Reklama

neděle 11. dubna 2021

Volný trh s potravinami neexistuje!

Ivan David

11. 4. 2021 parlamentnilisty (2. polovina)

Na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny se bude projednávat novela Zákona o potravinách. Senátoři ji nechtějí, premiér Babiš ji nechce a názor změnil i ministr zemědělství Toman. Před tím návrh prošel ve výboru i v plénu. Jak si to vysvětlit? 

Ministr Toman i premiér Babiš jsou velkopodnikateli v oboru. Potravináři, kteří dovážejí suroviny ze zahraničí nesplňují definici české potraviny podle tohoto návrhu zákona. Ministr Toman byl dříve prezidentem potravinářské komory a premiér Babiš vlastní mnoho potravinářských podniků, které dovážejí suroviny ze zahraničí. Oba velmi vlivní mužové bojují na obou stranách barikády. Proto jim jako velkopodnikatelům lépe vyhovuje neregulovaný trh.Ano, ale hlavní spor se přece vede právě o volný trh a přípustnost regulací…

Vtip je v tom, že jakmile nějaký hráč dosáhne na trhu dominantního postavení, „volnost trhu“ končí, protože to je on, kdo začne určovat pravidla. Tím hráčem jsou především zahraniční obchodní řetězce, které mají na českém trhu podíl skoro 80%. Jde o desítky miliard zisků. To představuje obrovský korupční potenciál. Jsou to oni, kdo rozhodují, za kolik jsou ochotni nakoupit od dodavatelů, výrobců, nebo z dovozu. Čím nižší nákupní cena, tím vyšší zisk. A jsou to oni, kdo rozhoduje, za kolik se bude prodávat. Zákazníci si vybírají, ale jen z toho, co se nabízí. A to je celý ten „volný trh“. „Volné“ a svobodné jsou jenom zahraniční řetězce. Ostatní působí na „regulovaném trhu“. Regulují ho řetězce. Volný trh, jak si ho představují ideologové, může fungovat pokud existují statisíce dodavatelů a statisíce hokynářů. To prostě dávno není pravda a už se to nevrátí. 


Proč se s takovým návrhem zákona přichází v České republice? Je podobný problém jinde v Evropské unii?

Ano, všude skoro stejný, a zemědělci se brání různě. A také dostávají dotace, nejen od Evropské unie, ale také od státu a z regionálních rozpočtů přes nejrůznější fondy. Dokonce i ilegálně víc než regulace Evropské unie dovolují. Přesto drobní zemědělci všude krachují a doslova vymírají, protože mladá generace nemá o práci v zemědělství zájem. Je to velká dřina s podprůměrnými příjmy. Vidíte, Evropská unie i jednotlivé státy jsou samé regulace a současně se demagogicky mluví o ochraně volného trhu. „Volný trh“ v zemědělství neexistuje. Je to lochneska, o které se stále mluví, ale dávno ji nikdo neviděl. Mluví o ní řetězce, protože ony, díky oligopolnímu postavení jako jediní mají „volnost“. Je to jejich demagogie, kterou z blbosti nebo ze jejich peníze šíří někteří politici a novináři. Za pár miliónů se dá pořídit docela přesvědčivá lživá kampaň. 


A jinde v Evropě zemědělci a potravináři s řetězci problém nemají?

Všude mají problém s řetězci!. Před pár týdny bylo v Zemědělském výboru Evropského parlamentu slyšení o obchodních řetězcích a maloobchodu s potravinami. Gigantické řetězce jsou totiž „maloobchod“, protože dodávají koncovému spotřebiteli. Celé jednání jsem nahrál na video v češtině, aby byly informace dostupné pro české občany: https://www.youtube.com/watch?v=czOST53GG14 . Do výboru byl pozván poslanec francouzského Národního shromáždění za Macronovu stranu. Byl předsedou parlamentní vyšetřovací komise, která se zabývala skutečným postavením obchodních řetězců na trhu s potravinami. Všichni, zdůrazňuji VŠICHNI poslanci Evropského parlamentu ze všech zemí EU a všech politických frakcí si stěžovali na nepřijatelné výsadní postavení obchodních řetězců, které srážejí výkupní ceny. Podle jejich sdělení mají v jednotlivých zemích podíl na trhu 80 až skoro 100%. Všichni vědí, že současná praxe je neudržitelná. 


Je tedy nutná regulace?

