Reklama

neděle 4. dubna 2021

Dezinformační „doba temna“

Ctihodný občan
4. 4. 2021   D-FENS

Jak jsem již naznačil v jednom předešlém článku, rád bych se podíval na samozvané strážce „pravdy“, kteří dnes rozhodují o tom, co se může říkat a co už ne. S tím jak budování evropské pokrokářské totality kvaltuje, je cenzura a tzv. boj proti dezinformacím nedílnou součástí nastupující nesvobody.
Rád bych představil pár těchto organizací a iniciativ a trochu si je rozebral. Ačkoliv se to naprosto nabízí tak nebudu jmenovat lidi, kteří v těchto spolcích fungují, ostatně každý se na ně můžete podívat na jejich stránkách.

Začněme projektem Nelež

Už první pohled na zakladatele tohoto spolku hodně napoví, odkud vítr fouká.

Vezměme to tedy od předsedy spolku. Reklamní kariéru začínal v Leo Burnett, v době největšího rozkvětu agentury na českém trhu. Později prošel agenturami Kaspen/Jung von Matt, Mark/BBDO a VCCP. Další roky strávil v digitálních agenturách Nydrle a Zaraguza

Pak zde máme nejmenovaného krále českých elfů, který spolupracuje s organizací EDUin, Vysokou školou ekonomie a managementu, Aspen Institute Central Europe a s centrem současného umění DOX. Také je editorem deníku Britské listy

Nesmí chybět ani šéf firmy Semantic Visions, která denně zpracovává milion článků ze 600 tisíc zdrojů – to dělá celých devadesát procent veškerého mediálního obsahu na internetu. Ano, je to ten pán, jehož firmu si najalo ministerstvo zdravotnictví, aby vyvracela dezinformace ohledně Covidu (což dnes prý už neplatí).

Zbytek týmu jsou dle popisu lidé pracující nebo mající výraznou profesní zkušenost s prací v reklamním byznysu jako textaři, idea makeři atd.

Teď vás asi napadne stejná otázka jako mne. Jakou kompetenci mají tito lidé pracující převážně v reklamním průmyslu pro to, aby rozhodovali co je dezinformace, tedy přeloženo do srozumitelného jazyka, co je lež, co je pravda, co je manipulace a co už ne? Kdo jim tu kompetenci dal? Vždyť reklamní průmysl není o ničem jiném než o manipulaci. Reklama a public relations nejsou nic jiného než lepší slovo pro propagandu.

Pojďme ale dál a podívejme se, jaké cíle tento projekt sleduje. Kurzivou vyznačím text z jejich oficiálních stránek, posléze k tomu přidám komentář.

„Mise“ - toto slovo v nás má evokovat, že tito lidé mají nějakou vzletnou, ctnostnou misi, kterou musí jako správní hrdinové splnit. Uvidíte sami, že podobné výrazy se budou u těchto novodobých spasitelů často opakovat.
„Důmyslně a systematicky vyráběné dezinformace infikovaly českou společnost a oslabují její imunitu. Pro mnoho lidí je tak stále těžší rozlišovat mezi pravdou a lží. Snižuje se důvěra v tradiční média. Lidé neví, čemu mají věřit. A zmatení lidé jsou snadno manipulovatelní.“
Ano. Důvěra v tradiční média se opravdu snižuje. A diví se někdo? Kvalita novinářů dlouhodobě upadá, místo vlastní tvorby a invence jsou pouze přebírány prefabrikované zprávy od různých tiskových agentur, aniž by se někdo obtěžoval si ověřit fakta a jestli je to vůbec pravda, takže se vám klidně během jednoho dne stane, že ráno je koule kulatá a večer už je hranatá. Stačilo jenom přepsat titulek, pár slov a nová realita je na světě. Schválně si toho někdy zkuste všimnout jak se jeden a ten samý článek, občas v čase mění. Tok informací je tak mnohdy kontrolován a řízen z několika málo zdrojů. Nehledě na to, že poslední rok ukázal, čeho je mediální mainstream schopen a jak skvěle dokáže vytvářet atmosféru strachu a manipulovat. Ale nebojte, právě proto přichází tato partička z reklamních agentur, aby vás zachránila a řekla vám, co je pravda a co už ne. Díky bohu za ně.
„Naším cílem je omezit šíření dezinformací. Dezinformační weby často čerpají příjmy z reklamy. Odříznutím webů šířících nenávist od těchto příjmů pomůžeme dezinformacím zamezit a naopak posílit důvěru v média, která pracují s informacemi profesionálně a současně zodpovědně a poctivě.“
Miluji tento pokrokářský slovník. Na to jak tato skupina dobráků určuje, co je dezinformační web se podíváme za chvilku. Já se zde s dovolením pozastavím nad slovním spojením „webů šířících nenávist“. Asi jsem nevzdělaný idiot, ale může mi někdo rozklíčovat do srozumitelného jazyka, co tohle znamená? Dále nám je tady řečeno, že každého, koho tito kazatelé pravdy označí jako někoho, kdo šíří dezinformace, je třeba odstřihnout od příjmů z reklamy. Kdo ví, jak tito lidé pracují a jaké mají metody a postupy, není zase tak složité si představit, jak jejich nátlakové akce mohou vypadat. Sociální sítě jsou dnes plné „uvědomělých soudruhů a soudružek“, kterým stačí dát povel a oni se na požadovaný objekt sesypou jako hnízdo sršňů, budou kritizovat, negativně hodnotit a nedají pokoj tak dlouho, dokud se šikanovaný objekt nepodvolí. Málokdo je schopen tento nátlak vydržet.

