Reklama

sobota 24. dubna 2021

Qui bono aneb Česká republika na cestě sebedestrukce

Petr Schnur
24. 4. 2021 Petr Schnur
Petr Schnur píše o sebedestruktivních důsledcích vrbětického případu pro Česko.
Prolog
18 ruských diplomatů bylo vyhoštěno z Česka pro „důvodné podezření‘ z účasti ruských tajných služeb na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Vzhledem k tomu, že se záhadná událost odehrála již v roce 2014, je záhadou, proč se odhalení koná nyní, v době Covidu. Jako již tolikrát v podobných případech se smysl věci pravděpodobně skrývá v otázce „qui bono“.

Transatlantický koncert solidarity

Dojemná „provolání“ jednotného transatlantického chóru bezprostředně po mediálním vystoupení českých místodržitelů dělá dojem předem připraveného scénáře v duchu akčních stereotypů, které nacházíme v kauzách Skripala, Sýrie (chemické zbraně), Navalného, ruských hackerů. Rusko páchá jeden hřích za druhým, starý Sovětský svaz by mohl závidět, a všechny zcela amatérsky se stopami širokými jak polní brázda. Ale „hrdá“ Česká republika se nedá a hrdinně čelí ruskému medvědu. Poté, co Moskva poslala domů 20 „diplomatů“, zatímco Jan „Rambo“ Hamáček vypověděl „18 důstojníků tajných služeb“, jako by se výše jmenovanému ministrovi přece jen zachvěla kolena, takže se pro jistotu obrátil na eurokolegy s prosbou o solidaritu. Česká verze akčního politthrilleru by byla k popukání a humbuk transatlantické solidarity by byl hodný večerního politkabaretu, kdyby si Uncle Joe s evropskými vazaly u ruských hranic nehrál na „divoký východ“. A k němu potřebuje vzrůšo a „action“ – obojí na objednávku v pomatené Evropě. Že zde nejde o western, pardon eastern, Made in Hollywood, ale o hrátky s čertem na červené linii, a že překročený Rubikon bude explodovat před naším domem zatím evropským „vůdcům“ podle všeho stále ještě nedochází. A české ochotnické absurdní divadlo jakoby zahodilo historickou paměť: naši otcové a dědové poznali na vlastní kůži, jakou cenu mají smlouvy a solidarita západních „spojenců“. Poznali to v Mnichově a po něm, kdy přátelské klepání na ramena bylo obnovené v okamžiku, kdy měli Čechoslováci bojovat za ně – na anglickém nebi nebo v písku severní Afriky.

Reakce Ruska mohla snad překvapit amatéra Hamáčka a jemu podobné rádoby politiky české provincie. Ruská vláda odpověděla přesně tak, jak se odpovídá posledním v hierarchii poskoků, poskoků bez historické paměti a bez špetky zdravého rozumu.

Tušení stínu

Od výbuchu ve Vrběticích uplynulo bezmála sedm roků a teprve nyní, ráz na ráz, se vládě ujasnilo, že za vším zlem na tomto světě, a tedy i za detonacemi muničního skladu, stojí Rus. Otázka pouze zní: stojí nebo musí stát? Podívejme se na několik detailů, samozřejmě s vědomím, že ve velké strategické hře tajných služeb, ve které právě média hrají klíčovou roli, není nic tak, jak se na první pohled jeví a všechno může být i jinak.

Klíčové momenty ve vyšetřování byly prý dva: e-maily z Tádžikistánu a srovnání fotografií dvou Rusů z kauzy Skripal. Čímž vláda nechtěně prozradila, že i na vlastní půdě není pánem svého revíru, což evokuje několik otazníků.

Co vlastně je Imex Group, s kým dělala kšefty a kdo je autorizoval? A co měl společného s Tádžikistánem, jakou roli hrál bulharský dealer se zbraněmi, které měly podle oficiálních zpráv putovat na Ukrajinu a k syrským džihádistům, tedy do dvou krizových oblastí? Od politiků zřejmě nedostaneme odpověď na otázku, jak je možné, že cizí státní příslušník obchoduje s českými zbraněmi. A jakou roli v tom všem hrála vláda a tajné služby, které permanentně varují před „ruskou hrozbou“, ale očividně nemají ponětí o tom, co se děje ve vlastní zemi. Nevědí, nebo nechtějí vědět?

