Reklama

sobota 17. dubna 2021

Konec dvojí kvality potravin? Ani omylem!

Ivan David

17. 4. 2021
Senátoři zbavili návrh novely Zákona o potravinách jeho smyslu, totiž možnosti více uplatnit české potraviny v nadnárodních řetězcích, které ovládají 80% maloobchodu s potravinami. Aby ovšem vzbudili dojem pozitivního výsledku, tvrdili, že byl vyřešen problém dvojí kvality potravin.
To, že naši občané mají potraviny horší kvality, je srozumitelné pro každého, a pro každého ponižující, tedy ideální téma pro politickou agitaci ve veřejnosti, a získávání politických bodů. Však se také k této snaze mnoho politiků hlásilo.

Někteří více méně s upřímností a naivitou, u jiných převládala snaha levně se ukázat v lepším světle. Argumentovalo se naprosto oprávněně například tím, že na Západě je Coca-Cola slazena cukrem, zatímco v České republice a jinde na východě, levným kukuřičným sirupem, samozřejmě s jinou výslednou chutí. Totéž platí pro dlouhou řadu výrobků „ve skle“ a v plechovkách. I tam, se pro domácího spotřebitele v ČR vystačilo s podřadnými surovinami.

JENŽE… dvojí kvalitu tohoto typu lze prokazovat jen u výrobků, které jsou na obou stranách hranice označovány jako stejné. Jenže existuje spousta potravin které nejsou originálně zabalené – a tam srovnání pro úmyslně nízkou kvalitu uplatňovat nelze. Jde především o dva zdroje původu takových potravin. Jednak jde o potraviny, které jsou zemědělskými přebytky na Západě Evropy, tedy jsou neuplatnitelné na tamním trhu. Za socialismu ČR se vyvážely nejžádanější části jatečných zvířat na Západ, teď nám to Západ laskavě „vrací“, posílá k nám maso, které se na Západě neprodá. Ale hlavně kvalita klesá skladováním, zamrazováním a přepravou tisíce kilometrů- u masa, skladováním a přepravou u brambor, přepravou u zeleniny a také podtržením (předčasnou sklizní) u plodové zeleniny a rychle zrajícího ovoce. Produkty z blízkého okolí ztrátou kvality takto netrpí. Není maso jako maso, nejsou broskve jako broskve, je to dvojí kvalita s níž tento zákon neudělá nic, ačkoli jde o mnohem větší objem produktů než originálně balené potraviny.

Ještě horší je to s dovozy z mimounijních zemí. Tam přes lživé proklamace selhává kontrola kvality (formálnost posouzení, nedostatek kapacity, korupce). Takže se používá mnohem více pesticidů, umělých hnojiv, antibiotik, ale také hormonů, které jsou v EU zakázány, a používají se zakázané postupy a technologie konzervace a zpracování. Zdánlivě jde zatím (při stálém růstu) o malé objemy. Když jsem profesorovi ekonomie ze Zemědělské univerzity sdělil informaci o množství tun hovězího z Jižní Ameriky, řekl, že při přepočtu na počet obyvatel EU to jsou dva obědy za rok. Expert z Ministerstva zemědělství mě však ujistil, že většina toho objemu ovšem skončí právě v ČR, přestože hovězí vyvážíme (při poklesu spotřeby o 70% za 30 let). Dobytek se nažene na zaoceánskou loď, tam zabíjí, zpracovává, mrazí a odpad hází do moře. Je to ve srovnání s domácí produkcí dvojí kvalita nebo ne?

V přehlídce mimořádně trapných vystoupení při projednávání Zákona o potravinách vynikl v souvislosti s dvojí kvalitou poslanec Prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc. (TOP09), který za řečnickým pultem mával lahví Kofoly: „ Je dobře, že se podařilo vyřešit dvojí kvalitu potravin. Je dobře, že tady ta Kofola, kterou piji já, je to česká potravina, každý si může kupovat Kofolu, nikdo mu v tom nebrání, nemusí si kupovat Coca-Colu, bude stejnou Kofolou kdekoliv, bude ve stejném složení, ve stejné kvalitě a já jsem za to vděčný.“

