Reklama

pátek 2. dubna 2021

Petr Hampl: Je třeba neustále proti lži bojovat pravdou

Petr Hampl
2. 4. 2021   PrvníZprávy

Ospravedlňuje mimořádná epidemiologická situace cenzuru? Takové otázky dostávám poměrně často. Třeba tuto, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


(Petr Hampl, nezávislý sociolog)

 
Není za současné situace na místě poněkud omezit svobodu projevu? Vezměte si třeba články jako Ethylenoxid – karcinogenní chemikálie v testech na Covid-19.

Tento panikářský a nesmírně hloupý text tvrdí, že děti, které ve škole budou testovat na kovid tyčinkou strčenou do nosu, jsou těžce ohroženy na zdraví, neboť konce tyčinek, strkané do nosu jsou sterilizovány ethylén-oxidem, což je velmi nebezpečná látka. A podobné články se na serveru tadesco.org objevují často. Nebylo by rozumným řešením rozlišovat podle oborů? V politické debatě zachovat plnou svobodu, a odborná témata regulovat tak, aby nevycházely úplné nesmysly?

Článek je skutečně založen na zlovolné lži. Ve skutečnosti je sterilizace ethylenoxidem nejběžnějším způsobem sterilizace, který se používá už řadu let. Každý z nás byl někdy vyšetřován takto sterilizovanými nástroji, a neexistují žádné známky toho, že by to mohlo mít jakékoliv negativní zdravotní účinky. Je také pravda, že zmíněný server šíří takové nesmysly systematicky, a že není jediný. Až se jednou otevřou archivy Bezpečnostní informační služby, možná se budeme hodně divit.

Nicméně přesto platí, že cenzura by způsobila ještě větší škody než šíření těchto lží. A to z následujících důvodů.

Za prvé. Předpokládalo by to, že vznikne nějaké centrum s pravomocí určovat, co je ta skutečná pravda. A dosud pokaždé, když se lidé o něco takového pokusili, skončilo to katastrofou. Vedlo to nejen ke ztrátě svobody, ale ke ztrátě schopnosti racionálně myslet, a především k tomu, že nakonec převládly ty nejhorší hlouposti. Je docela dobře možné, že by takové centrum absolutní pravdy začalo prosazovat, že viry neexistují a že se lidé na JIPkách dusí kvůli globální klimatické změně nebo že tam zabíjejí Putinovi agenti.

Ostatně, zárodky toho vidíme už dnes, kdy fungují různé „protihoaxové skupiny“ jako demagog.cz, manipulátoři.cz nebo iluminátor. Každé z těch center občas vyvrátí nějakou pitomost, ale každé z nich také občas šíří nějakou nehoráznou lež.

Zkrátka, jakmile je zřízena funkce „určovatele pravdy“, vzniká také pokušení tu funkci zneužívat. A to pokušení dříve či později převáží.

Za druhé. Když lidé mohou opačné hlasy jednoduše škrtnout, vede k tomu, že postupně ztratí schopnost vést diskuzi, a posléze i schopnost myslet. Mozky degenerují, a zůstane jenom tupé opakování frází. I toho jsme dnes na řadě míst svědky.

Za třetí. Pokud by bylo šíření nesmyslů zakázáno, jejich příznivci se stáhnou do podzemí. Budou možná méně viditelní, ale nikoliv méně aktivní. A budou se radikalizovat. A nebude možné jejich bláboly uvádět na pravou míru.

Petr Hampl: V každém případě je důležité udržet si zdravý rozum!

Jak tedy situaci řešit? Dějiny nás učí, že nejsilnější zbraní proti lži je pravda. Je možné namítnout, že mnoho lidí se o pravdu nezajímá. Chtějí slyšet senzační historku a chtějí si potvrdit nějaký povrchní názor. Cokoliv rozumného je obtěžuje. Jenže dějiny nás také učí, že nic takového nepřevládne dlouhodobě.

Je tedy zapotřebí vystavovat lži konfrontaci s pravdou. Je zapotřebí učit se komunikovat jednoduše. Ale především je zapotřebí podporovat obecnou vzdělanost.

Kdyby lidé pořádně rozuměli tomu, co je sterilizace, a jak probíhá, zmíněný blábol by zavrhli po pár vteřinách. A kdyby si ze školy pamatovali základy fyziky, věděli by, že je nesmírně obtížné, aby se na pevném tělese uchytily molekuly plynu a držely se tam dlouhodobě.

