Reklama

čtvrtek 1. dubna 2021

Rakousko získá mezi dubnem a červnem 1 milion dávek ruské vakcíny Sputnik

Ivan David
1. 4. 2021

Rakouský kancléř Sebastian Kurz si vytyčil cíl ukončit do začátku letní turistické sezóny v zemi pandemii COVID-19. Aby v létě mohly fungovat hotely, restaurace a kavárny, které tvoří velký díl rakouského HDP, snaží se spolková vláda našeho jižního souseda do léta proočkovat určující většinu populace. A za tímto cílem si jde všemi dostupnými prostředky.

Minulý týden se Kurz snažil v Evropské radě prosadit dočasný zákaz vývozu vakcín z EU. Před jednáním na tiskové konferenci vysvětlil, že v Rakousku probíhá výroba vakcíny Pfizer. Většina vyrobených dávek však nejde na rakouský ani společný unijní trh, ale na export do USA. A to přesto, že firma se za dotaci na vývoj vakcíny z rozpočtu EU písemně zavázala ve smlouvě s Evropskou komisí dodávat vakcíny na unijní trh. Zákaz vývozu kvůli společné celní a obchodní politice EU, která je zakotvena ve Smlouvě o EU a o fungování EU, nemůže vyhlásit vláda žádného členského státu EU. Zavést by jej musela celá EU rozhodnutím Evropské rady. Na Kurzovu žádost bylo za tímto účelem svoláno její mimořádné zasedání. Pokud by šéfové vlád členských zemí EU zákaz vývozu schválili, mohla by podle Kurze být EU do léta proočkována a mohly by být zrušeny všechny lockdowny. Zákaz vývozu vakcín však na jednání Evropské rady minulý čtvrtek vetovala německá kancléřka Angela Merkelová společně s holandským premiérem Markem Ruttem.

Na Radě došlo k bouřlivé hádce při níž Merkelová a Rutte Kurzovi vyčetli, že zveřejnil informace o jednání výboru Steering board, který má statut poradního orgánu EU. V tomto tělese, kterému se od zveřejnění detailů o způsobech dražení vakcín přezdívá „zlodějský výbor“ (anglicky „Stealing board“), jednají pod záštitou diplomatické imunity zástupci výrobců vakcín s vyslanci národních ministerstev zdravotnictví členských států o termínech dodávek a cenách vakcín. Podle rozhodnutí Evropské rady, která je nejvyšším orgánem EU, však měly být vakcíny dodávány všem členským zemím rovnoměrně podle počtu obyvatel. Dodávky měly být kompletně uhrazeny z rozpočtu EU, do něhož všechny členské země přispívají. Na jednání Steering boardu však dochází k nelegálním dohodám o příplatcích z národních rozpočtů, na jejichž základě jsou některé země časově upřednostňovány. Touto cestou se k největšímu počtu vakcín dostaly právě Německo a Holandsko.

Rakouský ministr financí Gernot Blümel vyčlenil ze spolkového rozpočtu 200 milionů eur, které měly zajistit, aby země nebyla ve Steering boardu diskriminována. Doposud však náš jižní soused obdržel vakcíny pouze za 80 milionů eur. Dodávky od firem, které kromě peněz z národních rozpočtů dostaly za vakcíny zaplaceny předem i z rozpočtu EU, totiž váznou. Počátkem roku ministr Blümel částku na nákup vakcín zvýšil a veřejně deklaroval, že podle schváleného rozpočtového zákona a spolkového rozpočtu na rok 2021 má od parlamentu zmocnění k neomezenému zvýšení peněz na nákup vakcín. Spolkový ministr zdravotnictví na základě toho na účet federálního rozpočtu objednal další miliony dávek s termínem dodání v 1. pololetí 2021.

