Reklama

čtvrtek 1. dubna 2021

Běžte už s tím strašením Ruskem do Brusele!

Lubomír Vylíčil

1. 4. 2021 Rukojmí

Když ministr Karel Havlíček před pár dny oznámil, že dotazník k tendru na dostavbu Dukovan pošle i ruskému Rosatomu, strhla se nebývalá mela. Všichni věrní Bruselané vyrazili jako na povel a s divokým křikem na zteč. Že prý zrada! Zvací dopis…. Nebo aspoň „ohrožení národní bezpečnosti”.

(Na snímku - Jaderná elektrárny Dukovany postavená z větší částí českými firmami na sovětské technologii a podle sovětské dokumentace)

Tak se na to podívejme zblízka. Jaderná elektrárna Dukovany byla postavena na základě smlouvy z roku 1970, mezi tehdejší ČSSR a SSSR. Z větší částí českými firmami, ale na sovětské technologii a podle sovětské dokumentace. Má 4 bloky. Základem každého z nich je tlakovodní reaktor tzv. Voroněžského typu. Dnes, po úpravách o výkonu 510 MW. Všechno to jede na ruské palivo. Stejně, jako v Temelíně. Ono totiž ideologicky motivované experimentování s palivem od Westinghausu, prováděné právě v Temelíně, jaksi „nedopadlo” a od r. 2009 se temelínští pokorně vrátili k původnímu dodavateli.

Takže 4 pětiny Dukovan (po dostavbě) na ruské technologii i palivu stejně pojedou dál, ale ta pátá, ta nově postavená, ta nesmí ani za nic… I kdyby čert na koze rajtoval! Není to, soudruzi Bruselští, poněkud na hlavu? Kde je to vaše „ohrožení naší bezpečnosti”? Pro ty, kteří by snad namítli, že v dodávkách paliva, je nutné vysvětlit tzv. Palivový cyklus elektrárny: každý rok se v dukovanských reaktorech vymění jen 1/5 článků. Takže kompletní výměna (cyklus) trvá 5 let. Proto se také zásoby jaderného paliva navážejí jednou až dvakrát za desetiletí. Naráz. A pak si pěkně leží ve skladu. Na rozdíl od ropy a plynu, kde lze kohoutek utáhnout prakticky okamžitě, je „jaderně-palivové vydírání” z technických důvodů jaksi odložené o polovinu desetiletí. A to už mnohé vášně vychladnou….

O co ve skutečnosti jde, naznačil dnes Předseda bezpečnostního výboru Senátu a neúspěšný presidentský kandidát Pavel Fischer v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Ohrožení národní bezpečnosti ČR Rosatomem podle něj spočívá v tom, že „….by nás to zavazovalo na ní spolupracovat se státní firmou, jejíž členové vedení jsou na sankčním seznamu EU, který podepsala i Česká republika. Firmou, která má přímé napojení na Kreml. Dlouholetý šéf Rosatomu Sergej Kirijenko je dnes členem vedení administrativy prezidenta Vladimír Putina…”

Takže politika. Rusko je fuj, Západ naopak naše skvělá budoucnost. I kdyby nás to mělo stát kalhoty…. Cenovou výhodnost Rosatomu totiž přiznává i zmíněný Pavel Fischer. Ale odbývá ji pseudomorálním argumentem: „Kdybyste někoho přizvali jen kvůli snížení ceny jako stafáž, přestože dobře víte, že mu zakázku nedáte, tak by to bylo neuctivé a neférové.” No jedno oko nezůstalo suché. Podobné diplomatické servítky si nebral lidovec Jan Bartošek, který ve Sněmovně na Havlíčka řval, že oslovení Rosatomu se rovná tzv. Zvacímu dopisu z r. 1968.

Podíváme-li se, kdo křičí nejvíce, bude ještě jasněji. Pirát Bartoš, TOPařka Pekarová, osvědčení „genossen” Jurečka s Bartoškem z KDU, progresivní socan Petříček… no a pak taky třeba Aňa Geislerová a s ní ti nejlepší z kultury. Všichni, kteří tu už léta dělají, co mohou, aby se náš národ a naše státnost rozpustila v úžasné, jednotné, multikulturní a liberální Evropě.

Spolupráce s Ruskem? To by tak hrálo! S Rusem přece mohou jednat jen někteří, vybraní příslušníci velkých států. Kdysi se také říkalo „herrenvolk”. Kteří to jednak umí, a druhak k tomu mají morální oprávnění. Jako třeba kancléřka Merkelová, která jezdí za Putinem častěji, než běžný Čech na chatu. Nejen že bychom je případným vlastním jednáním s Rusem podrazili, ale mohli bychom také mimoděk šlápnout do osvědčeného obchodního modelu – Čech za 10 vyrobí a Němec to za 20 Rusovi prodá…

Dalším důvodem rozhořčení je sama povaha zakázky. Jaderná elektrárna… Něco tak hnusně, machisticko-technicko-předpotopního. V době obnovitelných zdrojů. K čemu, když „elektřina je přece v zásuvce a na tu televizi se můžete dívat i při svíčkách”, jak svého času řekla jedna z ikon zelené politiky. Navíc, jak části inteligentnějších propagátorů Green dealu začíná docházet, by se tak Češi mohli na poslední chvíli vyvléknout z oprátky plánované chudoby, blackoutů a všeobecné bídy, kterou pro nás připravují.

