Reklama

sobota 3. dubna 2021

Svět bez Ukrajiny

Rostislav Iščenko

4. 4. 2021      ukraina
Video konference ve formátu Putin/Merkelová/Macron se přece jen konala, a to je dobrá zpráva. Víc ale v této souvislosti nelze nic dobrého říci. Lze se, samozřejmě, radovat, že Rusko dosáhlo projednávání Ukrajiny bez Ukrajiny. Kyjev se sedm roků třásl při pomyšlení na pouhou myšlenku možnosti takového formátu. Za důležitý průlom je možné považovat to, že Němka a Francouz mlčky vyslechli a vzali na vědomí ruskou pozici k Ukrajině, dokonce se nepokoušeli něco vážně namítat.
 
Ale absence společného prohlášení k výsledkům video konference, a také zjevné těžkosti, které musela překonat ruská diplomacie při jejím organizování (navzdory ruské diplomatické tradici byl dokonce učiněn elegantní únik informací o návrhu Moskvy, aby se Paříž a Berlín ocitly před volbou: přece jen souhlasit s video konferencí nebo vzít na sebe odpovědnost za následky jejího zmaření), svědčí o tom, že Francie a Německo nemíní měnit pozici nestranného pozorovatele, nebránícího USA a Ukrajině rozpoutávat válku, na aktivní zasahování za účelem jejího odvrácení.

O tom, že konference byla věnována právě otázce odvrácení války, která se stává nevyhnutelnou v důsledku ukrajinských provokací, není pochyb. To řekl otevřeně, navzdory zvyklostem, tiskový tajemník Vladimíra Putina Peskov. Jeho komentář o podstatě a výsledcích konference je v principu zajímavý, a zajímavý dvojnásob, neboť Peskov je diplomat povoláním, tudíž lze jeho slova posuzovat nejen z hlediska předání prezidentským tiskovým tajemníkem pozice jeho nadřízeného, ale také z profesionálního hlediska.

Za prvé, Peskov prohlásil, že konference nebyla věnována pouze Ukrajině, i když o Ukrajině také hovořili. Patrně, kromě Ukrajiny hovořili ještě i o počasí, o úloze USA a možných následcích Kyjevem rozpoutávaného konfliktu pro všechny účastníky konference, vzatých dohromady, i pro každého zvlášť. Ale ať tak či onak všechno, o čemž mluvili, souviselo s Ukrajinou. Vyplývá to z toho, že při dešifrování obsahu konference Peskov nejmenoval žádnou důležitou otázku. To je také pochopitelné: válka je na spadnutí, o čem je ještě možné hovořit?

Za druhé, ze slov Peskova vyplývá, že Rusko požadovalo od svých spojenců, aby přivedli Kyjev do stavu adekvátnosti a, když už jej nemohou přesvědčit, aby plnil Minské dohody, alespoň jej přimět ukončit provokace na hraniční linii. Je jasné, že Paříž a Berlín se konkrétním slibům vyhýbají (jinak by o nich Peskov mluvil).

Za třetí, Rusko informovalo své partnery, že, pokud to Ukrajina nezvládne sama nebo ji oni nezkorigují, začne válka. Konkrétně to v podání Peskova vypadalo následovně: "Vyslovujeme znepokojení v souvislosti s rostoucí napjatostí a vyjadřujeme znepokojení, že tak či onak může ukrajinská strana jít na provokační akce, které přivedou k válce". Takže Rusko ukončilo diplomatickou přípravu války, a uložilo odpovědnost za její možné zahájení na Kyjev, a také na Paříž a Berlín, kteří nejsou s to (nechtějí) Ukrajinu skřípnout a přinutit ji plnit závazky.

Aby nikdo nepochyboval o vážnosti situace, konference probíhala na pozadí pomluv o přesunu ruských vojsk do Bělgorodské, Rostovské oblasti a na Krym, které zaplnily ruské sociální sítě. Na internetu se šíří klipy transportů s obrněnou technikou, přejíždějících Krymský most směrem k poloostrovu, a také kolon ruských vojsk, pohybujících se po cestách pohraničních oblastí. Ministerstvo obrany a diplomatický rezort Ruska by snadno mohly prohlásit tyto klipy za fejk nebo oznámit, že jednotky a útvary ruské armády se stále někam pohybují (mají skoro stále manévry), ale nebylo to učiněno.

