Reklama

pátek 23. dubna 2021

Nečekaným vítězem zhoršených česko-ruských vztahů bude Německo. Hampl o dvou rovinách konfliktu

Rozhovor s Petrem Hamplem vedl Vladimír Franta
23. 4. 2021  Sputnik

Dle rozhodnutí českého MZV má ČR opustit dalších 63 pracovníků ambasády RF pro srovnání počtu diplomatů v zahraničních misích. Podle Petra Hampla může ze zhoršení vztahů těchto států profitovat Německo, coby subdodavatel českých výrobků do RF. Sociolog Sputniku řekl, že hrozí možnost, že může dojít ke zdražení surovin.

(Na snímku sociolog Petr Hampl)

Jak hodnotíte rozhodnutí české vlády týkající se srovnání počtu pracovníků ruské ambasády v Praze s Českým velvyslanectvím v Moskvě?


PhDr. Petr Hampl, PhD.: Na to se můžeme podívat ze širšího pohledu. Tady přece nejde o to, kdo bude mít kolik ve které budově lidí. Tady jde o nějaký širší spor. Česká vláda, pokud hájí zájmy občanů České republiky, což je její práce, tak by měla sledovat nějakou strategii, která povede k tomu, že dostaneme naše zboží na trhy, budeme mít suroviny, potravinovou bezpečnost a získáme i další výhody. Mít málo diplomatů není žádná výhoda. Je to s prominutím takové „porovnávání si pindíků“.

Jako občan České republiky a sociolog nevidím, že by česká vláda sledovala nějakou strategii ve vztahu k Rusku, že by chtěla něco získat. Kdyby chtěla získat plyn zadarmo, dobře, dává to smysl, ale nechce získat nic. Mně se zdá, že je to navzájem škodící, neuvěřitelně hloupé a reduktivní pro obě strany.Dalo by se tomuto vývoji vyhnout, pokud by RF vyhostila menší počet českých diplomatů z české ambasády v Moskvě?

Obávám se, že ruská strana v tuto chvíli nemůže udělat naprosto nic, co by zmírnilo napětí. Ten problém je čistě na české straně. Ten problém je v tom, jak já si tedy troufám tvrdit, že na ministerstvo zahraničí nastoupil fanatik bez jakýchkoliv zkušeností a pravděpodobně i bez jakéhokoliv zájmu hájit zájmy České republiky. Nemyslím si, že takový člověk patří na ministerstvo. Vidíme, že zbytek vlády se expertně zbavuje lidí. Kromě toho je česká vláda pod tlakem ze Spojených států. At´ by ruská strana udělala cokoliv, nespraví to.


Během tiskové konference ministr zahraničí Kulhánek prohlásil, že zmíněné rozhodnutí není namířeno proti obyčejným ruským občanům žijícím a studujícím v ČR. Jedná se podle Vás o zdvořilostní gesto nebo to bude sloužit jako negativní signál pro ruské obyvatelstvo v Česku?

Samozřejmě jsou mezi formálními reprezentacemi zemí vyhlášené nějaké viditelné nepřátelské akce. Více či méně to postihne i běžné lidi, ať to chceme nebo nechceme. To se netýká jenom ruských občanů, kteří v Čechách podnikají. Více to zasáhne české občany, kteří podnikají v Rusku, a chtějí tam vyvážet své zboží. Je samozřejmě otázkou pro celé naše obyvatelstvo, které je závislé na ruském plynu  a ruské ropě, co to bude znamenat, jestli se tady příští zimu bude zdražovat. Toto jsou věci, které bychom my, jako čeští občané, v tuto chvíli chtěli vědět. V tuto chvíli vláda řeší, kolik bude mít lidí v té nebo jiné budově, a to je absurdní.


Jaké jsou vaše prognózy další situace v česko-ruských vztazích?

Jsou dvě roviny těchto vztahů. Jedna věc je, co dělá česká reprezentace. Obávám se, že v dohledné době nemůžeme počítat se zlepšením, ale spíše s postupným zhoršováním vztahů. V České republice nevládnou lidé, kterým by záleželo na ČR. Tudíž nebudou mít problém udělat cokoliv, co je pro náš stát sebevražedné. Chápu samozřejmě i ruskou stranu: vyjednávat se sebevrahem je obtížné.

