Reklama

sobota 3. dubna 2021

Příprava na válku: Je třeba vyzkoušet nové zbraně? Široká fronta proti Rusku. Pohoda jako v jedenačtyřicátém. Právě teď přituhuje. V Oděse je ještě mír a plno zábavy. Kdy bude ofenzíva?

Ladislav Větvička

3. 4. 2021 blog autora a ProtiProud

LADISLAV VĚTVIČKA právě odjel z Oděsy, kde to do polední chvíle vůbec nevypadá na to, že by se nedaleko chystala nová operace Barbarossa

(Originální grafika z ProtiProudu)

Okolo mě jezdi vlaky plne těžke techniky ze zemi NATO. Transporty tanku a dalšich valečnych hraček hlasili v poslednich dňach Slovaci. Ukrajinsky srandovni synek, nainstalovany do pozice prezidenta, upozornil obyvatelstvo na to, že se bude muset připravit na partyzansky zpusob vedeni valky.

Obdobne transporty su hlašene z druhe strany - z kerčskeho mosta na Krym, z Krasnodaru, Rostova na Donu. Zda se, že do zahajeni valky chybi už enem zastiraci akce pod cizi vlajkou.

Valky? Jake valky? Prochazam se jarni Oděsou a všude je mir. V divadle hraju Chačatur Jana, male pivovary vaři pivko, lidi ho piju jak zamlada, kdy se to mohlo aji u nas?, kavarenske zahradky su plne a muzikanti v podzemni vyhlašene knajpě Gambrinus hraju svoje odrhovačky jako by se par kilaku dál nešikovala vojska k masivnimu zahajeni valečnych operaci.

Novy amerycky prezidentsky maskot Bidet pry rozhodnul, že doba, v kere Ukrajina dostavala vojensku pomoc v hodnotě 2 miliard dolaru skončila a fčil je třeba vyzkušat, jak su ty nove kvery efektyvni. Nikdo samozřejmě nezačne valku enem tak, sam od sebe. To neni dobre z hlediska valečne propagandy. Adolf měl svuj glajvic, Nixon svuj zaliv vojaka Čonkina, Azerbajdžan v pul roku zapomenute valce zas obvinil druhu stranu z agrese, aby mohl vyslat drony a rakety na uzemi, kde už pětadvacet roku byl klid a mir. Vitěza se pak nikdo nepta, jak to vlastně bylo.

Pokud se chystate na dovolenku kajsik k teplemu mořu do Asie, doporučoval bych se podivat, jestli ten let nepovede přes Donbas. Bo jestli Bidet připravuje to, co se tady povida, pak bude odevřena široka fronta proti Rusku. Od Syrie přes Donbas, Krym, Abchazii, Podněstři až po Karabach.

Kdybysem byl byval valečny zpravodaj, asi by se mi v Oděse libilo, připravy na valku su ve slovach ukrajinskych polityku na dennim pořadku. Ale ja nejsem valečny zpravodaj. Naposled sem se prošel ulicama teho namořnickeho města, kere vypadalo klidně jak Brest v červnu jednaštyrycateho, sednul sem na vlak a zmizel zpatky na zapad do Ivano-Frankovska.

- jaro 2020 Ukrajina oficialně odmitla udělit Donbasu zvlaštni status ve svoji ustavě, jak po ni požaduju Minske dohody, kere podepsala...

- středa 31. 3. 2021 oznamil šef ukrajinske armady, že ozbrojene sily zahaji rozsahlu ofenzivu s cilem zničit separatystycke rebely na Donbase

- čtvrtek 1. 4. 2021 byl most přes Kerčsku užinu uzavřeny a prohlašeny za vojenskou zonu.

- patek 2. 4. 2021 specialni jednotka ruske armady, 56. vysadkova brigada dorazila na Krym. Tato specialni jednotka, s historyckyma zkušenostma z boju z Afghanistanu a Čečenska nebyva obvykle určena k obrannym bojum...


127 komentářů :

 1. False flag... mluví se o chemickém útoku, z něhož bude obviněno Rusko. Ten útok může být na "mateřské Ukrajině" někde na východě, uvažuje se o Odese nebo Charkově, ale velmi pravděpodobně se něco zorganizuje diverzně přímo v těch republikách. Jestli to někomu přijde divné, proč by Rusko útočilo na tyto svoje protekční útvary, pak je třeba si vzpomenout, že také Asad útočil chemií na své vlastní voliče a všichni vědí, že to je stejný zabiják jako Putin. Také Asad prostě jen tak drbnul Sarin mezi ubohé nic netušící obyčejné Syřany.

  Pokud vám to přijde nesrozumitelné a nelogické, pak vězte, že to je detail pod rozlišovací schopnosti běžného obyvatele zeměkoule. Občana Česka zvlášť, o občanech EU a USA ani nemluvě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo, v Sýrii, tomu všichni věříme. A je třeba dodat, že to bylo 30 km od hlavního města.

   Smazat
  2. ONi to naschvál drbl Asad proto aby si uškodil a zrovna v té fazi kd yto vůbec nepotřeboval... To byla klasická akce USA a jejich spojenců. Bílé přilby to taky byla akce... USA taky vyzbrojili ISIL, koupili jim pěkné Toyoty, je vidět že nešetřili a to ještě došlo určitě na dobré provize. Dodneška USA kradou v Sýrii ropu... To jim jde dobře takové akce! Nejraději škodít a vykrádat ekonomiky... Jj, USA :-(

   Smazat
  3. Ten boj pod falešnou vlajkou(důvodů) nám je již částečně ozřejmován. Na ZOOMu pro středně vzdělané občas fakta prosvitnou. Naposled o roli Bushe jn. a vlivu tajných zájmů v roli jeho politické loutky. I ze starších dokumentů, Vietnamské, Korejské války mne nepříjemně fascinuje, že RP( Rudé právo) až tak moc faktograficky nelhalo a v politickém hodnocení se od současných záp. ideologů neliší. Kde je náš Deep State?

   Smazat
  4. Kdyby komančové vedli normální diskuse, kdyby se to nehemžilo slogany a jednostranně orientovaným zpravodajstvím, kdyby nezamlčovali chyby, pak by člověk naslouchal. Jenže kdo by se přiznával ke svým kiksům, že? To nedělá nikdo. Jen oni tam byli na věčné časy a nikdy jinak a tak se kiksy řešily pouze v politbyru, ven nešlo nic.

   Dneska mám oficiální sdělovadla v paži stejně jako ty za komunistů. Jestli přistoupí k cenzuře, už se od nich nebudou lišit vůbec.

   Smazat
 2. Předpokládám, že Rusko je více než připraveno. Ukroši, pokud zahájí válku, budou mít smůlu. Ukrajina bude vyčištěna od band. A jestli Amíci napadnou Rusko, tak odpověď bude tvrdá a Amíkům se vůbec nebude líbit a ním se nebude líbit také.!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vy jste byl v minulém životě určitě nějakým vynikajícím generálem, maršálem nebo dokonce generalissimem.

   Smazat
  2. Zatímco tebe zajímá jen Jandovo hnědé.

   Smazat
  3. Svatá pravda! Na to člověk nemusí být generálem, stačí trochu žít v realitě... A je pravdou, že až na nějaké vymaštěnce co to na Ukrajině vedou co jsou hlavně pod vlivem USA, tak běžným lidem ani nevadí jak ruština , tak Rusko...

   Smazat
  4. Důchodci u PC žijící v Česku, které se v blízké minulosti dvakrát vzdalo, PŘESNĚ vědí, co se má udělat, mají dokonalý přehled o situaci, i o vojenských možnostech. A nejenom to. Přesně vědí, kam to v blízké i vzdálené budoucnosti povede.

   Se divim, že si vás v Kremlu ještě nevšimli a nepovolali minimálně za bezpečnostní experty nebo rovnou za nejvyšší velitele jejich armád.

   Kdyby to nebylo tak hrozné, kdybyste nemluvili o válce a zabíjení lidí, zasmál bych se tomu. Ale ta vaše válečná nálada dědků u písídla v bezpečné vzdálenosti od míst bojů nasere.

   Smazat
  5. J.J Zase manipulujete člověk nemusí být generál ale pokud čte tak ví jak na tom protistrany jsou. Nadávejte bankrotářům z USA ale ve vašem případě asi ne.

   Smazat
  6. Cáblíku, už i vy?

   Nevíte, že se všichni tomu chtějí vyhnout, že to je velice nebezpečné? Že se tomu chtějí vyhnout i garanti Minska? Že to může vyprovokovat velkou válku? Nevíte, že na Ukrajině už cvičí islámští mudžahedíni, kteří se nemůžou dočkat na masakry civilistů? Že Účka budou jen blbý kanonenfutter a vše odnesou běžní obyvatelé? Že se tam sjíždí psychopati z celého světa, aby si opět zasportovali v lovu na člověka a bude jim jedno jestli Rus nebo Ukrajinec?

   Není vám ani trochu líto lidí, kterým na jejich domy budou padat bomby? Víte, že tahle oblast už podobnou hrůzu zažila a ještě žijí pamětníci?