K podobnému výkonu se vzepjal poslanec MUDr. Milan Brázdil (ANO), který prosadil komické doprovodné usnesení ve znění: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky doporučuje občanům České republiky nakupovat potraviny a výrobky vyrobené v České republice." Patrně mu uniklo, že občané mohou nakupovat jen to, co obchody nabízejí. Pokud zahraniční řetězce v ČR určité zboží domácí provenience nenabízejí, jsou takové výzvy, řekněme, plané. Navíc mu uniklo, že je podstatný rozdíl mezi „českou potravinou“ podle návrhu tohoto zákona a „potravinou vyrobenou v České republice. Možná chtěl podpořit svého šéfa, jehož Agrofert do potravin „vyrobených v České republice“ suroviny dováží, a to ne vždy právě špičkové kvality.

Vraťme se ještě k baleným originálním potravinám. Co o nich říká zákon a jak je „zakazuje“? § 10 (1) říká: „Na trh je zakázáno uvádět potraviny… g) označené zdánlivě totožně s potravinou uváděnou na trh v jiném členském státě Evropské unie, ačkoliv potravina uváděná na trh v České republice má odlišné složení nebo vlastnosti.“ § 17 definuje přestupek „f) poruší zákaz uvádět na trh potraviny podle § 10 odst. 1“, konečně § 17f říká: „Za přestupek lze uložit pokutu do a) 1 000 000 Kč, jde-li o přestupek podle § 17 odst. 1 písm. g)“. Maximálně jeden milión korun je vůbec nejnižší sazba za nějaký přestupek, kterou zákon uvádí.

Takže: Výrobce trochu pozmění etiketu a tvar sklenice, uvede jiné složení mikroskopickým písmem a výrobek umístí na trh v ČR. V té situaci by měla laboratoř provést analýzu a někdo podat žalobu a u soudu prokazovat, že pozměněný výrobek se opravdu tváří jako totožný. Soud se může táhnout léta. Obchod mezi tím utrží desítky miliónů a nakonec možná zaplatí zlomek maximální částky 1. mil. Kč za „přestupek“ Mnozí jsou ovlivnitelní, laboratoře, státní zástupci, znalci, soudci. Kdo by stál o potíže…?

Tak to je ten „konec dvojí kvality“.

37 komentářů :

 1. Bojovat za pravdu o stavu dovážených potravin , jejich kvalitě a řešení problému bez zkušených kontrolních národních orgánů,které by byly schopny zkontrolovat alespoň 20% dovozu je podobné manipulaci s rodokmenem prince Filipa. Ten není ani rodem Mountbaten,ani Dán ani Řek ale Skot což mu bylo dáno rozkazem. Ve skutečnosti je po meči potomkem Německého šlechtického rodu. Tato informace byla ale utajena v rámci snahy nenaštvat Britské protiněmecky naladěné občany - v době kdy se schylovalo ke sňatku královny Alžběty. Nic proti Filipovi a urozené šlechtě v Anglii kterou prý miluje velká většina televizních diváků v ČR. Asi proto se ani váha a počet informací o šlechtě a Filipovi nedá srovnat s informacemi o manipulaci s potravinami dováženými do ČR. To v řadě případů umožňuje zničit naše menší zemědělské výrobce,protože nestačí cenám dovážených a dotovaných potravin s jejichž cenami se pak dělají psí kusy až oči přecházejí. A naši politici sedí v senátu a na to manipulativní svinstvo proti b ezpraným občanům ČR zcela kadí.

  OdpovědětVymazat
 2. Vladly jedna dve rodiny z Nemecka vsude. I bulharum se dodal nemeckej princ. Tak nic nebylo problem.
  Car a hlavne povestnej a uzitecnej idiot,s opravdu velkou pomoci germanske manzelky, delali co mohli na rozvrat Ruska, byli spravna obet ,aby dodanej bolsevik mohl bejt ten nejzavilejsi nepritel.
  A potom ,aby byl duvod na zbrojeni za ucelem,aby zase doslo na Rusko a po zasluze jeho potrestani,Rusko musi bejt zkratka furt trestany..
  Ale co cert nechtel, Stalin se vzpouzel,to cely odstranenim Trockistu,prekazil a zrusil.
  Tak nebyl a nemoh bejt chvalenej..Prekazel v planech, ani odstranit takovou "prekazku" nebylo mozny a naopak, zloduch odstranoval spojence/agenty zaplaceny ze zapadu v SSSR ..
  Tim se prave svet zase nevyhnul ty druhy valce.
  V tom smyslu byl opravdovej valecnej zlocinec..
  Ale zase ,taky to nebylo k zahozeni, kdyz napomoh a tak zavinil dalsi valku a to se rovna vzdy gigantickym ziskum mimo ovladnuti temer celeho sveta..
  Vyziva populace je vzdy zase jednim z tech prostredku...

