Reklama

pátek 30. dubna 2021

Chlebíčkové aféry

Vlastimil Vondruška

30. 4. 2021 Prvnízprávy

Ani nevím, proč se mi při sledování současných událostí vybavila tzv. chlebíčková aféra. Přenesme se do Protektorátu Bӧhmen und Mähren. Píše se rok 1941 a proněmečtí novináři si stěžují, že je protektorátní vláda málo podporuje. Na příkaz protektora K. H. Franka proto - ač nerad - přijímá předseda vlády Alois Eliáš dne 18. září 1941 mluvčí oněch novinářů. Na schůzce dostali jako pohoštění chlebíčky. Leč několika z nich se záhy poté udělalo špatně a jeden z nich, Karel Lažnovský, o měsíc později 10. října 1941 zemřel. Nacisté toho využili a označili jeho smrt za politickou vraždu, neboť byl hanebnými Čechy otráven.


Chlebíčková kauza přispěla k zatčení Aloise Eliáše, které Němci tajně připravovali již dlouho. Ale tohle se jim hodilo. Už 27. září 1941 byl zatčen v předpokoji Frankovy kanceláře a odvezen do sídla gestapa. Bylo vyhlášeno stanné právo. Popraven byl 27. května 1942 a s ním řada prvorepublikových důstojníků. Nic na tom nezměnil fakt, že zvláštní komise Říšského kriminálního úřadu v únoru 1942 konstatovala, že zatčený Eliáš nenese vinu na Lažnovského smrti.

Úřad říšského protektora a aktivističtí novináři prohlásili Lažnovského za národního mučedníka, v Praze bylo po něm pojmenováno nábřeží a začala se udílet novinářská cena nesoucí jeho jméno.

Není to kuriózní, ale svým způsobem i děsivé, jak se dějiny stále opakují? Nejde ani tak o skutky samé a to, kolik z nich se opravdu stalo tak, jak se prezentují, a které jsou jen obratnou mocenskou a propagandistickou manipulací, ale rovněž o to, co se na ně nabalí. Ten doslova průjem servility, arogantních obvinění a sentimentálních pomníčků. Aby bylo jasno, nemám nic proti uctívání skutečných hrdinů! Opakuji, skutečných! Těm ať se pomníky stavějí. A stejně tak souhlasím s tím, aby se bojovalo ve jménu pravdy, ale ne na základě pouhé domněnky, pomluvy či manipulace.

Nenávist má iracionální kořeny a často se pro ni nedá najít rozumné vysvětlení. Jako bychom pluli uprostřed řeky a už si nepamatujeme, kde ta řeka pramení a naprosto nejsme schopni dohlédnout, kam vlastně teče. Plácáme se uprostřed proudu, snažíme se plavat a neklesnout pod hladinu, a nevíme, co dělat. Na lodičkách kolem nás plují politici a bohorovně pokřikují, abychom se nebáli, protože mají vše pevně v rukách. Jenže nemají v rukách nic, protože ten proud je žene stejně jako nás. Ti chytřejší si to uvědomují, ale většina ne. Politici si asi naivně myslí, že když do té řeky nenápadně vlijí trochu špíny, tak se nejspíše voda rozestoupí, jako kdysi Rudé moře před Mojžíšem a jeho lidem.

A tak šíří pomluvy a lži, a ještě si myslí, že dělají užitečnou práci. Jenže ve skutečnosti spíše naštvou někoho na sousední lodičce. Má to však háček. Pokud je ta lodička větší než jejich, pak je mohou ti silnější shodit do řeky. To je pak křiku, že se porušují pravidla slušnosti! Topící se politici a novináři se najednou ocitnou ve vodě stejně jako my. Jenže na rozdíl od nás neumějí plavat a navíc považují za ponižující plácat se mezi lidem, a tak se rychle škrábou na nejbližší lodičku, i za cenu, že je to třeba ta, na kterou ještě před chvílí plivali. A začnou plivat na jinou, podle toho, co jim nařídí lodivod té, na které se zrovna ocitli.

Tak by se daly obrazně vylíčit lodičky, které unášely naše politiky za posledních sto let, protože vždycky se nakonec octnou v nějaké cizí, ať již pod vlajkou Vídně, Berlína, Moskvy, Bruselu či Washingtonu. Podle toho musíme rozumět ideologickým výpadům našich politiků a jim poklonkujících médií, ideologů a patolízalů. Vlajky se vždycky proměňovaly a proměňovat budou. 

