Reklama

pondělí 5. dubna 2021

Opory každého totalitního režimu: Hyperkonformita, úsudková závislost, síla superega…

Ivan David

5. 4. 2021

Všichni je známe. Hájí jediný přípustný výklad reality. Ztotožňují ho s „pravdou“. Politici, profesionální novináři, aktivisté z neziskovek, a mnohem častěji amatérští autoři komentářů k tweetům, článkům, sdělením na facebooku. Pozoruji je z profesionálního zájmu a se snahou o kategorizaci. Stejné typy nás provázejí nás dějinami, a v dobách společenského úpadku tvoří velkou většinu. Úpadek není příčinou, ale následkem.
Dělím je na dvě skupiny. Na autentické neochvějně věřící (od skromných až po bojovné fanatiky) a na ty, kteří věří, že věřit je výhodnější, a při troše štěstí se lze uživit postojem, deklaracemi a zákulisním bojem.Ti první jsou většinou režimu užiteční idioti, druzí je řídí a vedou. Nemusí tomu tak být. V horší variantě naopak vede přesvědčený fanatik a vyžírkové se nechají vést a slouží.
To, jak se kdo chová, není v rozporu s obecnou představou věcí okamžitého rozhodnutí, ale projevem osobnostních rysů, které se během dospělého života mění jen nepatrně. Úzkostného introverta sotva předěláte na pouťového vyvolavače. Osobnost je formována souhrou genetiky na jedné straně a výchovy a jiných vlivů prostředí na straně druhé.
 
Jaké jsou to osobnostní rysy, které vedou k neochvějnému přesvědčení o neotřesitelnosti autoritou zjevené „pravdy“? Především je to hyperkonformita. Takto osobnostně vybavení lidé přejímají bez kritiky převládající názory, psané nebo nepsané normy. Když je přijmou „internalizují“, velmi těžko se jich vzdávají, i když jiní dávno nahlédli mylnost nebo lživost autoritou prosazovaných tvrzení. Lze hovořit o silném superegu. Tito lidé jsou řízeni vnější silou společenských tradic a norem. Nekladou otázku, zda tvrzení, které přijali, má nějaké slabiny. Nezkoumají, z čeho úsudek pramení, nepochybují o správnosti premis, pokud zaznamenají jejich existenci. S inteligencí to má málo společného. I vysoce inteligentní lidé mohou být nevývratně přesvědčeni, a naproti tomu lidé bez vzdělání nebo děti nepodlehnou sdílené víře a dokáží vidět, že „císař je nahý“.
 
Druhým typem jsou cyničtí pohůnci právě panujícího režimu, kterým jsou „pravda“ a normy lhostejné, je prostě výhodné mluvit, psát a jednat, jak doba právě žádá. Někteří z nich jsou velmi inteligentní, schopní kritického náhledu, ale zcela „pragmatičtí“, cyničtí. Dokáží se vyšplhat na špici společenské hierarchie.
 
Těch prvních je mi líto, nemohou jinak, druhými pohrdám i při respektu k jejich schopnostem. Dívám se na facebookové nebo twitterové stránky autorů zoufalých komentářů. Jejich názory jsou beznadějně totožné s tím co včera slyšeli v rádiu nebo televizi. Někdy jsou útoční a většinou velmi vulgární. Nikdy nemají mnoho „přátel“ na FB, na Twitteru sledují mnohem více osob než kolik se zajímá o jejich produkci, téměř bez výjimky prostoduchou. Často nevystupují pod svým jménem. Pasovala by na ně diagnóza ze starodávných učebnic psychiatrie „bažící po sebeuplatnění“.
 
Oba typy jsou pro vývoj společnosti krajně nebezpečné. Ti první, pokud je jich mnoho, ti druzí, pokud dosáhnout značného vlivu. Nemůžeme se totiž správně rozhodovat, pokud se opíráme o slepou víru a nesmyslné ideje. Společnost potřebuje ke zdárnému vývoji kritické myšlení, stálé pochybnosti a přezkoumávání východisek, jinak nepoznáme, že jsme se vydali chybnou cestou. Právě toho jsme svědky v Evropské unii.