Druhá rovina jsou lidé, kteří žijí, pracují, studují, mají rodiny. Zdaleka ne všichni milují Rusko, to rozhodně ne. Na druhou stranu nikdo z rozumných českých lidí rozhodně nemá zájem na vyhrocení konfliktu. Chtěli bychom normálně žít, používat suroviny, prodávat zboží. Na chování dolních 80 % to (česko –ruské zostření vztahů, pozn. red.) nebude mít vliv.


EU a NATO podporovaly všechny akce České republiky ve vztahu k Ruské federaci. Jak to ovlivní evropské energetické projekty a rozvoj dialogu mezi Západem a Ruskem?

Můžeme očekávat pokračování toho, co už tady bylo v posledních letech. To znamená, že tady už byla vydána nějaká prohlášení, kdo koho podporuje a nepodporuje. Vedle toho budou Německo a další země dělat kroky kolem, aby své vlastní vztahy s Ruskem zlepšily a aby jejich firmy nahradily na ruském trhu ty české. Konec konců si myslím, že saský premiér dneska v Moskvě vyjednal dodávku ruských vakcín a obchodní spolupráci (V úterý se saský předseda vlády Michael Kretschmer setkal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zdravotnictví Michailem Muraškem. Sjednal dodání 30 milionů dávek vakcín Sputnik V po jejich schválení evropskou agenturou EMA, pozn. red.).

Dojde fakticky jenom k tomu, že čeští dělníci budou často dál vyrábět zboží pro ruský trh, ale to zboží už nebude přímo prodáno ruským firmám, ale bude to subdodávka německých firem. To znamená, že za to budeme dostávat méně peněz, marže budou dostávat v Německu nebo jinde. Obávám se, že se rýsuje i stejná varianta ohledně surovin. To znamená, že půjdou z Ruska do Německa. Němci je prodají do České republiky, ale s nějakou přirážkou. Myslím si, že Rusko to nějak nepocítí, Německo na tom vydělá a Česká republika na tom bude hodně ztrácet.35 komentářů :

 1. pane Hample,
  ackoliv mate naprostou pravdu (Bohuzel) prece jenom myslim ze je zde treti faktor, Ceka aebestrednost kombinovana s pozmenenou Izraelsku verzi o Vyjimecnosti ceskeho naroda a jeho roli ve svete.

  Nemusim Vam radit, ale pro srandu se podivejte na splechty ktere koluji v mediich. Co je na tom nejsmutnejsi, ze v Cesku no spise v Praze, se najde spousta mladych pitomcu kteri tomu veri.

  Ac to neni podstatne - zil jsem pres 40 let za morem, a tak vim jak nas v Americkem kontinente vidi........Czechoslovakia? oh yes, I know, Dubcek, Tito, Walesa - great friends, your country is beatifull especially Black Sea

  "Ceskoslovensko? ano znam Dubcek Tito Walesa, Cesko je krasna zeme u Cerneho more

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, také to vidím na veliké "vítězství" naší diplomacie a politické reprezentace. To bylo keců, chceme vládu odborníků a kolik tu takových za třicet let bylo? Udělat z našeho státu americký reprák a ještě v jejich stylu, to je dosavadní vrchol. Ani se nedivím, že k nám to Rusko přistupuje jako je slaboduchým.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel my slaboduší jsme. Jinak by se nemohli k moci dostávat Babišové, Topolánci, Nečasové, Sobotkové a další. Tento týden je pro Česko obrovskou prohrou, která je ale líčena pro výše uvedené české občany jako vítězství národní hrdosti nad ruskou rozpínavostí a arogancí. A mnoho hlupáků jásá, jak jsme to těm "Rusákům" nandali. Omyl, doplatíme na to už jen tím, že atomovku nepostaví spolehlivý Rosatom, ale buď to bude někdo jiný za mnohem větší peníze nebo ji nepostavíme vůbec. Souběžně s tím jsme přišli o možnost do budoucna dodávat své zařízení na světové trhy spolu s Ruskem. A nakonec jsme se stali nepřátelským a zákeřným státem pro značnou část Rusů, takže na to doplatí český export a ti, kteří mají něco společného s turistikou. Je to všechno úplně špatně. Babiš, Hamáček a nově Kulhánek se zapíší do české historie jako neschopní politici, škodící českým zájmům.

