Reklama

pondělí 12. dubna 2021

Hrníček pro Gagarina

Lenka Procházková

12. 4. 2021


Dávno, dávno již tomu, co Jurij Gagarin podruhé navštívil Československo. Po návratu z festivalu v Karlových Varech v létě 1966 přijel do Prahy, kde dostal cenu vydavatelství MF. Dalším oceněným byl můj táta za knihu Ať žije republika. Byly prázdniny, vzal na slavnost i mě. S trémou jsem uplatnila svou školní ruštinu, když jsem Gagarinovi tlumočila obsah románu. Táta mě navíc neustále přerušoval svými dodatky, v jeho podání ruština vyznívala jako zkomolená slovenština. Naštěstí mě napadlo prohodit, že kniha byla i zfilmovaná. Pak se situace zrychlila. „Ano, je to i film a já ti ho, kamaráde pustím!“ nadchl se tatínek.

Z Panské ulice to do Jindřišské, kde měl kancelář, bylo pár metrů, a tak jsme šli pěšky, aby tátova sekretářka, paní Bohunka, stihla zařídit soukromou projekci a sehnat nějakou překladatelku. V malém suterénním sálku si Jurij sedl mezi mě a tátu, tlumočnice seděla za ním a šeptala mu dialogy do ucha.

Sotva přeložila jednu z počátečních vět dětského hlavního hrdiny: „Když jsem byl malý, bál jsem se, že nikdy nevyrostu,“ otočil se Gagarin na mě a řekl: „To já se taky bál. A vidíš, moc jsem teda nevyrostl.“ Film Ať žije republika se mu líbil, a když se v sálku rozsvítilo, zkusmo navrhl, že by ten zážitek rád protáhl. Táta měl stejný náhled, a tak ho pozval na večeři k nám do bytu. Paní Bohunka sehnala služební auto a oznámila lidem, co měli Gagarina na starost, že je změna programu. 

Dnes to zní neuvěřitelně, ale projížděli jsme Prahou bez ochranky a dokonce už i bez tlumočnice. Cestou se táta stihl pochlubit, že maminka je těhotná, což doplnil mezinárodně srozumitelným gestem ruky. Gagarina zpráva nadchla a požádal řidiče, aby mu zastavil u květinářství.

 Maminka netušila, kdo přijde na večeři a nikdy nezapomenu na její ohromený obličej, když po zazvoní otevřela dveře a na prahu stál první kosmonaut světa s pugétem růží. Co jsme tenkrát večeřeli, už nevím, ale pamatuji si, že táta přizval i dva sousedy, aby si Gagarina taky užili. Po prvních sklenkách moravského vína jsem odložila slovník, přestal být potřebný. 

Kávu jsme pak pili na terase, pod tmavnoucí letní oblohou. Gagarin ukázal na Měsíc: „Těším se, že se tam podívám,“ slíbil. „ A ty budeš mít dvojčata!“ pohladil mamince bříško. Na rozloučenou mu chtěla darovat hrníček, který při pití kávy obdivoval. Ale Jurij se bál, že by se mu v kufru nakřápl. A tak ho postavil na polici v knihovně, že si ho vyzvedne až při další návštěvě. Ten hrníček mám v knihovně dodnes.

Když jsem při svém nedávném putování po Rusku tuto starou historku studentům bohemistiky vyprávěla, pokaždé se mě ptali, jak na mě Gagarin působil. „Jako člověk, který si splnil svůj klukovský sen a chce se o to štěstí podělit.“

80 komentářů :

 1. Krásně napsáno. Krásná vzpomínka a moc Vám za ni děkuji, vážená paní Lenko. Prostě ty předané geny geniálního tatínka nelze nevidět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za krásný příběh, o kterém jsem neměl tušení ! Gagarin byl u nás velice populární stejně jako dnes prezident Putin !!

   Vymazat
  2. Dík, za člověčinku neušpiněnou politiky.

   Vymazat
  3. Moc pěkné. Po smrti Stalina, otrava, začali trockisté - Chruščov a další sebranka s demontáží SSSR. Nestačili zabrzdit kosmické cíle, to se téměř podařilo Medveděvovi rozbít. Uvědomme si, že to bylo cca 12 let po smrti Stalina. Gagarin tak měl možnost vyletět do kosmu, Koroljov měl možnost rozvinout svůj talent. Kosmický průmysl šel mílovými kroky nahoru. Amíci bez ruských motorů by se dostali do kosmu leda z trampolíny. Byl to skutečně ohromující úspěch kdysi zaostalé agrární země ! Rusku nyní můžeme děkovat za mírovou dobu.

   Vymazat
  4. Společnost je rozdělena na lid dělný a lid politický. Migrace mezi těmito kastami je skoro nemožná. Lid dělný pohrdá nedělným lidem politickým a naopak. Politické funkce se staly děditelné v rodině. Politici se do skutečné práce moc nehodí a nehrnou. Sociálni smír je ideální stav vykoupený cenou za práci. Dávno tomu, kdy pravým opakem byl konstruktér, odsouzený v gulagu, který tajně maloval své plány letadel na balící papír. Nejsem si jist, zda by to dnes fungovalo.