A odkud má BBC informace o tom, že e-mail nebyl z Tádžikistánu, ale z Ruska? Proč s tím vyrukovala teprve nyní? Je BBC automaticky hodnověrná jen proto, že je „západní“? A jak je možné, že zprávy cizí rozhlasové stanice jsou brány jako pramen informací, zatímco domácí vyšetřování podivných vazeb, kontaktů a aktivit jmenované firmy evidentně vázlo a nyní se nekoná vůbec? British Empire má vlastní zájmy a Jugoslávie, Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina ukázaly, že je rozhodnut je bez sebemenších skrupulí prosazovat. Zde poznámka na okraj.

V souvislosti s kauzou Vrbětice se na stránkách tisku objevilo jméno tzv. investigativní platformy Bellingcat. Jejím cílem má být starost o univerzální (sic!) lidská práva, nicméně již jejich oficiální stránka prozradí, na které země je pozornost zaměřena. Kritický pohled na její metody, personální spojení a financování může dát odpověď na otázku, proč tomu tak je.

Dostáváme se k oběma „pachatelům“ – téma, které by se dalo shrnout do několika vět. Ruské tajné služby na tom musí být personálně velmi špatně, když na půlku Evropy mají dva agenty. Lze skutečně brát vážně verzi, že by GRU poslala do Salisbury stejné osoby, které předtím tak „hlučně“ operovaly v Česku?

Premiér Babiš sdělil národu, že „na základě jednoznačných důkazů“ prý „..existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby“. Každý student prvního semestru práv by musel být touto formulací udiven: jasné důkazy potvrzují jasnou vinu, nikoliv důvodné podezření. Český politický cirkus se tak zařadí k ostatním představením typu genocidy kosovských Albánců, iráckých a nyní syrských chemických zbraní, Skripala a Navalného, ve kterém „důvodná podezření“ nahrazují důkazy, tvrzení fakta, ideologie racionalitu.

Last, but not least: do očí bijící je samozřejmě i načasování „odhalení“, které perfektně zapadá do kontextu protiruských ekonomických a vojenských aktivit, které se od Bidenova vstupu do Bílého domu rozjely na plné obrátky.

Qui bono

Stupňující sankce ze strany Bidenova kabinetu potřebují spojence a tím je EU; každý, kdo homogenní transatlantickou jednotu sebemenším způsobem narušuje musí být postaven do latě. Česko doposud nestálo v přední linii protiruské fronty bývalých východních států jako Polsko nebo baltické státy. V rámci Visegrádu stálo „hezky po česky“ někde mezi Varšavou a Budapeští, do nedávna z oné Čtyřky bylo vysloveně Rusku nepřátelské jen Polsko. Nyní však ČR za sebou nechala i Slovensko paní Čaputové a svým „hrdým činem“ předčila dokonce i polského souseda. Dlužno dodat, že i do nebe volající naivitou, ale to by bylo jiné téma.

V českém případě dává jediný smysl na celém tom bizarním konstruktu vražení klínu do česko-ruských vztahů. Nejsilnější indicie pro tento důvod je okamžik zveřejnění, který vzhledem k sedmiletému odstupu a původním výsledkům vyšetřování nemohl z hlediska amerických zájmů přijít ve vhodnější dobu. Kromě vzpomínaného faktu, že se velkou část populace stále ještě kavárenským ideologům nepodařilo převychovat do stavu nepřátelství k Rusku, existují i další „problémy“ narušující transatlantickou jednotu a ty musí být odstraněny.

