Reklama

pondělí 12. dubna 2021

Nizozemští novináři získali odposlechy podezřelého z případu MH 17

-rp-
12. 4. 2021 RIA, překlad PrvníZprávy

Jeden z podezřelých v případě havárie malajsijského Boiengu (let MH17) na Donbasu v roce 2014, Rus Sergej Dubinskij, několik hodin po tragédii nevěděl o leteckém neštěstí.


(Na snímku rekonstruovaná přední část sestřeleného malajsijského letou linky MH-17 sestavená z trosek - Holandsko)

O tom svědčí odposlouchávané telefonní rozhovory žalovaného, které měli k dispozici novináři z Nizozemské rozhlasové a televizní společnosti (NOS).

„Jeden z hlavních podezřelých z procesu MH17 několik hodin nevěděl, že separatisté na východní Ukrajině sestřelili Boieng,“ informoval Nieuwsuur v televizi.

Podle televizního kanálu měli nizozemští novináři k dispozici audiokazety se záznamy asi tisíce telefonních rozhovorů, které Dubinskij vedl v červenci a srpnu 2014: Před, během a po leteckém neštěstí. Je třeba poznamenat, že nahrávky pořídily speciální služby Ukrajiny.

Podle Společného vyšetřovacího týmu (JIT), který uvádí vysílací společnost, jsou záznamy autentické.

V obvinění je Dubinskij označen jako vedoucí Ředitelství zpravodajských služeb (GRU) samozvané Doněcké lidové republiky ( DPR ).

Dubinskij v říjnu 2020 prostřednictvím platformy pro nezávislé novináře Bonanza media oslovil zástupce nizozemského soudu a státního zastupitelství a prohlásil, že je připraven podstoupit test detektoru lži v Rusku za přítomnosti nizozemského zástupce a odpovědět na otázky týkající se leteckého neštěstí. V tomto rozhovoru také uvedl, že v den tragédie byl poblíž vesnice Zaroščenskoje v Doněcké oblasti byl umístěn ukrajinský Buk; současně byla na obloze vidět i ukrajinská letadla.

Soud v Haagu vysvětlil, že Dubinského svědectví bude zohledněno, pokud se sám dostaví k soudu nebo tam podá žádost prostřednictvím právníka.

Haagský soud později rozhodl připustit k případu rozhovor Dubinského pro média Bonanza.

Soud pro havárii letu MH17 začal v Nizozemsku 9. března 2020. Podle něj jsou čtyři podezřelí - Rusové Igor Girkin, Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Pulatov je v procesu zastoupen mezinárodní skupinou složenou ze dvou nizozemských a jednoho ruského právníka. Zbytek podezřelých je souzen v nepřítomnosti.

Malajsijský Boeing letící z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, let MH17, havaroval 17. července 2014 poblíž Doněcku. Na palubě bylo 298 lidí, všichni zemřeli. Kyjev z havárie obvinil separatisty; ti uvedli, že nemají prostředky na sestřelení letadla v takové výšce. Společná vyšetřovací skupina (JIT), která pod vedením nizozemského generálního prokurátora, bez účasti Ruska, vyšetřuje okolnosti havárie, již dříve předložila průběžné výsledky. Vyšetřovatelé tvrdí, že Boeing byl sestřelen z protiletadlového raketového systému Buk patřícího 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil z Kurska.

Sestřelili Ukrajinci MH17, když ho považovali za Putinovo letadlo?

Jak pro RIA Novosti řekl ruský náměstek generálního prokurátora Nikolaj Vinničenko , ruská strana dodala do Nizozemska nejen data ruských radarů, ale také dokumentaci prokazující, že raketový systém Buk, který zasáhl Boeing, patřil Ukrajině a raketa byla vystřelena z území kontrolovaného Kyjevem, ale tato informace byla vyšetřovateli ignorována. Současně v první den soudního jednání obžaloba připustila, že obdržela a studuje údaje ruské prokuratury.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že obvinění SVT z účasti Ruska na havárii malajsijského Boeingu jsou neopodstatněná a politováníhodná, vyšetřování je zaujaté a jednostranné. Prezident Vladimir Putin poznamenal, že Rusko nesmí vyšetřovat letecké neštěstí na východní Ukrajině a Moskva může výsledky vyšetřování uznat jenom tehdy, pokud se na něm plně podílí. Všechny rakety, jejichž motor předvedla nizozemská komise k vyšetřování pádu MH17, byly po roce 2011 zlikvidovány, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovaně uvedl, že Moskva kategoricky odmítá obvinění z účasti na havárii malajsijského Boeingu.