   Vymazat
  5. Leni,

   to je ale podpasofka Prazske elite, podivej se vyhodili nam Blatnyho, a obrance prave ceskozapadni kultury a ty se nestidis tady propagovat Gagarina, jako bys nevedela ze prvni raketu do vesmiru vypustili Amici, a prvni kosmonaut byl Aldrin, ja to taky nevedel, ale dozvedel jsem se to az z CT kdyz tam ti pani rikali ze Rusaci valku nevygrali, ze ji vyhrali Amici. Jen jsem zvedavej az se dozvim ze ti uspineni vojaci v tancich nebyli rusti zemlackove, se kterymi jsme se jako kluci kamaradili, ale Pattonovi Suprhrdinove, a ze Berlin osvobodil taky Patton a pak to nechal Rusakum podle Jaltske dohody

   Ted vazne... krasny clanek, videl jsem Gagarina kdyz jel Prahou. a bylo to presne tak jak pises, zadna ochranka a Gagarin se normalne kamaradil s lidma

   Vymazat
  6. Na youtube je osmihodinové video o Gagarinovi
   https://www.youtube.com/watch?v=gngayPVle2Y

   Pusťte si to!

   Vymazat
 2. Rusové si myslí, jací byli hlupáci, že vzali Remka do kosmu a tak udělali z Československa třetí zemi na světě, jejíž občan se stal kosmonautem. Ještě jsme nepadli na úplné dno jako Němci, kteří v jednom seriálu udělali svého kosmonauta zločincem.

  Od Procházky jsem přečetl kdysi Přestřelku. Dost se v tom románu rýpalo do tehdejšího režimu. Tak se ptám, bylo to třeba, když odměnou byl převrat v roce 1989.

  OdpovědětVymazat
 3. incognita 12. dubna 2021 0:51 zmíněnou "Přestřelku" uchovávám dodnes. S potěšením ji přečetli synci a doporučím ji i vnoučatům. Neřekl bych, že autor rýpal do režimu. Řekl bych, že zesměšňoval hloupost. Ta dovede pokazit, když už ne znemožnit, i ten nejlepší úmysl (tak se taky stalo). JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane kolego 1:31, dnes za tzv. svobody by podobná kniha o současném režimu nevyšla. Kdo by měl odvahu ji napsat a kdo vydat?

   Vymazat
  2. Ono treba jen staci kdyz nikde nedostanete knizku o zivote Kefalina, ve ktere Svandrlik popisvoal zivot Prazskych dissidentu.... ovsem ted je to zrejme na indexu.

   Vymazat
 4. Krásná historka. Paní Lence docela závidím.

  OdpovědětVymazat
 5. Ja taky.
  Pro nas ostatni, co na festival nesmeli, ani pozvani nebyli, ani nase deti, nemeli ani sluzebni auta, kancelare, ani projekcni prostory a jejich obsluhy,nemeli kde bydlet, ,ani sektretarky k ruce a tlumocnice to vse zaplacene nami ,pak nezbylo ,nez vse zajistit pilnou praci v tovarnach, odkud jako otroci a za otrocke mzdy, zadny nesmel zmenit zamestnani az do roku 68...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prostě je to dnes zrcadlově převráceno. (Až na ty podnikové byty, kvůli nimž nešlo změnit zaměstnání.)

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Paw
   z tebe ty nenávistné sra.ky lítají na všechny strany. Já například jsem změnil zaměstnání v minulém režimu asi 4x zcela svobodně. Koupil jsem družstevní byt 3+1 za 35 tisíc a splácel jsem ho formou anuity což bylo totéž jako dnešní hypotéky jen ten úrok byl násobně menší než dnes.
   Chyť se za nos a už sem prosímtě nelez. Kolik je ti let? Buď už jsi dement který si nic nepamatuje nebo ulhanec, který který to má dnes v popisu práce.

   Vymazat
  4. Pawe, nechte to být, nenastal ještě čas aby lidé některé složitější věci pochopili, sám to poznáte z reakcí na váš příspěvek ..
   Reformní komunisté se stříleli do vlastních nohou, říkalo se že Chružčev měl svého Solženicina, Novorný svého pana Procházku ..
   Paní Lenka odpustí, už také asi pochopila ..

   Vymazat
  5. Chlapi vždy je to něco za něco Dříve jsi něco nemohl ale za to dost dostal. Dnes většina nemůže nic a ještě ryje držkou v zemi. Na ten den, kdy letěl Gagarin si vzpomínám úplně přesně. To byl ohromný protiklad proti válce ve Vietnamu. Jenže to málo kdo vnímal. Kapitalistický socializmus je nesmysl.

