Reklama

neděle 11. dubna 2021

Vojtěch to spustil, Blatný ukončil. Českou vakcínu proti covidu se ale dařilo vyvíjet. Šéfka výzkumného týmu odhalila vše

rozhovor s profesorkou Věrou Adámkovou
11. 4. 2021  ParlamentníListy

Máme českou vakcínu v prototypu, protože ještě neprošla klinickými zkouškami. Další etapou by bylo povolení klinického zkoušení již pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. To říká tuzemská kardioložka a epidemioložka, šéfka výzkumného týmu, který vypracoval studii proveditelnosti vývoje české vakcíny na onemocnění covid-19, a bezpartijní poslankyně za hnutí ANO 2011, profesorka Věra Adámková. ParlamentníListy.cz za ní byly v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde také pracuje.

(Na snímku profesorka Věra Adámková) 

Česká vakcína je k smíchu. To řekl bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení na webu iROZHLAS.cz světoznámý virolog z univerzitní nemocnice Svatého Petra v americkém New Jersey Karel Raška. Co vy na to?

Pana doktora neznám. Přeji mu mnoho úspěchů. A proč to říká, nevím. Naše cesta rozhodně k smíchu není. Musel by říct důvody. Jinak to je laciná věta, kterou nemá smysl se déle zabývat. Podle mě ji ani nemohl myslet vážně a dnes už by ji nezopakoval.


Vakcíny proti nemoci covid-19 vyrábějí hlavně nadnárodní koncerny. Je globalizace v tomto ohledu správnou cestou?

Zdejší Ústav sér a léčiv (ÚSOL) byl v devadesátých letech na špičce. Došlo k privatizaci, z prostor se staly byty, zbytek se přesunul do jiných míst a k žádnému zásadnímu vývoji a výzkumu tam již nedocházelo. To je samozřejmě chyba.

Viry se obtížně léčí. Vyrobit proti nim nějaká antivirotika je těžké. Dost obtížně se i zkoumají. ÚSOL zde byl proto, aby, když se ve světě objevila nějaká epidemie či pandemie, okamžitě začal zkoumat, jestli je možné proti tomu viru vyrobit vakcínu. Nakonec se třeba ukázalo, že virus nebyl tak důležitý a nebude vakcíny potřeba. Ale byli jsme připraveni. Ostatně jsme tím pomáhali určité části Evropy. Opravdu nejsme žádní naivní hlupáci. Tato ostražitost s globalizací polevila.


Je dobře, že vakcíny rozděluje ze společných nákupů Evropská komise?

Domnívám se, že jde o určitou snahu mít přehled, jak budou vakcíny v Evropě přerozdělovány. A chci věřit tomu, že to bylo děláno s rozmyslem, aby i menší země dostaly určitý díl vakcín a nezůstaly opomenuty, protože to se klidně mohlo stát. O tom, že zatím ten výsledek dobrý není, netřeba hovořit.

Kdybych chtěla být zlou sudičkou, tak řeknu, že jsem před tím varovala na dvou tiskových konferencích. Loni v květnu a prosinci. Poprvé, když ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zadal úkol třem přímo řízeným organizacím, aby se pokusily vytvořit českou vakcínu, a podruhé, když ministr Jan Blatný s vírou, že bude komerčních vakcín dostatek, ten úkol ukončil. Vždy jsem říkala, že národní cesta je správná, pakliže se daří. A nám se opravdu dařilo.

Je k tomu třeba dodat, že jsme své kroky neustále konzultovali s kolegy z mnoha zemí, třeba Francie, Německa, Švédska, Itálie, Izraele, kteří se také snažili jít vlastní cestou, aby nebyli úplně závislí na komerční výrobě. Většina států totiž pochopila, že bude dobré mít v záloze nějaké vlastní jištění.


Ostatně mnoho zemí mělo ještě v devadesátých letech minulého století výrobu vakcín v národních režiích...