Ale nemysleme si, takhle to vypadalo a vypadá na celém světě. Většina kauz, které se nám předkládají, nejsou ve skutečnosti ničím jiným než chlebíčkovou aférou. Bohužel, díky údajně otráveným chlebíčkům útočí jedna země na druhou a národy se štvou proti sobě. V téhle hře nejsou ovšem aktéři na divadelní scéně Shakespearovým Hamletem, Moliérovým Lakomcem či Čapkovým doktorem Galénem. Jejich role je stejná, jako muže, který vejde na scénu a řekne: „Paní, nesu vám psaní“. A pak zase bez potlesku diváků odejde. Bohužel, zanechá po sobě jen pachuť.

24 komentářů :

 1. To mne bylo tenkrat 7 let, ale to uvadim jen pro zajimavost...

  I kdyz Skopcaky skutecne nemusim, mam pro to par faktickych duvodu, jeden z nich je tata v koncentraku, a druhej je pracovat s temi hovady (za morem) opravdu nesnesou kritiku, a kdyz jednomu reknete ze neco zvoral, tak se muzou pokakat (musim bejt slusnej) vzteky, a zacnou neco v jejich hatlamatice jako Scheisse Boehme, ale na druhou stranu


  Stalo se ze syna Heydricha prejel cesky ridic, a at mi kdo chce rika ze Heydrich byl kat, vrah a Buhvico jeste, ten ridic (Cech) byl osvobozenej, a Heydrich proti tomu nic neudelal.

  Nechci se s panem autorem prit, tenkrat jsem byl prcek, ale mam dojem ze on asi nebyl vubec, ...ale mam dojem, ze Elias byl zavrazden ci popraven za odboj, takze ty chlebicky.... nevim, nevim, ale pripada mi to dost lacine, treba jako Vrbetice, ci Skripalovi.

  Kdyz uz jsme u toho Heydricha, muj dojem je, ze to co zrejme Benes udelal s tim atentatem, byla strasna pitomost, ci mentalni ulet.... pokud vim, tak se Heydrich choval jako Gauleiter pomerne slusne k Cechum, dokonce pridely jidla v Protektoratu byly vetsi nez v Nemecku.... Ale celkem jsem Heydricha nesledoval, takze ...ale 50 000 cechu zabitych za jednoho je tak trosku moc, zvlaste kdyz zasrana Anglie nas zradila, a jeste nas nechala si platit nase vojaky kteri za ni bojovali z Ceskoslovenskeho pokladu, jehoz zbytek -- co jsem slysel -- nam stejne nevratili...

  ale to uz je davno

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano nechali si po válce zaplatit vše do posledního knoflíku na uniformě.

   Vymazat
  2. Anglie nikdy neměla k Česku nějaký vztah. U zrodu čs. státnosti bylo přátelství WW a TGM a Washigtonská deklarace. USA nikdy Česko nezradily, pouze nás bohužel prozíravě nechali na pospas komoušům. Ovšem jak říkám, prozíravě, protože po vyhnání Němců už nic komančům nebránilo v převzetí moci. Nejdřív volby, pak už otevřený puč. So by s tímhle rudým hnízdem proboha Marshallův plán dělal. Ovšem z Anglie opravdu nikdy pro Česko nic dobrého nepřišlo. Můj strejda stíhač byl sestřelen nad La Manche.

