Reklama

úterý 13. dubna 2021

Prouzova kampaň zaměřená na slabomyslné

Ivan David

13. 4. 2021
Obchodní řetězce vrazily milióny do kampaně „drahejidlo.cz“, která má přesvědčit, že jedině ony zajistí levnou a kvalitní nabídku potravin a bez nich nastane hladomor. Česká republika, která do roku 1993 potraviny vyvážela, se prý nyní neobejde bez laskavé péče řetězců a bez západních a zámořských přebytků a odpadů.
Argumentace propagandy je pozoruhodně slabomyslná, o tom později. Hlasovat o Zákonu o potravinách budou poslanci, ne milióny občanů, kteří všude narážejí na kampaň tvrdící, že jsou ohroženi. Proč se kampaň neobrací na poslance? Inu proto, že se blíží volby a politici mají strach, že přijdou o voliče zpracované kampaní.

PR odborníci najatí Prouzovým Svazem obchodu a cestovního ruchu cílí na slabomyslné voliče. Z toho je patrné, jakou mají představu o rozhodující části voličů Pirátů, KDÚ-ČSL, ODS, TOP09 a STAN, kteří odmítají stanovení podílu domácích potravin v řetězcích. Odmítají, ačkoliv všichni poslanci Evropského parlamentu, kteří požádali o slovo na slyšení Zemědělského výboru EP, hovořili o tom, že „volný obchod“ je iluze, protože volnost mají pouze řetězce. Dodavatelé i kupující jsou odkázáni na jejich „volné“ určování výkupních i prodejních cen. Vyjadřovali se tak všichni napříč politickým spektrem a ze všech zemí EU, tedy i z frakcí Evropského parlamentu, z nichž pocházejí odmítači českých potravin z vyjmenovaných českých politických stran. Ti tak tedy činí buď „z blbosti, nebo za cizí peníze“, jak charakterizoval podobné chování Jan Werich.

Přirozeně za účelem růstu zisků řetězce stlačují výkupní ceny dolů a prodejní šponují vzhůru. Mají totiž podíl na trhu téměř 80%. Prouzův Svaz obchodu a cestovního ruchu sdružuje zahraniční řetězce a bojuje za jejich zájmy proti zájmům českých zemědělců, potravinářů a spotřebitelů. Proto ta kampaň „drahejidlo.cz“.

Příliš mnoho lidí má příliš málo peněz na kvalitní předražené potraviny. Proto se často i u nás vyrábějí z podřadných surovin z dovozu, aby byly aspoň relativně levné. To ale nejsou „české potraviny“ podle definice návrhu „Zákona o potravinách“. I když se vyrábějí zde, suroviny jsou z dovozu. Kvůli nadnárodním obchodním korporacím se Česká republika musela při vstupu do EU vzdát přísných norem, které určovaly, kolik a jakého masa musí být v masných výrobcích. Dnes v některých není po masu ani památky.

Jak slabomyslná kampaň „drahejidlo.cz“ vypadá? Podívejte se sami! https://www.drahejidlo.cz/

První lež je hned v názvu. Tvrdí, že české potraviny budou drahé. Ano, mohou, ale nemusí být dražší než odpady z dovozu. Ale jakmile české zboží z trhu zmizí, ceny zboží levně nakoupeného v zahraničí jsou pro spotřebitele zdraženy. Typický příklad je květák. Když výkupní ceny klesly natolik, že se v ČR přestalo vyplácet květák pěstovat (vykupoval se za 12 Kč, prodával za 25 Kč) najednou se stal luxusní potravinou za 79 - 99 Kč.

Kampaň samozřejmě nepřizná, že „55%“ se týká součtu hmotností vyjmenovaných 131 komodit z 15000 za celý rok. Naopak podvodně naznačuje, že každá jedna komodita musí mít zastoupení 55%, například když tvrdí, že paštika by byla dostupná jen 5 dní v roce. Samozřejmě se paštika vyrábí celý rok, jenže ta z českých surovin, aby mohla být označena jako „česká“, se nedostane do řetězců, tam doputují vedle malého množství značkových paštik množství namletých podřadných surovin z dovozu. Dobrou chuť!

