Reklama

čtvrtek 29. dubna 2021

Eurokraté mohou krást, ale výhradně genderově vyváženě

Ivan David
29. 4. 2021

Největší část právě probíhajícího pléna Evropského parlamentu nám zabralo hlasování o části balíku Absolutoria. Jde o unijní obdobu státního závěrečného účtu. Vždy po skončení roku musí každá instituce v EU odevzdat Účetnímu dvoru všechny doklady o tom, jak utratila přidělené peníze z rozpočtu EU. Účetní dvůr, což je unijní obdoba našeho Nejvyššího kontrolního úřadu, následně provede kontrolu účtů z hlediska jejich souladu se schváleným rozpočtem, zákonnosti a také účelnosti. Svoji zprávu pak předkládá Evropskému parlamentu. Oficiálně se tomu říká parlamentní rozpočtová kontrola.

Závěrečná etapa, při níž europoslanci schvalují Absolutorium pro jednotlivé unijní úřady, je spíš parodií na rozpočtovou kontrolu. Téměř u každého bruselského i dekoncentrovaného úřadu najde Účetní dvůr řadu nehospodárností nebo porušení rozpočtových pravidel. Většině europoslanců to však vůbec nepřekáží v tom, aby Absolutorium schválili. Tedy posvětili, že je všechno v pořádku a má to tak běžet dál. I když se nějaké ty peníze holt zase ztratily. Hlavně neztrácet glanc a udržovat zdání, že systém správně funguje.

Podle Smlouvy o EU a fungování EU byl Evropský parlament nadán pravomocí rozpočtové kontroly proto, aby na základě odborných podkladů auditorů z Účetního dvora napravoval nešvary v hospodaření Evropské komise a jí podřízených dekoncentrovaných agentur. Probruselská většina se však zatvrzele brání tuto pravomoc vykonávat. Místo aby europarlament formou usnesení nařídil Komisi potrestat viníky rozhazování peněz, které členské státy svěřily EU, a jednotlivým úřadům uložil nápravná opatření, většina europoslanců ve zprávách k Absolutoriu řeší naprosté nesmysly. 

Příkladem je usnesení, v němž Evropský parlament nařizuje Účetnímu dvoru, aby zlepšil genderovou vyváženost svých pracovníků. Ve schváleném usnesení není nic o tom, jestli auditoři pracují dobře nebo špatně nebo co a jak mají příště lépe kontrolovat. Ukládá se jim, aby mezi sebe najali více auditorek.

Pikantní je i konstatování obsažené v usneseních k Absolutoriu hned několika dekoncentrovaných agentur, v němž Evropský parlament uvádí, že úřad je mezi občany málo znám. Je pravda, že EU zřídila už tolik dekoncentrovaných agentur, které mají sídla jinde než v Bruselu, že už je ani většina europoslanců neumí ani vyjmenovat. O velké části z nich dokonce ani většina europoslanců nikdy neslyšela. Za všechny lze jmenovat třeba Evropský institut pro rovnost mužů a žen (EIGE), který, jak jsem zjistil při projednávání jeho Absolutoria, sídlí v Litevském Vilniusu. Během necelých dvou let práce v Evropském parlamentu jsem o něm kromě schvalování rozpočtu a Absolutoria nikdy neslyšel. Cosi to asi vypovídá o smysluplnosti jeho existence.

Většině probruselských europoslanců vůbec nepřijde divné, že existují úřady, které stojí miliardy eur a nikdo o nich nic neví. Většina europarlamentu nepovažuje za problém vyhazování peněz na jejich provoz, ale to, že málo informují občany o své činnosti. V usnesení k Absolutoriím několik takových úřadů se vedení těchto institucí ukládá zlepšit jejich webové stránky a více pracovat s Facebookem.

Patřím k menšině poslanců, kteří při hlasování prosazovali názor, že tyto zbytečné orgány je třeba zrušit. Probruselská většina nás přehlasovala. Schválit se podařilo pouze část usnesení, v němž je Evropské komisi vytýkáno, že u velké části dekoncentrovaných agentur nepředložila europarlamentu analýzu práce a užitečnosti těchto úřadů, ačkoli má takové posouzení být prováděno každých 5 let. Asi dobře vědí, proč to posouzení neprovádí. Možná, že by se pak někdo zamyslel, jestli je opravu nutné, aby administrativa spotřebovala 10% rozpočtu EU. Náklady na správní činnosti jsou nejrychleji rostoucí kapitolou rozpočtu EU. A to v době, kdy Komise škrtá dotace zemědělcům.

