Reklama

pátek 16. dubna 2021

Dohoda Číny s Íránem: Nová realita v Perském zálivu. Sankce opět selhaly. Ovládne Peking Hormuzský průliv? Slábnoucí Bidenova Amerika ztrácí jednu strategickou pozici za druhou

redakce RusStrat

16. 4. 2021 Aurora, překlad ProtiProud

přináší komentář ke geopolitickým a strategickým důsledkům sbližování předních velmocí Východu v reakci na agresivní politiku globalistických Spojených států po odstranění Donalda Trumpa


Smlouva o spolupráci, kterou podepsaly Teherán s Pekingem, narušuje západní scénář zadušení Íránu a mírní mezinárodní izolaci této země. Je zvlášť zajímavá ve světle posledních izraelských atentátů a útoků na "jaderná zařízení", která Írán buduje.

Íránský a čínský ministr zahraničních věcí Džavád Zaríf a Wang I podepsali 27. března 2021 dohodu o všestranné spolupráci, která definuje čínské investice v Íránu ve výši 400 miliard dolarů na 25 let výměnou za rasantně zlevněné dodávky íránské ropy. Tak o této události informovaly The New York Times.

Očekává se, že čínské investice budou směřovat do desítek oblastí, včetně bankovnictví, telekomunikací, přístavů, železnic, zdravotnictví a informačních technologií. Uvedený dokument rovněž předpokládá prohloubení vojenské spolupráce, včetně společného výcviku a cvičení, společného výzkumu a vývoje zbraní a výměny zpravodajských údajů.


Sbližování

Cesta k podpisu dohody mezi Teheránem a Pekingem trvala asi pět let. Poprvé byl oznámen návrh strategického partnerství čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v roce 2016 během jeho návštěvy Íránu.

V roce 2015 byla uzavřena takzvaná jaderná dohoda s Íránem pod oficiálním názvem Společný komplexní akční plán činnosti (JCPOA): výměnou za zrušení sankcí se Teherán tehdy vzdal obohacování uranu a výroby jaderných zbraní a získal právo rozvíjet jadernou energii.

Na pozadí zrušených hospodářských sankcí a oživování západních investic Teherán na dohodu s Pekingem nespěchal. Jenže v srpnu 2018 Donald Trump vydal dekret o jednostranném odstoupení USA od jaderné dohody a následovalo obnovení amerických sankcí vůči Íránu. Postoj Teheránu k dohodě s Pekingem se výtazně urychlil.

Donald Trump ale vedle toho vyhrotil vztahy s Čínou a zahájil proti ní obchodní válku. Peking proto začal být opatrný, pokud šlo o strategické partnerství s Teheránem, aby nepřiléval olej do ohně. Nicméně 20. ledna 2021 Donald Trump předal prezidentský úřad "lžiprezidentovi" Joe Bidenovi. Od jehož instalace do Bílého domuí čínské vedení očekávalo oteplování vztahů. Jenže nová americká administrativa protičínský vektor zahraniční politiky nezměnila.

Definitivní tečku za vztahy mezi USA a Čínou udělala jednání v Anchorage na Aljašce 8. – 19. března tohoto roku. Na nich se americká delegace obořila na čínské zástupce s kritikou zahraniční a domácí politiky ČLR – a dostala rozhodnou odpověď. Číňané v podstatě odmítli ultimátum požadující uznání rekonstruovaného světového řádu s dominantní rolí USA.

Na to Joe Biden 25. března během své první tiskové konference ve funkci prezidenta oznámil, že nedopustí, aby se Čína stala nejmocnější zemí na světě.

A tak se stalo: Týden po jednání v Anchorage a dva dny po Bidenově prohlášení Čína a Írán podepsaly výše uvedenou dohodu o všestranné spolupráci, což zásadně mění situaci Íránu.


Sankce selhávají

Teherán má značný raketový potenciál, v okruhu dosahu jejich raket se nachází veškerá významná vojenská infrastruktura Spojených států a jejich spojenců na Blízkém východě, včetně celého Izraele.

Íránské raketové možnosti jsou vážným argumentem proti otevřené ozbrojené agresi Washingtonu a jeho satelitů. Odvetný úder Íránu proti nepřátelským základnám a lodím by vedl k vážným ztrátám a nejspíš i zablokování ropného obchodu.

Proto zatím Washington zatím upřednosňuje strategii vyčerpání a zadušení sankcemi. Ve výsledku by měly potíže v ekonomice způsobit nespokojenost obyvatelstva a vést k destabilizaci vnitřní situace v Íránu. Pak by už stačilo jen poskytnout vnější pomoc ke svržení současné vlády.