Oligopoly je nutné regulovat. Jinak ony „svobodně“ regulují ostatní. Tedy poslanci z frakce Evropské lidové strany jsou pro regulaci řetězců, ale čeští europoslanci z této frakce KDÚ-ČSL, TOP09, STAN jsou proti, a jejich kolegové v ČR naopak hlasují pro výsadní postavení řetězců a nesmyslně hovoří o „volném trhu“, jako by existoval. Totéž ODS, ačkoli konzervativní frakce ECR je proti, totéž Piráti z frakce Zelení. Všichni jsou buď nakaženi ideologií z dávné doby, kdy existoval volný trh, nebo jsou podplaceni. Někteří jsou přesvědčeni že tím pomáhají drobným zemědělcům, ale ti se právě do řetězců nedostanou. Ve Francii mají podíl v řetězcích 1,8%. Do řetězců a na vývoz dodávají všude v Evropě gigantické zemědělské podniky, drobní zemědělci jen do drobných obchodů na venkově a na trhy, kde se prodává sotva pětina potravin. 


Argumentuje se také tím, že v České republice není dostatečná produkce.

V celém světě ve většině komodit přesahuje nabídka poptávku a ještě existuje obrovský nevyužitý potenciál potravin, které by mohly být vyrobeny, ale nelze je uplatnit na trhu. Argumentace, že se v České republice nevyprodukuje dost potravin je nesmyslná. Zemědělci mohou produkovat jen to, co prodají. Kdyby mohli prodat, produkovali by mnohem víc. Potraviny jsme kdysi z České republiky vyváželi, nyní dovážíme více než 40% a venkov pomalu odumírá. Jinde v Evropě ještě mnohem rychleji. Mohli bychom produkovat mnohem víc než před třiceti lety, protože nové odrůdy a nová plemena mají mnohem větší výnosy, resp. užitkovost. Ale nejde to, protože řetězce dovážejí přebytky a podřadné suroviny ze Západní Evropy za vysoce dotované ceny, nebo z mimounijních zemí, kde se na množství pesticidů, antibiotik, hormonů a umělých hnojiv nehledí a sociální podmínky zemědělských dělníků v těchto zemích také nikdo neřeší. 


Lze více dotovat české zemědělce?

Podle pravidel Evropské unie smíme v ČR přidat například na „rozvoj venkova“ k dotacím z EU 35% z vlastního rozpočtu. Jiné země smějí přidat až 100%. Některé přesto přidávají až 300% navzdory pravidlům. Ale není to systémové řešení. Je to perpetum debile. Stát vybírá daně, zejména daň z přidané hodnoty, ty by přidával zemědělcům aby přežili, ale řetězce stejně výkupní ceny od zemědělců nezvýší. To je cesta, která dlouhodobě vede jen k odumírání zemědělství ve slabších zemích. Místo aby zemědělcům platily obchodní řetězce, máme jim připlácet z daní? Obchodní řetězce jim více platit na úkor svých zisků nehodlají. Připomíná to známý žert „nechci slevu zadarmo“. Navíc Evropská komise rozhodla dotace z valné části přesměrovat na „ekologické“ omezování produkce. 


Jak myslíte, že hlasování dopadne?

Asi špatně, blbost a korupce jsou silní protivníci. Projde „boj proti dvojí kvalitě“, což je určitě pozitivní, jen bude obtížné tento boj vybojovat, protože zahraniční producenti potravin a řetězce najdou cesty jak zákon opět obejít. Musíme trvat na dodržování našich pravidel. Přísné předlistopadové státní normy musely být pozastaveny jako podmínka vstupu do Evropské unie, aby k nám mohli dovážet svoje přebytky a šmejdy.


39 komentářů :

 1. Ano ,máte pane doktore naprostou pravdu a ta bezmoc proti současné vládní klíče je unavující.V zemědělství musí mít prostor družstva ,která si ulehčí těžkou práci a stát by měl umožnit těmto družstvům odbytové podmínky , třeba i vlastní obchody na venkově.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Unknowne 11. dubna 2021 21:51, dejme tomu, že jste ta pole dostal zpět, takže se se svou prací v zemědělství uplatňujete. Když ne, dovolím zeptat. Domníváte se, že by Váš děda a jeho pokračovatelé, nebýt komunisty kolektivizován, se svým hospodářstvím na trhu až dodnes obstál? Kolik takových obstálo na "západě", kde ke zprůmyslnění zemědělské velkovýroby došlo "tržně"? Kde jsou ty rodinné farmičky a kamenné obchůdky slibované Václavem Havlem? Když svět je nutně jiný, než za jejich, pro ně nikoli lehkých časů? Nevíte o té jejich době nic a o té dnešní pramálo. JiH

   Smazat
  2. JiHu, bezejmenný je možná úspěšný, říkalo se, že nejblbější sedlák mívá největší brambory. Spíše si myslím, že půdu a majetky pronajal(nechal) v bývalém JZD a z renty zde prudí. Jeho vlastní předci by ho měli někam kopnout!