Kampaň tvrdí, že hájí „společný zájem obchodu a zákazníků“? Jaký to je společný zájem, když obchod chce co nejvíce utržit a zákazník platit co nejméně?

Kampaň se ptá: „Výhradně česká rajčata?“, ačkoli v návrhu Zákona o „výhradně českém zboží není žádná zmínka. Další lež.

Dále tvrdí „česká sůl – ta neexistuje, a proto jsou kvóty na potraviny nesmysl“. Sůl vůbec není mezi 131 komoditami, kterých se zákon týká. Další lež.

Další: „České chilli papričky? Ty neexistují.“ Ale existují! Proč by neexistovaly? Další lež.

Další lživé tvrzení: „Méně zboží za vyšší ceny.“ Jenže ceny určují právě řetězce, české brambory nakupují za 2,50 Kč/kg, ale prodávají za 19 Kč/kg. Takže, když bude českých brambor víc, budou je muset, chudáci, zdražit? Když mají zisk několik set procent?…

„Kdo na tom vydělá a co nám hrozí? Skupina agrobaronů proti českým občanům“, hlásá kampaň. Proti českým občanům ve skutečnosti stojí Prouzou zaštítěné nadnárodní řetězce. A jak ukázalo slyšení v Evropském parlamentu, stojí řetězce i proti občanům všech zemí Unie. Českých zemědělských podniků, které jsou schopné dodávat zboží do řetězců, jsou tisíce, nejen Agrofert, ale mají smůlu, vládnou řetězce. Ty vydělávají na dvojí kvalitě a na dovozu podřadného zboží, které draze prodávají. A také potravináři, kteří do svých produktů nakupují ty nejlevnější zahraniční přebytky, aby co nejvíce vydělali.

Vrcholem debility Prouzovy kampaně je poslední obrázek z „názorné agitace“. Chlebíček obložený šunkou, vajíčkem, papričkou, okurčičkou a petrželí s číslem „2021“, vedle číslo „2022“ a chlebíček bez obložení. Snad si reklamní agentura mohla vymyslet něco inteligentnějšího, když šunka, vajíčko, paprička, okurčička i petržel jsou snadno dostupné v České republice. K tomu přidali nápis: „Český chlebíček nesmí umřít!“

Český chlebíček určitě neumře. Lživé kampaně jsou, zdá se, nesmrtelné.

36 komentářů :

 1. Víte pane MUDr Davide Ta nepředstavitelná kampaň proti Vašim a našim názorů je naprosto nepředstavitelná a hloupá. Ale mnozí tomu věří, stejně jako věří tomu, že SPD a pan Okamura je fašista. No kampaň je kampaň- bude hůř. Ale kdo nebude volit SPD je zrádcem národa a stejně skončí tam kam náš národ chtějí dostat hovada ze západu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan vvenc a pan docent Ševcik perou ten hrebik po palici

   pode mnou dole,vse to spatne żradlo zavinil kapitalismus!
   Skoda,ze nenapisi jak z toho ven a hlavne RESENI.
   No panove vsimnete si co se nove na alternative peče!
   To,ze jste členove čerstve se tvorici ČSV,vam nemusim psat,nebot vam umoznuje podporovat neco doposud nevidaneho a to navrh Narodniho Programu Volicu(NPV)!
   Ten v sobe skryva hned v prvnim bode to co pozaduje pan OK SPD tj rasantni zmenu rezimu !

   Prislo se na to,ze nejvhodnejsi bude doposud nevidany a nejvice optimalni SOLIDARNI STAT!