Z hlediska amerických zájmů je nutné přetnout, pokud možno veškeré důležité ekonomické vazby mezi Ruskem a EU, na prvním místě Severní proud 2. Prvořadým důvodem zřejmě není americký frackingový plyn, ale strach o osud dolaru coby světové finanční rezervy. Finanční transakce za plyn v eurech, nikoliv v dolarech, musí být pro Wall Street a americkou dominanci noční můrou. Zároveň je z hlediska strategických zájmů evropská politická emancipace pro USA zcela nepřijatelná. A zde hraje svoji nezastupitelnou roli bývalá východní Evropa. Kdo rozpoutá konflikty a protiruské nálady v ní, ten kalkuluje s tím, že do studenoválečného (prozatím!) proudu bude v rámci „solidarity“ NATO a EU vtažena i méně ochotná západní Evropa. Výjimku tradičně představuje Anglie, jejíž autonomní imperiální choutky by dnes bez Velkého bratra v zádech neměly nejmenší šanci.
V náladě, kterou produkuje nejen vláda, ale i opozice s jejími loajálními médii, padne hned několik tučných kolaterálních přídavků: Dukovany a Sputnik V. Jaká ostuda, kdyby skutečně ruská vakcína nastoupila na místo západních, které se jaksi ztratily v očkovacím eurochaosu, politických kalkulací a sobectví „nerozborných přátel“. Nemluvě o kariéře Mr. Koudelky, kterou v poslední chvíli Vrbětice zachránily.
V rámci „neotřesitelné solidarity“ s Českou republikou bude očekávaná i bezpodmínečná solidarita Česka s USA a NATO na Ukrajině. A ta slouží nejen k masívnímu přesunu NATO k ruským hranicím pro budoucnost. Je možné, že Washington kalkuluje vojenský konflikt v Luhansku jako poslední možnost zastavit Severní proud 2.

Česká tragikomedie

V kontextu výše uvedených úvah je zde možný i domácí komponent: celá kauza je zároveň, ať již úmyslně nebo jako vedlejší produkt, přímým útokem na prezidenta Zemana, jehož zahraničně politické aktivity neodpovídají plně americkým představám o transatlantické loajalitě. I nyní se Miloš Zeman jako jediný z ústavních činitelů zachoval státnicky, když si na soud vzal čas. Tím se liší nejen od vlády a opozice, ale i od evropských lídrů, kteří byli a jsou ochotni konstatovat ruskou vinu takříkajíc s předstihem. Budiž na tomto místě tučnou čarou podtrženo: kvalita „důkazů“ ve všech zmíněných kauzách by v neobstála v žádném trestněprávním procesu, pokud by byl veden podle pravidel a v rámci právního státu. A presumpce viny stojí k principům právního státu v zásadním rozporu.

Zároveň byl očividně pacifikován i premiér Babiš. Jeho kurs nebyl vysloveně protiruský, navíc zamýšlel změny na ministerstvu zahraničí. Co se EU týče, nenechal se vmanévrovat do zcela iracionální, ideologicky laděné a v podstatě neoliberální klimatické linie, v otázce migrace držel basu s Polskem a Maďarskem. Není divu, že ho Evropská komise nezařadila mezi „slušné“; v německých „vůdčích médiích“ fungoval pod nálepkou populista. Nyní vše nasvědčuje tomu, že i kauza Babiš je uzavřená.

Za normálních okolností v zemi, která si vypěstovala historické sebevědomí a alespoň určitý standard politické a diplomatické kultury, by existovala naděje, že opozice po volbách odstartuje nový česko-ruský dialog a alespoň se pokusí věci narovnat. Nemluvě o tom, že celá akce je prostě neskutečný průšvih s nedozírnými následky pro nás i Evropu. České specifikum spočívá v tom, že opozice, ona koalice „slušných“, je ještě primitivněji protiruská než vláda, že je ochotná zemi totálně a beze zbytku podřídit podle situace komandu z Washingtonu, Bruselu nebo Berlína. Snad jediný prezident si uvědomuje dalekosáhlé důsledky činu, které možná Babišovi až nyní, s osudným zpožděním, docházejí. Naznačovaly by to jeho slova o tom, že se nejedná o státní terorismus. Tento pokus něco uhladit nebo alespoň částečně napravit zní stejně bezmocně jako jeho formulace o důkazech: ani ryba, ani rak.

Česká politická reprezentace přitom působí jako hlouček kluků, kteří si hrají na gangstery a omylem se dostali do městské čtvrtě ovládané drogovými kartely. Kdo viděl italský film „Gomora“, ví o čem je řeč. Možná i evidentně dezorientovanému Hamáčkovi po jeho SOS na eurokolegy, kteří ho sice verbálně podpořili, ale bez praktických kroků, došlo, jaká je transatlantická realita. Český vyhazov ruských diplomatů asi EU nepotěšil, ba naopak: státy, které se nechtějí vzdát Severního proudu, vědí, že tím Češi dali Bidenovi & Co. další trumf, který obrátí proti nim. Možná i to je důvod k tomu, že i jindy protiruská média o českém průšvihu více méně mlčí.

