Reklama

úterý 6. dubna 2021

Americké hypersonické střely doletí do Moskvy za pět minut

Manlio Dinucci

6. 4. 2021 SouthFront, překlad Zvědavec

Asi před šesti lety, kdy jsme publikovali článek „Vrátí se rakety zpět do Comiso?“ v deníku Il Manifesto (9. června 2015), byla naše hypotéza, že USA chtějí opět instalovat jaderné rakety v Evropě, ignorována celým politicko-mediálním spektrem. Pozdější události však ukázaly, že poplach byl, bohužel, opodstatněný. Nyní máme poprvé oficiální potvrzení.


Před několika dny, 11. března, to potvrdil jeden z nejvyšších amerických vojenských představitelů, generál James C. McConville, náčelník štábu armády Spojených států. Nikoli v rozhovoru pro CNN, ale během projevu na setkání odborníků na půdě školy médií a veřejných záležitostí, spadající pod Univerzitu George Washingtona. Zde je oficiální doslovný přepis. Nejenže general McConville oznámil, že americká armáda se chystá rozmístit nové rakety v Evropě, které budou zjevně namířené proti Rusku, ale také prozradil, že to budou hypersonické rakety, extrémně nebezpečný nový zbraňový systém.

Toto rozhodnutí vytváří velmi rizikovou situaci, podobnou, ne-li horší, než jakou zažila Evropa během studené války coby frontová linie jaderné konfrontace mezi USA a SSSR.

Hypersonické střely - jejichž rychlost je pětkrát rychlejší, než rychlost zvuku (Mach 5), což je více než 6 000 km/h - představují nový zbraňový systém s kapacitou jaderného útoku, vyšší než jaké mají balistické střely. Zatímco balistické střely udržují obloukovou trajektorii z větší části nad atmosférou, hypersonické rakety oproti tomu udržují trajektorii v nízké nadmořské výšce v atmosféře přímo směrem k cíli, jehož dosáhnou za mnohem kratší dobu proniknutím do obrany nepřátel.Generál McConville ve svém projevu na Univerzitě George Washingtona uvedl, že americká armáda připravuje „operační skupinu“ se „schopností přesné střelby na velkou vzdálenost, která se může pohybovat v rozmezí od hypersonických střel po možnost středního doletu, až k přesnému úderu raket, a tyto systémy mají schopnost proniknout do prostředí nových zbraňových systémů Anti-Access/Area Denial (A2/AD)“. Generál uvedl: „Vidíme, že toto má budoucnost v Pacifiku, pravděpodobně budou v Pacifiku dvě“ (patrně namířené proti Číně); jednu chceme v Evropě (zjevně namířenou proti Rusku); a zatímco o tom mluvíme, tak je budujeme.“

V oficiálním prohlášení agentury DARPA se uvádí, že DARPA pověřila společnost Lockheed Martin výrobou „pozemního hypersonického zbraňového systému středního doletu“, tj. raket s dosahem 500 až 5 500 km, patřících do kategorie, kterou zakazovala Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (podepsaná v roce 1987 Gorbačovem a Reaganem, kterou v roce 2019 prezident Trump jednostranně vypověděl). Podle technických specifikací, poskytnutých agenturou DARPA, to bude „nový systém, který umožní hypersonickým klouzavým zbraním rychle a přesně zasáhnout kritické, časově citlivé cíle při pronikání do nepřátelské moderní vzdušné obrany. Tento program vyvíjí sofistikovaný bustr, schopný dodávat různorodé náklady v mnohočetném rozsahu a kompatibilní mobilní platformy pro pozemní odpalování, které lze rychle rozmístit“.