Víra je konečnou fází poznání, ale nesmí být definitivně konečnou. Je-li neochvějná, vzdává se poznávání, odmítá přehodnocování a je brzdou.
 
Jakýsi spolek „Evropské hodnoty“ mě označil jako „dezinformátora“ proto, že jsem projevil pochybnost, že ono dopravní letadlo linky MH17 sestřelila nad Ukrajinou ruská armáda. Netvrdil jsem, že ho nesestřelila, pouze jsem neviděl pro takové jednání ze strany RF žádný racionální motiv, žádný prospěch ze sestřelení. Naopak, měli dost důvodů dopravní letadlo nesestřelit. Neuvedl jsem tvrzení, nesdělil jsem žádnou informaci, jen jsem projevil pochybnost, názor. A hned jsem byl zcela nesmyslně obviněn z šíření „dezinformace“. Hlupáci tomu uvěří, protože to nebudou zkoumat. Prezident Obama tvrdil, aniž by uvedl jediný důkaz, že letadlo sestřelila ruská armáda a český hlavní proud to opakoval do zblbnutí. Silné pochybnosti podpořené dosti věrohodnými informacemi trvají, stejně jako v případě Světového obchodního centra 11. září. Pro propagandu jsou pochybnosti nepřijatelné.
 
Nově se utvářející diktatuře nepomůže rozhlas po drátě jako v padesátých letech. Zprávy a názory se valí ze všech stran. Stoupenci zjevené pravdy vidí naději v umlčování mazáním zpráv nalezených „umělou inteligencí“.
 
Všichni nejsou krotcí, proto začala kriminalizace názorů, která se ohání „nepřípustností projevů nenávisti“ a názory, které se jí nehodí označuje jako „dezinformace“.

Je to krajně nebezpečný vývoj. Musíme se bránit.45 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nech toho pomatený fanatiku a nevyhrožuj, co kdybys ty sám si dal na chvíli oddych ..
   Prospělo by ti to kačere a nám taky, pořádně se vykrmíš, něž tě tady upečeme v troubě a sežereme ..

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
  3. Re (10:43):
   Když už, tak pane doktore Davide! ...
   A jen tak mimochodem, ten článek píše i o vás a vám podobných kreaturách.

   Smazat
  4. Tak že kovaný eurohujere 10:43 obhajovači Banderovců co vraždily za války Poláky a Židy to není na tvou žalobu???Pokud vím tak stále platí u nás zákon a trest za schvalování genocidy.

   Smazat
  5. Indicky bezec a jemu podobni vyuzivaji zdejsi svobody a prime demokracie

   k prosazovani jejich zrudnych myslenek na pr.hromadnych hrobu C19 povrazdenych jejich volicu zejmena piratu,kteri maji jedinou myslenku nastolit plizive,"pres parlament" novy fasismus s krycim jmenem neomarxismus.
   Videli jste vsichni,ze ani jeden jejich komentar nebyl ve prospech demokracie,ale vsechny smeruji jen k rozvalu republiky,anarchii a dokonce se chteji prodrat do dalsiho parlamentu "legalne"stenym zpusobem jako to uskutecnil jejich vzor pan Hitler.
   Nic svobode a prime demokracii neprinaseji a chteji jenom byt diversanty s cilem ukrast znovu a znovu uz ohlupovaly lhostene a zdeptane OS volebni hlasy,aby po dnesnim odsouhlaseni nynejsiho POLICEJNIHO STATU al hamajdy CSSD nastolili jeste horsi diktaturu nez uz jsme prezili a vyvrazdili pry celou CR novym zpusoben tj C19 viry,ktere nesmi byt pozabijeny SPUTNIKEM V protoze pry je to "PA RUSKOMU"!