Ovšem podpis dohody o všestranné spolupráci mezi Pekingem a Teheránem scénář zadušení Íránu podstatně nabourává, zmírňuje mezinárodní izolaci země a snižuje účinnost ekonomických sankcí USA. Írán získal záruku vývozu své ropy na 25 let dopředu výměnou za čínské investice do desítek oblastí vnitřního života země ve výši zmíněných 400 miliard dolarů.


Přeskupení sil v Perském zálivu

Podstatný je ivšem i plán spolupráce ve vojenské sféře mezi oběma zeměmi,. Ten nutně povede ke zvýšení obraného potenciálu Íránu a ke zvýšení vlivu Číny.

Peking časem může umístit své námořní základny na íránské pobřeží, aby ovládl mezinárodní vodní cesty přes Hormuzský průliv, kde se přepravuje až 20 % světové ropy. Bude to silný argument Číny v případě, že se Spojené státy a jejich spojenci pokusí zavést blokádu v Jihočínském moři a v Malackém průlivu, což je hlavní cesta pro přepravu zboží a nákladů z Asie do Evropy.

Dohoda o spolupráci poskytla Teheránu silnou páku pro vyjednávání v předvečer možných rozhovorů se Spojenými státy ve věci obnovení jaderné dohody. Sázky v této hře se od 27. března zvýšily. Nyní není už třeba, aby Írán dělal jednostranné ústupky výměnou za vágní sliby o zrušení sankcí.

Americký novinář, spisovatel a filmový producent Ben Norton na Twitteru označil dohodu mezi Íránem a Čínou za hřebík do rakve, který znamená konec hegemonie USA v západní Asii.

Podepsáním dohody mezi Pekingem a Teheránem vznikla nová strategická realita, která zjevně nebude po chuti Spojeným státům americkým a jejich spojencům.

Jaký div, že se o tom česká veřejnost vůbec nedozvěděla.


46 komentářů :

 1. Amerika upadá hospodářsky, politicky a vojensky. Rola USA jako četníka se zbrojními svaly padá na hubu. Na koalici Rusko-Čína nemají. Indie váha, ale bude muset podpořit dedolarizaci a ta bude úplným koncem USA. Změny v USA, které jsou prováděny, rozdělí USA na státy a nebude to již federální stát, ale mohou to být 2 federální státy. Dedolarizací nastane v USA již jen lepení doláčů na WC. Irán bude dalším centrem řízení pod dohledem Číny. Anglosasové stejně předávají řízení do Číny, tak jak je to plánováno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stando, myslím, že jednotlivé státy se od USA budou oddělovat a osamostatňovat. Jako první tipuji stát Texas, který je podrážděn Bidenovou imigrační politikou, neb se tam valí tisíce utečenců z Mexika. Navíc texasané opravdu střílejí dříve než zamíří, čehož jsem byl osobně svědkem a do mnoha věcí si od centra nenechají vůbec kecat, vis zákonodárství. Ještě pár podnětů a osamostatní se docela. A pak přijdou další.

   Vymazat
  2. Standa Přesně tak už se na dedolarizaci pracuje četl jsem o tom články. Je to je otázka času kdy si budou muset USA sníst co si upekly.

   Vymazat
  3. Tak jest, ale má to ještě jeden nezmíněný aspekt: Rusko a jeho roli v přetahování Íránu a Číny z vějičky globálního principála. Právě dohody mezi Ruskem a Čínou jsou zásadní pro oslabení dosavadního globálního řízení a tato jen celý ten zárodek ruského světa jen posiluje. Putin dokázal přesvětčit i Trumpa, aby byl člověkem a ne psychopatickou loutkou svého principála. To vše v zájmu míru a spolupráce ve světě a ve vybudování globální záruky kvalitativního vývoje všeho lidstva směrem k lidské důstojnosti, odpovědnosti a mravnosti.

   Vymazat
 2. Ty běžče,ty můžeš akorát tak lovit plzáky španělské a ne kecat do politiky.Ty už jsi jak ten Baloun ze Švejka,který když rechnumsfeldvébl Vaněk řekl,že mu každý může políbit,"prdel" řekl Baloun aby se vmísil do rozhovoru!