15 komentářů :

 1. To je to, co je zapotřebí vědět. Co v "mainstreamu" nenajdeme. Když nejen zajímavé, ale podstatné je právě to, co tam není. JiH

  OdpovědětVymazat
 2. Pane doktore, pracujte a pište o EU i EK v tom je vaše síla.Evropské společenství se stává zotročenou organizacį k ovládání.Rusku a VB se podařilo uniknout ,ale naše země se potápí pod tįhou neuvěřitelné nenávisti z EU.

  OdpovědětVymazat
 3. Všechny články Global Research lze číst v 51 jazycích aktivací rozbalovací nabídky „Přeložit web“ na horním banneru naší domovské stránky (verze pro stolní počítače).

  ***

  Před deseti lety, 19. března 2011, začaly síly USA / NATO bombardovat Libyi letecky i po moři. Válka byla zahájena přímo Spojenými státy, nejprve prostřednictvím afrického velení (AFRICOM) a poté prostřednictvím NATO pod velením USA. V průběhu sedmi měsíců uskutečnily letouny USA / NATO 30 000 misí, včetně 10 000 úderů zahrnujících více než 40 000 bomb a raket. Ve válce sehrálo roli Itálie - se souhlasem svého mnohostranného parlamentu (s Demokratickou stranou-Pd v první řadě) a poskytlo sedm leteckých základen (Trapani, Gioia del Colle, Sigonella, Decimomannu, Aviano, Amendola a Pantelleria), stíhací bombardéry Tornado, Eurofighter a další válečná letadla a letadlová loď Garibaldi a další válečné lodě. Ještě před letecko-námořní ofenzívou

  A tak si africká země, která, jak dokumentovala Světová banka v roce 2010, udržovala „vysokou úroveň ekonomického růstu“, kde HDP vzrostl o 7,5% ročně, což prokázalo „vysoké ukazatele lidského rozvoje“, jako je univerzální přístup k primárnímu a sekundárnímu vzdělání a 40% docházka na univerzity byly zničeny.

  Při zohlednění rozdílů byla průměrná životní úroveň v Libyi vyšší než v jiných afrických zemích. Asi dva miliony imigrantů, většinou afrických, tam našly práci. Libyjský stát, který kromě zemního plynu vlastnil největší zásoby ropy v Africe, postoupil omezené ziskové marže zahraničním společnostem. Díky vývozu energie byla libyjská obchodní bilance v černých číslech ve výši 27 miliard USD ročně.  Tyto zdroje umožnily Libyi vydělat na zahraničních investicích přibližně 150 milionů USD. Libyjské investice v Africe byly rozhodující pro vytvoření tří finančních organizací Africké unie: Africký měnový fond se sídlem v Yaoundé v Kamerunu; africká centrální banka se sídlem v Abuji v Nigérii; a Africká investiční banka se sídlem v Tripolisu. Posláním těchto organizací bylo vytvořit společný trh a společnou měnu v Africe.

  Není náhodou, že válka NATO za zničení libyjského státu byla zahájena sotva dva měsíce po vzniku Africké unie, která 31. ledna 2011 vedla k tomu, že v tomto roce byl vytvořen Africký měnový fond. Dokazují to e-maily, které napsala ministryně zahraničí Obamovy administrativy Hillary Clintonová a které později zveřejnily WikiLeaks a které ukazují, jak USA a Francie chtěly eliminovat Kaddáfího, než využil libyjské zlaté rezervy k vytvoření panafrické měny jako alternativy k dolaru a franku CFA, měně, kterou Francie zavedla na 14 bývalých kolonií.

  Dokazuje to také skutečnost, že banky byly propuštěny ještě před bombardéry v roce 2011, přičemž zabavily libyjské zahraniční investice ve výši 150 milionů USD, z nichž většina zmizela. Goldman Sachs, nejmocnější investiční banka ve Spojených státech, jejímž viceprezidentem byl Mario Draghi, hrála při rabování hlavní roli.

  V Libyi jsou dnes příjmy z vývozu energie hromaděny mocenskými skupinami a nadnárodními společnostmi uprostřed chaosu ozbrojených konfliktů. Životní úroveň většiny populace byla zdecimována. Africkí přistěhovalci, obviňovaní z toho, že jsou „Kaddáfího žoldáky“, byli uvězněni v zoo, mučeni a zabiti. Libye se stala hlavní tranzitní cestou pro obchodníky s lidmi v chaotické vlně migrace do Evropy, která si vyžádala životy více obětí než válka v roce 2011. V Tawerghě provedly islámské milice Misurata podporované NATO, které v říjnu 2011 atentát na Kaddáfího, skutečně provedly etnické čistky a přinutily asi 50 000 libyjských občanů uprchnout bez naděje na návrat.

