Reklama

neděle 7. března 2021

Vyhostit?

Zdeněk Jemelík

7. 3. 2021  jemelikzdenek
Ukoptěná snaha Jana Hamáčka o zabrzdění jízdy ČSSD do politického propadliště je nepřehlédnutelná. Věnuje tomu spoustu umu a energie. Stylizuje se do postavení zachránce národa proti coronavirové pohromě a s velkou pílí využívá kdejakou příležitost k „okopávání kotníků“ koaličního partnera, tedy hnutí ANO a osobně Andreje Babiše.

Těžce tím poškozuje důvěryhodnost vlády v očích veřejnosti. Na řízení vnitřního chodu ministerstva vnitra mu kvůli těmto koníčkům zřejmě nezbývá čas. Někteří jeho úředníci pak bezostyšně porušují zákony, upravující jejich činnost, a bezohledně škodí lidem.

Projevuje se to v jimi ovlivněnému příběhu, který mi absurditou silně připomíná Kafkův Proces. Týká se rodiny starousedlých Gruzínců, přišedších do naší vlasti v r. 1994. Psal jsem o nich již v lednu letošního roku v článku Úředníci rozbíjejí rodinu.

Rodinu tvoří rodiče, tři synové s partnerkami a jejich čtyři zdařilé děti. Z mně neznámých důvodů pouze nejmladší syn požádal o české státní občanství a uspěl. Ostatní zde žijí s trvalým povolením k pobytu. Ke Gruzií již dávno nemají žádný vztah. Vztahově jsou vázáni na Českou republiku jako na svou vlast.

Jeden ze synů, Emil, zapomněl požádat včas o prodloužení povolení k pobytu. Když se dostavil do úřadovny Cizinecké policie s prosíkem o prominutí prošvihnutí lhůty, policisté jej prolustrovali. Zjistili, že se kdysi v minulosti dopustil bagatelní trestné činnosti. Místo prodloužení povolení k pobytu jej přímo ze služebny eskortovali do střediska pro běžence. Soud na základě jejich návrhu rozhodl o jeho vyhoštění na dobu tří let.

Možná měl tehdy smůlu, že jeho obhájce neměl chuť pokoušet osud a neobrátil se k Ústavnímu soudu. Dnes již máme k disposici judikát, podle něhož spáchání trestného činu na našem území samo o sobě nemá být důvodem k vyhoštění cizince. Ostatně v daném případě by v právním státě trestní minulost žadatele již dále nesměla hrát roli, protože soud rozhodl o zahlazení všech rozsudků. Z hlediska práva je nadále bezúhonný a takto s ním má být nakládáno.

Emil si pak po tři roky každý večer povídal s dcerou prostřednictvím skypu. Podle názoru úředníků tak jeho vyhoštění není významným zásahem do rodinného života. Když po vypršení lhůty vyhoštění přiletěl s turistickým vizem do Prahy, nesměl vstoupit na území ČR, protože byl zapsán v seznamu nežádoucích osob. Policisté, kteří jej do země nepustili, mu o důvodech zápisu nedokázali podat vysvětlení. Časem se zjistilo, že seznam je nástrojem vydírání vracejících se vyhoštěných osob: podmínkou vymazání ze seznamu je úhrada nákladů, které stát vynaložil na vyhoštění. Soudržná rodina se tedy složila na „nekřesťanské“ výpalné a Emil znova přicestoval do vlasti s pevnou vůlí dožít mezi svými.

Předem si obstaral a smluvně zabezpečil zaměstnání. Již v července r.2019 podal žádost o zaměstnaneckou kartu. Podle zákona má být žádost vyřízena do 60 dnů, ve zvlášť složitých případech do 90 dnů. Ale Hamáčkovi úředníci žijí v přesvědčení, že mají výjimku ze zákona, takže čas běžel, ale ministerstvo mlčelo. Po řadě stížností žadatele vydala v říjnu r. 2020 Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců jako nadřízený orgán imigračnímu a azylovému odboru příkaz k vyřízení věci do 30 dnů. Ale její pokyn měl hodnotu hrachu házeného na zeď. Uvnitř Hamáčkova ministerstva zákony a vnitřní příkazy neplatí. Zvůle úředníků stojí nad právem.

