Reklama

pátek 16. dubna 2021

Věci okolo nás

onlooker

16. 4. 2021 Outsidermedia

Že bychom žili v příjemném a pohodovém prostředí naší zeměkoule, tak to bohužel nikoliv. Kam oko pohlédne, tam jsou dvě strany, které se vzájemně osočují. Dnes je riskantní držet se jedné strany, jednoho názoru, protože v politice zavládla pravidla typu „účel světí prostředky“, „jen idiot má stále stejný názor“ nebo „raději se budu mýlit se svou stranou, než mít pravdu se stranou druhou“. Jeden týden může člověk vládu chválit a druhý týden zírat, jaké pitomosti razí. Bohužel lidé jako celek se často chovají jako stádo ovcí, které zabečí a jde za prvním beranem.

A stále někdo chce korigovat dějiny. Lumpárny prý dělali nacisté, nikoliv Němci. Stačí si připomenout z filmů ty lesy zdvižených paží a slyšet řvaní Sieg Heil. To stádo ovcí nemyslelo, šlo za tím nacistickým beranem s hrdým vědomím, že jsou přece nadřazená rasa. Dnes zase mají poklekat fotbalisté před zápasy a tím se omlouvat za dobu otrokářství. Kolonialismus byl špatný, odpusťte nám! Ale ty výdobytky, které jsme vydolovali v koloniích za tu dobu, nám zůstanou, jen občas poklekneme. A klekat musí i ti, kteří zrušili nevolnictví (o otrokářství ani nemluvě) už za Marie Terezie a Josefa II. spolu s těmi, co ještě před 55 lety nedovolovali, aby černoši (pardon – Afroameričané) jeli ve stejném autobusu jako běloši (pardon – Euroameričané). Pokrytectví světem vládne…

Dnes se stále mluví o německých koncentračních táborech a sovětských gulazích. Málokdo ví, že po napadení USA Japonskem bylo v r. 1942 pro občany japonské národnosti v USA zřízeno asi 40 koncentračních táborů v neobydlených částech USA, do kterých bylo svezeno 120 000 osob japonského původu (většinou z pacifického pobřeží). Tato akce byla spíše rasistickou, protože takto byl internován i ten, kdo měl po předcích 1/16 japonské krve. Internace skončila, až když ji americký Nejvyšší soud v prosinci 1944 zrušil pro nesoulad s ústavou.

Spojenectví Západu se Sovětským svazem za 2. světové války byla evidentně z nouze cnost. Na kanálu Viasat History dávají pořady o té době a člověka zarazí, když v době postupimské konference Spojené státy otestovaly atomovou bombu a uslyší tam záznam hlasu amerického politika, který si v kuloárech libuje, že teď na ně už Stalin nemá, protože mu mohou vybombardovat Moskvu. Takto se rozběhla studená válka a my byli 40 let poslušnými vazaly sovětského režimu.

V éře Gorbačova už se zdálo, že se mír rozeklene nad zeměkouli. Omyl. Pokus přeměnit arabské diktatury na demokratické státy hanebně selhal a Blízký Východ je v horším stavu než dříve. Demokracii evidentně vojenské zásahy nevybudují.

Soupeření mezi Amerikou a Čínou by si vyžádalo knižní studii. Naši otcové mluvili o „žlutém nebezpečí“. Zdá se, že to nebezpečí se přetvořilo z vojenského na ekonomické. Pokud vidíme fotografie čínských velkoměst s mrakodrapy, videa s jejich rychlovlaky, musíme se zamyslet nad tím, že nás „utlučou čepicemi“. Ani válčit nebudou potřebovat.

V naší blízkosti je takovou rozbuškou Ukrajina. Její samostatnost je problémem, protože tam není národnostní jednota (ó my se máme, že už nejsme Česko-Slovensko). Pokud historie mluví o Kyjevské Rusi, je zřejmé, že je tam odedávna silná ruskojazyčná menšina. Pokud před lety po osamostatnění Ukrajiny padl návrh na odstranění ruštiny jako druhého jazyka, zadělali si Ukrajinci jako národ na problém. Nejdřív Rusko využilo autonomie Krymu s ruskou většinou k jejímu odtržení a pak se vzbouřily východní oblasti Ukrajiny obývané Rusy. Možná by tehdy bylo stačilo dát jim určitou autonomii (ovšem asi ne takovou, jakou měl podle jedné naší političky se dvěma jmény náš válečný protektorát). To se nepovedlo a tak se po Černém moři prohánějí válečné lodě. Snad na žádné straně nestisknou červené tlačítko.