   Vymazat
  6. Paw 12. dubna 2021 4:29, vy jste ukázkový omezenec. Spisovatel Procházka byl v roli hostitele a to, co mohl nabídnout, nebylo z jeho osobních prostředků (až na to pozvání do vlastní domácnosti), ale z prostředků a možností státu, jak je obvyklé vůči osobám na státní návštěvě. S jakýmkoli takovým hostem nemohou být, dokonce i z čistě fysických důvodů, v kontaktu všichni, byť by třeba rádi.
   Pokud se domníváte, že dnešní práce v továrnách je méně pilnou prací za lepší než tehdejší „otrocké mzdy“, je to na vás. Poslužte si.
   To, že jste nebyl schopen přečíst si a pochopit tehdejší Zákoník práce neudivuje. Výpovědní lhůty stanovené v závislosti na u zaměstnavatele odpracovaných letech, chránily před výpovědí především zaměstnance. Zaměstnavatele do té míry, aby za zapracované měl čas zajistit náhrady. Rozvázat pracovní poměr jste mohl, bez ohledu na řečenou ochrannou lhůtu dohodou (podle toho jak se projevujete, by vás žádný rozumný zaměstnavatel asi až tak nedržel), nebo na základě „kvalifikovaných důvodů“: Následování manžela, manželky, nevyužití odborné kvalifikace, zdravotní okolnosti ...
   Z vlastní zkušenosti tvrdím, že změna zaměstnavatele nebyl v té době žádný neřešitelný problém. Pro neználky a neumětely, jako vždy ... JiH

   Vymazat
  7. Ja jen tak,co na jazyk prislo aby debata byla trochu vyvazena..Ovsem pravdivyho. Jenom prace v Ustecky Chemicce by vydala na velkej svazek.
   Neco kamaradu/svedku tam bylo se mnou.
   Mozna ve valce by bylo tech zraneni min..Vo zivot taky slo jednou nebo dvakrat..
   Psal jsem do roku 68, ale bylo lepsi to opomenout, aby mohli tak nadavat..
   Knihy od .pana P. jsem mel o nich povedomost,dost se tenkrat o nich psalo a hovorilo,ale omlouvam se necetl,byly moc tlusty pro mne.
   Pro me byl Dostojevsky,genius zla a utrpeni..
   A samozrejme Hrabal. S pozdravem...

   Vymazat
  8. V tej dobe som bol na vojne druhý rok a do Prahy sme šli šliapať na vojenskú prehliadku na 9. mája. Ubytovaní sme boli v stanoch na Vypichu. Keď prišiel Gagarin do Prahy, mali sme vychádzku a všetci sme ho šli pozdraviť, keď prechádzal otvoreným autom po uliciach Prahy. Myslím, že ju vydala knižnica Máj alebo niektoré iné vydavateľstvo.
   Pokiaľ ide o tú nemožnosť rozviazania pracovného pomeru, je to hlúposť. Sám som zmenil zamestnávateľa niekoľkokrát. Pamätám sa, že keď som končil strednú školu, tak sa nás triedny profesor pýtal, kde by sme po skončení školy chceli ísť pracovať. Do týchto podnikov potom škola napísala žiadosť o prijatie absolventov školy do zamestnania a nikto nemal problém so získaním zamestnania. M.Z.

   Vymazat
  9. Pane Slavek a videl jste treba z vaseho pohodlnyho kvartyru ty stare lidi s duchodem 190 korun za mesic.
   Pro vas a vam podobnym, hadam samozrejme neexistovali..
   Za ucelem ,aby jste docpal za kazdou cenu do debaty s vasimi chtytrostmi z prdele tazenymi.
   Tenkrat v dobe o ktere pisu,jeste vystavba druzstevni nebyla....A nebo teprve v zacatcich..

   Vymazat
  10. Paw 12. dubna 2021 13:46, vy jste s odpuštěním opravdu pitomec. Z prostředí ústeckých chemiček věrohodně čerpal Páral.
   Důchody několik stokorun měli ti, kteří neprokázali odpracovaná léta. Například moje babička a nevlastní děda. Nebýt ovšem komunisty uzákoněného "Národního pojištění" neměli by ani těch několik stokorun. Přepočítáno na dnešní poměry, víc než něco tisícikorun.
   Ano, nevlastní děda (oba vlastní padli v uniformě Rakousko Uherského vojáka v První světové...) i babička si po celý život na stáří šetřili. I na vlastní pohřeb, jak bylo tehdy zvykem. Jenže, něco spolklo znehodnocení peněz První světovou, něco Velká hospodářská krize, téměř všechno Druhá světová a zbytek na "vázaný vklad" umístila komunistická měnová reforma 1953. Z toho mohli čerpat na životní potřeby. Jenže, kolikpak toho tak bylo?
   Přesto spokojeně dožili u nás v rodině, aniž by byli břemenem. Protože žilo se skromně a nenákladně. Těch, kteří třeli skutečnou bídu, nehledě na důsledky války, bylo zakrátko podstatně méně, než za První republiky. Za nějaký čas, co vím, nebyli takoví žádní. Na nádražích, pod mosty a podobně, nikdo ani spát nesměl. Taky totalita. JiH

   Vymazat
  11. Kam se to zase cpete pane U.
   V Ustecky Chemicce jsem pracoval na rozdil od jisteho vaseho Parala. Nekolik let.
   A Parala jsem i znal osobne. Usti zase nebylo tak velky mesto a mel jsem spoustu kamaradu..
   Trochu vim o te Verohodnosti, kterou popisujete tak presvedcive..
   Delate ze se be idiota vlastnim pricinenim.
   Vsechno platite ochotne a rad.
   Tedy v roli hostitele budu velmi stedrej na vas ucet.
   Uz se tesim../has been Unknown to me/.Just joking.
   Diky za rady jak to tenkrat bylo,ale mam sve a ponekud nezapomenutelne zkusenosti.
   Tak se zbytecne namahate.
   Ze povazujete duchod 190 korun a 50 na tyden jako dnesni tisice ,uz mne neprekvapuje..
   Ze netusite nic o preplnenych koncentracnich taborech komunistu, kteri tak resili tez i bytove krize a spani pod mostem ,uz je zbytecny se se vam zminovat..
   Vy si nerozumite jen se snazite hystericky obtezovat..

