Reklama

pátek 16. dubna 2021

Fištejnovo "trauma"

Jan Pokorný
16. 4. 2021
Kandidát do Rady ČT Jefim Fištejn řekl před poslanci, kteří budou volit nové členy Rady, že „Občas jsem v ČT vystupoval, pak jsem dostal zaracha*). Názor vybočoval. Do ČT se nedostane člověk, který nesdílí skupinový názor. Anebo z toho prakticky vypadne jako já.“ „Oficiálně mi nikdo žádnou stopku nedal,“ uvedl dále Fištejn. „Ale mám velmi dobré vztahy se zpravodajskou posádkou a odmítám sdílet ten hurá svazácký názor.“ Na konec publicista zopakoval, že největším úskalím veřejnoprávní televize současnosti je názorový monopol.

Zdá se, že vztahy s posádkou ČT byly poněkud jiné, než si Jefim myslel. Nebo a hlavně teprve nyní pochopil, to co většina z těch, kdo roky sleduje mainstreamová média a ČT (případně jiní kanály), pochopila už dávno, že v médiích si usurpovali dnešní svazáci názorový monopol a přes něj vlak nejede. Kam zmizela ta klíči „vyzvoněná“ a debatami v ČT vyzdvihovaná názorová pluralita z roku 1989 ? Je nová doba, časy se mění. Ne jedna strana, těch může být plná.. Ale jen jeden názor. S Euro Sojuzem na věčné časy. Stejně, jako za vlády jedné tolik proklínané strany. Takže je to zpátky. Ovšem s tím rozdílem, že teď už na tu jednotu a správnost názoru nedohlíží nějaký „režimní“ cenzor. Noví svazáci jsou dostatečně proaktivní (jak se dnes mele dokola) sami a přišli s mnohem efektivnějšími nástroji na seřazení do lajny. Autoregulace a autocenzura vyřeší vše. Není třeba mít nějaký zvláštní orgán, nemusí se nikomu nic říkat, stačí naznačit. A hlavně solidně zaplatit a ony už se ovečky seřadí samy, aby nevyčnívaly. To se přece vyplatí mít pak jeden skupinový názor. Ten správný. To pochopí každej blbec. A pokud nepochopí, je vytěsněn a odejít a do medií už není zván. Ale nakonec, prostituce (taky) není zakázaná a nikdo se nad ní ani nepozastavuje. Tak proč bychom se měli stydět za „trochu“ presstituce.

Jefim Fištejn se najednou probudil. A najednou zírá jak Vizír, diví se a nese s nelibostí ty „hurá svazácké názory“ a cítí se ukřivděně. Že mu ale nevadily tyto názory a manýry už dříve nebo spíše dávno, demokratovi? Že se třeba nezastal těch, co byly již dávno vytěsněni z ČT, jako třeba kolegové z branže Petr Žantovský, Jan Schneider, Zdeněk Zbořil a řada dalších. Že třeba neprotestoval proti praktikám, které se dějí třeba novinářům Sputniku nebo RT v USA, v Litvě, v Lotyšsku a jinde, kdy jsou jim odnímány akreditace. Kdy jsou ostrakizováni, dehonestováni, nejsou zváni na tiskové konference a je jim bráněno ve výkonu jejich povolání. Aha, to byly názoroví oponenti. Nebo to jsou média, která přece do demokratické společnosti a diskuse nepatří a nejsou to média, která sdílejí ten správný (skupinový) názor, jak se sluší a patří v EU. Zastane se Jefim Fištejn třeba novinářů Sputniku z Lotyšska, které v těchto dnech předvolala Služba státní bezpečnosti Lotyšska k výslechu ? Zastal se nebo zastane se někdy nějakého svého kolegy, když dostane nějakého zaracha ?