Budiž tedy Karlu Havlíčkovi veliký dík. Svým činem, možná nevědomky, velice projasnil českou politickou scénu. Příslušníci obou soupeřících týmů, globalistů i národovců se jako na povel rozeběhli na svou stranu hřiště a shromáždili okolo svých praporů. Agenti cizích zájmů a slouhové nadnárodního řízení pod „protiruským” praporem Bruselským a vlastenci okolo své zástavy národních zájmů. Že je slyšet, bohužel, jen ty první, to je dáno “špecifickou” povahou našich médií.

A ještě jedna pikantnost o našich uvědomělých Bruselistech. Jak jste možná z náznaků v médiích pochopili, tak tou mírně protěžovanou firmou, z portfolia možných budovatelů dostavby Dukovan, je francouzská EDF group. Západ. Ovšem málo se ví, že před třemi lety navázala velmi úzkou spolupráci s Rosatomem. Takže by případná technologie do Dukovan mohla být zase ruská. Ale pasírovaná přes Francouze a tudíž Západní, úžasná… a dvakrát dražší. Ale to nikomu nevadí. Je to Západ. Mrzký peníz nějaká Geislerová neřeší. A ze Západu k nám přece přichází jen samé dobré věci. Gender, neziskovky, korektnost, multikulti, svatby homosexuálů, Mee too, Black lives matter… Zkrátka pokrok.

Ještě jednou dík, Karle Havlíčku, že zase vidíme, kdo je kdo.

72 komentářů :

 1. Už se někdy stalo, že ruská strana zarazila své dodávky? Uplatnila sankce jako jiná superpower? A že by k tomu neměla málo podnětů přímo od spotřebitelů...

  Zlatá trpělivost jejich pantáty...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 8:49

   Bez přílivu peněz z fosilních paliv,padne Rusko do několika týdnů na hubu.

   Smazat
  2. Rusko-čínský svět je na vzestupu. Anglosaský svět jde do zádrhele. CZEXIT !

   Smazat
  3. UnkHowno 1. dubna 2021 9:14

   Neboj se UnkHowne, USSA jim za to dobře platí. To jen ty negramota o tom nevíš...:

   https://cz.sputniknews.com/nazory/2021033113411954-politika-neni-prekazka-usa-nakoupily-rekordni-objem-ruske-ropy/

   Smazat
  4. Unknowne, ty pitomče. Američani právě nakoupili nejvíce ruské ropy za posledních snad deset let. A určitě si ji netahají domů. Prodávají ji jako americkou za americké ceny, ovšem. A jelikož máme i my diferencované zdroje a jsme napojeni na západní ropovody, je možné, že si tuto "americkou" ropu kupujeme taky. To samé je i s LPG. Ten si taky Amíci nevozí do USA. Ale klidně ho prodají Pobalťanům nebo Polákům jako americký. Mají to kousek, ušetří za cestu a nemusí se s tím tahat přes celý Atlantik. Inu kdo umí umí. A takoví blbečci jako ty a spol. ještě slintají blahem.

   Smazat
  5. Česká média opět vážně varují před přípravou Ruska k útoku na mírnou fašistickou Ukrajinu,která neupaluje své občany v Oděse za to že demonstrovali proti fašismu a zákazu mluvit Rusky. Základem těchto informací ČT a divných médií v ČR je
   vzbudit dojem, že to Rusko obklíčilo Ukrajinu a státy NATO a protože je v přesile - jistě zaútočí na zdejší demokracie. Není to trochu přehnané tvrzení soudruzi
   v médiích ? Vždyť to Rusko je proti NATU a USA
   výrazně slabší. Proč by se hnalo do zkázy kvůli
   pohrobkům Hitlera na Ukrajině ? Vždyť by to byl nerozum že?

   Smazat
  6. Unknown1. dubna 2021 9:14

   Ubožáku, nauč se už také něco nového. Tyhle tvoje vodrhovačky jsou už trapné.