Rozhodnutí padlo nakonec až po 595 dnech a je záporné, takže Emil musel svou pravou vlast znova opustit a bude si opět s dcerou povídat jen přes skype. Důvodem zamítnutí je tvrzení, že „ je důvodné nebezpečí, že by účastník řízení při svém pobytu na území mohl ohrozit bezpečnost státu“. Znám osobně celou rodinu včetně dětí a znám podrobně Emilovu trestní minulost. Nemohu proto pochopit, jak Hamáčkovi podřízení k takovému nesmyslu dospěli. Důvodnost jejich závěrů ale nelze přezkoumat, protože dokument, na který se odvolávají, je tajný. Postižený se tak nemůže bránit proti nařčení. To je čistá „kafkárna“: člověk, jehož práva úřad krátí, je vystaven jako bezbranná oběť svévoli úředníků, nedbajících zákona a dobrých mravů. Hamáčkovi podřízení si asi nevšimli, že byl nějaký 17. listopad 1989, že mravy předlistopadových úřadů jsou dnes mimo zákon, a bez rozpaků pokračují v bolševických manýrech.

Emil je z hlediska práva bezúhonný. Právo celé jeho rodiny na zachování rodinné pospolitosti je chráněno právem národním i nadnárodním. Nikdy se nedopustil jednání, jež by se dalo považovat za ohrožující bezpečnost státu. V právním státě by s ním úřad takto jednat nesměl.

Rodina je základ státu. Stát, který svévolně rozbíjí rodinné společenství, není právní, ale zločinný.

S vědomím, že obracet se na jakékoli ministry jakékoli české vlády je neúčelné, jsem učinil zoufalý pokus: poslal jsem ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi stížnost s podrobným vylíčením bezpráví, jemuž jsou Emil, jeho dcera a všichni členové jeho rodiny vystaveni ze strany jeho úřadu. Dostal tedy možnost zabývat se zhůvěřilostí svých podřízených. Nevyužil ji. Neomlouvá jej nedostatek času, způsobený jeho plýtváním na vytváření profilu hlavního záchrance proti pandemii a okopáváním kotníků koaličního partnera. Ministr nese odpovědnost za nedbání zákona a dobrých mravů jeho podřízenými. Je odpovědný za to, že jeho úřad jedná způsobem, jenž je v rozporu s pravidly chování právního státu. Je na čase, aby zmizel v politickém propadlišti.

17 komentářů :

 1. Pane doktore, touto metodou se dostáváte na úroveň neziskovek, kdy se jejich pracovníci přivazují k deportovaným Afričanům. Už jen malý kousek chybí k zachraňování chudáků na lodích pašeráků lidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:59
   Buzno, asi ses pokakal. Přip omínáš mi tvého jmenovce Putnu, stejný hňup.Srovnávat Gruzínce s Afričany je totiž opravdu projev notné dávky debility.

   Smazat
  2. Myslím, že p. Buznou chápaný stav nenastal. P. Buzna totiž nepochopil smysl článku. Emil není žádný africký "inženýr", "lékař", ani "vědec". Je to obyčejný člověk, který by s velkou pravděpodobností fungoval jako jakýkoliv obyčejný občan ČR, chodil by zde do práce, staral by se o děti a po práci si užíval život, jako kterýkoliv Čech. Co se týče kulturního a sociálního chápání života u nás, Emil by se bez problémů zařadil mezi běžné občany. Myslím, že naše země takové lidi potřebuje jako sůl. Srovnání s davy Afričanů nebo Asiatů, které mají za cíl pouze sladký život bez práce a doživotní čerpání sociálních výhod, které jim zajistí pracující většina, je naprosto nepatřičné.

   Smazat
 2. Pane Jemelíku. Ukoptěná snaha Jana Hamáčka je opravdu nepřehlédnutelná. Ale s Gruzíncem nemá nic společného. Z mého pohledu je ukoptěná snaha jak dlouhými litaniemi popisujete, že nějaký chudák Emil, zapomněl, spáchal prkotinu, nezaplatil, neznal, nezjistil si ... A přitom stačí napsat třeba : Emil jenom někoho zmlátil a okradl, tak ho na pár let vysypali. Dal bych mu ještě domácí úkol, aby tam někde v Gruzii každý den vyprávěl, že když někdo chce žít v cizí zemi, musí se chovat slušně. Jinak o zvůli našich úředníků můžete psát do aleluja, svobodné maminky s dítětem Vám dají příkladů přehršel.

