Reklama

pátek 23. dubna 2021

Česko neztratilo jen Rosatom - Odmítnutí Rosatomu zasáhne kapsu samotného Česka…

Olga Samofalova 
23. 4. 2021 Vzgljad, překlad Outsidemedia

Čeští mocní vyloučili, dle informací místního ministerstva průmyslu a obchodu, Rosatom ze seznamu účastníků tendru na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany postavené v letech 1985-87 podle sovětského projektu. Záminkou se stal politickým skandál spojený s vyhoštěním ruských a odvetou pak českých diplomatů. „Je to politické rozhodnutí, ale přijato bylo ve Washingtonu a nikoli v Praze,“ říká šéfredaktor portálu Atominfo.ru Alexandr Uvarov.


Výzvy řady opozičních českých politiků k nepřipuštění ruské a čínské společnosti k atomovému projektu zněly dávno před nynějším skandálem. Vyloučit Číňany nebylo složité, Rosatom naopak velmi.

Projekt je v Evropě lákavým soustem v podmínkách odmítání jaderné energetiky většinou evropských zemí po havárii ve Fukušimě. Proto by stavět nové energobloky v Česku chtěly všechny společnosti, které to dělat umí. A takových ve světě není mnoho. Konkrétně svoje nabídky podaly tyto firmy: Americký Westinghouse, čínská China General Nuclear Power, francouzská EdF (získala podstatnou část aktiv francouzské Arevy), jihokorejská KHNP a, samozřejmě, Rosatom.

Ruská společnost v tomto konkurenčním boji vyhrávala z hlediska ekonomického. Lepší nabídku než Rosatom nikdo nabídnout neumí. Nebereme v úvahu otázku bezpečnosti jaderných energobloků – to se rozumí samo sebou. Ale finančně.

A hlavní prohrávající stranou bude Česko, které nepřipouští k tendru jeho nejzkušenější účastníky – čínský CGN a Rosatom, kteří mají největší zkušenost s výstavbou nejmodernějších jaderných energobloků „generace 3+“, říká Uvarov.

Projekt předpokládá výstavbu nového energobloku o výkonu 1.200 MW instalovaného výkonu jako záměnu dvou ze čtyř stávajících energobloků, postavených v 80. letech. Vítěz tendru má být určen nejpozději v roce 2024. Samotná výstavba má začít v roce 2029 s dokončením v roce 2036.

„Hlavní konkurenční výhodou Rosatomu je možnost nabídnout svoje technologie a služby za nižší cenu, než západní konkurenti,“ říká vedoucí expert „Ústavu energetiky a financí“ Sergej Kondratěv. Kapitálové investice do výstavby jednoho bloku o instalovaném výkonu 1.200 MW Česko hodnotí na 6 mld. eur, tedy 5 tisíc eur na kilowatt instalovaného výkonu. Rosatom vybudoval nedávno JE v Bělorusku o dvou energoblocích o celkových 2.400 MW instalovaného výkonu za 6 mld. dolarů, tedy 3 miliardy za jeden. To je polovina částky, kterou je ochotna zaplatit ČR. „Jistě to není tak, že by Rosatom realizoval projekt v ČR dvakrát levněji oproti oznámené sumě. Nicméně tento příklad ukazuje, že Rosatom je schopen postavit jadernou elektrárnu za nějakých 3-3,5 tisíc eur za kilowatt instalovaného výkonu, zatímco americká a evropské společnosti nejspíš mohou nabídnout minimálně 5 tis.eur za kilowatt instalovaného výkonu,“ říká Sergej Kondratěv.

Mluvíme-li o výstavbě reaktorů nové generace 3+, pak je cena klíčovou otázkou. „Protože na kapitálové investice může připadnout od 70 % a více výdajů za celý životní cyklus fungování JE (s výjimkou nákladů na vyřazení stanice z provozu). Pokud je dodavatel schopen nabídnout snížení investic o 5-10%, pak to už velmi ovlivní vlastní náklady na výrobu elektřiny,“ vysvětluje spolubesedník a dodává:

Další plus Rosatomu je v tom, že vlastní místní společnost Škoda JS vyrábějící zařízení pro jadernou energetiku. „Rosatom by při vítězství v tendru mohl zajistit objednávkami českého výrobce a vytvořit reálná pracovní místa. Ostatní účastníci tendru nejspíš odvedou zakázky za hranice,“ říká oborový expert.

Další předností Rosatomu je, že jako jediná společnost ve světě vládne technologiemi ve všech etapách výstavby JE – od projekčních prací, přes výrobu nezbytného zařízení až po uložení vyčerpaného paliva. Jen Rosatom umí dělat podobné projekty na klíč.