Je to tak. Načrtnu stručnou historii současné pandemie. Již loni v lednu, protože máme kontakty na severní Itálii, jsme se ptali, co se děje. Ve světové odborné literatuře se již tehdy psalo, že se objevují velmi zvláštní zápaly plic a že nejspíš půjde o nový virus. To jsme ještě nevěděli, že to bude takhle hrůzná pandemie. Čekali jsme na vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO), protože ta by měla vědět nejvíce. Žádné informace jsme ale nedostali a loni pátého února byla ve sněmovně na Výboru pro zdravotnictví speciálním bodem právě tato nová infekce. Ministr Vojtěch tam zopakoval, že žádné nové informace od WHO nemá. Tehdy se ani o rouškách moc neuvažovalo. A pak se stala situace turbulentní. Na počátku března jsem dokonce do televize říkala, a šlo o nejnovější informace, že po překonání té nemoci bude člověk pravděpodobně chráněn celoživotní imunitou. Opak je pravdou. Situace se opravdu měnila měsíc od měsíce. I dnes, kdy jsme po roce v názorech pevnější, je třeba informace korigovat podle nejnovějších dat.


Za koncem ÚSOL v roce 1994 a vlastně i rozpadem naší dobré pověsti na tomto poli mohou s divokou privatizací podle HlídacíPes.org nejen Václav Klaus, ale i Miloš Zeman. Je to pravda?

Nebudu takto jmenovitá. Nebyla jsem u toho. ÚSOL byl ale opravdu jedinečným pracovištěm. Ostatně ředitelem vývoje a výroby vakcín tam byl doktor Marek Petráš, který byl v našem projektu vědeckým garantem. Je třeba říct dvě věci. V Česku jsme schopni dát dohromady tým, který může směle konkurovat zahraničním týmům. Nicméně Česko dostatečně tento tým nepodpořilo, protože se spíše věřilo publikovaným pomluvám a nesmyslům.

Měli jsme tolik práce, že jsem na některé invektivy vůbec neodpovídala. Chtěli jsme odvést dobré dílo a to se povedlo. Jsme na to hrdí. Kam se to dále posune, zatím nevíme. Ostatně u mnoha zahraničních kolegů je to podobné. Nikdo nemá patent na rozum. Vždyť všechny sousední státy dělají podobná opatření, ale vede se jim vždy s limitním úspěchem jako nám.


Česká vakcína je prý ve fázi prototypu. Co to znamená?

Úkol byl rozdělen do několika etap. Zpočátku jsme vůbec nevěděli, zda bude možné řádně vytitrovat ten buněčný klon, který bude schopen se vnořit, ale přitom ho také poničit, aby již nebyl infekční a zůstaly v něm nějaké imunologické vlastnosti. To je velmi obecně a vlastně už nepřesně řečeno. Ale laikům je věc třeba podat tak, aby se v ní vyznali.

Tři oslovené organizace mají vědu a výzkum ve svém statutu a patří k Ministerstvu zdravotnictví. Ministr nemůže, při vší úctě, zadávat úkoly Akademii věd, protože ta pod něj nespadá. Ústav hematologie a krevní transfuze je pracoviště, které má jako jediné v republice nově zkolaudované čisté prostory pro výrobu léčivých přípravků pro velmi těžké pacienty, tedy leukemiky. S určitou změnou se tam také dá dělat jisté množství vakcín. Nesmí tam ale přijít infekční kmen, nýbrž už upravený virus. Státní zdravotní ústav má jako jediný nejvíce bezpečné laboratoře, kde lze pracovat s živým virem. IKEM má velmi dobře vedený zvěřinec a dělá se zde velké množství klinických studií. Takže jsme na to vybaveni po všech stránkách. Když jsme dali tyto tři organizace dohromady, tak se ukázalo, že jsme schopni úkol začít a dokončit. Ale pozor! Dokončením není vakcína, ale schopnost sdělit ministrovi všechny možnosti, které jsou. Mohlo se totiž stát, že bychom řekli, že to nejde, protože virus neumíme pomnožit nebo inaktivovat. To se nestalo, neboť se na výzkumu podíleli odborníci, kteří vědí, co činí.

Podařilo se tedy virus pomnožit, a to velmi výtěžně. Podařilo se jej inaktivovat, což poté ověřovali lidé, kteří nebyli součástí týmu. Šlo o dopředu nasmlouvané firmy, které měly elektromikroskopy a další laboratorní vybavení. Museli jsme totiž mít stoprocentní jistotu, že virus již není aktivní. V této etapě jsem dokonce celou věc o týden pozdržela a nechala ta ověřování opakovat, protože jsem chtěla mít jistotu. Až vedoucí laboratorní části za IKEM, profesor Milan Jirsa řekl, že je spokojen a dále už ověřovat netřeba. Až pak přišel inaktivovaný vir do našich prostor, kde nemáme takové zabezpečení.