Po krachu jednání Evropské rady vystoupil na mimořádní tiskové konferenci holandský premiér Mark Rutte a oznámil, že Rakousko již nedostane žádné vakcíny navíc, ani kdyby za ně z národního rozpočtu zaplatilo sebevíce. Ukázalo se, že nemluví do větru. Farmaceutické koncerny, které se na pandemii neuvěřitelně obohacují, odmítly Rakousku dodat zvýšený objem vakcín i přesto, že již za ně inkasovaly zálohy. Rakousko mělo být touto cestou „potrestáno“ za to, že se jeho kancléř postavil za dodržování práva EU a za zajištění spravedlivých dodávek všem zemím. Včetně ČR, která je pandemií koronaviru postižena nejhůře v celé EU a figuruje i na jednom z posledních míst v počtu dodaných vakcín a proočkovanosti populace. Kurz řekl nahlas to, co všichni vědí, ale říkat se to nesmí – v EU jsou státy extraligy, první ligy a pak „pralesní ligy“. A za to, že o nerovnosti členských států EU mluvil nahlas, podle šéfů vlád zemí, které tento spolek kdysi založily, „Rakousko musí pykat."

Rakouský kancléř se však na cestě za splněním svého cíle do léta proočkovat všechny občany alpské země nenechal zastavit ani komplotem nadnárodních farmaceutických korporací a německé kancléřky a holandského premiéra. Je totiž o několik tahů napřed. Již 26. 2. 2021 se v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimírem Putinem dohodl na dodávkách ruské vakcíny Sputnik V. Je velmi příznačné, že rakouská vláda zejména v poslední době čelí soustavným pokusům opozičních sociálních demokratů o odvolání ministrů financí, vnitra, a nejnověji i celé vlády. Po neúspěšném pokusu prosadit zákaz vývozu vakcín na Evropské radě opoziční SPÖ předložila návrh na vyslovení nedůvěry vládě, kterým se bude dolní komora rakouského parlamentu zabývat příští týden. Kurzovi se však opoziční prodloužené ruce farmaceutických koncernů v Národní radě podařilo opět předběhnout. Na včerejší tiskové konferenci po jednání s ruským velvyslancem ve Vídni Dmitrijem Ljubinskim oznámil finalizaci jednání o dodávkách 1 milionu vakcín Sputnik V. „Příští týden můžeme do Ruska poslat objednávku. Na jejím základě můžeme v dubnu získat 300 000 ampulí vakcíny, v květnu dalších 500 000 balení a v počátkem června ještě 200 000 dóz Sputniku V.“, řekl Sebastian Kurz.

Zavedení očkování Sputnikem podporuje i předseda rakouské Lékařské komory Thomas Szekeres: "Rakouští zdravotníci považují ruskou vakcínu Sputnik V za bezpečnou a efektivní, a proto doporučují rakouské vládě, aby tento přípravek zakoupila od Ruska k očkování rakouských obyvatel."

Rakouská vláda podle něj současně jedná i o licenční výrobě ruské vakcíny. Tato jednání na expertní úrovni probíhají již od telefonátu Kurze s Putinem. Rakousko má kapacity, které by mohlo využít k výrobě. Při sledování včerejší tiskové konference rakouského kancléře jsem si vzpomněl na tvrzení bývalého českého premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), který před vstupem do EU tvrdil, že Rakousko doženeme nejpozději do 10 let od vstupu do Unie. Po 17 letech našeho členství jsme Rakousku vzdáleni více než v okamžiku našeho vstupu do EU. V té tobě totiž ČR vlastnila špičkovou továrnu na výrobu vakcinačních přípravků. Vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) ji však společně s budovou přilehlého výzkumného ústavu, v němž byly vakcíny vyvíjeny, prodala developerské firmě Sekyra Group. Pozemkový spekulant Sekyra zrušil moderní farmaceutickou výrobu a na místě továrny na vakcíny postavil luxusní kanceláře. Náš stát tedy již nemá vlastní kapacity na případnou licenční výrobu Sputniku.