Ale z rozhádaného světa zpět k nám. Epidemie koronaviru zostřila politický boj. Podle opozice vše, co vláda udělá, je špatně. Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Asi nebyl velký výběr, co dělat, protože při pohledu za hranice se tam postupovalo zcela podobně, čili nestačilo říkat, že je vše špatně, ale muselo by se říkat jak jinak. Pravděpodobně kdyby vládla opozice, těžko by postupovala líp. Navíc ta vládnoucí koalice má dost problémů sama se sebou. Komunisté jí vypověděli tichou podporu a tak koalice stojí před otázkou – bude hlasování o důvěře nebo nebude? Když opozice takové hlasování vyvolá, samozřejmě vláda padne. Ovšem ustavení nové vlády má v ruce prezident. A nelze předpokládat, že by vládou pověřil dnešní opozici, spíše by vznikla úřednická vláda, jak už tomu bylo v roce 2013. Zajímavé by bylo, kdyby některé hlasování spojil s otázkou důvěry sám Babiš. Kdyby mu opozice důvěru nedala, platil by předchozí postup a vše by koučoval Zeman. A kdyby tomu opozice chtěla zabránit, musela by Babiše podpořit, a to by jí před volbami body taky nepřineslo.

A socdemáci se potácejí nad propastí. Vstoupili do Babišovy vlády a chlubili se, že tak dosáhnou splnění svých programových cílů. Ovšem voliči to nijak neocenili. Průzkumy volebních preferencí dokonce v poslední době ukazují, že se ČSSD po volbách ani do sněmovny nedostane. Oni mají problémy sami u sebe. Křídlo, které reprezentoval ve vládě ministr zahraničí Petříček, nepůsobilo levicovým dojmem. Na stranickém sjezdu před několika dny propadlo a opětovně zvolený předseda Hamáček okamžitě svého konkurenta nechal z vlády vyhodit. Kvůli jednotnosti vedení strany to lze pochopit. Ovšem vidíme, že další kroky neměl Hamaček projednané, takže jeden ministr zahraničí odešel a ten, kterému to nabídli, odmítl. To není dobré vysvědčení pro stranu, která se chtěla po volebním sjezdu obrodit. Takže si voliči asi řeknou: No, o tohle nestojíme.

Prostě nevesely a truchlivy jsou pozemské kraje.


23 komentářů :

 1. V Americe se to bezne vi, o tech lagrech na zapadnim pobrezi. Hlavne to byla rozkradacka japonskych farem a sadu i osobniho majetku -- tem lidem dali snad jenom den, ani se nemohli prichystat, a kdyz se pak vratili, a soused jim odmitl vratit "uschovanou farmu," tak nic nenadelali. Trochu podobne, jak se lecjaky zid vratil z koncentraku, a jeho byt mu sousedka zabouchla pred nosem.

  Ale ty lagry nebyly zabijacke. Akorat ze byly v holych pustotinach...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebyly zabijacké ?
   Ty zemřelé zřejmě zabilo stáří.
   M

   Smazat
 2. Rusko nevyužilo autonomii Krymu k odtržení, ale Krymčané! Stejně tak jsme nemuseli za socialismu poslouchat slepě Moskvu. Stále více dobrých pohledů je tvarováno kapitalistickými manipulátory.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (08:55):
   Souhlasím! Obyvatelé Krymu se již i jednou předtím pokusili využít svého (ústavního) práva a hlasovali pro odtržení od Ukrajiny. Jejich referendum bylo kyjevskou věrchuškou smeteno se stolu. Po druhé to udělali stejně tak ústavně, jen je při tom navíc podrželo Rusko. To Rusko, jemuž Krym náležel bezmála po 3 století (tj. déle než existují samotné USA) a jehož dobový představitel Jelcin ponechal z opileckého rozmaru Krym pod správou Ukrajiny (při jednáních v bělověžském lese), jakožto autonomní republiku v republice. (nechápu, proč dodnes existuje tzv. Jelcinovo centrum v Rusku, aby adorovalo toho opilce, a proč jeho prostory Rusové nevyužívají smysluplněji).
   I to Rusko ovšem mělo velmi pádný důvod k tomu, aby Krymčany podrželo, protože tou dobou již US plánovači projektovali Sevastopol jako US námořní základnu. Čímž by byly podstatně omezeny možnosti Ruska bránit své (oprávněné) národní zájmy jak v oblasti Černého moře, tak i své svrchované území minimálně v evropské části Ruska.

