Reklama

pondělí 12. dubna 2021

Interview s Andranikem Migranjanem: Vnější chladnokrevnost by neměla vyvolávat u Západu iluzi možnosti nekonečných provokací. Rusko je připraveno hrát bez pravidel.

Alexej Kravcov

12. 4. 2021    cont
Poslední zahraničněpolitické události vyvolávají historické déjà vu, narážku – Josif Stalin podepisuje smlouvu s nacistickým Německem Hitlera a současně připravuje svou zemi k nevyhnutelné velké válce, a snaží se situaci nerozdmýchávat. Nyní o spolupráci se Západem přátelsky mluví hlava MZV Ruska Sergej Lavrov, ale zároveň Ukrajina stahuje vojenskou techniku k hranicím s Ruskem, USA jí v tom pomáhají, v Estonsku zatkli ochránce lidských práv Sereděnka, Litva prodlužuje dobu věznění Meljovi, v Lotyšsku blokují ruské televizní kanály atd.

Svým pohledem na situaci se s "Vašimi zprávami" podělil politolog, historik, profesor MGIMO, jeden z nejvýznamnějších amerikanistů Ruska, autor spousty vědeckých publikací a knih Andranik Migranjan.

Putin dlouho přijímá rozhodnutí, ale působí velmi rozhodně.

Kritizoval jsem všechny ministry zahraničních věcí Ruska, včetně Jevgenije Maximoviče Primakova, a samotný rezort. Ale kritiky Lavrova se zdržuji. Je to můj spolužák, to vyvolává určité etické problémy.

Ve prospěch Sergeje Viktoroviče řeknu: jsou hlavy států, které mají v oblibě zahraniční politiku a které ne. Například, Obama ji neměl rád. Proto všichni ministři zahraničí jeho administrativy byly nevýrazné, nepochopitelné, bezvýznamné osoby (od 21. ledna roku 2009 funkci ministryně zahraničí v administrativě Obamy zaujímala Hillary Clintonová, a od 13. února 2013 John Kerry, pozn. red.). Putin má zahraniční politiku v oblibě. Proto dnes máme výrazného ministra.

Co se týče podstaty dotazu. Dokonce reakce Putina na arogantní prohlášení Bidena mluví o tom, že Rusko má svou dobře promyšlenou linii vystupování. Dokud nejsou červené linie překročeny – budeme předvádět chladnokrevnost. To vůbec neznamená, že vnitřně současná situace Moskvu nerozhořčuje a nevytváří problémy v mezinárodních vztazích. Hlavně bych všem radil, aby se nepoddávali iluzím, že v Rusku se nikdo nepřipravuje k důležitým a rozhodným činům. Tak vidím situaci. Mírové tóny v hlasu Lavrova nesmí mást. Hlava MZV dokonale rozumí všem výzvám.

Bezpočtukrát jsem říkal, že Američané si dávají za úkol zlomit a odepsat Rusko před rozhodující srážkou s Čínou. USA skutečně předpokládají, že Rusko je možné neutralizovat nebo udělat ho blízkým Americe, a tím nepřipustit jeho spojenectví s Pekingem. Ale příznačnou zvláštností Putina je schopnost dlouho přemýšlet a manévrovat, než přijme definitivní rozhodnutí. Když přijme rozhodnutí, ruský lídr působí velmi rozhodně.

Už v roce 2014 měl Putin proměnit Ukrajinu na suchozemský stát.

I když někdy, jak se mi zdá, není Vladimír Vladimírovič připraven dotáhnout započatou věc k logickému završení. Krym - samozřejmě, ano. Ale nějaké kousky Doněcka, Donbasu - tam není jasné, o čem to je.

Tehdy, v roce 2014, jsme měli realizovat projekt Novorossii. Vyjít k Podněstří, osvobodit je z blokády ze strany Moldávie a Ukrajiny. To by odstranilo velké množství dnes existujících problémů: od dodávek vody na Krym po úvahy o tom, zda budou natovské lodě pronikat do Azovského moře? Bylo třeba změnit Ukrajinu na suchozemský stát, když by byl zbaven přístupu k Černému moři.