   Opravdu to považujete za PC hru a nevidíte za tím lidi? Proč myslíte, že tohle Rusové už dávno neudělali? Víte, že vlastně budou útočit na vlastní rodáky, s nimiž po staletí sdíleli stejnou ideu jednoho národa, toho ruského, a kteří s nimi prošli až do Berlína? Je vám jedno, že teď z nich Rusové nadělají kořenné nepřátele na život a na smrt, horší než Poláci? Že už nikdo z nich nikdy nebude považovat Rusy za přátele a rodáky a tohle se bude dědit do dalších pokolení? Že na Novorussii můžou rovnou zapomenout?

   Jděte se vycpat. Přesně toho chce docílit americká vláda, aby se vymlátilo Rusko s "Ruskem", další občanská válka (Lybie, Sýrie, Irák...) a oni mohli hodovat na mrtvole. Tohle vše za další tranši z MMF, kterou psychopati z ukrajinské vlády okamžitě rozkradou. Gratuluji vám k vaší neobvyklé prozřetelnosti!

   Smazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  8. 12:09 Dlouhý komentář ale neobjasňuje podstatu problému kdo za to může. Kdo dosadil banderovce k moci proč se to vůbec děje. Z vašeho kontextu čtu že za to budou moci Rusové ale pravda je jiná. A protože jsem realista tak se pouze vyjadřuji k věci které nemohu ovlivnit a pravda je jen jedna.

   Smazat
  9. V Kyjevě přiznali společné přípravy s NATO na válku o Krym

   https://cz.sputniknews.com/svet/2021040313426470-v-kyjeve-priznali-spolecne-pripravy-s-nato-na-valku-o-krym

   Smazat
  10. Cáblíku, 1) kdo za to může, určí vítězové. 2) nikde jsem nepsal, že konflikt forsíruje Rusko. Vždyť v článku je jasně uvedeno, co se děje, a já ten konflikt sleduju od r. 2013.

   O přípravách Ruska k válce s Ukrajinou ale můžete číst v hysterické podobě v mainstreamu. Už jen běžné cvičení, dokonce daleko ve vnitrozemí, u nich vyvolává hysterii. Věřte, že Rusko to velice pozorně sleduje a zachová se tak, jak je pro ně nejvýhodnější. Jen teď se to hůř odhaduje, protože v USA sedí ve vládě šílenci, ta stará Amerika je pryč.

   V roce 2013, při prvním bordelu na Majdanu, když jsem pochopil, že sledujeme další státní převrat, jsem taky velice dobře věděl, že žhavým železem bude Krym. Velmi dobře jsem si uvědomil jeho důležitost. Ale vůbec jsem si tehdy neuměl představit, jak by se Rusáci měli zachovat. A v případě Donbasu to nevím ani dnes. Jedno je jisté. Krym byl velice čistá práce. Donbas je krvavá stopa a hodně lidí to těžce nese. Válčit s celou Ukrajinou, kterou by Rusko mohlo že značné části zválcovat ještě předtím, než tam vstoupí jediný voják jejich armády... tohle přece nikdo nechce! Kromě valečných šílenců hlavně za oceánem, kteří právě na tohle čekají.

   Nezapomeňte, že Donbas nejsou jen ty dvě republiky, ale i Slavjansk, Kramatorsk... Představte si, jak po nich Rusko pálí balistikou, po svých lidech.

   Zase dlouhý komentář.

   Smazat
  11. A pardon, ještě k tomu Sputniku. Tam je uvedeno: Washington podpoří Kyjev „v případě eskalace ruské agrese“

   Můžeme se jen dohadovat, čo to znamená "eskalace agrese". Ale není to vyhlášení přípravy jisté války. To se vyhlašuje jinak, přímo a často nevyhlašuje. Rusku nikdo nevyhlašoval válku, Rusko bylo prostě napadeno.

   Smazat
  12. J.J. 3. dubna 2021 12:09, zbytečně se pohoršujete. Žádný z oněch "důchodců ...", co líčí jak to "Rusové" kde komu a snadno naklepou, se netěší na válku a ani ji nepodporuje. Docela obyčejně fandí, aby si ulevili. Jistě, nic racionálního v tom není, ale není toho až tolik, krom faktografie, ani v tom Vašem "vytýkání". JiH

   Smazat

  13. 10/10
   A kde žiješ ty, vejvrtko? Ty nežiješ v zemi, která se v blízké minulosti dvakrát vzdala?
   Hele, a není tě tady na těchto stránkách škoda, zahazovat se s důchodci u PC, s tvým přehledem o mezinárodní politice? Se zase já divím, že si tě ještě nevšimli.
   Nebo žeby žeby? Že by všimli a právě plníš jedno ze svých zadání? A když jsem u toho - tušíš, proč jsem tě přestal oslovovat jako Jandu a z jaké skutečné národnosti a činnosti tě podezírám?

   Ale jinak je dobře, vejvrko, že situaci na Ukrajině nepovažuješ za PC hru a vidíš za tím lidi, jak z tohoto vyplývá:
   **********
   Pod článkem "Speciální jednotky ukrajinských..." z 8.12.20

   J.J.9. prosince 2020 14:27
   .. Rusa hravě porazíme ...

   J.J.9. prosince 2020 17:58
   Já nebudu v žádné linii, to budete vybojovávat vy. Pokud teda nějaká linie bude, protože USA mají perfektní nové zbraně a pri nich žadná linie nebude potřeba. Škoda jich nevyužít. Rozeběhne se i ekonomika.

   J.J.9. prosince 2020 16:07
   Vinikající zpráva. Konečne bude mít Ukrajina specialisty na tozvratné akcie a bude moct reagovať recipročně. Oko za zub, život za oko. Trojke je cesta.
   ***********
   Copak se stalo, že jsi v těchto přísercích pln očekávání války s Ruskem, a nyní u tebe, kde se vzala, tu se vzala, propukla empatie?

   Dalšími tvými příserky se ani nebudu unavovat, tohle myslím postačí.

   Jo, a dotaz. K těm kořenným nepřátelům.
   Jaký bude rozdíl mezi stávajícími kořennými přáteli, zadělávajícími na válku s RF, a budoucími kořennými nepřáteli po té, co ji jako kořenní přátelé vyprovokují? V čem jako bude spočívat ono překořenění, jak se to projeví?

   Novinka - den kdy budeš důchodce se neodvratně blíží!
   Která země ti bude vyplácet důchod?

   Smazat
  14. opr.
   ... Které země ti budou ad...

   Smazat
  15. Vseobecny dotaz....
   Vazeni spolukecalkove, je ten JJ opravdu tak blbej ci zazranej nebo si dela jen prcu?

   vzdyt ten pablb mele nesmysly o Americkejch suprzbranich - nerikam ze jsem Amerozbrani pri mem dlouholetem pobytu za morem nevidel plno, a byly hezky barevne, a vypadaly hrozive. Ruske "sunty" ci kramy jak si JJ mysli znam jeste z doby pred 69 rokem. Takze lze rici ze asi vim vic nez mnoho mistnich co dokazi obe strany.

   Ovsem oproti pablbum a JJ mam jednu vyhodu, totiz muj doktor mi vzdy rika "co tu delas? maz uz bejt davno na Olsanech, takze ten velepruser o ktery si pajda Bajden rika, mne uz celkem nebude zajimat, ale je mi vas vsech skoro lito

   Smazat
  16. 22/40
   Kdepak blbej. To ani náhodou. A to o těch perfektních zbraních trousil před čtvrt rokem, teď hude drobet jinou notu - i když, domnívám se, pod stejným dirigentem. I když - kdo ví?
   Copak Pedosenil, ten si při svej demenci nějakej veleprůser ani neuvědomí, při nejhorším škytne, pšoukne, spustí roletu a už ho to taky nebude zajímat, horší to bude pro pro ty ostatní.

   Smazat
  17. JiH 17:38, ale já jsem nic nevytýkal. Jen jsem označil bojově naladěného přispěvatele za generalissima. Pak jsem jen reagoval. A za tím, že válka je skutečně až to poslední, si stojím. Zvlášť v případě Rusko - Ukrajina.

   Bazos, o ruských šuntech jsem nepsal.

   Milánku, dnes je Boží Hod Velikonoční. Můžeš si konečně dát šunku s křenem a to ti spraví náladu.

   Smazat
 3. Unknown píše: Chcete vedet, kdo pise pod pseudonymem Hodny clovek? Jedna se o Milana Pelesku. Je to v zivote neuspesny psychopat. Sledujeme ho delsi dobu.

  My ti věříme. Určitě znáš i jeho adresu a máš přístup k zdravotní kartě. Hlavně já ti věřím. O mně zas tvrdili, že jsem sedmdesátiletý, soudně trestaný homosexuál a pedofil ze Smíchova.