  OdpovědětSmazat
 3. 18:59 Martin C. Buzna 18:59
  To je váš názor. Autor měl delikt přiblížit. Chtít po čtenáři velkorysost, když čtenář není v obraze, to je samozřejmě náročné. Bagatelní trestná činnost, co to jako je? Řízení bez papírů, či co?
  Avšak předpokládám, že dotyčný nechce žít v ČR ze sociálních dávek a že zde pracoval. Ergo kladívko, pane Buzno, srovnáváte nesrovnatelné.

  OdpovědětSmazat
 4. Z mně neznámých důvodů pouze nejmladší syn požádal o české státní občanství......
  Z tohoto tomu rozumím tak, že se tu necítí jako doma.
  Ani k tomu rodiči nejsou vedeni.
  M

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:01- občanství není totožné s národností, které bylo ze známých důvodů vyřazeno z identifikace v úředních listech, možná i v rodném listu.

   Smazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Bylo to dnes v TV a žena se ptala kdo to je a byl to minář jestli to byl nějaký sestřih to nevím. Tak jsem to smazal nemám proč lhát magore.

   Smazat
  3. 22:40 Ty kryso úchylná prostě tam dnes na obrazovce byl NELŽU jako vy.

   Smazat
 6. Okamura žádá vládu odborníků. Trpělivost lidí je u konce, varuje

  Navrhujeme také zrušit úroky z úroků, což považuji za vysloveně nemorální. Doufám, že SPD v říjnových volbách posílí, abychom měli větší sílu prosadit náš program.

  Čeští občané budou splácet dluhy krachujících států eurozóny jako Itálie a Řecko, kde mají mnohem vyšší platy a důchody než u nás! Toto schválil Andrej Babiš a poslanci ANO, Piráti, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Okamura-zada-vladu-odborniku-Trpelivost-lidi-je-u-konce-varuje-656392

  OdpovědětSmazat
 7. Chápu nesmyslnost konání úředníků , ale prosím nezatahujte do příběhu systém před rokem 1989 je to ubohé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud naši úředníci přemýšlí a počítají jako vy, je jasné, proč se takové děsivé příběhy odehrávají právě u nás.

   Smazat
 8. Vlastenci,co nechteji obcanstvi nemaji take cele jmeno ?
  Co to je "starousedlej gruzinec"?
  Prisedsich do vlasti 1994.
  "Z mne neznamych duvodu". Koukej to mas zjistit,
  kdyz chces o tom psat. Ty inteligente!
  Ze nemaji ke Gruzii zadnej vztah. To mluvi jasne,co jsou.
  Odrodilci. Jak muze nekdo nemit vztah ke svemu narodu.
  Ke svym spoluobcanum, kulture.tradici, historii.
  Kde se narodil a zil..
  Dnes mame i na vrahy zaruku,ze nesmi byt vyhozeni.Zahladi se rozsudek a smytec.Pekne dekuju.Pusti je brzy a zacnou vrazdit zas.
  Autor deformovanej tohle miluje.A clanek je samozrejme psanej jednostranne a dava si pozor aby se o stanovisku ceskych uradu ani trochu nezminil..Veci vytrhava z kontextu,jak se mu hodi.Propagandista Bruselskej aktivistickej..
  Kazdej z rodiny mohl dotycnyho navstivit kdykoliv.
  Do sve "stare" vlasti nemusel.
  Autor miri do propadliste dejin a rad bych pomohl..

  OdpovědětSmazat
 9. to povinné plivnutí na předlistopadový režim "mravy předlistopadových úřadů jsou dnes mimo zákon, " je zcela mimo realitu

  jinak kritika tohoto postupu ČR je na míst+ě

  OdpovědětSmazat
 10. My nevime ,jaky duvod mely nase urady a jejich stanovisko k rozhodnuti.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.