  OdpovědětVymazat
 3. Osobně je mi velmi líto,že návrh neprošel. Jsme to,co jíme. Většinu potravin v místních marketech považuji za lepidlo. Bohužel trh řídí poptávka. Doufám,že se v budoucnu mladí vzpamatují. Kéž by regály dovážených sra*ek zůstaly prázdné ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mladí a vzpamatují ? Asi jste upadl. A přitom by stačilo tak málo - týden nejít do supermarketu.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Lehce provokuji místní :D Pane neznámý,nevměšujte se do slušné diskuze. Až se vyléčíte,můžete psát i psychicky stabilním uživatelům. Vaši diagnózu známe.

   Vymazat
  4. Pro pana 8:50
   Jen bych se přimlouval za podporu studenta pod nickem Unknown. Od havloidů dostal na starost Novou republiku. Nechte ho ať píše. Zabloudivší sem čtenář si sám udělá obrázek jaké jsou to hovada. Je užitečnej.

   Vymazat
  5. Pro pana 8:50
   Jen bych se přimlouval za podporu studenta pod nickem Unknown. Od havloidů dostal na starost Novou republiku. Nechte ho ať píše. Zabloudivší sem čtenář si sám udělá obrázek jaké jsou to hovada. Je užitečnej.

   Vymazat
  6. pro 8:58
   Máte na mysli v supermarketu v Německu, nebo v supermarketu v Česku ? Dvojí kvalita. O tom je článek. Slušelo by se dodat, že nějaká Jourová slibovala jak se zasadí o zrušení dvojí kvality potravin. Z toho usuzuji, že to existuje a v Bruseli je to všem známo. Zároveň také chápu tu Jourovou, že její slavná věta "Nedopustíme cenzůru, ale také nesmíme dopustit, aby si každý psal, nebo říkal co si myslí" tu chuděru tak vysílila, že na nějaké plnění slibů už jí chybí síla.

   Vymazat
  7. mikkeshi, ve všem máte pravdu.

   Vymazat
 4. "Konec dvojí kvality potravin? Ani omylem!" a aby bylo potvrzeno, že jsme na šrot od našich "západních přátel" již za více jak 30let uzpůsobeni, budeme odebírat i vakcinační šrot, který ten "úžasný západ" (kam prý patříme) by jinak vyhodil. Politici prý pracují prý pro zdraví občanů
  této země ......Toto tvrzení už je tak za hranou, že lze pouze konstatovat "Chce se mi bl-ejt, velebnosti"

