Reklama

čtvrtek 22. dubna 2021

Bidenova válka s Ruskem a „vrbětický objev“. Jaroslav Bašta řadí fakta v čase


rozhovor s Jaroslavem Baštou
22. 4. 2021 ParlamentníListy

V kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích jde o dlouhodobě naplánovanou akci na podporu politiky prezidenta USA Joea Bidena vůči Rusku. Jaromír Bašta, ministr bez portfeje v Zemanově vládě, kde měl v gesci bezpečnostní složky, upozorňuje, že uzavírání velvyslanectví a vyhošťování velvyslance a dalších lidí z ambasády byl v diplomacii vždy jeden z posledních kroků před vyhlášením války. Bývalý velvyslanec v Ruské federaci se také domnívá, že protiopatření dopadnou daleko tvrději na českou stranu.


Podle bývalého prezidenta Václava Klause naší vládě a s ní spjaté pseudo opozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Myslíte, že by k tomu kauza údajného zapojení ruských agentů do výbuchu skladu ve Vrběticích mohla posloužit, jak exprezident naznačuje, nebo o té oficiální verzi není důvod pochybovat?


Spíše si myslím, že v této kauze jde o dlouhodobě naplánovanou akci na podporu politiky prezidenta Spojených států Joea Bidena vůči Ruské federaci. Stačí se podívat na časovou následnost sankcí a vyhoštění: 15. dubna Bílý dům oznámil, že USA vyhostí deset ruských diplomatů a uvalí sankce na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem, 16. dubna tvrdá odpověď Ruské federace, 17. dubna tiskovka premiéra a vicepremiéra České republiky. A do toho ještě zpráva o chystaném atentátu na běloruského prezidenta Lukašenka.

Nevypadá divně, že se případ výbuchu ve skladu ve Vrběticích táhl více než šest let, než se ukázalo ve správný čas na Rusko jako na viníka? A je pro vás uvěřitelná historka, že si někdo po letech všiml na kamerových záznamech dvou agentů, kteří jsou spojováni s kauzou Skripal z března 2018?

O tom, že ti dva byli v České republice v říjnu 2014, se ví minimálně od roku 2018, kdy se objevila kauza Skripal, což publikoval týdeník Respekt, jenž v této věci prováděl šetření, stejně jako organizace Bellingcat a ruský web The Insider. Dokonce se chlubily, že přišly na to, že ti dva se stejnými pasy tady byli na podzim toho roku. Takže by bylo velmi podivné, že by si policie, když hledala ty údajné inspektory, kteří navštívili sklad ve Vrběticích, toho nevšimla. V tomhle bych dal kupodivu za pravdu Bobovi Kartousovi, který o tom píše na Britských listech, že tohle všechno se ví minimálně ty tři roky. On dokonce tvrdí, že od samého začátku.

Pokud by byla pravda, že do výbuchu skladu ve Vrběticích měli být zapojeni titíž dva agenti, kteří měli stát za otravou dvojitého agenta Segeje Skripala v anglickém městě Salisbury, není zvláštní, že po zpackané akci ve Vrběticích byli nasazeni na další významnou akci proti Skripalovi, kterou tedy také zpackali?

Vysvětlení vidím v tom, že jde o jediné mediálně známé agenty GRU poté, co v roce 2018 publikoval Respekt zprávu BIS, že v říjnu 2014 pobývali v České republice. Vyprávění o neznámých agentech GRU by nemělo správný propagandistický efekt. Ze zpravodajského hlediska by jejich počínání opravdu nemělo logiku. Pokud budeme uvažovat o možnosti, že jde o nějaký typ zpravodajské hry, tak ti dva jsou ideální objekt právě proto, že jsou jediní dva mediálně známí agenti ruského GRU.

Na vyhoštění osmnácti ruských diplomatů z ambasády v Praze reagovala protistrana vyhoštěním dvaceti zaměstnanců české ambasády včetně zástupce velvyslance. Vicepremiér a šéf diplomacie Jan Hamáček uvedl, že jde o silnější reakci, než ČR očekávala. Čím si vysvětlujete, že druhá strana sáhla k razantnější odvetě, nejen co do počtu, ale vyhoštěním zástupce velvyslance i krokem „o stupeň výš“? Co tím Ruská federace vzkazuje?

Když jsem pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí, jeden můj kolega tvrdil, že slovo reciprocita Rusové chápou na 120 procent. Kdyby měli vyhostit osmnáct českých diplomatů, postihlo by to i velvyslance a konzula. Vyslané české pracovníky bez diplomatického statutu brali jako půl diplomata, proto hned čtyři. Jak již ruští politici několikrát řekli, náš krok považují za provokaci, proto tak tvrdá reakce.

Lze z tvrdosti reakce odhadnout, zda za tím útokem ruská strana stála? Nebo by byla stejná v obou případech?

Kdyby v Kremlu usoudili, že došlo k chybě, tak by reakce byla mírnější. Naopak v tomhle případě to vypadá, že rozhořčení na jejich straně zase tak moc hrané není. Když jsem se díval na prohlášení mluvčí ruské diplomacie Zacharové a dalších, tak ta jejich protiopatření na nás dopadnou daleko tvrději, než vůbec vicepremiér Hamáček připustil. Protože oni nám stejně tak jako Američanům minulý týden zakázali, abychom zaměstnávali ruské zaměstnance. A těch tam máme dost.

