Reklama

pondělí 12. dubna 2021

Rakousko zvyšuje tempo očkování

 

Ivan David
12. 4. 2021

Náš jižní soused láme rekordy v počtu očkovaných obyvatel. Minulý týden bylo ve 3 dnech od čtvrtka do soboty podle agentury APA očkováno 203.988 lidí. V pátek rakouští lékaři a zdravotníci posunuli i denní rekord v počtu naočkovaných občanů na 77.036 vakcinací. Rakouské Ministerstvo zdravotnictví před týdnem reorganizovalo systém distribuce vakcín. Pomocí nového logistického systému se do očkovacího programu podařilo zapojit i všechny praktické lékaře.

Rekord z minulého týdne podle rakouského kancléře Sebastina Kurze ukazuje, že spolkové země jsou jsou připraveny na aplikaci velkého množství vakcín. Bez problémů v zemi na jih od našich hranic funguje i nový systém objednávání a zvaní k vakcinaci. Na rozdíl od ČR, kde se rezervační systém Ministerstva zdravotnictví často zasekává nebo trpí úplnými výpadky. Rakousko nám ukazuje, že každá IT zakázka nemusí vždy skončit průšvihem, pokud ji nedělají zkorumpovaní úředníci nebo počítačoví diletanti.

V Rakousku při distribuci vakcín až do ordinací praktických lékařů skvěle zafungoval nejen Červený kříž, který provozuje záchrannou službu, ale i složky profesionálních a dobrovolných hasičů a rakouská armáda Bundesheer. Spolkové země nemusely zapojovat žádné soukromé rozvážkové služby jako je rohlík.cz. S pomocí všech těchto složek se Rakušanům podařilo zprovoznit systém rychlé distribuce až do jednotlivých ordinací. Státní záchranné složky jsou schopny rozvážet i vakcíny, které potřebují uchovávání při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Právě schopnost přesně na čas rozvést stanovené množství vakcín na vybraná místa je pro rychlost očkování klíčová. Díky zapojení praktických lékařů do očkovacího programu se výrazně rozšířil počet míst, kde mohou být občané vakcinováni. Oproti předchozímu systému, v němž vakcinaci prováděla pouze specializovaná očkovací centra je podle webu vienna.at nyní tempo aplikace vakcín dvojnásobné.

Rakousku se podařilo proočkovat 2,09 milionu obyvatel. Tedy čtvrtinu veškeré populace. Spolková vláda počátkem letošního roku vytyčila cíl naočkovat do června všechny občany Rakouska. Kancléř Kurz tím chce ukončit období lockdownů a v létě umožnit normální turistickou sezónu. V rakouské ekonomice má turistický ruch čtvrtinový podíl na tvorbě hrubého domácího produktu. Rakouská vláda ke splnění tohoto cíle napřela všechny síly. Spolkový ministr financí Gernot Blümel se souhlasem parlamentu zvýšil výdaje na nákup vakcín. Rakouská vláda nyní vakcíny opatřuje na všech trzích, kde jsou k dostání.

Rekord z minulého týdne zřejmě nebude posledním. Funkčnost nového systém distribuce vakcín a zvaní pacientů k očkování je podle rakouského ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera důležitá právě pro zvýšení tempa vakcinace, které se očekává v souvislosti s dodávkami ruské vakcíny Sputnik V. Vyjednávání mezi Rakouskem a Ruskem bylo úspěšně dokončeno v sobotu. Kancléř Kurz oznámil, že nyní Rakousko může objednávat. Ruská strana nabídla Vídni dodávky 200.000 dávek Sputniku ještě během dubna. Do června Rusko slíbilo dodat do Rakouska 1 milion dávek Sputniku.

Ruská a rakouská vláda se nakonec dohodly i na prodeji licence. Rakousko si tak ještě letos bude schopno Sputnik V i samo vyrábět v továrnách na svém území. Což by mělo logistiku usnadnit a pomoci ještě více zrychlit tempo očkování. Ruská vakcína dosahuje podle nejprestižnějšího lékařského impaktovaného časopisu The Lancet účinnost 92%, což je výsledek plně srovnatelný s nejlepší západní vakcínou. Na rozdíl od výroku firmy Pfizer však ruská vakcína nepotřebuje skladovat při teplotách hluboce pod bodem mrazu, ale k jejímu převážení stačí obyčejných chladící vůz.

Sebatian Kurz minulý týden deklaroval, že se Rakousko ve své očkovací politice nenechá omezovat nějakými nemístnými geopolitickými omezeními. Může si to dovolit. Jako ústavně neutrální země není členem NATO ani jiného vojenského bloku a nemusí se ohlížet na protektory ani ve Washingtonu ani v Bruselu. Vláda našeho jižního souseda je odhodlána vakcinaci Sputnikem urychleně spustit i bez čekání na výjimku od Evropské lékové agentury (EMA). Tato dekoncentrovaná agentura, která je podřízena Evropské komisi, několik měsíců zdržuje udělení registrace a výjimky pro používání v experimentálním režimu pro ruskou vakcínu. Stejná razítka však západním firmám vydala v průměru za 10 dnů. Kurz minulý týden veřejně vyhlásil, že pokud EMA bude unijní registraci dále zdržovat provedou rakouské spolkové orgány registraci pro Rakousko na vlastní pěst. „Nenecháme se zastavit ani zbrzdit. S pomocí ruské vakcíny zachráníme tisíce lidských životů a odvrátíme škody za desítky miliard eur“, vzkázal rakouský kancléř odhodlaně do Bruselu.