„Díky tomu je Rosatom nejsilnějším hráčem v atomové sféře. Dokáže dodržení stanovených termínů výstavby JE. Je pro něj dosažitelných 70-80 měsíců. Před očima máme příklad francouzské Arevy, která vyhrála tendr na výstavbu JE ve Finsku už v roce 2003. Ohlášených šest let výstavby se změnilo v desetiletí (nový termín uvedení do provozu – rok 2022) a rozpočet z původních 3,2 na 8,5 mld. euro. A americká firma v Evropě nestavěla vůbec nic a není tedy s čím srovnávat,“ vysvětluje expert slabiny konkurentů.

U západních společností navíc je často překračován v průběhu výstavby rozpočet (zpravidla až o 100 %), zatímco Rosatom drží laťku i zde. Přesným dodržením rozpočtu se vyznačují i Číňané.

Nicméně čínská společnost staví JE podle licence amerických a evropských společností. Číňané mají vlastní technologie, ale staví podle nich jen doma. Ve světovém měřítku je Čína novým hráčem a nepožívá zatím tak velké důvěry. Podobná situace je i u Korejců, kteří, pokud by tendr vyhráli, stavěli by JE v licenci americké Westinghouse, protože vlastní technologii generace 3+ nemají.

Americká společnost samostatně už dávno v podstatě žádnou novou JE nepostavila. Staví je v podstatě podle její licence jiné společnosti. Westinghouse kdysi byl velkým holdingem, ale po bankrotu se ztenčil. „Teď je to spíš projekční společnost, která si na práce najímá subdodavatele v Číně, v Evropě a USA,“ říká Kondratěv. Francouzská Areva rovněž není schopna provádět práce samostatně, ale využívá subdodavatele. To vše vytváří rizika nedodržení termínů výstavby a překročení rozpočtu, čímž trpí západní společnosti.

Mimochodem, Kondratěv ještě nespěchá s odepsáním Rosatomu. Česko je známo tím, že dlouho protahuje tendry a projekty v atomové sféře. Start výstavby nového energobloku v Dukovanech je plánován na rok 2029. Do té doby se může situace ještě změnit.

Pro Rosatom není ztráta tohoto kontraktu kritická. Má dost velké portfolio objednávek, mj. v Turecku, Bangladéši, Číně a v Indii. Buduje elektrárny i v Rusku, například JE Smolensk a JE Kursk-2. Český projekt není pro Rosatom nejdůležitější, ačkoli získání kontraktu v Evropě je prestižní záležitost.

Pokud se Češi v nejbližších letech nerozmyslí, bude zajímavé srovnat, jak bude probíhat rozšíření JE „Paks“ v Maďarsku silami Rosatomu, a jak bude realizovat projekt v Česku jeho konkurent.


39 komentářů :

 1. Přejdeme na nějakou dobu od atomu ke klestí, ale hrdě vztyčení, homo erektus, který nedovolí, aby firma amerického spojence padla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknowte 14/41 mas pravdu jsem tu nejvetsi male zvire s delem pravdy

   Pan Babis ti pirate presto,ze je vydirany a jeho heslo ANO,BUDE LIP,kdyz prevzal vedeni demobloku je nyni lzi a pry se chysta potrestat zaplaceni giga tvym parchantum brzy nesplatitelny dluh,ktery vam da do naruce vaseho vitezstvi nad korytarem GR TV ohlupovatele zubozene OS,tj cele obcanske spolecnosti,ktera vas zvoli,aby okusovala vase kosti na vasi vlajce a dala se ridit lebkami,kde kapitalisti vzdelanim na prvni priorite rizeni sveta dali pouze vakuum.

   Mate stesti,ze nas statecny samuraj OK SPD se zalekl sveho programu a nechce dalsi volice,nebot by musel ridit to zubozene ćesko tim,ze by ziskal pro

   SVOBODU a realizaci PRIME DEMOKRACIE ihned

   vetsinu a piratum by popraskaly jejich zterele kosti,co ty na to zmrde staci ti to nebo mam pokracovat!
   Pis a neschovavej se porad!

   Vymazat
  2. 15:20 Á starej praktik, to co máš kolem huby asi nebude americká čokoláda, co.