   Smazat
  7. Rusko nám desítky let dodává palivo do stávajících atomových elektráren. Naprosto kvalitní a bezproblémové (na rozdíl od dodávek palivových tyčí z USA). Konkrétně firma TVEL, která je dceřinou společností státního Rosatomu. Uvažují ti tupci jako je Fischer a podobní, že bychom mohli ze zásady odmítnout třeba na několik měsíců tohle ruské palivo od "státní firmy, jejíž členové vedení jsou na sankčním seznamu EU". Elektřinu by nám pak vyráběli senátoři třením ebonitových tyčí :-). Nedej bože, aby se takový hlupák stal někdy prezidentem.

   Smazat
  8. Unknown1. dubna 2021 9:14.. ty mastile, jenže dlouho před tím se zastaví nejen 90% západního průmyslu, ale také nebudou mít lidičky co do huby....! To potom bude teprve mazec ! A bohužel by se to týkalo i tebe, mastile !!

   Smazat
 2. Zvítězí zdraví rozum ,tedy pro dostavbu ruského projektu , nebo 30letá nenávist ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Při naši stále rostoucí debilizaci a růstu nenávisti(jen necápu co je hnacím motorem té nenávisti) k Rusku mnozí bojují minulé bitvy,to není dobré vysvědčení pro tyto bojovníky.Německá okupace by jim asi byla milejší?Ale to by v naší kotlině již nebyli,maximálně na Sibiři.

   Smazat
  2. 9.26. Nechápete? Ale jo. Však i v tomto článku je dost připomínek. Češi musí být ideologicti, jiní se v klidu starají o svou ekonomiku. Na sibiř bych někdy chtěla, ale svobodně. Pěkného apríla!

   Smazat
  3. 9.33

   Nazdárek, děvče!
   Právě ti připíjím Gambáčem na tu tykačku, cos navrhla.
   Na Sibiř? Tak to vidíš. Můj děda po přeslici se tam mohl podívat zadara i s celou rodinou. Zacvakal by mu to báťuška Stalin. Ale pak Němci Volyni od bolševika osvobodili, tak se vejlet nekonal. A když pak byla Volyně pro změnu osvobozená báťuškou od Dolfího (mezitím zastřelili banderovci dědu za to, že jim odpověděl česky), tak babička střelila statek i mlejn pod cenou a i s rodinou upalovala kalupem zpátky do staré vlasti, že tady nemáme Sibiř, jak stojí v deníku mé matky. Nevděčnice.
   Hm... Také bych se tam rád podíval. Můj starý východní sen - Sibiř a Kavkaz. No, už se tam nepodívám. Možná, pokud by byla dobrá konstelace hvězd, aspoň Transibiřskou magistrálu bych si rád projel.
   Babička si ji projela dvakrát - jednou za Brežněva, spolu s mou máti, a podruhé, za Jelcina, pět let před svou smrtí, ve dvaadevadesáti letech, sama.
   Což mě naplňuje maličkou nadějí - když mohla bábrle ve dvaadevadesáti, proč ne já, dejme tomu v osmdesáti?
   Jsem se nějak zakecal. Asiže jsem si chtěl jen pokecat, páč jsem z té Českomoravské národnostní diskuze nějak bez šťávy.
   Hezkej den!

   Smazat
  4. Milane, nebuď vyřízenej, o nic nejde. Tak tolerantní teď jsu asi proto, že jsem si dala červené. Ted jsem vere cosik napsala, ale říkala jsem si už, že se z NR odhlasim. Dík za povídání a příspěvky, ráda to čtu, i když jsi z cech(fór). Sny ještě mít smime. Takze si budem drzet palce, jo.
   No a teď ta jaderka. V podstate je to bezpečnostní riziko pro čr, ale ne od rusu. Takže taky mužem šetřit a nezirat pořád do tabletu, nebo mužem prodávat výhradně přebytky elektriny. Nemci si nepostavili vlastní přenosovou soupravu, protože to jejich občani odmítají mít za domem v zahradě, a tak opět používají česko. Stejně to bude s jaderným odpadem. Jejich občani si lehaji na koleje před castor vlaky, aby neprojeli s radioaktivním odpadem. Potřebují úložiště někde jinde. Tak si říkám, kde asi a nebude mezinárodní úložiště cena za povolenku stavby JE? To radši nechci, z čr už skládka je. Počkejme na vlastní firmu, ktera někdy JE postaví ve spolupráci. Nebo nové technologie.

   Smazat
  5. 20.10

   Nazdárek, dámo,
   pro mě nemusíš srandičky vysvětlovat, že to fór. Vzpomínám, jak si ve forbínách W+H dělali srandu z vysvětlivek, jak autoři a priori předpokládají, že co čtenář, to blbec. I když...
   Pravda je, že už se ironii a srandičkám, po několika zkušenostech s některými diskutéry, raději vyhýbám.
   Jo, ty jaderky.

