Reklama

pondělí 19. dubna 2021

Brusel zhavaroval systém kontroly dováženého masa proti zakázaným antibiotikům

 

Ivan David
19. 4. 2021
 
Právě jsem jako zpravodaj Zemědělského výboru Evropského parlamentu odevzdal návrh zprávy o novele nařízení 2017/625 o úředních kontrolách a jiných úředních činnostech prováděných s cílem zajistit uplatňování potravinového a krmivového práva a pravidel týkajících se zdraví zvířat a dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin a přípravků na ochranu rostlin. Tato novela mi byla přidělena jako lékaři, tedy někomu, kdo umí posoudit nebezpečnost problému antibiotické rezistence. Jde o problém snižování účinnosti antibiotik k léčbě chorob lidí i zvířat kvůli nadměrnému a nevhodnému používání antibiotik ke stimulaci růstu zvířat.

Antibiotika jsou silnou zbraní medicíny. S jejich pomocí se nám dnes daří léčit řadu chorob a zranění, která před jejich objevem ve většině případů končila smrtí nebo těžkými zdravotními následky. Díky antibiotikům během 20. století skokově klesla dětská úmrtnost a o desetiletí se prodloužila průměrná délka života.

Antibiotika jsou používána i v zemědělství. Pokud jsou nasazována zvířatům, která onemocněla nějakou chorobou bakteriologického původu, je to v pořádku. Stejně jako situace, kdy jsou podána zraněnému nebo operovanému zvířeti preventivně v zájmu zabránění zavlečení infekce do rány a potažmo celého organismu. Zvláště u plemenných zvířat, která jsou v chovu určena k produkci dalších kusů, chovaných na maso nebo na mléko či vejce, je takové použití na místě. Byla by škoda nechat utratit zvíře v hodnotě desítek nebo stovek tisíc, které umí veterinární medicína za pár stokorun zachránit.

Velkým problémem však je, že v řadě zemí jsou antibiotika zneužívána. Mimo jiné ke stimulaci růstu zvířat nebo jako „prevence“ špatného ustájení zvířat, při němž hrozí časté úrazy nebo infekce v důsledku zanedbané hygieny. Nepřetržité krmení zvířat antibiotiky vede časem k tomu, že bakterie si proti nim vytvoří imunitu. Tyto imunní bakterie se pak mohou rozšířit i na lidi. A lidská medicína pak proti nim nemá po ruce buď žádnou zbraň, nebo musí nasadit léčiva s mnohem horšími vedlejšími účinky. Při jednání porady koordinátorů Zemědělského výboru, v níž zastupuji frakci Identita a demokracie (ID), v jejímž rámci působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, jsem kolegům popisoval těžké situace, jimž musí čelit lékaři v terénu, kteří před sebou mají zoufalou maminku nemocného dítěte, jemuž klasická antibiotika kvůli rezistenci bakterií nezabírají.

V EU je směrnicí 2001/82 o kodexu Společenství týkajícím se veterinárních léčivých přípravků zakázáno plošné a soustavné používání antibiotik. V zájmu zabránění vzniku antibiotické rezistence je tyto léky je možné nasazovat pouze zvířatům, která trpí chorobou bakteriálního původu, nebo, která se léčí ze zranění či po operaci. Směrnice výslovně zakazuje používání antibiotik ke stimulaci rychlejšího růstu zvířat nebo jako kompenzaci ustájení zvířat v nevhodných a nebezpečných hygienických podmínkách. Kodex však platí pouze pro chovatele, kteří působí v členských státech EU.

Od ledna 2022 má Kodex nahradit nařízení 2019/6/EU o veterinárních léčivých přípravcích, který má umožnit zákaz dovozu zvířat, u nichž byla plošně nasazována antibiotika nebo masa z nich. Směrnice 2001/82 i nařízení 2019/6/EU jsou tzv. hmotnými předpisy, v nichž jsou chovatelům, zpracovatelům a obchodníkům uloženy povinnosti nebo omezení. Způsob kontroly jejich dodržování je stanoven v tzv. procesním předpisu, kterým je právě nařízení 2017/625 o úředních kontrolách. Pro lepší pochopení si to můžeme přirovnat s trestnímu právu. V Trestním zákoníku jsou vyjmenovány a popsány zakázané typy jednání . Označované jsou jako trestné činy a je u nich uvedeno, jak může být potrestán jejich pachatel. Trestní zákoník je tedy hmotným přepisem. Procedurální normou je Trestní řád, který stanoví jak postupují policisté, státní zástupci a soudy při vyšetřování trestných činů a při postihování jejich pachatelů.