   Vymazat
  3. Oficiální vyhlášení Heidrichovy politiky = GENOCIDA Čechů
   ..." Nyní jsme v Evropě obsadili pod vůdcovým vedením velmi mnoho prostoru, což je vojenským předpokladem pro další vedení války a její vítězné ukončení. Musíme si říci jasně, že obsazení tohoto prostoru v každém případě nebude v mnoha zemích přechodným, nýbrž konečným obsazením, přičemž je lhostejno, jaká bude forma kontaktu těchto prostorů s námi. To však znamená, že budoucnost říše závisí na ukončení války, na schopnosti říše a na schopnosti lidí této říše získané prostory udržet, ovládnout a popřípadě s říší spojit. Závisí tedy na způsobu, jak jsme schopni s lidmi zacházet, vést je a spojit s námi. Musíme zde však rozlišovat velké skupiny, jednu skupinu tvoří prostory s germánskými lidmi, to je s lidmi, kteří jsou naší krve, a proto jsou vlastně našeho charakteru. To jsou ti, kteří špatným politickým vedením a vlivem židovstva jsou nějak pokřiveni, kteří teprve pomalu musí být dovedeni k základním prvkům současného myšlení. Je jasné, že musíme nalézt vůči těmto lidem docela jiný způsob jednání než vůči národům jiné rasy, slovanským či podobným národům. Germána se musíme chopit tvrdě, spravedlivě, ale musíme jej vést lidsky, podobně jako vedeme náš národ, jestliže ho chceme udržet natrvalo v říši a chceme-li, aby s ní splynul.
   Druhou skupinou jsou východní prostory, jež jsou zčásti osídleny Slovany, to jsou prostory, kde je třeba vědět, že dobrota bude chápána jen jako slabost, to jsou prostory, kde sám Slovan vůbec nechce, aby se s ním zacházelo jako s člověkem rovnoprávným, a je zvyklý, že pán si s ním nezadává. To jsou teda prostory, které máme nyní na východě vést a udržet. Jsou to prostory, v nichž musí jednou vládnout německá horní vrstva, po dalším vojenském vývoji budou sahat až hluboko do Ruska, až daleko k Uralu; tyto prostory musí být naší surovinovou základnou, jejich obyvatelé se stanou pracovníky pro velké, i kulturní, úkoly, a mám-li to říci docela drasticky, musí nám sloužit jako otroci. A nyní, když máte před sebou celkový obraz, musí vám být jasné, že se českomoravský prostor natrvalo nesmí nikdy ponechat v takovém stavu, který by vůbec umožňoval Čechům tvrdit, že to je jejich prostor.
   Každý Němec (zástupce EU), jenž zde vyniká, musí se cítit politickým vojákem vůdce (EU), musí vidět zcela jasně základní linii v tomto prostoru, musí vědět, že základní linií je zajištění tohoto prostoru, boj proti veškeré české samostatnosti, a musí při zacházení s jednotlivci chápat, že Čech je Slovan a že také Čech si vykládá každou měkkost jako slabost. Že je to šílenství povolit v jednotlivých případech, protože ten druhý to neuzná, ihned toho využije a vyloží si to jako slabost; jakmile se mu povolí, přijde podruhé s větším požadavkem.
   vzhledem k válce a z taktických důvodů nesmíme připustit, aby se Čech v jistých věcech rozzuřil a vybuchl, i když musíme být v tomto okamžiku z jistých taktických důvodů tvrdí, musíme přesto jednat tak, aby si Čech, nemá-li žádné jiné východisko, nemyslel, že teď právě musí vyvolat povstání. Základní linie však musí, ač nevyslovena, i při takovém jednání platit: tento prostor se jednou musí stát německým a Čech tady nemá už koneckonců co pohledávat.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. A ještě jedna Heidrichova myšlenka - nepřipadá vám nějak současná ?
   , prosím, abyste si toto vše nechali pro sebe, než to bude uveřejněno, neboť se to musí náležitě propagačně upravit, pravděpodobně přistoupíme ke zvýšení přídělu tuku pro české dělníky, tak okolo 400 gramů, to je množství, o němž se už dá mluvit. Abych to šikovně využil k propagačním účelům, spojím to s myšlenkou: vy, čeští dělníci venku, buďte raději zticha, jinak by se mohla také stát, že bude příděl tuku opět menší. To vše jsou věci, které se musí správně psychologicky uchopit. A nyní k otázce celé propagandistické linie. Viděno ve velkých obrysech, musí se stále více zdůrazňovat myšlenka o svatém Václavu v jejím dějinném vývoji, neboť jestliže Češi svatého Václava oslavují, nemusíme jej líčit jako svatého Čecha, nýbrž tak: svatý Václav byl mužem, jenž pochopil, že český národ může žít jen spolu s německým prostorem. To se musí správně psychologicky uplatnit a obrátit zbraň; když tedy Češi oslavují svatého Václava, vlastně dokazují, že měl pravdu. To je to, co se dá historicky využít.