Zásadní rozdíl v přístupu k boji s pandemií je vidět i při srovnání postupu rakouského kancléře a předsedy české vlády Andreje Babiše (ANO). Sebastian Kurz sice také čelí soustavným atakům opozice. Jako předseda vlády země, která není členem NATO, ale má v ústavě zakotven neutrální statut, bojuje o získání co největšího počtu vakcín „na všech frontách“. Bere účinné vakcíny ze Západu i z Východu. Na rozdíl od předsedy české vlády nečeká, až co na to řekne protektor ve Washingtonu nebo v Berlíně.

Kurz má proti Babišovi z pohledu občanů voličů ještě jednu zásadní výhodu. Nevlastní žádný holding, jemuž by německá kancléřka mohla vyškrtnout jeho výrobky z vyhlášky, v niž jsou stanoveny látky, které smějí používat němečtí zemědělci, kteří pobírají kromě unijních i německé dotace. Merkelová jej tedy reálně nemá čím vydírat. Rakousko si tedy klidně může „dovolit“ rozjet licenční výrobu Sputniku dříve než továrny v Německu. I Merkelová totiž jedná s Putinem o prodeji licence na výrobu ruské vakcíny. A chce, aby německý výrobce na jejím pozdějším vývozu do jiných členských zemí EU vydělal co nejvíce.

Srovnání s rakouským kancléřem je pro českého premiéra ještě více zdrcující, když si uvědomíme, že český prezident Miloš Zeman již před měsícem v Kremlu vyjednal dodání více než 200 000 dávek Sputniku. Vláda premiéra Andreje Babiše však stále otálí s provedením právník kroků nutných k jejich očkování. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) se stále vymlouvá, že bez souhlasu Evropské lékové agentury (EMA) nemůže povolit očkování Sputnikem v ČR. I když to není pravda. Ministr zdravotnictví je podle zákona o léčivech oprávněn vlastním podpisem povolit nasazení vakcíny tzv. „na výjimku“. V případě mnoha jiných léčivých přípravků tuto zábranu kupodivu nemá.

Mimochodem v podstatě všechny vakcíny, které jsou nyní v EU očkovány, jsou používány v režimu „na výjimku“. Tu výjimku jim udělila EMA. V některých případech jako u problémové vakcíny AstraZeneca již za rekordních 10 dnů od podání žádosti. V případě ruské vakcíny Sputnik však EMA podle vyjádření jejího tiskového oddělení holá „zkoumat dokumenty“ až do června.

Podle stanoviska Evropské komise zveřejněného po podání ruské žádosti o povolení EMA nemůže EU členskému státu zakázat použití Sputniku. Jeho nasazením by však stát na sebe převzal odpovědnost za případné zdravotní komplikace, které by se po očkování mohly vyskytnout. Ministr Blatný se vymlouvá, že nemůže na stát tuto odpovědnost přenést. Na rozdíl od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který jako bývalý frontový důstojník na sebe tu odpovědnost vzal. Podepsal dokumenty o státní záruce za případné škody. A nakoupil pro izraelské občany vakcíny na všech trzích, kde byly k dostání. Díky tomu má dnes Izrael proočkovánu více než polovinu populace a může otevírat obchody i restaurace.

Ruská vakcína je používána již v 57 zemích. Úspěšně očkovány jí byly miliony lidí. Zatím nebyly hlášeny žádné vážné komplikace u lidí, jimž byla nasazena. Pokud by Blatný její použití podepsal i v ČR, riskoval by jedinou věc. Že by státní rozpočet musel případně zaplatit z kapitoly Ministerstva spravedlnosti odškodné občanům, u nichž by se případné komplikace vyskytly. Podle dosavadních poznatků je však toto riziko velmi nízké. Ve srovnání s narůstajícím počtem lidí, kteří zemřeli na COVID kvůli pomalému očkování, a s narůstajícími ekonomickými škodami, které působí lockdowny, jde o přijatelné riziko.