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud budou Rusko a Čína rozumné, je na světě optimistická varianta vývoje. Není přece nutné, aby jedna parazitická země nabourávala vztahy, vedla války, kradla a "kroutila rukama" jiným. Svět je dost bohatý, aby byly časem vymýceny nemoci, hlad a obecně i chudoba, která způsobuje migraci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto

   je videt ze jsi humorista, a zrejme mlady, naivni, (nechci rikat blby, je pro tebe zrejme jeste nadeje) ale k veci...Cili ty na zaver pises:
   ..."obecně i chudoba, která způsobuje migraci.....

   coz je naprosty lepsolidskohumanisticky nesmysl.... Migrace je totiz zpusobena dvema faktory...

   Premnozenim Africanu, a jihoasiatu, ne Cinanu kteri to vyresili za Maocetunga.

   Taky se zminujes o hladu...ktery souvisi s premnozenim a lenosti techto lidi, kteri se diky stedre priroda v obou kontinentech spolehali na to ze "drivejsich dobach kdy nebyli jeste premnozeni jim vlastne padalo jidlo z nebe primo do huby, takze se mohli zabycat jejich oblibenou zabavou -- soulozenim-- Soulozeni bylo jejich oblibenou zabavou uz od jakziva, ale bylo to kompensovano tribalnima valkama , nedostatkem leku, hlavne antibiotik

   po 45 roce se zrodil lepsi novy svet v techto zemich, kde dobromyslici pitomci jim dali penicilin a dasli leky, misto toho aby jim dali preservativy, nebo je naucili ze soulozeni je sice velmi prijemna ale nese sebou dlouhodobe nasledky jako nedostatek jidla diky premnozeni... mimo toho to dlouho trvalo nez je naucili kolonizatori delat, cili pracovat, takze kdyz populace techto zemi vzrostla Xnasobne nikdo neumel a ani nechtel delat, mimo delani dalsich deti.

   takze je naucit ted delat je skoro nemozne, ovsem diky televizi tito lide nyni vidi ze Evropa, Amerika a ostatni zeme kde se dela, se ma dobre, a chteji to taky takze...

   Vymazat
  2. Víte, co v Davosu mínil Putin Ruským světem, když se s ním vytasil? Pokud ne, tak si to zjistěte. Jinak budete za toho jímž častujete jiného.

   Vymazat
  3. Buffere, nevím na koho reagujete ale svým způsobem má Basos pravdu. Etnika si musí řešit své problémy sami na svém území. Kalašnikov ani jiná moc do těch zemí nepatří. To by ale nesměly být zájmy.

   Vymazat
 4. Ano , tato politika dostane USA z vlivu na Írán a to mírovou cestou.Americký kapitalismus je vojenský agresívní ,Čínský kap. jde cestou demokracie.Škoda ,že Čína nemůže pomoci Česku.Naše demokracie přichází politikou EU o 800miliard ročně a tady by pomohly čínské investice.

  OdpovědětVymazat
 5. Západ se v případě války s Ruskem za Ukrajinu nepostaví

  http://svobodnenoviny.eu/zapad-se-v-pripade-valky-s-ruskem-za-ukrajinu-nepostavi/

  Švédsko: Vláda povolila sňatek dítěte z „mimořádných důvodů“

  http://svobodnenoviny.eu/svedsko-vlada-povolila-snatek-ditete-z-mimoradnych-duvodu/

  Znamení šelmy: Pentagon vynalezl mikročip, který odhalí COVID-19 v těle

  http://svobodnenoviny.eu/znameni-selmy-pentagon-vynalezl-mikrocip-ktery-odhali-covid-19-v-tele/

  Jak Bill Gates pomáhal farmaceutickým společnostem udržovat monopol na vakcíny během COVIDu

  http://svobodnenoviny.eu/jak-bill-gates-pomahal-farmaceutickym-spolecnostem-udrzovat-monopol-na-vakciny-behem-covidu/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Transistor - zaklad pocitacu, vynalezl nekdo z Bell laboratori kolem 1945+-, trvalo to par let nez se je naucili shlukovat v logicke celky, ktere vedly k TTL obvodum, pak se do toho zakousli ci napadlo je naucit tyto sdruzene obvody delat neco uzitecneho - secitat, a odcitat, coz vedlo k napadu ze by to mohlo nahradit elektronkove - lampove pocitace, ktere vznikly uz pred valkou.. nejvetsi rozvoj na tom meli Amici firmy jako Atari ktera vynalezla prvni "pocitac" kde jsi vse musel namackat knofliky,, sice firmy jak DEC delali jiz treba 8 bitove a pak i 16 bitove pocitace pro spolecnosti jako ovladace na CN stroje

   ovsem nejvetsi impuls tomu dodaly Americke deti ktere vytvorili rudimentarni "Hry" ovsem nemohly si dovolit koupit DEC pocitace ktere tenkrat staly kolem 10.000 dolaru

   pak prislo par kluku kteri delali pocitace na zaklade Cmos cipu od RCA ale hlavni Pokrok zase udelaly deti v Americe kdyz udelaly par pocitacu na kolene,

   nejuspesnejsi ale bylo duo Wozniak autor Apple a spoluautof byl Bill Gates, ovsem hlavni byl Wosniak