   Vymazat
  3. Neni spokojenejsiho zvirete nez ja,kdyz tady ctu odpovedi piratisek

   kteri uplne zblbli propagandou sveho guru GR TV si v lebkach naplnenych vakuem tj obsahem prvni priority k rizeni sveta nevzdelanci typu PIRAT a DEMOBLOK,lehnu spokojene se slunicko na loucku,ktera se stane brzy rozptylovou pro kosti nevzdelanych blbu,kteri si dali nazev pirati a vystavuji dnes na sve volice hlavne prazaky, sve hole prdele a tito je za spokojeneho řevun budou volit,aby jejich deti mohly platit vykradenou a zadluzenou CR,brzy nacisto bez penez nebot domorodcum daji ukrast vsechny penize zrusenim hotovosti a ti dostanou plastikarty,ktere budou registrovat i koupi toaletnich papiru dnes pry slouzicich kapitalistum ve forme PIRAT PROKLATY NEOMATXISTA a dost!

   Vymazat
 2. Amík poroučí a český poskok je tak debilní, že zničí svou zemi, jen aby se zavděčil! To je neuvěřitelné!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:22 Ty jsi dobrej leda na zalehnutí kulometu.

   Vymazat
  2. Unknown23. dubna 2021 15:22, ty šmejde, hrdino u pc, potkáš Rusa zesereš si tu buzerantskou prdel, buzno havloidní úchylnej!

   Vymazat
 3. Čekám na vyjádření našeho prezidenta. Ruské stopě nevěřím.

  OdpovědětVymazat
 4. Česko je díky úžasnému režimu po roce 1989 zadluženo na několik generací i přesto, že v roce 1990 jsme byli téměř bez dluhů a přitom se zde postavili DUKOVANY, Temelín, přehrady, byty atd. jak to zatracovaní komunisti dělali ví jenom bůh...případné kecy o v té době zaostalosti - ano, neměli jsme barevné igelitky, McDonald's, KFC, reklamy v TV delší než filmy, celoživotně zadluženou mladou generaci za své bydlení, za to ve většině případů slušnost lidí převládala nad hulvátstvím. Z čeho chtějí naši političtí lumeni financovat Westinghouse, který bude 100% dražší ale spolehlivost bezpečnost bude ve vzduchu..........

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Komuniste nemohli krast dve tretiny platu delnikum a rolnikum

   neslo to,ale naopak zisky,ktere vytvarely nase statni podniky patrici cele tehdejsi spolecnosti investovali do rozvoje statu.
   Proto nemohl vzniknout dluh nebot obcane dostavali zpet penize v levnem bydleni,vodu zdarma ,vzdelani a zdravotnictvi taky a levne detskeho obleceni bylo hafo a mohli si k tomu postavit i obrovske haciedy udajne z nakradenych cihel o ktere ted budou potupne okradeni v exekucich a jeste budou tomu tleskat,ze jsou tim sami vinni coz jim do kedluben vrazi denne v tv GR TV,ktery se zmocnil ohlupvanim jejich hlasu a zprasil i koncesionarske poplatky,coz mu prazaci vypnutim jejich holych prdeli na OS,aby je dale zvolila garantuji.
   Jen se vydejte do jejich pruvodu a zastrcte si do zadku pavi pero,aby bylo jasne,ze jste cleny mensiny,ktera svym pochodem institucemi tzv "neomarxismem" rozvali demokracii na sracku a budete okusovat piratske kosti na jejich vlajce!

   Vymazat
  2. Krtečku, jak vidím, vy chválíte komunisty. To je trestné. Odvolejte to! Pan doktor David také nenávidí Kateřinu místo toho, aby pro ní byl vzorem moudrosti. Měli byste spolupracovat. Někdo od vás napsal, že chcete být sociálně citlivou pravicovou stranou. To je pro mne dost nečitelné.

   Vymazat
  3. Stavajici komuniste jsou bohuzel nacisto bez hlavy,zadne spoluprace

   uz schopni nejsou,verte tomu.
   Dukazem je,ze se tu mezi nami neobjevi ani jejich ziva duse.Kdyz chcete zastupujte je.
   Konecna ta musela jednat jak ji naridilia jeji "verchuska",ktera uz neni schopna ani sestaveni programu natoz moderne myslet.
   Na "polosjezdu" se pry Konecna ani skala radsi neobjevili,vedeli,ze to zas krachne.
   Je tu na webu jejich Špartak,ale ten neodpovida,vi ze to tam jde do kytek.
   Ja se musim zastavat vsech polit.subjektu,ale pokud NECHTEJI a to doslova nepratelsky,zurive a dali zrusit i sve propagacni oddeleni nejsou to uz zadni komuniste,ale diversanti kdysi oblibene strany,ktera byla zdemolovaa dubovymi jejich hlavami ve svem vedeni i kdyz tam pry jsou taky doktori,coz je k neuvereni!
   Mam tu i vysledky toho "polosjezdu",ale je to bida s nouzi,tak jsou tak jedine na odpad!