I proto je tak nebezpečný úmysl ministerstva školství (původně prosazovaný sorosovskou neziskovkou Eduin), aby byly z učiva základních škol vyřazeny základy fyziky a základy biologie. Pokud lidé nebudou vědět, co je buňka, co je imunita, a co je virus, jak mohou diskutovat třeba o očkování? Jak neuvěřitelně bezbranní budou vůči líbivě znějícím pitomostem.21 komentářů :

 1. Situace s těmi lži není jednoduchá.
  Poslední případ, se kterým jsem se setkal: byl názor na EU z Belgie.
  Zaujalo mne to poté, když jsem zpočátku slyšel,
  1- že očkování nejde rychle, protože je ne všichni dodavatelé, nasmlouvaní EU, splnili slíbené limity.
  2- viděl rozpravu o tomtéž na: "(97) Nedostatek vakcín ve světě - YouTube", beseda Institutu pro politiku a společnost, která mi objasnily chyby našich představitelů ( většina je česky, s anglickým projevem představitele WHO, Slovincem, není nutno se zabývat, je to ukázka projevů všech představitelů EU a velkých světových organizací)
  3- a názor na EU https://www.gatestoneinstitute.org/17193/european-union-tragic-farce
  Vše oficiélní podklady.
  Po srovnání všech těchto info balim pruty a jdu na ryby.
  Jistě, že ne, vyberu z toho, co i podle ostatních pramenů pokládám za věrohodné pro sestavení mého vlastního názoru. Ale je mi z té situace smutno.

  OdpovědětSmazat
 2. To co podle mého názoru nám dluží kvalitní nezávislá informovanost je vymazání veškerých dezinformačních serveru o kterých pan Hampl zmiňuje. Proč jim dáváme prostor v Pravdivé.eu a oni tím špiní necenzurované informace jako celek???....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Vagelisi, velmi rád vás poslouchám. Doufám, že pod pojmem desinformace chápeme záměrnou lež. Hloupou lež obvykle poznáme.
   Někdy je hranice nezřetelná, v tom případě nejsem přísný, jen opatrný. Nejhorší je špína a dnes je velmi častá, její autor bývá primitiv. Prosím všechny zdejší přispívatele, aby zbytečně špínu nešířili.

   Smazat
 3. Vyse zmineni i NR dostali maji za ukol nenapadne vmisit hojne agentu do diskusi pro zacatek..
  Na znehodnoceni nasich prispevku. Na jeden prispevek se vrhne treba 3-5 trollu.
  Pan Hampl /a dalsi/, si ovsem v tom boji radeji nevsiml.
  A tak spravnych a podstatnych informaci ubyva..

  OdpovědětSmazat
 4. Uz dlouho moje mysl mysli, jako Premysl, na polaritu sveta, na osemetne situace nas prokletych, do kterych nas vyssi moc potapi, zil jsem v Praze /i v te Premyslovske a moje Magic Praha /,Praha je plan caru na kazdym kroku.
  Ne nadarmo trva dodnes. Je tech mist vice..
  Vedel jsem a pocital, ze kdyz potrebuju napad, abych si vydelal treba na pivo /neco napsat/a za ten napad bych ochotne skladal cele mesice vagony/to je lehci,/nezbylo nic jineho, nez abych cele noci toulal Prahou az se smilovala..
  Osoby,co mely moc nad pytlem penez, pak nemely nikdy namitek..
  Jine situace,jine uhly pohledu na veci,jine zavery, nikdy neuzavrene..
  Pokr.

  OdpovědětSmazat
 5. K poznání pravdy musí každý dospět individuálně a sám analýzou a vyhodnocováním informací které jsou k dispozici, v tomto schematu neexistuje dělení na informace a dezinformace ..
  Ti co vědí víc o tom jak se věci mají, můžou jenom chytrým napovídat ve smyslu rčení chytrému napověz, blbého už pořádně nakopni aby mu to došlo ..
  To nakopnutí ale stejně u "neinformovaných" a tudíž "hloupých" nevede k prozření, musí sami na vlastní kůži zažít důsledky svojí hlouposti až k tomu rytí držkou v zemi (rčení vypůjčeno od K.Kryla), až tahle skušenost vede k prozření ..
  Popsaným způsobem "učení" vede lidstvo od nepaměti k prozření a probuzení z hlouposti paní Velká učitelka Historie ..