   Po smrti Wozniaka to prevzal Billy a ted se presentuje jako vyhalezce domacich pocitacu, a a a vic o tom mluvit nebudu, staci kdyz ho poslouchate, a divate se na nej

   Vymazat
  2. Hmm, tady někdo netuší, že křemíkové technologie právě končí na nedostatku germania. Dále netuší, že kvantové počítače jsou první vlaštovkou na zcela nové (protože kvantová teorie je pouhý náhled do zcela jiného světa) fyzice postavených běžných techologií. Qubity a další elementy vstoupí odkudsi k nám a je na nás, abychom to co nejdříve pochopili a dokázali se adaptovat. Již tento podzim.

   Vymazat
  3. Basosi, jak "vyjebal" Billy s Vozniakem byl i dokument. Někdo myslí, jiný obchoduje, naše chyba.

   Vymazat
  4. Buffere 16. dubna 2021 15:16 germanium v polovodičích nahradil křemík proto, že má k danému účelu vhodnější fyzikální vlastnosti. Rozumí se, že jsou hledány další fyzikální možnosti, které by umožnily překročit meze dosavadní polovodičové techniky. JiH

   Vymazat
  5. Basos, 14:04, cítím nutnost upřesnit tvé pojednání o polovodičích a podobně. Tak počítač, nebo stroj, který provádí logické operace rozhodně není výsadou polovodičových součástek, to je pravda. Třeba byl SAPO (Samočinný Počítač), elektronkový počítač v tehdejším Československu. Počítací logické stroje také existovaly i před válkou, aktivními prvky byla relé.
   Počítač s mačkacími knoflíky byl, pokud se nepletu, Altair.
   A germanium? Prvek 4. skupiny spolu s uhlíkem a křemíkem, cínem a olovem, všechny se hojně používají v elektronice. Ale germanium se přeci jen těžko získává, součástky mají oproti křemíku nevýhodné vlastnosti. To křemík se vyskytuje všude, součástky z něj jsou odolnější, lépe si drží své vlastnosti
   Steve Wozniak přeci pořád žije, je nejstarší zaměstnanec Apple. Ale nežije druhý Steve, Steve Jobs. Bill Gates, pokud mi něco nebylo utajené, v Apple nebyl.

   Vymazat
 6. Amík neumí prohrávat, je namistrovaný, podlý, ulhaný, agresivní! Dle mého názoru, rozpoutají světovou válku, jen přemýšlí, jak to udělat, aby za ně umírali jiní a oni na to čuměli v TV! Jenže tentokrát pochcípají i oni! Díky Rusku, máme ještě mír.

  OdpovědětVymazat
 7. Americký blbeček s vysokou školou je na úrovni našeho sedmáka zdš za socíku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:24 Ty uz budes osmak, protoze ti to politicky mysli:-)

   Vymazat
  2. kdyz jsme prijeli v 69 do zaslibene zeme, musely moje deti "zustat" sedet jeden rok protoze neumely Enklicky.
   za dva roky ale preskocily jeden grade, po cesku preskocily jednuu tridu nahoru, a pak s vyznamenanim (obe) sly na Universitu, takze prosim to neberte jako vytahovani, ale jako souhlas s Dunnslingerem.

   Vymazat
  3. Unknown16. dubna 2021 13:52, důležité je to, že mám rovný charakter a nejsem přiblblo z neziskovky. Pracuji, umím vícero řemesel a nezrazuji svou zemi, ty špíno sorošovská, tfuj!

   Vymazat
  4. Dunnslingere, jsme na jedné lodi blízko kormidla a současně kapitánského můstku. Náš kurz tuto loď a všechny, kdo se na ni včas nalodí, vyvede ze zrádných mělčin a temných hlubin bez orkánů a tsunami, socieokonomicky míněno. Tak si to přeje i Bůh...