   Tady zbyva jedine jedno.
   Vytvorit vetsinu v parlamentu pro ty,kteri by to odsouhlasili do prvniho clanku nasi USTAVY!
   A ne,ze ne ANO!!!
   Nasel jsem zajimavy clanek u sousedu na nwoo od pana ing Ticheho,ktery to rozebira z odborneho hlediska a hlasil se i nas skvely ideolog pani ANNA husita z KSH,ze odkaz da na uvod ANTINEOMARXISTICKE ideologie,aby clenove ĆSV tj 8 395 142 uz se z OS transformujich dusicek,kteri chteji pry tomu prijit na kloub proc jsme stale vice a vice v prdeli a reseni nikde!

   Smazat
  2. Souhlas s p. Václavem. Dr. David poněkud naivně doufá, že voliči prozřou. Bohužel jen málokteří. Proti SPD a osobně proti p. Davidovi je vedena dobře vedená široká kampaň, protože by mohl být v budoucnosti nebezpečný. Proto označení p. Davida za dezinformátora v ČT, na Seznamu i jinde. Proto nálepka extrémní a xenofobní strany pro SPD a výzvy politiků, aby s ní nikdo nespolupracoval. A vedle toho se rozbíhá kampaň řetězců, která je zajisté mohutně zadotovaná. Spousta lidí se proto vůbec nedostane k rozumným argumentům dr. Davida a snadno podlehnou skutečným dezinformacím.

   Smazat
  3. Pane Dr Davide, jste v Bruselu sám voják v poli. Držím vám palce, jste tam za zbytek slušných občanů. U nás doma se v politice zahnízdili překabátníci, recyklační a jejich potomci a tak vypadá i reprezentace v EU. Vše se dá prodat brambory, továrna i stát. Mládež zabrala na heslo =Neváž se a odvaž se= a sní svůj americký sen. Snad se včas probudíme.

   Smazat
  4. Pane zvaný "Krteček" ,pan David právě na těch změnách pracuje. Jak správně píšete,kapitalismus špatné jídlo nezavinil,zato si můžeme sami. Vaše ŘEŠENÍ není úplně jednoduchý seznam pravidel pro lepší rok 2022. Musí se změnit myšlení lidí,skončit prdelní skialpinismus ve všem. Vyléčit lidi z mamonu peněz... Práce minimálně na celý život...

   Smazat
  5. Krtecek: nerozumím dostatečně jazyku vašeho kmene, nicméně chápu váš příspěvek tak, že se vaše NPV přidá na stranu národa, která bude volit SPD? Když už pro nic jiného, tak proto že tady není zatím žádná pronárodní alternativa a pokud se SPD neprosadí, tak ani už nevznikne.

   Smazat
  6. Jaká je situace se znalostmi občanů o politice?
   Počet ovlivněných občanů je závislý na tom, zda sledují pouze TV mainstreamu (ČT,NOVA,PRIMA atd.) Ti kteří sledují zprávy, komentáře a informace na alternativních webových portálech, tak ti mají možnost porovnání a mohou si utvořit svůj vlastní názor. Občanům, kteří sledují pouze výše uvedené zdroje mainstreamu většinou není pomoci. Je to jako by byli podporovateli nějaké novodobé politické sekty, která má jiné cíle než pomáhat občanům ve jménu jejich blaha.
   Kazatel(hlasatel) zpravodajské relace na ně denně chrlí modifikované zprávy. Z nich plyne, že například SPD je nebezpečná pro jejich "dobro". Ve světě jsou popisovány skutky, které se nestaly, a za nepřítele jsou označovány země, které nám a ani státům v EU nejsou nijak nebezpečné. A diváci těchto TV to nejsou schopni prohlédnout, když si nehledají alternativní zdroje informací. Podle toho také v této zemi vypadají výsledky voleb do PSP a Senátu.
   Pak je možné, aby body u občanů získávaly takové politické spolky jako jsou například "Piráti".