Práci v laboratoři odváděli lidé, kteří tam běžně pracují. Naočkovat desítky myšek opravdu není jednoduché. Měli jsme u toho veterinářku, velmi šikovnou dámu, která na vše dohlížela. Kdybychom totiž ten úkol dostali my dva, tak by to dopadlo všelijak.


Jelikož mám hrůzu z jehel, tak bych hned utekl...

No, já bych neutekla, ale bylo by to obtížné. Tím jsem ale jen chtěla říct, že na každém úseku výzkumu byli opravdoví odborníci. Statistiku hodnotil statistik. Byl tam veterinář, biochemik, virolog a další. Výsledkem byl právě prototyp vakcíny. Prototyp, protože neprošel klinickými zkouškami. Další etapou by bylo klinické zkoušení již pod kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv.


Vědeckou část týmu vedl epidemiolog Radek Petráš. Ten prohlásil, že by mohla být tuzemská vakcína účinná i proti mutacím koronaviru...

Ano, to by mohla.

Nicméně poté, co byl s premiérem Andrejem Babišem v Izraeli, řekl, že tam došlo na lákavou nabídku ve fázi reality. Připadá mi to, jako by se vývoje české vakcíny vzdával, nebo ne?

Mluvila jsem o tom s ním opakovaně. V Izraeli se snažili udělat vakcínu podobného typu, jaké jsou dnes na trhu, ale dál ve vývoji nepokračovali. Ta naše je přece jen trochu jiná. V současné době není žádná konkrétní nabídka, alespoň co vím, ohledně spolupráce na izraelské vakcíně.

31 komentářů :

 1. Docela se divím, že takoví lidé tady stále ještě existují, i když jsou už přes 30let systematicky hubeni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...popravdě se divím, že se vůbec ještě něčemu divím. :-)

   Vymazat
 2. Není možné popsat strukturu a složení něčeho, o čem se neprokázalo, že existuje, včetně přítomnosti, struktury a funkce jakéhokoli hypotetického „spike“ nebo dalších proteinů; genetická sekvence něčeho, co nebylo nikdy nalezeno, nemůže být popsána; „varianty“ něčeho, o čem se neprokázalo, že existuje, nelze popsat;
  není možné prokázat, že SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění zvané Covid-19.
  Celý COVID – BORDEL sa im rúca, v linku pekné zhrnutie:
  https://qanon.sk/niekolko-pozoruhodnych-verdiktov-sudu-v-jeden-den-ruti-sa-to/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak to, že se něco neprokázalo, že existuje, takhle by se dalo
   zpochybnit vše, například virové onemocnění dětská obrna, a přece vakcína zachránila mnoho dětí před deformací. Virus a jeho mutace prokázalo mnoho laboratoří, podle vás si to jednotně vymyslely od USA po Rusko?Nejdříve píšete, že se "neprokázalo že existuje" , pak že virus SARS existuje, ale nezpůsobuje Covid a nakonec V odkazu jsou různé názory soudu ne na virus, soud není vědecká biologická instituce , ale na zákonnost opatření v různých zemích, je to prostě střet lidských práv a práva na ochranu zdraví

   Vymazat
  2. 13/06
   Jo. A taky nelze prokázat že Země není placatá.

   Vymazat
 3. Fandim pani profesorce ( I kdyz jsem byl nejakou vakcinou ockovan a zatim ziju) a byl bych rad, kdyby se nekdo z vlady (nastesti je ministrem zdravotnictvi prof Ahreberger). abu se ve vyvoji te nasi vakciny pokracovalo, a treba i udelala nejaka vlastenecka sbirka pro pokracovani ve vyvoji ceske vakciny, treba i pres nevoli vlady - tedy EU

  OdpovědětVymazat
 4. Pani profesorka navrhla vakcinu navrzenou jako vakciny v 60.letech minuleho stoleti. Mohla by vysvetlit, jak by chtela do jednoho ruku pripravit vakcinu, ktera pokryje vsechny mozne nove mutace, tak jak to lze provest u mRNA vakcin?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zeptejte se jí. Jak vidět, některé vakcíny "dělané jako v 60tých letech" jsou v potírání covidu úspěšné - Johnson a Johnson, AstraZeneca, Sputnik, Mir a pod.