14 komentářů :

 1. Škoda, že není popsáno, jakou vakcínou očkují tzv. praktičtí lékaři. Je to AstraZeneca nebo Johnson and Johnson?

  V centru, kde si mám jít pro druhou dávku přestali očkovat. Dostatek vakcín rezervační systém nevytvoří ani v Rakousku.

  OdpovědětVymazat
 2. To je správný přístup a Česká vláda by se též měla snažit měl by to být i Babišův zájem dovézt sem Sputnik.

  OdpovědětVymazat
 3. No dokončit sdělení je na moje znalosti tohoto sevru. Chci napsat, že debilita lidí je dnes na větší úrovní než za takzvaného komunismu, který nikdy nebyl. Socialismuk, Který se naprosto zdiskreditoval!!!!!!!!!
  Vážení, pokud je svět světem, bude další světový řád podobný tomu komunistickému - nebo nebude nic. Všechny ostatní rádoby humanistické spolky dostaly´šanci a proardili ji Jiný slovním překladem - prokaučovali ji!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Patrně ve Vídni nevládne "pražská kavárna".

  OdpovědětVymazat
 5. ,,Vydírání." Uniklo všem: Maďarsko vypálilo na Věru Jourovou. Prý jde o migraci

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Vydirani-Uniklo-vsem-Madarsko-vypalilo-na-Veru-Jourovou-Pry-jde-o-migraci-660297

  OdpovědětVymazat
 6. Zrádcové, z vlastních řad, poníží národ víc jak nepřítel. Byly mezi námi vždy, a vždy tím národ trpěl. Není důležité, co oni si myslí, ale co my uděláme.

  OdpovědětVymazat
 7. To si přečtěte o tom žádný dokument nenatočili:

  „Něco takového nelze zapomenout“: Jak sovětská letecká esa způsobila katastrofu v americkém vojenském letectvu

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2021041213471965-neco-takoveho-nelze-zapomenout-jak-sovetska-letecka-esa-zpusobila-katastrofu-v-americkem-vojenskem/

  OdpovědětVymazat
 8. A to všichni: "Vakcinace, vakcinace...". Já zase tvrdím: " Testovat, testovat...". Bez toho bychom ani nevěděli "jak MOC" jsme nemocní kovidem. Škoda, że nejsou testy na stádní hloupost- no možná by PCR testy mohly "zabrat" i na toto, když zabírají na kozy, papáje, Coca kolu. Jen ta "vakcina" by se musela urychleně vyvinou, no ale on soudruh Gates by pro Vás, něco "urychleně" vyvinul, když by šlo o Big byznys. Škoda, že jsme nevěděli o možnostech testování za chřipek, to by ani kovid nemusel být ... No, ale to by se pak, někteří ze stáda, museli titulovat "Svědci chřipkoví"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby se testovalo v roce 1995, tak by tehdy nezemřelo 2x tolik lidí oproti této covid komedii.

   Miky

   Vymazat
 9. Základním problémem je obsah chemikálijí potravin které jíme. Z toho vyplívá i míra nemocnosti a úmrtí. Jsme popelnicí Evropy a tím i rekordmani v smrtnosti na covid. Babiš asi pochopil snahu opozice co nejméně naočkovat a tak prohrát volby. Pro opozici by takový výsledek přinesl další užitek v budoucí vládě v tom, že by se snížil počet jejich nevoličů důchodců a vyřešil zároveň důchodový systém. Babišovi to asi došlo, proto ten cvrkot.

  OdpovědětVymazat
 10. Bavili jsme se s doktorkou o testovaných lidech. Sdělila mě, že se uvažuje v budoucnu kvůli následkům a možnému poškození organismu (nečekaně), odebrat lidem řidičské průkazy a zamezení vstupu na odpovědná místa. Však víš, dodala. Vše se proti očkovaným otočí. Právě ti v budoucnu budou mít velké nevýhody a zákazy. Bude vše opět obráceně. Tak jak je to v MSM zvykem. Testovaní jsou v podstatě také očkovaní. Jen proti těm, kteří si nechali dávat špejli do nosu. Je to skryté očkování. Nebo špejli olizovali. Zatím nevím přesně úplně všechno a souvislosti. Tom nám to snad napíše.
  Facebook „uvedl na pravou míru“ stížnost ženy na vakcínu „zabíjí mě“, pak zemřela https://www.wnd.com/2021/04/facebook-corrects-womans-complaint-vaccine-killing-dies/

  OdpovědětVymazat
 11. Americké úřady varují: Vyvarujte se očkování vakcínou Johnson and Johnson! Způsobuje trombózu! Dnes na internetu, kdo chce najde! Stále ještě na Seznamu.

  OdpovědětVymazat
 12. Lide se nakazuji i po vakcinach a informace se mnozi,ze ockovani se tak musi opakovat a stale casteji .
  Skonci to pak ockovanim kazdej den,nebo dokonce kazdou hodinu. Tem co prezijou. Aby se vejvar nesnizoval nedostatkem ubyvajicich nemocnych obeti.
  Sputnik si pribral uz 60 tej stat na svete..
  Nektery staty muzou Sputniku tuny a pro jiny neni Sputnik nic jinyho, nez Novicok.

  OdpovědětVymazat
 13. Rakouský mladý chlapec hravě strčí naše staré bardy do kapsy.Asi nemá máslo na hlavě a nepotřebuje ohýbat hřbet. JAK JEDNODUCHÉ!

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.