   Vymazat
  4. Inkognita,napsal jste,ze vznikajici ČSV,jak jsem rozumel

   Chce byt pravicovou stranou,aspon tak jsem to vzal.
   Kdeze to stacit nebude,je tu totiz doposud do te doby nevidany format NEPOLITICKEHO USKUPENI ČSV tj Česke Spolecnosti Volicu, tedy ČSV s obrovskou planovanou zakladnou 8 395 142 nacisto podupanych dusicek pod knutou zlodejskych kapitalistickych zmetku vnucujicich tem nestastnikum civilnim nazvem OS tu nejhorsi formu kapitalismu bez privlastku vychazejici jak VSICHNI z OS uz musi videt z gangsterismu o nic vice a o nic mene.

   Tomu ubozi domorodci okradani o dve tretiny platu jeste tleskaji!

   TO JE VYSLEDEK PROPAGANDY VEDENE TELEVIZNIM GR TV!

   Vymazat
  5. Krtecku 23. dubna 2021 17:02 rád bych věděl, jakou vyznáváte definici pojmu politika, když píšete cosi o "nepolitickém" uskupení ČSV. To bude k čemu, když nebude provozovat politiku? Ona už tady byla odešlého Václava Havla nepolitická politika. Vidím, jak to dopadlo.
   Vidím i SPD jako pravicovou, sociálně citlivou, politickou stranu. Ona totiž, ta SPD, důsledky honby za ziskem, na rozdíl od celé té světové pravice, silou svá myšlenky, snadno zkrotí. Asi dobročinností. Jestli na ní bude, že? JiH

   Vymazat
 5. 15:19 Ses rozjel, dyslektiku. Reklamo na blbost a debilitu.

  OdpovědětVymazat
 6. Německo svůj jaderný program uzavřelo a všechny JE do dvou let zastaví provoz. Je na velikou diskuzi i u nás, zda máme stavět nové bloky JE a nebo jít německou cestou na maximální zvýšení OZE a hlavně zbudování velkých kapacit akumulace / nová forma akumulace je do plynu, takže není nutné budovat jiné formy přenosu /! Stále je zde nutné si uvědomit, že pokud budeme provozovat velkokapacitní akumulaci a OZE , tak se zbavíme závislosti na dovozu energií, což je velice lákavá představa! Jak je vidět, Němci dlouho diskutovali a počítali a my za cca 20 let zase budeme koukat, jak nám "ujel" svět a my budeme stavě JE , které již všichni opouští! Je ještě varianta malých jaderných zcela uzavřených a tudíž bezpečných "bloků" cca 50 až 150 MW, které mohou být zároveň zdrojem tepla a nahradit tak současné teplárny v mnoha našich městech! Zatím jsme v energii soběstační a el. energii vyvážíme, prakticky celý výkon Temelína ročně exportujeme, takže dostavba nebyla nutná , protože nebyly odstaveny "slíbené" uhelné zdroje na severu země, naopak ty byly prodány a teď budeme jejich majitelům platit odškodnění, když je budeme chtít uzavřít! To je daň za naprosto bezkoncepční politiku v energetice, která se "dělá" na 4 roky, jak se mění vlády, ale zde je nutné pracovat s výhledem minimálně na 30 až 50 let a do toho se nikomu nechce, nedají se na tom nasbírat politické body, tak se zde "tlučeme" od zdi ke zdi a nelze zvolit potřebný směr vývoje , i když ten je také sporný, protože přesně nevíme, jaké budou technické možnosti za cca 5 až 10 let!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pan Dořák mi zas jednou smazal ostrou, ale věcnou kritiku Hodného člověka, která vulgarity neobsahuje. Dávám to, jak obvykle, dávám to znovu:
   „Hodny clovece 23. dubna 2021 15:29, kde berete odvahu mluvit o energetické koncepci státu z úrovně svých znalostí? Akumulovat chcete z jakých zdrojů co a jak? Kde chcete vzít ony "uzavřené" malé jaderné reaktory pro regiony? Ty budou bezobslužně, zcela bezpečné, odolné proti jakémukoli napadení, zcela bez jaderného odpadu, čím menší, tím účinnější? Kdy? Nad Vámi, nad moudry z popularizujících vyčteninek, nad tím tady žasnu. JiH“

   Vymazat
 7. Tak Dvorak je kurva pises unknovne 15/19 a nic nezmeni?

