Reklama

sobota 10. dubna 2021

Předseda ÚOHS Mlsna potvrdil pokutu ve výši 550 milionů korun za nákup vrtulníků

Kristián Chalupa

10. 4. 2021   armadninoviny  (podstatně kráceno)
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna svým včerejším rozhodnutím potvrdil uložení pokuty ve výši 550 milionů korun pro Ministerstvo obrany České republiky za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek při nákupu víceúčelových vrtulníků. Předseda ÚOHS tak zamítl rozklad podaný zmíněným ministerstvem proti prvostupňovému rozhodnutí z února letošního roku.

Antimonopolní úřad v něm rozhodl, že ministerstvo se dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků UH-1Y Venom s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo S.p.A., která je kromě jiného výrobcem armádních vrtulníků.

Již dříve antimonopolní úřad rozhodl o tom, že vzhledem k bezpečnostním zájmům státu v dané věci nelze uložit zákaz plnění smlouvy. Mlsna zároveň připomněl, že pokuty za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek jsou ukládány v poměru k hodnotě zakázky, maximálně mohou dosahovat až 10 procent z ceny zakázky. V uvedeném případě maximální výše pokuty činila téměř 1,5 miliardy korun. Soutěžní úřad dále musel zohlednit, že Ministerstvo obrany ČR chybuje při zadávání veřejných zakázek opakovaně. Uložení vysoké sankce je signálem pro veřejnost

Pokutu bude muset ze svého rozpočtu zaplatit Ministerstvo obrany ČR. Zadavatel může postihnout osoby, které jsou za pochybení přímo odpovědné.

Současně z aktivity společnosti Leonardo jasně plyne, že měla o získání veřejné zakázky enormní zájem a právě v nemožnosti se o tuto zakázku ucházet spatřuje újmu na své straně. Její námitky proto nelze považovat za čistě obstrukční, jak tvrdí zadavatel. 

22 komentářů :

 1. Doufám ze v květinu budu očkován Sputnikem.
  EU,je neschopná v boji s Covidem-19

  OdpovědětVymazat
 2. Takže tedy pokutu zaplatí MOČR z peněz, které nevydělalo UHOSu, který je nemůže investovat na nápravu danné situace? A kdo to tedy ve finále zacvaká a kde skončí ty peníze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neklesajte na mysli. U nás (v SR) ministerstvá síce tiež platia pokuty zo svojich rozpočtov, ktoré však štedro naplňujú občania odvedenými (vybranými) daňami, ale to sa aj u nás prehliada.
   Veď oni si tú stratu majú z čoho zahojiť, nie?

   Vymazat
  2. 20:35 S odpuštěním,jak se můžete tak hloupě ptát?Kdo to zaplatí-no přece Vy ,já,všichni daňoví poplatníci.Takový už je kapitalismus,to jste ještě nepochopil?

   Vymazat
  3. Samozřejmě že pokuta kterou zaplatí MO obdrží jiný státní úřad,který je může použít v rámci zákona rpo potřeby státu,takže se peníze neztratí.Druhá věc je ta, jakou kvalitu mají takto zakoupené vrtulníky a kdo si namastil svoji vlastní kapsu,protože každá takováto zakázka má výhody, ale jen pro někoho.

   Vymazat
 3. Na dálku to smrdí domluveným tunelem a zacvakáme to stejně nakonec my z našich daní, o kterých se již předem v médiích mluví ve smyslu jejich drastického zvyšování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezvadnej "nakup" za ucelem udeleni pokuty..
   Aby nikdo nebyl vyhodne zodpovedny, aby dalsi urad vykazal cinnost a ministerstvo Sebeobrany promptne zaplati..Urednici ,byrokrati si udeli odmeny a povyseni a jede se dal, na dalsi kseft.
   Poskozeny budou jen ti co stale dokola musi vse zaplatit..
   Predseda ovsem nesmel varovat ministerstvo predem , nebo behem jednani, to by pak nemohl byt aktivni a pristihnout jiny byrokraty pri cinu.
   Bude jiste jako prvni odmenen stedre,co nevidet....

   Vymazat
 4. Přesune se to papírově z jedné kapitoly státního rozpočtu do druhé kapitoly SR, nikdo nebude poškozen, nikdo nebude postižen, vlk se nažral, koza zůstala celá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...vlk se nažral, koza zůstala celá, daňový poplatník zacvaká...

   Vymazat
  2. A jak je dobrým zvykem, nikdo za nic nemůže.
   Co si to dovolujete, já jsem pouze úředník, já to pouze napsal a nepodepsal.

   Vymazat
  3. Milane ze Zahrady Čech 11. dubna 2021 0:23, v tomto případě daňový poplatník "zacvaká" leda bankovní poplatky za převod finančních prostředků z účtu Ministerstva obrany na jiný účet vlády. Nemyslíte. JiH

   Vymazat
  4. Kterej jinej účet vlády vypučel a buclatí z čistajasna tak nějak sám od sebe, že. Žeby nějaký finanční perpetuum mobile mimo daňovýho poplatníka?