  OdpovědětVymazat
 5. Je německé rčení asi tohoto smyslu: Každý se narodí pitomý, ale někdo se do smrti nic nenaučí. ¨
  Když pak vidím, kdo všechno občanům a státu škodí a přitom dotyční jsou ověnčeni tituly, které (většinou) pitomost vylučují, je vidět rozsah korupce a míra různých osobních dílčích závislosti lidí působících v politice.
  Vzorovým případem je pan premiér, zainteresovaný na prosperitě svého, jen dočasně odloženého majetku. Je také vydíratelný díky dotačnímu moru z EU.
  Tento zákon o potravinách byla poslední kapka, kterou ztratil mou důvěru.
  Tou předposlední kapkou je jeho podivné řízení očkování proti covidu. Vakcín prý máme zoufale málo. Vláda nám předvádí statečný boj o desetitisíce dávek navíc, o pár týdnů se posunuje druhá dávka.. A přitom pan premiér odpovídá za nesmyslné strašení a tlačení do očkování těch lidí kteří už covid prodělali, nemají zdravotní potíže, a nemají tedy žádný důvod s očkováním spěchat. Těchto lidí jsou miliony a pomohlo by, kdyby jen část z nich očkování odložila. Ale pan premiér už vykládá o přeočkování v příštích letech! Nevím, jak dalece se nechal ovlivnit bludy svých poradců a bludy z EK o tříměsíční imunitě po nemoci nebo co ho vede k tomu že mluví stejně jako představitel firmy Pfizer.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hakarle 17. dubna 2021 8:35, těžko pochopit, proč rozvíjíte úvahy o tom zda, kdy, jak a čím proti Covid 19 očkovat populaci. Cokoli o tom víte, víte zřejmě pouze z doslechu. Když vaší profesí, vzato podle vámi spáchaného textu, to jednoznačně není.
   Dovolím si vám poradit. Virus notoricky známé chřipky, (nějak příbuzný se SARS Cov-2), která je naštěstí výrazně sezónní mutuje natolik, že každoročně je odhadována varianta, která převáží a podle toho je připravena protichřipková vakcína.
   A to ta obyčejná, sezónní chřipka zdaleka není tak infekční, nenese tu míru smrtnosti a zdaleka nezanechává tolik a takových následků těm, kteří ji prodělali. Jedno je ale jisté, prodělání chřipky nezanechává pro její další mutace imunitu stejně, jak je prokazováno i u Covidu.
   A vy z tak prosté záležitosti děláte bramboračku. Co vás k tomu vede? JiH

   Vymazat
 6. Tady selhává všechno. Kontrola kvality a vracení zboží, které neodpovídá /Coca Colu takto ošizenou nebrat/, selhává naše unijní politika, nechtějí naši politici, kromě SPD, odmítat nám škodlivé sviňárny, které tam ti idioti vymýšlejí. Je to ubohost a hnus. Pryč odtud, jak ještě dlouho?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TY jsi Indický běžče opravdu nenapravitelný hlupák. Copak nečteš, co nám sem ze Západu posílají za sračky? To seš opravdu tak vymletá hlava, že věříš reklamně víc než svému jazyku, nosu , žaludku, střevům a odborným článkům zasvěcených lidí. Jsi opravu tak velký blbec?

   Vymazat
  2. Indiáne to můžou paraziti. Většině co pracuje za třetinové mzdy v motrokárnách prostě na to nezbývá. Jinak za soudruhů jak se můžeš ze statistiky dozvědět, byla spotřeba masa na občana vyšší než dnes. Proč asi.

   Vymazat
 7. Je to špatné že se nic nebude dělat k nápravě navíc u nás je to nekvalitní a dražší.

  OdpovědětVymazat
 8. Pane Indický běžec máte tam chybu maximálně ze slušnosti můžete napsat "Já a moje manželka Sputnik nechceme"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že se namáháte marně. Psychopat Indický běžec se slušnosti nenaučí a ani neučit nechce. Nahrazuje nedostatek argumentů nadávkami a urážkami. Proto je soustavně mazán a v příští verzi Nové republiky bude mít zablokovaný přístup do diskuze. Podobně jako jeden či dva ze zdejších Unknownů. Nejl=pe je na tyhle blbečky nereagovat a redakce čas od času diskuzi od jejich hulvátství vyčistí. Uvědomte si, že jde o typické protofašisty, rasisty a násilníky s vymytými hlavami propagandou, o pátou kolonu v našem národě.

   Zkrátka, prosím, neztrácejte s nimi čas a energii.

   Vymazat
  2. 10:09
   Na tebe ty dobytku, je sprosté slovo málo, tebe za vlastizrádnou činnost zde zavřít na deset let tvrdého kriminálu, ludro. Ať napíšu sebevíce slušný příspěvek, vždy bude tebou zmrde smazán !!!!
   Ta další "" verze"" tady té sračky nějak dlouho trvá, počkej zmetku po volbách, tam ti Piráti zavřou držku, a celému místnímu proruskému osazenctvu! Velice rád se připojím !!

   Vymazat
  3. Toto je ukázka jeho chování, slovníku, názorového světa. V diskuzi ho chce zachovat jen JiH, kterého podezřívám, že je diskuzní flagelant a masochista.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  5. JJJ, a všimněte si toho, jak fašisti a násilníci se na dálku cítí. To čuně Indické na dálku čuchá podobné nátury a názory u Pirátů, jako má on sám. Nesmíme připustit , aby ve volbách Piráti bodovali. Je to nebezpečná banda hochštaplerů a když si uvědomím, že na Západě jsou Piráti dneska uschlé nic a vede je muslim, tak mám zlost na česká média, že je svou pozorností stále krmí. Fuj a hnus.