Rusko tajemně (a na pozadí komentářů Peskova - výhružně) mlčí.

Za čtvrté, evropským partnerům byla poskytnuta možnost vyskočit z pasti nastavené USA. Je pochopitelné, že Američané doufají, že se jim podaří v důsledku zahájení rozsáhlého ukrajinsko-ruského konfliktu přimět své spojence, aby přistoupili k úplnému roztržení vztahů s Ruskem (dokonce ne až tak politických, i když těch také, jak ekonomických). Proto Peskov zdůrazňuje, že, když mluví o válce, Rusko má na mysli občanskou válku na Ukrajině, ale, aby nikdo neměl pochybnosti, upřesňuje: "Občanskou válku, která tam už byla".

Připomenu, že v té válce, "která už byla", ukrajinská armáda a nacistické prapory prakticky rozřezaly republiku na několik částí a odřízly od hranice (zůstávalo málem jediné Ukrajinou neobsazené propouštěcí stanoviště, ke kterému vedla stále ostřelovaná cesta). Po té, když byla otázka potlačení povstání na Donbasu problémem výhradně času, prakticky rozdrcené jednotky domobranců najednou obrostly obrněnou technikou a dělostřelectvem (někdo dosud tvrdí, že stovky tanků a dělostřeleckých systémů byly "odtlačeny" u OSU holýma rukama), ukrajinské letectvo se masově začalo sypat z nebe, a velení domobrany se stalo natolik profesionálním, že ukrajinská vojska se začala dostávat do kotlů po celých formacích.

Přitom linie fronty (která se stala v Minsku linií rozhraničení) se odsunula od ruské hranice přesně na tu vzdálenost, při níž může dělostřelectvo podporovat přední části republik, aniž by opustilo ruské území.

Nechci nic říkat, nějak se všechno samo tak vyvinulo. A Peskov varuje partnery, že znovu to bude stejné, a předem jim sděluje, že je to občanská válka, třebaže Kyjev, jasná věc, vykřikuje a bude vykřikovat o "ruské agresi", Nejvyšší rada znovu přijímá příslušné usnesení, a také zákon, umožňující (čistě teoreticky, neboť v praxi pro to nejsou ani síly, ani prostředky) zvýšit stav OSU pětinásobně za jeden den, uskutečněním mimořádné mobilizace záložníků.

Jak vidíme, Ukrajina také dokončila politickou a diplomatickou přípravu na válku, kterou interpretuje a bude interpretovat ne jako občanskou, ale jako válku s Ruskem.

Že výsledkem bude katastrofická porážka OSU, je zřejmé. Putin dokonce upozornil svět na možný krach ukrajinské státnosti. Ale cíle této války nejsou vojenské (a ne ukrajinské). Jsou politické (a americké). USA, jak bylo řečeno výše, se snaží odvrátit postupné nasměrování Evropy k rozšíření hospodářské spolupráce s Ruskem, které ve výhledu musí vyústit i v politické sblížení.

Důvodem pro přerušení rusko-evropské spolupráce má posloužit konflikt na Donbasu, který budou Washington a Kyjev interpretovat jak ukrajinsko-ruskou válku, a Moskva jako vnitroukrajinský občanský konflikt.

Obě pozice byly sděleny vedoucím členům EU (Francii a Německu). Rozhodnutí je na nich. Rusko jim dalo možnost bezprostředně během konané video konference podpořit jeho pozici a tím odvrátit válku. Neboť pokud by bylo politické rozhodnutí ohledně výsledků konfliktu EU již schváleno (a bylo by nepříznivé pro USA a Ukrajinu), pak v principu Kyjev nemá proč bojovat. Evropa se přijetí jednoznačného rozhodnutí vyhnula, čímž učinila válku nevyhnutelnou.

Nyní může zabránit konfliktu jenom zbabělost kyjevských úřadů nebo odmítnutí OSU bojovat. Ale to sotva. Kyjev se víc obává Washingtonu, než války, a marginály a generály OSU napraví pouze hrob. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

42 komentářů :

 1. Hodně Čechů válku nenávidí, ale jsou mezi námi tací. kterým by se líbí. Je to hnusné. Podpora fašistické Ukrajiny je opravdu hnusná a svědčí o labilním charakteru mnohých našich politiků a jejich korupci a zbabělosti - co by tomu řekl Brusel, že nemáme rádi fašisty !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co Brusel ale největší fašisté z USA když budou oni chtít tak žádná válka nebude.

