Reklama

úterý 16. března 2021

Za časů abnormalizace

 

Karel Sýs

16. 3. 2021

Marně hledáš páteř v atlasu kostí.

Ti co křičeli „méně státu“ skučí „více státu“, jakmile klesne zisk.

Maně vzpomeneš si na Husáka: „Chtěli byste pracovat v socialismu a žít v kapitalismu.“

Nástup: V listopadu 89 jste se drali do sedel. Jenže bitva nedopadla podle vašich představ. Nejen disidenti, ale ani svazáci – mládí světa – nepohrdli šancí, jaká se naskytne jednou za život. Nerozhodovala stranická příslušnost, nýbrž poslušnost.

Všichni se však k lizu nedostali, bylo vylízáno už předem. Příliš mnoho pretendentů a příliš málo prebend. Dojiči se sbíhali k vemenům, ale podojení socialistického státu bylo pečlivě rozepsáno. Hodně nadržených, leč málo připuštěných.

Kapitalismus s lidskou tváří, kapitalismus demokratický – to jsou jen pouťové masky.

Strhli jste pamětní desky z bronzu a svrhli „bývalé“ sochy z mramoru a nahradili je destičkami z plastu a soškami chlapečků močících na mapu republiky. Místo Tondy Práce se

před bývalým palácem odborů rozvaluje Churchill, osvědčený hubitel Indů. Po Jakešově prstu lezou nestvůrně vypasené děti režimního sochaře.

Nic nového pod sluncem.

Hvězdář Camille Flammarion svého času vzpomínal na potíže při trigonometrickém měření zeměkoule, jež prováděli francouzští vědci Méchain, Delambre, Biot a Arago těsně po revoluci: „Zeměměřiči vystavěli pyramidy z prken, jež pokryli bílým plátnem, aby byly viditelnější. Ale jaký to nápad – bílé plátno! Který odvážlivec dovoloval si vztyčovati na našich vrcholech právě osvobozených hanebný prapor protirevoluce? Museli ovázati bílé plátno modrými a červenými stuhami.“

Dnes by s tak prostým trikem nevystačili.

Přespávali v hotelu Praha bolševičtí papaláši? Zbourat! Řídil Transgas – Ústřední dispečink tranzitního plynovodu na Vinohradech dodávky rudého plynu? Odstřelit.

A Sputnik V? Co znamená ono V? Vítězství? To nelze připustit, i kdyby covid na smrtce jezdil.

Kam pohlédneš, tam blbci bez hranic!

22 komentářů :

 1. Moc pěkné, děkuji NR , že mám po ránu lepší náladu, pravda takhle pěkně popsaná a sdílená potěší!
  "Dojiči se sbíhali k vemenům, ale podojení socialistického státu bylo pečlivě rozepsáno." To je skvost!! Já mám tu češtinu tak rád, protože ona umí tak nádherně popsat ve zkratce věci, které známe,ale neumíme se tak hezky vyjádřit.

  OdpovědětSmazat
 2. No bohužel tak nepěkně to dopadlo žádná životní úroveň skopčáků se nekoná a nikdy nebude. S zadlužením státu ani náhodou. Na Astru Zenecu pozor západ s ní končí očkování pro nespolehlivost a blatný s tím chce očkovat Čechy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, nikdy nebude, protože nám ji budou dávkovat po kapkách podle poslušnosti. Dokud nepochopíme, že EU není náš šálek kávy a nepostavíme se na zadní a nevkopeme eurohujery do zádele.

   Smazat
 3. Krásně, skoro básnicky popsaný způsob myšlení parazitů. Méně státu, pokud se daří okrádat většinu a jak dojde k problémům, může za to stát a tak je povinen nahradit ušlé zisky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Názorný učebnicový příklad podobného parazita je pan "písničkář" Hutka. Ten zjistil, s překvapením, že na Západě nikoho nezajímá, protože nic neumí a tak se vrátil a teď tady plive nenávistné sliny na prezidenta a lidi, co něco umí. Nikdy nepochopil, že všude človék musí něco umět aby byl uznávaný, nestačí být "profesionální disident".

