Reklama

neděle 11. dubna 2021

Celý náš svět se posunul k válce nejvíc za posledních 76 let, důrazně varuje Bašta

Jaroslav Bašta
11. 4. 2021 PrvníZprávyParlamentníListy

Někdejší velvyslanec České republiky v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta se ve svém pravidelném nedělním komentáři pro server PrvníZprávy.cz věnuje vyostřování napětí na východní Ukrajině. „Nemusíme se obávat, že se v nejbližších měsících z přestřelek na východní Ukrajině rozhoří velký evropský konflikt. Ovšem celý náš svět se k válce posunul nejvíc za posledních 76 let,“ upozorňuje. Bašta vývoj na Ukrajině přirovnal k válce z Ezopovy bajky o vlku a beránku.

(Na snímku Jaroslav Bašta, bezpečnostní expert, bývalý ministr a velvyslanec v Ruské federaci a na Ukrajině, historik, spisovatel a publicista.)

Na tuto smutnou bajku jsem si mnohokrát vzpomněl v posledních dvou měsících, když jsem sledoval vyostřování napětí na východní Ukrajině, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Pro připomenutí příběhu – na začátku vlk obviňuje beránka, že mu kalí vodu k pití v potoce, ač dravec je výše proti proudu. Když jehně na tento rozpor upozorní, vlk se rozčílí, nařkne ho z další nesmyslných nepravostí, a nakonec beránka roztrhá a sežere, protože je silnější.

Podobně se vyvíjela situace na linii příměří mezi Ukrajinou a oběma povstaleckými republikami. Od konce července loňského roku až do poloviny letošního února tam platil režim zastavení palby (tzv. Obilný mír), který byl porušen ve dnech výročí porážky ukrajinských ozbrojených sil v „kotli u Debalceva“ v roce 2015 přestřelkou, v níž byl zabit ukrajinský voják. Prezident Volodymyr Zelensky, který až do té doby vystupoval v duchu svých předvolebních slibů jako mírotvůrce, oblékl uniformu a v přilbě a neprůstřelné vestě se pod dohledem kamer vypravil na již spíše frontovou linii.

Vzhledem k tomu, že již předtím ukrajinské ministerstvo obrany publikovalo několik strategických záměrů „reintegrace“ Donbasu a Krymského poloostrova, vypukly obavy z nové války na hranicích s Ruskou federací. Hodně se psalo a mluvilo o největším spojeneckém cvičení od konce Studené války Defender Europe, kdy se od 16. března do června poblíž hranic Ruské federace soustředí 28 000 vojáků z 27 členských zemí NATO.

Rusko a Bělorusko na to reagovaly přesunem svých jednotek ke svým západním hranicím. Možnost, že by se v Donbasu zopakoval scénář z války o Náhorní Karabach z podzimu loňského roku, vypadala velmi reálná. Reakce Západu na pohyb ruských ozbrojených sil k hranicím mi hodně připomínala výtky Ezopova vlka k beránku. NATO i EU to vyhodnotily nikoliv jako reakci na probíhající cvičení, ale jako přípravu agrese proti Ukrajině. Obavy z velkého evropského konfliktu, který by mohl přerůst ve válku světovou, začaly logicky narůstat.

Vstup Ukrajiny do NATO nepomůže Ukrajině k návratu Donbasu

Ovšem v pátek 9. 4. se ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky znovu objevil takřka v plné polní na frontové linii a začal hovořit o nutnosti uzavřít příměří. Při té příležitosti konstatoval, že snaha o silové převzetí Donbasu by vedla k velkým ztrátám na životech, což je pro Kyjev nepřijatelné.

Vysvětlení bych hledal také v pohádkové terminologii – pojem vlka v rouše beránčím je dobře znám, a ukrajinský prezident nahlédl, že to jehně určené k roztrhání, může být jeho vlast. Západ si musel všimnout, že ti vlci v rouše beránčím jsou dva. Ten druhý vrčí u hranic státu, který považuje za svou vzbouřenou provincii, a jeho vojenská cvičení naznačují, že ukrajinský útok na Donbas by mohl být signálem k čínské anexi Tchaj–wanu. Proto se asi nemusíme obávat, že se v nejbližších měsících z přestřelek na východní Ukrajině rozhoří velký evropský konflikt. Ovšem celý náš svět se k válce posunul nejvíc za posledních 76 let.


23 komentářů :

 1. Preference rostou papírově a mediálně i koalici Pirátů se starosty,kteří většinou starosty nejsou. Voliči by si měli všimnout že obě tyto papírové strany podporují zbrojení a
  spojenectví NATO s polofašistickou vládou Ukrajiny které nevadí proHitlerovské mejdany a vlajky s hakenkrajcem v ulicích a na frontě s Donbasem.
  Voliči by to neměli brát na lehkou váhu. "Jaký pán - taký
  krám".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Starostové a nezávislí je zavádějící název. Název starostové evokuje jakou mají tito hlupáci podporu starostů. Není to pravda. Starostové jsou členy různých politických stran, nemajících nic společného s touto grupou. Je li starosta nezávislý, tak to ještě neznamená, že je členem tohoto uskupení. Prostě to jsou podvodníci..