   Smazat
 2. Reakce Německa,Francie se dala čekat,tyto státy jsou závislé na rozhodnutí USA,Ukrajina už vůbec o ničem nerozhoduje.USA od kolapsu může jen zachránit jen válčení ve světě,proto se ji snaží vyvolat.Za každou cenu se snaží ovládnout Rusko,tím by pokořily i Čínu,odpojením od Ruských zdrojů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A víte co je nejhorší? Píšeme a hovoříme o reakcích toho kterého státu.Není to tak. Lidé zvolení nějakým procentem ve volbách , ke kterým přišlo nějaké procento lidí nemá ve skutečnosti co mluvit jménem celého národa. To je to nejsmutnější, když slyším Petříčka nebo Hřiba kterak jakoby jménem vyvolených dělají prohlášení, rozhodně se s mnoha takovými komentáři neztotožňuji.

   Smazat
  2. Německo je ve skutečnosti protektorátem USA s trvalou okupaci od konce 2 SV.
   Jakékoliv válečné vzplanutí v Evropě může "zapálit" kontinent a dokonce zničit Zemi. Je třeba připomínat slova Putina: "...nač by nám byl svět bez Ruska!"

   Smazat
 3. Otto von Bismarck o Ukrajincích:

  „Není nic odpornějšího a hnusnějšího než takzvaní „Ukrajinci“! Je to sběř odchovaná Poláky z těch nejhnusnějších odpadů ruského národa – vrahů, kariéristů a inteligence plazící se před vrchností – ochotná za moc a výnosné místo zavraždit vlastního otce i matku! Tyhle zrůdy jsou ochotné likvidovat i své soukmenovce, a to nejen kvůli nějaké výhodě, ale kvůli uspokojení svých nízkých pudů. Pro ně není nic svaté, zrada je pro ně životní normou, jsou to duševní ubožáci, hněviví, závistiví, svým specifickým způsobem vychytralí. Tito podlidé do sebe vstřebali to nejhorší a nejpodlejší od Rusů, Poláků i Rakušanů. Pro kladné vlastnosti jim v duších už nezůstalo místo. Nejvíc nenávidí své dobrodince, a jsou ochotní se patolízalsky plazit před mocnými tohoto světa. K ničemu se nehodí a dokážou vykonávat pouze primitivní práci. Nikdy nedokážou vytvořit svůj vlastní stát – spousta zemí je honila jako nějaký míček po celé Evropě. Jejich otrocké instinkty se jim už tak dostaly pod kůži, že celou jejich podstatu pokryly odpornými jizvami“

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Indiáne ty PAKO, jako by ten Bismarck napsal tvojí charakteristiku, nejsi také z těch chazarů. Tento výrok neznám, ovšem mohu potvrdit jeho pravdivost, protože tam jezdím 50 let. Tam každý kdo má sebemenší možnost, dává najevo svojí nadřazenost. Doslova i ta hajzlbába šiaknuje. Ovšem totéž se postupně děje v úřadech státní zprávy a mnoha dalších i tady.

   Smazat
  2. Smutné, ale velká část obyvatel je tvrdě nacionalistická (nacionalismus sám o sobě není v rozumné míře na škodu) s vražedným zaměřením na vše co souvisí s Ruskem, ruskou národností, ale také k dalším národnostním menšinám.

   Smazat
  3. Na to abyste pochopili co rekl Bismarck musite znat historii Polska, Ukrajiny a Ruska (a snad i SSSR) od takoveho 11 stoleti, mozna i drive, kdyz myslim velkoknize Alexej??? rozprasil risi Chazaru na Volze, a potom od 15 sstoleti kdy se vladci v tom koutku sveta stridali od Rusu, Rakusanu Polaku, a i Litevcu. proste do tohoto kouta Evropy kazdy narod nastrkal svuj odpad

   Smazat
  4. Basosi Chazary rozprášil Svjatoslav.

   Smazat
 4. Rusko dalo několikrát západu možnost na urovnání problémů Ukrajiny a bude to činit i v průběhu války ! Oligarchové zvlčili po americké "pomocí" ,tak nezbývá nic jiného , než rozpad umělého státu.

  OdpovědětSmazat
 5. Už dnes je to vlastně USAkrajina. A podle toho to taky vypadá.