Náčelník generálního štábu armády a výzkumná agentura Pentagonu proto informovaly, že USA brzy rozmístí v Evropě (povídá se, že pravděpodobně první základna bude v Polsku nebo Rumunsku) hypersonické rakety, vyzbrojené „různorodým nákladem“ (tj. jadernými a konvenčními hlavicemi). Jaderné hypersonické rakety středního doletu, instalované na „mobilních platformách pro pozemní odpalování“, tj. na speciálních vozidlech, mohou být rychle nasazeny v zemích NATO, které jsou nejblíže k Rusku (například v pobaltských republikách). Jelikož hypersonické střely již mají schopnost létat rychlostí přibližně 10 000 km/h, budou schopné zasáhnout Moskvu přibližně za 5 minut.

Rusko také staví hypersonické rakety středního doletu, ale když je odpálí z vlastního území, nemohou zasáhnout Washington. Avšak ruské hypersonické rakety budou schopné zasáhnout americké základny během několika minut, ze všeho nejdříve ty jaderné, jako jsou základny Ghedi a Aviano, a další cíle v Evropě. Rusko, stejně jako USA a další země, nasazuje nové mezikontinentální rakety: Avangard je ruský hypersonický raketový „kluzák“ s dosahem 11 000 km, a je vyzbrojený několika jadernými hlavicemi, které po balistické trajektorii dokážou letět přes 6 000 km rychlostí téměř 25 000 km/h. Hypersonické rakety vyrábí také Čína. Vzhledem k tomu, že hypersonické střely jsou řízeny satelitními systémy, bude ke konfrontaci stále častěji docházet ve vesmíru: za tímto účelem vytvořila v roce 2019 Trumpova administrativa Vesmírné síly Spojených států amerických (US Space Force).

Vzdušné a námořní síly, které mají větší pohyblivost, jsou také vybaveny hypersonickými zbraněmi. Tyto zbraně otevírají novou fázi závodů v jaderném zbrojení, takže smlouva Nový START, kterou právě USA a Rusko obnovily, je do značné míry zastaralá. Tyto závody se stále více posouvají z kvantitativní úrovně (počet a síla jaderných hlavic) na kvalitativní úroveň (rychlost, kapacita průniku a zeměpisná lokace prostředků pro přepravu jaderných zbraní). V případě skutečného nebo předpokládaného útoku je reakce ve stále větší míře svěřována umělé inteligenci, která musí rozhodnout o odpálení jaderných střel během několika vteřin či zlomků vteřiny. To exponenciálně zvyšuje možnost, že by k jaderné válce mohlo dojít omylem, což je riziko, ke kterému došlo několikrát během studené války. Nezblázní se šílený generál, jako ve filmu „Dr. Divnoláska“, ale superpočítač. Když chybí lidská inteligence, která by zastavila tento šílený spěch, vedoucí ke katastrofě, měl by být alespoň aktivován instinkt přežití, který byl zatím probuzen covidem-19.


Tento článek byl původně publikován v italštině na Il Manifesto.

Manlio Dinucci je výzkumným spolupracovníkem Centra pro výzkum globalizace.

50 komentářů :

 1. Hmm leda že by si nakreslili kulisy takovou technologii nemají. V dnešní situaci nemají ani bojové letadlo projekt F-35 vybouchl. Z článku je patrné kdo je válečný štváč a nebezpečí pro celý svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 1****************************

   Smazat
  2. Unknown: armata se bude vyrabet ve vetsim az bude treba. LetadlovA lod je symbol otrokarstvi a potrebuji je jen bejvaly otrokari. Staci jedna mensi raketa a uz nic nevzletne z paluby.Jses ztracenej pripad, dite ktere nevi ktera bije. Vsadim se ze mas nemecke jmeno a evropskou narodnost.

   Smazat
  3. Souhlasím,
   naštěstí ty primitivové žádné takové technologie a materiály nevlastní.
   Pravda ovšem je, že k válečnému konfliktu s Ruskem
   už jen chybí znemožnit budování plynovodu N2.
   Pokud se tomu tak stane, společně s diskriminací, sankcemi, genocidou na Ukrajině a vojenskými manévry NATO, bude Putin tenhle krok považovat za vyhlášení války.*

   Smazat
  4. zsse kecas,ot rakerte, je mozne ze doleti kam chce, a pak poleti nejake zpatky a my se budem modlit a zavidet mrtvym

   Smazat
  5. Ti mají leda tak hypersonicke hovno

   Smazat
 2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bezejmenný 12"26, taky dement?