   Vymazat
  2. Unknowne ty PAKO, to jako mRNA vakacina pokryje všechny mutace? To si vymyslel sám nebo s INDIÁNEM?

   Vymazat
  3. 13/16
   Imboši, to ani v tom příserku, kde tvrdíš, že bilion kaček pokryje 700 státních rozpočtů, jsi nevypadal jako až takovej blbec. Nepleteš si mRNA vakcinu z živou vodou?

   Vymazat
  4. 13:16-bezejmenný, právě jsem zachytil zprávu, že se o něco podobné pokusí Číňani, z mixu dosavadních vakcín, nejen jejich.

   Vymazat
  5. Hovne, ty jsi jednoduše idiot. Prý mRNA pokryje nové mutace, ten blud vám valí do palic soudruzi v jevropských hovnotách pornobukvice Džandy?

   Vymazat
  6. Hovne, ty jsi jednoduše idiot. Prý mRNA pokryje nové mutace, ten blud vám valí do palic soudruzi v jevropských hovnotách pornobukvice Džandy?

   Vymazat
 5. Smutné je , že plánované hospodářství s perspektivním výhledem 20let dopředu byl nahrazen podnikáním od stěny ke stěně a vládou ,která nemá kuráž.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  2. Tak já zase si myslím, že vláda má hlavně tu odvahu a ještě větší drzost. Ale v kebulích jen šrot a slámu. A o tom to je...

   Vymazat
 6. Ty jsi mimo, ty aktivisto. Ne paní profesorka.

  OdpovědětVymazat
 7. Taky se mi zdá, že paní profesorka Adámková je solidní. Přivedla do rozpaků poslance Rakušana, který uvedl mylnou informací, ve vztahu k vývoji domácí vakcíny, jako o 50 ti vyhozených milionech. Ve skutečnosti se utratilo jen 5 milionů. Jestli páni poslanci fundovaně rozhodují na základě takových chimér, tak naše zem dál nebude dlouho rozkvétat. Tak ať kluci a holky vymýšlejí nové koalice, nové volební zákony a teatrálně vyslovují další nedůvěry vládě. Vláda je logicky pod gilotinou a chaoticky vládne respektive nevládne. Vždyť zdravotnictví neuzdraví ani 4 tý ministr (Vojtěch, Prymula, Blatný, Arenberger). Přitom se všichni myslí na naše blaho a my v podhradí jsme nevděční a stále jen remcáme. Tak, jak 100Ho ven ?

  OdpovědětVymazat
 8. Celé vlády od roku byly stádo nemyslících zmetků, myslící na vlastní kapsu nikoli na správu věcí svého lidu, zaprodat či zničit obory, kde jsme byli na špici světa, a to nejen v epidemiologii, výzkumu by zasloužilo veřejnou dehonestaci všech, kteří se na těchto zvěrstvech vůči vlastní zemi dopustili. Komu sloužil Blatný, že nadějný výzkum zarazil, kde vzal tu drzost jako dětský kardiolog kecat do výzkumu ? Jak je vidět, v této zemi je stále mnoho "záškodníků" a slouhů cizáků, kteří rozvoji a úspěchu naší společnosti nejsou nakloněni - hnus...........

  OdpovědětVymazat
 9. Babiš přes to že věděl kdo je Blatný, si nasadil veš do kožichu. Pokud by se mu podařilo naočkovat víc jak polovinu zájemců, vyhrál by volby. Proto to budou euroatlantické parazitické partaje všemožně sabotovat. Že při tom budou umírat hlavně 65+ jím vyhovuje jako dvě mouchy jednou ranou: 1. nejsou to jejich voliči. 2. v případě vítězství mají vyřešený důchodový systém. JSOU TO PARAZITICKÝ ZKURVYSYNI.

