Reklama

pondělí 26. dubna 2021

Myš, která řvala

Stanislav Vozka 
26. 4. 2021   ProZítřek

Těžko možno očekávat, že účastník okresního přeboru zvítězí nad šachovým velmistrem. I tak sama partie může znamenat jeho hvězdnou chvíli, zvláště když hraje bílými a po standardním otevření se dopracuje – neboť mistr nespěchá – k vyrovnané střední hře. Závěr ovšem už nenechá nikoho na pochybách.


Každá velmoc má ve svém portfoliu připraveno několik instantních kauz, které je možno spustit, když je toho zapotřebí. Kauza výbuchů muničních skladů budiž toho příkladem. K dramatickému odhalení došlo právě sedmnáctého dubna večer možná proto, že na stupnici aktuálnosti, kterou ve Washingtonu průběžně vytváří kvantová umělá inteligence Vrbětice právě tehdy přeskočily ze stavu “stand by” do stavu “let’s go”. Bodíky naskočily díky Dukovanům a Sputniku, ale bezprostředním impulsem mohlo být vytvoření potřebné kouřové clony. Právě v sobotu totiž Rusové informovali o zdokumentovaném odhalení příprav atentátu na prezidenta Lukašenka.

Bílý vedl hru od počátku ofenzivně – byť za cenu ztráty dvou důležitých figur. Hnutí ANO loví své příznivce především u starší generace, která, jak známo – i když jí Rusové tak ublížili – z nějakého důvodu stále odmítá uznat je za zplozence pekelného ohně. Aféra tak, jak ji Babiš prezentoval, tyto voliče ovšem nepotěší. Propad nebude dramatický, ale dostačující k tomu, aby znamenal umíráček Andrejových šancí v podzimních parlamentních volbách.

Ještě hůř dopadla sociální demokracie. Hamáček po sjezdu provedl jakýsi náznak obratu v politice strany, což mu mohlo přinést hlasy levicových konzervativců a dokonce přilákat část elektorátu komunistů. Bohužel jeho vystoupení po boku Babiše tyto šance patrně definitivně zhatilo, neboť v obou případech se opět jedná o skupiny, které Rusy přinejmenším tolerují. Hamáčkovo skóre u levicových progresivistů si zase pohoršilo naprosto ujetým vysvětlením důvodů plánované cesty do Moskvy. Prostě konec nadějí, poslední zhasne.

Ve střední části hra nabrala překvapivých obrátek. Na silný ultimativní tlak odpověděl černý nevinným postupem na okrajových částech šachovnice, což se však ukázalo rozhodující pro výsledek partie. Rusové především odvolali své vojáky od hranic s Ukrajinou. Zavání převelikou pýchou dávat tento postup do souvislosti s kauzou Vrbětice. Není to ale až tak ujeté, vezmeme-li do úvahy prakticky nulovou ruskou reakci na bezprecedentní ultimátum české strany a následující rovněž bezprecedentní vyhoštění dalších diplomatů a pracovníků pražské ambasády. A především vezmeme-li do úvahy potřebu ovlivnit odezvu celé kauzy v Evropské unii.

K dnešnímu dni (24. 4. 2021) totiž sice evropské země vyjádřily České republice jakousi verbální solidaritu, ale nejen že nerozhodly o kolektivní akci, ale s výjimkou notorických přátel USA až za hrob (pobaltské země, Slovensko) nepovažovaly za nutné vypovídat ruské diplomaty. A to přesto, že výbuch dvou muničních skladů (pakliže způsobený RF) je zajisté větším zásahem do suverenity země než pokus o otrávení Skripalových.

Odtažité chování Evropy ke kauze made in USA je určitě něco, co Rusům stojí za trochu zdrženlivosti. Jestli mě paměť neklame, je to poprvé od roku 2014, co evropské kapacity takto odmítly držet basu se zámořských mentorem. Připočteme-li k tomu červenou kartu, kterou ukázal Brusel Babišovi osobně ve formě definitivního rozhodnutí o jeho vlivu na Agrofert (za faul na největšího hráče evropského týmu?), co víc by si Rusko mohlo přát.