   Vymazat
 2. Pane Bašta, vidí někdo kdo chce válečný střet, co bude potom? Zmařené životy nevinných obětí? Rusové i Ukrajinci vědí co je to nahnat ženy s malými dětmi se starci do stodol a upálit. To bude v příštím konfliktu prd. A ukrajinští Banderovci k tomu přidají na Donbase snad děti přibité ke stromům? Opět prd. Tentokrát se všicni uškvaří v kotli pekelném. I my máme válečné štváče, Samotné naše Ministerstvo války, Langšádovou, která chce jako Horáková shazovat atomovky. Vzpomínám na slova Švejka: Co blázníte, vždyť jsou tu lidi!!!

  OdpovědětVymazat
 3. Nezažila Ukrajina, ale i Rusko dost utrpení ve válkách, naposledy při převratu na Ukrajině. Ukrajina asi ne. A tak si k tomu ještě přizve "spojence" který má vlast desetitisíce km od km od Ukrajiny a je navíc nepřátelsky nakloněný ke Slovanům. USA jde o co největší přiblížení se k Rusku a zaparkovat tam a k tomu zachránit se před katastrofální zadlužeností. Je správné, že Rusové nenechají své bratry na Donbasu na holičkách největšímu zločinci na světě. Nedopustí to, aby si USA ukrojili část území které jim nepatří, jako to udělali v Kosovu, kde si okamžitě vybudovali vojenskou základnu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě máme blíže k Rusům naším slovanským bratrům.
   Krym je Rusko.
   Kosovo je Srbsko.
   STOP NATO!

   Vymazat
 4. To je k posrání. Naši žoldáci mají poměr 2,5 na jednoho důstojníka. Kupují zbraně které nebude mít kdo obsluhovat. Jedině, že by Zemanovi zabavily ty hradní tatrmany. Chtěl bych ještě zažít přehlídku naší armády. To by byla humoreska.

  OdpovědětVymazat
 5. Dnes Stanjura tak obhajoval naše povinnosti k NATU,že bych ho poslal do první linie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stanjura je profesionalni hajzl, podraznik a prizivnik, takze nevim proc se o nem bavit, a takovejch je vic, ale zeptal bych se ho jestli ma kluka ktery pujde na vojnu, nebo jestli se bude zivit jako jeho tata

   Vymazat
 6. Já bych celou tu situaci tak nebagatelizoval, jako to dělá pan Bašta. A to si jeho názorů celkově vážím. Kdo ale dokáže zkrotit satanisty, kteří se ve Washingtonu prosápali k moci? Ti necouvnou před ničím! A jen se podívejte, jak jim evropští lídři - poseroutkové jdou na ruku! Ne, nemyslím si, že by situace byla tak růžová, jak to pan Bašta líčí.

  OdpovědětVymazat
 7. Pakliže lidi v Evropě tak zhloupli jako u nás,tak fašington tu válku mít bude,bez ohledu na to že "tam jsou lidi".

  OdpovědětVymazat
 8. USA znovu přikládají do ohně , tentokrát na Ukrajině .Pokud bude mít satanista problémy , rád je bude ventilovat na Ukrajině.

  OdpovědětVymazat
 9. S přibývajícími dny začínám věřit tomu, že to s válkou na Ukrajině dopadne stejně jako s novým samozvaným prezidentem Venezuely. Jak řekl Pjakin-protáhneme to v čase a vše dopadne jinak, nežli si DS představoval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen aby se Pjakin sakramentsky nemýlil. Zrovna jako se těma bolševikama a jejich Stalinem!

   Vymazat
  2. Mir a celosvetovy ,je vec velmi jednoducha , zazenes vsechny zapadni generaly a jejich pohunky do prvni linie..
   Jeste se nemusi ani vystrelit..
   A kdyz dostanou rozkaz vykopat zakopy..

   Vymazat
 10. 99% zapadni mlady populace nikdy v zivote nevydelo skutecnou zbran, natoz smrt.
  Jaka valka?
  Znate nekdo nekoho kdo by polozil zivot na vychodni fronte? Pro koho?
  Jedina valka ktera se odehrava je v hlavach lidi.

  Vcera jsem poslouchal bilou feministku, jak my, bili muzi, muzeme za vsechno zlo nad cernou populaci. To ze jsme do pred 30let nevideli jedino černocha, nic neznamena. Ani to ze nas prodavaly do otroctvi.
  Nepotrebujes nasraneho Kozaka na hranicich, kdyz uz mame takovydle bojovni-ky-ce)) doma.

  Boj se odehrava jak v minulosti, tak i v pritomnosti, na duchovni rovine i materialnim svete.
  Tim ze se stotoznujem se zapadem, na sebe prebirame nasranost 90% svetove populace.
  Jsem hrdej ze nejsem bohatej jak holandan, belgican, nemec, amik, atd. Alespon muzu po celym svete chodit vzprima a s cistym kontem.