   Vymazat
  2. No jo ale s takovou nám za chvilku dojdou rusové a koho budeme vyhošťovat potom?

   Vymazat
 3. Zas na to doplatí náš stát vládnoucí maňásci jen slouží cizákům. Snad to nebude po volbách ještě horší.

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Basosi,
  naši minulost nevidím černě, právě naopak. Současnost to je horší a budoucnost ta je ve hvězdách. Vlastně, právě teď na ni pracujeme. Zatím to nevypadá příliš optimisticky. Náš věhlas ve světě, nedovedu posoudit, hodně kontinentů jsem vynechal. Jedno jsem poznal, příjde na to s kým se tam bavíte. Jedni nám přisuzují prezidenta Tita, jiní mne zase překvapí dokonalou znalostí Dvořáka a Janáčka. V Hirošimě mi dokonce doplnili znalostí, že architekt jediného torza budovy po vÿbuchu byl Čech. Tak naše minulost má ve světě odezvu, horší je to s přítomností.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ado,

   klidne mi tykej, budes to mit aspon snadnejsi kdyz mne budes chtit poslat nekam, ono je snadnejsi rici di do p#$# nez pane bezde do p%$#!!

   ale k veci, pravdou je ze mas pravdu, minulost (pro mne do 68) byla dobra, a aj i po 83 kdy jsem smel sem jezdit jednou za rok, sice ty skodovky byly nic moc, ale byly to jednoduche drzaky, a zradla bylo akorat jenze se s tim smelilo, a pak byly fronty... tenkrat jsem to resil tak ze k reznikovi si Marjanka vzala prilehave saty (ver mi Marka byla fakt kus) a vzdy prinesla dobry maso, podobne i u zelinare, vzdy se nasel pomeranc nebo banan. Ja tenkrat jsem mel na starost flaskovou plzen, chlast, takze diky smeline a Tuzexu jsme vzdy meli dost, az na to ze jsem si nesmel koupit auto, protoze by mne zamazli pro devizove uniky a smelinu... ale to je nostalgie, ale mas pravdu, minulost spatna nebyla.

   budoucnost.. v tom se lisime, ja to mam ve svych 87 "za par" takze si mohu dovolit rikat pravdu, a ani Afroinzinyru, a ucit se Halachu uz taky nemusim. Vis je mi to lito, ze jste tenkrat nevedeli to co jsem vedel ja (89) a skutecne mne to malem zabilo, (jako Cecha) to co vam provedli Havel, a Klaus... tyto svinarny Vas/nas dostaly tam kde jsme,....nafoukany mladi pripitomeli otroci lepsi casti EU....ze zeme ktera byla i za Bolsevika jedna z prednich prumyslovych zemi sveta, s velkou armadou ze ktere byli priposrani Bavoraci, na nynejsi namyslene pripitomele hovno

   nezlob se, ale ty ani ja to nespravime, jsme prodani ci byli jsme prodani obema Vasky... jeden to udelal z pritomosti, (znal jsem ho osobne) ten druhy, nafoukany nedomrdly radobyexpert na ekonomii, a pak dalsimi hajzly

   no nic, musim k obedu, fakt je mi to jako Cechovi lito, ale nic s tim neudelame "tancujeme s kurvama"

   Vymazat
  2. Basosi, dík za upřímnost. Posílat kohokoliv do p.dele není můj styl, protože to nic neřeší, snad jen někdy to sníží napětí. Přiznám se, že někdy v autě mi pomáhá slovo = vole = . Jsem rád, že se zatím shodneme na naší minulosti.

   Vymazat
 5. Já bych chtěl, aby BIS předložila nějaké důkazy, o kterých se hovořilo. Nepředložila nic, naprosto nic. Takže to vypadá, že si vše vymyslela. A její řeči, že je to v "režimu tajné," jsou směšné a nedůstojné, protože takhle nás můžou vodit za nos donekonečna. Někdo si i může myslet, že jsou v BIS jenom samá jelita, když nezvládnou ani zfalšovat důkazy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Důkazy jsou ve výrobě, připadají mi jako policajti, kteří někoho zbuší a pak vymýšlí proč.