  OdpovědětSmazat
 4. Unknown 7:44
  No to je ale zpráva! Neúspěšný psychopat? Co si pod tím máme představit? Psychopat je porucha. Snad by se to dalo trochu porovnat s termínem "neúspěšný diabetik". Taky se pod tím nedá nic představit.
  No a za druhé, myslíte si že je někdo zvědavý na skutečné jméno, které se skrývá pod Nickem? Sdělíte nám také svoje jméno? A ještě by byl zajímavé vědět, proč používáte ve své řeči plurál majestic?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Ind vás když to tu chytí tak nemáte konkurenci. Hodný člověk hadr. On vás napodobuje. Nic víc nic míň. A společně tu otravujete. Určitě jste ,, lepší'' než HČ. VIP 🥴

   Smazat
  2. Unku,

   uz jsem chtel jit chrapat, ale videl jsem ten JJ zblept ci komentar ohledne "neuspesnem psychopatovi"

   ten JJ je skutecny blbec, totiz kdyz to vezmes logicky tak pokud se nekdo snazi bytn psychopatem ale je pri sve snaze NEUSPESNY, tak je vlastne normalni, ale JJ se vlastne prohlasil uspesne za blbce.... pro ty co nebudou rozumet memu dotazu - zeptejte se JJJJJJJJJJ

   Smazat
  3. Vzpomínka. Vojenské letiště Slatina u Brna. Přijímač, už po přísaze.
   A stalo se, že cikán vylezl na komín a neslezl, dokud mu neslíbili že dostane modrou. Slíbili, slezl, šel před komis a odtud do civilu.
   Za necelý týden vylezl na komín gadžo a že nesleze, dokud mu neslíbí, že ho pustí do civilu. Slíbili, slezl, šel před komis a odtud rovnou do Sabinova (vojenská věznice).
   Krásnej příklad úspěšného a neúspěšného psychouše, ne?
   Stalo se v roce 1971.

   Smazat
  4. Basos, o neúspěšném psychopatovi jsem nepsal já, ale kachna nebo jeho další alias unknown. Já česky umím velmi dobře a s logikou jsem na tom taky slušně.

   Smazat
 5. Rusko je nebezpečnė blízko k americkým ozbrojeným silám zejména v pobaltských republikách ale i jinde u svých hranic. Zřejmě by se Rusové měli stáhnout od hranic aby neprovokovali.Oni ale "určitě" něco vyprovokují! VIP 🤪🥴

  OdpovědětSmazat
 6. Tisíce ruských vojáku a techniky se stahuje k hranici Ukrajiny, ale rus se nechystá bojovot, to ti druzí...

  Kachno, když byla válka v Jugoslávii, Maďaři taky měli vojska na hranicích a určitě se nemínili účastnit. To je totiž povinnost armády - ochrana hranic.

  Podlý ruský mužik v '68 asi těžko cvičil na našich hranicích, Česko nemá hranici s Ruskem. Chtělo by to mapu. To, co se valilo přez naše hranice, nemluvilo rusky a Rusko je od Česka opravdu hodně daleko.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podlý ruský mužik necvičil, ten sedl do letadla a uza 3 dny tu bylo půl milionu mužiků, což USA by organizovali celý rok... JInak když nebudeš natvrdlý, tak zjistíš, že třeba u ruských hranic je cvičení NATO co má 30.000 vojáků, no tak Rusové udělají opatření... ALe to tady v diskusi je jenom plácání, je to jako děti na písku co machrují kdo má většího šulínka...

   Smazat
  2. Hantek - další vysoké IQ - gratuluji!

   Smazat
  3. Hanteku 3. dubna 2021 9:38 no, on ten "ruský mužik" v tom osmašedesátém u našich hranic cvičit nemusel. On cvičil i uvnitř. A v tom osmašedesátém se, po řadě odkladů z jednoho takového cvičení z prostoru ČSSR, ani ne tak docela domů, vrátil. Když už se k té historii tak nějak vyjadřujete. Ono záleží na tom, co vlastně, doopravdy, se kde nacvičuje. JiH

   Smazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Spíš je to proto, že Rusové jsou tvrdí a nepřiposraní a nechtějí se nechávat očkovat a to již z principu... Tak zase do toho nemusíš tahat politiku! A mimo velká města kovid snad ani není!
   SPíš mi vysvětli, že USA je největší výrobce vakcíny a má na obyvatele nejvíce mrtvých... Asi na to nemají tedy doláče? A to nemluvím o tom, zda ta kvalita Pfizer a Johnson je... Mrkni na tyto firmy a dej si hledat pokuta... A asi by sis od nich nekoupil acylpyrin... Není EMA od nich třeba cinklá? Kdo podvádí jednou, podvádí víckrát...

   Smazat
  2. Na Ukrajině 60% obyvatel odmítá očkování neb nedůvěřují západním vakcinám. Zřejmě tam čekají na tu ruskou, která asi nabude. VIP 🥴

   Smazat
  3. .. buď zase rusák lže, tak jak vždy, nebo bude covid v Rusku časovaná bomba !!

   Kachno, měl jsi ve škole češtinu? "Nebo" se používá jako spojka vylučovací, tak jak jsi ji použil ty, nebo slučovací. Pokud jsi to použil jako spojku slučovací, potom tvoje věta postrádá smysl. A jestli jako vylučovací, potom je logicky nesrozumitelná. Něco jako "malý nebo nevelký nůž". Vím, že nenávist je silná emoce, ale neměla by měnit pravidla jazyka.

   Smazat
 8. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vidím, že Indický běžec by někoho věšel... To je zřejmě ta americká rétorika... Stačí když byť politicky dostaly Spojené státy na prdel ve Venezuele. Není jim nic svaté, samá podvratná činnost, otravné látly pod cizí vlajkou... jenom škodit, to již dělají 200 let...

   Smazat
  2. Pane Inde a pak kdo je tu psychopat! Vy tady nikoho nenalepkujte! VIP 🥴

   Smazat
  3. ..Rusák stahuje k hranicím Ukrajiny tisíce vojáku, ale bojovat chce Ukrajina..

   Kachno, víš v čem je tvůj problém? Ty si nepřečteš i ty další články. Treba ty, kde Zelenskij po nástupu Bidena okamžitě prohlásil, jak sere na Minské dohody, odmítl se bavit s představiteli těch republik a okamžitě začal s přípravou na válku s tím, že USA a NATO mu pomůžou. To bylo koncem ledna a tehdy nikdo na západních hranicích Ruska ještě nestál.

   Zelenského rétorika a rétorika jeho generálů, která začíná pozbývat soudnosti, se už uchyluje nejen k dobytí Donbasu a likvidaci "teroristů", ale i k dobytí Krymu, a dokonce se začínají proklamovat slogany na dobytí "tradičních" ukrajinských území, které prý Rusko
   okupuje už několik staletí.

   Tahle rétorika vymrštila garanty Minské dohody že svých úřadů, aby se sešli a začali rokovat BEZ Ukrajiny. A čo na to Zelenskij? Dotklo se ho to a začal vyplakávat, proč ho zradili, vždyť Ukrajina je nejdůležitější zemí Evropy a proč mu ještě nezavolal Biden, když pro něj tolik udělali. Už se dočkal a Biden zavolal. Teď jen záleží na tom, zdá se Evropa zas posere, jak to obvykle udělá (třeba v r.1938), roztrhá mezinárodní smlouvu a stáhne vocas.

   Smazat
 9. Kdo se chce podívat na ruskou vojenskou techniku, je to záznam odjezdu z přehlídky v roce 2020 a mohu vám upřímně říci, že mnohé "zbraně" jsem nikdy neviděl a ani nevím, k čemu slouží.Je to zajímavé, kam se vojenská technika dostala. A myslím, že nejde jenom o přehlídku ruské vojenské techniky, ale vojenské techniky všeobecně, protože jistě také USA a Čína mají podobné prostředky. Kdo má čas, ať se koukne, je to hodina a myslím, že si lidé udělají přehled, o čem by dnešní válka asi tak byla!! To je na tom pozoruhodné!!

  Moskva.Průjezd vojenské techniky po přehlídce Vítězství 2020!

  Москва. Проезд военной техники после Парада Победы 2020!

  https://www.youtube.com/watch?v=whFAHm11P8U

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jj, je plný net nové ruské techniky...DOkonce ukazují jak se co vyrábí atd. USA do teď žijí stále na vavřínech a zapomněli na to, že je pomalu a jistě začíná Rusko a Čína předbíhat... Dnes již není USA technologická velmoc... To si jenom myslí a žijí z minulosti. On nějaký drobný konflikt s malou nevyzbrojenou zemičkou na ten si troufnou, ale nic víc.. Proto musí používat pátou kolonu, úskok, sabotáž, falešnou flajku... Jen se divím Rusku , že se pořád před takovým lumpem a teroristou drží na uzdě! Až tam nebude Putin, tak to bude asi tvrdší. Ruská povaha se nenechá stále někým ponižovat! Dříve vadil západu úředně socialismus, teď jím vadí, že Rusko má suroviny. Ty by se jim moc líbily...