Vnitřní i vnější strategie ruského státu zdá se být podřízena jednoznačnému imperativu. Nedopustit průnik západních superkorporací do ruského teritoria. Tato hrozba ekonomické kolonizace naprosto aktuální za Jelcina se poslední dobou opět zvyšuje v souvislosti s aktivitou vnitřní ruské opozice. Rusko soudí, že vzhledem ke svým prioritám si nemůže dovolit otevřít se plně demokracii západního střihu, neboť by to znamenalo ekonomické ovládnutí země. Takové otevření je však nepochybně pro část ruské mládeže atraktivní.

Mladí vždy touží po svobodě a spravedlnosti, neboť to pro ně navazuje na už prožitý vzorec oddělení se od vlastních rodičů. Demokracie (přinejmenším ta evropského střihu) navíc skutečně vykazuje řadu občanských výhod ve srovnání s autoritativním režimem ruským. Je to ovšem kvadratura kruhu – Rusko nemůže povolit otěže aniž by přišlo o své přírodní zdroje a o území, které by bylo pravděpodobně rozparcelováno na řadu menších státních jednotek. A to v době, kdy RF má díky globálnímu oteplování šanci stát se během deseti dvaceti let novým rájem s ještě pro život akceptovatelnými teplotami, nepředstavitelné.

Rusko tedy nepřekvapivě volí strategii odříznutí se myšlenkově od západního světa a vystavění nové, byť možná jen dřevěné opony. Ta zbrzdí příliv destruktivních myšlenek, aniž omezí možnost oboustranné ekonomické spolupráce. Bude-li to z dlouhodobého pohledu strategie úspěšná, nevím. Nepochybně však do ní zapadá neprolévání slz nad rozvolněním vztahů s Prahou. Komunikace v němčině nebude bezpochyby tak nebezpečná pro základy státu.

18 komentářů :

 1. Máte naprostou pravdu. Ale impérium začalo zostra, články na seznamu jsou jasné a velice útočné, hlavně se tam naprsto jasně jeví převaha rusofobů, zamindrákovanýc idiotů a mladých vyškolených sorošových dětí.(inkluzivních. Proč - protože ostatní už byli zbavení možnosti vyjádření svého názoru. Všichni už máme zaracha.

  OdpovědětVymazat
 2. 07:36 Ještě mi tu chybí "plná" náměstí a kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop.

  OdpovědětVymazat
 3. ČR díky Babišovi, Hamáčkovi a opozice se projevila jako štěkající mopslík poslouchající na slovo toho, který umí pouze podle ničit a drancovat cizí státy i za cenu lidských životů ve prospěch vlastní kapsy. Státy západní Evropy se velmi opatrně přidaly pouze se svým znepokojením.......jsou totiž myslící a v první řadě je u nich vlastní stát

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když Tě někdo příliš poplácává po rameně,děláš něco špatně.Havel vrněl jako kotě,když ho Clinton hladil po hlavě.Havel jezdil po světě sbírat čestné doktoráty....Prostě člověk,který zneužil důvěru národa jen ve svůj prospěch,svoji popularitu.

   Vymazat
  2. Ano tak to bylo, JÁ SI TO JEŠTĚ PAMATUJU, MI LO RICORDO = AMARCORD (Fellini - film, jak to bylo v Itálii za Musoliniho (takový věrohodný film Němci dodnes nemají) (a pak kulisák, všeználek, znalec všech jazyků i anglického,Václav Havel, páč zavázán láskou ke Clintonovi, k USA a nechci ani psát k jakému odpadu. Kdyby nescípl, jsme tu už dnes ve válce s Ruskem i Čínou - ti by si naši čackou 10K armádu namazali na krajíc

   Vymazat
  3. 9,24
   Po skandálu s Lewinskou ji Cliftonovi bo´hatě vynahradil ten vylitej udavačskej chrchel.....kouřil rád!.-)

   Vymazat
  4. 8:15 Vaše komentáře svědčí o naprosté hlouposti, ale také jak čekat myšlenku od někoho, kdo má jeden mozkový závit a ještě jej ani neumí ovládat.

   Vymazat
  5. Havla hladil po hlavě G.W.Bush https://english.radio.cz/press-review-8076365

   Vymazat
 5. Proč se nenapíše co voličům ANO vadí to samé co nám liberální nesmysly. Rusko dělá to nejlepší pro svůj národ a tak by to mělo být po celém světě.