   Vymazat
  5. Pro B a D
   kluci jste oba mozna kapitani, ale nase lodicka je tazena, za Bismarckem, nebo pokud se vam to nelibi Tirpitzem, (ten vydrzel dele) takze v tom mohutnem "backwashi" ze zadku velke lodi muzete delat bohuzel hyovno,

   nesmeju se vam, jsem vlastne na jedne lodi s vami a to je v prdeli, protoze majitel nasi lodicky kterej ma sekeru na odseknuti lana, je majitelem nejakych veci na obvou lodich, a v pripade kdyby se jen snazil odseknout ten provaz tak mu ty veci na obou velkych lidich zabavi, a to on NEUDELA

   Vymazat
  6. Basos16. dubna 2021 17:37, mám jistotu, že naši lodičku řídí vlastizrádci a za Tirpitzem plují pro peníze!

   Vymazat
 8. Amíci rozsekají prdele jak Rusákům, tak Číňanům. Jsou to machři a když budou chtít, obsadí třeba i nás.
  Jestli nevěříte, podívejte se třeba na
  http://www.hbo.com/wolker_texas_ranger.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pamatuju si ho jeste kdyz se umel prat, to byl fakt dobrej ted uz je to pateticka troska

   Vymazat
  2. josefe 16. dubna 2021 14:11 "rozsekají prdele jak Rusákům, tak Číňanům" a nepřežijou. Tak to myslíte? JiH

   Vymazat
 9. Nelze jinak než 100 procentně souhlasit s názorná politiku USA

  OdpovědětVymazat
 10. Když to říkáte...Pravda se ubírá zjevně jinými stezkami než po nichž kráčíte vy. K věci nemáte nic, jen se navážíte do lidí. Velmi hloupě...

  OdpovědětVymazat
 11. Svět čeká na podzim velká změna, o níž vědí pouze ti, kteří ji připravují a kteří uvažují globálně a konají lokálně. I Bůh se již nedokáže dívat jinam...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prozraď co.Pokud by se nemohl na VŠECHNO dívat Bůh, potom by tady ta žumpa plná hnoje NR nemohla fungovat.

   Vymazat
 12. A v českých médiích , zejména ČT o této porážce a také porážce USA v Afganistanu ani čárka. "Demokratická" cenzura. Ten dementní americký stařík už ani neví, která bije.

  OdpovědětVymazat
 13. Zdá se, že Bílý dúm má IQ tykve.
  Jeho zájmem je potírat šiíty všemi způsoby, páč Írán je Luciper a monarchové na arabském poloostrově nejlepší kámoši.
  Proto asi nechal zplanýrovat Irák a pomohl tak k moci většinovým šiítům.
  To by blbej nevymyslel, obávaný šiítský trojúhelník je zase blíž.
  Myslím si, že podpora hnusné války v Jemenu je jedním z dalších hřebíčků do rakve stávajících poměrů na BV.
  🤮

  OdpovědětVymazat
 14. Takže víme co chtějí USA, Rusko, Čína - a co chceme my, EU? Existujeme vůbec v této globální hře jako suverénní útvar, nebo jako poslušně mlčící a staronové fráze papouškující kolonie někoho ze jmenovaných?
  Hurá do Avghánistánu! Hurá z Afghánistánu?

  OdpovědětVymazat
 15. 17:49- bezejmenný, smutná pravda, kterou papouškujete i Vy.

  OdpovědětVymazat
 16. 17:59
  To jako USA přikazuje EU co má dělat ??
  Takový nesmys může myslet jen hloupý volič SPD.
  Třeba jako vy Povolný.

  OdpovědětVymazat
 17. 18:05 Vy nevíte bezejmenný, že USA má vedoucí roli v NATO?

  OdpovědětVymazat
 18. 18:01, co jiného mohou udělat bezejmenný proti primitivnímu vyhoštění deseti diplomatů Ruska? Primitivové za mořem nebo eskalace jestřábů a senilního dědka?

  OdpovědětVymazat
 19. Unknowne 16. dubna 2021 18:01, to "Hloupé Rusko bez důvodu vyhostí deset diplomatů USA ...". Vyhostí je recipročně! Vy samozřejmě přesně víte, že vyhoštění diplomatů Ruské federace z USA (a odjinud) bylo důvodné. Od toho máte vlastní a k vaší osobě plně loajální informační zdroje. Ty vám nezávidím, díky jim nic vlastně nevíte. JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknown už měl být dávno vyřazen, neboť svými přihlouplými a provokačními příspěvky diskuzi nabourává!

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.