   Osobně jsem, z mnoha (dalo by se říci mnohostránkových, kdybych to měl specifikovat) důvodů, pro ruské jaderky. A že by se na nás Amíci nakrkli? Strašný neštěstí!
   Nejhorší by bylo, kdyby se nekrkli až tak moc, že by nám odmítli prodat svůj vojenský šrot. A Koudelkovi by sebrali ten metál od CIA a na Bureše, až by si ho předvolali na kobereček, by se Pedosenil moc mračil. Teda kdyby do něj napřed drbli, že se má mračit, jinak by ho moh, nedejbože, uvítat s úsměvem idiota. Ale on by se za Bureše třeba Pompeo přimluvil, když maj spolu tydlencty nadstandartní vztahy, jak se Bureš nechal slyšet.

   Bezpečnostní riziko? A to jako ti šašci myslí vážně? Já naopak ruské jaderky ve všech směrech a důvodech považuji za nejmenší bezpečnostní riziko.
   U všech ostatních mám rovnítko; nevidím žádný podstatný rozdíl mezi čínskou "měkkou" a západní "tvrdou" sílou. Ve svém důsledku jedno jsou. (Popravdě ta čínská se mi pro tu znánlivou měkkost jeví jako ještě mnohem nebezpečnější, než ta západní. Rusko na to má, řekl bych, aby své vztahy s Čínou ukočírovalo, ale my? Ani omylem. A až se jednou Amíci probudí ze svých snů, nejspíš je trefí, až zjistí, jaká je čínská realita ne v Číně, ale v jejich vlastní zemi.)
   Můj názor v jedné větě: Ruské jaderky a srát na všechny, protože naše zem, naše energie, naše budoucnost, naše věc !!!
   A jako milou pozornost bych ještě sousedům, kterým by se to eklovalo, poslal cedule "Stop Dukovany", aby si nemuseli dělat škodu s jejich výrobou. A drát a kleště, aby je měli čím a jak přivázat.

   Jo, ten odpad. Tvoje tušení, ohledě šmeliny odpad za povolenku, nemusí být až tak od věci. Jakže jsou hluboké ty důlní prostory na ostravsku?
   Nové technologie? Nejsou chechtáky a čas, protože korona a obrana demokracie. Raději jdu od toho.
   Ahoj.

   Smazat
 3. Nevím jak ničí ruská enkláva Karlovy
  Vary, nebo jak nám Rusové škodí, ekonomicky nebo politicky ale vím, že Dukovany jsme si tenkrát dokázali postavit sami s ruskou pomocí. Jsou v ní ruská zařízení. Budou americké(jaké jiné!?) trubky a těsnění pasovat s těmi ruskými? Není tohle ohrožení bezpečnosti státu? Kdo vezme záruky? Gajzlerová, Vystrčil...? Už by jsme si měli uvědomit, že mi těmi různými sankcemi a odmítáním spolupráce s Ruskem trestáme a ubližujem jen a jen sami sobě! Rusku jsme už dávno u pr....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kutnohorský, ještě jednou - bude se stavět NOVÁ elektrárna. Ta s VVER440 nebude mít nic společného a může vypadat úplně jinak.

   Smazat
  2. Pane J.j. nová elektrárna? To snad ne! Jedná se o dostavbu o tom se píše i nahoře v článku. Zřejmě píšete hloupost. VIP ☹️

   Smazat
  3. Pane VIP, typ 440 se podle mého skromného mínění už asi stavět nebude. Můžu se mýlit, ale přijde mi to dost zvláštní. Termín "dostavba" může znamenat, že se v rámci areálu postaví nový reaktorblok. Zkusím okolo toho ještě něco zjistit.

   Smazat
  4. Fakticky to bude úplně nová atomovka. To ale nic nemění na tom, že Rusko je dnes největším světovým dodavatelem atomovek. Momentálně staví v Maďarsku, Finsku, Číně, Indii, Bělorusku, Iránu, Turecku, Egyptě, Bangladéši i jinde. Jsou to technologie zaručené a prověřené. Jediným, kdo může do jisté míry Rusku konkurovat, je Čína a Korea. Všichni ostatní budou experimentovat s naší bezpečností. Čínu jsme už vyřadili...

   Smazat
  5. Komu svěřit novou technologii je spíše dána politickou závislostí. Byť je Ruská nabídka jiná od 440, má společné prvky. Jiná technologie potřebuje zdvojenou obsluhu, což navýší náklady. Dalším problémem je začlenění domácích firem na projektu. Ministr a vláda má těžkou úlohu proti tlaku USA. Myslím, že "výběr" byl Babišovi dán v USA, na domácí půdě se jedná již jen o cenu, aby to nebylo do očí bijící.

   Smazat
  6. Praxe je zatim, my zveme a vy to vsechno zaplatite..
   Kdyz Covid ma pozvanku permanentni na mnoho staleti dopredu.
   A s tim imperialisticke vakciny,vyrobene imperialisty ktere musi dobit svet..
   Zbrojeni je take na pujcku.
   Kdyz neni z ceho,EU si pujci a my to zacvakneme i s urokama..
   EU vladci si take vypujci z tech pujcek.