Pokud nejsou hmotné a procesní normy dobře propojeny nebo je v některé z nich chyba, stává se zákon nevymahatelným a pachatelé nepostižitelnými. Z naší minulosti je dobře znám příklad causy tzv. lehkých topných olejů, "legálního daňového úniku". Návrh novely mi byl přidělen i proto, že se jím nechtěl zabývat nikdo z velkých probruselských frakcí. Předseda výboru Norbert Lins při jednání koordinátorů jemně naznačil, že v návrhu je schován nějaký „zádrhel“, který má „zhavarovat“ systém účinné kontroly masa dováženého z mimounijních zemí. Jako zpravodaj jsem požádal Státní veterinární správu ČR (SVS) o prozkoumání novely, zda neobsahuje nějak skryté vady. Ukázalo se, že problém není v tom, co v novele napsáno je, ale v tom, co v ní chybí.

V EU již několik měsíců platí nařízení 2017/625 o úředních kontrolách, které nahradilo několik nařízení, jež upravovaly kontrolu potravinářského zboží na trhu v členských státech. Při jejím schvalování se do nařízení dostala zvláštní výjimka, která zakazuje používat toto nařízení na kontrolu dováženého masa a zvířat z mimounijních zemí, zda neobsahují v EU zakázaná antibiotika. Toto ustanovení článku 1 odst. 4 písm. c) nařízení o úředních kontrolách je v přímém rozporu s s ustanovením článku 118 nařízení 2019/6/EU, o veterinárních léčivých přípravcích, které nařizuje kontrolovat přítomnost zakázaných antibiotik i u dováženého masa a zvířat ze třetích zemí. Procesní předpis zakazuje kontrolovat něco co hmotný předpis kontrolovat nařizuje. Obě normy si výslovně odporují.

Na první pohled to vypadá jako sranda, ale není to sranda, jak s oblibou říká slezský bard Jarek Nohavica. Pracovníci naší SVS kontrolují dovážené maso a zvířata s odkazem na zmocnění z nařízení o úředních kontrolách. Pokud v mase nebo zvířatech zakázaná antibiotika najdou, posílají zásilku rovnou do kafilérie. Problém je však v tom, že některý dovozce se proti jejich rozhodnutí může odvolat k soudu, který by mu mohl dát kvůli rozporu v nařízeních za pravdu, a mohl by státu nařídit vyplatit odškodné dovozci zdraví škodlivého masa. Naše SVS stejně jako jejich kolegové v dalších členských státech proto požádali Komisi, aby předložila návrh na zalepení této legislativní díry.

Komise sice novelu předložila a dokonce požádala o zrychlení projednání v Radě a v europarlamenu. Požaduje však, abychom její návrh urychleně schválili bez možnosti předkládat pozměňovací návrhy. Prý aby zalepení díry proběhlo co nejrychleji. Jenže při podrobném porovnání textů se ukázalo, že výluku použitelnosti nařízení o úředních kontrolách ohledně dodržování zákazu užívání antibiotik pro dovozové maso Komise ve skutečnosti zrušit nenavrhuje! Při schválení návrhu Komise beze změn by problém přetrvával. Paradoxní na tom je, že tento legislativní zmetek nám jménem Komise předložila komisařka Stella Kyriakidesová, která má v popisu práce ochranu zdraví lidí.

Ve spolupráci s pracovníky SVS jsem připravil sadu pozměňovacích návrhů, které by v případě schválení výjimku zcela zrušily s okamžitou platností. Kontrolní orgány by mohly nerušeně kontrolovat dovážené maso a to znehodnocené nelegálními antibiotiky buď vracet zpět do země původu, nebo poslat do kafilérie, aniž by za to státu hrozil soudní postih. Do svého zpravodajského materiálu jsem zapracoval i komponenty, které k opravě chyb do Rady ministrů zemědělství předkládá Portugalské předsednictví Rady. Na sabotáž systému kontroly dovozu si totiž stěžuje většina členských států EU a žádají nápravu.

Držte mně i sobě palce, aby to pochopili i ostatní poslanci a schválili pozměňovací návrhy, které s definitivní platností okamžitě zakáží dovoz antibiotiky kontaminovaného masa. Pokud se nám to podaří, lidový vtip, v němž se dítě ptá v obchodě maminky: „proč je dobré při angíně jíst kuřecí nebo hovězí vývar“ a v němž mu maminka odpovídá „protože je v něm hodně antibiotik“, by se mohl stát minulostí. Z maloobchodního trhu by se tak konečně mohlo podařit vytlačit dovozové maso, které je lidskému zdraví nebezpečné, i když je levnější.