  No pirati maji fakt v te lebce a na sve vlajce jen vakuum,napis,kdy pirati prejdou pod vlajku

  SVOBODY,PROSPERITY a PRIME DEMOKRACIE IHNED

  a i vy si zadejte v programu rasantni zmemu rezimu,nynejsiho kapitalismu tj rezimu,ktery vasim potomkum zanecha platit njimi ukradene penize a giganticke dluhy,ktere jim jako nevzdelanci proserete a i sami nakredencujete!

  OdpovědětVymazat
 8. Doplatíme na vládu hlupáků,s demokratickými keci.

  OdpovědětVymazat
 9. A muzete mi tady nekdo vysvetlit jak se zemekoule ze zhaveho stavu promenila v kus ledu kdyz tenkrat slunicko svitilo jak blazen?

  OdpovědětVymazat
 10. a ty ses narodil kdy kaspare?

  OdpovědětVymazat
 11. Unknote streja Putin(boze cara chran) neni blbec a nebude palit naftu

  zachranovat jako kdysi pitomec Breznev komunisty,kup si slepeckou hul,kazdy vidi,ze uz ani nechce ani celou opravdu malo vykradenou Ukrajinu,ktera prisla prosit nemecky Bundeswehrmacht o pomoc,ale zgablo, kaslou na ne jako rezim,ktery brzy bude muset prodavat svoji cernozem nebot nebude mit ani na splaceni uroku z dluhu a ani nic nevyrabi.

  Jeste budes rad stavet toho mrdsala Koneva,aby zase osvobozoval a privezl SPUTNIK V,kdyz budes natahovat backory a slouzit jako potrava cervum.
  Dal jsem tu clanek jak gejc bude takove idioty zabijet C19 nebot jsou zrali na kapitalistickou genocidu,kdy z nich budou vyrobeni cervi a v ramci "zeleneho udelu" je pry pirati budou susit mlit a sypat Babisovi,svemu spojenci a koalicnikovi jako vkusny dodatek do jeho vuřtu!

  OdpovědětVymazat
 12. Takto to má skončit!! (tapetuji Nováka bo každý pochopí)

  Petr Novák

  To by byla krása, kdyby se ti hloupí Slované začali vybíjet mezi sebou a nebo aby aspoň začali ve velkém jít proti sobě a tím zničili svou schopnost řídit "své" země. Ideálem by bylo, kdyby došlo k námi řízenému konfliktu s mnoha oběťmi a to do posledního Bělorusa, Ukrajince, Čecha a Rusa. Nešlo by k nim přihodit i Poláky a Bulhary? Jak to jenom udělat? Ty rozbroje nesmí jít směrem od nás, to by bylo příliš nápadné, ale musí to vykvasit v těch cílových zemích. Ještě, že tam máme tisíce užitečných idiotů, kteří toužebně a chamtivě touží po našem životním standardu, aniž by jim došlo, že jej máme kvůli tomu, že těžíme z našich kryptokolonií, tedy z jejich domovin a kteří za pár stříbrných udělají cokoliv jim řekneme. A ten zbytek je jenom zmanipulovaný dav, kterému nemusíme dát vůbec nic, jen představu, že k nám patří. Představu, jen tu a ti blbci za nás klidně s radostí třeba chcípnou. Hlavně ať si ti nebožáci dál lžou v tom, že jsou "suverénními zeměmi". Což je hlavně u těch ze středu Evropy extrémně komická záležitost. Jejich první prezident se k nám musel přijít poklonit, abychom uznali, že jeho národ má vůbec právo na "vlastní" stát, a stejně jim nedošlo, že toto "suverénní" národ nedělá, ten si své kompetence stanoví sám. Ani, když jsme je bez jejich přítomnosti prodali v Mnichově, tak jim vůbec nedošlo, že mají jen možnosti, které jsme jim přidělili a proto nemá smysl se jich na cokoliv ptát - vašeho lokaje se také neptáte, jestli se mu líbí, že mu vezmete jeho cimru v podkroví. Postupimská konference, kde se znovu vymezili hranice států? Ani tehdy jim vůbec nedošlo, že jsou pro nás jen útvarem na mapě a že nemají právo o čemkoliv rozhodovat. Dodáváme jim i potraviny pod stejnými značkami jako se prodávají v zemích na Západ od nich, ale v mnohem horší kvalitě, ale ani tehdy jim nedojde, že jsou pro nás jen "lidmi" druhé kategorie. Je radost mít je takto dokonale lokajsky zpracované, že jim vůbec nic nedochází. Sedíme na terase, pijeme kávu u bazénu, občas někomu pošleme pár drobných a oni se mezi sebou rvou jako psi. A to ve starých kronikách psali, že Slované jsou "hrdými a nebezpečnými válečníky". Jen ať si na to vzpomenou, ale ať tu svou "hrdost" a "válečnictví" použijí proti sobě. Jejich zdroje se nám budou v nadcházejících časech velice hodit.