   Smazat
  2. Prvá vyletí a druhá nebude mať odkiaľ.Možno v Austrálii zazvoní "umieračik"...FINITO !

   Smazat
 3. Už chápu, proč byl protlačen do čela USA dementní stařec.

  OdpovědětSmazat
 4. Blbeček trolíček 12:50, a preto sú amíci zosraní na celej čiare, že?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak jste prišla na to, že "sú zosraní"?

   Smazat
  2. J.J.6. dubna 2021 13:31

   stačí, jak zoufale kopou kolem sebe...
   Na víc, jak na rozvojové země nemají (Sýrie, Libye,...).
   A když Rus pohne svou vlastní armádou na svém vlastním území, už ječí jak opice na stromech.
   No prostě, jsou zesraní. Capisci?

   Smazat
 5. AMERICKÁ VAKCÍNA U NÁS PROKAZATELNĚ VRAŽDÍ STARÉ LIDI !!!!!

  SÚKL prověřuje osm podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19
  Mezi AstraZenekou a trombózami je souvislost, řekl zástupce EMA
  Podle šéfa vakcinační strategie evropské lékové agentury (EMA) Marca Cavaleriho existuje spojitost mezi vakcínou od AstraZeneky a případy trombózy. Cavaleri to řekl italskému deníku Il Messaggero.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne 15:58 ty HOVNIVÁLE tady jde spíš o to že EMA jí prověřovala, povolila a teď jí pozastavuje a znova prověřuje. Jakou váhu má potom to povolení EMA. DEBILE.

   Smazat
  2. Hodny clovek 6. dubna 2021 13:05

   No, trochu si ujasni pojmy a dojmy. AstraZeneca je Britská vakcína. A EMA, je spolek zpolitizovaných úředníků, kteří prosazují Americké zájmy.
   Británie se při odchodu z EU vysmála tomuto směšnému spolku... Už víš, proč u té vakcíny našla spojitost?
   To je holt byznys. Evropa, vlastní vakcínu nemá, takže prosazuje pouze ty Americké sračky.

   Smazat
 6. Ruské tajné služby sledují USA a NATO v jeho snaze dohonit Rusko ve vývoji hypersonických zbraní a jejich umístění v Evropě ..

  Získávané informace Ruskem s jeho nynější převahou v hypersonických zbraních možná rozhodnou o zastavení hrozby šíleného USA a NATO Ruským preventivním útokem a zničením základen a vojenských sil USA a NATO v Evropě i USA ...
  Jinou možnost při současném vývoji Rusko asi mít nebude ..
  Ruskou obrovskou zemi válka zásadně neohrozí, Západ se v prach obrátí ..

  OdpovědětSmazat
 7. Astronomicky a nesplatitelně předlužené USA jsou dnes politickou a ekonomickou rakovinou světa, zvláště v této době , kdy podvodně zvolený prezident USA zjevně trpí stařeckou demencí, kdy často neví kde je a čí je a tenhle "Alzheimerem a Parkinsonem" postižený kašpárek ovládá raketojaderné kódy !!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to mnohem horší-USA ovládá vojenskoprůmyslový komplex a mafie a toho kašpárka tahají za provázky jak marionetu.I president nejmocnější země je pouze užitečný idiot!A proto ta šaškárna s volbama.

   Smazat
 8. Avantgard je raketový kluzák s ondivuhodnými vlastnostmi, ale stále není ve výzbroji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. U Rusů bych si nebyl tím zrovna jistý. Možná, že se nejmenuje Avantgard, ale zcela určitě je zcela určitě přesný a účinný.