Namísto vyvážené, chytré a racionální diplomacie (autor někde četl, že se prezident Zeman usiloval nabídnout Prahu jako místo setkání Putina s Bidenem) se stáváme zcela povolným, navíc naivním nástrojem amerických strategických zájmů. Právě menší země, které neopustil pud sebezáchovy, usilují o pokud možno vyvážené hospodářské vztahy – velký francouzský prezident de Gaulle by to nazval „ekonomické vztahy všech azimutů“ s prioritou domácí výroby. V praxi to znamená, že klíčová průmyslová odvětí se nesmí stát předmětem spekulace nadnárodních korporací a cizích politických zájmů. V dnešní situaci připomeňme jen smutný osud českého farmaceutického průmyslu. Tam, kde jsou nutné zahraniční investice jako v případě Dukovan, se inteligentní politika snaží vyvarovat jednostranných závislostí. A kdo ještě po třiceti letech neoliberalismu nepostřehl, jak u nás multikoncerny „obchodují“ a kdo je mistr světa v udělování hospodářských sankcí, lidově řečeno v politickém vydírání prostřednictvím ekonomických závislostí, tomu není pomoci.

Bláboly o bezpečnostním riziku, pokud by dukovanský tender vyhrály Čína nebo Rusko nejsou ničím jiným než vydlážděním cesty pro Westinghouse, francouzská a jihokorejská účast momentálně dělá dojem formální záležitosti.

Naivně přihlouplá česká politická reprezentace sama sebe přivedla do takřka bezvýchodné situace, ve které vede zemi do kvazi koloniální závislosti. Tragické je, že od opozice nelze očekávat nic jiného než to, že dílo nadšeně dokoná. Nicméně neměla by zapomenout na staré pravidlo: kdo se sám ponižuje, nemůže se divit, že ho ponižují jiní.

Epilog

Bude-li za dvacet roků v Evropě ještě existovat něco jako svobodná, nezávislá historiografie, pokud nepadne za oběť nastupujícím přepisovatelům dějin a genderovským cenzorům, potom se příští evropské generace dočtou následující. „Kdysi dávno existovala ve středu Evropy země jménem Československo, která měla potenciál stát se velkou. Měla vysokou úroveň vzdělání, vyspělou vědu, špičkové zdravotnictví, jedinečnou kulturu, ekonomicky a potravinářsky bezmála soběstačná, bez dluhů. Z nějakého nepochopitelného důvodu se dobrovolně rozdělila na dvě vyprodané provincie, po jejich „vstupu do EUropy“ výprodej dokončily a následně se ve vší „slušnosti“ sami zrušily.“

51 komentářů :

 1. Výborný článek hodný osobnosti autora ! Normální člověk se musí za šašky tvořící vládu stydět a pro volby zbývají jen dva kandidáti a to SPD - Okamura a KSČM, jinak je s Českem konec !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, autor je bezesporu osobnost. Dlouhodobě poukazuje na skutečnost, že nemocný systém generuje na vyšší politické posty přerostlé děti bez empatie, bez zkušeností, bez předchozího výkonu jakékoliv užitečné práce. Pouze s plnými ústy naučených žvástů - "zvolte mě a já vám ukážu ..." Takovým nýmandi v médiích dávají neomezený prostor. Neomezený myslím, neomezený korigujícím, nebo protichůdným názorem.

   Vymazat
  2. To,ze zacina zbyvat k volbam jen SPD A KSCM uz diversanti republiky

   zpozorovali.Proto uplne odstranili moznosti "verchusky"z KSCM,ktera se stala jeji brzdou.

   Ani slovo o podpore navrhu Programu volicu (NPV),vnitrni destrukce zpusobila,ze KSCM je bez moderniho programu a dokonce se boji pridat k jasnemu odhaleni,ze bude treba rasantni zmena rezimu a vedeni ocividne nevi na co.

   Proto volici musi volat po iniciaci novych doposud nevidanych polit.subjektu,ktere by se rady dostaly do parlamentu,ale nemaji odvahu prevzit program volicu,nebot jakoby nechapaly,ze je to klic nejen k budoucnosti,ale i jak se dostat realizaci a osvojeni si to do svych programu doslova mznost monumentalniho vitezstvim ve volbach do parlamentu.