   Smazat

  2. 19.09
   Hutka byl kokot už za komárů.
   Bejvávalo něco jako Sulejovické kulturní léto v jedné dědině, pod záščitou Státního statku, tak jsme tam s klucima jezdili kulturnět. (Díky tomu jsem za ta léta byl "naživo" na všech umělcích co tehdy jen trochu něco znamenali.)
   A ke Greenhorns se tehdá vetřel (to s nimi ještě Tučný nebyl) i Hutka coby písničkář. Asi se jim nad ním udělalo želé, nebo co. Dodnes si pamatuji název písně co nás jí opruzoval. Jmenovala se ta kravina "To je voják".
   Když se tam producíroval a nevím pokolikáté už jásavě pěl: "To je voják, to je voják, podívej se, jakej je to pěknej voják," bouchly nám saze a začali jsme mu napřed nadávat, ale pak jsme zpívali s ním - no, spíš hulákali - To je čurák, to je čurák, podívej se jakej je to pěknej čurák! A pořadatelé nic nezmohli. Za prvé s námi souhlasili a za druhé jsme strhli celé hlediště a řvalo se, dokud nezmizel. (Schválně - jestli uhádneš, koho prvního napadl ten doprovod.)
   Ale i jinak mám na ta léta hezký vzpomínky. Walda se tam chudák vždycky přimáznul a pak ho tepal stranickej tisk. On tam jezdil rád, že byla sranda. Nezapomenu, jak si ho nějaká uvědomělá kravka vzala v Průboji na paškál, že jestli si jako myslí, že když je to na vesnici tak že se může zmatlat a kdesi cosi. Ale hlavně nezapomenu, co jí odpověděl. Ne tedy v Průboji, to byl krajskej tisk, ale v okresním Proudu. Asi mu to v Průboji nevzali. Napsal v reakci na ten jeduflus, že to nebylo tím že se jednalo o vesnici, ale tím, že rád chlastá a že je mu jedno kde to je, hlavně když je to mezi přáteli. Jojo, bejvávalo.

   Smazat
  3. Milane, tou vaší vzpomínkou vyprávěnou haškovským stylem jste mně přiměl k opakovanému řehotu a slzám smíchu. Bravo, mistře vyprávění! A díky.

   Smazat
  4. Milane, tak to je super, vůbec jsem netušil, že se Greenhorni někdy umatlali s takovým chudákem, který možná umí pět akordů a napsal jedinou poslouchatelnou písničku "Náměšť" čímž ovšem jeho axeptovatelná tvorba končí.
   Krásně se taky uměl zmatlat Pavel Bobek, shodou okolností jsme jako vojáci povinně navštívili Zahradu Čech, kde měli umělci vystoupení. Pavel vylezl na podium a bylo vidět, že v noci určitě nezahálel, zmačkanej byl nejen po těle ale i po obleku.:-) Ale skvělej jako vždycky. Já ho miloval a jeho "Ruby" mi znělo jako rajská hudba. Kór jako vojákovi.

   Smazat

  5. 12.03
   Asi se jim tenkrát váženě udělalo nad tím kokotem želé. Ale nevylučuji ani intrik z jejich strany. Že je prostě okusoval ať ho vezmou s sebou, no a protože znali publikum, věděli jak tam dopadne. I to je možné.
   Hezkou vzpomínku mám také na to, jak se s námi Kubišová loučila, když už věděla, že jí zpívání normalizačně zatrhnou. Nebo Menšík se Sovákem. Ti zase využívali toho, že si na venkově mohou dovolit mnohem víc než v Praze, takže nám krásně zvedli náladu i v normalizaci.

   Když to tak vezmu, tak jsem měl v životě vlastně ohromnou kliku už jen tím, že jsem se narodil v Zahradě Čech. A řeknu ti, že když porovnám kulturní život venkova za bolševika a v době pohadrákové, vítězí ten mnou tehdy proklínaný bolševik na všech frontách.