Při zdůvodnění tohoto postoje si dovolím ještě jednou citovat rakouského kancléře: „S pomocí očkování vakcínou Sputnik V. zachráníme tisíce lidských životů a odvrátíme škody za miliardy eur, které v ekonomice způsobuje COVID-19," řekl Kurz.

46 komentářů :

 1. Kurz je totiz stejny blb jako Babis. Kdyz byly unijni zeme pozadany Bruselem, aby udelaly objednavky vakcin, Kurz podobne jako Babis vsadil na jine znacky vakcin, protoze se mu Pfizer zdal drahy. Tito dva si totiz neumeli spocitat, ze uzavera zivota v jejich zemich je daleko drazsi. Takze setrili az dosetrili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20/26

   "Řekni mně zrcadlo, rci mi
   kdo nejblbější v této zemi."

   "Není na světě člověk blbější,
   než ty, můj pane, unk Hown vocazdejší."

   Smazat
  2. Unkybel, 20:26, místo těch invektiv by bylo lepší si objednat rakev - může se hodit, neboť proočkování nebude tak rychlé !

   Smazat
 2. unknowne, ty idiote. Nějak se jednotná protisputnikovská fronta hroutí, co? Čím dál tím víc zemí má Flinten Uschi na háku. I tu bábu v Berlíně. Sputnik bude v Rakousku i kdyby ses podělal tři metry do výšky. A až potáhne ušatec k čertu a to nebude trvat dlouho, tak bude Sputnik i u nás. Putin nic nikomu necpe. Prodává do 57 zemí světa, mezi jinými do Indie a Pákistánu. Jen tyto dvě země mají dohromady 2 miliardy obyvatel. To je druhá Čína. Takže může mít nějakou EU na salámu ve směru Varšava - Berlín:))) Kšefty se mu jen hrnou. A budou se hrnout. Protože za dva roky bude potřeba repete. Tak si utři nos a a hubu. Slintáš!

  OdpovědětSmazat
 3. Vy jste Unknowne z 1. dubna 2021 20:23 dokonalý ubožák. Jižní ovoce ani zeleninu nikdo v přírodních podmínkách ČR pěstovat nehodlal. Skleníky tam, kde jsou přebytky tepelné energie, při dostupné ceně elektrické energie, jsou možné v ČR stejně jako např. v Polsku. A jestli je průmysl RuskÉ federace schopen dodat nasmlouvané počty dnes již osvědčené vakcíny Sputnik V, není to otázkou trapné přezdívky jejího prezidenta. Jste tedy, vy indičtí běžci bez argumentů, takže vám nezbývá než lhát a dětinsky nadávat. A to vám od srdce přeju. JiH

  OdpovědětSmazat
 4. Unknowne ty HOVNIVÁLE, co to meleš za blbiny? Přece vakaciny zaplatila EU a uzavřela TAJNÉ SMOUVY, o kterých nesmí nikdo vědět zač a kdy. Blbost byla spolehat na Lejno a Ďouru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby jenom tajné smlouvy, pradědo. Vždyť EU nalila do toho výzkumu stamiliony !! Podporovala ho finančně, uvěřila farmakolobby všechny nafouknuté bláboly a druhá strana se na ně vykašlala. Protože logicky když EU vedou korporační onuce a makrolejna a Lejna, tak dohody jsou cár papíru.

   Smazat
 5. Unku,

  mas sice pravdu, ale lidi ti nerozumeji, takze to sem placnu na tvoji obranu ty pablbe, takze cituji:

  " Kurz má proti Babišovi z pohledu občanů voličů ještě jednu zásadní výhodu. Nevlastní žádný holding, jemuž by německá kancléřka mohla vyškrtnout jeho výrobky z vyhlášky, v niž jsou stanoveny látky, které smějí používat němečtí zemědělci, kteří pobírají kromě unijních i německé dotace. Merkelová jej tedy reálně nemá čím vydírat. Rakousko si tedy klidně může „dovolit“ rozjet licenční výrobu Sputniku dříve než továrny v Německu."