  OdpovědětSmazat
 6. Řekněte mi někdo, OČ by ta válka měla být? O území, copak nemá Ukrajina dost polí? mimochodem DVA METRY černozemě...Nemá Ukrajina dost vody v řekách, dost pobřeží k moři? Nemá dost dřeva v Karpatech? Nemá dost obyvatel? O jaké zdroje má být ta válka? Oč Ukrajině jde? Pokud si pamatuju, tak ta mela začala tím, že Ukrajincům, kteří ukrajinsky neuměli a chtěli mluvit rusky, jim tu ukrajinštinu nařídili a začali trestat ty,kteří ukrajinštinu nezvládli. Tedy nejsem jazykozpytec, ale řekl bych, že ukrajinština je pro Rusy srozumitelná bezvadně, a stejně i naopak. Bez nějakého zešměšňování, je to tak, jakoby třeba Valaši nařizovali Hanákom, že musí mluvit valašsky... Plno Ukrajinců bylo u moci v SSSR (Nikita Sergejevič Chruščev třeba)... Myslím, že mluvil rusky... Kvůli tomu ta válka nebude, to mi neříkejte. A když chtějí obyvatelé DLR a LLR větší autonomii... no a? V čem je problém? S několika Ukrajinci jsem se potkal a byli to pracovití, pilní lidičkové, docela jako my. Je mi líto, že by museli do války pro VYMYŠLENÉ FALEŠNÉ záminky!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlastíku Čechu!

   Válka na okrajině a nejlépe v celé jevropeji není válkou ukrojinců proti Rusům, ale válkou anglické koruny (za využití emerických svalů bezmozků) o zdroje Sibiře a to již od dob napoleona, vilémaII. a hitlera. Páníškové žijí stále více stupidní iluzí, že jim jahve dá planetku Zemi do majetku (zatím ji mají ve správě, která nyní končí, proto ten spěch a běs). No on ten jáhve je vlastně první válečný padouch světa a na zemičku se již nevrátí, ale to páníškům nezabrání v genocidě Slavjan (zejména Rusů, Bělorusů, Malorusů a okrajinců).

   Takže záminky jsou stupidní (šíření demokratury, ochrana lidských práv lidských trosek), příčiny jasné, Slávové poklekněte před vašimi majiteli a makejte za hrstičku sraček 20 hodin denně. Že při tom vyzdýcháte? Co chcete, gojové horší prasat?!!
   Snad ne Lidsky žít a vyžírat naše zdroje, fuj!!

   Navíc, pokud nebude válka do 12. 4. 2021 (supernov měsíce), tak se rozpadne sionská říše za velkou louží (bo dolar je po smrti a je třeba něčím sanovat dluhy cca 20 000 000 000 000 doláčů).
   A důvodem je i to, že existuje reálná šance na návrat Doníka do bílé chýše a válka by tuto možnost spolehlivě zlikvidovala (jako diskreditace Doníka likvidací Sulejmáního na letišti v Iráku).

   Smazat
  2. Vlastíku Čechu!

   Válka na okrajině a nejlépe v celé jevropeji není válkou ukrojinců proti Rusům, ale válkou anglické koruny (za využití emerických svalů bezmozků) o zdroje Sibiře a to již od dob napoleona, vilémaII. a hitlera. Páníškové žijí stále více stupidní iluzí, že jim jahve dá planetku Zemi do majetku (zatím ji mají ve správě, která nyní končí, proto ten spěch a běs). No on ten jáhve je vlastně první válečný padouch světa a na zemičku se již nevrátí, ale to páníškům nezabrání v genocidě Slavjan (zejména Rusů, Bělorusů, Malorusů a okrajinců).

   Takže záminky jsou stupidní (šíření demokratury, ochrana lidských práv lidských trosek), příčiny jasné, Slávové poklekněte před vašimi majiteli a makejte za hrstičku sraček 20 hodin denně. Že při tom vyzdýcháte? Co chcete, gojové horší prasat?!!
   Snad ne Lidsky žít a vyžírat naše zdroje, fuj!!

   Navíc, pokud nebude válka do 12. 4. 2021 (supernov měsíce), tak se rozpadne sionská říše za velkou louží (bo dolar je po smrti a je třeba něčím sanovat dluhy cca 20 000 000 000 000 doláčů).
   A důvodem je i to, že existuje reálná šance na návrat Doníka do bílé chýše a válka by tuto možnost spolehlivě zlikvidovala (jako diskreditace Doníka likvidací Sulejmáního na letišti v Iráku).