   Vymazat
  12. paw tys boxoval? kolikrat jsi mel KO?

   Vymazat
  13. Pawe,
   nikdy na vaše zapšklé žlučomety frustráta nereaguji, ale co je moc, to je moc.
   Lžete!

   Vymazat
  14. Pane Milane,
   on používá polopravdy a to je ještě jedovatější. Skutečně jedná naše prapříbuzná "kuláčka" měla důchod 190 Kč, ale bylo to jen na začàtku 50tých let, potom se situace v zemědělství o hodně změnila. Byly vyšší příjmy, mechanizace a brigádníci. Přesto je tam práce dodnes namáhavá a proto se tam nikdo netlačí.

   Vymazat
 6. Dobrý den. Velmi zajímavý a vlastně i dojemný příběh, při jehož čtení jsem se usmíval jako malý chlapec a za to vám děkuji paní Lenko. Hezké.

  OdpovědětVymazat
 7. Taky děkuji, pěkný příběh, perla, potom co se ČT snažila najít
  a naházet špínu na první kosmický let s člověkem. Když už ČT toto nemohla zatlouct. Uvidíte co lží a špíny ČT uvede k 80 tému výročí útoku na Sovětský svaz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dnes jsme spojenci Německa my a co? Časy se mění...VIP 🥴

   Vymazat
  2. 9:51- bezejmenný, stejná slova používali kolaboranti za protektorátu!

   Vymazat
  3. Logikou I.B. byl spojencem Německa kdekdo. Třeba Polsko, které mělo dohodu o neútočení s Německem někdy od roku 1934. Velká Británie podepsala s Německe v roce 1935 námořní smlouvu, kterou umožnila Německu mít vojenské námořnictvo. V roce 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, ve které společnými silami rozbily Československo kromě Německa a Itálie i Francie a Velká Británie. Smlouvy s Německem podepsaly i Lotyšsko a Litva. SSSR měl snahu postavit Německu společnou obranu s Francií i Británií, ale vinou zdržovací taktiky uvedených spojenců se to nepodařilo a Rusko bylo nuceno podepsat dohodu s Německem. Mimochodem, některé společnosti z USA spolupracovaly přes prostředníky s Hitlerem ještě v roce 1944. Do podpory a finacování Hitlerovy strany se přímo zapojily i některé známé postavy americké historie jako Ford, Rotschildové, Kennedyovi, Buschové apod. Těžko lze tedy odsoudit jen Rusko, i když se to dnes v médiích děje.

   Vymazat
  4. Kachno 10:33, srovnávám slovník bezejmenného. Doba se vyvíjí. Dnes se neobsazuje vojensky ale hospodářsky.

   Kolaboranti zůstávají stejní! Včera jsem se zájmem sledoval "přísahu" Spolu. Plamenné projevy, patetické, populistické, né nepodobné těm komunistickým se nedaly přehlédnout, za spolupráce a v režii ČT!

   Vymazat
  5. Miroslave 11.00,
   Velká strana socialismu nepotřebovala projevy patetismu a polulismu a "přísahy" spojenectví, měla monopol jako dnes degeneráti s jejich připosranými slouhy ..

   Nebyl to ale monopol degenerátů a připosraných slouhů nad pomatenými, byl to monopol postavený na "práci" jejích členů, kterých byla desetina všech občanů, o ostatních 9O% občanů se neustále vede spor, jak je historicky ohodnotit ..

   Vymazat
  6. Maxime, každá nová ideologie potřebuje určitý pathos, ten komunistický chápu. Od stran návratu k moci kterou jsem poznal to ovšem "neberu". Tak jako retro komunistů. Čekám něco nového, jako mladí, jen mám výhodu stáří nenaletět.

   Vymazat
 8. Už dávno jsem před vašim otcem smekl klobouk a rovněž dávno jsem ho smekl před vámi. Není mnoho ušlechtilých lidí, ale vy jistě patříte k nim. Dík za tento hliboce lidský článek.

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. „Má zjištění přesahují do roviny bezpečnosti státu.“ Lipovská vysvětlila svoji policejní ochranku v České televizi

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021041113464958-ma-zjisteni-presahuji-do-roviny-bezpecnosti-statu-lipovska-vysvetlila-svoji-policejni-ochranku-v/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dvě kundy, lipovská a bobošíková si udělaly řáádnou ostudu, pan Dvořák je argumenty smázl, lesby dvě!!