Tehdy jsem se nacházel v New Yorku a pozorně jsem sledoval americkou reakci. Všichni měli pouze jednu otázku - kde se Putin zastaví? Bude to pouze Novorossija? Kyjev? Dojde Putin do Lvova? Nebo budou do sféry zájmů Ruska zahrnuty rovněž Polsko s Pobaltím?

Odpovím slovy Jakova Kedmi, který nějak řekl: "Pokud Američané ve své sebejistotě, úpornosti, hulvátství překročí určité hranice, tak à la guerre, comme à la guerre - ve válce, jak ve válce".

Tehdy nebude Rusko ničím svázané a morálně svobodné. Je to velmi důležitá věc. Velmi. Taková "odpoutanost" bude znamenat hru bez pravidel. Hra S námi bez pravidel, i my budeme hrát bez pravidel. A nyní se všichni dostali velmi blízko k této hranici. Připomenu slavný výrok Putina – a k čemu je nám svět, když by v něm nebylo Rusko?

Kupodivu, nynější situace je v mnohem větší míře zkouška zralosti pro americkou administrativu. Myslet si, že tlak a urážky Ruska mohou být nekonečné, je hloupé. V konečném důsledku Rusko začne působit v mezích svých možností. A tyto meze jsou velmi, velmi rozsáhlé.

Když se nyní administrativa Bidena snaží postrčit ukrajinské vedení k rozpoutání nového bojového střetu v Doněcku, vznáší znovu otázku Krymu, která se dostala v Americe za Trumpa do stínu, když ten ještě v době své volební kampaně prohlásil, že Krym je Rusko, co tady říci, (administrativa Bidena) volí primitivní a hazardní cestu. Reanimace starých, zdálo by se, v pokoji odpočívajících idejí o alianci demokracie proti "autoritativním režimům" - přitom však samotná demokracie prožívá nejvážnější krizi za 30 let - vypadá archaicky.

Je zjevné, že, hulvátské chování USA, zřetelná demonstrace Amerikou přání zadusit Rusko, uskutečnit změnu režimu v Moskvě, mocná podpora ruské opozice, delegitimizace našich orgánů postrkují Putina k rozhodným činům.

"Americká" otázka roku 2014: jsme s to ochránit Tallinn, Rigu a Vilnius, riskovat Chicago, Boston, New York, Los Angeles? je i nyní bez odpovědi


Nikoho nechci strašit, ale chci připomenout, že v roce 2014 takové listy jako Foreign policies, Foreign affairs, National interest často psaly, a prakticky ve všech důležitých talk show v americké televizi mnozí analytici říkali: "Co jsme to napáchali? Proč jsme museli přijímat do NATO tyto nevyzpytatelné země (jde o Lotyšsko, Litvu, Estonsko, pozn. red.)? Bohudík, že jsme tam nepřijali Ukrajinu a Gruzii. Jinak bychom kvůli Ukrajině a Gruzii museli vést jadernou válku s jadernou velmocí. Že bychom se zmýlili? Zdálo se nám, že Rusko je slabší a nikdy se nevrátí do kategorie těžké váhy ve světové politice. Bylo možné mu odebírat vše, co špatně leží. A tak si zadávali tehdy Američané sami sobě otázku: jsme s to ochránit Tallinn, Rigu a Vilnius, riskovat Chicago, Boston, New York, Los Angeles? ? K těmto otázkám nebyly jednoznačné odpovědi. Nejsou ani nyní.

Řinčet zbraněmi Američané umí jako nikdo. Na vedení lokálních válek jsou také velcí chlapíci.

Přitom však všechny lokální války, možná, kromě Grenady a Jugoslávie, zahájené jimi po druhé světové válce, Amerika prohrála.