  laskave si uvedom, ze ne kazdy tvym splechtum rozumi, a pak si vybere podle sveho - podivej se na odpovedi na tve rejpani. A vy ostatni co remcate , Laskave si uvedomte,- ale hovno

  OdpovědětSmazat
 6. Na tomto příkladu je jasně zřejmé, na jakém principu fungovaly spojené státy už hodně dlouho. Zkorumpují vědce z celého světa, ti vymyslí vakacíny ale vyrobit je musí Evropa nebo Asie. U nich se vyrábí jen válečný materiál a žijí z parazitování na celém světě. Nic nového pod sluncem. Sliby se slibují, blázni se radují. C vy na to cinkači.

  OdpovědětSmazat
 7. Opravdu upřímně nechápu, jak může existovat bytost typu "unknown", která se při pohledu do zrcadla sama okamžitě nesprovodí ze světa. Vždyť si musí snad podobná existence uvědomovat svoji zbytečnost a odpudivost. No, asi se mýlím, pár korun za tuhle hnusnou činnost někomu prostě stačí...

  OdpovědětSmazat
 8. Dedku,
  neprovokuj zde PT spolukecalky s cinkanim, laskave si uvedom ze kdyz nekdo slapne do lejna ktere zaleze do podrazky a nejde vlastne poradne vyndat, tak je pravem nakakany, a bude se vymlouvat, omlouvat, a kecat okolo, ale aby si rekl "to ja jsem ten vul co do toho hovna slapnul, protoze mi to nekdo rek' ze mi bude lip....ale nema to cenu o tom mluvit, nikdo si to neuvedomi nebo nechce uvedomit ze si to spiskal sam

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No ten závěr jsem si mohl odpustit. Jsem pologramotný ale ne blbý tak abych uvěřil tisíciletým podrazákům.

   Smazat
 9. Kdo řekne první, že tohle je americké svinstvo?!

  OdpovědětSmazat
 10. No jo Babiš je zbabělí a bojí se těch uřvanců z práglu měl by se pochlapit jako premiér Kurz. Skoncovat s tím korákem.

  OdpovědětSmazat
 11. Kolik bereš za ty sračky, lemple co nic neumíš? Soroš člověk v tísni platí? A zvracíš ráno u zrcadla?

  OdpovědětSmazat
 12. My ne, my ctíme linii, která nám byla vytýčena. Nejen, že si členstvím v EU, kopeme hrob, ale my se pak ještě sami zasypeme hlínou. Ani bych se nedivil, kdyby se lidi chodili očkovat na vietnamské tržiště. Přestaňme už konečně prosit psychopaty v EU o milost, nedočkáme se jí! Jednejme !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak naznačte, jak jednat? Dovoz neschválených vakcín a léčiv může být bráno jako trestný čin. Výzkum sice mohl probíhat v Evropě, ale výrobu prmřebraly farmakorporáty, které dodávaní hlavně do USA a GB. Izrael slouží pro Pfizer jen jako zásobárna morčat. Jiné než korporátní vakcíny neprojdou přez EMA a domácí dozorní instituce a ani přez většinu politiků.

   Smazat
  2. I kdyby se snazil Putin sebevic, takovejhle Sputnikovej ,vakcinovej maglajz ,by asi nikdy nedokazal.
   Co vsecko se zacalo hystericky rozpatlavat a nebere to koncu a zast na Leyna, Joury a dalsi a na ty co je tam dosadili taky nebere koncu.
   A spousta radosti vo tom psat taky ne.

   Smazat
 13. A tady je pravda o nafouknuté lži mainstreámem pyjátská vláda:

  Z toho lepšolidi klepne. Černý kůň voleb může jít do příští vlády. Názor

  A tak zatímco prostý součet hlasů pro tyto tři strany ve volbách v roce 2017 činil cca 22 % - a totéž platí i o součtu jejich současných preferencí, pokud se zkoumají jednotlivě, pro všechny subjekty zvlášť – preference koalice jako celku se pohybují mezi 16-18 procenty.