   Vymazat
 11. 9.26 Kde jste přišel na toho Koroljova? On zemřel v poměrně mladém věku při práci. A Gagarin jako alkoholik by nemohl být zkušební letec. Odporujete si Už si tu jen vymýšlite aby jste pomluvil. To není hezké. Jste trapný! VIP🥴

  OdpovědětVymazat
 12. Sergej Lavrov zraje jako víno. A je nádherně prostořeký

  http://svobodnenoviny.eu/sergej-lavrov-zraje-jako-vino-a-je-nadherne-prostoreky/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. lavrov lízač putinovského análu ten vyblije to co mu putler přikáže stejně tak věrný peskov

   Vymazat
 13. Abych nejak zacal o tech husitech a slavnejch, tak treba veta :" Ackoliv si vrazim do srdce nuz,rikaje tato slova ,nemohu vas nevarovat sam pred sebou, nebot vskutku nevim,kdo jsem". V.Nezval,kterej se neubranil,aby obcas nenapsal hezkou basnicku..Ja to vim, kdo sem ,moc dobre chorobnej na mozek.
  A cela rodina taky. A jeste dalsi davy,co k nam chodili na navstevu, nez je v 52 vsecky pozavirali. Ten hlavni inteligent, co me mlatil hlava nehlava jako neandrtal dostal nejvetsi flastr..Jinak se ke mne nastesti nikdy nehlasil..I kdyz se vratil a byl furt doma.
  Lepsi rozum v hrsti nez vrabec na strese ,ale umne je to plne obraceny.Kdyz sem nesmel /s rozumem na nekde strese/,myslet, tak jsem byl temer normalka.
  Upadl jsem vetsinou po pulnoci do postele,ale budil se zapisoval do diare,nebot slo o miliony a vostudu s tim spojenou..Nejlepsi spanek je az po treti a cely rano az do jedenacti.Aktivity,co ve dne nejsou nejlepsi podminky pro ne.Jinak vsechno pri starym..To by byla ouvertura ze slusnosti a varovani pro vazene i nevazene ctenare.
  Nebot tema tizi a je vazne....Pokrk.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pawe, souhlasím že téma ťíží a je vážné, ale stále si to většina neuvědomuje ..
   Dnešní Západní svět je čím dál větším a větším blázincem, a je stále těžší a těžší v něm zůstat normálním člověkem ..

   To bláznovství Západu ne a ne dosahnout dna, aby se lidé mohli od něho odrazit k lešímu a normálnímu životu ..

   Vymazat
 14. Koroljov zemřel v roce 1966 při přípravě letu Sovětů na Měsíc. Myslím že by jste by měl být rád když vás smažou...VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
 15. Pane Inde hlupák jste vy když jste Koroljova nechal zavřít do gulagu.VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. něco blbe nastuduj jinak jseš za totálního blba

   Vymazat
  2. Inde prosím netykat! Kde mám nastudovat jaký byl Gagarin alkoholik navíc když mě to vůbec nezajímá? Pouze váš problém studente. A co ten Koroljov v gulagu? Kde to nastuduji? Vy budete pořád jen zavodčí .VIP 🥴

   Vymazat
 16. Kde by byli Američani nebýt nacisty W.v. Brauna? VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
 17. Poetika příběhu je až neskutečná ,ale krásná.

  OdpovědětVymazat
 18. Indiáne ty PAKO, 99% vědců ve státech je parazitickým systémem zkorumpováno z celého světa. Jako většina jejich bohatství. Jenže tak nemůžou existovat všichni lidé. Brzo to poznáš.

  OdpovědětVymazat
 19. Jo kapitalističtí komunisté toho dokázaly hodně. Teď je také pár lidí kteří žijí krásně. Ostatní ryjí drškou v zemi.

  OdpovědětVymazat
 20. Uz kdysi na mne vedeni celyho husitskyho ansamblu nedelalo dobrej dojem a Zizka byl pri nejmensim rovnou nepochopitelnej silenec a velmi negativni osoba..
  Domu bych si Z.jako kamose neprived, aby ved nas ve valkach,to taky rovnou neslo. Fakta mluvi jasne.
  Nikdy se neobtezoval do bitvy, kdyz presila nepratel nebyla aspon 3x-5x pocetnejsi./Takovyho jsme nemohli potrebovat,to da rozum/.
  Vzdycky se poctive snazim uvest priklad, tak je faktem ,ze na Vitkove zacal se 60-160 ,proti zhruba 7-10 tisic a vycvicenych valecnych ozbrojencu,profesionalu.
  A este vyhral.
  Dale,snad jeste horsi,ze vedl do bitev a bojoval zasadne bez vojaku. To si ani magor Napoleon nedovolil.
  Taky u Sudomere bojovali deti a zeny. A vselijaky z vesnic,s kterejma kazdej krizak umel zatocit, kdy chtel..
  To nebylo dost aby, ani nevojakum nepovolil ani poradny zbrane. Tady uz vopravdu jde o holy silenstvi..I s Prokopem Holym. Kteryho to vsechno taky ucil.Takze, vidle,krumpace,cepy,atd. Zkus si ctenari vzit cep do ruky a nekoho prakticky s tim prastit po hlave. Nejspis si lehce ublizis. Pochybnosti s cepama a s radama pedagogu ve skole rostly. Jak ma dite potom zustat normalni..
  Pozdeji byl oslepen a myslite si,ze to toho tvrdohlavyho zavislaka, nejak zmenilo. Historie ani tady ku podivu, nepotrebuje lhat..Porad by Zizka valcil,jako hluchej nejradsi posloucha symfonie a sola umelcu, operni arie a slepej zase nejradeji chodi do kina..
  Votresny,co ucej v tech skolach a nabouravaj se do dusi a psychiky,tech nejmensich a nejrozumnejsich..Nekdy se nam strhla valka na ceste ze skoly a ani hlidat tasky by Z.,taky prirozene nemoh..Nepritel by je snadno ukoristil pod jeho dohledem.
  A kdo to kdy videl,aby dite bojovalo s krizakem a jeste konem. Kdyz kun je velmi inteligentni a uslechtile zvire. Samozrejme daleko vic nez clovek a nebo ten Zizka.
  Tak uslechtile, ze by dite ani do skoly neposlal,ten kun, natoz do bitvy.
  A jeho nevojaci samozrejme ani zold nedostali vod toho Zizky. Ani kdyz vyhravali.Ani vindru.
  Takovymu se nejlip vyhnout z daleka. Ale reseni nemaleho problemu uz je snad na ceste. Pokrk.