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 10. Indiáne ty PAKO, měl by si jásat že věčně vožralý mužici v láptích se samy zlikvidují. Měl by jsi přesvědčovat své souvěrce, že je potřeba konečně už rázného činu a přestat používat plyn a ropné produkty, protože z větší části pocházejí z Ruska, které šíří terorismus do celého světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Praděda, ještě k tomu se Němci poprvé v poválečné historii postavili USA a chtěj ten hnusný ruský plynovod, na který dle kachny kálí pes, mermomocí dostavět. A to ještě kachna neví, že problém s NS 2 je takový, že Rusko by na tom stejně vydělalo, protože i kdyby se nezprovoznil, Amíci by kupovali u Petrohradu ruský zkapalněný, ten by vozili v tankerech k Němcům coby pravý americký a Němcům to prodali o 70% dráž, než to Němci nakupují u Ruska. Tím by Němci byli za totální trotly.

   Tenhle způsob dodávek "amerického" plynu do Evropy přináší americkým ropným korporacím nejlepší zisky a již se tak děje, jenže v malých množstvích.

   Kachně taky nevadí, že tentýž plyn se následně distribuuje do Evropy, tedy také do Česka a určitě si za tento plyn rád připlatí. A také kachna neví, že ten slavný reverz europlynu na Ukrajinu, neboť Ukrajina hnusný ruský plyn, na nějž kálí pes, nenakupuje, bere přímo z té trubky, čo vede na Slovensko. Báječný byznys. Vydělá Gazprom, vydělají ukrajinští plynoví oligarchové, vydělá Slovensko a vše zaplatí chudák obyčajný Ukrajinec. A pak že ukrajinská chudina nemá peníze!

   Smazat
  2. Možná je záhodno zde uvést ekonomickou a politickou pikanterii z oblasti obchodu s plynem, kdy americká loď, ale která ani nemusí mít registraci v USA, přijede do Jamalu, kde mají Rusové zkapalňovací jednotku a kde je klasický mezinárodní obchod se zkapalněným zemním plynem a kdo přijede , naloží, zaplatí, tak má plyn!! Tyto lodě však také zhusta putují do Polska, kde je tento plyn "vyložen" jako americký a Polák se třese blahem, jak ty zlé Rusy pokořil, když odmítl ruský plyn a koupil si ten americký, který je patřičně dražší!!! Dá rozum, proč by přepravce jezdil až do USA, když má "kouhout" s plynem u nosu a peníze nesmrdí!!!!!!

   Smazat
  3. 11:04 Pelesko, pritlac. Je to porad malo:-)

   Smazat
  4. Unknown, kecy v kleci. Bylo to přesně naopak, Pobaltí vydíralo Rusáky a to už hodně dlouho. Až když je Rusák obešel rozšířením vlastních kapacit, nastal poplach. Rusko je schopno dodávat velkou kapacitu LNG ve svých přístavech. Polsko a Pobaltí se domnívá, že všichni dadnou na prdel z toho, jak oni bojují za "evropské hodnoty" proti agresorovi. A hele! voni vždycky zvítězí prachy.

   Navíc, já jsem vůbec nepsal o Pobaltí a Polsku, psal jsem o Ukrajině. To Poláci si mysleli, že se všichni poserou z "jejich" plynu a to zklamání, když každýmu jde jen o ty prachy. Takže v byznysu dodávek do Evropy by je obešli i Amíci s tím ruským kapalným. Naco to vláčet z Qataru, zvlášť, když kdokoliv to může zablokovat kontejnerový vtipálek kreslící penisy pro WesselFinder.

   Smazat
  5. Unknown: .. dokud si Pobalti nevybudovalo precerpavaci terminaly, dodavali do Ruska plyn jen Rusove?

   A kdo by měl dodávat plyn do Ruska, když ho těží? Myslíš, že jsou debilní jako Ukrajinci, kteří kupují "slovenský" plyn a přitom jde přez ně trouba?

   Abys byl v obrazu, protože se v tom motáš jako nudle v bandě. Rusko musí ten plyn i dopravit k zákazníkovi. A když se podíváš na mapu a vezmeš na zřetel, že Pobaltí a Polsko byly kdysi přátelské země, možná ti svitne, vo co kráčí. Zas ty prachy. V podstatě spory s Běloruskem byly stejné kategorie. Teď jsou s Běloruskem na tom tak, že Belarus odklonila svoje kontejnerové transfery na petrohradský přístav. Ten v Klajpedě osiřel zas o něco víc.

   K vydírání se uchýlilo i Polsko a byla reálná šance, že zastaví dodávky plynu do Evropy. Zrovna tak jako Ukrajina, která roku 2009 odstřihla Slováky, Rumuny, Maďary a Srby. Srbové na to škaredě doplatili, protože tehdy byly teploty -20. Určitě netušíš, proč to Ukrajinci udělali, že?

   Smazat
 11. Na prolhaného a sprostého debílka Unknowna alias Indický běžec se jinak reagovat nedá!!! Na hrubý pytel je hrubá záplata!!

  OdpovědětSmazat
 12. Děkujeme pane Dvořák za úklid! Duševní pohnutky Uknowna alias Indický běžec se číst nedají!To je moc veliká síla na hlavu a náběh na lékaře.

  OdpovědětSmazat
 13. Stejně si myslím, že se žádná "velká" válka na Ukrajině konat nebude! To si nikdo nedovolí rozpoutat. Můžeme zde parafrázovat výrok Macrona, který řekl jasně, že je NATO ve fázi "mozkové smrti" a to je velice přiléhavé přirovnání. Ukrajina bude ještě dlouho "umírat" , až se nakonec nějak zhroutí, nebo rozpadne, jiný vývoj je nepravděpodobný. Zatím to musíme vydržet, přijde možná nějaká ukrajinská vlna emigrantů, ale už jich tady máme hodně, tak jich bude víc! To se nedá nic dělat, pořád lepší, než ti "doktoři a inženýři" z Afriky!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Byl bych rád kdyby jste měl pravdu. Ale USA potřebuje zastavit NS2 a taky odpoutat pozornost od problémů ve vlastní zemi, kde se schyluje k občanské válce. Takže pošle Ukrajince do války proti východním republikám. Zbraně a vojenské poradce jim už dodali. Rusové budu nuceni těmto republikám pomoct. Mezi EU "politiky" nastane obrovské rozhořčení nad agresivitou Ruska, NS2 se zastaví a na Rusko se vyhlásí nové sankce. Doufám že se Rusáci konečně naserou a zavřou všechny kohoutky potrubí které vedou na Ukrajinu, Polsko ....Jsem zvědavej, kolik bude stát litr benzínu.

   Smazat
 14. Pane Hodný člověče, tentokrát s Vaším příspěvkem 9:53 souhlasím. A moc bych si přál, aby to tak dopadlo!

  OdpovědětSmazat
 15. Transparentni ucet ANO. Pekne pocteni:-)

  https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/4070217

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. 10:17
   Ruský darebák má toho na svědomí podstatně víc. NDR 1952, Maďarsko 1956, ČSR 1968, Ukrajina 2014 a řada dalších válečných akcí má rusko na svém triku, se statisíci mrtvých !!
   Dnes zase opráší kanoný a hurá na Ukrajinu

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  4. Kachno, tak jaké války má Rusko na svědomí? Ani vymenovat to je neumíš, holt slabá paměť. Například já to vyjmenuju i s dalšími charakteristikami rovnou z hlavy. Musíš hodně studovat. Jak pravil jistý týpek než z něho udělali mumii. "Učit se, učit se, učit se!"

   Smazat
 16. Tak tohle mistni ruda uderka nevydejcha. Prezident Argentiny ockovany sputnikem mel pozitivni test na covid:-) To bude pekna sracka ten sputnik:-)

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prezident-naockovany-sputnikem-ma-pozitivni-test-na-covid-149373

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To není překvapení. 1) pokud je očkován jednou dávkou, je při nedodržení epidemiologických pravidel lehce možné, že se infikuje.
   2) i při očkování druhou dávkou je tahle pravděpodobnost, ale mnohem nižší. U ruské vakcíny (2.dávka) cca 5 až 8%, podobné to je u Pfizeru a Moderny, u Astry a dalších cca 25%.
   3) vím o třech případech, kdy lidé znovu onemocněli po překonaném covidu, a jeden z nich ani teď nemá protilátky. Tedy klidně to může schytat napotřetí.

   Ale jako politický argument proti Rusku - dobrý pokus.

   Smazat
  2. Odpovídal jsem na Unknowna:
   "... Prezident Argentiny ockovany sputnikem mel pozitivni test na covid:-) To bude pekna sracka ten sputnik:-)..."

   Smazat
  3. ... Sputnicok ma ucinnost 99%,...

   Unknown, nekecej, oficiální účinnost je 91.6% Mají i úmrtí, sledují to. Divím se, že o tom nevíš.

   Smazat
  4. 12:22, OK, třeba 200%, když jinak nedáš.

   Smazat
  5. Zase vše smazáno a vypadám opět jako debil.