  Za toto všechno je odpovědný také italský parlament, který se 18. března 2011 zavázal italskou vládu k „přijetí veškerých iniciativ (včetně vstupu Itálie do války proti Libyi) k zajištění ochrany obyvatel regionu.“

  *

  Poznámka pro čtenáře: klikněte prosím na tlačítka sdílení nahoře nebo dole. Přeposlat tento článek na vaše e-mailové seznamy. Crosspost na vašem blogu, internetová fóra. atd.

  OdpovědětVymazat
 4. Pani Lence a tem kteri mi budou nadavat ze to sem nepatri,,,, takze patri, vcera Lybie, dnes Rusko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Staci uvest jednoduchy odkaz na tyto clanky a zajemci si je jednoduse prectou.
   Ale jednoduchost se zrejme netesi prizni.
   Precpavani velmi zbytecne, prostoru pro prispevky,clankem, ktery nemusi kazdeho zajimat..
   Lybie a lonska uroda svestek..
   Velky navic a nesrovnatelny rozdil Lybie a Ruska..

   Vymazat
 5. Eurokratům samozřejmě vyhovuje, když nejsou lidem tak na očích, když se v těch institucích lidé nevyznají a oni mají klid na ,,práci". Inu, čím větší klídek, tím větší chlívek.
  Říkají, že s Unií nejdál dojdeš. A já dodávám, ale než tam dojdeš, tak třikrát pojdeš !

  OdpovědětVymazat
 6. Pane doktore, moc děkuji za Váš článek, který mi umožnil nahlédnout do útrob toho molocha - EU. I když - v těle žluč mi kyne!

  OdpovědětVymazat
 7. Jo velký EU bordel kdo si na tom pomůže hlasatelé té správné pravdy a jejich poskoci.

  OdpovědětVymazat
 8. Přátelé poraďte,
  kde je možné zjistit plnění rozpočtu EU za minulý rok. Něco jako finka. Zajímavé, pro mne, jsou výdaje ve prospěch Turecka. Snad klesají, jinak si nedovedu vysvětlit proč Erdogán posadil 1.dámu EU na kanape, místo k jednacímu stolečku. V opačném případě je to kopdoricin forte EU.

  OdpovědětVymazat
 9. Mimochodem, když se bavíme o dámách v politice, tak mě napadlo, že je dnes Valburgy...

  OdpovědětVymazat
 10. Kdo nese odpovědnost za vzestup teroristů v Iráku, Afghánistánu a Sýrii?

  http://svobodnenoviny.eu/kdo-nese-odpovednost-za-vzestup-teroristu-v-iraku-afghanistanu-a-syrii/

  Zemmour: Přistěhovalectví souvisí s džihádismem a ti, kteří tvrdí opak, považují lidi za hlupáky

  http://svobodnenoviny.eu/zemmour-pristehovalectvi-souvisi-s-dzihadismem-a-ti-kteri-tvrdi-opak-povazuji-lidi-za-hlupaky/

  Jak USA vytvářejí potíže kolem Ruska

  http://svobodnenoviny.eu/jak-usa-vytvareji-potize-kolem-ruska/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,06
   Za všechno vraždy,zlodějiny,humanitární bombardování a lži může od konce 1945 JEN AMIOKUPANT.....byť o tu jeho pseudodemokracii NIKDO NESTOJÍ,LAE JE TO V RÁMCI OPRACE TRVALÁ OKUPACE....viz Německo,Jižní Korea,Havaj,Japonsko...!

   Vymazat
 11. Když vidím tyto kreatury z EU, tsk jim jasně čtu v očích: To jsme s Vámi obyvatele EU zase pěkně zametli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13,48
   Já tam vidím něco daleko horšího,něco,co se nápadně podobá situaci po 30.září 1938.

   Vymazat
 12. Dívám se na tu fotku a chce se mi blít velebnosti!Ještě namazat sádlem tu jeho lebku,sundat brejle a vejde se do každého zadku a ta třasořiťka,co snad neudrží ani lžíci by zvládla stát u dveří veřejných záchodků.Kam jsme to do pr... klesli?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.