30 komentářů :

 1. "to me"?boli to benderovci! no question 'bout it!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Samozřejmě, že Ukrajinci se s podporou USA neštítí žádného zločinu, ani sestřelení Putina. Pochopitelně je že ze strany Ruska uděláno vše, aby Putin přežil jakékoliv úklady svých odpůrců a nepřátel. Je zřejmé, že kdyby k něčemu takovému došlo, budou padat i letadla s prezidenty USA, či jiných nepřátel Putina a Ruska. Jsem přesvědčen, že takoví Fišerové, Drahošové či Němcové se svou živočišní nenávistí k Rusku a Putinovi by byli schopni pokusit se o takovou slávu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nespekulujte. Putin nelétá nad bojovými zónami a už vůbec ne tam, kde se používá PVO technika jakékoliv typu. Navíc každej pitomec si to může ověřit ve FR24 nebo jiném podobném trasovači.

   Vymazat
 3. Celé vyšetřování je jen zdlouhavým a účelovým nimráním se v detajlech, které slouží k odvrácení pozornosti od podstatného. Ať mi někdo z přítomných vysvětlí, jak je možné vést trasu civilního letu nad územím ozbrojeného konfliktu aniž by došlo k vydání příkazu k odklonění letu z pravidelného kurzu. V naší moderní době jistě už ani ten nejvědší demagog nevěří, že vzduchem budou létat jen klacky a kameny. Natož erudovaní operátoři z řízení letového provozu. Pro mne jasně a dopředu promyšlená provokace ze strany západu s cílem vytvořit si aliby pro následné sankce a útočnou rétoriku proti Rusku. Prostě jen účinná a léty ověřená metoda vymývání mozků.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proč myslíte, že nebyly zveřejněny záznamy komunikací mezi posádkou MH 17 a střediskem řízení letového provozu? I když vyšetřovatelé shodně tvrdili, že letové zapisovače jsou v pořádku?
   Navíc, ukrajinský dispečer se záhadně ztratil...

   Vymazat
  2. Zhnusený, záznamy zveřejněny byly, vždyť komunikace byla zaznamenáva i na VCR. To, čo nebylo, je komunikace mezi dispečery na veži. A nejsem si jistý, jestli Rusko svoje nahrávky dispečerů k dispozici dalo.

   Vymazat
 4. Tady západu nejde o pravdu.
  Pravda je pouze můůůška jenom .......

  OdpovědětVymazat
 5. No pane neznamy pokud by v tom melo prsty Rusko tak cele NATO by zahrnulo svet obrazky a videa ze startu rakety z oblasti separatistu. A o tom lhani o kterem pisete je na delsi debatu.
  Irak chemicke zbrane
  Pouzit nejhorsiho jedu NOVICOK zazracne preziti otravenych
  A znate ten vtip. Prijde tajemnik k Putinovi a rikamu " Pani Obamova je tehotna" A Putin odpovida " Obvinuji jen me, nebo cele Rusko?"

  OdpovědětVymazat
 6. Správně a Česká pravice je SPD,Trikolora a ANO. Elektrárna je Ruská technologie tak by bylo nejlepší kdyby ji dostavěli. Určitě ne USA které by to zprasili a to je bezpečnostní riziko. Pro ČR není Rusko nepřítel a dlužníci z USA budou nuceni v klidu zkrachovat na nic jiného nemají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pardon, ale neskutečný blábol. Proč jste to sem napsal? Vždyť se to stylem úplně podobá kachně, jen s tím rozdílem, že vy jste slušný a máte lepší gramatiku.

   Vymazat
  2. J.J. Reagoval jsem na jistého unknowna co je blábol Česká pravice je to co jsem napsal. Ostatní jsou sluhové USA a EU. S elektrárnou se nedá politikařit.

   Vymazat
  3. Cáblíku, že jsou tady slouhové konkrétních sil, většinou spíš globalistických než ryze amerických, s tím souhlas, ale nemůžete říkat, že USA by výstavbu zprasili a že zkrachují. To se tady stále dokola říká a spíš opak je pravdou. Amerika sice dělá nejhnusnější prasárny různého druhu, ale je tam hodně fakt šikovných inovativních lidí. A taky ohromný finanční kapitál. A je jedno, jak se k tomu dostali.