   Smazat
 17. Měli byste si poslechnout; titulky nastavit a přemýšlet!

  https://youtu.be/-KNqzlLGmWE

  OdpovědětSmazat
 18. Středozemí se stalo VELMI horkým místem pro globální armádu. Sledujte tento prostor.

  https://twitter.com/Littleb29872980/status/1375487203699273730

  Panika! Vojenské lodě lemují pobřeží EU. Americké ponorky blokují vstup do středozemního moře u Gibraltaru, ruské a americké ponorky blokují jižní Atlantický oceán, 90% válečných lodí EU lemuje pobřeží, Tichomořská flotila Spojených států amerických poblíž Číny a Severní Koreje, Suezský kanál blokován! (jo, něco se děje)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je jaro, někomu se zapalují lýtka, jiným zelený mozek, že do podzimu už to musí jednou vyjít! Kdy budeme osnovatele hledat v podzemních bunkrech "minohledačkami" a důstojně je pohřbít pro archeology betonem?

   Smazat
  2. Shlídnul jsem i to video. Čo se týká blokády, jen tak v rychlosti se najde jen Suez. Co bychom v tom měli vidět? Jsou nějaké významné změny?

   Smazat
  3. https://geopoliticsastrology.wordpress.com/charts/

   Smazat
 19. Unknown: Pokud rusák stahuje vojáky a zbraně k hranicím Ukrajiny, proč nemůže Amik ponorky??

  Neboj, Rusák ty ponorky má taky a mnohem víc.

  Hodně se těšíš na válku? Já taky. Hlavně na to, až se navzájem rozsekáme a následně sem vtrhnou miliony Afričanů, kterým v tom už nic nezabrání.

  OdpovědětSmazat
 20. Češi nepoklekli na podporu BLM, na Západě z toho hysterčí

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021040213423243-cesi-nepoklekli-na-podporu-blm-na-zapade-z-toho-hysterci/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Četná poděkování míří na ruskou ambasádu na Slovensku. Tam na osvobození Bratislavy Rudou armádou nezapomněli

   https://cz.sputniknews.com/slovensko/2021040213423088-cetna-podekovani-miri-na-ruskou-ambasadu-na-slovensku-tam-na-osvobozeni-bratislavy-rudou-armadou/

   V Rusku vytváří řadu nových hypersonických zbraní

   Nemáme systémy, které mohou ohrozit Čínu a Rusko, a nemáme prostředky, abychom se ochránili před jejich systémy,“ poznamenal Michael Griffin, náměstek ministra obrany USA pro výzkum a vývoj.

   https://cz.sputniknews.com/svet/2021040213424836-v-rusku-vytvari-rada-novych-hypersonickych-komplexu/

   Smazat
 21. Ale Rus stahuje vojáky na svém území! My NATO mu budeme diktovat co doma bude se svou armádou dělat?

  OdpovědětSmazat
 22. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 24. Proč se pořád všichni rusofobové honí za účelovým paktem Ribbentrop - Molotov, když stejné nebo podobné smlouvy o spolupráci, či neútočení, měli všechny ostatní evropské státy s Německem také? Vč. Poláků a Angličanů! A že např. Ford lil miliony $ do Německé válečné ekonomiky celá 30. léta! To jsou fakt tak slepí nebo jednoduše blbí?! A že Bundestán v Evropě vždy a USÁci po celém světě rozsévali a rozsévají smrt a nenávist v honbě za SVÝM lepším "příští" nevadí?

  OdpovědětSmazat
 25. Jak ze svého profesního pohledu bývalého zpravodajce vnímáte probíhající dezinformační válku, kdy konspirační weby, jako jsou například Sputnik, jsou vydávány za objektivní média, kdežto ta objektivní naopak za dezinformační?

  Sputnik nesleduji, tak jej nehodnotím a s možnostmi řadového – i když dejme tomu mírně poučeného – občana tlak Ruska nepociťuji. Zato mám možnost již minimálně dvě desetiletí porovnávat, jak o skutečnostech, které znám informují západní média, například CNN, MSNBC, New York Times, Washington Post, BBC a tak dále. Nejprve Saddámovi vojáci vytahovali v Kuvajtu nedonošené kojence z inkubátorů, pak Srbové prováděli v Kosovu genocidu, Saddám měl zbraně hromadného ničení, Kaddáfí rozdával vojákům prezervativy, aby mohli bezpečně znásilňovat, Rusové vojensky obsadili Krym a následně sestřelují malajsijské dopravní letadlo, Asad plynuje v Sýrii vlastní lidi, agenti ruské GRU tráví v Salisbury Skripala novičokem, Trump je ruský agent … Mám pokračovat? Existují hlasy, že bychom měli být ke svým aliančním partnerům loajální a vyhýbat se kritice, osobně se, ovšem, snažím být více loajální k faktům než státům. Lež je lež, ať přiletí z východu nebo ze západu. Navíc – to je to podstatné – nemyslím, že by výše uvedená propaganda byla prováděna ve prospěch nějakého státu. Copak to USA či Velké Británii, nedej Bože, jejich lidu nějak prospělo? Cílem takto pojímaného zpravodajství a publicistiky je pracovat ve prospěch mezinárodního kapitálu a vojensko-průmyslového komplexu na Západě i Východě (!), jakož i na něj přisátých parlamentech, politologických institutech a universitách.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom jsem zapomněl uvést zdroj, což je článek: Zpočátku byla západní vojska většinou vítána, dnes jsou vnímána jako okupanti, říká bývalý velvyslanec v Afghánistánu generál Petr Pelz

   Smazat
  2. Security magazín si povídal s bývalým velvyslancem v Afghánistánu generálem Petrem Pelzem nejen o tom, co obnášela práce na horké afghánské půdě z hlediska bezpečnosti, ale i o tom, jaká je role NATO v současné době, a dotkli jsme se i otázek související s novodobým fenoménem doby – fake news. Rozhovor s bývalým velvyslancem v Afghánistánu vznikl v říjnu 2019.

   Smazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 26. Čeho chtějí vlastně dezinformátoři, podporovaní Ruskem dosáhnout?

  Čeho chtějí dosáhnout dezinformátoři podporovaní Ruskem to opravdu netuším. Tvrdím, že Rusko zde ve střední Evropě nadstandardní propagandou nepůsobí. Ne proto, že bych Rusko považoval za příklad naivity a vzor ctnosti, ale prostě proto, že společenská situace na Západě – ke kterému geograficky okrajově, ale společensky pevně patříme – se zhoršuje takovým tempem, že opatrné Rusko z toho již začíná mít spíše strach, než radost. Současné „liberální elity“ v sebevražedné křeči útočí na podstatu společnosti – na rodinu, dokonce přímo na identitu jednotlivců. Proti tomu bojoval i komunista – vzpomeňme přece na Lenina – „dětská nemoc levičáctví v komunismu“! Je důležité si uvědomit toto – komunistické strany sovětského bloku sice důsledně trvaly na společném vlastnictví výrobních prostředků a centrálně řízeném hospodářství, ale jejich sociální filozofie byla relativně konzervativní, viz například heslo: „rodina základ státu“, podpora mladých manželství (muže a ženy), takže formální vztahy ve státě se zásadně nezměnily. To, co zažíváme na Západě dnes, je proces sociálního inženýrství násobený prvky anarchie, děj směřující ke vzniku masy vykořeněných jedinců zbavených sociálních vazeb, bez ochrany národního státu s omezenou možnosti demokratické volby.

  Současně ovšem proces pracující ve prospěch zrychlující se kumulace globálního kapitálu, růstu supermonopolů a vzniku stále tenčí slupky internacionální oligokracie jako formy planetární vlády. Již ne vláda anonymního „lidu“ ve prospěch beztřídní společnosti, ale anonymního kapitálu krytého univerzální třídou multikulturních a multipohlavních lidských jednotek. Jestli dnes historicky konzervativní Rusko vydává nějakou kapitolku svého skromného státního rozpočtu na propagandu mne nechává chladným. Nejen to. Ptám se sám sebe, zda v této pro Západ vážné situaci strašit Ruskem je pouze povrchnost úsudku, nebo přímo snaha odvést pozornost. Jakoby vás lékař poté, co vám byla odhalena rakovina, neustále upozorňoval, že máte rýmu.

  Existuje proti nekončícímu přívalu ,,fake news“ nějaká spolehlivá obrana?

  Ano, existuje, velmi spolehlivá. Říká se tomu zdravý rozum, doprovázený aktivní zvídavostí. My, konzumenti informací, musíme vyhledávat různé zdroje, kriticky je hodnotit a porovnávat jejich výstupy. „Fake news“ je naprosto prázdná fráze politiků a propagandistů. Mimochodem, má dohledatelně původ v Německu 19. století jako „Luegenpresse“. Na Wikipedii si stačí přečíst jen první větičku jako definici. „Pejorativní politický termín užívaný německými politickými hnutími (…19.století…) jako nástroj propagandy k diskreditaci svobodného tisku“. Co dodat? Snad to, že první, kdo výraz Luegenpresse vysloveně zpopularizoval, byl Adolf Hitler, když chystal převrat. Co se stalo, když propaganda narazila na skutečnost, svět poznal za druhé světové války. Doufám, že nyní k identickému poznatku nebude opět třeba desítek miliónů mrtvých.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. Jenom jsem zapomněl uvést zdroj, což je článek: Zpočátku byla západní vojska většinou vítána, dnes jsou vnímána jako okupanti, říká bývalý velvyslanec v Afghánistánu generál Petr Pelz

   Smazat
  3. Security magazín si povídal s bývalým velvyslancem v Afghánistánu generálem Petrem Pelzem nejen o tom, co obnášela práce na horké afghánské půdě z hlediska bezpečnosti, ale i o tom, jaká je role NATO v současné době, a dotkli jsme se i otázek související s novodobým fenoménem doby – fake news. Rozhovor s bývalým velvyslancem v Afghánistánu vznikl v říjnu 2019.

   Smazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
 27. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 28. ...Jako II. světová válka... Kačere děkuj Rusům za svůj život.

  OdpovědětSmazat
 29. Ukázalo se, v jak nesmyslné době žijeme. Zatímco na covid umírají lidé ve všech zemích, vojenské bloky zbrojí usilovněji než v minulosti. Pokud by platilo aspoň něco málo z těch ušlechtilých hesel, kterých mají politici od rána do večera plnou hubu, vrhly by se prostředky místo na rakety, letadla, ponorky a tanky na vývoj bezpečných vakcín a na přípravu kapacit pro případ, že přijde ještě horší pandemie. Spíše to ale vypadá, že vojáci všech stran budou cvičeni na boj v rouškách, aby se proboha někdo nenakazil, než ho ten druhý zabije. Takhle dnes funguje naše civilizace.

  OdpovědětSmazat
 30. Uvedu zde část rozhovoru bývalého českého velvyslance v Afganistánu generála Petra Pelze pro Security magazin, kde najdete také mnoho odpovědí na současnou situaci na Ukrajině.
  Zpočátku byla západní vojska většinou vítána, dnes jsou vnímána jako okupanti, říká bývalý velvyslanec v Afghánistánu generál Petr Pelz

  Security magazín si povídal s bývalým velvyslancem v Afghánistánu generálem Petrem Pelzem nejen o tom, co obnášela práce na horké afghánské půdě z hlediska bezpečnosti, ale i o tom, jaká je role NATO v současné době, a dotkli jsme se i otázek související s novodobým fenoménem doby – fake news. Rozhovor s bývalým velvyslancem v Afghánistánu vznikl v říjnu 2019.

  Pane generále, v jednom z rozhovorů jste řekl, že Afghánistán lze dobýt, ale nelze mu vládnout. Na čem si podle Vás vylámaly zuby Velká Británie, Sovětský svaz a nakonec i vlastně USA?

  Opravdu, Afghánistán byl v minulosti vojensky „dobyt“ mnohokrát, ale cizí síly vždy poznaly, že jim vojenské vítězství není nic platné, protože většina Afghánců se prostě o nic, kromě jejich nejbližšího okolí nezajímá. Má to několik důvodů, ale tím určujícím je morfologie terénu. Pro ilustraci – místo zvané Pamírský uzel se nachází jen mírně na sever od Wakhanského výběžku, a je to průsečík těchto pohoří: Hindúkuš, Pamír, Tian Shan, Kun lun a Himaláje. Prostě, Střecha světa. Podlaha budovy naší ambasády v Kábulu je 1 820 m nad mořem a z jídelny jsem oknem sledoval zasněžené vrcholky Hindúkuše dosahující výšky 4 600 metrů. Pro řadu Afghánců jen navštívit sousední vesnici je výkon na hranici sil vrcholového sportovce. Nelze se divit, že o to, co se děje dole, v „kraji“, jak říkají horalé v Krkonoších, nejeví zájem. Ono je to z jejich pohledu jedno. Afghánistán jako pojem je spíše prostor nežli stát. Ve svých současných hranicích byl vytvořen na počátku devadesátých let 19. století britskou vládou v Indii přesně pro tento účel. Aby se nikomu nechtělo jej zmocnit. Ideální nárazníkové pásmo mezi carským Ruskem a britskou Indií. Jistě, mohl bych argumentovat dalšími politologickými a sociologickými důvody, ale i ty byly dle mého soudu dány tím, že Afghánci jsem extrémním případem horalů.

  Jak hodnotíte vývoj v Afghánistánu od roku 2001, kdy USA jako odvetu za 11. září provedly invazi za účelem svržení Tálibánu? Byla tato kampaň v dlouhodobé perspektivě nakonec úspěšná, nebo Afghánistán zabředl ještě do většího politického, společenského a hospodářského marasmu?

  Afghánistánu je obtížné porozumět, každý cizinec a potažmo každá cizí mocnost v jednáních s Afghánci dělá chyby. Zahraniční politika Spojených států se však zde na chyby v posledních několika desetiletích specializuje. Nejprve Američané položili přílišný akcent na podporu islamistů v boji proti sovětské armádě; to bych však ještě neviděl nutně jako chybu, spíše za nepozornost, když si nevšimli, že se poněkud posouvají priority s tím, jak Sověti omezovali vojenskou přítomnost v Afghánistánu, a zejména po jejich odchodu. Následně si nevšimli, že Sovětský svaz přestal existovat úplně, a napomáhali k pádu Nadžíbulláhovy vlády (považovali ho za sovětskou loutku), čímž měli podíl na rozkladu afghánského státu a vzniku totálního chaosu a krveprolití. Konečně si nevšimli, že po rozpadu bipolárního světa nemusejí pomáhat Pákistánu proti Indii a neměli by ignorovat Tálibán. Ten, ačkoliv jeho vlastní pohnutky jsou nábožensko-nacionální, slouží Islámábádu obdobně, jako Hizballah Teheránu (jenže ten již po desetiletí neútočí na západní cíle). Myslím, že USA správně zasáhly vojensky na podzim 2001, a podle svědectví Afghánců samých byli západní vojáci v prvních měsících opravdu vítáni jako osvoboditelé všemi, kteří nepatřili k Tálibánu. Američané si byli vědomi některých svých chyb, chtěli je napravit, což je sympatické, ale začali na sebe kupit další. Vojsko, obecně, nebylo prostě stvořeno k tomu, aby učilo cizince dobrému vládnutí a demokracii.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Míru absurdity takové představy ilustruje toto: poměr počtu vojáků okupační správy vůči místnímu obyvatelstvu určuje příručka Pentagonu na 1:50, jen tak existuje jakási naděje na úspěch. Počítejme spolu – Afghánistán má asi 35 miliónů obyvatel, takže západních vojáků by zde muselo být rozmístěno 700 tisíc. Konec jakékoliv naději na úspěch znamenala invaze do Iráku v březnu 2003. Takže, vlastní odpověď na vaši otázku. Kampaň byla úspěšná v odstavení Tálibánu od moci, což bylo hotovo za šest měsíců, za rok. Nemyslím, ale že marasmus, o kterém hovoříte, zapříčinila americká a další alianční armády. Přítomnost stabilizačních vojsk pouze dusí doutnající neshody, situaci sice zmírňuje, ale současně prodlužuje. Pokud si konflikt nevyřeší Afghánci mezi sebou, trvající dohody nebude dosaženo. Od toho roku 2001 do sporu viditelně promlouvá jen Amerika a Pákistán, což je nepřirozené. Kromě Afghánců, musejí být dále zabezpečeny základní zájmy sousedů a regionálních mocností. Kromě Pákistánu též Íránu, Indie, Číny a Ruska. Jenže, to se zase Američanům nechce.

   Jak běžný Afghánec chápe pobyt zahraničních vojáků ve své zemi? Je to pro ně okupant, ochránce či někdo jiný?

   Už jsem to nakousl. Zpočátku byla západní vojska většinou vítána, Tálibán příliš populární nebyl nikdy. Ale po několika letech se vnímání cizích vojáků změnilo. Dnes jsou západní vojáci vnímáni jako okupanti. To je po 18 letech přirozené. Samozřejmě, Afghánistán je složen z různých etnik, a Tálibán je nejpříznivěji hodnocen mezi Paštuny, tedy na jihu a východě země. Průměrný Afghánec sice hodnotí Tálibán jako „nebezpečné blázny“, ale „dobré Afghánce“. Zato západní vojska jsou „cizáci a bezvěrci“, tedy ve srovnání horší.

   Udělal Západ podle Vašeho názoru někde za 18 let zásadní chybu v přístupu a vnímání afghánské politické a společenské reality?