  OdpovědětVymazat
 21. Celý svět slyšel tu zprávu TASSu,
  celý svět zanechal hovoru,
  celý svět vyskočil od rozhlasu,
  a zdvihl pohledy nahoru.
  Dnes 60. výročí letu prvního kosmonauta do vesmíru
  12. dubna 1961, Jurij Gagarin
  Máte to tady i s písničkou, na kterou se dobře pamatuji
  a také jsem byl jako malý kluk na Staromáku a tam byly davy lidí, nikdo je tam nehnal a oslavovali prvního člověka ve Vesmíru a to bylo pro nás děti něco úžasného!!! Bylo jedno, že to byl Rus a SSSR, každý chtěl do rakety a lítat ve Vesmíru!! Tak hezká vzpomínka a tady to zase musí někteří duševní ubožáci kazit!!

  https://www.youtube.com/watch?v=UV2anYvze5M

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K problemum nemalym se pridala samotna Bitva u Sudomere..A Zizka si zrovna vyjede na zpomaleny vylet krajinou a zrovna pred nosem armady krizaku..
   To potrebovali asi nejvic.
   Nez zacnete treba hrat fotbal, mrknete aspon jednim vokem na hriste. V jakym je stavu. V bitve kde jde o zivot udelate obhlidku aspon a zjisteni,ze krizak nevedel,co je to vyschlej rybnik je prekvapujici v jeho veku a zkusenostech. Harcoval po cely Evrope.
   I kdyz pravem podcenoval husity ,rybniky se nepodcenujou. Ztratil sem botu v jednom takovym a musel pajdat bez boty pro prkno a vylovit obuv z pasti bahna..Bylo mi asi 9.
   Zase,presila krizaka tam byla udajne asi 5x vetsi..
   Kdyz prvni utoky selhaly pravidelna armada ma vyhodu ustoupit a poradit se jak na to.
   Vozova hradba byla zrejme ten hlavni problem..
   Nakazat rozdelani ohne,upect burty k obedu a porucit dle zkusenosti, aby vojaci vystrelili neco zapalenych sipu z luku a kusi a nechali pohodlne ty drevene vozy shoret, kde asi byly hadry,seno,slama atd.
   Bylo jednoduche reseni.
   Ale veci misto toho byly jeste horsi a horsi..
   Jako nahodou pristihli velmi statecne a neuveritelne neohrozene husity v idealni pro ne pozici,mezi rybnikama...Zaver.
   Zizka byl nejen genius jeste vyjimecnejsi jinych, musel mit na svy strane vyssi moc, umel taky uhranout zkusenejsi krizaky, aby nechali rozum a vsechny schopnosti nekde na strese ,nebo nekde dole v latrine..A meli husiti velky stesti..
   Odchodem do Tabora se domnivam,/snad aby nezredili jinde postupne ty verici/,ale ponechal Zizka mestum moznosti bohatnout a spiknout se postupne do ty Jednoty. A meli na bitvu u Lipan vsechno,co bylo treba ..
   Kdyz si ale za jeho zivota nikdo netroufal k otevrene opozici..
   Snad ty Spanile jizdy mely take obcas pustit zilou bohatym prave v tech mestech..
   A bohaci tak zase meli moznost skodit..

   Vymazat
  2. 12:37
   Ty magore, nikdy žádný Gagarin nikde nebyl, jen RUSKÁ lež tak jako vždy , blbečku !!

   Vymazat
 22. Velmi milá vzpomínka pro hodně lidí. V současné nemocné společnosti k nezaplacení. V rádiu na Praze předchvílí mluvili o vstupu sovětských vojsk v r.1968.......Psychiatrické kliniky budou doufejme brzy také praskat ve švech.