   Co se týká nové elektrárny, Rosatom by nebyl vůbec špatný, z těch všech asi nejlepší.

   Vymazat
  4. Pane J.J časem určitě zkrachují jen co nebudou moci vysávat celý svět jejich dluh je likvidační. A četl jsem článek že nejsou dobří na stavění jaderné elektrárny ale to musí rozhodnout experti a ne ideologie a nečetl jsem to na Sputniku.

   Vymazat
 7. Hlavní je že mají Rusové důkazy a žádné lhaní a manipulace západu nepomůže. Budou to muset zamáznout do ztracena nebo svoje fašistické „spojence" určitě neobviní.

  OdpovědětVymazat
 8. Naprosto hloupé obvinění RF, Nakonec najednou zmizelí dispečer a jiné důkazy tvrdí něco jiného. A dle mého názoru fašistické urkajinské síly -kryté fašistickou EU a USA se snaží odpovědnost hodit na RF.

  OdpovědětVymazat
 9. Propaganda USA obvinila Rusko hned a to se počítá! Dnes už to nikoho nezajímá! Ukrajinci na povel CIA sundalli éro, kdo to dnes otočí proti nim? To je taktika CIA!

  OdpovědětVymazat
 10. Je dobré občas připomínat MH 17. Protože se nejednalo o přímou akci tajných služeb, možná se dovíme pravdu dříve, než po 50ti letech. Kdo dezinformoval ukrajinskou armádu a zametal stopy jistě ne ale ostatní ano. Analogie viny Kaddáfiho?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obávám se, že pravdu nikdy. Evropa a USA mají jasno už velmi dávno, v podstatě od samotného počátku. Jistě pamatujete na obrazy Putina s krví neviňátek okolo huby, které necelé dvě hodiny po sestřelu zaplavily celý svět. S tím nepohlo ani rozklíčování sériových čísel bloku té rakety a její trysky v r.2018 a od té doby se všichni masírují touto scénou - Putin vrah malých dětí. Přesně tak, jak ho nazval Porošenko dvacet minut po té události.

   Vymazat
 11. Politika do jaderné energetiky nepatří!

  OdpovědětVymazat
 12. 22:15 To jsou fakta v programu SPD je podpora podnikání ale pyjáti jsou jen sluhové cizích korporací.

  OdpovědětVymazat
 13. Senátor Doubrava: Vyhrožovat Putinovi ohledně Donbasu může pouze hlupák

  Tak nevolit pyjátský hlupáky:

  Co si myslíte o nutnosti tlaku na Putina, píše o tom například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

  Podle mě jen hlupák může takhle vystupovat a takhle přemýšlet, protože to jsou všechno lidé, kteří Putinovi nesahají ani k podpatkům. Nejsou tedy schopni pochopit to, že je to všechno jinak. Obávám se, že tady u nás je řada politiků zase pod velením Spojených států.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021041213472727-senator-doubrava-vyhrozovat-putinovi-ohledne-donbasu-muze-pouze-hlupak/

  „Bandu Pirátů bych oblékl do maskáčů, vyzbrojil je a vyložil na linii v Doněcku.” Foldyna to natřel Pirátce Gregorové

  https://cz.sputniknews.com/politika/2021041213469213-bandu-piratu-bych-oblekl-do-maskacu-vyzbrojil-je-a-vylozil-na-linii-v-donecku-foldyna-to-natrel/

  „Východ tuto zemi nikdy tak nezplundroval a nevykradl jako Západ.“ Filip volá po střízlivém pohledu na historii ČR

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021041213468795-vychod-tuto-zemi-nikdy-tak-nezplundroval-a-nevykradl-jako-zapad-filip-vola-po-strizlivem-pohledu-na/

  „Slováci nikdy proti Rusku nepozvednou zbraň.“ Blaha rázně zareagoval na jednání Washingtonu a poslal vzkaz Rusům

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2021041213472377-slovaci-nikdy-proti-rusku-nepozvednou-zbran-blaha-razne-zareagoval-na-jednani-washingtonu-a-poslal/

  „Budeme zase držet huby jako při bombardování Jugoslávie?” Matovičova sestra šokuje slovy o napětí na Ukrajině

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2021041213468043-budeme-zase-drzet-huby-jako-pri-bombardovani-jugoslavie-matovicova-sestra-sokuje-slovy-o-napeti-na/

  OdpovědětVymazat
 14. Cit.:
  „Jeden z hlavních podezřelých z procesu MH17 několik hodin nevěděl, že separatisté na východní Ukrajině sestřelili Boieng,“ informoval Nieuwsuur v televizi.