Pět let jste byl českým velvyslancem v Ruské federaci. Jak byste se zachoval, kdybyste byl v souvislosti s takovouto událostí předvolán v Moskvě na kobereček k tamnímu ministru zahraničí?

Reciproční vypovězení našich diplomatů jsem během těch pěti let několikrát zažil. To k práci velvyslance patří. Ale tehdy se o tom nepsalo v novinách. V tomto případě asi jediná možná odpověď byl důrazný protest. Velvyslanec si to vyslechne, řekne, že to bude tlumočit do vlasti, ale v případě, že s tím nesouhlasí, může přímo

16 komentářů :

 1. Malá glosa z předchozího dne:Jdu po ulici,otočím se a za mnou jdou dva podezřelí muži z nichž jeden je výrazně podoben Putinovi.Asi to byli ti agenti,kteří po Vrběticích otrávili Bečvu a zapálili Notre Dame.Po příchodu domů jsem zaznamenal jednu pozitivní zprávu-benzin nán zdražil pouze o 3haléře!Prostě-říká se,že každá generace zažije nějaký historický zvrat.Takže naši dědové chytli Velkou válku,naši otcové 2WW,no a my "hadrový puč"....

  OdpovědětVymazat
 2. 9,42
  ""Árijec"" z Rechenbergu opět v roli NEchtěné havlotrubky???.-D

  OdpovědětVymazat
 3. To ani není Bidenova válka ale jeho loutkovodičů USA miliardářů kteří se octli ve své dluhové pasti.

  OdpovědětVymazat
 4. Svým způsobem sklízejí Rusové co sami zaseli. Kdyby se po vyhrané válce zachovali k poraženým národům tak, jak se tyto národy chovaly v Rusku, to znamená vyhladili je, měli dneska po problému. Možná, že si to dnes uvědomují a příště takovou chybu neudělají.

  PS
  Jenom pro upřesnění. Spolu s Němci na východ vytáhli i Maďaři, Slováci, Rumuni a Italové. Neoficiálně pak i zbytek Evropy, zastoupený dobrovolnickými jednotkami. Tak že na hrubý pytel hrubá záplata.

  OdpovědětVymazat
 5. Zde je popsáno a hlavně doloženo, co se dělo ve Vrběticích a je vidět, že vláda lže, ani se nečervená!!!


  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/04/22/otazky-kolem-vrbetic-ii/
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/04/21/otazky-kolem-vrbetic-i/

  Už jsou to dva díly, ale budou další a tady je jasně doloženo, co se v tom muničáku stalo a hlavně, že tam žádní agenti z Ruska nebyli!! Ten bordel tam jsme si zavinili sami a to je přesně popsáno!!

  OdpovědětVymazat
 6. Česko bude na Rusku žádat náhradu za Vrbětice. Za co? Za budovy a poničený pozemek? Materiál tam uskladněný nebyl snad státu a majitel ho měl jistě pojištěn. Tak že rusy bude asi honit pojišťovna. No těch pár hangárū kolik může stát? VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
 7. Omlouvám se předem pokud jsem Vás špatně pochopil p. Bašto,ale dovolávat se týdeníku Respekt to je skutečně tzv."mimo".Respekt je jedna z největších mediálních žump a semeniště desinformací.Těm se nedá věřit ani dobrý den!!

  OdpovědětVymazat
 8. Za vyhoštěním ruských diplomatů z Česka stojí Bidenův režim

  http://svobodnenoviny.eu/za-vyhostenim-ruskych-diplomatu-z-ceska-stoji-bidenuv-rezim/

  Tulsi Gabbardová: Biden nás posouvá k jaderné válce s Ruskem

  http://svobodnenoviny.eu/tulsi-gabbardova-biden-nas-posouva-k-jaderne-valce-s-ruskem/

  Francouzská policie dostala instrukce, aby obešla pravidla lockdownu pro muslimy během ramadánu

  http://svobodnenoviny.eu/francouzska-policie-dostala-instrukce-aby-obesla-pravidla-lockdownu-pro-muslimy-behem-ramadanu/

  Ruská FSB úspěšně zmařila pokus o svržení vlády a atentán na prezidenta Běloruska

  http://svobodnenoviny.eu/ruska-fsb-uspesne-zmarila-pokus-o-svrzeni-vlady-a-atentan-na-prezidenta-beloruska/

  OdpovědětVymazat
 9. 11,31
  Že si neumíš prdel utřít papírem není starost místních pisatelů ty havloprace dementní!

  OdpovědětVymazat
 10. Se divím, že se na místě výbuchu nenašly nepoškozené doklady těch dvou, nebo kolika, "pachatelů", ale ještě není všem dnům konec a jak je vidět, v tomto případě nějaký ten rok mehraje roli. Zkrátka je to případ pro jistého Unknowna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kosťo, myslíte jako na Ukrajině ukazoval Porošenko pasy vojáků pravidelné ruské armády, zadržených na ukrajinském území?

   Vymazat
 11. Dnešní naši rádoby politici- jeden nakonec chce řídit stát jako firmu - stojí za hovno. A od toho se odvíjí i dnešní uspořádání sněmovny a konírny. Bohužel takzvaní šlechtici mezinárodních vztahů (diplomati) už se berou asi z té nejhorší žumpy.

  OdpovědětVymazat
 12. Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.