  OdpovědětVymazat
 10. Dnes na ČT europoslankyně Konečná kritizovala vládu, že prý objednala méně vakcín než mohla. Přijala tedy očividně za svůj "argument", kterým už nějaký čas operuje demoblok a s nimi spřízněná média. Snaží se totiž tak odpoutat pozornost od faktu, že příčina nedostatku vakcín spočívá v doslova kriminálně špatných smlouvách, které podepsala EK, což firmám umožnilo nedodržovat množství i termíny dodávek vakcín. Opozice i Konečná současně nějak nepochopitelně neberou na vědomí fakt, že vláda jednak objednala vakcíny pro 14 milionů občanů, jednak že i kdyby objednala třeba 100 milionů vakcín, dodávky by díky zločinným smlouvám stejně nestačily. Je ta Konečná jen pitomá, nebo hraje stejně sprostou a podlou hru jako opozice? Fakt nevím...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Adame 11. dubna 2021 17:26, nezdá se Vám, že nejde o to, co kdo přijal za argument, ale o to, co je pravda? JiH

   Vymazat
  2. Napsal jsem fakta a pravdu 21:05, nebo máte nějaké konkrétní důvody k pochybnostem?

   Vymazat
  3. Adame 11. dubna 2021 22:34 nereagujete na to, co jsem 21:05 napsal. Když, tak citujte Konečnou. JiH

   Vymazat
  4. Adame, co vyplodí bruselko-bolševická propaganda ČT tady nikoho nezajímá. Zbytečně se snažíš.

   Vymazat
 11. Opozice kvičí pořád, až budou politici zotpovídat za svoje činny trestně protože morálně, již mnohokrát dokazali že to nejde tak tam nebude sedět tlupa hovad ale lidé kterým jde skutečně o společnost. Jeto na každém z nás,volby ukážou co jsme za chátru.

  OdpovědětVymazat
 12. Až se začnou lockdownové okovy v květnu a červnu „rozvolňovat“ a Andrej Babiš zvolna rozjede vlastní volební kampaň, Bartoš začne klesat. Nejde totiž napořád udržet absurdní uměle vyrobené výsledky „průzkumů“, ostatní agentury také musejí z něčeho žít. A to je naprostá tragédie.
  Uměle vytvořené figury typu Bartoš je nutno prosadit na zpěněném vrcholu oné jediné vlny – než začnou „fandové překvapení“ ztrácet euforii a vracet se k racionálnější úvaze. A premiér Babiš to pojmenoval. Neřekl nic převratného či neznámého:
  Piráti jsou bruselští bolševici, kteří chtějí otevřít naše hranice pro muslimskou (tzv. imigrantskou) invazi a definitivně včlenit náš, kdysi suverénní stát, do Čtvrté říše.
  Jde o známý psychologický trik. Voliči si mají na tu donedávna obskurní představu zvyknout

  a zařadit ji do svých preferenčních úvah jako reálnou. Má překrýt fakt, že Piráti – radikální levičácká organizace vzniklá a řízená z bruselského centra aktivním muslimem – je klasickým Trójským koněm vtaženým za hradby tradičně „zlobivé“ gubernie Čtvrté říše.

  OdpovědětVymazat
 13. Myslím, že většině komentářů schází základní argument, že stát je řízen nadnárodně, a k tomu si koupí z našeho národa kohokoliv, i daleko méně schopnou vládu.

  OdpovědětVymazat
 14. Říkávalo se, vyhrňme si rukávy..... Myslím, že je na tom hodně pravdy. Práci na vlastní vakcíně nelze posuzovat pouze ekonomicky. I když nakonec, kdo ví. Proto se neptejme, jestli můžeme, konejme.

  OdpovědětVymazat
 15. Bohužel, i po hadráku bylo u nás vymyšleno mnoho dobrých věcí a to i když se rušili výzkumné ústavy (jako neužitečné a ztrátové). Namísto toho se začali platit horetními sumami iditoti v obou sněmovnách a příspívat všem stranám, které se do těchto výkrmen dostaly. A nejhorší je, že i to co se u nás za celkem malý peníz vymyslelo, obratem bylo předáno našim milým novým přátelům.

  OdpovědětVymazat
 16. Tenhle příklad zcela konkrétně ukazuje, co byl Blatný (redakce promine) za kripla.
  Na jedne stráně stopne mimořádně nadějný vlastní výzkum, a na druhé straně vyhodí 50 milionu pochybné firmě aby dělala "propagaci očkování". Což není v naši podmínkách nic jiného, než reklama západním superbohatým pharma koncernům za státní peníze...

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.