   Copak nestaci,ze obcane ve svem programu maji zmenu systemu a zduvodnuji na jaky system je to potreba a bude drive nebo pozdeji nutne,

   -dale je tam obsazena kontrola zvolenych zastupcu a to dnem i noci,

   -je tam i odstraneni 31 let trvajiciho embarga na zakon o referendu,ktery i kdyby byl,bude stejne nepotrebnym paskvilem

   -je tam navrh jak odstranit monopol lzi,valicich se z vedeni televize pod GR TV,ktery nevaha vysokym nezaslouzenym platem tunelovat koncesionarske poplatky vsech obcanu

   JE TOTO DOST ODVAZNE NEBO MAM JESTE PRIDAT DRAZI VOLICI!?

   Nebo nekdo z vas navrhne dalsi potrebne hodnoty za sebe tj za obcana volice?

   Vymazat
  3. Jak sami vsicni vidite lzi a ohlupovanim tady prejimaji moc

   casti doslova podupane OS (obcanske spolecnosti), nanucovaku skryvajicich se pod pseudonymem pirati unknoti,nam obcanum tu lezou do naseho zadku a snazi se ho jako mensina podle svych zvyklosti roztrhnout a ukrast vetsine obcanu demokracii.
   OS je tak prolezla jejich neziskovkami se bude muset transformovat na cilevedomou ČSV jinak ji tito nevzdelanci vychovani na prvni priorite k rizeni nic netusicich mas nam hezky zezadu podle a sproste predvedou sve hnaty a lebky,ktere pry musi ve svem programu a v jejich zaveti,povinne odkazat k vyzkumu vakua,ktere jim tam jejich kapitalicti ohlupovatele napumpovali a dali se jim premnozit pod krycim nazvem "NEOMARXISTA MODRY TROCKISTA",coz oni pry sami nevi!

   Radi, domnivam se bychom vsichni uvitali,aby nam tu prestali nasi svobodu a primou demokracii zavidet a udelali si,opravdu,ale opravdu podobny web ,kde vy vysvetlili jak chteji obcany republiky dale rabovat,kdyz uz vse vyrabovali a neni co.

   To by byla jejich svoboda a nemuseli by se tady jako zbytecni nanucovaci davat mazat u nas slusnych lidovych komentatoru,kterym krome nadavek nejsou schopni nic,zcela nic predvest!

   NO,NI?

   Vymazat
 2. To do, rád bych tomu věřil. Ta druhá strana již dávno zapomněla na své kořeny, stejně tak ČSSD. No škoda, v testu současné doby neobstála řada stran. Budu dlouho zvažovat účast a mohl bych mohl volit. Ovšem jako důležitější vidím pozici prezidenta, tam bych viděl možnost, že by prezident Klaus mohl znovu kandidovat. Zatím se ukazují jenom špatní a ještě horší kandidáti. A na prezidentovi Zemanovi je vidět, že již nemá sílu čelit silám zla a destrukce. Škoda

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se naopak domnívám, že sílu president Zeman má. Ale má také děti ! Nedivím se, vidí-li přípravu vraždy v Bělorusku, přípravu vraždy i dětí politika (!) přípravu likvidace, tedy vraždy i dalších loajálních lidí ... Musí, opakuji musí být opatrný. Jako zbraň má pouze rozum a argumenty. Jenže na psychopaty v politice asi platí jen oprátka.

   Vymazat
 3. Odpověď byla Tondovi, ale našeptávač byl rychlejší

  OdpovědětVymazat
 4. Celá ta komedia byla narychlo ušitá horkou jehlou, po tom co Rusové a Bělorusové zmařili pokus o puč Bělorusku včetně únosu synů Lukašenka a jeho likvidaci. Zásah FSB je na rozdíl od té trapné šaškárny zvané Vrbětice perfektně zdokumentovaný. Jelikož se ta zpackaná akce CIA provalila, tak bylo nutno okamžitě nutné odvést pozornost jinam, jak bývá pravidlem Tak dostaly naše loutky "rozkaz" činit co nejrychleji. Proto ty počáteční, a nakonec i dosavadní zmatky. Skvěle to popisuje The Saker, článek je i na První Zprávy, ale v překladu chybí tato důležitá věta:

  "So if we use the English expression about the “shit hitting the fan”, then it would also be fair to refer to the Czechs as “shit shields” for the Empire :-)"

  Stručně, "Češi schytávají sračky za Říši".