Pojďme se tedy podívat, jak tito lidé určují co je a co už není dezinformační web:

Metodika určování dezinformací v daném médiu

Semantic Visions
Důvěryhodnost webu zkoumáme pomocí počítačové analýzy. Naše speciální programy umí zpracovat více informací najednou – jazyk, význam slova a kontext v jakém jsou zasazeny. Tato unikátní metoda nám v současné době umožňuje sledovat denně milion článků ze 600 tisíc zdrojů v 11 nejčastěji používaných světových jazyků včetně češtiny.
Asi netřeba nic moc dodávat, pokud vám tito lidé přijdou ze stejného ranku, jako různí datoví vědci, tak se nemýlíte. Technokraté, kteří na vše musí mít tabulku nebo program.

(Tady se autor článku pravděpodobně mýlí. Mě spíš připadá počínání Semantic Vision jako velký podvod typu "šámalicha, šámalicha, paprťála, paprťála..." z Císařova pekaře. Pozn. red. N.r. - vd)

Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Fond se zaměřuje na tři charakteristiky, které považuje za zásadní při posuzování důvěryhodnosti webu: transparentnost média, poctivé nakládání se zdroji, profesionální práce se sdělením
Prakticky další platforma, která má hlídat jednotný názor. Jejich budovatelské motto „Nejlepší obranou liberální demokracie je kvalitní nezávislá žurnalistika“ asi dává tušit o jaký spolek lidí půjde a jaké názory budou propagovat.

3. Konšpirátori.sk


Důvěryhodnost daného webu zkoumá komise (spisovatel / politolog / publicista /
umělec / lékař / biolog / učitel / historik…) na základě svého přesvědčení o společenské prospěšnosti daného média.

Další spolek spasitelů, který určuje co je pravda a co už ne, jaké médium je společensky prospěšné a jaké už ne. Prostě když se jim nebudete líbit, jste společensky neprospěšní a je třeba vás virtuálně zakleknout. Hlubší komentář netřeba.

To nejlepší si nechám na konec.

Dobrodějové ze spolku „Nelež“ nám tvrdí, že pracují bez nároku na honorář. Je to přeci jejich svatá mise. A teď to přijde. Zároveň nám totiž sdělují toto. 
„Zdarma zařídíme, abyste penězi, které vydáváte za svoji reklamu, neplatili weby, které manipulují s lidmi, relativizují fakta, nebo dokonce přímo lžou. O své peníze v médiích přitom nepřijdete. Reklama se dá přesměrovat tak, aby se její mediální dosah nezmenšil.“
A kam máte své peníze přesměrovat a utratit, vám řekneme MY, parta dobráků z reklamních agentur. Ale jistě, děláme to celé zadarmo a z dobré vůle. Myšlení těchto lidí je opravdu obdivuhodné. Dlouho jsem se tak nenasmál, když jsem si jejich stránky pročítal. Jestli není toto naprosto ukázková forma manipulace, co potom tedy? Představa, že tito dobráci tohle vše dělají z nějakých vyšších principů mravních je asi stejně naivní, jako představa, že průměrný český politik šel do politiky hájit zájmy svých voličů.

Pojďme se ale podívat na další projekt, tentokrát pod názvem Zvol si info

O koho jde, se dozvíme z jejich stránek:
„Jsme skupina studentů Masarykovy univerzity, kteří si na podzim roku 2016 řekli „A dost!” a založili projekt Zvol si info. Nebavilo nás dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými (dez)informacemi. Sepsali jsme Surfařova průvodce po internetu – jednoduchý návod, jak se ve světě médií nenechat vodit za nos a nevěřit koninám.“
Naprosto drtivá část členů tohoto spasitelského spolku jsou studenti politologie, bezpečnostních a strategických studií či žurnalistiky. Jaké je jejich reálné uplatnění na trhu práce je mi záhadou. Moc mne tedy nepřekvapuje, že tito krásní a mladí lidé jdou svému osudu vstříc, s vědomím, že jsou do praktického života nepoužitelní a tak zakládají projekt Zvol si info, který by na ně měl upozornit. Ideálně aby se dostali do nějaké té neziskovky, byrokratického aparátu či korporace, které je finančně zabezpečí. Bohužel pro nás ostatní, se jedná o další produkt současného vysokého školství humanitního směru, který nás pravděpodobně o nic podstatného neobohatí, ale bude nám s pokrokářským zápalem plánovat lepší zítřky.

Zde se nám také studenti pochlubí, čeho už dosáhli: 
„Za naši činnost jsme získali ocenění Gratias Tibi a Cenu rektora Masarykovy univerzity za aktivní rozvoj občanské společnosti, obsadili jsme 3. místo v mezinárodní soutěži pořádané Facebookem a prezentovali jsme odborníkům ve Vídni nebo Washingtonu.“
Jejich přednášky, které jsou nabízeny vzdělávacím institucím či veřejnosti se točí kolem klasického kolečka fake news, konspirační teorie, mediální gramotnost, sociální sítě, fact checking či kritické myšlení.

Abych k nim byl férový, tak tento spolek na mě nepůsobí tak obskurně jako spolek „Nelež“. Z tohoto projektu ještě čiší jakási naivní a řekl bych možná i upřímná snaha těchto lidí dělat to, o čem jsou přesvědčeni, že je dle nich správné. To spolek spasitelů z projektu „Nelež“ protáhnutý reklamních byznysem už ví velmi dobře, proč to dělají a co dělají.

Další z řady spasitelských spolků: Zde máme projekt AMO

Tohle není vyloženě platforma, která by se věnovala pouze dezinformacím, ale své místo si zde najde. Pár slov z jejich stránek:
„AMO je nevládní nezisková organizace založená v roce 1997 za účelem výzkumu a vzdělávání v oblasti mezinárodních vztahů. Základním posláním AMO je přispívat k hlubšímu porozumění mezinárodnímu dění. Poskytujeme prostor pro vyjadřování a realizaci idejí, myšlenek a projektů sloužících k rozvoji vzdělanosti, porozumění a tolerance mezi lidmi. AMO je jedinečnou transparentní platformou, která zprostředkovává dialog mezi zástupci široké veřejnosti, akademické sféry, občanského sektoru, politiky a byznysu. Dlouhodobě podporuje zájem občanů České republiky o mezinárodní otázky a poskytuje informace nezbytné pro utváření vlastního názoru na současné dění doma i ve světě.“
Nepřekvapuje, že tito lidé mají znovu poslání. Nikoliv práci, ale poslání. Buďme jim tedy vděčni, že své posvátné poslání berou tak vážně a dělají svět lepším. Díky. Nechci ani domýšlet, co bychom bez těchto lidí v této těžké době vlastně dělali.