  OdpovědětSmazat
 6. Uz jsem psal jak jsem musel utect ze skoly kdyz prislo na husitstvi. Prinasely ty casy a hlavne udalosti psychicke potize a dodnes prinaseji..
  Co tenkrat vedel, koci ,nebo kucharka o zlu sveta.
  Dnes mame vyhodu stroju ,ale tenkrat snad neco u piva..
  .......Mistr Jan, muz nad jine vyjimecny nad jine schopny.
  Venoval mnoho casu studiim o spatnosti a zlu pachanem cirkvi a panstvem. Kazal pravdu o tom vsem a sepsal do 42 kompaktat.
  Mistre Jene, ty jsi ale postavil svoje vedeni, svoji pravdu,kazal jsi tu pravdu postavenou prave na zakladech lzi, bezpravi, pretvarky, spatnostech na zlocinech cirkve a tehdejsi elity..
  A nelenil jsi, odjel a vypravet v duvere o tom prave jim.
  Jako by oni nevedeli.
  Vetsinu tvych obvineni uznali, ale nemohli pripustit, ze jsou to uplne nejhorsi a ty samotny jen mas pravdu.
  Ztratili by tvar.
  A Mistre Jene, proc jsi tohle neuznal a nevratil se v pokoji domu, zit tam, kde te cely narod opravdu miloval, cely narod ti duveroval. Tvuj narod.
  Narod,ktery te potreboval v tezkych chvilich.
  Povysil jsi sve disputace a pysnou pravdu slozenou s vedomosti o zlu, nade vse.
  Mistre Jene co se stalo ,opustil jsi tak svuj narod.
  Proc. Chtel jsi vyniknout a byt jednim z nich z proklatych koncilu?
  Zuctovala ta tvoje pravda na spatnostech zalozena i s Tebou?
  Propadl jsi dablu prave posedlosti, tou osemetnou pravdou..
  /K uplnosti pak dalsi cesky kazatel odvolal,aby se za rok vratil a nechal take upalit/..
  Tohle jsou rovnou zly sny..Ktere se nikde nedovite..
  Bitva u Sudomere neslibuje nic lepsiho. Zase naznacuje neco vyssi moci a jeji role ..Priste.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Paw 3. dubna 2021 6:54, když už tady tak rád blouzníte, co takhle používat nabodeníčka mistra Jana? JiH

   Smazat
  2. Omluva U.8.22,nerozumim. Ja nejsem moc chytrej to je nekdy vypada. Tady jsem se pokusil vykreslit /z dlouhy chvile a z dlouhyho mysleni a uniku z toho/,a snad se trochu podarilo,ze penize, majetek, chamtivost jsou nebezpecne ale i posedlost,nebo velka laska k pravde muze mit podobne nasledky.
   Take jak nas svet je podivne nastavenej,ze pravda je zalozena casto na opaku.
   Take pravda se asi poziva k obelhavani. Ted mne nenapada zadnej priklad.
   A ze orientace aspon vedet kde clovek/narod stoji je obtizna a casto nemozna.
   Tohle blouzneni je pokus o psychosondu do vedomi. Nekdo by z toho udelal celej bijak.
   Diky za vyjimecne kvalitni odezvy .
   Pan R. 8.06, tady jste se asi dotknul zakladu demo,ktere staji a padaji s lidmi a jejich schopnostmi a predevsim lidskou kvalitou.
   Asi jako vsechno.
   Kdyz jste projizdel mnoha dedinami na Slovensku , staly tam palace, nikoliv vily. Slavilo se tam velmi casto a dlouho. Take postavene na tvorbe bohatstvi schopnych Cechu. Na svatbu se napr. sjizdely autobusy plne ucastniku a ta svatba trvala aspon tyden..A byly jine oslavy, krtiny atd.
   Uz oslava,kdy jsem prijel byla zaminka a trvala dva dny.
   Domnivam se ze se svobodou je to podobne..Jako s pravdou a jedna zavisi na druhe.
   Uz tenkrat vladly ty mensiny a od 69 totalne s federaci a usporadanim velmi vyhodnym pro Slovaky..
   Pan B.9.49 uplnej zaklad ze pravdy jsou asi dve ,subjektivni a objektivni a pak zacinaji ty komlikace..
   Pan M. 10.13..Asi navrat k jedoduchosti bez zjednoduseni ,kdyz ale neni mozny,co dal.
   Nikdo nevyresi, ze nejsme schopni vytvorit a dodrzovat nase vlastni spiritualni trvale hodnoty a kdyz se to sveri tem nahore v nebi, dopada to podobne.
   Vase vzdalenosti a blizkosti pravdy jsou urcite dulezity. Taky asi hraly roli u Mistra.
   Ja myslim, ze je rozdil mezi katolikem a krestan a podstatny.
   Ale myslenim aspon vsecko zacina...