   Vymazat
  6. Nazdar Basosi 30. dubna 2021 20:23. Pravda, za Heydricha byly zvýšeny potravinové příděly. Ovšem jen zaměstnancům v průmyslu a tam ještě víc "těžce pracujícím". Existoval i záměr územního rozšíření Protektorátu, aby byly využity předchozí infrastrukturní, technické a technologické vazby. Zřejmě šlo o to, zvýšit hospodářskou výkonnost prostoru jak organizačně, tak i „měkkými prostředky“. I propaganda (spolu s vojenskými úspěchy Říše) přispěla k celkem pozitivní ozvě mezi obyvatelstvem.
   Takový efekt byl naprosto nepříznivý pro snahy londýnské části politické emigrace, takže mohl přispět k rozhodnutí organizovat na zastupujícího Říšského protektora atentát. Tuto efektní a pro exilové vedení politicky efektivní akci jako první kritizovala moskevská emigrace. Úspěšný atentát její politickou váhu oslabil a navíc, tvrdý represivní zásah Říše na území Protektorátu na dlouho rozbil organizační i lidskou základnu, o kterou se opírala.
   Domnívám se, že z toho pramení rozdílné hodnocení smyslu i významu atentátu na Reinharda Heydricha. Dovolím si názor, že hodnotit válečné události mírovými měřítky je nesmysl. Že záměr i konečný efekt akce byl, za poměrů totální války, kde šlo o existenci národa a jeho poválečné postavení, plně racionální. Tvrdit dnes opak, vyhovuje tažení vůči Edvardu Benešovi jako osobnosti, která dnes v mnoha ohledech nevyhovuje a to nejen proto, že je žádoucí likvidovat tzv. „Benešovým dekrety“. JiH

   Vymazat
  7. Když jsme u té Anglie tak 2 sv byla jejich práce vymklo se jim to z rukou. Zabiják měl jiné plány a západu nakopal zadek.

   Vymazat
  8. Pane Basosi, něco zlata se vrátilo ještě za Husáka. Podmínkou bylo vyrovnání (náhrada) za znárodněný majetek, am.občanům původním Čechům, ale nebylo to zveřejněno.

   Vymazat
  9. adonisi 1. května 2021 11:46 zveřejněno to bylo. Stejně jako dnes mám trpělivost obětovat padesát minut denně sledování ČT24 "Událostí", věnoval jsem čas i tehdejšímu Rudému právu. S výhodou, že bylo k přečtení v pracovní době. Dozvídat se nestranně, to dá vždycky nějakou tu práci. JiH

   Vymazat
  10. Omlouvám se nebyl jsem pravidelný čtenář RP. Ale stejně to zveřejnili až dodatečně. Událost se odehrála cca v 70tých letech. Díky civilním zaměstnancům letiště, se už tenkrát v Praze šeptalo o letadle se zlatem.

   Vymazat
 2. Bazosi, můžete napsat co kdy pro ČSR, ČR, kdy ten tzv západ udělal nezištně dobrého, nebo čestného?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pradedku,

   Udelal, udelal, ale nerad a ne pro vas vsechny, ale pro mne, a to dost nerad, ale vysvetlim ti to....
   nerad ti to dedo rikam, ale kdyz jsem tam zdrhnul s rodinou v 68 na Vanoce, a prisel 69 rok, tak tam se mnou vyjebali a vyjebavali cely 69 rok, nez sem se naucil zbrblat Anglicky, ale pak zase hovno, nemas nase zkusenosti, tak zase mejt hajzly, a poblity podlahy v knajpach,,, ale neco se stalo, Zrejme nekdo "zezhora" (klidne se smej)-- dostal jsem pres kamose misto opravare registracnich pokladen, vlastne smirak tem stacilo jen vymenit pasku a naolejovat a bylo to..

   no a v jednom motelu, majitel, takovej "hnusnej pravej Zidak" se rozciloval nad druhou pokladnou a chtel abych ji spravil.. ale byla to jina znacka a tak jsem mu rekl, ze nemuzu-- no nasral se, a ptal se mne k cemu tedy jsem..... No rek' jsem mu ze jsem puvodne elektronik, a on se mne zeptal jestli dokazu spravit televizi, a ja statne zalhal ze ano


   je to dlouha historka a tak ji zkratim, obstaral jsem si voltmetr, pajku sroubovak a neonku, a zacal jsem "spravovat" v tom motelu televize... zase asi zezhora, ...povedlo se mi jednu spravit, a a a tak mne najal za dobre penize jako televizniho opravare, on totiz tech televizoru (byly jeste lampove) mel asi 150 ve trech motelech.