Rozptyl jejich témat je klasicky od konspiračních teorií, globálního oteplování, uprchlické krize, gender a mnohých dalších. Mezi jejich projekty namátkou patří třeba „změna klimatických politik, V4 energy think-thank platform nebo (ne)bezpečně v síti“.

Pojďme se podívat na personální složení. Můžete se vsadit, jací lidé tam budou dominantně znovu převažovat. Ano, asi vás nemusím napínat. Jsou to klasicky absolventi Evropských studií, politologie, mezinárodních teritoriálních studií, demokracie a lidských práv, mezinárodních vztahů, bezpečnostních studií, žurnalistiky a dalo by se pokračovat.

Hodně jsem se pobavil u jednoho z jejich členů. 
„Na Univerzitě Karlově v Praze vystudoval magisterský obor bezpečnostní studia, bakalářský titul v oboru politologie a mezinárodní studia získal na americké St. Norbert College a absolvoval studijní pobyty v Argentině a Portugalsku. V současnosti působí také jako výzkumný pracovník FSV UK v oblasti globální kosmické politiky, se zaměřením na planetární obranu, těžbu ve vesmíru a laserové kosmické aplikace.“
Jak může politolog řešit laserové kosmické aplikace a těžbu ve vesmíru je mi záhadou.

No dal jsem si tu práci, tedy abych byl správný pokrokář, splnil jsem své poslání a na stránkách Institutu politologických studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy jsem našel třeba i toto:

Multidisciplinární analýza obrany planety před asteroidy jako klíčové národní politiky zajišťující mírový rozvoj a prosperitu lidstva na Zemi i ve vesmíru

A za tohle dámy a pánové, jsou někteří lidé placeni. Bohužel se obávám, že i z peněz nás všech. Možná by nebylo od věci, aby se nějaký ten asteroid konečně do téhle hliněné hroudy jménem Země trefil. Ale nebojte, oni nás politologové z UK zcela jistě před touto hrůzou zachrání a ještě stihnou na letícím asteroidu vytěžit všechny potřebné suroviny pro naše Dobro.

Manipulátoři.cz

Své místo zde samozřejmě má i server manipulatori.cz s nesmrtelným Janem Cemperem v čele. Zde jsem musel udělat výjimku a jeho jméno zmínit, protože tato nesmrtelná figurka české radikálně levicové scény a dnes bojovníka proti dezinformacím, za zmínku stojí. Jan Cemper totiž názorně reprezentuje skupinu lidí, kteří dnes proti tzv. dezinformacím „bojují“. Jde z drtivé většiny o lidi vyznávající hodnoty tzv. nové, progresivní nebo chceme-li pokrokářské levice. On také svého času Jan Cemper byl označen ministerstvem vnitra jako extrémista. Přiznám se, že na další rozbor už nemám žaludek, v zájmu svého duševního zdraví si tedy prosím rozbor tohoto dalšího spasitelského spolku udělejte sami, třeba pomocí tohoto videa. Na závěr se ale ještě pojďme podívat do zahraničí.

Máme zde totiž globálnější projekt boje s dezinformacemi a to je projekt First draft

Stránky jsou v angličtině, dovolím si tedy přeložit cíle tohoto projektu.

Všimněte si, že hned na začátku se znovu objeví slovíčko „mise“. Ano, tito spasitelé mají znovu misi. Svatou misi, jak nás zachránit v době dezinformačního temna.

Pojďme na to, zde představení tohoto projektu:
„Naše mise: Dnes potřebujeme přístup k pravdě více než kdykoli předtím. Ale v tomto znečištěném informačním prostředí nikdy nebylo těžší vědět, čemu důvěřovat, a nikdy nebylo jednodušší být uveden v omyl. Dezinformace se zaměřují a poškozují naše komunity po celém světě. Naším prvním cílem je chránit komunity před škodlivými dezinformacemi. Pracujeme na tom, abychom společnosti poskytli znalosti, porozumění a nástroje potřebné k přelstění nepravdivých a zavádějících informací. Všechno, co děláme, začíná spoluprací. Spojujeme globální síť novinářů, abychom vyšetřili a ověřili vznikající příběhy. Ve spolupráci s našimi partnery provádíme inovativní výzkumné projekty a rozvíjíme průkopnické vzdělávací programy. A sdílíme špičkové digitální nástroje, které pomáhají tvůrcům obsahu i veřejnosti lépe informovat úsudky o informacích, s nimiž se setkávají online. Postavením se za pravdu v polarizovaném světě můžeme vybudovat větší důvěru ve společnost a pomoci každé komunitě prospívat.

Naše základní hodnoty podtrhují naši práci. Naše práce je průkopnická a probíhá s důsledností, empatií a integritou.“
Tady už progresivní svazáci dovedli svůj slovník do naprosté dokonalosti. Čeští soudruzi se ještě mají co učit.

Mezi jejich partnery patří samozřejmě jak jinak velké technologické firmy jako je třeba Facebook, Microsoft či hlásné trouby progresivismu jako je BBC či New York Times. Mezi jejich podporovatele poté patří například Ford Foundation, který mimo jiné finančně podporuje rasistické a marxistické hnutí BLM, Democracy fund, Media democracy fund, Google news initiative či nechvalně proslulý Open society fund. A dalo by se pokračovat dál.

First Draft se poté chlubí, že jejich služby využívají i vlády jednotlivých států, především jde o oblast vědy a zdraví. V dnešní době oblíbené a akcentované téma. Věřte bezpodmínečně vědě vy rouhači, chtělo by se zvolat.