   Smazat
  3. Paw 3. dubna 2021 16:21, nabodeníčky mistra Jana jsou míněny háčky a čárky ... nad písmeny české abecedy. JiH

   Smazat
 7. Bojovat proti lži pravdou. Tak já to zkusím;
  Lidské právo je lež
  Práva menšin ve skutečné demokracii je lež.
  Současná demokracie je lež.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rebele jste skutecne jednicka,ovsem nikdy nechcete napsat co vlastne

   mame jako obcane proti tomu delat,samotne vykriky do tmy republiky to nevyresi,rozumime si?

   Smazat
 8. A ještě doplňuji: naše svoboda je lež.

  OdpovědětSmazat
 9. Článek pana Hampla vystihuje podstatu věci a, podle mého, formuluje jediné možné a správné řešení. Je zvláštní, že mnozí z těch, kteří se tady domáhají cenzury (a nevadí, že je nekontrolovatelná a někdy přesahuje i deklarované případy "vulgarit a napadání") nemají žádné výhrady. Rád budu za vola. Doufám, že se dočkám. JiH

  OdpovědětSmazat
 10. Rebel, ve tvých výrocích je správné na místě výrazu lež použít výrazy blud a iluze ..

  Ještě se zmíním o dnes hodně používaném argumentování "selským rozumem", který by se dal definovat jako konzervatizmus se znalostí proměnlivosti působení matky přírody ..
  Takový rozum je ale v ideových záležitostech dnešního ideologizovaného Světa k ničemu, protože také vychází ze selských ideových bludů a iluzí, jako všechny další ideové rozumy liských společenstev a tříd ..

  Nad ideologizovaným rozumem je analytické myšlení, které využívá vysoké vědění a znalosti o Světě a lidech, o jejich ideologizovaném duchu a psychologii jejich duší ..
  V minulosti naší civilizace uvedené základní vědění a znalosti v alegorizované formě poskytovalo lidem církvemi nepokřivené pravé křesťanství ..
  S odklonem od křesťanství a komunismu (který je pokračovatelem nepokřiveného křesťanství) a nástupem bludařských a hloupých ideologií se naše civilizace začala měnit v peklo pomatených lidí ..

  OdpovědětSmazat
 11. Ty úvahy o pravdě jsou mi k smíchu.Pravdu má každý svoji,na tu není šablona.Je to spíše víra,čemu jsem ochoten a schopen uvěřit.Pravdu nelze nikomu vnutit-nejde většinou doložit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nesmysl. Pravda není produktem lidského myšlení. Lež je výhradně produktem lidského myšlení.

   Smazat
  2. Pravda a lež je součástí polarity materializovaného rozumového světa, jako teplo a zima, chudoba a bohatství, atd ..
   Absolutní pravda je vždy ale jenom jedna (proto nemůže mít každý tu svoji), lží je nespočet, jako je lidí bezpočet.
   Tím napovídám, kde může být ta jediná pravda a v čem žije ten bezpočet lidí ..
   K absolutní pravdě jsme každý různě vzdáleni, a ta vzdálenost je závislá na vědění a na schopnostech analytického myšlení každého z nás ..

   Smazat
  3. Pane M.,osemetna skutecnost a soucast nasich zivotu je prave existence te lstive Zavislosti, zavislosti mezi jednotlivymi a tak protikladnymi poly,te Polarity.
   Absolutni pravda je co ? Tez nase city a pocity jsou na tom stejne.
   Zavislost te vasi nemozne "absolutni pravdy" uz zavisle na nasich vedenich a schopnostech a nedokonalych, je ovsem potvrzeni nesmyslu.
   Vzdalenost asi hraje roli.

   Smazat
 12. Pan Hampl má pravdu pro pravdu se člověk zlobí proto „pravdě a lásce" vadí naše servery.

  OdpovědětSmazat
 13. Přírodní zákony existují, a nikdo je nezmění. Gravitační zákon, nakloněná rovina, spojené nádoby a spousta dalších fyzikálních zákonů. Pokud ministr školství chce zrušit výuku fyziky, tak se máme na co těšit. K tomu ještě výuka chemie. Na každém obale čistících prostředků, barev a dalších přípravků jsou mikroskopickým písmem psána varování, kam jsme to došli. My ze staré školy přece víme, že spreje se nesmí házet do ohně, protože bouchají, že se nesmíme dotýkat elektrických drátů - ani spadlých na zem, nebo hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Přesto spousta mladých lezou na vagóny nebo sloupy elektrického vedení. Když se přestanou tyto předměty vyučovat, tak bude přibývat těchto úrazů.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.