   Smazat
  7. Pane Povolný, VVER 440 se už skutečně nestaví a nestaví je ani Rusko. I když došlo k mnoha bezpečnostním opatřením, modernizaci a navýšení výkonu, přesto se jedná o zastaralý typ, byť s velmi dobrými parametry, co se týká úniku štěpných produktů a velmi dobrou pasivní ochranou.

   Co se týká obsluhy, ta určitě musí být na dozornách na každém reaktorbloku, takže v Dukovanech dnes mají 4 kompletní týmy a nějaké ty záskokové. Ostatní jen podle situace, protože provoz, zvlášť u BWR, je velmi podobný. Co je zde třeba brát na zřetel, je objem prací, spojených se samotným provozem i s odstávkami, plus vzdálenosti, a to by platilo i v případě, že by se dostavěly 2 bloky VVER 440. Ohledně společné technologie nová elektrárna může využívat stávající podporné systémy, pokud jsou dostatečně kapacitní. Nebo svou kapacitu můžou rozšířit a hlavně musí být rezerva chladící/napájecí vody.

   Smazat
  8. J.J. Neměl jsem na mysli stavět 440 ale určitou příbuznost s novou verzí. Nejsem odborník, jen se domnívám, že obsluha v takovém případě bude flexibilnější a zaměnitelnější, v případě příbuzné koncepce, než z té jiné.

   Smazat
 4. Dostavba jaderné elektrárny není žádná sranda měl by to dostat ten co to udělá kvalitně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Do roku 2004 stály oba bloky Temelína 98mld. korun a tou dobou oba produkovali už naplno. Nyní u elektrárny Akkuya v Turecku u třetího bloku je pevná cena jednoho bloku20 billionu dolarů což 20 mililiard na korunu je to 430 mld. korun. Co stojí jeden blok od ve Velké Britanii od francouzů a co stojí ten druhý ve výstavbě od korejců si najděte sami a spadne vám čelist. Temelín nejde postavit protože naší přenosovou síť používá Německo pro větrníky ze severu do Bavorska a hlavně do Rakouska do přečerpávaček.Německo není schopno dobudovat za 15 let svou přenosovou síť sever jih //chybí 710km//

   Smazat
  2. Jaro.
   mas pravdu, ale v EU demokracii my Cesi musime

   "Maul halten und weiter Dienenen"

   Smazat
 5. Dík za výborný článek, je to tak. Havlíčka mám v účtě, doufám, že vydrží. I kvůli tomuto je hodně důležité, kdo vyhraje volby. Bohužel jsou teď trochu zvláštní názory p. Drabove, samozřejmě nemyslím ty odborne. Rusové mají robota, který dovede vycistit a opravit vnitřek jaderného reaktoru a tím prodloužit životnost JE, bez nebezpečí ozáření personálu. Jestli to mají ambici taky, nevím, o ruskem robotkovi byl pořad.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Havlíček je workoholik, není to žádný trouba a je to přinejmenším hodně nadprůměrný a pečlivý organizátor.

   Tohle všechno byl ale např. Heinrich Himmler taky. Nesrovnávám, jenom říkám, že ani pracovitost a určitá solidnost není úplně všechno.

   Nikoho nezarazila ministrova věta "My pouze plníme to, k čemu nás vyzvaly bezpečnostní složky" ? Řečeno prosím pěkně na obranu postupu (který je sám o sobě poněkud na palici). My jsme v cajku, my prosím (my vláda) my jenom plníme, co chtějí bezpečnostní složky. Normální ??

   Snad. Kdyby si ovšem aspoň onehdá při mluvení na kameru nevystavoval na sekretáři tak okatě postavenou knížku o Velkém resetu.

   Ten člověk je zkrátka opravdu velice pečlivý a pořádný. Takový si naopak třikrát zkontroluje, co je v záběru vidět. Ani se mu nestane, že by jen tak něco plácnul, protože se nechal vytočit jako Babiš.

   Smazat
  2. 9.29

   Ale kdež! Jaképak zvláštní.
   Jednoduše pod tím pirátským STANem zjourovatěla. Vlastně už před tím začala nenápadně pootáčet.