Nechci předem předjímat, ale nikoho se nezastane. Ani potom „skotském střiku“, který dostal v ČT, jak trefně glosoval Jan Schneider ve svém komentáři. Nemůže, protože to by vybočil z „lajny“ skupinové názoru a možná by dostal v ČT doživotního zaracha, jak je dnes „dobrým“ zvykem vykazovat oponenty z diskuze na Novinkách, na Seznamu, na Facebooku, na Twitteru a jinde. Sám se na tomto „svobodném“ systému podílel a podílí, takže co mu zbývá. A co jinak Jefimovi zbývá a zůstane ? Jeho trauma.

Ale vy všichni mainstreamový presstituti, vy se neradujte. Panta rhei. Všechno se mění, svět je v neustálém pohybu. Ani se nenadějete, pár výplat a přijdou nový proaktivní svazáci s jinými hurá názory. A pro vaše názory budou mít stejné „pochopení“, jako máte dnes vy pro ostatní. A prakticky z toho vypadnete a dostanete nakonec zaracha jako Fišjten. To je systém, váš systém. A ten vás semele.

A co vám zbude ? Trauma. Fištejnovo trauma.

*) P.S. Malá korektura Jan Schneidera: Ten Fištejnův „zarach“ vypadá podle zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského tak, že Fištejna ČT pozvala v posledních dvou letech téměř třicetkrát. Takového „zaracha“ bych přál mnoha znamenitým, odborným, věcným a vtipným komentátorům taky!

Jefim Fištejn je v Česku žijící a česky píšící publicista, esejista a scenárista. Nejvíce je znám pro své dlouholeté redakční působení v Rádiu Svobodná Evropa. Dva roky rovněž zastával post šéfredaktora Lidových novin

29 komentářů :

 1. Fištejn se vždy prodával, ale nehnusil se sám sobě. Fištejnovi se hnusí ti co mu neplatí a nezvou ho, kdyby to trvalo, nikdy by nenašel odvahu se hnusit sám sobě. Pravdu je pro něj neznámy pojem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. Fistein zůstane Fisteinem.

   Vymazat
  2. Podivejme se Finśtejn se dere ke korytu za kazdou cenu

   pocem k nam tady diskutovat za svobodou a primou demokracii s nami SPOLU, zajistime ti tady prupravu do kariery o jake se ti doposud ani nesnilo!
   Ukaz se tady mezi nami,vlastenci a valecniky alternativy a predved jak znas navrh PROGRAMU VOLICU NPV,nebo chces jen udrzovat oblbovani uz tak zubozene OS ve spolupraci s lzivou soukromou troubou TV zla a rozvalu neomarxistickeho pochodu institucemi vnitraka CSSD ?

   On ten vrtosivy mużik snad chce podporovat pana GR TV v jeho vykradani nasich koncesionatskych poplatku ,no co tak zaklickovat pred nasimi puskami pravdy,kdyz se nezajimas co se tu za transformace dava do richtiku.. v nadeji,ze vstane ten Havel nas nejlepsi president z mrtvych a pravda zvitezi,co?

   Vymazat
  3. lidé tipu Fištejna jsou jako korouhvičky. Jak se dostane do rady, tak bude novým Šarapatkou.

   Vymazat
  4. Za mě to vyjádřil jasně p. Václav. Fištejn je typ slouhy, který bude dělat svému pánovi, co mu na očích vidí. A když se pán vymění, bude sloužit novému do roztrhání těla. V tomto případě je to nastrčená figurka, která má hájit zájmy ředitelů ČT, ať to bude kdokoliv.

   Vymazat
 2. Fištejn je pokrytec Pláče jen nad svým osudem, ale roky se nebouřil, i když musel vidět, že publicistika a zpravodajství jsou v ČT v příkrém rozporu s její zákonnou povinností. Každý den se můžeme přesvědčit, že o nějaké nápravě poměrů se nemůže hovořit a vyčistit tu žumpu bude téměř nemožné.

  OdpovědětVymazat
 3. Jefim Fištejn má smůlu, že se na podzim přidal k "Trumpistům", proto je nyní v nevůli, proto pláče. Sketa byl vždycky, neodhadl sílu větru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě že odhadl, je to , ( pro mne) , dobré znamení. Vítr se začíná stáčet jiným směrem a Jefim má výborný čuch.
   Není nad to, stát se včas ( znovu) disidentem, je to bystrý chlapec.