20 komentářů :

 1. Pane Davide, skvělá práce a veliké poděkování. Resistence bakterií na antibiotika je sám o sobě veliký problém; ovšem veterinární zneužívání antibiotik je časovaná bomba. Představa, že by dostal vámi oponovaný návrh dokumentu k posouzení někdo nekompetentní, je děsivá. A.Š.

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělá práce. Doufám, že to pochopí i "mírně degenerovaná EU.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vaclave

   Nepochopi, nechteji, a i kdyby chteli tak nebudeme mit co zrat, to nejsou jen slepice, to je vsechno, a dokonce i obili, sidce ne antibiotika ale Agent Orange (ted mu rikaj jinak) za morem je to zakazany, u nas to koupis a zemedelci s tim delaji na podzim "en Gross"

   Vymazat
  2. Je pouze jediná možnost,zlikvidovat systém založený na aroganci moci a peněz-kapitalismus!Vše ostatní je jen mlácení prázdné slámy.Tvrdá realita!

   Vymazat
  3. Není mírně degenerovaná ale otřesně vychcaná a chce si na tom namastit kapsy.

   Vymazat
 3. Byznys je byznys a lobbování je lobbování i kdyby měl jeden vyhodit kopyta hned po masitém obědě.

  OdpovědětVymazat
 4. Už jsem to někde zmínil. V dobách minulého režimu se muselo vylévat i nadojené mléko od krávy, kterou léčili antibiotiky. Pokud to někdo zkusil nerespektovat a přišlo se na to, a většinou ano, tak šel dotyčný pracovník do kriminálu za ohrožení zdraví obyvatel.
  Díky pane doktore, že jste na sebe tu nevděčnou ale důležitou práci vzal. Jen mě pořád nepřestává překvapovat, že tu prasárnu, doslova sabotáž v předpisech někdo zkusí, a naprosto beztrestně. Podle mého soudu je to tak závažné provinění, že by zmíněná eurokomisařka Kyriakidesová měla okamžitě rezignovat. Jenže to bychom, my naivkové,asi chtěli trochu moc že?

  OdpovědětVymazat
 5. 16:28 Zkus zažádat, třeba taky nějakej metál dostaneš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stejně tě smažou sračko jedna

   Vymazat
  2. 17:15 Já mu ten metál nezávidím, já ne, to jsi z něj v transu. Ty tupé proamerické hovado, abych se nezapomněl inspirovat tvojí Debilností.

   Vymazat
 6. Moc děkuji jménem svým i svých dětí a vnoučat, že vás v Bruselu máme a že se všemi silami zasazujete o dobro všech Evropanů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ein Fuehrer, Ein Land Eine EUrope, Deutschland Ueber Alles.....ale jen do dalsiho Drangu nach Osten, uz tedka diky sve vybojnosti prisli o pulku Reichu. a jak je videt madame Merkel zase posloucha zamorskeho proroka kterej ji a aj i nam zaridi "Endloesung die Czechische Frage"

   Vymazat
 7. Nevím o co Davidovi jde, zákon o zákazu užívání antibiotik a následného prodeje kontaminované drůbeže antibiotiky je tady už hóóódně let. Nic nového Davide.
  Něco si vy,co tady Davidovi tleskate si o Tome něco přečtěte.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jste debil, je tady zákon hooodně let, ale bruselská mafie ho chce zrušit, umíte číst ?

   Vymazat
  2. 17:30 číst nepochybně neumí, za to ho neplatí. Vykání je zbytečné, dle způsobu vyjadřování lze usuzovat, že tento prvok, s IQ říční škeble, stejně nechápe o co jde.

   Vymazat
 8. Díky doktore Davide, dobrá práce a pevné nervy s Bruselskou mafií.

  OdpovědětVymazat
 9. 17:19 Zřejmě jsi plnoletosti dosáhl v babyboxu a pak už tě museli pustit mezi lidi.

  OdpovědětVymazat
 10. Nenadavejme unkn 19:17 ma to po rodicich , tata bejval u stb a mama drela svazaky.. chudak se z toho pominul

  OdpovědětVymazat
 11. Nenadavejme unkn 19:17 ma to po rodicich , tata bejval u stb a mama drela svazaky.. chudak se z toho pominul

  OdpovědětVymazat
 12. Podívejte se, jak paraziti křečí ze surového vepřového masa, když se na něj vylije Pepsi !! https://www.brighteon.com/313797de-91fa-4dc9-b021-080651a7f58f

  Pozor na etikety i u ovoce a zeleniny 22.3.2021 https://knava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=327164

  Patrick Linhart, BSc. - Podvod chemo-ovocie a chemo-zelenina. https://www.youtube.com/watch?v=bh2KN8P4ctU

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.