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/pokusily-se-usa-zavrazdit-jenom-lukasenka/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 5. Forkie, anglický výraz je přesný. Angličtina dokáže vyjádřit řadu situací velice jednoduše a elegantně, ještě by mohlo Rusko říct "fuck you back, Czechs". Inu, hra slov

  OdpovědětVymazat
 6. Je to hezký koprodukční seriál započatý ve studiu Barrandov a pokračující v Hollywoodu. Ti dva ruští vykukové každou hodinu, někde, něco provedli, tady, v Anglii, Bulharsku, zkrátka takoví Hanební pancharti. A po 7 letech je to venku, ovšem pokud je to pravda, tak by měl Koudelka řídit nějakou velmi málo frekventovanou křižovatku, protože v jejich případě jednoznačně selhal. Nějaký Bulhar si tu skladuje tuny munice, nikdo neví kam a komu ji lifruje, pokud arabům, tak je pašíkem zřejmě Izrael a jeho F 16 včetně rakety vzduch země. Ovšem Bulhar mlčí jako hrob, k němu za těch 7 let nic nemáme. Koudelko, Koudelko, my neunesem důkazní břemeno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:31
   Kostro, proruských hlupáků já tady dost, ale ty tady děláš všem ostudu, tak velcí zase nejsou.
   Koudelku hloupý hrad zesměšňoval dost dlouho, dnes zesměšňuje Koudelka hrad a ty co ty, obyčejný hlupàk jako ten na hradě.gratuluji.

   Vymazat
  2. 12:05 Proboha dyslektiku, tobě už vypadávají celá slova. Takhle si to vízum do USA nevybojuješ. To je úroveň.

   Vymazat
  3. Unkown je opravdu dárek. Hloupost snoubící se s nevzdělaností, hrubost ruku v ruce se sprostotou.

   Koudelka - věčný to plukovník - čučkař nemůže nikoho kromě sebe zesměšnit.

   Vymazat
  4. Pane Kostěji,
   máme stejné nápady, v hlavní roli Bond 007 z okresního přeboru a odhalí teroristy Sud Spencera & Terence Hilla. To je blbé, to se bude líbit.

   Vymazat
 7. Vrbětice zapadají přesně do kontextu:dokončit amerikanizaci,která začala po 89.Nemohu zapomenout jak jeden z tvůrců-nějaký Medek nepokrytě prohlásil,že budeme mluvit anglicky.Proto bylo potřeba zpřetrhat všechny vazby na východ.Je to do očí bijící:anglické názvy firem,anglická slova ve všech odvětvích a oborech,že již člověk mnohdy neví o čem je řeč.půlka národa si již zvykla-tedy mladá půlka,poslouchají jedině anglickou "muziku",vše české je jim hloupé.Něco na tom je,ani já se nedívám na nové české filmy a seriály-ti herci jsou břídilové,témata odtžená od života obyčejných lidí.Závěr:nemůžeme tady mít ruský lék na covid,atomovou elektrárnu nesmí stavět rusové.Toto zadání plníkrásně strany "demobloku",proto jim ústavní soud pomohl.Co očekávat dále?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 09:35 Změnu pohlaví a rasy.

   Vymazat
  2. Na wikipedii je heslo Internacionála a k ní přiloženy dva texty. Český (celou polovinu života jsem byl nucen Internacionálu poslouchat, ale tento text jsem viděl poprvé) a ruský - předpokládá se neznalost azbuky a tak jsou hlásky jako š,ž apod.nahrazeny anglickými spřežkami, autor zapomněl, že čeština má svoji verzi abecedy, možná byl povinen
   použít předlohu textu v angličtině.

   Vymazat
 8. Až na ten epilog Československo bylo v roce 89 zrazeno pokud se opravdu stane to nejhorší tak s Čechy bude konec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Hele ty nýmande neschopnej placenej z neziskovky. Teď jste na řadě vy jen počkej až teroristé z USA padnou na držky tak padnete s nimi. České komunistické vládě bylo vyhrožováno ten tvůj poblitej ochmelka by jinak neudělal nic. Když jsme u darebáků vy jste stokrát horší hnusní vrazi loupežníci a lháři.

   Vymazat
  3. Cáblíku, nerozčilujte se. Čas je na naší straně a tenhle špinavý hnědý škraloup společnosti se znemožní sám.