  OdpovědětVymazat
 13. Tenhle režim je schopen akorat tak postavit mlýnek na potoku a k němu naučnou stezku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknote,to ze tento rezim jak pises je v prdeli tu vsichni vime

   hled se vcas pridat k svezim vetrum vanoucim z hnuti SPD

   SVOBODY,prosperity a PRIME DEMOKRACIE ,ktere ti smrdi,nebot je to prace pro skutecne vlastence a valecniky alternativy a ty cichas rad jen kapitalistum u prdele jejich kastany.

   Vyser se na zpuchrele kosti piratske vlajky a pojd pod rudou vlajku pokroku a informacni revoluce del a pusek pravdy, ktera drive nebo pozdeji zvitezi a da ten bordell do richtiku a ty davej pozor,aby jsi se nedostal pod pasy jejich tvrde obrnenych aut a pasovych transporteru svobody a zmeny zotrocovaciho rezimu zmrdu,kteri delaji vse proto,aby je smetla metla dejin!

   Vymazat
  2. Tak,aby bylo jasne unknoti,situce se zmenila,vy zle piratiska sirite C19,

   aby jste vyhubili sve nic netusici volice a protoze jste nevzdelanci tak si myslite,ze kdyz svoje dluhy povesite na krk svym parchantum,ze jako zmizi,no tady se vam smeji i slepice na dvore.

   Hledte se polepsit vcas, nez budete zarazeni mezi vyvhely uz tak vami dobite spolecnosti OS.

   Uz jste zaplatili GR TV poplatek za televizi,aby ho mohl ukrast a vam kredencoval ty cagloviny,ktere tu pisete a nikdo vas tu uz nechce.
   Proc si to nepisete pod svoje pitome clanky na vasem webu,kde jste zaśkrtili diskusi a primou demokracii v nadeji,ze pravdu kterou prinesl pan Hawel dobjete svoji nevzdelanosti a do nebe volajich blbosti.

   BOZE CARA CHRAN NEDEJ JIM POŽRAT ANI ELEKTRIKU TO BY NESLO!

   Vymazat
  3. 16:58 Tenhle režim nehnul pro lidi ani prstem a co postavili komunisti tak se rozpadá.

   Vymazat
 14. Unknote opakuji ti znovu strejda Putin neni blbec Breznev

  nechce celou urodnou Ukrajinu a nyni stahuje svoje parasutisty z hranic.
  Co by delal v nasi republice kde uz nejsou zadne penize a chudaci s holou prdeli kradou mosaz s odmontovanych soch,aby ziskali z toho mosazneho śrotu penize na travu a dal mohli rajtovat na svyh mrtvych oslech!

  Fuj,fuj.fuj to je hnuj!

  OdpovědětVymazat
 15. Já žiji asi v jiném světě než páni senátoři. Jestli bylo 40.000 důchodců v exekuci, tak po našem dluhovém mejdanu jich přibude. O bezdomovcích ani nemluvím, je to naše ostuda. Proč se řeší problém se stavbou reaktoru, když při následných nákladech se cena kWh zvedne a budeme raději svítit svíčkami. Proč někdo v TV bojuje za suverenitu státu, když jeho výprodej už proběhl a snad zůstala jen funkce skládky pro Evropu. Díky EU a pandemii, opadla fasáda a konečně opouštíme pohádku. Nominálně sice některým přijmy rostou, ale uvidíme jaká bude inflace. Nejsem zatím důchodce, ani nejsem zatím nezaměstnaný, ale co bude netuším. Naši gubernii řídí vrchnost proti zdi nedrží volant a přidává plyn. Nejvíc jsem vytočen, když slyším jak projídám budoucnost našich dětí. Nejsem žádný revolucionář, ale bude-li šance, tak vystavím účet při volbách.

  OdpovědětVymazat
 16. Havloidní ničení všeho stále pokračuje v jeho proamerickém duchu. Čím HŮŘ tím "LÍP" .

  OdpovědětVymazat
 17. Miroslav Smola a Vladimír Esentier

  Motto: Máme skvělou tajnou službu – a současné počasí také stojí za ….. za nic.