   Smazat
 2. Dopňuji, a naši kolaboranti a lidé, kteří věří jen ve své dnešní Babišovské výhody. Cleb a hry. Ale ani velkém Římské říši se to nepodařilo a byla zničena vojevůdci které z řad germánských podlidí stvořila

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ono hnutí ANO přece jasně podporuje své cíle prostřednictvím svých europoslanců v Bruselu, které očividně nejsou v souladu se zájmy občanů Česka. Tam podporuje toto hnutí zcela jinou politiku než v ČR deklaruje jejich vůdce.
   Zde se neodváží Babiš to opakovat, protože by i přes přístup do TV v tuzemsku ztratilo svůj dosavadní vliv. To i bez alternativních názorů pochopí i průměrný občan Česka.
   A není to náhoda. Europoslance přece vybral Babiš a ten by na kandidátku nepostavil lidi, kteří neprosazují politické cíle hnutí ANO a potažmo jeho!!!

   Smazat
 3. Výborný článek! Aby bylo možné v Německu levně kupovat kvalitní potraviny, musí obchodní řetězce peníze vydělat jinde (u nás). Doc. M. Ševčík (Vysoká škola ekonomická) to vidí jednoduše: „Na vině je kapitalismus jako systém, který selhal a selže znovu, protože je založen čistě na zisku a okrádání lidí.“
  Je třeba neustále mít na paměti, že "neschopný" socialismus vylepšil Gorbačov perestrojkou a bylo rozhodnuto, že budeme žít blahobytem globálního parazitismu, jednoduchým business plánem: „levně koupit, nebo ukrást a draho prodat“!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo správně a proto k skopčákům jezdím je to tam levnější jak u nás když člověk ví co koupit. Naši euhujeři chtějí závislost na EU to je jejich cíl.

   Smazat
 4. Ty spoty jsou lživé, čeká sůl neexistuje, ano jistě, protože je z Moravy!
  Soudruh Prouza je typický Eurohujer, koho chleba jíš, toho píseň zpívej!

  OdpovědětSmazat
 5. Dobrý den pane Davide. Vím že jste jediný europoslanec který hájí Českou republiku Chtěl bych se zeptat jestli schvalujete konflikt mezi Ruskou republikou a Ukrajinou. Nikdo na toto téma nechce mluvit všichni v médiích odsuzují Rusko. Chtěl bych Váš názor. Děkuji

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, co jsou to kapciózní otázky ?

   Smazat
  2. Neschvaluji žádný konflikt. Ukrajinu do něj tlačí USA a ukrajinští fašisté.

   Smazat
 6. Hele nznámej,co přineseš Ty jako novinku do Česka?

  OdpovědětSmazat
 7. Unknowne ty DEBILE, to že jsme za "totality" byly minimálně z 90% soběstačný, nejde vyvrátit, tak tady píšeš ty svoje ubohosti. Už jsem vyděl i tady ve středních Čechách na zahradě vypěstované melouny. Jde ovšem o základní zeleninu a ovoce. Takové banány co se dnes prodávají nahnědlé, citrony a pomeranče napůl vyschlé a pod. se za minulého režimu ani nesměly prodávat. T nepíši o obsahu těchto produktů.

  OdpovědětSmazat
 8. Je nezbytné,aby zemědělci,pěstitelé i menší výrobci potravin měli možnost prodávat své výrobky a výpěstky ve SVÝCH prodejnách,vypustit mezičlánky,které prodávají do řetězců.O toto by se měl starat Svaz obchodu,jejen kritizovat jak je to špatné.Ale Prouza je škůdce,nechce pomáhat

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prouza je velký škůdce a jeho hloupá demagogie jde proti zájmům lidí v této zemi.
   Nemyslím si, že si zemědělci jsou schopni sami vybudovat své prodejní sítě. Žádná zahraniční banka nepůjčí na něco účelného pro konkurenci zahraničních sítí. Své prostředky do toho nedají. Jednak je sami nemají a potom se budou bát, že o to opět přijdou. Takové sítě tu náš stát měl. Kde jsou? Zase by přišel nějaký politik a pod hesly "když to prodáme za jednu korunu zahraničním investorům, tak na tom všichni vyděláme" a daruje to právě té zahraniční konkurenci.