Hlavní témata co tento spolek řeší, jsou dezinformace ohledně vakcíny proti Covidu či jaké digitální nástroje máme používat, které jsou prý „prověřené“ a které už jsou pro nás „škodlivé.“ Abychom zde neztráceli moc času, je to vlastně další spolek lidí, kteří nám říkají, co si myslet, kde hledat informace, jak je interpretovat a tak dále a tak dále.

Pár slov na závěr

Při pohledu na personální složení těchto projektů vlastně zjistíme, že se jedná o specifickou sortu lidí, která sdílí velmi podobné myšlenky a má specifické vzdělání, v drtivé většině humanitního charakteru. Tím nechci rozhodně hanit humanitní obory jako takové, své opodstatnění nepochybně mají. Spíš si nejsem jistý, kolik politologů, absolventů různých bezpečnostních studií, mezinárodních vztahů atd., je vlastně současná společnost ještě schopna pojmout, aniž by nezadusila sama sebe.

Boj proti dezinformacím je také vágním pojmem, pod kterým lze schovat naprosto cokoliv. Stále větší tlak mocenských elit zaměřený na boj proti dezinformacím tak může být velmi snadno nástrojem cenzury a potlačováním „nevhodných“ názorů. Osobně si myslím, že k tomu také tzv. boj proti dezinformacím primárně slouží.

Důležité je také říci, že spolky vyjmenované v tomto článku jsou jenom špičkou ledovce. Lidí, kteří jsou v tomto segmentu zaměstnáni je mnohem víc. A nejde jenom o boj s dezinformacemi. Tito moderní pokrokáři dnes mají potřebu řešit všechny aspekty našeho života.

Problém který vidím, je v tom, že tito lidé prostě nejsou pro moji individuální svobodu a prosperitu ničím přínosní. Naopak. Stále větší počet těchto pokrokářů má za následek rostoucí byrokracii, více regulací, předpisů a celkové kontroly. Tím i mizející kreativitu těch, co ještě mají snahu v této byrokratické džungli a diktátu něco tvořit a s tím přicházející i celkový úpadek. Destruktivní důsledky tohoto trendu lze vysledovat v celé dnešní západní civilizaci, kdy tito lidé řeší stále absurdnější pseudo-problémy. A aby měli co řešit, protože nic jiného se v životě nenaučili, tak spoustu těchto pseudo-problémů sami vytváří. Vytváří rasismus tam, kde žádný není. Bojují proti dezinformacím všude tam, kde nepanuje mainstreamový názor a kde si někdo dovolí odbočit od hlavní linie. Hledají nová pohlaví tam, kde žádná další neexistují. A dalo by se sáhodlouze pokračovat. Bez obalu řečeno, tihle lidé doslova rozeserou vše, na co sáhnou a rostoucí počty těchto hlasitých a stále agresivnějších revolucionářů nás bohužel znovu posouvají zpátky do temných časů. Pouze s tím rozdílem, že tentokrát vás tito fanatici neupálí na hranici nebo nezavřou do Gulagu, ale prostě vás profesně i společensky zničí. Pro výstrahu všem, kdož by se jim chtěli při budování nového, lepšího světa stavět na odpor. Myslete na to, až vám podobní lidé budou cpát imunitní zelenou kartu nebo náramek na ruku, vše podmíněné očkováním nebo testováním, zdůvodněné jako návrat do „normálního života“. Dáte těmto lidem kontrolu nad svým životem, na kterou tak dlouho čekají.

30 komentářů :

 1. Cituji :
  "Na Univerzitě Karlově v Praze vystudoval magisterský obor bezpečnostní studia, bakalářský titul v oboru politologie a mezinárodní studia získal na americké St. Norbert College a absolvoval studijní pobyty v Argentině a Portugalsku. V současnosti působí také jako výzkumný pracovník FSV UK v oblasti globální kosmické politiky, se zaměřením na planetární obranu, těžbu ve vesmíru a laserové kosmické aplikace.“

  a proc ne? laskave se podivejte na programy nasich humanitnich universit a prestanete se divit

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den.
   Upozorňuji, že je to dost dlouhé, ale určitě pozoruhodné.
   Dovolila jsem si tady k tématu vzdělanosti přidat jeden mi doručený email z Čech. Dala jsem si teď s tím více práce, anžto jsem u jednotlivých diplomek odstranila autory těchto prací z Univerzity Karlovy. Jedná se o roky 2018-2019.
   Ale pro zájem mohu dodat.
   Jinak přeji hezký šmigrust.

   „Kdo bude pracovat?
   Chceš být vzdělanec s titulem, přečti si dole výběr oborů.

   V největším (a jediném) učilišti na Vsetíně nepřijali letos do učebního oboru ZEDNÍK ani jednoho učně!!! Je bída o zedníky, instalatéry, opraváře všeho druhu, kominíky, odborníky na práci se dřevem a železem atd.

   Zato neziskovky už existující (nebo desítky či stovky těch, které teprve vzniknou), mají o podhoubí postaráno.
   Univerzita v Olomouci se stará o odbornost mladých například v těchto oborech:
   Univerzita Palackého - studijní obory (ověřeno!):
   „Centrum pro studia komiksu“
   „Katedra politologie a evropských studií“
   „Katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie“
   „Administrativně právní klinika“
   „Antidiskriminační právní klinika“
   „Environmentální právní klinika“
   „Lidsko-právní klinika"
   „Právo pro každý den – Street Law“
   „Právní klinika ombudsmanské praxe“
   „Právní klinika sociálních práv“
   „Studentská laboratoř lidských práv“ „Centrum prevence rizikové virtuální komunikace“
   „Katedra aplikovaných pohybových aktivit“.
   „Katedra přírodních věd v kinantropologii“
   „Katedra společenských věd v kinantropologii“
   „Právní klinika uprchlického a cizineckého práva“

   Dokážete si někdo představit uplatnění absolventů těchto oborů?!?
   A aby to nebylo Pražákům líto, tak v Praze na Univerzitě Karlově mají úžasná témata diplomových prací.