  OdpovědětVymazat
 23. ZASE KURVASVINĚ ZACHCANÁ DVOŘÁK VŠE SMAZAL
  DVOŘÁK TVOJE ZHOUPNUTÍ SE BLÍŽÍ!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak proč sem píšeš debílku, když víš, že budeš pro své sprostoty a psychické úchylky smazán!! Sám si blbeček a můžeš si nadávat sám sobě ty duševní potrate!!!

   Vymazat
 24. Odpovědi
  1. Hezký článek-při vší úctě k mrtvým-to americký slouha a lokaj p.Pacner měl ve své podlézavosti na Gagarina,a na sovětskou kosmonautiku vůbec,jak jsme se v těchto dnech dočetli, samozřejmě jiný názor.Ten správný "mainstémový"!

   Vymazat
 25. Zajímavé proměny Indického běžce 13:54, 14:02, 14:34. Pokud je to jen jeden, tak co chvíli musí být "pod vlivem". Jinak "jev" Indický běžec (s doprovodem) těžko lze vysvětlit. Krom toho, že podíl postižených sníženým intelektem nese i ta nejvyspělejší společnost. Hitlerovské Německo to řešilo eutanázií. JiH

  OdpovědětVymazat
 26. Krásná vzpomínka, potěšila.

  OdpovědětVymazat
 27. Lidičky nehádejme se,neosočujme se snažme se porozumět i jiným názorům. Zpomalme tempo-čas stejně nedohoníme ani 150 km na silnici.Podívejte se co je těžkých-smrtelných nehod. Pravda je na nebi.Zastavme se a podívejte se na naše malé sluníčko. V lednu vychází kolem 8 hod na skutečném východě.Současně na západě svítí stejně veliký měsíc.Jak je to možné - ve školách se učí staleté bludy. V červnu slunce vychází na SSV a zapadá na SSZ. Jak je to možné. Přemýšlejme hlavou a nenechávejme se manipulovat prolhanými sdělovacími prostředky.Hledejme i jiná media.
  Země podle Véd a Ptolemaia je statická, ve formě disku. Až do 16. století, pozemšťané věděli, že Země není koule a statický. Ploty a minová pole našeho světa.
  https: //www.youtube.com/watch? V = -U-kW ..
  víš vůbec, že ​​raketa letí ve směru na severní pól a musí odtamtud vystoupit pouze skrz otvor ve stratosféře do blízkého vesmíru?!
  Většina populace upřednostňuje žít v matici lží a je velmi naštvaná, když se někdo snaží narušit jejich klid tím, že je vytáhne z matrice

  OdpovědětVymazat
 28. Nikdo zde nezmínil československou zásluhu a účast na kosmickém programu SSSR! Jenom začnu tím, že jak SSSR, tak USA v plné míře používali techniku a hlavně "vynálezy" a objevy Němců!! Dodnes se prakticky používá "motor" a stabilizace rakety A4 , která létala na Londýn a proč něco vymýšlet, když to šlo převzít, zdokonalit a používá se dodnes! První cesta Gagarina byla do Prahy a první kosmonaut jiného státu , než SSSR a USA byl občan Československa, Remek. My jsem SSSR úžasně pomohli, příkladně palivo bylo československým patentem , tehdy jenom vzorem a hlavně všechno tajné, protože kolem raket bylo tajné úplně všechno!! V ČKD kompresory se vyráběly speciální kompresory, které se používají pro plnění raket palivem!! Také spojovací a jiná "elektronika" byla německá a československá! Každý, kdo má nějaké technické znalosti, tak musí před Rusy smeknout klobouk , protože vyřešit všechny technické parametry, včetně výpočtů dráhy lodě a hlavně , nikdo netuší, co se muselo "vymyslet" jenom za materiály, které by odolaly teplotám a tlakům při kosmickém letu! Jenom bych zmínil , že let proběhl v automatickém režimu, což je při tehdejší úrovni elektroniky úplný zázrak! Byla to taková úžasná doba , éra Beatles a kosmonautiky, to se už opakovat nebude!! Také "šedesátá" léta bych vzpomněl, kdy se na československé filmy stály u pokladen kin v USA fronty!!! To nikdo z těch mladých neuvěří, co to bylo za dobu! Každá doba má svoje klady a zápory a něco vytrhávat z kontextu a vykřikovat, je značně duchovně spozdilé! O USA té doby , by se také nechalo napsat, co bylo kladné a záporné!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme pomahali... Vsecky zapadni valuty za vyrobu a prodej vsech exportovanych vyrobku /a nebylo jich malo/,z velmi uspesnych nasich tovaren a zlatych rukou nasich delniku sly rovnou a prave do ty velky budovy RVHP v Moskve.
   Nekdy nase vlada dokonce vyzebrala nejaky ty dolary zpet. SSSR si pak kupovali vse,co potrebovali i na ty druzice a Gagariny..A ten pak prijel a navstevu,za odmenu,ze sme byli tak hodny...Dobraci od kosti..
   Na vsecky strany i husakovci se meli velmi dobre z nas z nasi ceske tvorive prace....

