Reklama

úterý 20. dubna 2021

Exvelvyslanec Bašta: Kauza Vrbětice souvisí s vyostřováním na východě Ukrajiny. ČR se zapojila do protiruského tažení

Vladimír Franta

20. 4. 2021  Sputnik

K vzájemnému česko-ruskému vyhoštění diplomatů se vyjádřil i bývalý velvyslanec ČR v Ruské federaci a na Ukrajině pan Jaroslav Bašta. Překvapil svým skepticismem a i odhadem, že na Západě teď není autority, jež by dokázala držet nohu na brzdě, která by uměla včas říci „STOP, sem už ne…“
ČR a RF se „počastovaly“ vzájemným vypovězením diplomatů. V prvé řadě bych se chtěl zeptat, zda česká mise, která se scvrkla na pět osob, má v tomto počtu šanci zvládnout běžnou činnost na ambasádě? Jak to ovlivní vízovou agendu?

Jaroslav Bašta: Z dostupných zpráv jsem pochopil, že zůstal velvyslanec, vypovězen byl ale jeho zástupce, dále celý hospodářský úsek a politický úsek. Konzulární úsek dotčen nebyl, ten by měl fungovat dál. Bez podpory hospodářského úseku to bude více než problematické. To říkám s ohledem na své vzpomínky na to, jak to na ambasádě funguje. Toto konkrétní snížení stavu je velké, redukce pracovníků ambasády způsobí velké problémy.

Proč se aktualizovala stará kauza Vrbětic, tento „kostlivec“, který vypadl ze skříně? 
Je očividné, že se to časově shoduje s vypovídáním ruských diplomatů i z jiných zemí. Média píší, že covid postupně slábne. Je to vhodný čas pro to, aby se zacílila pozornost na další hrozbu v pořadí?Myslím, že vše souvisí s vyostřováním situace na východě Ukrajiny, také na západních hranicích Ruské federace. Je třeba zvážit probíhající cvičení Defender Europe, náš tisk tyto manévry „opomíjí“… Tváříme se, jako by se tam nic nedělo. Přesun ruských sil se u nás naopak vysvětluje jako příprava na ruskou agresi. V tomto případě se vláda ČR zapojila do protiruského tažení.
Joe Biden nazval Vladimira Putina zabijákem. Generálové Šedivý a Pavel v šest a půl roku starém incidentu ve Vrběticích spatřují „zjevný útok na suverénní stát, … akt otevřené agrese, … státní terorismus“. Takové výroky bych čekal v době války. Šéfka TOP 09 Pekarová Adamová tvrdí, že je třeba ještě ostřeji Rusko penalizovat, jelikož přinejmenším v době vrbětického incidentu „byly tisíce lidí v ohrožení“… V diplomacii jsou jistě určité meze, za něž neradno se vydávat.

V tomto případě jsou všechny limity překročeny. V pátek před tiskovkou vicepremiéra a premiéra jsem psal komentář pro První zprávy. Tam jsem upozornil, že diplomatická válka běží v plném proudu.

V minulosti se vypovídání diplomatů dělalo v systému, kdy fungovalo mezinárodní právo a většinou to byla předzvěst válečného konfliktu. Mám pocit, že Američany velmi rozhořčil způsob, jakým jim bylo sděleno vypovězení jejich deseti diplomatů z Moskvy, resp. spolu s dalšími sankcemi, které to doprovází. Velvyslance USA si nyní nezavolal ministr zahraničních věcí Ruska, jak bývá zvykem, ale rovnou pobočník Vladimira Putina Jurij Ušakov – doporučil americkému velvyslanci, aby neprodleně odjel na konzultace domů, to také svědčí o tom, že situace je vyhrocená, že vážně balancujeme na hraně velké války.

Zdá se Vám obvinění dvou Rusů, důstojníků GRU, v kauze Vrbětice věrohodné? Prý se brzy uvolní další informace. V případě Salisbury jsme se nakonec nic moc nedozvěděli a vše zůstalo v rovině „highly (overwhelmingly) likely”… Myslíte, že zde to bude jiné?
Spíše než srovnávat Vrbětice se Salisbury, načrtl bych paralelu se sestřeleným civilním letadlem nad východní Ukrajinou. Tyto dvě události jsou ze stejného roku 2014, liší se tím, že zatímco kauza letadla se od začátku vyšetřovala a na Západě se předpokládalo, že je do toho RF nějakým způsobem zapletena, v případě Vrbětic se obvinění Ruska vytáhlo s prodlevou šesti let; doslova bylo vytaženo jako králík z kouzelnického klobouku. Obávám se, že po dalších šesti sedmi letech od teď dojdou komise k podobným „závěrům“, že „něco“ mohlo být „pravděpodobné“… Akorát se obávám, zda ještě bude někdo, kdo to bude schopen vyšetřit.
Je možné činit jakékoli odhady, jak se dál mohou vůbec vyvíjet česko-ruské vztahy? Četl jsem i paralelu mezi Vrběticemi a invazí z roku 1968… Může mít daný konflikt nějakého vítěze?