Nikdy nevedla důležitou válku s významnou armádou a významným protivníkem. Jak říkala moje vnučka, dokud byla malá: "Dostanou takovou odpověď, že se jim hlava zatočí".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

21 komentářů :

 1. Tak tohle mluví o tom jaká je skutečná situace. Ano ta příležitost byla a pokud budou banderovci blbnout, bude to nová příležitost. Možná i pro Poláky, Maďary a Rumunsko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nasledujici sem sice nepatri, ale myslim ze je dulezite,abste to vedeli, a je to zase o Klausovi, taukze:

   """"Fialo, nezapomeň teď na tom vašem sjezdu ODS rozšířit program o důležitý bod, a tím je vrácení 340.000.000.000,- Kč do důchodového fondu

   Důležitý bod je vrácení 340.000.000.000,- Kč do důchodového fondu, které si tehdejší ministr financí z ODS Klaus vypůjčil z důchodového fondu, na dobu 1 roku. Slovy: jednoho roku. To jste byli ve vládě ODS, s ODA a lidovci.  Nejen, že jste důchodcům nic nevrátili za rok, ale nevrátili jste to ani za další 3 vlády premiérů Klause, Topolánka a Nečase. A žít z peněz jiných a nevracet, je na úrovni darebáků a vrcholného houmlesu, vyhnisů a vyžírek, které následující roky hrají mrtvého brouka, a není jim vůbec nic blbého.
                                                              
   Věřím Fialo, že se jako poctivý modrý plotňák z Moravy, postavíš čelem ke svým věřitelům, tj. důchodcům, a společnými silami v ODS začnete splácet tyto peníze a vrátíte je během jednoho roku, tak jak to váš guru původně sliboval. Vrácením 340.000.000.000,- Kč přinese ODS víc volebních hlasů jak blbé žgryndy delegátů ODS na tomto sjezdu o demokracii, a že Babiš vzal neoprávněně dotaci 50.000.000,-Kč na Čapí hnízdo. To je 6.800krát méně, než si vypůjčila ODS tehdy od penzistů. A nezapomeňte na úroky z prodlení. To taky nebude žádných 20 korun.
    
   K tomu Ti dopomáhej celá členská základna ODS, Bůh a všichni, kteří tu ODS ještě volí, včetně těch, kteří z ní utekli jinam.
    

   Vymazat
  2. Babiš na ten nátlak tuto dotaci vrátil.Proč se o tom nikdo nezmíní?

   Vymazat
  3. Koalice odeesáků a tří dalších přívěsku se označuje SPOLU. Myslím, že by mohli šířit slogany jako SPOLU vás okrademe nebo SPOLU vás necháme viry zabíjet. Dobrý, ne?

   Vymazat
  4. Myslím, že výstižnější je: Spolu do lochu půjdeme...

   Vymazat
 2. Dedku, pokud jsi na to prisel az teprve ted, tak.....ale no nic, stary lide jsou nekdy pomali v chapani

  ohledne Amerosvetove nadrazenosti, ta vznikla az se Amici vzpanatovali z lekce ve Vietnamu, nekdy za vlady Clintona, kterej byl uzasne mazanej, a vytah Ameriku zpet na slunce

  No pak Bushove, starej Bush ktery mel problemy s Izralem, toti se kamaradil se Saudama, a odnes to vlastne jeho syn mladej Busch ktereho priletel do Kongresu "zervat" celej Knesset, a zacala doba dvojcat a ruznych invazi do Levanty - tedy konecna likvidace Iraku (kterou jeho tata tenkrat odmitl udelat, a dokoncil to mladej) pak prisla na radu lybie, a potom to mela bejt Syrie, kvuli finalizaci Golanskejch vysin, ktere ted ma a nepusti Izrael. Ovsem to bylo na Rusy moc, a udelali co udelali, a pak aby Amiky opravdu presvedcili ze maji taky poradny klacek za zady sebrali si zpatky Krym, a Amici mimo prskani, neudelali nic, takze.... Mas pravdu, valka nebude, Rusko se nerozlozi, Cina taky ne, a ted dokonce i Iran ktery se ke kitajcum pripojil, se misto kecani od ajatolahu taky mozna pochlapi, a a a