   Smazat
  6. Františku Opluštile 5. dubna 2021 11:09 formálně správně, pokud nevyjadřujeme vyšší stupeň úcty, tak buď pane doktore, nebo doktore Davide. Krom toho je známo, že titulománie postihuje jistou část Evropy, ke které patříme, že zdaleka ne všude se "nosí tak, jak se nosívala a nosí u nás. JiH

   Smazat
 2. MH-17 samozřejmě nesestřelila ruská armáda, ti hoši umějí svá zařízení obsluhovat. Sestřelil ho separát omylem. Nehledal bych za tím žádné spiknutí, nýbrž obyčejnou Occamovu břitvu. Ukrajinci neměli důvod PVO používat, protože tou dobou neměl separát žádné letectvo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevím, ale pane Martine, já potřebuji důkazy nejen podezření. Pan IB, je naprosto mimo mísu. Jeho MY připomíná Ludvíkovo "Stát jsem já". Jeho "jájismus" je jen k smíchu.

   Smazat
  2. Já si troufnu říci, že to nebylo omylem ,ale že to byl úmysl s posvěcením amerického protektora s cílem svádět to na Rusko.

   Smazat
  3. Sestřel provedla baterie BUKu ukrajinské armády. Lži banderovců a poskoků USA dávno vyvráceny. Separát MARTIN je příliš pod vlivem své ženy a NATO-propagandy.

   Smazat
  4. Průšvih je, že stejné rakety jsou ve výzbroji více zemí.

   Smazat
  5. Re (10:51):
   To ovšem ani ti domobranci nepotřebovali systémy BUK, protože ty se účinně a smysluplně uplatňují až při PV ochraně na letových hladinách ca. 10 km. Jim pro sestřelování vrtulníků a bitevníků bohatě postačovaly systémy nižšího dosahu.
   Nějak vám ale z úvah vypadla docela obyčejná operace pod falešnou vlajkou, na kterou jsou vysoce specializovány jiné slovutné služby. A sice ty US/UK. Pro ty už jistě nebyl problém, aby tu špinavost nechaly dokonat samotné ukry. Protože i Rusové svým radio-elektron. průzkumem zjistili postupnou aktivaci až asi 5 kompletních systémů PVO (BUK), které v té oblasti a tou dobou (neznámo proč?) rozvinuli ukři, aby je ihned po incidentu svinuli a odlifrovali odtud. Dodnes to také ukři (i přes oficiálně položený dotaz z Ruska) neobjasnili. Co dodat? ...

   Smazat
  6. Stale nevim, proc se o MH17 stale jeste bavime, jsme soucasti zapadni EU at se nam to libi nebo ne, sice jsme pro ne "zaosstali" ale uzitecni jako naraznik, proti "putinovske agresi" ktera samozrejme nikdy nenastane. Ale dejme tomu ze MH17 skuktecne sundali Rusove, a bylo zabito sta lidi ze? Jen bych rad vedel kolik nevinnych lidi bylo zatito za tu dobu v USA, nebo i v Evrope (pristehovalci)

   tohle je naprosto zbytecne premilani neceho co nejde odstat, misto toho abysme se zabyvali nahlym skokem barevnych (od slabe nahnedle az do cerne) zde v Cesku

   Nerad to rikam, ale stavate se ponekud ovcemi, ktere beci stale o jednom medvedovi v kleci, zatim co se kolem derave ohrady shromazduji vlci

   Smazat
  7. Je divné, že nebyl let odkloněn na jinou letovou trasu? Nebo po té trase létají stále i dnes?

   Smazat
  8. Také považuji za vysoce pravděpodobné, že MH17 sestřelila Ukrajinská armáda. Je celkem jedno, jestli jí šlo o zabití Putina nebo o kompromitaci opolčenců. Rusko s tím nemá nic společného, opolčenci neměli čím sestřelovat, protože Buk, kterým byl sestřel proveden, se u nich ani v Rusku delší dobu nevyskytoval. Kampaň proti Rusku však byla plánovaná a EU a NATO potřebovaly něco, čím by pošpinili opozici proti pučistům v Kijevě. I takzvané vyšetřování ukazuje, že vše je prováděno jako protiruská operace, mimo jiné i proto, že atentát na MH17 vyšetřovala Ukrajina! Pravdu se časem dozvíme, ale nebude to hned, protože na lži má zájem vedení NATO a USA.