   Smazat
  3. S tím jazykem se, Vlasto, mýlíte. Ukrajinština je velmi odlišná od ruštiny, mnohem dál, než třeba slovenština od češtiny. Ovšem máte pravdu v tom, že kromě politiků a pár pošuků na obou stranách nikdo jazyk neřeší. V Kyjevě se většinou mluví rusky, v Oděse nebo Nikolaevě vždycky rusky, v Lucku nebo Rivne vždy ukrajinsky. No a Zakarpatí mluví rusínsky, což je jazyk velmi podobný východoslovenštině a k mému překvapeni používá i dost srbochorvatských slov.
   Ovšem jak říkám, kromě pošuků nikdo neřeší, jakým jazykem kdo mluví doma. Mimochodem, rusky se člověk v pohodě domluví třeba v Lotyšsku, což byla bez debat okupovaná země. Jazyk není viníkem válek, naopak umí spojovat. Ovšem jen lidi s mozkem, co si nehrajou na falešné národovectví.

   Smazat
  4. Okrajinu ovládá Kolomojský z Jeruzaléma. Umím obě řeči a že by si tam lidé nerozuměly jsem nezažil. Ruštinou jsem se domluvil v Izraeli, Egyptě, Číně a v mnoho dalších státech EU.

   Smazat
  5. Ďuro Truľo.
   Perfektní.
   Skutečné všechny znaky moci ukazují na Anglii,víme přece,že i USA povstala rukou Anglie,jenže svou silou si vydobyli prvenství.Pořád musíme mít na paměti,že je to židovstvo a všichni židé,musí poslouchat nařízení z centra,tak se nemůžeme divit ani naším posluhům.

   Smazat
  6. Martin, ukrajinština je odlišná od ruštiny, ale navzájem jsou si skutečně srozumitelní asi jako čeština a slovenština. Převládajícím tam je nekodifikovaný suržik, ruština méně, ale je pravda, že byste rozdíl mezi suržikem a ruštinou ani nepoznal.

   Podkarpatí mluví také rusínsky, přičemž na to "také" dávám důraz, protože se tam mluví i ukrajinsky. Rusínština není podobná žádnému východoslovenskému dialektu, spíš tvrzené ruštině lehce smíchané s tou srbštinou. Můžeme velice dobře rozumět, vím z vlastní zkušenosti. Rusínštinu Ukrajina tvrdě potírá, takže Podkarpatí je už značně ukrajinizované.

   Smazat
  7. Vlastimil Čech, Ukrajinci se vždy cítili být Rusy okrádáni, ponižováni a vydíráni a nic na tomto pocitu nezměnilo 30 let samostatnosti. Čím víc na východ, tím názor na Rusko odlišnější a pozitivnější. Tím se tito občané Ukrajiny pro "kořenné" Ukrajince stávají nepřáteli a tzv. pátou kolonou. Jak moc je nenávidí, jsme mohli vidět v Odese 2014, kde neváhali sestřelovat starší dámy stojící na římse hořící budovy a uškrtit těhotnou zaměstnankyni. Dokonce se tím chlubili na internetu a očekávali pochvalu.

   Celých těch 30 let se nikam zvlášť neposunuli, navzdory zdrojům a talentovanému obyvatelstvu, protože společenská struktura zůstala stejná, jako ta ruská z poloviny 90.let. To vedli k dnešním smutným výsledkům. A pod vedením svých kurátorů se dopracovali k tomu, že dnes se jimi nechají vést k vyprovokované válce.