   Vymazat
  6. Piráti odebírají hlasy stranám, které by mohly něco změnit na systému. Jejich propagace médii je logická. Je to hodně podobné vzestupu Hitlera, který byl na začátku 30. let úplná nula. Stačilo však zafinancovat jeho stranu a najednou ho bylo všude plno. A protože lidem sliboval sociální jistoty a vzestup životní úrovně (ze začátku to i plnil za cenu zadlužování Německa), neměl o příznivce nouzi. Skončilo to válkami, plynovými komorami, koncentráky, miliony mrtvých a ruinami německých měst. Mladí ale neví skoro nic o historii, takže je snadné je zblbnout. Chtějí lehké drogy, hry a filmy zdarma. Piráti jim to chtějí dát. Úžasný program pro zdegenerovanou mládež.

   Vymazat
  7. No a co, pane Dvořáku 17. dubna 2021 10:19, takoví lidé mezi námi žijí. Nijak neuškodí, naopak prospěje, tu nejvydatnější část jejich produkce zveřejnit. Ostatně, vždyť to do jisté míry, občas a chvályhodně, děláte. Zvlášť, když je ještě vidět, kolikrát zasahujete, natož, kdyby bylo možné nahlédnout, proti čemu. Ráj demokracie. Nekontrolovatelná cenzura, jablko ze zakázaného stromu. Nesporně. JiH

   Vymazat
 9. Jaro, mám hodně známých a věřte, že po debatě o sputniku, nikdo ruskou vakcínu nechce. Když jsem se ptal své obvodní lékařky, čím bude očkovat, odpověděla vším co je, ale sputnikem NE!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám známých víc, protože nejsem protispolečenské prase, a nejméně polovina z nich by nezaváhala a Sputnik-V by si dala píchnout. Ostatně průzkumy veřejného mínění to potvrzují.

   Vymazat
  2. Je mi jedno, co tvrdí průzkumy. Když přijde Sputnik, vezmu ho. A u několika lidí kolem sebe vím, že ho chtějí. Nechci Johnssona, Astru ani Pfizer. Ten poslední už také přiznává barvu, protože není účinný proti všemu, takže se má dávat třetí dávka a jednou ročně znova očkovat. Paní doktorku chápu. Je to pro ni slušný byznis, placený pacienty i zdravotními pojišťovnami.

   Vymazat
  3. Indiáne ano ty jsi ten vyšlechtěný pes. TO SEDÍ.

   Vymazat
  4. No jasně, ta skvělá vakcína z USSA. Tak vyspělá země a musí chudáček používat k letu do vesmíru předpotopní ruské rakety.
   Achichach.

   Vymazat
 10. A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/A-je-jasno-Tajna-nahravka-prozrazuje-jak-CNN-podporovala-Bidena-a-zamlcovala-utoky-cernochu-660908

  OdpovědětVymazat
 11. Indiáne když dokážou manipulovat v státech volby, proč by nedokázaly TAJNÉ NAHRÁVKY.

  OdpovědětVymazat
 12. Přibližně 15 až 20% obyvatel v Česku by se nechalo očkovat Sputnikem , protože je relativně bez vedlejších účinků a jde o kvalitní vakcínu, bohužel jich tolik ani nedostaneme,ale bude dobře,jako v Srbsku, že si lidé budou moci vybrat!! Také bude hodně lidí , kteří se vůbec očkovat nenechají, ale to nevadí , stačí cca 60% a epidemie ustoupí!!

  OdpovědětVymazat
 13. V Kanadě jsem měl známého a než zemřel, tak mi mockrát psal, co si o nás jako národu myslí rozumní kanaďané. Měli jste soběstačné zemědělství, špičkové ocelárny SONP, vyráběli jste od jehel až po jaderné elektrárny všechno a kvalitně. Škoda jako značka má ještě doznívající zvuk, hezké ženy, jste národem J.A. Komenského, dali jste světu polarograf Hejrovského a kontaktní čočky p. Vichtrleho. Pak jste to podělali v jednom blbým roce 1989 a dnes jste na chvostě světa. Nic si nemůžete rozhodovat bez schválení těch, kteří vám vykrádají ekonomiku. Jste všichni proti všem a pouhou montovnou pro panující firmy. Máte Švejka a ten by říkal, že to všechno může udělaj jen úplný pitomec.