   Smazat
  3. JiHu, pamatuju nezávisle na sobě tři sedláky zhruba z pomezí JČ a Vysočiny - tam patřili oba spíš k těm větším.

   Jeden si nebral servítky a nadával komunistům kudy chodil ještě v 80, ale přitom říkal: Vždyť vy jste žádná družstva nevymysleli, to my sedláci jsme nejpozději po válce se začali dávat dohromady a kupovali jsme takhle spolu třeba mlátičku, kdo si tady jinak mohl sám dovolit koupit mlátičku, a takhle bysme nakonec ty družstva udělali i bez vás, ale hlvaně i bez těch nemakačenků a žvanilů.

   Druhý nenadával, ani moc nemluvil o tom, co bylo, jen občas pokýval hlavou, že ta hrozná dřina, co měli s celou rodinou okolo dvaceti krav ve dvoře, je pryč a kravičky jsou pěkně tady v novém kravíně, kde mlíko běhá ve skleněných trubkách.

   A jeden - to mi tedy vyprávěl až jeho syn - ačkoli ten to měl s režimem nejhorší a unikl o vlásek, poté, co ho před udavačem včas varoval slušný soudruh z místního MNV - se krátce před smrtí svěřil, že ať bylo, co bylo, ale když to tak všechno vidí, tak že už by ty hektary dal do JZD dobrovolně a rád, že takhle se nakonec hospodaří snáz.

   Smazat
 2. Volný trh znamená jinak vyjádřeno svobodný trh, nikoliv svévolný trh. Míru svévole trhu, jinými slovy svobodu trhu může, lépe řečeno musí stanovovat pouze stát. Nikdo jiný.

  OdpovědětSmazat
 3. Zajímalo by mne, zda si tento Unknown myslí, že někdo ztrácí čas čtením jeho blábolů, a zda je někdo bere vážně. Pokud si myslí že ano, jen to potvrzuje diagnózu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kachno, protože iritují vášně Vaší blbostí, což Vám vysvětlil snad i J.J.

   Smazat
  2. Ty blbe dAVIDE, POKUD JSOU MOJE PŘÍSPĚVKY BLÁBOLY, A NIKOHO NEZAJÍMAJÍ, POTO SE TY TUPÉ HOVADO PTÁM, PROČ JSOU MAZÁNY, CO BLBE!!

   Smazat
  3. Jsou mazaný přesně proto jak se vyjadřujete. Jste cip jak lampa chováte se a vyjadřujete jako blbeček a ještě jste mimo téma. Navíc jste placený debil tak tu nedělejte ukruvděnce.

   Smazat
 4. Volný trh je chiméra, kterou prosazují velcí pro sebe. Úloha státu je v podpoře zdola ve všech směrech k vytvoření konkurence. Stejná situace je i ve školství. Budou-li jen prestižní školy pro bohaté, nikdy se potenciál lidstva(národa) nezvedne a bude nám vládnout novodobá šlechta. O politice nemluvím, protože nebude potřeba. Budou jen vládci a ovládání. Ač ateista, oceňuji role kněží, kteří vytahovali zdola talenty, příkladů je "neúrekom". Moderní psychologové a poradci se spíše zabývají odhalením debility, než "geniality" dětí zdola.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ohledne kvality potravy v Cesku, je mizerna, zvlaste zelenina, tam kde za morem je v suprmarketech zelenina ve specialnich regalech, cista, a periodicky zavlazovana sprcho, a kazdy vecer vymenovana, to u nas a jak treba vidim i v nemecku prodavana z plastovyvch bedynek za sucha, takze kdyz si koupite treba chrest nebo kopr, je to vysusene, drevnate, to same pro dalsi korenovou zeleninu, krasne omyte Francouzske brambory krasne na povrchu jsou vevnitr napadene cernou plisni, nekolikrat zozchlazena kurata "z domacicho chovu" (v Argemtine) liskove orisky z Ukrajiny - horke - Ceske maslo se znackou PL, to same s jogurty, zahustovane asi sadrou. Ceske mleko z Polska. proste.....

   Ohledne "nasich" zemedelcu, kolik opravdu nasich existuje, vetsinu dobrych poli skoupili Holandane, a na tom co zbylo pestuji nasi zemedelci repku, vic plati...