   Dotknul již jsem se té skutečnosti, že Afghánistán neprošel obdobím budování národního státu a zvyklosti společnosti se značně odlišují od těch našich. Na většinu věcí, které my vnímáme zcela přirozeně, navíc Afghánci pohlížejí jako na cizorodé prvky. Proto i státní instituce, jako centrální vláda, parlament, policie, armáda a tak dál se chovají odlišně od těch, na které jsme zvyklí my. Chovají se podle toho, jestli tam máte nějakého blízkého příbuzného, nebo alespoň jestli jste ze stejného kmene, kolik jste si zaplatil a podobně. Ve vnímání Afghánce to není nutně korupce. Korupce je, když zaplatíte přiměřenou částku, a úřad se na vás vykašle. Nejsem sarkastický, tak to je. Například, poslanec je spíše zodpovědný silám, které ho poslancem učinily nežli příslušnému voliči. Tedy, příbuzenstvu, otci, nejstaršímu bratrovi, staršímu kmene…Ze systémového hlediska to znamená, že se tyto archaické společenské vztahy zařazením západního typu úřadů dokonale petrifikují. Tak se, konečně, dostávám k odpovědi. Co vždy děláme my, Západ? Vnikneme někam vojensky a vypíšeme volby, čímž zajistíme legitimitu přesně těm silám a typu vztahů, které jsme přišli vymýtit. Není pravda, že lidé celého světa touží po parlamentu a volbách. Lidé nejprve touží po jídle, pití, bezpečnosti a spravedlnosti. Zpočátku je tedy třeba citlivě a inteligentně budovat státní správu – v rámci místních zvyklostí, zvyšovat bezpečnost, zajišťovat zdravotnické služby, podchytit mladé lidi vzděláváním. Teprve pak za delší dobu vypisovat volby do nějakého typu místních rad, šur a podobně.

   Smazat
  2. Cítil jste se osobně v Kábulu bezpečně?

   Jste zavřen v prostoru zastupitelského úřadu o velikosti několika desítek metrů krát několik desítek metrů, obehnaného vysokou zdí. Ven smíte jen v pancéřovaném autě, navlečen v neprůstřelné vestě, doprovázen ochrankou v doprovodu dalšího pancéřovaného auta. Můžete projíždět jen některými částmi města, a když si v jednom, či dvou obchodech, kde to je vůbec možné, chcete koupit rohlík sám, nejdřív tam vnikne část ochranky a pak vstoupíte konečně vy, doprovázen hroznem urostlých mužů, po zuby ozbrojených. Potom ten obchod vylítne do vzduchu a vy si říkáte, že je fajn, že jste tam zrovna nebyl. Občas slyšíte střelbu, tu a tam dopadne nedaleko od ambasády raketa, někdy se přihodí, že je nějaký váš známý – ať již Afghánec nebo cizinec – zabit. Na vaši hlavu jako velvyslance země NATO je vypsána odměna. Někdy vyplňujete úmrtní list padlému českému vojákovi, někdy mu trhavina ,,jen“ utrhne nohy.

   Myslíte si, že je dnes práce diplomata bezpečná než řekněme před 20, 30 lety? Určitě jste zaznamenal před dvěma lety smrt několika diplomatů, z nichž Andrej Karlov, Petr Polshikov a Kyriakos Amiridis zemřeli násilnou smrtí

   Na tuto otázku neumím odpovědět. Pravdou je, že užití improvizovaných výbušných zařízení i taktika sebevražedných útoků se na dnešní masovou úroveň dostaly teprve v posledních desetiletích. Takže ano, možná, že se nebezpečí pro diplomaty v rizikových oblastech poněkud zvýšilo.

   Smazat
 31. Před 20 lety vstoupila ČR do NATO, což jsme si připomněli v březnu minulého roku. Kritici Severoatlantické aliance požadují její rozpuštění jakožto reliktu studené války. Mají tyto nesouhlasné názory nějaké opodstatnění a nabízejí vůbec reálnou alternativu NATO?

  Zahraniční politika státu by měla vycházet z jakési základní strategie, mělo by být zřejmé, jaké jsou určující cíle s přihlédnutím ke zdrojům, které jsou k dispozici. Pro stát menšího až středního významu, jako je ČR, by mělo být cílem napomáhání vzniku a udržení takového mezinárodního systému, kde jsou dodržována zavedená pravidla a právo. Rozhodnutí být či nebýt členem nějaké mezinárodní organizace – jakou je i NATO – zůstává podřadné této základní strategii. Být, nebo nebýt členem NATO je nástroj, nikoliv cíl. V době studené války mělo NATO jasný důvod své existence – zadržování rozpínavosti SSSR, především v Evropě. Od konce studené války a rozpadu Sovětského svazu se o smyslu NATO diskutuje. Alianční vojska začínají být používána nad rámec znění vlastní Washingtonské smlouvy mimo prostor smlouvou vymezený, NATO je připisován význam stabilizační, význam šíření západních demokratických hodnot, je mu připisován význam exkluzivního klubu. To vše je do značné míry pravda, jenže je při tom narušována ona základní strategie, kterou by ČR měla mít – dodržování pravidel a práva. Dále snaha přijmout za členy bývalé sovětské republiky jako například Ukrajinu či Gruzii, nesmyslně stresuje Rusko – a současně nemilosrdně odhaluje bolestnou skutečnost. USA reálně neplánují v případě potřeby vojensky zasáhnout v prospěch aliančního partnera tohoto typu. Tím padá základní účel NATO. V dohlédnutelné době ovšem nevidím k NATO alternativu. Do hledání nového bezpečnostního mezinárodního systému by se totiž musel zakalkulovat i značný otřes z rozpadu NATO vyplývající.

  Co kromě zmíněných názorů podle Vás v dnešní době ohrožuje integritu NATO?

  Inu, právě to, že nikdo přesně neví, proč NATO existuje, kam až se hodlá rozšiřovat, a jestli je vůbec někdo – s výjimkou Velké Británie – komu by dnes USA přispěchaly na pomoc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknown 15:02
   No a co my jako s tím Unknown?
   A dál? My ho neznáme. Ať se jmenuje třeba Franta Vopršálek. Nám je i jedno, jak se jmenuješ ty!

   Smazat
 32. V diskusi, přátelé, jste stále MIMO!!! Sledujte dění, nikoliv v MSM a tobogán nakonec sjedete! Ovšem ne VŠICHNI!!!

  OdpovědětSmazat
 33. Pánové, situace je vážná.
  Mám jen dvě připomínky.
  1. proč se tu hádáme jako u mariáše při pivu.
  2. ne tak dávno, v 30tých letech byl jeden kancléř a měl plná ústa míru celý svět to sež

  OdpovědětSmazat
 34. Rusák si velice koleduje o malér, Biden se zastal Ukrajiny!! Rusák stáhne poníženě vocas a ještě se omluví!!

  OdpovědětSmazat
 35. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vakcina-sputnik-v-argentinsky-prezident.A210403_154056_zahranicni_jan

  OdpovědětSmazat
 36. Ty Sputnik, a víš že je mi to jedno, ale tobě už (nejen) z toho jebe. Furt tu jebeš na pyščisku,furt štengruješ, furt ti není dost dokázat to, co už tady všichni vědí, že jsi starý, neštastný přemřela a srab. Stul pysk¨, neotravuj a švihej už, stejně to máš za pár!

  OdpovědětSmazat
 37. Takto se podle typických maličkostí vytváří zcela jasný obraz: vše spočívá na Nord Stream 2 a jeho dokončení, které musí být narušeno. Kyjev i Washington se o to zajímají stejně. Pak je vše jednoduché: stávka Ozbrojených sil Ukrajiny, postup, první neúspěchy v bitvách, rychlé prohlášení, že „do nás Rusové zasahují“, výkřik z Washingtonu, vyslání pozorovatelů NATO, kteří okamžitě „potvrdí“ vše, co je požadováno. Pak - nouzové svolání OSN, EU atd., Nové sankce, narušení dokončení. Závěrem je, že Evropě místo levného ruského plynu zbývá drahý americký plyn a na Donbasu je opět krvavý chaos.

  To vše může začít ze dne na den a tentokrát je vše nesmírně vážné.

  OdpovědětSmazat
 38. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 39. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 40. Cablik 12.26 Kdo za to může?
  Pravdopodobně ti, kteří mohou za většinu problémů na planetě a dobrota nebo hloupost jednoho ruského cara, který v roce 1645 vyhověl prosbě Bohdana Chmelnického-velitele kozáckého hejtmanátu o ochraně a připojení k Rusku. Kozácký hejtmanát-počátek dnešní Ukrajiny bylo malé území , velikosti asi jako Morava mezi Ruskem, Osmanskou říšia Rakouskem -Uherskem. Byl podepsán tzv, Perejaslavský dogovor na základě kterého byla k hejtmanátu připojena velká část území Ruska až ke Kyjevu.
  Na počátku 20 století do hry s Rusy obývající západní gubernie Ruské říše-tzv Okrajinu zapojili rakušané. V rakouském Talerhofu byl v roce 1904 pro tyto Rusy postaven koncentrační tábor, kde buď byli umučeni, nebo se vzdali své víry a jazyka. Bez duše to už nebyli lidé. To, dle mého vysvětluje tu nesmírnou krutost až úchylnost chocholů- dnes západních ukrajinců.
  Dokud byla ukrajina součástí SSSR, tak si je pohlídala (říká se, že Stalin se z banderovci nemazal). Ovšem po rozpadu SSSR se toho semene zločinnosti na západní ukrajině ujali, jak překvapivé, američani a začali organizovat tábory, kde byli vychváváni mladí banderovci. Podle Bismarkova hesla, že Rusy může porazit je Rus si tak připravovali podmínky pro provokace nebo další válku proti Rusku.
  Takže, přesto, že ruský car američanům nahrál, mohou za to ušáci. Už totiž není kde brát. Planeta je jimi vykradená, Afriku mají ošéfovanou číńané a zbývá jen ohromné bohatství Ruska.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kris, děkuji za informace. To že po rozpadu CCCP se výchovy Banderovců ujaly američani jsem nevěděl. To je to proč jsem stále nechápal tak rychlý jejich nárůst. Je zajímavé, že o to asi neví i Milan - ze zahrady Čech. Perfektní poslední odstavec.