   Vymazat
  4. Pane Dvořáku já vím ale všeho moc škodí to je strašné číst takové slinty tak se občas člověk neudrží.

   Vymazat
 9. Je na čase, aby tato prodejná děvka Babiš zde s politickou kariérou v ČR skončil a může jít dělat třeba poradce Čaputové. Snad si vzpomeneme, jak nás Slováci v 1939 bodli do zad, oni mají zkrátka zradu ve své mentalitě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pekne s vami Babis hral hru na kamarady. Ale nejvic si s vami vytrel rit Hamacek, ktery do posledniho okamziku predstiral, ze leti pro sputnicok a pak se vam z plnych plic vychechtal do tvare:-)

   Vymazat
  2. Duševní gigante 9:56, koho myslíš tím "S vámi". Kdo to jsou ti "vy", "se vám". Psal jsi vzkaz svým rodičům a omylem to vystavil tady v diskuzi? Vysvětli a objasni, gigante.

   Vymazat
  3. 09:56 Dyslektiku, ty už zase telegrafuješ z pošty? To si poštmistrová musela sednout na "rit"...

   Vymazat
  4. Dvořák,ty mně dlužíš už pátý den odpověď,jak to je s tou Cizineckou legií, ta je legální, ne jak jsi tvrdil zakázána. Přiznej aspoň jednou, že se ty mozkový "" gigante "" mejliš, tvá zaslepenost východem je neuvěřitelná.

   Vymazat
  5. 10 10
   Neškodilo by trochu nějakého argumentu, na to ty svou mozkovou kapacitou zjevně nemáš. Chudá kostro.

   Vymazat
  6. 11:31 Kam na tebe s argumentem, ale je hezké, že pomalu začínáš s tou diakritikou. Bravo, mentální souchotináři.

   Vymazat
  7. To je legrační pozorovat, jak se slabšími jedinci cloumá puberta. Dám jim radu = vypněte počítač, běžte ven, je tam jaro, namluvte si první holku kterou potkáte a bude vám fajn.

   Vymazat
 10. Přátelé, s autorem článku vesměs souhlasím a nemohu se proto ubránit skepsi a depresi. Navíc se stejně jako Tonda strašně stydím za tu bandu hysterických idiotů, kteří byli navoleni do poslaneckých a senátorských lavic. Vláda je jejich produktem. Prezident republiky utrpěl těžký úder a celkem se obávám toho, co zítra uvidím a uslyším v jeho podání. Babiš utržil fakticky smrtelnou ránu, o kterou si doslova koledoval svou zbabělostí, nedůsledností a nedostatečným politickým instinktem. Měl osm let na to, aby upevnil své mocenské pozice, změnil situaci v oblasti veřejnoprávních prostředků a hlavně skutečně pochopil, kdo tvoří jeho voličskou základnu. Nejvíce ovšem utrpěla budoucnost českého státu a jeho obyvatel. Pokud si občané zvolí tu zrádcovskou smečku, která se rozhodujícím způsobem podílela na vytunelování a rozvratu našeho státu, a přidají si k tomu navrch bláznivé Piráty, tak si svůj osud a osud svých dětí i vnuků zpečetili...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adame mám stejný názor. Překvapuje mne hysterie našich politiků, nějak se zamotali do svých snad předvolebních bojů. Kdyby do jejich problémů nezatahovali celý svět, tak je to skoro komické. Doufám, že jsou za našimi humny rozvážnější politici.

   Vymazat
 11. Jo, jo, nejsme jako oni. Pravda, ani oni, nebyli za takové kašpary. Diletanti, zveřejněte komu ten Bulhar lifroval tu munici a bude jasno jak to tu vedete s co jste jeho osobou kryli za kšefty. A netvrďte, že to nevíte, když jinak víte úplně všechno.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:14
   Je úplně jedno kam byla munice určena, o to se nejedná, podstatné je to, že tady operoval rus který sklady vyhodil do luftu.
   Rusák prodává zbraně všem co zaplatí, dokonce platí Afghánské teroristy za boj proti Amikovi.

   Vymazat
  2. 11:22 Jsi zřejmě jeden z mála komu Koudelka předložil "důkazy", gratuluji. A Rusko si může prodávat zbraně komu chce, to není Česko, které musí nastrčit Bulhara, o kterém pro jistotu nic neví.