   Vymazat
  5. Milane ze Zahrady Čech 12. dubna 2021 0:05. Žádné perpetuum mobile. Pouhý přesun finančních prostředků mezi účty téhož vlastníka, kterým se celkový objem (součet) prostředků na všech účtech téhož vlastníka nemění. Krom zmíněného úbytku za poplatek bance (příp. bankám) za realizaci převodů. JiH

   Vymazat
 5. Jelikož je to již po několikáté, je nutné vyvodit osobní odpovědnost. Ministr ven, úředníky prověřit (co dělá obranné zpravodajství, to už také řídí CIA?), obzvláště jejich účty a účty rodin, korupčníky zavřít, majetek zabavit a nasolit zákaz zaměstnání ve státních službách. Jak jednoduché! Jo, my jsme v čechistánu? Tak pardon, to je v pořádku a ještě přikoupíme nějaký další šrot až to budou stahovat z Afghanistánu.

  OdpovědětVymazat
 6. Dokud nebudou odpovědní úředníci platit pokuty z vlastní kapsy, je taková pokuta jako těch komunisty vyvzdorovaných 10 miliard.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak ona to je zpráva spíše z oblasti kuriozit, protože ukazuje jaký bordel vládne u Metnara.
  Samozřejmě, že v tomto případě daňový poplatník nic nezacvaká, protože pokuta je příjmem státního rozpočtu.
  Takže spíše zpráva pozitivní, protože se MO, jako nenažranému otesánkovi odebralo něco málo peněz na "lampasy, fedrpuše, pozamenty, kyrysy, šavličky"( jak by řekl Werich), které z rozpočtu neustále saje...

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to moc nepomůže pokutu zaplatí ministerstvo a z cizího krev neteče. Musela by být potrestaná konkretní osoba nebo osoby.

  OdpovědětVymazat
 9. Naše armáda -- to je opravdu síla
  Doufám jen, že jsou všichni ochotni položit své životy za vlast ☹To by člověka nenapadlo, že tohle národ financuje... Výzbroj je u nás asi ten nejmenší problém, stačí se podívat na strukturu naší armády. Máme 20.864 vojáků (mužů a žen) z toho je 21 generálů, 1.942 vyšších důstojníků (plukovníci a majoři), 3.377 nižších důstojníků, ti velí 5.944 praporčíkům, 6.963 poddůstojníků a 709 členů mužstva (zbytek vojáků tedy cca 1.908 vojáků je ve školách). Tedy na jednoho důstojníka (bez ohledu na to zda jde o vyššího či nižšího) připadá cca 2,5 vojáka (poddůstojníků, praporčíků a členů mužstva).
  Když to převedeme do praxe tak v jednom Pandurovi by mělo jet cca 14 vojáků (posádka a výsadek) tedy při poměrech v naší armádě jeden plukovník, jeden major, dva kapitáni a čtyři praporčíci, pět poddůstojníků a jeden vojín...
  Skutečně úžasné složení armády
  S pozdravem, Milan Šíma mailto:sima.milan@post.cz
  Proč prosazuje 75% poslanců naší slavné PS vrácení 10 miliard armádě, koho do těch "nových" strojů a vrtulníků posadí??? Asi je to tím, že chyběli v matematice při vyučování. A proto také máme v naší armádě tolik generálů. Jeden z nich by chtěl být i našim prezidentem.

  OdpovědětVymazat
 10. Stát sám sobě dává mastnou pokutu ? Proč nezavře raději
  pacholka co zaviní takovou blamáž ? Kdo za to odpovídá. Je to nominálně opravdu velká škoda. Kalolusek už na MNO nedělá.
  Takže tam vyrostl další zdatný Lidovec ?

  OdpovědětVymazat
 11. tomasi 11. dubna 2021 14:48 předpokládejme, že nejméně ČTv, jako jeden z hlídačů demokracie, přinese zprávu, jak reagoval ministr na hrubou chybu jím řízených úředníků. Zda vůbec a když, tak jestli přiměřeně. Pokud k tomu nedojde, je tu ještě Indický běžec, který to tvrdě zkritizuje, pak ještě Piráti (ODesáci, Starostové, Lidovci, TOPáci ...), kteří budou interpelovat. Po neuspokojivé reakci vlády pak demokratická část opozice prosadí usnesení Sněmovny, které vynutí Metnara demisi a řádné vyšetřování věci. Zbytečně předbíháte. JiH

  OdpovědětVymazat
 12. Vy si snad děláte legraci. Zapoměl jste jak fungují výběrová řízení v armádě a na obraně už od Kalouska a Lidovců ?
  Přeci nechcete tvrdit,že běžný občan se z tiskové zprávy
  doví - co se na obraně zase pokadilo ? To podstatné - jméno
  odpovědného za ten kšeft a s kým spolupracoval se těžko dovíme. Jaký symsl má tedy ta zpráva,že stát si dal sám sobě půlmiliardovou pokutu ? Co to je za Lidovečtinu ?

  OdpovědětVymazat
 13. tomasi 11. dubna 2021 16:26, vidím, že tomu vůbec nerozumíte. Platíte cestou daní spoustu institucí, které by měli ohlídat, že drancovat obyčejné lidi je dovoleno jen přiměřeně. Přiměřeně podle toho, komu je dovoleno, že v tu nebo onu chvíli zrovna "vládne". Rozumí se, že levné to zrovna není, je to ale "demokratické". Nebýt komunistů, Putina a Číňanů bylo by líp. Jasné? Buďte rád, že tak. A plaťte. JiH

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.