   Smazat
 41. Sputniku, pořád se opakuješ, hňupe, nehledě na to, že nejde o nic mimořádného.

  OdpovědětSmazat
 42. Toto budou asi mírové rakety, které jedou na Ukrajinu přes Slovensko.
  https://ctrlv.cz/QKuK

  OdpovědětSmazat
 43. 18:53
  Zatím co tys dřepěl doma, prdel staženou strachem, lezl bolševikům do řiti, práskal na sousedy (což děláš i dnes) a záviděl těm, co nebyli připosranci jako ty a zvedli kotvy¨- a nevymlouvali se na to, že nedostali výjezdní doložku, přemřelo.

  OdpovědětSmazat
 44. EU by už teď měla myslet na nákup Sputniku, burcuje bavorský premiér
  Evropa musí co nejvíce zrychlit schvalování ruské vakcíny Sputnik V a již nyní se musí věnovat nákupu tohoto preparátu proti nemoci covid-19. Po čtvrtečním jednání premiérů německých spolkových zemí, ke kterému se připojila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, to prohlásil bavorský ministerský předseda Markus Söder.„Je nezbytné zrychlit schvalovací proces, obzvláště u Sputniku,” řekl Söder. „Ale co je důležitější, protože schválení je podle mě jen otázkou času, Evropa už teď musí přemýšlet, jak toto očkování koupí. Není možné, aby se čekalo na schválení a teprve poté nakupovalo,” zdůraznil.Söder rovněž uvedl, že vzhledem k potížím s produkcí Sputniku V je důležité poskytnout Rusku nabídku na výrobu preparátu v Německu. Podle agentury Interfax se již Rusko s Německem dohodlo; jméno německé firmy, která bude látku vyrábět, ale zveřejněno nebylo. Sputnik V je nejvíce spojován s biofarmaceutickou firmou IDT Biologika ze sasko-anhaltského souměstí Dessau-Rosslau.

  OdpovědětSmazat
 45. Tak zase ta odporná EU nám cpe 170 miliard, jako dar a pomoc.
  Bude David protestovat,?? Jistě,jak jinak.
  SPD je čistě PROTINÁRODNÍ strana, zásadně SPD stranu populistu NEVOLIT.

  OdpovědětSmazat
 46. 19:50 ČTI PŘIBLBLÍKU a raději méně komentuj....
  Lodní doprava Evergreen je s největší pravděpodobností zástěrkou pro obchodování s lidmi a sexem. Celý příběh si přečtěte zde:
  https://www.newsweek.com/qanon-ship-suez-canal-hillary-clinton-1578428
  QAnon tvrdí, že uvízlá loď v Suezském průplavu používala Hillary Clintonová k přepravě dětí https://pbs.twimg.com/media/ExPIhjYWQAAg9Ge?format=jpg&name=900×900
  Obchodované děti na kontejnerové lodi 25. března 2021 Anons bzučí s inteligencí, že obří kontejnerová loď Evergreen blokující Suezský průplav je plná obchodovaných dětí.Odhalení tohoto „nákladu“ lámajícího srdce by mohlo být výstřelem, který je slyšet po celém světě - prvním domino, které upadlo v konečném zničení [D] eep [S] tate. Připomínka, že krycí jméno tajné služby [H] illary [C] lintonové bylo EVERGREEN. Loď opustila Čínu a mířila do Nizozemí. Takže zpráva o nákladu byla aktualizována – z nemluvňat a dětí (adrenochrom) na nácti-leté a mladistvé (prodej za účelem sexu). Děti nemohou dosvědčit, kde byly a čím si prošly. A podívejte se na fakt, že Ruské vojenské plavidla jsou na jedné straně a Americké na straně, ze které loď připlula. Bilé klobouky to mají pod kontrolou. Plánovali to. Loď nemůže utéct.

  OdpovědětSmazat
 47. teď mluvili na Primě o tom Donbasu.To je neuvěřitelně manipulativní příspěvek!! Tak Rusko posunuje armádu v rámci svého území a vono to Ukrouše znepokojuje!!Dokonce i demomédia u nás, ale že by jedním dechem dodali, že se blíží, nebo snad už jede největší cvičení NATO v historii těsně u hranic Ruska to nic!!No nezapomněli tam přimíchat anexi Krymu a kolik tento konflikt stál obětí- ježiši to se jednomu zvedá kufr z takové bramboračky!!

  OdpovědětSmazat
 48. Jak vidím článek Ladislava Větvičky, prchám na jiný web, ale toto je moje první vyjádření k jeho rádoby vtipným postřehům. Tento člověk se ve své hloupé víře domnívá, že když vynechá spisovný jazyk a bude psát 'jako prase' (ano, chápu, má jít o psané nářečí a zřejmě i humor) přitáhne k svým úvahám více čtenářů. Pokud má jít o humor, byl bych zvědav, zda zmlkne, až se občanská válka na Ukrajině znovu rozhoří. To může být totiž právě ta jiskra, která rozpoutá konflikt, který si asi málo kdo umí představit. Zajímala by mě též statistika. Kolik čtenářů alternativy čte bláboly se stovkami pravopisných chyb rádo a kdo je zásadně přeskakuje jako moje 'malyčkost'. (Vtipné, že?)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unkovne nyní už nemáš argumenty ..... ?
   Obchodované děti na kontejnerové lodi 25. března 2021 Anons bzučí s inteligencí, že obří kontejnerová loď Evergreen blokující Suezský průplav je plná obchodovaných dětí.Odhalení tohoto „nákladu“ lámajícího srdce by mohlo být výstřelem, který je slyšet po celém světě - prvním domino, které upadlo v konečném zničení [D] eep [S] tate. Připomínka, že krycí jméno tajné služby [H] illary [C] lintonové bylo EVERGREEN. Loď opustila Čínu a mířila do Nizozemí. Takže zpráva o nákladu byla aktualizována – z nemluvňat a dětí (adrenochrom) na nácti-leté a mladistvé (prodej za účelem sexu). Děti nemohou dosvědčit, kde byly a čím si prošly. A podívejte se na fakt, že Ruské vojenské plavidla jsou na jedné straně a Americké na straně, ze které loď připlula. Bilé klobouky to mají pod kontrolou. Plánovali to. Loď nemůže utéct.

   Smazat
  2. 21.00 Psal jsem tu poněkud ostřejší kritiku na větviču, byla smazána. Ten člověk umí česky(jú túbe). Ale neměl by si plést humorné psaní např. Slovácko sa súdí s popisováním vážných věcí.

   Smazat
 49. Tak tohle mistni ruda uderka nevydejcha. Prezident Argentiny ockovany sputnikem mel pozitivni test na covid:-) To bude pekna sracka ten sputnik:-)

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prezident-naockovany-sputnikem-ma-pozitivni-test-na-covid-149373

  OdpovědětSmazat
 50. V nasledujicim clanku najdete prehled, kde a cim se ockuje. Sputnikem se ockuje v naprostem minimu zemi sveta:

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/boj-o-vakciny-astrazeneca-nestiha-a-zeme-se-pretahuji-o-dodavky-149207

  OdpovědětSmazat
 51. EU by už teď měla myslet na nákup Sputniku, burcuje bavorský premiér
  Evropa musí co nejvíce zrychlit schvalování ruské vakcíny Sputnik V a již nyní se musí věnovat nákupu tohoto preparátu proti nemoci covid-19. Po čtvrtečním jednání premiérů německých spolkových zemí, ke kterému se připojila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, to prohlásil bavorský ministerský předseda Markus Söder.„Je nezbytné zrychlit schvalovací proces, obzvláště u Sputniku,” řekl Söder. „Ale co je důležitější, protože schválení je podle mě jen otázkou času, Evropa už teď musí přemýšlet, jak toto očkování koupí. Není možné, aby se čekalo na schválení a teprve poté nakupovalo,” zdůraznil.Söder rovněž uvedl, že vzhledem k potížím s produkcí Sputniku V je důležité poskytnout Rusku nabídku na výrobu preparátu v Německu. Podle agentury Interfax se již Rusko s Německem dohodlo; jméno německé firmy, která bude látku vyrábět, ale zveřejněno nebylo. Sputnik V je nejvíce spojován s biofarmaceutickou firmou IDT Biologika ze sasko-anhaltského souměstí Dessau-Rosslau.

  OdpovědětSmazat
 52. Vladimíre Vladimíroviči, pokud budete nucen použít jaderné zbraně v maximální možné síle, tak já vám odpouštím a celému Rusku. Těch darebáckých provokací už je opravdu moc...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.