Tady bude platit bonmot Alberta Einsteina, který tvrdí, že neví, jakými zbraněmi se povede třetí světová válka, ale je přesvědčen, že ví, jaké zbraně budou použity ve čtvrté – budou to prý kyje a kameny. Pokud by došlo ke konfliktu, kyne nám přesně takováto perspektiva globálního jaderného vyhlazení, a to je ta ještě optimistická, která předpokládá, že to někdo přežije.Jsme ve velmi podobné situaci jako v době karibské krize (1962) nebo jako za časů osudových okamžiků roku 1983, kdy (několikrát to připomínal Jan Schneider) Oleg Gordějevský upozornil Západ na kritický moment ve vztazích, takže Západ vzápětí uznal, že by to neměl s vojenským cvičením Able Archer 83 přehánět, protože Rusové si situaci tehdy vyhodnotili jako přípravu Západu na invazi na sovětské území. Západ se stáhl zpět a válka nevypukla. Teď tady nevidím na západní straně nikoho, kdo by šlapal na brzdu. Pokud znáte historii, vzpomeňte na situaci před první světovou válkou. Nepřipravené Rakousko-Uhersko bylo celé žhavé jít do války, ačkoli ti rozumnější tušili, jak to skončí.
Jak jste vnímal ruskou a ukrajinskou realitu, když jste v těchto zemích diplomaticky působil?

V Rusku jsem byl pět let. Neomezil jsem se na pobyt v Moskvě. Hodně jsem cestoval po Ruské federaci, navštívil jsem asi 60 regionů…

Když jsem přijel na Ukrajinu, do Kyjeva, vnímal jsem toto město jako větší provinční, ve kterém trochu ustrnul SSSR. Tak nějak by to asi vypadalo i v Rusku, kdyby v Ruské federaci vládl Boris Jelcin ještě jedno volební období navíc a kdyby nebyl skončil v prosinci roku 1999, resp. kdyby všechnu moc dál drželi oligarchové. Ukrajina je výstavní skříní systému, který je založen výhradně na moci vzpomenutých oligarchů…

Pane Bašto, díky za rozhovor.

38 komentářů :

 1. Ne celá ČR ale vládnoucí maňásci a havlisté ti si přejí válku. Většina Čechů válku nechce a mocenské zájmy USA jim jsou ukradeny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10,52
   Opět se jedná O NÁS,BEZ NÁS!

   Vymazat
  2. 11,13
   Reklama na masokostní moučku se právě vyjádřila.-)

   Vymazat
  3. 11:13
   Dobrý,ale těch kohoutků je mně líto.

   Vymazat
  4. Naštěstí se na žádnou akci nevzmůžou a na takové lži a provokace si budeme muset zvyknout. Dokud kopající kobyla v posledním tažení nezdechne. Jestli budou vládnout pyjáti tak bude furt něco stačí čím se „proslavil" hřib.

   Vymazat
  5. nikdo si nepreje opravdovou "horkou" valku, a to ani ti panaci nahore, na obou stranach. Problem je totiz v tom ze oni vi ze to neprezijou zaroven s nami (ksindlem)

   Ovsem to jim nebrani aby nezkouseli Rusko a Cinu rozozit ruznymi figly a sankcemi zevnitr.

   pujde jim to zrejme tezko, zvlaste ted, kdyz se Rusko a cina zacinaji opravdu podporovat.... jako ukazatel vzajemne cinsko ruske spoluprace na vyssi urovni, je i Iran ktery se k cine pridal.. pisi jenom k Cina protoze s Ruskem ma trosku nejake problemy uz od lonska, ale to Rusakum nebrani je prijmot do svazku

   takze pokud budeme sledovat Iransko Izraelske - potaazmo Americke vztahy uvidime kdo ma navrch, zvlaste ted kdyz Iranci nasli vinika toh vybuchu, a kolik 60% uranu dokazou vyrobit, coz je prima ohrozeni Izraele

   Ohledne domaci sceny, zrejme to spiskali Hamacek, a Havlicek (rossatom a sputnik) kde asi Babis dostal befehl primo z vajthauzu, nemyslim ze v tom jede Nemecko, a tim se dokonale posral.