  OdpovědětVymazat
 14. Indický zmetec má dnes málo příspěvků. Fláká se a nebojuje
  důsledněji za fekálfetišizmus - za což je honorován. Takhle se chová jen krysa co oslabuje demokracii, Českou televizi a Bakalu. Takhle se flákat postě není možné. Vypadá to jako zrada ideálu fekálníků Stohoven. Fuj takhle se flákat.

  OdpovědětVymazat
 15. Líbí se mi jak se pan doktor David snaží v této oblasti. Nemá sice požadované vzdělání ani praxi v oboru, ale hájí zájmy zemědělců více než oni sami. To je neobvyklé na lékaře. Jsem za pana celkem Davida rád. Většině zemědělců je tento problém naprosto ukradený, protože patří jak já říkám do tzv. privatizační špíny z hlediska lidského charakteru. Před asi 25 až 30 lety začali privatizovat resp. rozkrádat tehdejší JZD a Státní statky. Z tohoto množství lidí, kteří tehdy pracovali v zemědělství do dnešních dnů zůstali ti, kteří měli a mají kachní žaludek a jsou všeho schopní k tomu že vyštípali v té době ty slušné. Prostě taková spodní sorta lidí. A to si přenášejí do vztahu k zemědělství jako takovému. To jsou lidi, kterým tehdy bylo přibližně mezi 30 až 40 lety. V současné době dochází k generační výměně, kdy tato generace odchází do důchodu a prodává podniky či je převádí na děti či vnuky. Této privatizační generaci je naprosto ukradený zábor zem. půdy, nekvalitní potraviny, potravinová nesoběstačnost apod. Oni chtějí jen prachy a zabezpečit sebe a svoji rodinu, nic víc. Čistě utilitární přístup. Jsou vyjímky jako například pan Jandejsek, který je také privatizátorem, ale současně srdcařem, kterému není lhostejná například degradace půdy, její zábor apod. Takových lidí je neuvěřitelně málo. Uvidíme co mladá generace.
  Co se týká toho profesora ekonomie na ČZU v Praze, tak bych se nedivil, kdyby to byl Prof. Smutka. U tohoto pána si takovou argumentaci umím představit, protože svého času horlivě zastával tezi, že u nás není třeba vůbec v zásadě nic vyrábět a že všechno dovezeme a všichni se budou rvát o to, aby nám zboží mohli prodávat. Měl na mysli i zemědělství. No a jestli tato moudra tluče do hlav studentům, pak se nelze divit dnešním mladým a jejich názorům. Vůbec situace na této škole je zajímavá. Před lety tam odhalili lavičku Václava Havla. To je praporek, že ONI obsadili další kotu, další území které budou přetvářet k obrazu svému. Přejmenovali původě Agronomickou fakultu na cosi potravinového … Zredukovali katedry, které se zabývaly klasickou polařinou. Takže v důsledku toho řada učitelů odešla či byla odejita, viz. například. Prof. Svobodová (kde pak je této dámě konec ?). Tak nejdříve VŠZ pak ČZU a možná do budoucna bude slovo zemědělská vyškrtnuto a nahrazeno třeba něčím jako enviro či eko či potravino či euro něco … O situaci v zemědělství by se dalo psát dlouze, dlouze a dlouze.

  OdpovědětVymazat
 16. Tragikomedie pokračuje díky výrobcům, kteří zdůvodňují svou kvalitu, "přizpůsobením naší chuti a požadavkům". Zbývá nám jen volba kupovat, nebo ne. Asi se u zákazníků předpokládá dokonalá znalost chemických analýz a doma vedle kuchyně vybavená laboratoř. Vrcholem všeho jsou nevzdělané matky, které svým kojencům kupují dudlíky obohacené ftaláty. Mám nezáviděnou roli zákazníka a díky svým jen středoškolským znalostem chemie jsem bezbranný. Zajímá mne, kdo všechno dělá režii a proč má podporu i u nás.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.