  OdpovědětVymazat
 6. 10,35
  Ocenění ten udavač dostal proto,že skákal,jak amiokupant pískal!!!!!A ta VOŽRALÁ BUSTA VE FUCKINGTOWNU(za závěsem.-D) je toho dokladem!

  OdpovědětVymazat
 7. Tak tvrdit, že Rusové stáhli svá vojska kvůli Vrběticům je tak hloupé, že to nestojí za komentář. Spíše mi vyhoštění diplomatů a agentů přijde jako domluvené, aby se Rusové konečně legálně zbavili všech západních škůdců a našeptávačů. Doteď to udělat nemohli, protože by to ve světě nepřineslo nic dobrého.

  OdpovědětVymazat
 8. Prezident promluvil. A konečně zazněl hlas rozumu

  http://svobodnenoviny.eu/prezident-promluvil-a-konecne-zaznel-hlas-rozumu/

  Nová studie hodnotí míru úmrtnosti na infekci COVID pouze na 0,15 procenta

  http://svobodnenoviny.eu/nova-studie-hodnoti-miru-umrtnosti-na-infekci-covid-pouze-na-015-procenta/

  Zneužívání lidských životů ve jménu vědeckých, vojenských a mocenských her

  http://svobodnenoviny.eu/zneuzivani-lidskych-zivotu-ve-jmenu-vedeckych-vojenskych-a-mocenskych-her/

  Když přišli pro pravoslavného kněze, nemlčím, ač nejsem pravoslavný

  http://svobodnenoviny.eu/kdyz-prisli-pro-pravoslavneho-kneze-nemlcim-ac-nejsem-pravoslavny/

  Biden, prezident zabiják

  http://svobodnenoviny.eu/biden-prezident-zabijak/

  Britové v hospodách se musí registrovat pro vládní sledovací aplikaci a předat své telefony

  http://svobodnenoviny.eu/britove-v-hospodach-se-musi-registrovat-pro-vladni-sledovaci-aplikaci-a-predat-sve-telefony/

  OdpovědětVymazat
 9. Svět se mění nezadržitelně.Mnezadržitelně.Mládež je vychovávána podle amerického vyžvejknutého modelu - přidej se k nám ,my ovládáme svėt a naší jelimánkové budují obchodní štíty se značkou The .Ten kdo řídí svět podle šachovnice dovede předvįdat , proto40let bylo rozumným vývojem pod státním dohledem.Po roce1989 se republika stala stádnįm jevem bez myšlenky a kdo zvįtězį šach mat? Věřįm ruskému pomalému rozvoji.

  OdpovědětVymazat
 10. myslím, že Rusku stačí jenom čekat, západ se zhroutí sám. Ten západní systém je více pokrytecký jako celá za západní mentalita, zdá se to být hezké jen zvenku, až je člověk v tom, tak se mu chce ze lží a pokrytectví zvracet, viz heslo "pravda a láska zvítězí"

  OdpovědětVymazat
 11. No ale považte, už asi nebudeme moc dlouho přispívat na tyto stránky. Už jsem četl, že portál Naše republika, Sputnik, Prvé zprávy, Aeronet a další levicově orientované jsou prý dezinformační zdroje Ruska a proto je potřeba je cenzurovat. Na druhé straně budeme asi muset poslouchat stoky jako Seznam, Respekt, Šafrům plátek a další. Už se mi stalo, že mi byl zablokována diskuse na stoce Seznam a to proto, že jsem podpořil Prezidenta v chování k jakési moderátorce z americké CNN. A k Vrběticím jen tolik, ŽE 4r JE TERORISTICKÝ STÁT, neboť volně prodává zbraně do válečných destinací. Tím, že byl sklad zničen, zabránili aktéři tisíce životů, které by měli zbraně z Vbětic. Věřím, že i to se podaří prokázat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mýlíte se výbuchy jenom zametly stopy před inventurou.
   Svobodná syrská armáda | Promoce třetího zasedání táborů Knights of Glory používá naše samopaly pocházející z Vrbětic...."Kdo opravdu rozezná Sa 58 od AK, může se pokochat a zjistit, kam jde naše pomoc od Stropnického na tomto videu ze školy,sloužící tzv."umírněným" ko....rdům, jako výcvikové středisko....:"
   https://www.youtube.com/watch?v=od1woiBqLcM#t=460

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.