  Ve Vrběticích býval dokonale zabezpečený oplocený areál vojenských muničních skladů hlídaný příslušníky armády (dokud jsme nějakou měli). Potom byly jednotlivé objekty pronajímány různým soukromým firmám a z kdysi nepřístupného a hlídaného areálu se stal areál přístupný děravým oplocením a ostraha se zredukovala na vrátného u brány.

  Když si stát uvědomil, že v těch skladech by měly být zbraně, které tam možná nejsou, a neměly by tam být zbraně, které tam možná jsou, chystal se k provádění kontrol.

  Místo kontrol však došlo 16. října a 3. prosince 2014 k výbuchům skladů 16 a 12.

  Policie vyšetřovala příčiny výbuchů šest let a nedopátrala se k žádným důkazům.

  Areál každého muničáku je tvořen sklady a bunkry s lehkou střechou, vzdálené navzájem tak, aby při výbuchu jednoho objektu nebyl výbuchem ohrožen další.

  Teď se dovídáme z titulků, že Putin vyhodil do vzduchu muničák, zbíjel lidi a ….. Co se vlastně stalo? Ve skladu 16 bylo uloženo asi 50 t munice (to je pro vaší představu náklad čtyř tater 815). Kdo byl na vojně a trochu myslí, ví že toto množství pro zásobování vojsk není vůbec podstatné.

  Ještě kurióznější je apokalyptický vojenský dopad výbuchu skladu 12. Kvůli němu se ti agenti znovu vrátili na místo činu, aby ho také zdárně udolali! Ten sklad obsahoval 16 tun dělostřelecké munice (jedna tatra 815) a asi (možná) 10 000 ks samopalů v bednách. Ty pozoruhodně vybuchly také - a proto se jich moc nenašlo. A Hamáček s pronikavou inteligenci a naše nejschopnější tajná služba v tomto spektáklu vidí cíl grandiózní speciální nejtajnější superoperace jaderné velmoci. Skvělé vysvětlení – ne!

  O co je absurdnější verze, že se něčeho nějak nešlo dopočítat, a tak došlo k nehodě? Nehoda není (nemusí být ) náhoda, psalo se v časopise bezpečnosti práce.

  A nyní, šest a půl roku od prvního výbuchu, se dozvídáme, že nějaká tajná služba zjistila, že ty sklady vyhodili do povětří nějací ruští Jamesové Bondové, a dokonce snad právě ti, kteří jezdí po světě a údajně otravují lidi novičokem.

  Již víme, jak důvěryhodné jsou zprávy některých tajných služeb. Invaze americké armády do Iráku v roce 2003 – ano, s několika přisluhovači, aby to vypadalo jako mezinárodní akce, která byla zdůvodněna zjištěním tajných služeb, že Saddám Husajn má a vyvíjí další zbraně hromadného ničení. Zničen byl Irák, zabit Saddám Husajn, ale žádné zbraně hromadného ničení se nenašly… Americká armáda lehce porazila iráckou armádu, která byla vybavena o generace staršími zbraněmi. Svádí to k přirovnání, jak conquistadoři v plné zbroji porazili bosé Aztéky.

  Ale američtí generálové se mohli chlubit úspěchem a mohli zdůvodňovat nutnost obrovských výdajů na zbrojení. Zbrojaři mohli být spokojeni s tím, že výroba zbraní opět poroste. A tak, aby američtí – i další generálové NATO a zbrojaři byli stále potřební a spokojení, je potřeba stále vymýšlet nového nepřítele. Ale, kde ho vzít? Tak budeme dělat, jakože si nikdo nevšiml, že již není Sovětský svaz, ta obrovská hrozba světovému kapitalismu, a budeme pokračovat v přípravách na válku s ním.

  Jak to souvisí s Vrběticemi? Kriminalisté se při hledání pachatele ptají: Cui bono? Komu dobro – tedy, komu to prospěje? Oni ti Rusové nějak moc tu hru na válku hrát nechtějí. Americká letadla a válečné lodě se pravidelně vyskytují u hranic Ruské federace, ať již se jedná o Baltské moře, Černé moře nebo o moře u Kamčatky. Ale, že by ruská vojenská letadla létala kolem Floridy, to nevím.

  OdpovědětVymazat
 18. Proruské, je mnohdy i pročeské. Kdežto proamerické, je vždy pouze proamerické !