  K nezaplaceni.

  OdpovědětVymazat
 11. Naše dobrá kuřata vyváží – drek se laciný přiváží. To je info od syna – VŠ zemědělská.
  Kvalitu masa vidím, když vařím – jak se to maso chová na pánvi a jak už „nevoní“. Dřív, když se pekla vepřová, voněl celý dům – teď nic, člověk je rád, že to nesmrdí. Každý, kdo chová cokoliv na „kšeft“ používá směsi. Bez toho to nejde dělat. Nemáte přírůstky. Tak si můžete chvat 1-2 čuníky a nebo mít 10 slepic.
  Podívejte se, jak paraziti křečí ze surového vepřového masa, když se na něj vylije Pepsi !! https://www.brighteon.com/313797de-91fa-4dc9-b021-080651a7f58f
  Pozor na etikety i u ovoce a zeleniny 22.3.2021 https://knava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=327164

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babis vyvazi a Babis do Vodnan privazi?

   Vymazat
  2. Nevím co se vyváží a přiváží, do doby než AB a Hama vyděsili okolní státy natolik,že pro nás zavřely hranice tak jsem jezdil k Němcům i do Polska.Ještě v lednu(letos) byly ceny u poloviny potravin v Kaufu(DE)stejné jako v Česku,v akci i levnější.Nebudu tu rozepisovat konkrétně ale bylo toho dost!
   V Polsku,tam je jiná kvalita než u nás,kuřecí tam chutná jak z domácího chovu. Z vepřového masa na pánvi neteče žádná voda,tvaroh chutná jako tvaroh a podmáslí je litr za 10 kaček.Teprve když člověk nakoupí a ochutná venku,dojde mu jaké humusy tady jíme.K tomu jsou ceny(u nás) minimálně o 30% vyšší než v Polsku.To je pravý důvod proč se furt testuje a proč jsme podle čísel nejhorší!V Polsku momentálně Hermelín 120g za 13,50Kč(v přepočtu),uzené kuřecí párky za 24Kč kilo,šunka 60Kč,klobása 96% masa 60Kč/kg a kuřecí čtvrtky kilo za 14,50Kč !!!!!!
   Tady se klidně můžete mrknout a pak pochopíte,jak moc jsme v pr..li!!!

   https://www.biedronka.pl/pl/press,id,h7j9b8cvm,title,w-tym-tygodniu-pn-oferta-od-12-04

   Vymazat
 12. Zajímavé srovnání...jak 'vlka a beránka' :-) , tak Ukrajiny a Donbasu i Číny a Thaiwanu. Analogie ovšem opomíjí 'drobný' detail. Ukrajinské vedení bylo dosazeno, vzniklo, na základě puče a je nelegitimní; Thaiwan je pak doopravdy integrální součásti Číny. Jak bude hegemon stále posilovat a USA slábnout, dojde relativně brzy k dohodě o připojení ostrova v Číně...nebo si prostě svoje území vezmou Číňané zpět nejen de jure. Na stěnách tohoto pseudostátu již neuvidíme Čankajškovy obrazy (jak jste si možná všimli, fotografie z cesty našeho myslitele 'taiwance' Vystrčila dokazují, že tento masový vrah je stále v oblibě a vystavován). Když čtu články, v nichž jsou vyslovovány obavy ze začátku horké války, vždy mne trochu uklidní tzv. 'konspirační teorie'. Jedna z takových pojednává o UFO, které před cca 45 lety vyřadilo z činnosti americké jaderné zbraně, hned na několika základnách. Ovšem co se děje v mozcích vládnoucích kruhů v USA logicky rozebrat nelze. Jako byste tipovali co učiní psychopat, když mu vezmete jeho oblíbenou lopatičku.

  OdpovědětVymazat
 13. Nerad, ale nabízím řešení - námořní pěchotu sestavenou z Pirátů povede paní nebo slečna Gregorová, kavalerii pan Stanjura, na paní Čechovou by zbyla asi artilerie a na velitele letectva je nutno vypsat veřejnou soutěž. Já tajně fandím panu Vystrčilovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vystrčil se z toho vykroutí a jako Tajwanec uprchne .

   Vymazat
 14. Tak to je zadlužené USA hledají cestu jak z toho ven a zlikvidovat a okrást Rusko je pro ně řešení.

  OdpovědětVymazat
 15. Duhově zbarvená socha BLM v Budapešti byla zbourána během 24 hodin

  http://svobodnenoviny.eu/duhove-zbarvena-socha-blm-v-budapesti-byla-zbourana-behem-24-hodin/

  Bývalý francouzský ministr předpovídá vítězství Le Penové v prezidentských volbách v roce 2022

  http://svobodnenoviny.eu/byvaly-francouzsky-ministr-predpovida-vitezstvi-le-penove-v-prezidentskych-volbach-v-roce-2022/

  Sdílí Evropa Bidenův postoj k Rusku?

  http://svobodnenoviny.eu/sdili-evropa-bidenuv-postoj-k-rusku/

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.