   Vymazat
  2. Helanov, ten vítr neodhadl, proto si stěžuje ale nepochybuji, že se postaví "proti" větru, aby vzlétl výš! Je z té sorty křivých. Píšeme o stejném xindlu.

   Vymazat
  3. Helenko!

   Kromě toho, že jako vždy máte pravdu (která žena ji nemá?), tak Vás po dlouhé době rádi čteme. Doufám, že to je signál lepších časů, ve které jsme již nedoufali.

   Vymazat
  4. Vítejte, Helenko.
   Teď ještě Kostěj Nesmrtelný by se mohl opět vynořit.
   Fištejn? Mě to zní co farizej. Tedy vnímám ho tak, kluka jednoho šibalskýho.

   Vymazat
  5. 16:40
   To si děláte moc velké naděje. Podle mě tu nejde o nějaké názory Fištejna, ten vždy věděl, jak držet basu, jinak by si ho tam nezvali. Pokud ho něco nakrklo, tak to byla spíš obyčejná arogance nových svazáků. Někdo, kdo chce dělat agresivně kariéru, zřejmě někdo mladší, dal Fištejnkovi najevo, že není dost velký svazák a už je starý a mají tam horlivější bezmozky, kteří budou ideální pro Goebbelsovskou českou TV. A Fištejn koukal jako tele, jak se mu to mohlo stát, když přece stál na té správné straně. No jo, pozdě zjistil, že stát mezi pro-korporátním liberálním odpadem a neonacisty není výhra. :)

   Vymazat
 4. Fištejn jsem sice bral na Svobodne Evropě , ale poté jeho podlezavost nesleduji. Je to presstitut.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:28... To není sám, taky jsem kdysi hltala tohohle vykuka a třeba Lídu Rakušanovou a další. Zpětně už chápu, že i tenkrát mi vrtali díru do hlavy. Rakušanová nic nepochopila, ale tenhle už naskočil na rytmus doby a změnil stranu. Má neomylný čuch vystihnout, na které straně je nejvíc namazaný krajíc. Takovými se to brzy bude jen hemžit, kluci co spolu choděj se vyznají v tlačenici.

   Vymazat
  2. Ad Helanov - naprostý souhlas! Na Svobodné E. byli všichni dokonale prověřeni.

   Vymazat
 5. No jo, jak se říká málo kapustičky, hodně slimáčků. Jedinci jako Fištejn začínají být pro novou generaci slimáčků již nepotřební.
  Asi jako Ruml, když se marně cpal k pirátům.

  OdpovědětVymazat
 6. Fištejn? Stejná ludra jako Štětina! Špinavější charaktery nenajdeš!