  Takže jediným výsledkem této spolupráce může být záchrana a zachování přítomnosti TOP 09 a KDU-ČSL ve Sněmovně a oslabení ODS, které samozřejmě i zcela znemožní její ambice, resp. ambice Petra Fialy na premiérský post, a ambice na její případné silné vládní zastoupení. Samozřejmě, včetně té varianty, že slabý výsledek koalice SPOLU může zapříčinit i to, že společně s koalicí Pirátů a STAN nakonec po volbách nedají dohromady více než 100 poslaneckých mandátů a tím pádem ani většinu ve Sněmovně," popisuje situaci expert.

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021040113416066-z-toho-lepsolidi-klepne-cerny-kun-voleb-muze-jit-do-pristi-vlady-nazor/

  OdpovědětSmazat
 14. Bureš právě objednal v Rusku 15 000 000 dávek vakcíny Sputnik pro Českou republiku.

  APRÍÍÍÍL !!!!!!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 15. Jsme jenom kolonie. Pan Babiš a Blatný čekají na Sputnik V, až ho budou moci nakoupit od Německa, kde se bude licenčně vyrábět a kde na něm bude vydělávat německý farmaceutický průmysl. Do té doby budou muset umřít desítky tisíc našich občanů. Naší vláda by si rozhodně zasloužila za tuto zradu kriminál.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Neposílejte nikoho do kriminálu, v prdeli je celá Evropa.

   Co se týká Sputniku, už nevěřím, že bude k dispozici. Ještě dva měsíce tady budou umírat lidé, než se zaočkují USA, GB, Kanada a Austrálie, a až pak, za markantně zvýšenou cenu, budou prodávat vakcíny Evropě. A přitom se Evropa podílela na výzkumu.

   Ještě dodatek: při jednání prý Putin evropským lídrům řekl, že Rusko chce sice normálně vydělat, ale zároveň má velký zájem na tom, aby právě Evropa nepadla.

   Smazat
  2. J.J. 2.4., 9.38 Jak jednat ? Stejně jako Maďarsko a Rakousko. Nakoupit Sputnik, u něhož EMA záměrně protahuje schválení. Náš SÚKL ho může schválit a vůbec nemusíme čekat na evropský souhlas. Trestný čin je naopak v této situaci nepodniknout žádné kroky k jeho schválení.

   Smazat
  3. Rozehnal, výborný nápad! Běžte jim to říct přímo osobně na Úřad vlády nebo SÚKL, já nejsem z Prahy a i tak by se mi vysmáli.

   Smazat
 16. 8/48
  Proč lžeš, nikdo nic takového nikde nepíše, DOBYTKU prolhaný.

  OdpovědětSmazat
 17. POKUD Davide napíšeš, že Izrael nekoupil vakcíny ze všech koutů světa, potom dodej poznámku žàdný SPUTNIK Z RUSKA.
  Zase jen tvoje podprahová vsuvka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Izrael očkoval rovněž Sputnikem V. Izraelští vědci se dokonce podíleli na výzkumu této vakcíny v ústavu Gamaleji.

   Smazat
 18. Na Bělehrad!
  Můžete si vybrat vakcínu,zapadni i východní.

  OdpovědětSmazat
 19. .. Celá Evropa má obrovské probléma s cokonavirem, ale v RUSKU se tančí.Minimální proočkovanost a 64% rusu očkování odmítá. Tam podle prolhaných rusu nikdo další neonemocní, nikdo neumírá. Zase jen ruská lež..

  Kachno nelži, že nejsou informace z Ruska. Samozřejmě, že jsou a víš to moc dobře. Je zajímavé, že podle tebe Rusko lže, zato třeba Tanzánie nebo Angola zasílají zcela relevantní informace.