  OdpovědětVymazat
 19. A to nikdo ještě nediskutuje problém, že máme vyhlásit výběrové řízení na určitou kapacitu reaktoru, kterou řada firem v současné době neumí - buď mají větší kapacitu, nebo menší. Jedná se o 1200MW, kterou Westinghouse (a tedy Korejci, ani Čína nemají), Frantíci rovněž ne. Když tedy někdo z nich vyhraje, tak bude muset dodržet podmínky a předělávat svoje projekty. Jaderka není acetylénový hořák, kde stáhneme plamen. Je to zásadní zásah do konstrukce, přeprojektování a mnoho úprav, které destabilizují i bezpečnost provozu a zvyšují náklady z důvodu individuálního kusu. Tupost je tu zřejmá a nabízí se několik cílů, které mají být splněny. Jeden z nich je zmiňované přimknutí se k německému dubisku, kdy už nic jiného nezbyde. Druhým je sprostá hamižnost, protože potopit stát zadarmo už dávno není revoluční čin.

  OdpovědětVymazat
 20. Marně si lámu hlavu tím, co vylekalo Babiše s Hamáčkem natolik, že z ničeho nic, po výměně ministra zahraničí Petříčka, po odmítání vyřadit Rosatom z tendru o dostavbu jaderných elektráren, po oznámení už sjednané cesty místopředsedy vlády, tehdy i ministra zahraničí do Moskvy, co vyděsilo ty pány natolik, že otočili kormidlo o 180 stupňů a vydali se cestou likvidace vlastního politického postavení. S bídnou historkou výbuchů jednoho a potom druhého objektu ve Vrbětickém areálu munice, který armáda pronajala civilům.
  Protože byly nalezeny jakési dokumenty, že tou dobou se na území ČR pohybovali osoby, nějak ztotožněné s těmi, které mazaly Skripalovým kliku dveří do jejich domu Novičokem. Což Skripalovce nezabilo, když od té kliky zamatlaní stačili poobědovat, procházkou dorazit na jakousi lavičku, kde pohotový policist seznal, že jim je špatně, nehledě na Novičok všechno prozkoumal a nezasažen povolal lékařskou pomoc. Ta, z místa zřejmě vědouc, že jde o Novičok, napadené zachránila. Jasně, ti ztotožnění důstojníci GRU jsou břídilové. Vrbětice dělají nadvakrát a se Skripalovci si, ani Novičokem, neporadí.
  Srovnejme. Česká televize nám kdysi ukázala, jak se šéf zaostalého severokorejského skanzenu Kim Čong-un vypořádal se svým zrádným strýcem. Ten, jda halou jakého si světového letiště se srazí s mladou ženou, po několika krocích padne. Je mrtev. Ta dáma ho, jak bylo vyšetřeno, píchla jakous jehlou. Stačilo to, ámen. Na Skripalovce nestačili ani dva chlapi (nejméně) ani s Novičokem. Když tedy ta GRU jiné, o poznání lepší záškodníky nemá, tak proč si netroufnout. Trroufneme si. Té hloupé, neschopné Ruské federaci, vyhostíme diplomaty. JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Novičok nezabil ani Gebreva a jeho rodinu, ani Navalného. To proto, že to dělali babráci z GRU. Kdyby to dělala mafie jako v případě Kivelidiho a jeho sekretářky anebo to byla nehoda, určitě jsou všichni mrtví a nejen oni. Oproti například Sputničok pozor, ten zcela bez pochyb zabíjí a očkovaný člověk je extrémně nebezpečný svému okolí. Zeptejte se naší sousedky Horákové, ona vám to vysvětlí.

   Vymazat
 21. Česko přichází o další trhy, Bělorusi nebudou brát zakázky od Škody Mladá Boleslav, Rusi se také nechali slyšet, že další sankce budou následovat a kdo na tom vydělá? Jako vždy západní země, Vždy jim posloužíme jako užiteční idioti

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My ne, my to jen odneseme a zaplatíme. Blbci a zločinci jsou ta dnešní česká (j)elita, sereblity, novináři středního proudu a veřejnoprávní lháři - to jsou ti užiteční idioti.

   Vymazat
 22. A ještě jedna varianta Vrbětic existuje, o které se také mluví. Jestliže zbraně a munice uložená v soukromé skladě ve Vrběticích byl určena na kšeft, tedy k prodeji teroristům k zabíjení lidí, tak jestli se zjisti jejich identita, měli by být vyznamenáni za záchranu životu kdesi v cizině. Oni nechtěli zbraně ukrást pro vlastní obohacení, ale k jejich zneškodnění a zabránění aby zabíjeli. A ať je vyznamenán každý, třeba to bude muslim, či Kalousek nebo Rus za takový čin! A ten kdo tento sklad obhajuje, ať je stíhán za ohrožení životů.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.