   Smazat
  8. JeJdo

   Ukrove co delaji v Cesku jsoou docela fajn, z toho co vidim v kramech nebo i zde v baraku, to same rusaci...
   problem je v tom ze Ukrove si mysli ze oni jsou nadrazena rasa nad ruskymi Muziky, a Rusaci si mysli to same o Ukrech. je to neco jako bejvalo mezi Cechy a Slovaky ale nebouchlo to jen proto, ze jak Cesi tak i Slovaci jsou pomerne chladnokrevnejsi, a take proto ze Slovaku kteri se trosku vic perou bylo min nez Cechu...Ukrove meli smulu ze tam byl Bandera a ze hodne Ukru za valky vstoupilo do SS ale to je dlouhe povidani, ovsem jen bych dodal, ze my slovane, at Cesi Slovaci, Ukrove, ci Rusove jsme pro zapad Evropy tak trosku neco jako ksindl

   Smazat
  9. Bazosi, to je to co si ti tzv. obyčejní slované neuvědomují a v povaze lidí je snaha mít se lépe, což šikovně využívají paraziti všech stupňů k jejich ovládání. Němečtí parazité mají se svými spoluobčany soucit, kdežto naši parazité, kterých máme na počet obyvatel nejvíc na světě, jsou nemilosrdní.

   Smazat
 7. Válka slouží účelu. Dostat na kolena Rusko, vydrancovat jeho bohatství ve prospěch hydry těch nadnárodních společností.
  Až si podmaní celý svět, který pro ně bude otrocky fungovat, teprve pak zavládne na Světě mír. Žádná alternativní média, žádné oponázory, jen poslušní otroci oblbnutí několika cinkrlátky v podobě televizních programů, mobilních zařízení atd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omyl. kdyby se to povedlo, tak ten mír nezavládne.
   Půjde se po krku dalších méněcenných.
   Až do vyhlazení všeho.

   Smazat
  2. Lubezi, kdo by pak vytvářel těm vyvoleným jejich blahobyt?Létání, stavění domů, lékařská péče, zábava- to zejména a mnoho dalších věcí?

   Smazat
  3. To je otázka počtu jejich domácích ovčanů.
   Než k tomu dojde, je mnoho na tomto světě, co se dá zplundrovat.
   Slované jsou asi menšina v ostatním světě.
   A vlastně, co ty hordy inženýrů, které sem přesídlují ze zdevastovaných zemí.

   Smazat
 8. I prostí lidé na Ukrajině si uvědomují, že odtržením od Ruska ztratila Ukrajina svůj kredit a stala se druhořadou zemí v rukou mocných, ať Ukrajinců,nebo cizích. Možná, že budou nahnáni na válečná jatka jako dobytek za úplně cizí zájmy, než jsou ty jejich. Bohužel někdy vystřízlivění přijde až po. Nejhorší ale je, že ani my si již nemůžeme o svých věcech rozhodovat sami. Od našich prodejných politiků máme nalajnováno, že Rusko je náš nepřítel a tím to hasne. Žádné důkazy čím naši zemi škodí. Že by třeba ředil plyn a nebo lil vodu do ropy!? Ani o koupi vakcín si sami nesmíme rozhodnout.

  OdpovědětSmazat
 9. Když bude bez Ruska, tak bude i bez Evropy... Tohle už nedávno Hitler zkoušel... Běž radši zpět do Indie...

  OdpovědětSmazat
 10. Co nám starý filuta Rosťa Iščenko říká o roku 2014:
  ... Připomenu, že v té válce, "která už byla", ukrajinská armáda a nacistické prapory prakticky rozřezaly republiku na několik částí a odřízly od hranice (zůstávalo málem jediné Ukrajinou neobsazené propouštěcí stanoviště, ke kterému vedla stále ostřelovaná cesta). Po té, když byla otázka potlačení povstání na Donbasu problémem výhradně času, prakticky rozdrcené jednotky domobranců najednou obrostly obrněnou technikou a dělostřelectvem...

  Taky jsem si toho tehdy všimnul. Stalo se to cca 24.8.2014, těsně předtím odešel z pozice Borodaj a nastoupil Zacharčenko, který s těžko potlačovaným úsměvem prohlásil, že objevili sklad zbraní a že se jejich tehdy už hodně špatná situace podstatně zlepší. Moc jsem tomu nevěřil, ale když jsem se po týdnu vrátil z dovolené, mapa bojiště se radikálně změnila. Bylo naprosto zjevné, že zasáhla "vyšší moc".

  A co na to náš filuta mající výrazný smysl pro ironii?

  ... Nechci nic říkat, nějak se všechno samo tak vyvinulo...

  Samo vyvinulo... :) Jenže dnes to už není ta stará Ukrajina. Dnes jsou naprosto nepokrytě zásobováni US zbraněmi, na něž jim MMF narozdíl od r.2014 uvolnil další tranši, čímž si nasral do huby a porušil své nahlavnější zásady, ale Účka už mají za sebou bojové zkušenosti a slušnou výstroj.