  Když to Rusko tak lže, proč se přiznává k pátému místu co do počtu infikovaných? Proč si neustále stěžuje, že ruský mužik na očkování sere, i když má centra s výběrem vakcín přímo pod nosem.

  Kdybys alespoň nereagoval tak hystericky.

  OdpovědětSmazat
 20. Tebe to Rusko ale trápí. Tebe z něj jebne. To nemáš jiné starosti? Asi ne, v poledne ti dají najíst a máš zase klid na přemýšlení o Rusku.

  OdpovědětSmazat
 21. Kachno, já nesrovnávám Rusko s Tanzánií. To ty tvrdíš, že Rusko vykazuje data jako Tanzánie, což není pravda.

  Ruské vakcíny, zvlášť ty k prodeji ve světě, mají samozřejmě certifikaci příslušné sekce WHO, jinak by se prodávat nemohly. EMA je co? Evropská vsuvka s novými úředníky? Rusko má i svůj ústav léčiv. Nezávislý ústav. Jinak by tamní firmy nemohly distribuovat své výrobky ve vlastní zemi.

  Ze zahraničí, pokud vím, tam přistála nějaká ta Astra (velmi málo na ruskou populaci) za ruskou pomoc při upřesnění dávkování, za což Zeneca vyjádřila vděčnost. A k Pfizeru se fakticky nedostaneme ani tady v Evropě. Pak tam je něco málo čínskych vakcín. Ani nejsou potřeba, protože navzdory výběru a dostatku, hlavně svých vakcín a dostupnosti očkovacích míst, jsou Rusáci stejní idioti jako tady a očkování odmítají. K tomu je ale třeba dodat, že v těch odlehlých oblastech se Corona vyskytuje opravdu jen zřídkavě a rychle likviduje. Epicentrem jsou hlavně velká města a hlavně v Evropě. Pokud se podíváš na grafy, kde je Evropa s třetí vlnou a kde je Rusko...

  A přestaň už s těmi zaostalými mužiky a prasaty. To je směšné v souvislosti právě s pandemií a vakcinací.

  OdpovědětSmazat
 22. Rakousko evidentně jedná v zájmu ochrany zdraví občanů, EU jedná v zájmu příjmů farmaceutických firem o nic jiného nejde. Pokud by se u VSputniku projevilo tolik závažných vedl. účinků včetně smrti jako u Astryzenec, už by toho byly u nás plná média. I z tohoto faktu je z rozhodnutí MZ, SUKLU včetně mnohých politiků na zvra..........

  OdpovědětSmazat
 23. V Rakousku by náš Demoblok asi omdlel a parta ministra Blatného, též asi nečte cizí noviny a neví, jak to dopadá s Astrou. Konečně sám premier má bouli na čele, za pokus projít zdí, tam kde očekával otevřené dveře. Snad konečně pochopí, jak funguje EU. S touto skvadrou doplněnou o masmédia a neziskovky, nás čeká "skvělá" budoucnost, kde zítra znamená včera.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ado,
   jsi naivni kecalek jako vetsina remcalu zde, Blatny sem Blatny tam, Babis ma fabriky po cele Evrope, a tak je ted jak s Covidem tak i s uprchlikama vydiratelnej hospodarsky a tak je "krotkej" cili nejlepsi by to bylo (dlouhodobe) pro Cesko aby to ANO skutecne prosralo, dostali se do vlady Pirati a dalsi ksindl, pak se to posere uplne, a pravdepodobne i v Evrope, (barevni delaji jak ve Francii a tak i v Nemecku bordel) kde lidi uz toho maji dost, takze si zde klidne kecejte, ale uvedomte si ze jste ci jsme (cesko) pate kolo u vozu

   Smazat
  2. Pane Besosi,
   beru, že jsem naivista, ale vás odhadují na pogromistu. Já věřím, že lidi mají rozum a že se poučí. Přiznám se, že jsem též neodhadnul v co se změní EU. Kdybych to býval věděl, tak bych... Neobliba EU se šiří pomalu, ale jistě - VB, Maďarsko, Polsko, Rakousko. Potom se určitě globalizace omezí jen do mantinelu obchodu a státům se vrátí jejich suverenita a každý si doma udělá svůj pořádek. Jinak to nejde.