   Vymazat
 12. Solidarita ano, zhoršení vztahů s Moskvou ne. Rakousko odmítlo vyhostit ruské diplomaty

  https://cz.sputniknews.com/20210423/solidarita-ano-zhorseni-vztahu-s-moskvou-ne-rakousko-odmitlo-vyhostit-ruske-diplomaty-14252584.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rakousko neni clen NATO.

   Vymazat
  2. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rakousko-vyhosteni-diplomata-rusko_2008241156_ada

   Vymazat
  3. 10:31 Jak to s tím souvisí??? Rakousko odmítlo vyhostit... A ty se kousni do sedinky.

   Vymazat
  4. 10;38
   Podstatné je, že se Nikdo z Evropy nezastane teroristickofašistickeho Ruska a z diktátora Putina
   A jeho povyšeneckych žvastu mají srandu.

   Vymazat
  5. 11:25 Suverénního Ruska se nikdo zastávat nemusí. Na ně nikdo nemá a vy můžete jen štěkat na nic jiného nemáte.

   Vymazat
  6. 11:25 Máš pravdu, Rakousko je v Africe, země je placatá a s Titanikem to taky bylo jinaj.

   Vymazat
 13. Doporučuji všem co se dnes v Česku necítí dobře, destrukce, rozprodané, zadlužené, bída a hlad, protiruske,ať odtáhnout do jejich země zaslíbené,RUSKA, kde dnes bude nejdříve za sto let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:16 bezejmenný myslíte všichni protiruští co si zde nakradli a teď to chtějí i v Rusku? Beru!

   Vymazat
  2. 11:16 Domnívám se, že ty nejsi ten, kdo by mohl komukoliv radit, či doporučovat.

   Vymazat
 14. Pan Schnur si všiml toho jak celá akce vypadá z nebe.
  Bude to asi opravdu začátek tvrdého režimu který lidem zavře hubu - nebo uvidí. Takhle to opravdu vždy začínalo. Co proti tomu je program "zelených" nebo Pirátů? Povládne tu liška ve službách Baziliška . Ta kuřátkům sakra ukáže kdo je kde pánem.

  OdpovědětVymazat
 15. Pan Petr Schnur na úvod výstižné analýzy pravdivě konstatuje, že ČR se správně česky držela ve V4 tak nějak uprostřed. Jak jinak, než v důsledku politiky vedené Babišem s Hamáčkem za podmíněné podpory KSČM. Tak to skutečně bylo, například Rosatom zůstával v tendru, Sputnik V bude, i když podmíněně nakoupen, kvóty pro migranty ne, a o dimenzích velvyslanectví Ruské federace vláda řeč nevede.
  A tu najednou, po odvolání ministra zahraničí Petříčka (i ztrátě podpory KSČM), vystoupí na mimořádně svolané tiskovce viditelně vyděšený Babiš s viditelně duševně i fysicky vyčerpaným Hamáčkem a celou tu svojí politiku zvrátí. Zvrátí s tak pochybným odůvodněním, jakým je příběh Vrbětice, dokonce až trapně pářený se Skripaly. Copak asi tak mohlo být oběma těm pánům řečeno, že tak náhle a energicky změnili orientaci své dosavadní politiky, bleskem obsadili post ministra zahraničí osobou možná snaživější, než byl ministr předchozí? To za tiché účasti prezidenta, kterému nová orientace politiky zcela evidentně není vlastní?
  Škoda, že právě na tohle se skoro nikdo neptá. Pamatuju Babiše zmínku, že ukryl manželku Moniku, když bylo rodině vyhrožováno. Nevzal si čas na rozmyšlenou prezident Zeman, aby pro rodinu úkryt hledal? Než se k věci vyjádří? Když to hlavní, co jako objektivně daný zájem státu platilo, Babiš, Hamáček, Havlíček a jistěže řada dalších, vzdali? Proč doopravdy? JiH

  OdpovědětVymazat
 16. Další "vzdělanec" Ta klasická otázka je Cui bono, je to latinsky a ne francouzsky.

  OdpovědětVymazat
 17. publius.invictus 25. dubna 2021 22:05, jistě latiníku. Jakýkoli překlad je zřejmě nepřípustný. Právě to bylo nezbytně nutné připodotknou k diskutované věci. Štěstí, že mi to neuniklo. JiH

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.