   Smazat
 9. Víte, označte mne za fantastu, ale já si myslím, že se intenzivně pracuje i na bezpilotních leteckých, či podvodních, hladinových, a to je podstatné, ne strojích, ale celých formacích řízené umělou inteligencí.dnes už bezpilotníky létají na výzkumné lety ,dokonce i bojové mise.A tam vidím obrovský problém.Protože takovou loď si dejme tomu nekoupí ta která země, ale například to které konsorcium, nebo ten který boháč.

  OdpovědětSmazat
 10. Viděl jsem na TV film o chudých lidech v nejbohatší zemi.Stojí to zato se podívat.Jde o USA.

  OdpovědětSmazat
 11. Uz jsem to zde nekolikrat placnul,
  je dneska skutecne jedno jestli ma nekdo "este rychlejsi a raketovejsi, a nebezpecnejsi docela ci skoro, mozna asi nesestrelitelnou" raketu, v ramci toho co rekl Putin "Svet bez Ruska nema cenu" ci tak nejak. Takze mimo toho Rusaci uz davno maji ruku mrtveho muze, a tak nevim proc se jedni ci druzi furt tak stajfujou kdyz vi ze radiace at z dopadlych ci sestrelenych raket obou ci vsech zemi lidstvo dokonale zahubi, a to hned ci pozdeji, takze ti co preziji, budou zavited tem mrtvym.

  ted jsem dokoukal na Prime spoustu zachranych clunu vylodujici Afro a Afgano inzenyry na Reckou lod, tak se teste, ale pro vas je asi dulezitejsi ze Stoltenberg rika ze posle ci posili Ukry proti Rusku ze?


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na co je Rusům svět bez Ruska.

   Smazat
  2. padedo,
   mam te rad ale di spat a rano ti to vysvetlim

   Smazat
 12. Než doletí druhá raketa na Rusko, už Amerika nebude existovat!Kdo by chtěl zahynout a nevzít s sebou toho, kdo způsobil mou smrt? Zahyneme všichni. Nebudou zvířata, hmyz, voda, vzduch, všude smrt! Ti čuráci v bunkrech si myslí, že někdy vylezou, ale kam? Do mrtvého světa? Všude mrtvoly, záření, otrávená moře, řeky! Je nutné štváče pověsit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No a? Vis ze to bude fajn kdyz to dostanes primo? jako ten Rusak co skocil do tavici pece

   Smazat
 13. Unknowne snažíš se zbytečně, stejně budeš smáznut ..
  Máš pěnu u huby a blouzníš o vítězství Západních zázračných zbraní jako Němci a Hitler v bunkru, když Rusové dobývali Berlín ..

  OdpovědětSmazat
 14. RF by již mněla začít rozmísťovat vhodnou vojenskou techniku ve Venezuele ,Nikaraguii,Kubě,pokud jim to bude - bylo těmito zeměmi povoleno...ukázaná platí.

  OdpovědětSmazat
 15. RF by již mněla začít rozmísťovat vhodnou vojenskou techniku ve Venezuele ,Nikaraguii,Kubě,pokud jim to bude - bylo těmito zeměmi povoleno...ukázaná platí.

  OdpovědětSmazat
 16. Výrobci zbraní chtějí opět získat více investic, než farmaceutický průmysl. V kapitalismu se na zdravý rozum nehraje. Svět jak jej známe bude brzy stát jen na slabé naději, kolik budou v Rusku ještě ochotni akceptovat ztrát.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové tohle dělat nemusí. Bezpečnější a účinější je rozmístění úderné síly na lodích a ponorkách, které se stále pohybují po mořích a oceánech, schované pod ledem Arktidy nebo na "mořích" jako Kaspik. Váží na sebe velké síly protivníka a obrana není nikdy 100%ní. Již 70 let se snaží Amík zaútočit na Rusko a vždycky se na poslední chvíli soudní v USA vzpamatují a pošlou jestřáby do ... Doufám, že to bude i tentokrát. Kubánskou krizi bych podruhé zažít nechtěl, ale vše k tomu směřuje.