   Smazat
  2. Pavel13. dubna 2021 11:14
   Máte naprostou pravdu. Již od začátku po hadrákové revoluci se snaží vydojit z obyvatel české kotliny to málo, co jim zůstalo. Ty akce pomozte a každá koruna je vítána.
   Lidi asi zapomněli, že naše navrácené zlato bylo obratem vráceno, naše sbírky do kterých přispívali lidé kteří darovali to co mněli vlastně jako památku na své rodiče, tak to bylo nějak šikovně zašantrošeno. Dnes nikam nic a to ani do takzvaných pronárodních skupin neposílám. Pokud chci někomu pomoci tak jen tomu, koho osobně znám a vím proč potřebuje pomoc. Ostaní je mi šumafuk. Stejně nedodážu vyhodnotit zda je to podvod nebo pravda. A ten kdo má opravdu možnost rozhodnout je stát a jeho orgány - ale ty jsou naprosto zkorupované v tomto rozkradeném rádoby státečku už nefunguje nic jen zlodějina.

   Smazat
  3. Řetězce měly potřebné zdroje a nikdo jim nepřekážel ovládnout trh. Všude v EU a nejen v ní, je to podobné.

   Smazat
 9. Když jsem viděla poprvé spot s tím, že budeme mít okurky jen dva měsíce v roce, tak jsem ihned prohlédla tu lež. Jenže je spousta lidí, co tomu věří.

  OdpovědětSmazat
 10. Pokud je to tedy podvodná reklama, neměly by se tím zabývat orgány hlídající nekalou soutěž?

  OdpovědětSmazat
 11. Podívejte se, jak paraziti křečí ze surového vepřového masa, když se na něj vylije Pepsi !! https://www.brighteon.com/313797de-91fa-4dc9-b021-080651a7f58f
  Pozor na etikety i u ovoce a zeleniny 22.3.2021 https://knava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=327164
  Naše dobrá kuřata vyváží – drek se laciný přiváží. To je info od syna – VŠ zemědělská.
  Kvalitu masa vidím, když vařím – jak se to maso chová na pánvi a jak už „nevoní“. Dřív, když se pekla vepřová, voněl celý dům – teď nic, člověk je rád, že to nesmrdí. Každý, kdo chová cokoliv na „kšeft“ používá směsi. Bez toho to nejde dělat. Nemáte přírůstky. Tak si můžete chvat 1-2 čuníky a nebo mít 10 slepic.
  To je výsledek 30ti letého dohánění západní kvality FUJ..

  OdpovědětSmazat
 12. Další produkty by z regálů zmizely úplně. „Seznam v příloze definuje 120 skupin potravin, ve kterých musíte kvóty plnit. Jsou tam české chilli papričky, česká sůl, český lilek. Toho 73 procent nevyprodukujete,“ stěžuje si Prouza. České chilli zase nemá takové grády jako to z jihu. A česká sůl? Neexistuje vůbec. Paštika vyprodukovaná v České republice by nám vystačila na pouhých pět dní, upozorňuje Svaz obchodu ve své kampani.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano pochopil zde každý že jsi pičus.

   Smazat
  2. Unknowne, ty opět lžeš, až se hory červenají. Tvůj výklad je mylný, protože žvaníš o zákonu, který jsi ani nečetl.

   Smazat
  3. Jo a ještě něco. Prouza je placený nadnárodními řetězci za to, aby české potraviny potápěl a pomlouval. Je to typický cizí agent s mel by být povinně jako cizí agent i veřejně označován.

   Smazat
  4. Někdo někde moudře napsal, že naše kráva stojí na hranici, hubu má u nás, my ji krmíme a vemeno má v Německu.

   Smazat
  5. Velmi stručné, jasné a pravdivé vyjádření ´.