   Smazat
 6. Logické je požít na dostavbu ruskou technologii i s palivem s využitím našich dodavatelů.
  Pamatuji se na roky po invazi Varšavské smlouvy. Tehdy mi ruský voják řekl Я не советский человек, я просто русский.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jeden tankista v 68 mi placky rekl:

   "jsem ucitel z Moskvy, mrzi mne to co jsme byli nuceni udelat, a my pravdepodobne uz Moskvu neuvidime"

   Smazat
  2. Vlada v Cesku je dobe vybrana a snazi se a na zapade to sleduji s uspokojenim , ze vse bude bez namahy a potizi pro ne..
   Zruseni statu a vlady pokracuje vsemi prostredky,ty samy vlady statu.
   Vsechno je v poradku kdyz je ten rus sankcovanej z EU.
   A ta francouzska korporace neni.
   Jak to ze ceska vlada nevyhlasuje zadny sankce na Rusko? A na ruskou elektrarnu.
   Brat elektrinu od rusky elektrarny.
   To je skoro zlocin.
   A Sputnik chodi okolo nedivej se na neho..

   Smazat
 7. 9.19 Ty jsi "intelygent",proč je ti Rusko nepřítel,krade ti mrkev na záhoně?Rus provokuje,ŽE SE přibližuje k hranicím NATO a cvičí armádu u jejich hranic?Vždyť je jimi obklíčen!Prober se !

  OdpovědětSmazat
 8. Výborně soudruhu Vylíčile, nikdo nic ještě neví, ale vy už píšete Západní dvakrát tak drahá. A vaše ubohost je načmárat něco jako - ZE ZÁPADU PŘICHÁZEJÍ NEZIZKOVKY, HOMOSEXUÁLOVÉ A JEJICH SVATBY - no, tohle jsou argumenty k podpoře rusa jak stehno, hodně ubohé.
  Co se všeobecně ví, stavba atom. el. rusem v Maďarsku, má už dnes spoždění 4 roky!! To není k zahození !!
  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Média: Syn Bidena utratil na Ukrajině vydělané peníze za drogy

   https://cz.sputniknews.com/svet/2021040113414730-media-syn-bidena-utratil-na-ukrajine-vydelane-penize-za-drogy/

   Smazat
  2. Ano pane "Indický běžec" čeká se že po létech Evropská komise konečně vydá tento rok na podzim povolení ke stavbě elektrárny Paks v Maďarsku.

   Smazat
  3. Zase kecá. V červenci 2020 dodal Rosatom veškerou dokumentaci projektu pro získání stavebního povolení maďarskému úřadu pro jadernou bezpečnost. Dokumentace má statisíce stran. Povolení a začátek betonáže jaderného ostrova se očekává na podzim roku 2021. Dříve by však měla stavba dostat povolené pro zemní práce, které by tak měly být zahájeny v těchto dnech. Na konci listopadu 2020 dostala stavba povolení od úřadu pro regulaci energetiky (MEKH). Chybí tak pouze zmíněné rozhodnutí úřadu pro jadernou bezpečnost. Není to na Rusech, ale na Maďarech.

   Smazat
 9. Politika není překážka. USA nakoupily rekordní objem ruské ropy

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021033113411954-politika-neni-prekazka-usa-nakoupily-rekordni-objem-ruske-ropy/

  OdpovědětSmazat
 10. Pro 09:19: S Ruskem máme uzavřenou smlouvu o přátelství od roku 1991.

  OdpovědětSmazat
 11. Vážený Indian runner, já bych si přál, aby Rusové vyvinuli tzv. personální křídlatou raketu, která by si tě sama našla a ustřelila ti koule, abys už nemohl produkovat stejné debily jako jsi sám.

  OdpovědětSmazat
 12. Sorosovy a Gatesovy nadace pracují na vytvoření nového mezinárodního světového řádu

  http://svobodnenoviny.eu/sorosovy-a-gatesovy-nadace-pracuji-na-vytvoreni-noveho-mezinarodniho-svetoveho-radu/

  „Tvrdé lockdowny v EU jsou zločinem proti lidskosti“, stěžuje si italský magistrát Haagskému soudu

  http://svobodnenoviny.eu/tvrde-lockdowny-v-eu-jsou-zlocinem-proti-lidskosti-stezuje-si-italsky-magistrat-haagskemu-soudu/

  Nigerijský migrant zatčen za únos a sexuální napadení postiženého dítěte ve Francii

  http://svobodnenoviny.eu/nigerijsky-migrant-zatcen-za-unos-a-sexualni-napadeni-postizeneho-ditete-ve-francii/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:05 Vykastrovaný býk jako je unkhown alias indický pařát by neměl být na tento web vůbec puštěn. Ty jeho duševní výrony číst, je ztráta času a někdy i úcty k člověku jako takovému.