   Smazat
  2. Souhlas s p. Opluštilem i R.P. Hodně věc, které se dnes líčí jako faktum, bylo před 33 lety poněkud jinak. Režim, vedený komunistickou stranou, nebyl komunistický, ale soucialistický. V 80. letech to už nebyl žádný rudý teror, ale dost benevolentní vláda, která do značné míry omezila cenzuru a donucování. Samozřejmě byli političtí vězni, ale když člověk vidí, kam jsme to s disidenty dotáhli po 30 letech, tak musí nutně přemýšlet o tom, zda by nebylo pro tento národ výhodnější, kdyby část z nich seděla v kriminále dodnes. Krym byl ruský i za časů vlády Ukrajinců a měl silnou autonomii, kterou jeho obyvatelé využili k osvobození od Ukrajiny. Pláč našich politiků a volání po připojení k Ukrajině by měli projednat s obyvateli poloostrova. Nebo ať si představí, že nám někdo "osvícený" od zítřka nařídí návrat do Rakouska, protože jsme přece byli jeho součástí. A k tomu po ukrajinském vzoru od pozítří zavedení němčiny jako úředního jazyka a potlačení češtiny bez ohledu na to, jestli to národ český chce. Že je to nesmysl? Právě tohle prováděla Ukrajina od ledna 2014 na Krymu...

   Smazat
 3. Nevím proč se pláče nad ČSSD je to jen klon stop 09 podporují všechno co tu nechceme. Jinak za Filipa má nastoupit euhujerka Konečná tak KSČM půjde též do kopru.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Cáblík, můžete své tvrzení o p. Konečné nějak doložit? Mám za to, že Konečná docela důsledně hájí zájmy Česka v EU.

   Smazat
  2. Toto Dělala předvolební kampaň s rozvinutým modrým hadrem s žlutýma hvězdama video jsem opravdu viděl. Je to starší záležitost asi ho nepůjde dohledat ale nemám proč lhát. Soudruh Jakeš EU chválil článek jsem četl když někdo chválí uskupení co podporuje korporátní fašismus tak nemůže být KOMUNISTA. Za národní zájmy pracuje pan David a tak to je.

   Smazat
 4. Bez ironie obdivuji všechny občany co mají jasno. Mám to naopak, nejasna mi narůstají. Nestačím se divit co všechno se mohlo schovat pod pojmy jako demokracie, národní osvobození, vlastenectví. Jsem skeptik a neberu vážně sliby, smlouvy i předvolebním hesla. Někde v koutku duše věřím v normální lidskou slušnost, bez tendenčních nátěrů doby.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  2. adonisi 16. dubna 2021 11:29, občany, co mají jasno neobdivuji, spíš podezřívám z prosté mysli. Zvlášť, když se domnívají, že vystačí s tou částí informací, která se shoduje s jejich potřebou vidět svět tak, jak ho vidět chtějí. Dělají si to lehčím.
   Za komunistů to bylo poměrně snadné. V tehdejším mainstremu se vyskytlo těžko co jiného, než bylo v Rudém právu. Proti stály „západní štvavé vysílače“. Od sedmdesátých let snadno poslouchatelné prostřednictvím běžných radiopřijímačů. Kdo skutečně chtěl, na „západ“ vycestoval, komu osobní zájmy nebránily, tak se známými, příbuznými i emigranty kdesi na „západě“ korespondoval. Dokonce, třeba i za pozornosti některých sousedů nebo i StB, za ním takoví i přicestovali. Pokud mi kdo bude tvrdit, že tomu tak nebylo, lže. Je to můj autentický prožitek.
   Co jsem z takto získaných poznatků vyvodil? Předpoklad, že onen „západní“ společenský model je za zenitem. Že onen „východní“ má předpoklady pozitivního vývoje. Současnost mi tehdejší můj názor nijak nevyvrací. Abych neblouznil, tak jak jsem tenkrát soustavně poslouchal všechny tehdy známe „štvavé vysílače“ a docela pozorně přehlédl Rudé právo (s výhodou, že tomu tak bylo v pracovní době), tak dnes nelituji 50ti minut denně, abych pozorně vyslechl „Události“ na ČT 24, když je značně jisté, že ani v ostatním mainstreamu nic víc nebude. A místo „štvavých vysílačů“ mám svůj, co nejrozmanitější a proměnlivý výběr na „alternativě“. Nijak netoužím po tom, aby mi kdokoli, byť i s nejlepším úmyslem, ale nekontrolovatelně tyto zdroje cedil. Protože tak by to byla méně komplexní, méně úplná informace. Taková, samo o sobě, s pozorovatelem nutně manipuluje.
   Ani tak, jestli ne právě proto, jasno ve všech těch událostech zdaleka nemám. Jen jsem stále pevněji přesvědčen a přesvědčován, že společenský systém, který se tady prosadil, je naprosto nevybíravě, všemi prostředky udržován, hájen a jen omezenci vychvalován. Nehledě na to se hroutí, hroutí se dokonce tak, až hrozí zkázou světa. Nutně musí být změněn. Jak, to mi jasné není. Vždyť jsme si odzkoušeli, že jakákoli změna k lepšímu nevede. Třeba zrovna teď (!), taková maličkost například, nevidím důvod „měnit“ Babiše. JiH