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (11:01):
   Bez analýzy souběhu okolností ta informace nic neříká! Důležité je totiž vědět, zda-li byl ten prezident řádně vakcinován (tj. dvakrát), a to dříve než byl infikován. A také i vědět, jaký průběh jeho onemocnění má (když už nelze odpovědět na otázku, jaký by mělo bez vakcinace). Infikován budete i vy, pokud se (jsa nechráněn) po předchozí vakcinaci setkáte s tou infekcí. Jen si s ní váš imunitní systém snadněji poradí.
   ---
   Jo, a Sputnik V je sračkou jen ve vaší psychické optice. Ve skutečnosti je to jedna z neúčinnějších, nejspolehlivějších a nejlevnějších vakcín.

   Smazat
  2. Tapetář Unknown smazán. Otravuje už několikátý den se stejným nesmyslem.

   Smazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne, tapetuješ sem stále stejnou blbost, která nesouvisí s tématem článku. Tak se nediv, že jsi mazán.

   Smazat
 5. Pane Davide, mate slusne naslapnuto na kriminal tim, co zde pisete. Je sice svoboda slova, ale na vase blaboly je mozne aplikovat spoustu paragrafu a na zbytek zivota pujdete do chladku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:03 Už jste poklesl na úroveň "bububu", je to chyba.

   Smazat
  2. Unknown nemá ani právnické vzdělání, ani žádné argumenty a proto se vzteká a vyhrožuje. Chudáček nevzdělaná a nevychovaná.

   Smazat
  3. Unku,

   Bohuzel mas pravdu, tancujeme s kurvama, ale vysvetli mi kde jsou nejake Davidovy blaboly, klidne mu nadavej ale vecne ty pablbe, nekdy jsi lucidni nekdy uplne blbej, je to tim co chlastas?

   Smazat
  4. Unknovny je treba vypalovat ohnem nasi palby pusek pravdy

   podivejte se vsichni jeste ani nejsou zvoleni(derou se k moci pres mrtvoly jejich volicu pomoci C19) a uz vyhrozuji dnesnim POLICEJNIM STATEM,ktery za ne dala schvalit neomarxisticka al hamajda CSSD,pry aby ji zase GR TV ohlupeni volici zvolili a oni tim chteji zastrasit a udusit jakykoli odpor nikoli jen proti cizim obcanum jedovate nepratelskych ideologii kryjicich se za pry nabozenstvi,ale jen se na ne podivejte chteji se dokonce podobat svymi dredy viru C19,ktery ma pozabijet vsechny obcany nejen jejich volice!
   Proto zakazuji zabijeni toho nebezpecneho a smrtelneho viru SPUTNIKEM V pry je to "po ruskomu"a tak zakazali i vlade a BABISOVI jednat.
   Vzali si za priklad i slovaciska,kdy tam vlada zavrela davku sputniku do chlivku aby pry radsi padla!

   Smazat
 6. Ruská vakcína Sputnik V je podle všech dostupných údajů nejúčinnější a nejlepší na světě.

  OdpovědětSmazat
 7. Tihle totalitáři mají smůlu vždycky se v dnešní době dostanou informace k lidem. A bránit se musíme nemám zájem o sdílenou chudobu.

  OdpovědětSmazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
 9. Jsou uskupení, ať politická, nezisková atd, která si obhajují své názory a programy. Nelze někoho kritizovat, když dělám to samé. Článek MUDr. Davida je pro plebejce dosti složitý. Tady se obhajuje jedině správná politika SPD. Přiznám, že pan Okamura není pro mne to pravé ořechové ale zaplať pánbuh za něj, že něco trochu rozhýbe.V demokracii by měl uspět ten, kdo získá nejvíce voličů na svou stranu. A tady se pracuje na voličích aby byli bez vlastního světonázoru, bez přehledu a svého rozumu. Jde se na to zezadu. Voliče připravíme k obrazu svému a ne že on bude hodnotit náš obraz. Prostě hoď nám svůj hlas a moc nepřemýšlej, že je někdo lepší než my. Nevím, kdo vyhraje volby ale objednaným průzkumům, kde chci aby ten a ten byl první, nevěřím! Mám stále svůj dnešní dobou nedotčený rozum.