   Současný život "superžen" po zániku primární rodiny
   Žárlivost u heterosexuálních a homosexuálních žen
   Souvislost mezi osobností majitele a behaviorálním profilem jeho kočky
   Když muži tančí. Konstrukce maskulinity ze strany mužských aktérů pole dance
   Strategie seznamování homosexuálních mužů
   Konstrukce otcovství v předporodních kurzech pro heterosexuální páry
   Činnost nevládních neziskových organizací v oblasti předškolního vzdělávání pro sociálně znevýhodněné a jejich role v inkluzi romských dětí
   Reflexe fenoménu sexuálního obtěžování českými herečkami v kontextu kampaně MeToo: případová studie
   Mediální diskurzy sexuálního obtěžování v českých společenských časopisech
   Individuální rozpoznávání neznámých jedinců u papoušků šedých
   "I Češky chtějí být krásné všude" Labioplastika - představy o estetice a tělesné způsobilosti vagíny
   Genderová analýza neziskových organizací poskytujících služby příchozím
   Opakované mučení nedokonalého těla. Specifika cvičení ve fitness centru z genderové perspektivy.
   Referenční význam slov při komunikaci člověka a psa
   Formování a povaha vztahů mezi neziskovými organizacemi a státem Případová studie Meta, o.p.s.
   Spolupráce a konkurence neziskových organizací pracujících s migranty v Praze.


   Závěrem můj komentář:
   Do prd … co je to za důležitý studijní obor ta KINANTROPOLOGIE? Že to nevím já - no budiž, třeba jsem jen blbej, ale neví to ani slovník cizích slov, ani Wikipedie česká, ani anglická. Takže nějaké ty kinantropology určitě nutně potřebujeme. (Z odborných kruhů bylo sděleno, že je to nějaká příjemná rektální masáž pro čtyř procentní menšinu.)

   Jo, a budu se muset taky zamyslet nad behaviorálním profilem mé kočky a nad politizací sexuality v Jihoafrické republice. A zcela vyhraněnou představu o estetice a tělesné způsobilosti vagíny už dávno mám včetně zvládnutého oboru stehnohmatologie.
   Zdravím současný postkapitalistický debilizmus!!! „

   Smazat
  2. Vero mas muj obdiv (no neni o co stat).

   ale jedna polozka mne velmi ale diky odoperaci prostaty jen teoreticky (bohuzel) zaujala, "

   "I Češky chtějí být krásné všude" Labioplastika - představy o estetice a tělesné způsobilosti vagíny"

   tahle polozka ma neco do sebe, ale jak jsem rekl je to uz davno, docela davno co...ale nic

   jeste se dotknu te KINANTROPOLOGIE - chvili jsem nad tim premyslel a myslim ze mi to doslo totiz to slovo je slozeno ze dvou elementu " KIN" v anglictine neco jako pribuzny, a "ANTROPOLOBIE" Coz by ti melo byt jasne, takze je to asi veda o vztazich mezi pribuznymi, zrejme jako staroegyptske uvadeni dcer do pohlavniho zivota, kde otec Faraon prevleceny jako byk znasilnil ci "nacal" svoji dceru... nedelam si prcu je to zdokumnetovane, takze mozna nejaka nase LEPSOUNIVERSITA to ma jako predmet.

   jeste se vratim k tomu vaginalnimu tematu, je to krasne tema, ale Bohuzel ta prostata ji pro mne odsunula do....... dopln si to sama

   Smazat
 2. Zmínka o gulagu v závěru autora i článek degraduje k hloupému antikomunismu ..

  Gulagy byly a jsou normální trestní kolonie (dnes je tam Navalnyj), kde političtí vězni byli v menšině a od kriminálníků dostávali lekce, což mělo převýchovný efekt na jejich politické kverulanství. Většina trestanců vykonávala a vykonává tresty za normální kriminální činy. Po smrti Stalina byli trestanci z gulagů propuštěni, a každý si může zjistit informace o tom, jaká to byla kriminální chátra, která vytvořila gangy a terorizovala občany v tehdejším SSSR ..
  Bludy o gulagu, kterých je autorem Solženicin (který ke konci života otočil o 180 st.) zastiňují skutečnost např francouzských trestních kolonií -galejí (viz Motýlek).

  A hlavně bludy o gulagu zastiňují u pitomců obdivujících USA zvěrstva us vězeňství, které se začíná privatizovat na "výrobní korporace" a využívá otrocké práce vězňů, kteří jsou dodáváni ve velkém us justicí, to jsou ty pravé dnešní galeje ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel,k"fenoménu"současné mravně a morálně zdevastované doby patří i to,že i řada autorů příspěvků na NR kteří rozhodně nepatří do žumpy tzv.korporátního meinstremu,si v rámci tzv.povinné fráze neopomenou mnohdy "přisadit" na dehonestaci minulé doby!

   Smazat

 3. 23:50

  Bludy o gulagu...
  Vydáváte zde své názory za fakta!
  Žádné bludy, ale zrůdná skutečnost stalinismu! Píšete o věcech o kterých víte hovno!
  A já své tvrzení, na rozdíl od vás, nemám z agentury JPP, ani z ideologických hlavnalévání, ale z první ruky - konkrétně z deníků mé máti a babičky. Které se právě před hrozbou gulagu (kterému už jednou s ohromným štěstí unikly) po válce, okamžitě jak jen to bylo možné, vrátily z Volyně zpátky do staré vlasti.

  Převýchovný efekt!
  Vy sprosťáku, můj rod po přeslici dřel 150 roků a vykácel a vyžďářil les a pak tu požehnanou půdu skrápěl svým potem a krví a za to je báťuška chtěl poslat do gulagu! Mlýn a statek, kterými byli po spopadesáti letech dřiny můj děda s babičkou majiteli a hospodáři, jim nespadl do klína! Stála za tím poctivá práce a dřina jejich (mých) prapředků! A tomu vy říkáte "politické kverulantství"?! Proto by je měly převychovat?! A jak? Aby byly jako vy?!
  Že vám není hanba!