  Navíc se stále jedná o nebezpečí války mezi Ruskem a "Ruskem". Pro Rusko hodně bolestivé.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (10:58):
   O výsledku takové války mezi ukry a Ruskem nikdo nepochybuje.
   Jenže ta válka s sebou přinese i početné lidské ztráty, a to do tisíců rodin ukrů.
   Můžete hádat, do jaké míry se pak na osvobozené Ukrajině bude protiruský sentiment podobat tomu srbsko-chorvatskému.
   To pak bude "zaděláno" na celé generace. I o toto US plánovačům a šiřitelům světového "dobra" kráčí. A to je to, co Rusku brání v rázném činu. Budou muset být - holt - chirurgicky přesní ...

   Smazat
  2. No oni Ukrove jsou zrejme nepoucitelni, na zacatku valky v 1941 Ukrove na vesnich vitali Skopcaky chlebem a soli, nekde i vodkou, a za to je Skopcaci pak strileli, znasilnovali zeny a pak je hromadne strileli, a pres to ti pitomi Ukrove formovali se Skopcaky jednotky SS. takze je videt ze Ukrajiny jsou zrejme dve, jinak to neni mozne

   Smazat
 11. Banderovci byly přes den zalezlý v lesích a v noci chodily rabovat a vraždit. Každý kdo parazituje, je vnitřně v podstatě srab a bojí se o svůj život, protože jeho smyslem života je parazitizmus jako nejvyšší životní cíl. Proto si myslím, že to tam dopadne jako minule. Češi šly do tehdejšího Ruska, dnes Volyň, kolem 1860, protože v Čechách byla hrozná bída. Půdu si musely koupit, v mnoha případech vykácet les, což není tak jednoduché jak se zdá a udělat z něj pole. Zažily za dobu své přítomnosti 5 změn režimu, když odjížděly 1948, zůstaly po nich hospodářské usedlosti, školy, Sokolovny, hospody, mlýny, pivovary, továrny. Jen málo lidí si dnes dokáže představit co všechno ti lidé dříve stačily za den udělat. Pro mnoho lidí je i za současných podmínek dnes obtížné chodit do práce.

  OdpovědětSmazat
 12. Pro vedení války jsou potřeba kvalitně vycvičení vojáci a vybudovaný systém jejich použití. Debil, zásobovanej americkými zbraněmi, zůstane debilem se spoustou materiálu na prodej.

  OdpovědětSmazat
 13. Děsivá perspektiva. Konečná popsala ideálního zaměstnance podle TOP 09 – SPOLU

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021040313429099-desiva-perspektiva-konecna-popsala-idealniho-zamestnance-podle-top-09--spolu/

  OdpovědětSmazat
 14. Upřímně řečeno, bojím se příštího. Osobně jsem z toho venku, docela snadno uniknu při svém věku na onen svět. Ovšem co děti? Co vnoučata? Jak k tomu příjdou? Můžeme něco udělat? No, modlit se, ale jako atheista s vědeckým světovým názorem to prostě neumím...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Cechu

   to modleni je zadara, takze se neboj a zkus to, treba to bude fungovat, a hele bud tak hodnej a sdel mi/nam tvuj vedeckej svetonazor

   Smazat
  2. Bane Basosi, jak říkám, nevím přesně, co ten vědecký světový názor je. Ale mám to v posudku, tak to musí být pravda. :-)

   Smazat
 15. Vlastíku.... ATEISTA !! Ten vědecký světový názor do toho nepleť. To je jen filosofická mantra.

  OdpovědětSmazat
 16. Pane Slávku, učili jsme se to ve škole... no dobře, tak jsem ateista BEZ vědeckého světonázoru... je to jedno, stejně nevím přesně co je to...

  OdpovědětSmazat
 17. Řekl bych, že kromě Ukrajiny byly rozhovory tentokrát hodně o Severní proudu II. Bez tohoto plynu bude nejen Německu v Evropě dost zima. Kogenerační jednotky na odvrácení energetického kolapsu jsou k fotovoltaice a větrným elektrárnám naprosto nezbytné.
  Velké jaderné zdroje jsou k vyvažování výroby nevhodné. Ta Ukrajina pravděpodobně slouží USA jen jako maskování nechutných aktivit v Severním moři.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.