  OdpovědětVymazat
 7. Název článku je "Fake News", neboli falešné zprávy. Každé ráno poslouchám pořad na ČR 2 "Jak to vidí". Již několikrát tam byl pan Josef Šlerka odborník na analýzu dat ze sociálních sítí. Je ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky(NFNŽ), působí též jako vysokoškolský pedagog na Karlově univerzitě.
  S něčím obecným co říká lze souhlasit, ale jakmile přejde na konkrétní záležitosti, tak je mi jasné, za koho tento pán kope. Zcela se odhalil, když dnes napadl nejen Radu ČT. Ale i prý způsob volby rady je snad i protiprávní. Otevřel jsem stránky NFNŽ a již jsem byl doma, jenom opravdu namátkou. Fond poskytl grant na př. Evropským hodnotám, Deníku N, spolupracují např. se společností pan Vrabela, Semantic Visions, kterou já považuji za společnost zřejmě provádějící špionáž v ČR. Nyní odchází z ČR a bude bojovat proti dezinformacím v USA.
  Uvádím citace ze stránek NFNŽ: „Boj proti dezinformacím – granty na monitoring ruského a čínského vlivu v ČR, přednášky, debaty, videospoty, boj za nezávislá veřejnoprávní média – obrana nezávislosti veřejnoprávních médií, osvěta mediálních rad.
  Mediální rady (RRTV, Rada ČTK, Rada ČRo a Rada ČT) začala současná vláda ve spojení s KSČM a SPD obsazovat lidmi s pochybným morálním kreditem, minulostí i nechutí k dosavadnímu pojetí veřejnoprávnosti.“
  Alespoň já nemám co dodat. Velmi mě překvapila a zaujala karikatura, která byla vložena do výroční zprávy za rok 2019. Je na ní generální ředitel ČT, který má hlavu uzavřenou v dřevěné kládě. Na ředitele útočí letadlo s nápisem SSPD, dále na něj míří u kanonu prezident Zeman a míří na něj tank s nadpisem ČT, z poklopu je napůl voják s německou přilbou a na rukávu má něco jako svastiku. Co dodat, výroční zprávu vyšperkovali opravdu vhodně. Tato karikatura má název „Ředitel ČT je pod neustálým tlakem“.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Georgi, "a vo tom to je", brání se zuby nehty, tak snad se vrátíme do normálu. Slušní lidé jsou i nahoře. snažme se je odlišit i na podzim.

   Vymazat
 8. Jeden starší muž mi vysvětlil, že do politiky nemám plést morálku. Proto nemůžu být politikem. Položím vám otázku, když chci změnit stav v ČT a podpořit paní Lipovskou, tak jí mám vyčítat paní Bobošíkovou, nebo podporu pana Fištejna? Opravdu nevím, protože jak se říká, buď účel světí prostředky, nebo taky cesta do pekel dobrými úmysly je dlážděná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adonisi, možná jste toho staršího muže nepochopil. Mně rovesník řekl, na politiku musíš mít žaludek, chceš-li vzhůru. Poslechl jsem jeho radu, takový žaludek nemám ale situaci to nevyřešilo. Tak jak z toho? Nechat nahoře ty s kachním žaludkem? Patrně neumíme zdola stále poznat vejce kukaččí a jako mnoho ptáčků je krmíme a množíme.

   Vymazat
  2. Ten starší muž měl pravdu, politika sama o sobě není morální. Politika je lidská činnost a morálka je určité chování lidí ve společnosti, která "přijala" určité nepsané normy chování lidí. Politiku dělají lidé, kteří se mohou dle společnosti chovat morálně nebo ne. Společnost může mít i vzory chování, které mohou být nemorální, ale může to být i představa určité části společnosti. Příklad, bylo morální, když prezident Havel prohlásil bombardování Srbska za "humanitární bombardování" ? Dle někoho i států to byl čin morální.

   Vymazat
 9. rikam zid bude zid at adkenazy nebo chazar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:24
   asi patříte do jiné doby (minulého století) i jiného místa (Wannsee).

   Vymazat
 10. Kdo řídí a tunejule ČT? Proč nás ČT informuje o dění zkresleně či pozdě? Cestička vede až do USA.
  https://l.facebook.com/…dwo

  OdpovědětVymazat
 11. Drazí, Fištejn má fištróna a dobrého řídícího orgána. Stáhnout se do pozadí a nechat vykřikovat mladé aktivní pitomce a v pravou dobu vyrazit a obsadit vlivové pozice. Doba pokročila, aktivní pitomci už to přepálili a přestává jim to veřejnost žrát. NO a teď přichází doba na pravé a osvědčené kádry, kteří se mohou zakopat až se to tady protrhne. Nebo se domníváte, že redaktoři SE v minulosti byli prostí zpravodajského zájmu? Jelikož nemáme spolehlivou a nezávislou zpravodajskou obranu státních zájmů, tak jsme odkázani na západní zpravodajce. A ti už si podobné typy lidí zařadili do kartotéky.

  OdpovědětVymazat
 12. ČT má být dle kodexu vyvážená a nestranná a to bohužel doložitelně není a to již dlouhou dobu.Každý večer má aktivistické zpravodajství.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.