   Smazat
  2. A nastal cas kdy extremisti bojuji proti extremismu, extremni rasisti bojuji proti rasismu a diskriminaci , valecni zlocinci bojuji za mir zbrojenim masakry a valkami, zdravotnicke organizace, ministri zdravotnictvi zase, atd...
   Zalar narodu /kdo by je furt zivil/ uspesne vystridala Marnice narodu vedene Krematology..
   Vlady bojuji za zruseni vlad statu a narodu, ministri financi a bohaci za zniceni meny obrovskymi dluhy.
   A fanaticky islamsky teroristi jsou experti na humanismus a bojuji za lidska prava a od 9/11 maji podporu zapadu.
   Rusko a Putin si zase slibuji hodne kdyz vyjednavaji zase nove a dalsi sliby, smlouvy a dohody bez kterych nemuzou bejt ani hodinu a potom si zase marne stezuji,ze sliby nebyly dodrzeny..
   Vyjednavani na Jalte kdysi, nebylo s Hitlerem,jen protoze byl hrozne neustupnej.
   Neresitelnej problem se siri vsude. Jake pohlavi ma prave narozene dite?
   Fotbalisti Rangers,poklekli proti rasismu a potom se vrhali na slavisty s vrazednou nenavistnou zurivosti hodnou stoprocentnich pravych fanatickych rasistu..
   Nektery slavisti prezili,ale budou mit zly sny nadosmrti..Muzou si za to sami protoze lidsky prava jsou pouze jenom pro lidi..!!!
   Zavadeni vzorove tolerance musi prijit za zapadu.
   To je vyssi forma antirasismu..
   Kdo tomu nerozumi to nevadi, dlouho uz nebude svoji tupou hlouposti prekazet.
   Utok biofarmy za ovladnuti sveta zdravim, nevysel a vakciny nejsou,nebo malo.
   A ty co jsou skodi na zdravi..
   Sluhove predstiraji ze jsou vudci ,vladci narodu a vudci narodu jsou zase mentalni a nefungujici invalidove, kterym nebyli pusteny z duvodu voleb na hrbitov a z nejakych neznamych jeste duvodu..
   Parasiti se poverili starostmi a resenim vsech problemu sveta..A zahajili ihned boj ,aby vsechno bylo jako. Penize se pretvaruji ,ze jsou penize, bordel se predstira ,ze je hospodarstvi,rozvrat je nejvyssi forma vlady a poradku ,Putin prohlasil ,ze jenom zlocinec muze rozeznat pravyho zlocince ,policat nemuze a tak se na zapade rusi, kdyz se nedaji na cestu zlocinu,coz se davaji...
   Lhari prodavaji nejvyssi pravdy a pravda se brani tim ,ze se zmeni vzapeti do lzi..
   A Ceska ilegalni vlada rozvratila nasilim Sudetskej stat a nasilim.
   Sjednoceni naroda se deje rozstipnutim aspon na dve nesmiritelne polovice a demokraticke staty pouzivaji a musi nacisticke metody..
   Ovsem svobodne ,coz je zaruceno.
   Volby obstaravaji stroje taky protoze na obcana neni spoleh jako drive.
   A vubec co jeste pohledava obcan v novem zrizeni, ktere nezrizene potlacuje vse stare a marne hleda neco noveho a pokrokoveho.
   Vyznamni humanisticti lidumilove poradaji snizovani populaci. Utraceji dokonce svoje vlastni miliardy, aby jim to prineslo nejake zisky..
   Driv bohac bohatnul ty zisky mel investovanim z cizich penez jako duchodovych fondu ,ale ty uz zmizely a celosvetove rozpadly globalismu, se rozpad jeste drive nez zacal, protoze nikdy nebyl..
   Nenapravitelny zlodeji studuji dlouho a pak se zabyvaji ekonomikou, protoze najit jeste neco k ukradeni je stale tezsi a slozitejsi..

   Smazat
  3. Pafko

   ale ty musis bejt fakt nasranej, co se ti stalo, ze tak jecis? to co se deje je preci normalka, neboj prindou Pirati a pak bude dobre - sice nevim komu

   Smazat
 13. Nutno dodat, ze Havlicek je po vzoru Babise jak princezna kolobezka. Vypsat tendr si pred volbama netroufne. A po volbach muze alibisticky Rusko vyradit pod nejakou zaminkou. Mozna uz ma v privatu nabidku na nejakou managerskou pozici, pokud ANO nebude v pristi vlade. A pokud ta spolecnost obchoduje na vychod, tak by bylo dost na skodu Rosatom vyradit.

  OdpovědětSmazat
 14. Dobrá správa,na veľkú noc a veljonočné sviatky rušia sa pandemiologické opatrenia vlády a vráti sa to do normálu pred covidom.Pozrite si na dátum ktorého je dnes.Prajem veľkonočné sviatky aké boli pred dvomi rokmi a nedajme sa zlomiť tím jašterom čo zavreli nám hospodi a krámy a veriacim zatvorili chrámy.S pozdravom Peter s Oravy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byť jsem ateista a velikonoce beru jako svátky jara, Petře přeji řádné vyšlehání ženám a mužům olití, neplést si s poblitím.