   To ze Hamza ted couva, nic jineho mu nezbyva, ale jak to vypada tak Babisak se tak nejak maloucko pochlapil, a z teorie kterou to pedluji opozicaci (mimo Piratu?) ohledne statniho terorismu pomalu couva a rika nam ze to byla soukroma zalezitost mezi Bulhary a nekym. muj dojem je ze za 14 dni vse bude jinak a my se dozvime pravdu

   Vymazat
  6. To rozlož zevnitř zafungovalo již při rozpadu SSSR. Jenom najít dalšího Gorbačova.
   Jinak RF prý bylo sděleno neco jako že u Česka jsou kopie pasů tech dvou ruských super agentů. Dlouho mi vrtalo hlavou proč nezanechali na místě své pasy , jako v případně Hedbo a ejhle doba se vyvíjí je zde "elektronická stopa". Ještě je jistě v záloze foto z kamer s rozpoznáváním obličeje. Ty jsou na každém rohu a stačí tam jenom zadat dotaz! Běda, Rusko, běda ti! Třes se, běžci i neznámí vojíni již balí plnou polní a SA58. Ještě, že se na mne mobilizace nevztahuje. Jinak Pánbůh s námi a blbci pryč

   Vymazat
  7. Mě osobně se líbila vojenská doktrína SSSR v dobách jeho existence.A zněla : na jakýkoliv útok na SSSR odkudkoliv dojde k masívnímu ůderu na území USA.To ve zkratce.Dnes to nebude jiné a sveze se stím území státu který první napadne území RF.

   Vymazat
 2. Zásadní informace je, že doteď nejsou žádné nezvratné důkazy o účasti dvou agentů GRU na explozi ve Vrběticích , ale bylo vyhoštěno 18 lidí z ruského zastupitelství , ale pořád nevím za co? To jsou stále stejné kecy jako u Skripala, kdy žádné tvrdé důkazy nebyly předloženy!!! Kde je ten důkaz, že dva agenti GRU způsobili explozi ve skladu munice ve Vrběticích, když tam podle firmy nikdo nepřišel!! Lhát, lhát a lhát umí BIS dobře , jako s ricínovým kufříkem!!! Tohle posléze, až se sejdou všechna data, smrdí velkou mezinárodní ostudou a malérem pro naše bezpečnostní složky!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,04
   Vždyť i pseudospojenci u podobě amiksindlu a fašoEU na nás hodili bobek....

   Vymazat
  2. 11,15
   F73+A52....zřejmě podobná soudržnost jako kdysi v rodech Habsburků,že?

   Vymazat
  3. 11,35
   Neházej na jiné svojí neschopnost a rodinné zatížení!.-D

   Vymazat
  4. Stále si lámali hlavičky jak to navléknout aby ta vysněná válka proti Rusku byla legitimní a ejhle..... Ada také vymýšlel různé blbosti .....

   Vymazat
 3. Ty vole, potřebuješ profesionální péči předních psychiatrů...

  OdpovědětVymazat
 4. Západ je ovládán blázny, normální lidé to vidí, ale mají obavy to říci nahlas aby je ostatní pomatení polo blázni neutloukli ..
  V blázinci se taková situace šílenosti největších bláznů, kterí vyvolávají konflikty, řeší injekční aplikací velkých dávek sedativ ..
  V dřívějších dobách se řešilo šílenství bláznů jednoduše ..., aplikací studené vody hadicí na nahé tělo a následnou aplikací svěrací kazajky.
  Uvedenou metodu má pro západní blázny připravenou Rusko, dostanou pořádnou studenou sprchu a svěrací kazajku ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,42
   BLM tě ve Fuckingtownu uvítá s....odjištěnou bouchačkou,tak se nezdržuj!

   Vymazat
 5. A "dvojitý agent" Oleg Gordijevskij, ten byl taky divnej ..

  Gordievského literární pamflety je potřeba brát s rezervou, jeho teorie o dvojí kgb, vnitřní tajné a vnější kgb fungující jenom pro zakrytí skutečných záměrů té vnitřní, a další pikantnosti ..

  To už věrohodnější je jeho kolega z kgb Michail Ljubimov, který popsal dobře Gordijevského psychologický profil .., a také se zmiňuje o "nevěrohodné" operaci Golgota šefa kgb Jurije Andropova, jejíž plánované záměry se postupem doby stávají stále více a více skutečnými ..

  OdpovědětVymazat
 6. 11,34
  Jednostkou vlastizrady je od roku 1989 HAVEL!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:43 Je půvabná představa, že na blbcích tvého typu tenhle systém stojí. Výhledově to vypadá na velký úspěch. Fakt.

   Vymazat
 7. Pan Bašta pouze potvrdil to, co si většina myslících občanů ČR myslí, ke špinavostem západu se přidala ČR bez ohledu na občany své země, bez ohledu na naše podnikatele podnikající v Rusku a kteří to v podstatě mohou zabalit, za bránami jejich podniků už čekají podnikatelé z Německa atd. Stádo politických tupců se nám zde nějak přemnožilo.......

  OdpovědětVymazat
 8. udelali to rusové a zato bude odplata jak se patří a pomašírujeme na rusa na čele s generálem Pavlem.neandrtálski blbec.