  OdpovědětSmazat
 10. Totalitní režim je když. Když cedí informace na vhodné a nevhodné. A šiřitele těch ,,nevhodných" navíc ještě trestá.
  Z čehož tedy plyne, že v EU to není jiné !

  OdpovědětSmazat
 11. Dobrý den pane doktore,

  nechápu jak je možné že takový spolek jako jsou Evropské hodnoty dostává od státu peníze. V tom vidím hlavní chybu.

  OdpovědětSmazat
 12. Ale vydejchá, jako ti co již umřeli po Astra zenece na krevní sraženiny. Ve Francii prokazatelně 7! Následují Holandsko, Belgie, Německo, kde se touto vakcínou očkuje na vlastní nebezpečí? Fakta! Vydejcháš to ty? Astra zeneku ti osobně doporučuji. Rakousko nám ji posílá dostatek, aby uvolnila místo Sputniku....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Astra Zeneca, je méně povedené generikum Sputniku, ale není to genetický experimentální preparát jako Pfizer a Moderna ..

   Smazat
  2. Rakousko, Slovinsko a další středoevropské státy v rámci solidarity nám posílají Pfizer, který byl předmětem posledního zozdělování v EU s Babišem popsaným naším neúspěchem při získání přídělu Pfizer vakcíny ..

   Smazat
  3. Experiment Pfizeru a Moderny je potřeba sledovat !!!

   Smazat
 13. 12.15 Porovnej jednotlivé výrobce kde očkují a neslučuj ty ,,Západní" proti Sputniku. To něco uvidíš.

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 15. V nasledujicim clanku najdete prehled, kde a cim se ockuje. Sputnikem se ockuje v naprostem minimu zemi sveta:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/boj-o-vakciny-astrazeneca-nestiha-a-zeme-se-pretahuji-o-dodavky-149207

  OdpovědětSmazat
 16. ak tohle mistni ruda uderka nevydejcha. Prezident Argentiny ockovany sputnikem mel pozitivni test na covid:-) To bude pekna sracka ten sputnik:-)

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prezident-naockovany-sputnikem-ma-pozitivni-test-na-covid-149373

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechny testy a covidpandemie je PODVOD!
   není možné popsat strukturu a složení něčeho, o čem se neprokázalo, že existuje, včetně přítomnosti, struktury a funkce jakéhokoli hypotetického „spike“ nebo dalších proteinů; genetická sekvence něčeho, co nebylo nikdy nalezeno, nemůže být popsána; „varianty“ něčeho, o čem se neprokázalo, že existuje, nelze popsat; není možné prokázat, že SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění zvané Covid-19.
   Celý COVID – BORDEL sa im rúca, v linku pekné zhrnutie:
   https://qanon.sk/niekolko-pozoruhodnych-verdiktov-sudu-v-jeden-den-ruti-sa-to/

   Smazat
 17. OK:Btitanie potvrzuje Covid podvod. V nemocnici umrelo 0 lidi na Covid. Tohle Bila moc nepotesi. Konečně absolutní zdokumentovaný důkaz od národní zdravotní služby, že Covid 19 SARS Cov2 je úplná výroba! Viz: Nesporný zdokumentovaný důkaz, že Covid 19 je masivní podvod - výroba…
  https://darrellhines.net/2021/03/30/breaking-news-covid-deaths-exposed-as-total-fraud-national-health-service-replies-to-freedom-of-information-request-stating- můžeme-potvrdit-že-0-nula-pacientů-zemřelo-z-covid /
  Britský šéflékař prohlásil, že Británie bude zacházet s COVID jako s chřipkou a nebudou žádné další uzavírky. Tohle jsou VELKÉ zprávy. Může to být první domino, které padne a ukončí podvodnou pandemii na celém světě?
  https://www.telegraph.co.uk/news/2021/04/01/no-lockdowns-britain-will-treat-coronavirus-like-flu-says/