   Smazat
  3. Pane JiH,
   určitě znáte písničku Země je kulatá od Pepíka Nose. Tím vám chci vysvětlit, proč nestraním různým světovým stranám. Krom rodičů, jsem hodně dostal od Karla Čapka, jeho obdiv k obyčejnÿm lidem, bez moralizování a s pochopenim jejich nedokonalosti. Žádný obdiv mramorových plmniků. Nakonec i jeho dopis Proč nejsem komunistou, byl pro mne objev.

   Smazat
  4. Adonisi, je nás hodně, kdo nevíme co si vybrat ale on je nějaký výběr? Jen pro a proti!

   Smazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  6. adonisi 16. dubna 2021 19:25 ono Karla Čapka "Proč nejsem komunistou", jsem díky rodičům četl a nějak měl vysvětleno už jako kluk. Stejně tak, jako když jsem pod dojmem válečných kinotýdeníků, ještě o dost mladší, kreslil letecké souboje, kde vítězili ti s haknkrajcem na křídlech.
   To beru v úvahu a i to Karla Čapka vysvětlení čtu jinak, než v osmačtyřicátém, kdy jsem se stal, až do roku 1965, po meči i přeslici, řádně zapsaným "reakcionářem". To vysvětlení i obdiv k prostým lidem viděno očima literáta, pátečníka, také z honosné vily, z cest Škodou Popular, snad továrnou zapůjčenou O. Scheinpflugové, budou viděny jinak třeba očima A. Zápotockého, jinak mnou, jako dělníka ze znárodněné fabriky.
   Tenkrát a dlouho potom mě to nenapadlo. Poslední řádku let znovu a znovu, ano. JiH

   Smazat
  7. Pane 1:03,
   nechci se vytahovat, s ojetÿm Trabošem jsme si užili víc srandy, než si užil jeden lepšosoused svého stále leštěného a skoro nejetého žigula. Nejsem tak bezchybný, záviděl jsem hezčí holky, orig.džínsy a elpéčka. Potom na VŠ, jsem asi záviděl chápavější mozky a sportovní výkony. Podle mne si Karel Čapek na vše poctivě vydělal, tak nyní co řešit.
   Dnes lepšolidem nezávidím, víte jak se asi bojí.

   Smazat
  8. adonisi 17. dubna 2021 19:07, vůbec nejde o to, zda si Karel Čapek vydělal poctivě nebo jinak a kolik. Není to ani naznačeno, natož zmíněno. Řeč je o úhlu pohledu, který je dán a umožněn jedině osobním prožitkem spolu s životním pocitem. Abyste mi rozuměl, býval jsem čtenářem závislákem. Máme to v rodině. Od K. Čapka mám nečteno z prózy téměř všechno, mnohé několikrát. Ale o to tu nejde. JiH

   Smazat
 5. Cituji:

  "Asi nebyl velký výběr, co dělat, protože při pohledu za hranice se tam postupovalo zcela podobně, čili nestačilo říkat, že je vše špatně, ale muselo by se říkat jak jinak. Pravděpodobně kdyby vládla opozice, těžko by postupovala líp."