   Vymazat
  2. Kostěji přesně a i to co pustily jsou hovadiny. Při zvětšení zveřejněných pasů je rozpoznat že jsou to fotomontáže a mizerné. Někde jsem četl Diplomovou práci z University v Pardubicích na téma Vrbětice a tam to bylo nádherně den ode dne popsané.

   Vymazat
 6. Přesně. Na MZV nastoupil politický hochštapler typu ČSSD. Bez vzdělání, bez praxe, bez jakéhokoliv kulturního rozhledu a bez charakteru. Ultimátum jaderné velmoci vyhlásil po čtyřech hodinách ve funkci. Podle toho to i vypadá. Podání českých médií: Rusko přistoupilo na požadavky.., Rusko sníží, Rusko respektuje přísnou paritu... Tedy situaci máme vnímat jako že jsme Rusko přinutili přistoupit na naše podmínky a nyní jsme rovnoprávní. Ovšem Rusové to vidí zcela jinak! "Naše" vláda a mainstreamová média opomíjejí vzít na vědomí další "drobnosti". Třeba to informace zní: náš velvyslanec zůstává v Rusku. Ale v celém prohlášení ruského MZV zní, že "náš velvyslanec ZATÍM může zůstat v Rusku". A to mění celý smysl situace. Rusové zde budou mít 27 lidí, jako my v Rusku. Hurá!!! Ale ultimátum znělo, že se naši diplomaté musí vrátit do Moskvy. Ale to se nestalo. Nevrátí. Co je nám platný počet ruských v Praze? Naše velvyslanectví je ochromeno a ochromeno zůstalo. Navíc náš velvyslanec vypadal velmi sklesle, když opouštěl Smolenské náměstí (sídlo ruského MZV). A sdělil tisku, že tměl těžký rozhovor a čeká ho řada dalších těžkých rozhovorů. Rusové dali najevo, že s odvetou ještě ani nezačali. Včera v ruských TV ukazovali pár závodů, kde se vyrábí české produkty. České, ne ruské. Byl to závod na výrobu vozů Škoda Octavia a letadel L 410 Turbolet. Tam se vyrábí a jako české prodávají. Ty jsou ohroženy a stovky dalších. Jak píše autor, budou se vyrábět dále, ale jako polotovar a oficiální prodejce bude někdo jiný. Asi Německo. Ne Rusové, my jsme dostali ultimátum do konce května dát věci do pořádku, jinak Rusko stáhne ne 60 diplomatů, ale klidně všechny. A bude se s námi bavit třeba přes Němce. Nevyhráli jsme. Zatím prohráváme. Lze vnímat nějaké náznaky. Třeba Ministr zdravotnictví zničehož nic prohlásí, že Sputnik je pořád ve hře. Na Aktuálně probleskuje zpráva, že ROSATOM není definitivně ze hry, protože vyřazena byla jeho "dcerunka"... Tak uvidíme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco jsem zaslechl, že První Brno v Bíteši má dodávat do Ruska malé proudové motory. Už Putin dříve kritizoval situaci, kdy tyto motory se dovážejí. Nedivil bych se, kdyby tyto záměry krachly. Bože, co špatného pro nás malé jsi připustil, že se po převratu dostali k moci hňupové.

   Vymazat
  2. inkognita 15:03 Bože, co špatného pro nás malé jsi připustil, že se po převratu dostali k moci hňupové.Ale to jsme my dopustily milý pane, stále kolem dokola dávali hlas provařeným lumpům.

   Vymazat
 7. Nemůžu si pomoct, ale když o tom přemýšlím, tak nám vládne stádo debilů (ale to nechci nikoho urazit protože existují i jiná slova, která by byla výstižnější).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen bych dodal: vychcaných debilů.
   Za peníze jsou ochotni spáchat cokoliv.
   Tomu nepomůže defenestrace, mají tam málo oken.