   Smazat
 17. Pokial budú tak výkonné ako F-35, alebo Zumwalt, tak sa niet čoho obávať.
  Dnes nevedia nájsť ruskú ponorku v Stredozemnom mori. A ako chcú nájsť tie ponorky v oceánoch? Na tie stale akosi zabúdajú. Keď do Moskvy za 5 minút, tak Wahington ani nemrkne. A už to tam bude lietať.
  Obdivujem tých pentagónskych stratégov vychovaných na komiksoch a falošných predstavách o vynímočnosti amerického národa. Ten sa teraz dostatočne prejavil a prejavuje. Doteraz odvšadiaľ tiahli s dlhým nosom a ostudou. A riadne vyprášeným kožuchom. Zober americkému vojakovi baterky a je v prdeli. Vietnamci, Sýrčania, Jemenci, Afganistánci a iní im už tie ich rite nakopali. A nie a nie sa poučiť. Teraz ich to čaká na Donbase. To nebude Juhoslávia a ani Srbsko. To bude iný záhul. Tam proti nim bude stať Rus. So skúsenosťami nielen z Afganistánu, ale aj z bojov na Donbase a Sýrii. Gruzínci si to vyžrali a niekto u toho aj kravatu požul.
  Hovorím. Sú nepoučiteľní. Raz ale príde k tomu, že toho, koho tak radi nazyvajú agresorom to prestane baviť. A už to dal aj najavo. Zatiaľ len veľmi diplomaticky. Aj Sýriu nikto nečakal a ani ten Krym. Tak bude do tretice. Donbas.
  A než títo spravia hypersonickú raketu, tak v Rusku už bude niečo iné. Oni totiž dobre vedia, prečo to robia. A sú v tom čím dalej tým viac lepší. Treba tých “agresorov” počúvať a hodne pozorne. Potom nebudú mať pretiahnuté ksichty, tak ako majú v Sýrii. A na Kryme.

  OdpovědětSmazat
 18. Jakékoliv zapojení vojsk NATO do střetu Ukrajiny s Ruskem,by okamžitě vedlo k velké válce,Ruska s USA,pak by opravdu došlo na všechny rakety,zatím si to ani jeden nedovolí.Hlavním cílem,je přinutit Ruské oligarchy,Ruské židy,jak jim říká Pjakin rosionisté,aby odstranili Putina,jenže,nebude Putin,bude další schopný Rus.

  OdpovědětSmazat
 19. http://www.nwoo.org/2021/03/25/saker-ukrajina-na-pokraji-valky/#more-345805
  Rusko si jednoduše nemůže dovolit přestavět téměř totálně deindustrializovanou Ukrajinu. Na rozdíl od propagandy kurátorů Ukrajiny je země po mnoho let v bankrotu. A z tohoto neúspěšného státu Rusko rozhodně nic nepotřebuje. Naprosto nic. A poslední věcí, kterou dnes Rusko potřebuje, je zabřednout do úsilí o obnovu ukrajinského státu a ekonomiky při boji proti všemožným neonacistickým nacionalistickým bandám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Svého času (2014) potřebovalo strojírenské odborníky z Ukrajiny pro stavbu leteckých a raketových motorů, velkých transportních letadel a pod. Dneska už je má z řad ukrajinské emigrace. TAkže jediné, co mu chybí, je dostatečné válečné předpolí. Hitler potřeboval 2 roky války, aby se dostal ke Kursku. Amíci jsou tam dnes v naprosté pohodě. To je vážná věc, která kovboje k jejich agresi silně hecuje.

   Smazat
  2. "Pohoda" Amíků v Kyjevě je jen zdánlivá, Němci když se poprvé dívali dalekohledy na Leningrad, Moskvu nebo Stalingrad byli před lety přece také "v pohodě".