  OdpovědětVymazat
 3. Neřekl bych, že Amerika války prohrála. Třeba Irák je úplně na sračky, ale USA tam těží ropu. To je válka vyhraná a právě proto ji vedli.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V prve rade je treba definovat, co je to Amerika. Pokud jde o korporace, ktere tento korporatni fasismus ridi, tak zadna valka nebyla prohrana. Leda ta, ktera byla vyhrana moc rychle, na ktere se nestihly poradne napakovat. :)

   Vymazat
 4. 17:38. No ono to tak jednoznačné není.
  S Američany válčili především Britové a při všech vyhradách k nim a zejména s pohledem co se z nich stalo dnes, tak Britové byli vždy velmi dobří vojáci, bez nich by USA i v 2 světové válce dopadly prachbídně.
  A dále, ono nejde jen o ropu, ale uSA vždy šlo i o světové vládnutí a tam ta jejich válka dopadla s dlouhodobého hlediska dost prachbídně...

  OdpovědětVymazat
 5. Nic nemění na tom, že existuje komplexní dokument o tom, jak USA více jak 200 let terorizují a masakrují svět. No a čeho dosáhli? Vyrostl jim neporazitelný nepřítel, tedy Rusko a Čína. A právě síla obou velmocí dominuje nad kácející se USA astronomicky zadlužené a schudlé. V USA je 10 % obyvatel, kteří se mají velice dobře, prostě žijí si nad poměry, ale 90 % žije v bídě a jsou na tom hůř než v Rusku. A také se nemluví o slumech kolem velkoměst, kde ti bezdomovci bydlí v papundeklových brlozích, a k tomu jich umírá nejvíce na světě na covid-, který vlastně sami vymyslili. To je ona First Americka?. Dnes když se ptali loutky CIA, ministra zahraničí Korčeka na tiskové besedě, co se děje na Ukrajině, prohlásili i s ministrem války Naďem, že akorát Rusové stahují svá vojska k hranicím Ukrajiny a tak provokují, ale že NATO a zejména žoldnéři USA přistávají na ukrajinských lezištích vyzbrojení do války, o tom ani slovo. Co pohledávají americké a NATOvské vojska na Ukrajině, když Ukrajina není členem NATO????

  OdpovědětVymazat
 6. Nemyslím, že Putin chce hrát ve světě první housle. To je přece nesmysl. Rusko bude prosperovat ve světě bez válek úplně bez problémů. Má úžasné přírodní bohatství, obrovskou rozlohu s teplými i studenými moři, dostatek prostoru k vypěstování vlastních zemědělských produktů, vzdělané odborníky ve všech oblastech vědy a techniky, obdivuhodné umělce, kvalitní armádu, která to vše dokáže ubránit. Oni nepotřebují války, je války brzdí. Pokud tohle nepochopíme my, bude konec s námi, protože Rusko má co dát jak Západu, tak Východu. Svět se přesouvá na východ a Evropa ve své nadutosti má dnes ambice stát se zadním dvorkem zeměkoule. Stačí se podívat na zvládání koronaviru. Jsme zvykli, že se dá krásně žít bez vynaložení patřičného úsilí. To nemůže trvat věčně.

  OdpovědětVymazat
 7. Marně hledám nějakou vítěznou válku amerických supermanů
  po roce 1945. Zato v béčkových hollywoodských sračkách vyhrají vždy a "zachrání" svět před padouchy. Hollywoodem vytvořeným mýtům o neporazitelnosti americké armády a jejich vysoce morálních cílech při válečných taženích věří už snad jenom hodně naivní pošetilci. V pozemních válkách, které rozhodují o konečném vítězi válek, dostali vždy na prdel. Jediné v čem byli "dobří" bylo bombardování slabých soupeřů z bezpečné výšky, a to až do doby kamenné. Napalmem, ochuzeným uranem či jedovatými aerosoly.... Jenže války rozhodují pěšáci. Síla americké armády spočívala v technice, jejich vojáci vždy stáli za prd. Umějí házet bomby a střílet rakety na dálku ze svých klimatizovaných bunkrů, ale vypněte jim proud a budou namydlení. V bojích muž proti muži na co šáhli, to prohráli a všude dostávali na prdel. Teď to bude ještě horší. Nic tak nedemoralizuje tvrdé chlapy, jako politicky korektní agenda s její "rozmanitostí" a "začleněním". Je fajn, že budou ztrácet čas takovýma hovadinama a budou měknout a měknout. Ukrajina by si to, dříve než se nechá zničit, měla uvědomit. Protože americká záruka se rovná nule. Transsexuální a v zájmu rozmanitosti rtěnkami, koňskými ohony a pavími pery zapíchnutými v řiti zkrášlená a napomádová americká armáda je tak dobrá na kulisu v Hollywoodu.