   Vymazat
  2. Snad v žádném státě není tolik lidí, co za peníze budou chválit jen to co je pro ně osobně výhodné a ne pro většinu spoluobčanů. Kdysi červený, potom modrý a nakonec duhový. Příklade je Kolářovic rodinka.

   Vymazat
 8. Výsledek bude ten,že u nás se dost věcí(topení,pohonné hmoty,léky již zdražily(ale bude ještě hůř)),kdo na to doplatí?My,obyčejní lidé s nízkými platy a důchody.Panstva a hlavně "demokratických" politiků se to nedotkne.No,my budem pořád držet huby a mlčet?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne. Máme se sebrat a jít do ulic a před ruskou ambasádu a natřít jim to. A pak se radovat, jací jsm ekabrňáci. Naši spojenci nás podpoří. My budeme hrdí žebráci a oni budou počítat grošíky. Stačí si poslechnout Parlament nebo novináře a jiné radílky. Zejména ruské přeběhlíky. Zubov, Jefišta, Mitrofanov, Rozumcev - poturčenec horší Turka.

   Vymazat
 9. Tak už to začíná. Když parita, tak parita. Naše velvyslanectví může najmout 19 místních lidí. Místo 110. Rozdíl dosti podstatný, řekl bych. Máme stejně velkou ambasádu, jako USA (Dvacet tisíc m2)! Tedy technici (topení, voda, elektřina,...), úklid, kuchyně, zahradníci, sekretářky, písařky, překladatelky, lidé zařizující běžné pochůzky (podej, podrž, doběhni)... To vše nyní z Česka. Nesmí to být ani ze třetích zemí. A musíme držet huby, protože to byl náš požadavek. Naše ultimátum. Diplomaté ve světě mají špičkové vzdělání, pečlivě se na funkce připravují, dlouhodobě pracují v diplomatických službách než se vypracují na vyšší posty. U nás jsou to hochštapleři na úrovní politických náměstků pana Sobotky, jejichž rozhodující (a často jedinou) kvalifikací je loajalita k bossovi, který ho tam dosadil. tak nám dělali velvyslance Vondra, Žantovský a řada jiných. Kmoníček je bílou vránou v této partičce. A také je to i vidět na první pohled. Hamáček a spol. jsou opravdu "dělnické kádry". Se vším všudy. Hlavně s primitivismem (primitiv jde po okamžitém výsledku a nehledí na důsledky).

  OdpovědětVymazat
 10. Za současné situace, kdy lze digitálně sfalšovat i jakoukoliv podobiznu včetně živého vysílání počítačem, jsou předložené fotky diverzantů jen trapným pokusem neználků, kteří se v technologii vůbec neorientují. A na základě takovýchto informací, prosím, se povede válka. Naštéstí narůstá počet lidí, kteří už nevěří ničemu.

  OdpovědětVymazat
 11. Řekl bych, že pan Hampl se vyzná v komoditní burze asi jako já v háčkování. Česko může klidně vyhostit velvyslance a doprostřed ambasády posadit Babišovo lejno, a cena ropy na burze nevyleze ani o půl centu. Nestane se vůbec nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale stane, Martine. A nejen stane. Ono už se děje. 19 místo 110 na dva hektary ambasády a další obrovská na Tverské - Český dům. Včera tady debil unknown jásal a vykřikoval, jak velvyslanec Zmejevský čistí a montuje sanitu. No vida. než se sešel den se dnem do modráků může nastoupit náš Pivoňka. Nesmí najímat občany RF ani třetích zemí. Dále už začínají prosakovat zprávy od našich podnikatelů a obchodníků. Že to není tak růžové, jak se nám primitiv z MZV snaží nakukat. A cena ropy pro nás může stoupnout. Ne že ne. Nejen Rusko to umí zařídit. Můžete se začít učit háčkovat.

   Vymazat
 12. Rusko nám nic zdražovat nebude, my si to obchodováním přes parazita, zdražíme sami. Zkuste porovnat ceny atomových elektráren a budete překvapeni, co zaplatíme. Zkoušely jsme jiného dodavatele palivových článků do AE Temelín a jak to dopadlo.