   Smazat
 24. Doporucujem všetkým diskutujucim štvrtok teletext z 2.4.2021 c.139

  OdpovědětSmazat
 25. Dovézt Sputnik a očkovat jím, v dnešní ,,eurounijní" době, vyžaduje odvahu. Ale odvahu bude vyžadovat, bohužel, stále více záležitostí, které byly dříve normální. Bez odvahy se neobejdeme! Již není kam ustupovat, již není co ztratit!

  OdpovědětSmazat
 26. Unknowne alias Indický běžec, tohle už chce psychiatra a co nejdřív, protože to je nějaká utkvělá představa a choroba by mohla progradovat a to by jsi potom mohl někoho vzteky pokousat a to chce léčit,i když sehnat dobrého psychiatra je dnes velmi obtížné, ale když jim ukážeš svoji tvorbu , co tady předvádíš, tak tě vezmou přednostně !!
  TY ZASRANÝ DOBYTKU DVOŘÁKU SMAZEŠ VŠECHNY SLUŠNĚ PŘÍSPĚVKY KTERÉ SE JEN TROCHU ODCHYLUJÍ OD TVÝCH POMATENÝCH ZVASTU POKUD PÍŠU SLUŠNĚ NEBO VULGÁRNĚ VŽDY SMAZÁNO OPRAVDU ZASRANÀ POLITICKÁ NEKOREKTNÍ SVINĚ V PŘÍMÉM PŘENOSU. ZASRANÝ RUDÝ DOBYTKUZ
  DVOŘÁK A SYN HODNÝ CL DVA VYMRDANCI VY DVA IDIOTI KONCITE
  VYZÝVÁM VŠECHNY UNKROWTY POJĎME TENHLE HNŮJ ZAHLTIT PŘÍSPĚVEKY
  AŤ SI TA SVINĚ DVOŘÁK NEODPOČINE MY TÉ PARCHANTE ZNIČÍME

  OdpovědětSmazat
 27. Israel zajišťuje dalších 36 milionů vakcín. Benjamin Netanyahu připustil, že v případě nejhoršího scénáře bude muset Izrael očkovat 9 milionů svých obyvatel 2 dávkami vakcíny pravidelně každých 6 měsíců, tedy dvakrát za rok. A že se nejedná jen o teoretickou úvahu, to potvrdilo další Netanyahuovo prohlášení, že jeho vláda právě zajišťuje 36 milionů vakcín pro další kolo očkování.

  OdpovědětSmazat
 28. Vak-cí-na !!! Vak-cí-na !!! Vak-cí-na !!!

  A léky? Stále ticho po pěšině...
  I tady.

  OdpovědětSmazat
 29. Kurz svoje rozhodnutí zkorigoval a bude čekat na rozhodnutí EMA. Táto organizace už prohlásila, že nemá dostatek dat na to, aby dostatečně posoudila účinnost a nežádoucí účinky, hlavně tu dlouhodobé, které se objeví za několik let.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale bez dokončených klinických zkoušek schválila Pfizera i Astra Zenecu . A tam vám jaksi dlouhodobé účinky nevadí ? Jakpak by jste je chtěl posuzovat, budeme čekat roky, jak se vakcíny projeví ?

   Smazat
  2. Rozehnale, já přece vím, že to schválili ve zrychleném řízení. Teď například J&J, který je kupodivu skoro úplně shodný se Sputnikem. Jenže já nejsem ve vedení EMA, tak nevím, co bych měl řešit?

   Smazat
 30. Ty Joudo a vakcíny schválené EMOU tam znají dlouhdobé účinky , tak nemel nsësmysly !!!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.