   Smazat
  3. Názor z 17:54 , zdá se, je hodně blízko k zásadní motivaci tzv. "západu" k vyprovokování reakce Ruska. Dokonce už to i někde někdo prokecl, že Rusko má nést náklady ukrajinské transformace. A Rusko ne a ne "pochopit".
   Je zcela evidentní, že se už ani Německu, ani USA a dalším zemím nechce "lít" další a další prostředky do černé a bezedné díry ukrajinských mafiánů a oligarchů.
   Hrozně by se jim líbilo, kdyby tam ty miliardy muselo dávat Rusko. Kromě toho, že by to oslabilo jeho možnosti, ještě by to vybudilo hněv vlastních občanů.
   No a při té příležitosti si vyčistit sklady se zastaralou bojovou technikou a prošlou municí také není k zahození. Uvádí se ostatně, že jistá část tzv, pomoci spočívá právě v těchto komoditách.
   No jo, ale ono to nevychází, dokonce ropovody a plynovody, a už i železnice, začínají "nějak míjet" Ukrajinu, miliardy z tranzitních polatků asi nebudou, takže nebude skoro na nic.Problém začíná gradovat.
   Ukrajina už evidentně "narazila zády na zeď", a její současná vládnoucí garnitura už nemá jinou volbu.Tedy teoreticky ano, hledat cestu dohody s Ruskem, ale to už jí, jejími "věřiteli", nebude dovoleno. Obávám se, že konflikt bude. "Brali jste prachy, kluci pitomí, tak si necháte dát přes držku. To mi nikdo nevymluví", řekl by Josef Švejk.

   Smazat
  4. L.S. 19:29
   Hitler byl až v Zelenogradu, což je předměstí Moskvy. Z pahorku nad městem, lze dohlédnou za jasného počasí až na Rudé náměstí.
   Je tam vybudován památník v podobě několikanásobně zvětšených protitankových zátarasů.
   Údajně se odtud Němci pokoušeli odstřelovat Moskvu z kanónů.Stalin i přesto z Moskvy neodešel.
   A bylo jim to fašounům prd platný.
   Spousta jich domů už nikdy nedošla a ten malý zbytek kterému se to povedlo, skončil ve spojeneckém zajetí.
   Obávám se že dneska by to skončilo v Atlantiku bez záchranných vést.

   Smazat
 20. Ukrajina vstoupi do NATO a rusák konečně utře hubu.
  U nás vybudovat minimálně dvě základny USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Maďarsko naprosto jasně prohlásilo, že vstup Ukrajiny do NATO zavetuje, kvůli tomu jak se "fašisti" na Ukrajině chovají dlouhodobě k maďarské menšině a bez souhlasu všech členů NATO, není vstup dalšího státu možný!

   Smazat
  2. Unknown je primitiv, který nepochopí, co to jsou mezinárodní vztahy a že doba se mění. S blbečkem vás dialog je zbytečná ztráta času. Navíc je to nevychovaný agresivní hlupák. Tak se nedivte, že má na tomto webu zaracha a že je soustavně mazán.

   Smazat
  3. Ty unkokote. Nevíš co meleš.

   Smazat
 21. https://www.ac24.cz/komentare/kdo-naridil-utok-dronu-ktery-zabil-petilete-dite-na-donbasu/

  OdpovědětSmazat
 22. Unknown, kde tě vychovali, ve chlívě?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Bilko, Unknown je duševní mrzák, který provokuje, aby zničil zdejší diskuze. Proto je vymazáván.

   Smazat
 23. https://www.forum24.cz/je-zle-v-boji-za-rosatom-komuniste-vytahli-uz-i-sudetske-nemce

  OdpovědětSmazat
 24. A proč se teda tak tlačí u ruských hranic? To budou s banderovcama závodit kdo pak spíš doběhne bo Moskvy?
  Jenom aby neutíkali s plnými kalhotami - však víme čeho.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.