří ho objednali předem a jiní ho budou vyrábět. Nebo - ticho o jednoduchém léku isoprinosinu, který by mohl ulehčit průběh nemoci. A už vůbec hrobove ticho o tom, co se děje za kulisami této války, preformatovani ekonomické základny nebo nadstavby, na to ještě slova nebyla vymyšlena.

  OdpovědětSmazat
 12. Jaké tajemství se skrývá pod slovem demokracie? Já to tajemství, osobně zcela nezištně, prozradím. Raději si sedněte , ať vás to neporazí.
  To tajemství zní: Demokracie je diktatura lidu. Jak prosté!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano ano, a my si můžeme domyslet, jestli diktatura koho čeho, lidu, s 2. Pádem nebo komu čemu, lidu, s 3. Pádem. Velice prosté!

   Smazat
  2. Pro Račice
   Ano, moje chyba, měl jsem použít místo slova demokracie slova lidovláda.

   Smazat
 13. Sílu slova nám předvedl V.Havel a co následovalo? Sįla reakce ,rozpad Československa za velkého přispění prognostika V.Klause. Historie se dá oklamat ,ale jen na krátký čas .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty zasraný komunisto, pan Havel neměl na rozpadu státu sebemenší podíl, poděkuj Klausovi a Mečiarovi!!
   Jednou komunista, navždy darebák !!oktávko

   Smazat
  2. Havel při rozpadu zbaběle zalezl, já nic já muzikant, vždyť jak říkal, byl jen na jedno období a po rozpadu se zase vnutil jako slizký had ke korytu. A to už začala úplná zkáza naprosto všeho... Opravdu ho dnes mohou uctívat takoví lidé jemu rovní jako Kačer...Ano to jsou stejné krevní skupiny!

   Smazat
 14. Dovoluji si ještě připomenout blba v.h. a jeho výrok o humanitárním bombardováním ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  2. Mylý hochu Kačere on toho nakecal, např. že je mu podsouváno, že chce zničit socialismus atd. atd. Klidně si vykopej ty tři jeho urny, kde je zřejmě namíchána i Dáši milovaná doga a na jeho oslavu si s nimi cinkej o sebe...Ať žije Havel!

   Smazat
  3. Dáši neměla dogy ale dvě boxerky. Ano 1 + 2 = 3. Ale to by mohl vysvětlit pan Kačer, ten pana Havla dobře zná!VIP🥴

   Smazat
  4. Blátošlape, tvou argumentací jsem zcela uchvácen!
   Nemáš tam ještě něco o Všaškovi?

   Smazat
 15. EU nám napaří nové daně a všechno zdraží, varuje Okamura. A ještě nám vyhrožují, že nechceme jejich šunty. Čím dřív zmizíme, tím lépe

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/EU-nam-napari-nove-dane-a-vsechno-zdrazi-varuje-Okamura-A-jeste-nam-vyhrozuji-ze-nechceme-jejich-sunty-Cim-driv-zmizime-tim-lepe-657485

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.