   Pár kiláků od Pěnkavic (jednou jsem zde v diskuzi nazval svou rodnou ves aliasem Pěnkavice, tak u toho už zůstanu) na druhou stranu se zase pod hradem Košťálov vždy v květnu pořádala Slavnost květů, s účastí tehdejších špičkových umělců a o něco později k tomu ještě v sedmdesátejch přibyla v Liťáku výstava Zahrada Čech. Jo, a vandrem jsme jezdili do Budějic na Zemi živitelku. Všechno dotované zčásti pořadatelem a zčásti státem, takže za lidové ceny ve výši asi půlhodinového až hodinového průměrného platu. O tom všem si dnešní venkovské mládí vpřed může nechat jenom zdát.
   Další klikou pak bylo, že mně sudičky šouply do povianu (kolébku jsme neměli) boty z toulavého telete a že jsem pídivej a kamkoli jsem se zatoulal, dával jsem s domorodým lidem řeč. A klikou v té klice pak byly i náhody, kdy jsem se občas tak nějak přichomejtl k zajímavým osobnostem. Jsem se nějak zakecal...

   Smazat
 4. Mám též rád češtinu,je tak barvitá-určitá část národa,a to nejen mladí,ji chtějí "vysušit",a nahradit angličtinou.To je zločin.To je nutno potrestat.

  OdpovědětSmazat
 5. Pane Sýs obdivuji Vás. Už vím, proč Vás kavárna nenávidí. Umíte několika slovy vyjádřit celou podstatu. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Sýs je poeta,česky jazyk je jeho klaviatura a tam je virtuos.Navic ma vsech pet pohromadé.Bagoun

   Smazat
  2. Opět perfektní pan Sýs !

   Smazat
  3. Sys je tluchuba, prohlasuje veci prevazne o anonymnich skupinach ,svazaci a disidenti, vsichni se nedostali k lizu, aby si ukojil svoji nadrazenost nad temi, kteri neexistuji a nikdy neexistovali, tak jak je popisuje a zcela jasne ,dogmatik ,prazdnych vylevu,gradoman,negramot ,ktery se naucil pismena.. bez zodpovednosti, sam dba aby byl tak nejchytrejsi v te zmatenosti obvineni, obycejnych lidi..
   Hodne nadrzenych..stupidni hlasky a bezedna hloupa prazdnota za nimi..
   Nahrava tak masochistum, vzdy ochotnym se masturbovat vselijakymi obvineni kolem sebe..
   Kteri jsou ochotni hodit kazdou spinu na narod,aby se mohli ukajet..
   "Strhli jste"..to je rovnou ubohy a prizemni..Az zjistil,ze vsude a vsichni jsou blbci, ovsem vzdy mimo nej..
   Co je "..dojici se sbihali k vemenum".."prespavaci v hotelu"
   Kde vzal ten kapitalismus s lidskou tvari, ten nekonecny vylev vyblitin..

   Smazat
 6. Moc krásně napsáno. Politici zvolení, co si myslí, že jsou především vyvolení budou za své bojovat až do konce. Musím nechtíc tentokrát souhlasit s ministrem Blatným. Národ, který plive na své osvoboditele a není schopen vrátit sochu maršála Koněva tam kam patří, si jiný osud než pokusných králíků nezaslouží.

  OdpovědětSmazat
 7. Karek Sýs je komunista, aktivní a hlásí se ke KSČM, ale psaní mu jde od ruky jako málokomu!! Tady je vidět , jak je vadné udělovat lidem nějaké nálepky, především těm , kteří něco hodnotného tvoří a k těm zcela jistě Karel Sýs náleží!! Také bych zde zmínil režiséra Svoboda, který také zapadá do podobné tvůrčí společnosti!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A rozhodne Josefa Skalu.Bagoun

   Smazat
  2. 16.37
   Je hlavně aktivní Člověk a hlásí se k člověčenství.

   Smazat
 8. Připojuji se také k obdivu na tvarově pěkně sepsaný článek od pana Síse , je to člověk tvůrčí ve službě pokrokové strany.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.