  P.S. A političtí v gulazích nebyli v menšině - bylo to přesně naopak! Ani to nemám vyčtené - babička i máti se se čtyřmi "politickými" osobně setkali - už jsem zde o tom psal v jiné diskuzi - a s nimi i rozmlouvaly, když se tito odtamtud vrátili.
  Jo, a Solženicyn obrátil - ale ve vztahu k USA!!!
  Nemanipulujte!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milane, jste v té věci hodně emocionálně ovlivněn osudy svojí rodiny ..

   Bludy o gulagu jsou bludy trockismu, antistalinismu a chruščismu ..
   Volyň je také záležitost Poláků a Ukrajinců s Banderou, a samozřejmě se vše hazí na Stalina a stalinismus ..

   Celé to běsnění, kdy revoluce požírala svoje děti nerozpoutával Stalin, byl to boj různých gangů deroucích se k moci. Stalin nakonec ty největší šmejdy, kteří nechávali jim nepohodlné likvidovat a zavírat, tak když se dodrali na vrchol moci, tak je odhalil a nechal odsoudit a popravit za ty svinstva ..
   Stalin nechal později rozsudky z té doby běsnění v konci třicátých let přezkoumat a poškození bojem gangů byli rehabilitováni a propuštěni ..
   Nic není tak jednoduchého jak to nezůčastnění v událostech na vrcholu moci vidí podle lidových bajek ..

   Tu válku gangů se zavíraním falešně obviněných a odsouzených můžete vidět i v současnosti ..

   Dnešní pohled na "stalinismus" i u nás v padesátých letech je plný bludů a lidových bajek kterým lidé věří, a při tom o té době vědí velké ho*no ..
   O tom ale někdy přístě ..

   Smazat
  2. 1:18

   Zapsanými, autentickými prožitky a osudy mé rodiny. Nic z doslechu! A aby byli splněné kvóty otroků v gulazích, pořádali na ně, a to doslova hony! Už žádné zatýkání v noci, ale za býlého dne je sebrali a odvezli do těch vašich převýchovných táborů.
   Můj pohled na stalinismus není rozhodně plný bludů a lidových bajek, protože na rozdíl od vás čerpám ze zažitých a zapsaných reálií lidmi, kterým na slovo věřím, ne z bývalých stranických schůzí.
   O ganzích tady melete a točíte se na nich vy - ne já - já tvrdím, že většinově byli v gulazích tzv. političtí a naopak pro kriminálníky měla Stalinova SSSR nevšední pochopení.

   Vy mi tady chcete kázat něco o lidových bajkách a neúčasti? Moje rodina na Volyni po přeslici to prožívala a byla, na rozdíl od vás, účastná!
   To vy máte o reáliích v stalinistickém SSSR povědomí brouka Pytlíka zavrtaného v zábrí v kině, ne já a má rodina! Jo, a to lestro o odsunu rodiny mých prarodičů do gulagu nevyplnil žádný Polák, benderovec ani Ukrajinec, ale sovětský komandír v Lucku !!!
   Nejste na normalizační stranické schůzi KSČ, ale píše se rok 2021 a jste v diskuzi na svobodném webu!
   Víte o tom vůbec?

   Howgh!

   Smazat
  3. Když už p. Milane vyprávíte o hrůzách gulagů, připadne mi trochu nelogické napsat, jak se dělaly hony na lidi a současně o tom, jak se Vaše rodina dokázala z tohohle honu dostat... I to o Stalinově pochopení pro kriminálníky nemá příliš logiku. Když tvrdíte, že nějaké lejstro o odsunu rodiny do gulagu nepodepsal Ukrajinec, ale sovětský komandír v Lucku, tak bych rovněž oponoval. Jak dobře víte, v sovětských republikách si vesměs vládli místní lidé, v Lucku tedy s vysokou pravděpodobností lejstra podepisoval Ukrajinec. Oni i za hladomory na Ukrajině mohli místní papaláši a ne Stalin. Chápu, že se Vás to osobně dotýká, ale myslím, že v zájmu o pošpinění Sovětského svazu se použilo cokoliv, co mohlo tuto zemi poškodit a téma gulagů je jedním z nich. Tím rozhodně nepopírám, že se v SSSR udělalo strašné množství nedobrých věcí, doslova tragických, jenže výsledek je monumentální. Stalina postupně v Rusku opět nacházejí a přestávají v něm vidět jen stvůru, která zavinila vše špatné. Tohle schéma muselo přijít, jinak by v 50. letech mohli skončit u zdi i jeho následovníci, kteří se Stalinem spolupracovali. Všichni se tak elegantně očistili a našli jediného viníka a současně vymazali svůj podíl na přehmatech i zločinech. Naši lidé ve Volyni byli nesporně šikovní a pracovití, takže si zaslouží úctu.

   Smazat
  4. Milane, můj děda byl odsouzený ke ztrátě mlýna a hospodářství a zavřený v roce 1957 do jáchymova, na těžbu uranu, za nesplnění povinných dodávek. Skutečnost byla ale taková že jako sedlák měl velmi moderní hospodářství a mezi lidmi měl velkou autoritu. Navíc byl v obci starostou za Národní socialisty. Proto ani v té 2.pol. 50tých let, se tam nedařilo založit družstvo. Všichni se odkazovali na to, že "až bude Vodička v družstvu, já tam taky vstoupím". Pokud vím, tak moje mamka nejníc nadávala na Lidovce, kteří u nás na Mor.Slovácku dělali svoji špinavou politiku a málokdy mluvila o Lidovcích jinak, než "ty lůdry jedny lidovecké". Mám dobrý důvod se domnívat, že poměry v USSR, vzdálené od centra moci, určivali místní straničtí oligarchové, nikoliv Stalin. Archivní materiály o hladomoru to dnes potvrzují. Já jsem dokonce vyslovil hypotézu, že vytvoření USSR, bylo úlitbou místní stranické oligarchii, přestože většinu území t.zv. Ukrajiny, tvoří starobylá Rus.