   ohledne toho zidaka, pana Goodmana.... ten clovek mel zlate srdce, takovyho bych chtel mit tatu, delal jsem u nej asi 10 let nez zemrel, ale mel a mam ho skutecne rad, dokonce jsem mu nesl rakev na zidovskej hrbitov....A DODNES NA NEJ VZPOMINAM S LASKOU....

   ale to te asi nezajima, ze? Bohuzel to je take odpoved na tvoji otazku-- zapad o nas cesich nevi, sere na nas, a nic pro tebe neudela, lze a oskube te kde muze, ale pokud jsi byl dobry, (a ja byl) a naucil jsi se byt vetsi svine nez oni, tak se ti tam vedlo dobre, ale nas kterym se tam zadarilo je zoufale malo, malo, malo

   mej se a neschanej drby dedku

   Vymazat
  2. basos souhlas podobny osud me taky potkal ale nakonec jsem to dobojoval vitezne!!!

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Bazosi, to je ten rozdíl v pohledu na lidské konání. Vám, pokud vám parazitizmus zajistí lepší podmínky, neberete ohled na ty co z toho důvodu umírají hlady. Jedině hlad by mě donutil opustit vlast. Pomáhat parazitům není v mé povaze, natož je chválit.

   Vymazat
 3. Vážení: 2. svět. válka ještě neskončila- něm. premiér je schvalován až do roku 2099 USA. Podobná situace platí v Japonsku, Jižní Korei a dalších státech okupovaných armádou USA. Loni v květnu proběhla utajená Jaltská konference o způsobu definitivního ukončení všech válek, finančního vyrovnání způsobených váleč. škod a nového uspořádání světa. Prezidenti Putin a Trump se dohodli na společném osvobození světa od tmářské cabaly. BOUŘE probíhá...PAN TRUMP se stane skutečným PREZIDENTEM Americké republiky. PAN Putin má samozřemě dost starostí doma. Majdanizace hrozí stále všude, neboť cabalvlády dodržují pokyny. Rozdělovat obyvatelsvo na min. dvě skupiny ať se mohou mezi sebou obviňovat a hádat....

  OdpovědětVymazat
 4. anonym 22:19

  Ach jo. Nechcete se dát na psaní nevědecko-fantastické literatury? Ony ty vaše příspěvky snad všechny do tohoto tyglíku patří.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já si už myslel, že to Honolulu už vzdal, nebo zabalil. :-(

   Vymazat
 5. Já bych tak raději nesmýšlel... Paní HRC (to není tvrdost podle Rockwela) už to má na Gitmo za sebou a přijdou další, kteří prokázali antihumanismus... Dále netřeba slov...