  OdpovědětVymazat
 8. Rusko hraje o čas, čím více ho bude mít, tím bude silnější. Válka není v jeho zájmu a i tam, kde zasáhnout muselo, aby odvrátilo velké hrozby, zasáhlo velmi efektivně a promyšleně. Sankce a obchodní válka ho nezlomily, ale učinily ho více nezávislým a sblížily ho s Čínou a dalšími zeměmi se silným potenciálem růstu. Bohužel metoda odstrašení západních nájezdníků a dílčích řezů nemusí fungovat, pokud na druhé straně přibývá šílenců a jejich zoufalých slouhů, což se právě děje. Ukrajina je rozvrácená země, která už může nabídnout jen životy svých lidí ve válce proti Rusku za cizí zájmy. Naplňuje se US strategie sanačního pásu od Baltu po Černé moře, kdy národy dotčených zemí nemají pro US huny větší cenu, než potrava pro kanóny v novém "Drang nach Osten". NATO je zločinné spolčení a účast v něm je hanbou ČR. Budeme opět přihlížet dalšímu vraždění ve jménu vylhané "svobody a demokracie" ? Ne, tentokrát se snadno můžeme stát cílem podle pravidla "spolu kradli, spolu visí".

  OdpovědětVymazat
 9. NATO se rozšiřuje stále více na východ.Posledních šest let provádí cvičení u hranic Ruské Federace.
  Když Ruské vojska cvičí na svém území,tak reportéři ČT kviči o život.Český národ byl vždy národ řiťolezu. Ještě budeme prosit Putina o Sputnik V. Doufám že zapomene na Rusofoby - naše ministry.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zapomínáš na jednu drobnost chlapče. Jediný Putin se tě zastal v Davosu 2021 a zachraňoval ti pr..l. Proto nemají rádi Rusko a Putina. Ostatní odsouhlasili zlatou miliardu. Jinak řečeno, tvoji pomalou a jasnou likvidaci. Překážíš na této planetě! Přečti si Davos 2021 a pochopíš. Umřeš určitě dříve bez Rusa a tím se ti splní alespoň tvůj sen. Nás vždycky zradil západ. Mnichov a pod.

   Vymazat
 10. Dluh jim nedělá žádné starosti, ty musí mít držitelé doláčů. Protože kde nic není ani čert nebere. Pokud je bude většina používat jako pomněr v obchodování, budou z každého pohybu něco mít. Velký příjem jim také plyne z pohybu na burzách. Na změnu se už připravují a to ušáky přivádí k šílenství.

  OdpovědětVymazat
 11. Moc dobře vím že na to nemají a jen si před světem hrají na supermany a jejich „nepřátelé" to moc dobře ví.

  OdpovědětVymazat
 12. statecnost Amiku v roce 1972? kdyz Nixon ukoncil valku ve Vietnamu bylo v Kanade a Mexiku kolem 100 000 zbehu z US armady, a pak dostali pardon

  OdpovědětVymazat
 13. Ano možná hraje o čas, ale ve skutečnosti hraje o svou budoucnonost. A pánové, koho z Vás zajímá to co bude po VÁS? ,Ani supe kryty Vás nezachrání. POŽERETE se v nich mezi sebou!!!!

  OdpovědětVymazat
 14. Jak rekl spici prorok Casey…..zachrana lidstva prijde z Ruska!!!
  https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=4OlMHAgXgXI
  Západ hraje VŽDY bez pravidel jenom ve svůj prospěch.

  OdpovědětVymazat
 15. Václave, mám za to, že těch krytů už nikomu moc nezbylo...

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.