   Smazat
  2. Pane B. sam nevim, najednou to vykvasi jako burcak na podzim a vylitne to ven..
   Kdyz ten material privezli do jednoho pajzlu kousek nad Staromakem ,pila,tancila a zpivala cela ulice.
   Zitra se bude tancit vsude,taky zpival bolsevik...
   Na rozdil vod dneska se bolsevik vubec nevzrusoval..
   A jeste byl kazdej uzdravenej a zdravej..

   Smazat
 15. Pane Inde.To že nepovažuji Rusy za své nepřátele neznamená že je musím milovat. VIP🥴

  OdpovědětSmazat
 16. Rektální us běžec 10:59, zdá se, že jsi musel z postýlky spadnout na hlavičku, a to nejednou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdepak z postýlky.
   To ho táta samou radostí že se narodil, třikrát vyhodil nad hlavu a jenom jednou ho chytil.

   Smazat
 17. 12:56 bacha, prdne ti cévka. :-))

  OdpovědětSmazat
 18. Unknowne 1. dubna 2021 12:56, aby z toho byl Černobyl, musel by reaktor být grafitový a obsluhovat by ho museli snaživí Ukrajinci.

  OdpovědětSmazat
 19. Volevole,
  a nema ta Madarska elektrarna co delat ohledne povoleni od EU???

  OdpovědětSmazat
 20. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 21. Technicky nejvyspělejší a cenově nejvýhodnější bude nesporně nabídka od firmy Westinghouse. Nikdo taky nemůže pochybovat, že Fischer, Jurečka, Bartošek, Pekarová apod. patří k výkvětu národa, k politikům, kteří mají na mysli jen blaho státu. Jo, nezapomínejte, že je dnes apríl!

  OdpovědětSmazat
 22. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 23. Čeho se v Praze bojí,máme přece armádu a až dostanou 10 miliard,tak budeme mít silnou armádu.

  OdpovědětSmazat
 24. Pane unkrovn. A není to nakonec jedno? Je smutné že musí Češi jezdit za vakcínou kterou chtějí někam do zahraničí.
  Myslímm že tady je úplně jedno jestli jablko nebo hruška. VIP 🥴

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hlavni je ze bojuje kazdej Munknown proti Rusku a celou zimu si topi ruskou energii, do aut si napumpujou ruskej benzin a zerou chleba upecenej atd..
   Konsumujou vsechno dovezeny pohonejma hmotama dovezenejma taky z Ruska.
   Pouzivaji elektrinu ...A vetsinou se narodili, protoze Konev z Ruska a Stalin taky vyhnali ty nacisty..
   Vegetujou zkratka a tady jako dusledek toho, ale nejsou spokojeny.
   Navalnej zahajil hladovku a uz si stezuje si ,ze ma hlad.

   Smazat
 25. Vy jste Unknowne z 1. dubna 2021 17:36 takový omezenec, který neví, že ona země, kde "část národa" žije v zemljankách, postavila u nás, spolu s námi, jaderné elektrárny, které fungují dodnes. Před desítkami let. Jaký jste borec plyne i z vaší formulace. Ruská federace je mnohonárodním státem. Takže v zemljankách může žít pouze část obyvatel. Ne jen národa. Ostatně, kde jste takovou informaci sebral, nevzdělanče? JiH

  OdpovědětSmazat
 26. Zalez Sputniku, neplatíš, nepřepínej, neotravuj, přemřelo.

  OdpovědětSmazat
 27. zajímalo by mne,jakou elektřinou svítí,na jakou naftu a benzín jezdí ty paka pro které je vše z ruska fuj.nevidí si do huby.Elektřinu nám asi posílaj němci z větrníků u moře a naftu/benzín bůhví odkud.

  OdpovědětSmazat
 28. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 29. Když tendr vyhraje ten správný dodavatel, mohli bychom mu za to zaplatit předem jako za vakcíny, bez záruky že bude elektřina. Jistě bychom na to dostali od ECB výhodný úvěr na 50 let.

  OdpovědětSmazat
 30. Vždyť už i malé dítě ví, že největší hrozbou pro svět a světový mír není Rusko a ani Čína, ale jen a jen USA a její lokají a agenti CIA z českého senátu, zejména nablýskaná gebule Fišer, myrka němcová, vystřelený, Drahoš a další bezvýznamní exoti

  OdpovědětSmazat
 31. Zdejší zábava houstne. Od poloviny jsem přestal číst stupidní vzájemné nadávky. Jediné rozumné bylo Velikonoční přání od Petra z Oravy, kterého si proto vážím a připojuji se.

  OdpovědětSmazat
 32. Americká firma ,pro kterou bojuji proameričtí politici už dost dlouho nic nepostavila a za další veškeré výrobky maji míry v palcich,čili kdejaký šroubek by se musel pro opravu objednávát z USA-nemaji prostě metrický system ,takže stavět něco takového i z jejich řízením na stávající Ruskou atomovku by byl zločin

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.