  OdpovědětVymazat
 6. Putin byl ockovanej Sputnik V. a jeho dcery take.
  Kancler Kurz oznamil smrt 74 lidi ockovanim Biotech,Pfizer,Moderna a A.Zeneca.
  A EU jedna o uzavreni Kercske uziny.
  Problemy takoveho druhu velmi tizi cele EU.
  Leyno beha s miliardami neunavne az do Turecka.
  Zrejme si jiz misto prdele usoupala mozek,jsou velke pochyby jestli ten kdy nejaky mela..
  Tak musi ubozacka jednat s Ruskem z pozice sily, ale kde vzit a nekrast. Netusi samozrejme o cem ona a cele stado za ni ,jednotne zvani.
  Vlada Turecka v EU znamena jen jedno.
  Snad jeste horsi je epidemie bezmocne nenavisti v celem svete. Vsecko jde stranou a staty se ochotne ruinuji a dokonce soutezi tvrde kdo vic.
  Dokonce zavrazdeni demokraticky zvoleneho presidenta Zemana je aktivisty,kteri chteji lepsi svet udrzovano na programu dne.Uz kvuli tomu ze ma trochu jiny nazor.
  Nic jineho tito zminene ubohe Koca-bajky nemaji pro narod.
  Proto musi tak tvrde zakazovat humor.
  Jako by se Heydrich vratil z hrobu do CR, kterou take zrusili a nahradili Ceechia.
  To ma vysledky a reakcim neni vyhnuti.
  Tlak je tak silene silny /a tak stupidne sebevrazedny/, az prinasi nevyhnutelne reakce.
  Vseobecne zniceni vcetne ztrat mnoha dosankcovanych miliard s vyjimkou Germanu , kteri se kvuli NS2 zacali nebezpecne priblizovat,vlastne sblizovat k Rusku..
  Kdo by na tohle pomyslel..Zmeny snad kvasi po povrchem.
  Kdyz autorova chlebarska ignorace a prazdnota nema co rici, tak si najde Heydricha a uz jeho lodicky verbality muzou plavat od Mojzise az k Shakespearovi../Tresoucimu se ostepu/.
  Denne tak autori primo vykrikuji..Ze.
  Nemame novou generaci, ktera by energicky vystoupila na scenu, bezohledne vyuctovala s minulosti, prehodnotila dynamicky do zakladu dnesek a bez rozpaku a preslapovani se ujala sve funkce nove generace v narode a strhla vetsinu s sebou. Vybuch ponekud odlisny od toho Vrbetickeho.
  I Vrbetice krici o tom.Aby.
  Vyvedla nas z hniloby a explosi zasmradlych toxickych bazin..
  Vakuum ve vedeni naroda krici na nas ze vsech koutu, ale kde nic neni, ani cert nebere.
  Jenom Rabisove nizce paberkuji.
  Tak otroci a zvanilove prikrocili k totalnimu zniceni bez motivu a pricin.
  Podivuhodne jsou vyjednavani za ucelem vyjednani setkani Putina a Bajdenem. A ocekavani neceho. Jde nepochybne o prvek nejakeho zoufalstvi a zbytecnych aktivit..
  Nekterym svym pritelkynim jsem se zminoval,ze nerovnost pri narozeni mezi zenou a nekterymi vyhodami muzu,se neda napravit.
  Ten Bajden,vyber oligarchu, ukazuje zpetne na vyberatele v USA, stale denne nabada sve dcerky ,ze uplne muzou vsecko /ale ze bezmocne nemohou za nic zaroven/,co chlap.
  Muzou do nej napriklad busit pestickami celej den a kdyz se nejakej primitiv vozene, maji stesti, kdyz se vrati za 3 dny s botama od snehu..
  Horsi jsou blaboly o tom jak se srbove spatne narodili a jejich vrozene, se neda jinak zmenit nez vysvobozenim Smrti, zapadni vyhlazovaci genocidou. Prace osvobozuje byl napis nad koncentraky a cele risi, predtim Spojenci bezmocne osvobozovali germany neustalym genocidnim bombardovanim tez. Tady aspon byl nejaky duvod.
  Navaznosti ideologicke,zde se nedaji zaprit.
  Jednani slibuje, ze neslibuje nic. Nezmeny.
  A to snad jedine je nutne videt..

  OdpovědětVymazat
 7. Piste kratce .

  Feinstein - 88-- a prosim to neni zadne hajlovani Vaclave to je jeji vek

  OdpovědětVymazat
 8. Když je dnes ten svátek práce, ze které a pouze takto vznikají nějaké skutečné hodnoty, tak prvnímu komentátorovi - Připomenutí jak byla komunisty v ČSR získána moc. Opravdu to bylo pučem, jenže pučem ministrů pravicových stran. Kteří si při své demisi podané prezidentovi byli tak blbí, že si neuměli spočítat, kolik jich vlastně demisi podalo a že jich je méně než polovina z tehdejší vlády. Takže to byl puč pravice a Gottwald - tahdy předseda vlády to šikovně využil. Pánové, vládu komunistů způsobila nedostatečnost pravice v elementární matematice. Aby bylo jasno a stručně. Podobně dnes. Má demoblok spočítány hlasy k odstranění prezidenta Zemana s jejich kvazi vlastizradou správně? Asi opět ne. Bodejť, když už ruší ti po@ukové maturity z matiky. Umět dobře počítat je totiž základ všeho. Ale když je to získávání znalostí tak obtížné, že? Musí se u toho přemýšlet a to bolí.

  OdpovědětVymazat
 9. U každého puče, asistují čumilové, kteří jsou posléz vydáváni za hlas lidu. Jednou jsem byl i já čumilem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.