  OdpovědětVymazat
 13. Pan Hampl má samozřejmě pravdu. Jen dodám, že Německo nejen obsadí uvolněné místo na trhu, ale též nám "velkoryse" nabídlo, že bude zastupovat zájmy ČR v Rusku. Řečeno česky a tudíž srozumitelně, dostáváme se do postavení jedné ze spolkových zemí. No, asi lepší než Protektorát. Nebo to má být koncovka v rozehrané partii?

  OdpovědětVymazat
 14. Je legrační číst výlevy debila unknowna, jak to Němci Rusku vykreslí. Přitom premiér Saska včera přiletěl z Moskvy, kde s prezidentem Putinem vyjednal 30 miliónů dávek Sputniku V. Merkelová minulý týden podtrhla nutnost dobrých vztahů Německa s Ruskem a potvrdila, že SP II dokončí. To samé Francouzi. Biden se připravuje na schůzku s Putinem na konferenci ke klimatu atd. Unknown je prostě primitiv. Tady jásal a vykřikoval, jak Zmejevský montuje umývadla dneska může jít do montérek náš Pivoňka.

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 16. Nikdo neví, co zde vlastně tajné služby USA dělají. BIS nesmí zjišťovat, zda zde nepůsobí jako v jiných státech, např. v Německu či Francii, kde se ututlala zpráva o špehování. Snowden vyzradil v roce 2013 informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů , kdy cílem tohoto špehování ze strany velkých soukromých telekomunikačních a internetových společností pro americké bezpečnostní úřady byli i spojenci USA. Byl z toho skandál, ale sama Merkelová to stopla v zájmu "sousedských" vztahů. A naše BIS je neschopná, nebo že by USA u nás byly z BIS tak vystrašení a nic neprováděly?

  OdpovědětVymazat
 17. Pro BIS je to výhodná spolupráce, nemusí nic dělat, všechno jim dodají. Proto jim prezident říká ČUČKAŘI.

  OdpovědětVymazat
 18. Účelem všech akcí proti Rusku je silové ničení vztahů. Piráti jsou stranou bez tváře , tak potřebují najít správnou cestu - viz Hřib a jeho akce , aby voliči věděli kam musí Piráti směřovat - přes levicové trendy k proudu e-fašizmu.

  OdpovědětVymazat
 19. Havloidní ničení všeho stále pokračuje v jeho proamerickém duchu. Čím HŮŘ tím "LÍP" . Vzpomeňte si na likvidaci zbrojního průmyslu. Havel byl neskutečný idiot a škůdce!

  OdpovědětVymazat
 20. Kvality páně Kulhánka. ministra to zahraničí, dobře reprezentují jeho rétorické schopnosti. Nezvládá plynulý slovní projev, aniž by mezi jednotlivými slovy vydával všelijaké ty nic neznamenající skřeky, které pochytil bůhví kde a proč. A kterými se snad zdobí, aby se od původní, české jazykové kultury, nějak odlišil. Podobně, jako všelijaké ty fifleny, které, snad na znamení, že umí anglicky, huhňají jak s nosní mandlí. Vždyť se to nosí, že? Jako to „přemýšlivé“ (!) éééé. JiH

  OdpovědětVymazat
 21. Je to jen a jen o volbách, jestli si tady necháme dál řádit tu špinavou pátou kolonu debilbloku, nebo jestli konečně lidi zvednou palice od chlastu a půjdou volit.Nevěřím, že většina národa je debilní a bude volit debilblok, jen je to o pohodlí a neznalosti zákonitostí voleb. Stoupenci debilbloku půjdou volit určitě a mají to zase v kapse, pokud zbytek národa nepochopí kam se jako společnost řítíme, nebo spíše řečeno, kde už jsme.

  OdpovědětVymazat
 22. Němci „podpořili“ českou vládu. JEDOU SI DO MOSKVY PRO VAKCÍNU SPUTNIK V A ZAKÁZKY ČESKÝCH FIREM. Češi díky zaprodaným vládním gaunerům můžou jen čumět.
  A Babiš, zřejmě i agent CIA si myslel, že když podpoří jejich nesmysly o Vrběticích mu dají pokoj. A ejhle, ještě nezaschl inkoust za kauzou Vrbětice, už je tady další obvinění (dle mne falešné, ale účelové) konflikt zájmů Babiše.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.