   Vymazat
  2. Paw 12. dubna 2021 20:23, vy jste skutečně dokonale bez rozhledu, neznalý a nevzdělaný tupec. Mezi ČSSR a SSSR existovaly standardní, plně zúčtovatelné obchodní vztahy. Fabrika, kterou jsem byl za kvalifikovanou práci přiměřeně živen, část produkce do SSSR exportovala.
   Bylo to pro ni výhodnější, než odbyt kamkoli jinam, protože právě tam, byly dosahovány nejvýhodnější ceny. Stejně tak byly výhodné ceny odtamtud získávaných surovin, zejména barevných a drahých kovů i vzácných zemin, některých polotovarů a součástek mimo domácí sortiment. Ostatně byste měl vědět, do kdy nám Ruská federace, jako nástupnický stát SSSR, splácela dluh z dřívějších obchodních vztahů. Něco takového by nebylo možné, kdyby tyto vztahy nebyly přísně zúčtovatelné a zúčtované.
   Teď si také můžete přepočítat, jak se měli oni Husákovci dobře, když vezmete platy tehdejších ředitelů podniků, ministrů, poslanců a všelijakých těch tajemníků a porovnáte je s platy současných ředitelů, generálních ředitelů, prezidentů a generálů kde čeho, politiků a vládních činitelů, když sečteno jich všech je dnes málem dvojnásobek, než těch Husákovských. Pokud vám i tohle uniká, jste korunovaný. JiH

   Vymazat
  3. Mne by zajimalo ,co vsem tem procitenym obdivnym vzdychalum prinesl Gagarin, ze nekde lital 20km vysoko kolem zeme,ve skafandru a nikdo nevi poradne kde ,jake ukojeni maji ,ze Gagarin se bal ze nevyroste /to jsou vetsinou obavy trpasliku/a co ze lide u nas a na svete z toho meli. Komunisti jasali a tak lide byli na vitani zahnani do poctu z pracovist, jak to bylo obvyke na oslavy ,ktere lidstvu neprinesli nic uzitecneho, mimo desitky milionu k zaplaceni..A zdrazovalo se take a jak..Take na ty jejich komunisticke oslavy...Vsecko se potom zneuzilo na vojenske ucely.

   Vymazat
 29. Ačkoliv od té doby uplynulo 60 let nikdy nezapomenu na to, že v ten den jsme jako studenti byli na exkurzi v n.p. Fatra Napajedla a v době kdy jsme si prohlíželi výrobky tohoto podniku zazněla v místním podnikovém rozhlase píseň o majorovi Gagarinovi, kterou zpíval nezapomenutelný Gustav Brom. Tehdy mi bylo 21 let A dodnes si to živě pamatuji.

  OdpovědětVymazat
 30. Je dobré si uvědomit, že let majora Gagarina byl necelých 16 let od konce II.sv.války, kdy Sovětský svaz byl totálně zničená země.
  Úspěch socialistického zřízení byl pravděpodobně i začátkem provokací USA vedoucí ke Karibské krizi.........

  OdpovědětVymazat
 31. divim se ze kluci ze zdejsi antiruske sekce nehlasi ze gagarin byl vlastne usa obcan nebo alespon vychovam v us vesmirnem programu!111😀😁😂🤣😃

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20:12. Tak tihle kluci zatím asi ladí noty jak na to.
   Američani už přece hlásají, že první ve vesmíru byl jejich kosmonaut...

   https://www.facebook.com/usaporusski/posts/2905630063057894

   Vymazat
 32. Lidi ja vam nemuzu radit mne to nebavi ,ale jdete nekam do prirody, k rece, do lesu a udoli a kaslete na ty panaky , ktery si elity na vas nastrazi..
  Pozorujte denne sve deti ,jak se vyviji a rostou, to je nejlepsi co nas svete mame...S nimi zazijete ty nejhezci chvile a cistou radost..To je proc jste na svete..
  /Wise up/.

  OdpovědětVymazat
 33. Paw 13. dubna 2021 5:22 a 11:18, jistě, budu chodit do přírody, věnovat se dětem a přehlédnu, že všech možných "managerů", nepostradatelných politiků a úředníků je málem dvakrát tolik než za Husáka a navíc, že si nadělíli, vedle honosných názvů funkcí, až desetinásobně a víc vyšší platy, než měli podobní za Husáka.
  To jste nevyvrátil, zatímco kvičíte nad náklady státní návštěvy, nad tím že jste nebyl zván k jedněm oslavám a k jiným snad nucen, kvičíte nad tím, že úspěch vědy a techniky byl slaven, jako by podobný nebyl slaven kdekoli jinde ve světě. Kvičíte nad tím, že jste jen tak, beze všeho, nesměl být vyhozen z práce, nad tím, že nějaký čas existovali lidé s nepatrným důchodem, když nebýt komunistického režimu, mohli nemít žádný.
  Hádám, že hořekujete nad tím, že jste se neuplatnil a neprosadil tak, jak jste si představoval, že jste záviděl lepší pozici jiným, že svůj neúspěch, namísto na vlastní nedostatečnost, svalujete na režim. Že jste málo schopný, dokazuje sama úroveň vaší argumentace. To, co na předchozím režimu bylo skutečně špatně, to vám uniká. JiH

  OdpovědětVymazat
 34. Ja nic nevyvracim,to bych si vsiml.
  Ja o voze a vy o koze.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.