  A jak on ví, že to byli separatisté?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (07:59):
   Na západního propagandistu je i toto vybočení z jejich narativu úctyhodným výkonem!
   Totiž, že byl vůbec schopen připustit jednoho z obžalovaných za nespravedlivě stíhaného.
   ---
   Propagandista není placen za to, aby přemýšlel. Jen aby prášil a věřil (zde v účast tzv. separatistů - ve skutečnosti domobTranců - a Ruska). On proto neví!, jen slepě věří. A taky musí být z něčeho živ ...

   Vymazat
 15. Kdo chce vědět jak to bylo s MH17 , tak ví,že to byla provokace na zahájení 3. svět. války. Tímto koridorem se mělo vracet také putinovo letadlo z Egypta. Navigátor dostal avízo od ruských taj. služeb a změnil trasu přes Brno, Polsko a Bělorusko. Vše dokladovatelné, neboť nová trasa musí být konzultovaqná s letovými službami toho kterého státu. RUSKÉ a INDONÉSKÉ znaky jsou podobné a UKRAJINCI "omylem" sestřelili plné letadlo ....Při takových akcích na počtu obětí nezáleží - viz 11té září a 3 věže ....

  OdpovědětVymazat
 16. Na portálu Kosa Nostra zostra je celý vyzdrojovaný rozsáhlý soubor pod názvem UKRAJINA. Info i od Ukrajinců. Upoutávka je až vespod hlavního panelu portálu vpravo.

  OdpovědětVymazat
 17. Ukrajina je dle mezinárodního práva odpovědná za svůj vzdušný prostor. Do oblasti bojů by žádný slušný stát civilní letadlo nepustil. Tak se ptejme Benderovců prč tam to letadlo pustili ? Možná proto aby bylo sestřeleno. Je to svinstvo Benderovcům podobné. Oni i upalují lidi v Oděse. Nakonec bude muset chudá Ukrajina zaplatit škody všem co byli sestřelem poškozeni. To odpovídá právu - odpovědnost nese Ukrajinský stát a jeho řidiči vzdušného prostoru.

  OdpovědětVymazat
 18. Jak ze svého profesního pohledu bývalého zpravodajce vnímáte probíhající dezinformační válku, kdy konspirační weby, jsou vydávány za objektivní média, kdežto ta objektivní naopak za dezinformační?

  Sputnik nesleduji, tak jej nehodnotím a s možnostmi řadového – i když dejme tomu mírně poučeného – občana tlak Ruska nepociťuji. Zato mám možnost již minimálně dvě desetiletí porovnávat, jak o skutečnostech, které znám informují západní média, například CNN, MSNBC, New York Times, Washington Post, BBC a tak dále. Nejprve Saddámovi vojáci vytahovali v Kuvajtu nedonošené kojence z inkubátorů, pak Srbové prováděli v Kosovu genocidu, Saddám měl zbraně hromadného ničení, Kaddáfí rozdával vojákům prezervativy, aby mohli bezpečně znásilňovat, Rusové vojensky obsadili Krym a následně sestřelují malajsijské dopravní letadlo, Asad plynuje v Sýrii vlastní lidi, agenti ruské GRU tráví v Salisbury Skripala novičokem, Trump je ruský agent … Mám pokračovat? Existují hlasy, že bychom měli být ke svým aliančním partnerům loajální a vyhýbat se kritice, osobně se, ovšem, snažím být více loajální k faktům než státům. Lež je lež, ať přiletí z východu nebo ze západu. Navíc – to je to podstatné – nemyslím, že by výše uvedená propaganda byla prováděna ve prospěch nějakého státu. Copak to USA či Velké Británii, nedej Bože, jejich lidu nějak prospělo? Cílem takto pojímaného zpravodajství a publicistiky je pracovat ve prospěch mezinárodního kapitálu a vojensko-průmyslového komplexu na Západě i Východě (!), jakož i na něj přisátých parlamentech, politologických institutech a universitách. Generál Petr Pelz

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.