   Smazat
  5. Kdo se orientuje, jaké bylo národnostní složení vůdců od VŘSR, tak pochopí roli Stalina. Nejen jeho. Věčný boj s Deep State.

   Smazat
  6. 3:03

   Není to nelogické.
   Ten "nábor" do gulagů neprobíhal na Volyni a ani na území dnešní Ukrajiny, ale v Rusku a asijských oblastech SSSR, protože v době kdy toto (plnění otrockých kvót) probíhalo, nespadala ještě Volyně pod sovětskou správu. Nepsal jsem v této souvislosti o Volyni, ale o SSSR.
   Jsem teď v práci, tak nemohu juknout do deníků, ale tolik vím, že moje babička (1901-1998) a matka (1928-2016) chodily do polské školy a sovětská vláda se na Volyni prosadila až později - v denících je od kdy přesně. Protože nechci vařit z vody a tvrdit zde že možná až v důsledku paktu R+M, nechám to raději otevřené.
   Co si ale z deníků pamatuji je, že když můj děda, jako starosta, jel po "osvobození" Ukrajiny Němci vyřizovat do Lucka dodávky, dali mu mimo jiné k nahlédnutí (v deníku stojí že ukázali, ale kdo, to tam není) i nařízení sovětů k přesídlení celé jeho rodiny na Sibiř - jinak řečeno rodinu rozdělit a zavřít do gulagu jako politické, protože, jako majitelé mlýna, statku, polností a fláku lesa, kulaci. Kterých kulaků Báťuška mimochodem zlikvidoval cca pět milionů.
   Jistěže, Báťuška za hladomor nemohl, on nic, on muzikant - který muzikant jen nařídil zrušit veškeré obecní sýpky a zbudovat centrální, ve kterých nakonec obilí, pokud se tam vůbec, díky mizerné infrastruktuře a zlodějně bolševiků dostalo, zplesnivělo a shnilo, protože sípky hlídané. Jo, a "osvobodit" Němci Volyni o dva týdny později, nenarodil bych se, protože máti by skončila v gulagu. Na převýchově, jak si myslí Maxim. To je ono "vyhnutí se honu" vzniklé z nedorozumění - "osvobození" Volyně Němci. (Holt jsem nevděčnej všivák. Přesto že za svou existenci vděčím Hitlerovi, nějak ten vděk necítím.)
   Stejně tak má logiku i bolševické pojetí kriminálníků. Pro bolševiky to byli chybující proletáři, tedy "třídní přítel" který, na rozdíl od "třídních nepřátel", neohrožoval podstatu bolševického režimu. V ideologickém pojetí tehdejší bolševické moci byli kriminálníci prostě taková chybující zlobidla, ale ne nepřítel.
   Oponujte si a rajtujte na pravděpodobnosti jak chcete, ale podepsal neUkrajinec, protože komandirstvo nebylo složeno z Ukrajinců ale ze sovětů. Oni totiž Ukrajincům nevěřili.
   Co vy popisujete je až poválečný stav, kdy už Ukrajinci (stejně jako Češi a další) vrtichvostili a do pchali se do řiti, ale já zde mluvím o válečných letech!
   Prostá pravda je taková, že zrůda Stalin vojensky porazil zrůdu Hitlera.
   A nemíním zavírat oči před pravdou jen proto, že by mohl kakánek SSSR ulpět na RF, protože někteří lidé nejsou s to pochopit, že Ruská federace není SSSR a Rus není Sovět a naopak!
   Tečka.   10/54

   Juro,
   ti místní straniční oligarchové zajisté, ale až v poválečné době, já zde ale hovořím o válečném období Volyně, a to je sakra rozdíl. A právě ta válečná léta určoval Stalin, nikoli místní oligarchové a statkáři, které právě Stalin ve velkém a různými způsoby likvidoval. Stranická oligarchie vznikla na Ukrajině až po válce, až poté, co bolševická pravda a láska zvítězila i tam.
   Ale to už tam náš rod nebyl, protože před tím vítězstvím bolševické lásky pod záminkou návratu do staré vlasti na nátlak mé babičky (ale není tam Sibiř) uprchl. Hm... A s nimi dokonce i jedna rodina Ukrajinců, původem z české vesnice, kde děda starostoval, takže uměli perfektně česky. Nejspíš na padělené papíry, jak mě teď napadlo. Škoda že mě to napadlo až teď a že se už nemám koho zeptat jak to zmákli. V každém případě ale užívají své původní ukrajinské jméno. Vím to, protože babička s nimi byla ve styku, takže jsem je znal i osobně. Usadili se nedaleko Prahy.

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  8. Moji rodice utekli v roce 1939 pres Polsko,v zari 39 prchali pred nemeckou armadou a zachranilo je zabrani beloruskeho uzemi Rudou armadou.Uzemi,ktere bylo Polskem ukradeno po 1.svetove.Soveti se vsech Čechu ujali,dali jim praci.Prozili celou Velkou vlasteneckou,bombardovani na Donu,utoky na Stalingrad.Pracovali pak v moskevskem rozhlase,otec mluvil do mikrofonu Hovoří Moskva,Moskva hovori ve vysilani do Čech.Zachranilo se mnoho českych Zidu ,kteři by v Polsku i v protektorate urcite nepřezili,a do gulagu je neposlali.Bagoun

   Smazat
 4. Milane, skutečně do toho dáváte moc emocí. Mnoho nevinných lidí bylo posláno do Gulagů na základě odporné okrajinské nenávisti. Na sobákách vy prijíchaly na sobákách od idete. Babička říkavala, že za každou maličkost hned vyhrožovaly Já tebe vysmahů. Otec byl už tady za pitomou hlášku při vstupu do JZD, je to samý mus, odsouzen na tři roky do dolů v Kladně. Chazaři vynaložily hodně peněz na zničení carského Ruska a Džugašvili jí do toho hodil vidle. To mu nemohou odpustit. Dobře Vám to popisují příspěvky pod vaším. Jinak v článku asi dva dny zpět, jsem četl jak američani po rozpadu cccp připravovaly mladé banderovce. Přežily jsme to, ale mám dojem, že to co se na nás chystá teď, nepřežijem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ano za vsim zlem (i dnesnim) hledej chazara!