  Neznámý autore, co je to za tendenční kecy?!
  Ono se říkalo, jak to dělat jinak! A říkalo, a říká, se to přes rok!

  Za politiky SPD!
  Za "zdraví národa" současný nejfundovanější epidemiolog a vakcinolog stř. Evropy Prof. Jiří Beran!
  Takže výběr byl!

  Pokud toto nevíte a přesto píšete co píšete, je to smutné,
  pokud toto víte a přesto píšete co píšete, je to ještě smutnější.

  Co se týká Krymu, výhrady, které jsem k vašemu výpotku v tomto směru měl, již napsali pánové R.P. + pan Opluštil.

  OdpovědětSmazat
 6. Nenadával bych zase tolik lidem, že jsou stádo ovcí. Není
  možné si nevšimnou,že dnes za miliardy se dá koupit jakýkoliv prestitut,který vyrobí třeba falešní klip o tom jak jsou nebezpečné vakcíny a jak krutě na ně umírají tisíce očkovaných lidí. Nebo zase přímo opak toho klipu.
  Ty klipy jsou špičkově sestrojeny, jsou použity výroky odborníků lékařů a ekonomů - takže to celkově vypadá jako
  strašlivá pravda. No co - může to být ale i výsledek boje
  různých nadnárodních výrobců léků a vakcín. Jakou šanci má běžný člověk poznat co je pravda ? A tak je to se vším.
  Je-li přístup do televize a chvilička - dá se na lidi
  vypustit jakákoliv volovina. (Proto by ČT měla být státní a
  ne "veřejnoprávní - Wollnerova".)
  Médiím a finančním mágům se podařilo s pomocí
  bezcharakterních šmejdů rozdělit svět na skupiny nepřátelských ovcí nad kterými bdí a nakonec je sežere velký vlk nebo třeba Bakala - se ziskem.
  Připomínám jen scénku a aranžmá akce jediné České banky,která z ničeho nic začala uměle snižovat hodnotu koruny a natiskla k tomu účelu miliardy. Důvody nikdy nevysvětlila ale je pravdou, že tím poněkud nepatrně snížila problém eura. Dodnes vystupuje v ČT občas bába,
  která se toho reje zůčastnila (Zamrazilová), která vystupuje v ČT jako poradkyně vlády a žvaní o tom jak
  současná vláda mizerně hospodaří když zvedá platy a důchody,které kdysi zmrazil škůdce Kalousek. No a nic se neděje. ČT bábě zaplatí za řeč a na ostatní ser... pes.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bavili jsme se s doktorkou o testovaných lidech. Sdělila mě, že se uvažuje v budoucnu kvůli následkům a možnému poškození organismu (nečekaně), odebrat lidem řidičské průkazy a zamezení vstupu na odpovědná místa. Však víš, dodala. Vše se proti očkovaným otočí. Právě ti v budoucnu budou mít velké nevýhody a zákazy. Bude vše opět obráceně. Tak jak je to v MSM zvykem. Testovaní jsou v podstatě také očkovaní. Jen proti těm, kteří si nechali dávat špejli do nosu. Je to skryté očkování. Nebo špejli olizovali. Zatím nevím přesně úplně všechno a souvislosti. Tom nám to snad napíše.
   Facebook „uvedl na pravou míru“ stížnost ženy na vakcínu „zabíjí mě“, pak zemřela https://www.wnd.com/2021/04/facebook-corrects-womans-complaint-vaccine-killing-dies/

   Smazat
  2. tomasi 16. dubna 2021 15:46, naštěstí tu máme Milana (ze Zahrady Čech?), kterému je kde co jasná a hned. S výběrem náčelníků nemá problém. Já ano, vím koho ne, koho ano, naprosto ne. JiH

   Smazat
 7. Malou kapičku pro negativní U-čka:

  https://wp.me/pbYbqw-hn7

  ať se chytnou za "rypák"...

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.