  OdpovědětSmazat
 18. V diskutovaném článku doktor David napsal, cituji "Víra je konečnou fází poznání". Těžko s tím souhlasit. Domnívám se, že skutečně myslící lidé se drží jen a jen "přesvědčení", které se opírá o znalost a zkušenost, které se s poznáním a zkušeností vyvíjí, když respektují, co nevědí nebo ani vědět nemohou. Beru za samozřejmé, že takoví jsou připraveni svoje přesvědčení obhajovat, ale počítají i s tím, že kdokoli může mít lepší argumenty.
  Pan doktor bere (v tomto prostoru) za nevěrohodnost anonymitu, aniž by vzal v úvahu, že každý z nás, když není obecně známou osobou, je pouhým svým jménem vlastně anonymní, dokonce většinou i dobře skryt mezi svými jmenovci. Leda by ke svému jménu přidal všechny další rozlišovací údaje. Nejsme každý bývalým ministrem, ba ani generálním ředitelem. A doktorů, inženýrů, magistrů, kandidátů, ba i doktorů věd ..., těch už je dnes také dostatek. A ti významní se dnes už takhle ani nezdobí. JiH

  OdpovědětSmazat
 19. Na rozdil od p. Davida , nedelim.
  Kazdy vi ze, kdyz se barbari prosluli svou krutosti a vyvrazdovanim a kdyz se blizili do oblasti..
  Vznikly vselijake debaty,nesvary a spory a kdyz se ujal vedeni lidi nekdo, kdo navrhoval ucinnou jednotnou obranu byl zle kritizovan,umlcovan a napadan i fyzicky, vedeni elit z mest se po tajne porade rozhodly poslat tajnou delegaci k barbarum se slibem veskere spoluprace ,kdyz budou usetreni.
  Kdykoliv byl nekdo z barbaru chycen ze skodi a vrazdi, a snazi se zastrasit populaci byl zadrzen, ale s velkymi omluvami soudcu propusten na svobodu.
  Tim si vedeni oblasti doufalo naklonit si barbary zajistit sve zivoty a svych rodin..Na ukor tech ostatnich.
  Populace oblasti pak vedla velke slovni rozbroje mezi sebou,az byli vsichni proti vsem ,velkou zlobou a kazdy z nich doufal, ze kdyz se nebude protivit a udela vse, co se naridi zase unikne nejhorsimu.
  Ze to nejhorsi postihne urcite treba souseda, nebo jine, co bydli v sousednim meste..
  Zavedlo se casto hlidani nekterych nespolehlivych, kteri se chteli organizovat na obranu..
  Taky se jim vyhrozovalo denne..Aby neprovokovali.
  Kazdy skooro vedel dopredu,ze jenom takhle unikne.
  Ze je dulezite neodporovat,spolupracovat, klanet se novym panum jako tem predeslym..atd.
  Jak to podrizenost, uz ze skol a vychovou narizuje a doporucuje se chovat za vsech okolnosti....
  Kdyz barbari vstoupili do mesta v te oblasti ,elity, soudce krute popravili pro vystrahu, spolu se vsemi co se jim nehodili a zbytek odvlekli do otroctvi vcetne zen a deti..
  To se opakovalo v cele historii Evropy.
  Po dobyti Konstantinople ,islamisti napadli Otranto, biskupa rezali dlouho na pul, 12 tisic krute popravili a zbytek kolem 50 tisic odvlekli do otroctvi..
  Ti zmizeli beze stopy nekde na Strednim Vychode..
  Barbarstvi jako vse v historii se stale opakuje, treba pod rouskou demokracie a vsech ismu, patricne technicky vylepsenych...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.