   Smazat
  2. Totéž si o Stalinovi (džuga je prý Gruzínsky ocel a džugašvili prý znamená ocelový = Сталин) myslím já. Po Leninově smrti "ukradl" židobolševikům moc v ústředním výboru a dobře věděl, že pokud židobolševiky nezlikviduje, oni nebudou váhat zlikvidovat jeho. Sám nejlíp věděl, jaký terror židobolševici rozpoutali v SSSR, zvlášť Lev Trockij (rozený Leon Bronstein), se svojí teorií permannentní revoluce, který velel Rudé Armádě. Dokonce si myslím, že hněv sionistů, kterým byla revoluce v SSSR Stalinem ukradena, vedl ke stvoření 3.Říše, jejímž hlavním posláním byla kárná mise proti Stalinovi. Zajímavých je prvních 30s Franc.filmu Bitva o Stalingrad, kde je na autentických záběrech zachyceno, jak trávili neděli obyvatelé Stalingradu v červnu 1941 a srovnat ji s životní úrovní v našich městech.

   Smazat
  3. 9.35
   Kmete, ale vždyť přece nejsme ve sporu. Já přece nehájím Ukrajince - domnívám se dokonce, že i dědu mi banderovci zastřelili na něčí popud ze strany Ukrajinců a že i to plánované umístění naší rodiny do gulagů má původ v závisti ukrajinců ze sousední, ukrajinské vesnice. Celý tento spor ale vznikl kvůli gulagům.
   Shrnuto - co jsem zde napsal ohledě gulagů je sice jen můj názor, ale stojím si za ním a trvám a na něm. Argumentuji na základě osobních prožitků mé rodiny a historie SSSR, ale ani to neznamená, že ho někomu vnucuji.
   Emoce? Možná. A proč by ne, když je mi tvrzeno, co bylo ohledě gulagů tvrzeno? Mě vždycky dovede nasrat, když někdo zaměňuje argumentaci za ideologii a vidí jen to, co vidět chce. Ne politické koncentráky ale "převýchovné tábory"?
   Velké, emociální
   HOVNO!

   Smazat
 5. Opusťme gulagy a zpět k článku. Tyto samozvané cenzory je třeba bez milosti zamáznout, ale nenapadá mě kým? Z našich peněz jsou krmeny všechny tyto protinárodní "neziskovky" a to jako proč? Je to snad nějaká nařízená povinnost ze zákona? Nikoli, ale nemáme premiéra, jenom třtinu ve větru se klátící, ovečku svých bačů ze západních kopců.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takhle přímočaře, někoho "zamáznout", je možné jen v diktatuře, kterou oni nám připravují. My jsme demokraté a proto sice taháme za kratší stranu provazu, ale to je tak vždyky u těch, kteří jsou na straně práva a spravedlnosti. Proto se musíme sjednotit v letošních volbách a postarat se o to, aby byla SPD tak silná, aby ji ANO nemohlo pominout při sestavování vládní koalice. Babiš je zbabělý oportunista a tak jak ho dnes řídí Hamáček, bude ho řídit SPD. Pak teprve bude možné nastavit proces návratu k demokracii. Pokud se seškrtají granty těmto nesmyslným nevládkám, ony budou sice chvíli žít za Sorosovy peníze, ale pokud se trend podaří udržet (vyhladovět Senát, odpoutat se od EU, zdanit dividendy nadnárodních korporací,...) pak začnou za ten kratší konec provazu postupně tahat "oni". Ruská Federace se zvedá z mnohem většího rozvalu a také nevěší hlavu. Chce to víc optimismu.

   Smazat
 6. Pane Dvořáku, to už je od Vás pseudodemokracie, že toto zvíře zde necháte. Musí se přece diskutovat!

  OdpovědětSmazat
 7. Doba temna u nás právě končí, jeho blahorodí, premiér odemknul naší zem k 11.4. a to k nemalé radosti hoteliérů, hospodských i lidu turistického. Jako vedlejší produkt se dosáhne i dalšího promoření, k čemuž dopomůže i malá vakcinace. S vysokou pravděpodobností nás 4.vlna nemine.
  Přiznám se, patřím k poražené sektě bratrů respirátorových.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak snaží se nám všemožně nacpat sdílenou chudobu vůbec nebrat žádné jandy vážně.

  OdpovědětSmazat
 9. tady se mazou i vsechny prispevky ktere se zminuji o zidech a jejich cinech!

  OdpovědětSmazat
 10. Dřív se říkalo "kolektivizace", dnes je to "sdílení v komunitě" :-)

  OdpovědětSmazat
 11. Je Čas velikonoc, a prostý lid. Přední a zadní parkoviště prázdné a s pomlaskou pod bundu prchají chlapci vyšlehat. A covid může nám vlézt na záda, máme promořeno. Cíl Prymuli z března 2020 byl v okrese splněn. Teď už jen čekáme na Sputnik V.

  OdpovědětSmazat
 12. Juro kolektivizace byl počátek a se sdílením v komunitě je to jinak. S tát se musí chovat jako dobrá rodina. Potom můžeme mluvit o morálce, pravdě a lásce. Skutečným smyslem života je pracovat pro ty jež máme rádi a rádi můžeme mít i spořádané spoluobčany. Potom můžeme udržet zbývající parazity společnosti v mezích zákonů. Dokud to nepochopí většina spoluobčanů, nebude klid a mír na zemi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.