  OdpovědětVymazat
 9. Zvláště hrozivé je chování Babiše,který se viditelně klepal jako osika, když ohlašoval vinu Ruska za Vrbětice, slíbil druhý den podrobnosti (žádné nebudou je to tajné) a tak důkazy o Ruské akci proti ČR před 7 lety nejsou. Co přinutilo Babiše se chovat jako pytlík, nejdřív obvinit Rusko a druhý den tvrdit že to byl útok na zboží ? Jak mají lidé chápat takové hlášky svého premiera. Sranda to není protože ofenziva proti Rusku je vedena na široké frontě a kolem hranic probíhá největší cvičení NATO a Benderovců . Ze zkušeností je zřejmé,že tak silné verbální útoky Baidena a vyhazov diplomatů značí začátek velkého nebezpečí války. Takže jsem zvědav co o tom řekne národu prezident Zeman za týden - až si ověří skutečnosti a důkazy o tom co Koudelka vlastně Babišovi hlásil. Bez důkazů jde jen o blábol,kterému agent Hamáček a Babiš pomohli dramaticky na svět. I odezva v EU je docela chladná.

  OdpovědětVymazat
 10. Ano,je to fašistický převrat, Ukrajina je náš vzor. Během několika hodin se vše vyjasní. Pravda a láska se zcela odhalila.

  OdpovědětVymazat
 11. Kvákale, než tě smažou, přátelsky tě upozorňuju, že my všichni tady svorně dosvědčíme bisce, ospodu i kundře investigativní, že ty jsi ve skutečnosti mozkem naší organizované skupiny, z nás ze všech jsi nejhorší a vždycky jsi nás velice rafinovaně naváděl.

  OdpovědětVymazat
 12. Koukám, že si admin neumí udělat pořádek ve svých hračkách. Přehrabovat se v těch sračkách, co zde prezentují dva ( jestli to není jeden? )kašpaři, není úplně nejlíp utracený čas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rosťo 20. dubna 2021 21:04, kolikpak jste si na servis, kterého se dožadujete, připlatil? Pochlubte se. JiH

   Vymazat
 13. Cíle bylo dosaženo.Vyřazení ruské firmy z tendru na JE.A přitom šlo jen o to, předložit konkurenční nabídku- nikdo dopředu nemůže vědět, která by byla nejvýhodnější.
  Rozmrdání vztahů s významným obchodním partnerem.
  Co bude s politiky, na tom už přece nezáleží- teď už na ničem nezáleží.Ztratili svou tvář. Kapitulovali.Ještě někdo chce tvrdit něco o svobodě a nezávislosti?

  OdpovědětVymazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Byl tady odkaz na ČT, ohledně článku o plynu a úvaze, že snad to to Rusko nestopne. Než jsem odpověděl, smazali jste to a nevím proč. Normální článek. Odpověď jsem smazal, už nedávala smysl.

   Vymazat
 15. Nevím proč to tam bouchlo, ale takový Izrael zcela běžně, v zájmu své bezpečnosti, vyhazuje do luftu technologická zařízení a muničáky na územích jiných států a nikdo se nad tím nepozastavuje. Pokud to někdo udělal v zájmu své bezpečnosti, tak je pro mě překvapením, že najednou máme jiný metr. To bude asi tím, že obvykle se k podobným účelům použije F 16 a příslušná raketa v podvěsu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:03 Milý idiote a ty víš u koho ta munice z Vrbětic měla skončit? Co když právě u nich? Nech si vyměnit procesor, tohle je na tebe moc složité téma, přiblblo.

   Vymazat
  2. Dokonce se ví kde munice a zbraně skončily.Zbraně byly identifikovány podle výrobních čísel v rukách Talibánu.A přes koho se tam asi dostaly ?Kamarádi z USA a CIA.

   Vymazat
 16. 13:58 Zajdi si na veterinu, ať tě humánně utratí a hodí do kafilérky jako nebezpečný odpad.

  OdpovědětVymazat
 17. 16:17 Konečně ses odhalil fízle, prodáváš patřičným úřadům návrh, uvědomělý blbec by to udělal zadarmo. To ty ovšem nejsi, ty jsi profík.

  OdpovědětVymazat
 18. 15:38 Oni pracují s verzemi a ty máš jasno, kdo to byl, možná jsi právě ty zapaloval doutnák a za těch 7 let se ti to vypařilo z makovice.

  OdpovědětVymazat
 19. 16:02 Vyhostí jich 1000,aby ti spadla teplota.

  OdpovědětVymazat
 20. 16:01 Na výtvory chorého mozku jsi tu výhradně ty, grafomane. Jsi jak Hitler, ten měl mapu Stalingradu v tykvi do poslední chvíle. Ty tam máš celé Rusko, pivní stratégu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.