   Smazat
 13. Drzim palce pane Davide. Volici nacku z demomloku jiste nejsou spatni lide, jen hodne ovce a opravdu veri po kazdodenni masazi ct a ostatnich medii, ze lez a nenavist havoidnich kolaborantu je pravda a laska. Kazda lez ale jednou vyplave na povrch. Jen se obavam, ze svobodu od fasistu a jejich new worl orderu tedy nacismu ze zacatku minuleho stoleti naruby nam opet privezou ruske tanky. Podle vseho jsme vstoupili na milovany svobodny zapad prave v okamziku, kdy ta zacala svoboda umirat s prvnimi bombami na srbsko a neuveritelnou propagandou s tim spojenou. Soucasna uroven dekadence a klaneni se modlam a jinym rasam je toho jen dukazem.

  OdpovědětSmazat
 14. Soudruch Prouza je už na první poslech a pohled navedený dichtivec po funkcích. To že dostává velký prostor ve zkažené televizi - svědčí za vše. Jinak to nestojí za řeč.

  OdpovědětSmazat
 15. Ja 17:04 asi neznáte dějiny kapitalizmu. Milovaný svobodný západ? Tisíc let vykrádal svět kde mohl a ta jejich životní úroveň byla a je vykoupena miliony umučených lidí na světě. Proto jsem do dnes nepochopil co ti vítači kapitalizmu v 89 roce očekávaly jiného než parazitizmus.

  OdpovědětSmazat
 16. Tak dokonáno jest. ANO se ukázala ve své nahotě. Pan Babiš nepochopil před volbami, co jsou voliči a drze potopil již prosazené.
  Zákon je v podobě Usanátu a korporátu.
  Holt, komu není z hůry dáno, ten utře.
  Momentálně utíráme my.
  Nikdy nic netrvá tisíc let.
  Ani žádná říše. Dnes to trochu dost bolí. Opět ale vyjde slunce jenže jiné. Možná to bude někoho i bolet.
  Náš národ nezahyne. Naše schopnost přetavit svoji mírumilovnost v tvrdý odpor se ........

  OdpovědětSmazat
 17. Jak může někdo jako Prouza, který otevřeně lže, zastupovat náš stát a zadávat lživé reklamy? Nejsme právní stát a chybí trest smrti za vlastizradu!

  OdpovědětSmazat
 18. Svindle pro xindle nejsou nic novyho.
  Jako deti jsme nemeli cas obedvat a tak jsme kradli vareny brambory pro prasata z paraku. Tu chut lahodnou chut mam dodnes na jazyku a slintam.
  Dnes se brambory zhruba v cene od 60-160 za kilo bzavene chuti,spini aby nebylo videt jak jsou zeleny ,ozarujou se aby vydrzeli..
  Vydavaji se za cerstve sklizene..
  Chleba kdyz se doveze letecky s Irska , /pak tam maji taky prechodnej ekon. zazrak/,neprodanej se semele a upece znova jako cerstvej..
  Ovoce a zadny za prve nema vuni, ozaruje se aby vydrzelo roky a tak ani chut. Rajcata se perou ethanolu a jako jahody, kousnete do nich a tece z nich kysela stava..
  Nekterej zelinar svindlovalisj kosti a potom si kupoval nemovitosti na Barandove, kde byly nejdrazsi.
  Ja nejsem zavistivej/tak sem se nezajimal/,ale kdyz si jeden reznik poridil kramek ve Spaleny a okrajel tlusty, maso bylo drazsi ,zakazniku dost a vila na Barandove tez. Kadernik Matuska si otevrel holicstvi a nejak z toho byla taky na vilu tamtez. Srovnej.
  Taky tam mel vilu akademik Wichterle, kterej dostaval penize za zahranicni patenty..
  Byly taky doby, kdyz si nekdo koupil ojety auto,ze se policie prisla zeptat a nebo neprisla, kde se na to auto vydelalo..U nekterych se dotazy nekonaly..

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.