   Abyste skutecne vedeli o co ve vyrobe zeleniny jde, podivejte se na Bloomberga, a tam to uvidite....

   a abysme neco delali jako "suvereni stat" pamatujete si jak Angela zavolala v 2017 Babisovi kdyz chtel vylezt z glajchsaltungu, takze klidek und "maul haleten und weiter diennen" und fressen was is

   Smazat
  2. Basosi- s věkem ztrácím chuť, to je logické. Někdy bych si to rád vyvrátil konzumací i té zvadlé zeleniny kulinářsky upravené z velkoobchodních řetězců a současně někde na farmě. Až se mi to podaří, dám vědět, zda se mi chuť vrátila. Byl jsem dobrý jedlík s trvalou celoživotní váhou, letní 68kg, zimní 75.

   Smazat
  3. PS. Neudělá si někdo z toho byznys a nepozve mně na degustaci?

   Smazat
  4. Uz komunisti meli svoje farmy a kuryri privazeli specialni potraviny a vsechno co se jim zachtelo a jejich rodinam z Nemecka ,prevazne.
   Staci se zeptat jestli uz dlouho nazpet nekdo,media, politici,bohaci a byrokrati rekli vubec neco cokoliv pravdiveho.. A treba bez skryteho zameru, propagandou uskutecnit ty Tajne plany proti nam...
   Pravy Opak co prohlasi je temer vzdy skutecnost.
   Volny trh muzeme videt tak akorat totalne zotroceny , casto smrtnonosnymi sankcemi, kdy v oblasti leku ,pristroju pro nemocnice, chemikalii a pristroju na cisteni vody, vyzivnych potravin atd.,lide a hlavne deti zbytecne umiraji a kdy to je jedna z metod kde zapad se snazi prinucovat vlady k totalni poslusnosti.
   Je to hlavne spatna nekvalitni vyziva,od detstvi, kdy lide a deti umiraji predcasne a maji v dusledku snizene schopnosti,spatny rust a vyvoj a dalsi veci s tim spojene.
   Takove metody pak nejsou nahodne ,treba nedopatrenim volneho trhu..

   Smazat
  5. Tedy v dusledku nebyly to jen ty viditelne a do oci bijici obrovske vyhody protekcnich deti komunistu a prominentu, ve vyzive, v pohodli,ve vyberu studii, kdy se profesori predhaneli v podepisovani indexu /RsDr.= rozhodnutim strany doktor/ a potom ve vybranych casto zahranicnich funkcich s velkym moznostmi korupce od bohatych zapadnich korporaci, jako soucast jejich boje proti komunismu..
   To zase zpetne prineslo /a prinasi/,prave jejich degeneraci,sireni korupce ,hromadeni funkci a majetku,opovrhovani zotrocenymi pracujicimi atd.
   Tech co dostali vse zadarmo. Bez usili.
   To muzeme videt zase dnes, jak dopadaji lidska prava na ty,co dostavaji zase vse zadarmo.
   A predevsim na cleny mensin..Malokdo unikne..
   Leckdo si mysli,ze unikne zotroceni,osvobozenim , nabytim penez a majetku,ale prave kterymi je vetsinou zotrocen v daleko horsi podobe..
   Casto az do tragedii osobnich a rodinnych..
   Zvlaste od 68 ti poctivi u nas byli odstraneni,znal jsem jich nekolik a vim o cem pisu, kteri se vselijak branili utokum korupcnich agentu,kamkoliv prijeli ,byvalym a poctivym reditelum podniku, kteri byli jeste vice oblibeni lidmi/kdyz zachazeli s lidmi jako s lidmi/, po vyhozeni z funkci.
   Potom uz to byli jen nasledky..
   A neni treba vubec nekonkretne lacinych a stupidnich vylevu odsouzeni cechu..

   Smazat
  6. Zapomnel jsem uvest priklad. Tedy.
   Biden,jeho manzelka,syn a snad cela rodina..

   Smazat
  7. Per Paw Promiňte, ale značnou část života jsem pracoval v zemědělství a nikdy jsem nenarazil na farmu, která by vyráběla speciální potraviny pro komunisty. Můžete mne poučit, kde takové farmy existovaly? Stačí napsat obec, případně směrovací číslo. O tom, jak potraviny vozili kurýři z Německa, jsem také nikdy neslyšel. Pro koho to vozili? Znal jsem spoustu i docela vysoko postavených komunistů (v rámci svého kraje) a s něčím podobným jsem se nikdy nesetkal. Všichni si nrmálně kupovali v obchodě to, co tam bylo, i když nevylučuji určitou protekci. Znal jsem třeba ředitelku pekáren a od ní vím, že papaláši na okrese jedli stejné rohlíky nebo chleba jako já...

   Smazat
  8. Toto, dělaly se a dělají i nyní. Máte-li možnost, zajděte si do kantýn sněmoven, vše za lidové ceny. Vím, že v prodejně min. zem. za bývalého režimu měli také prodejnu se zbožím které jste jinde nekoupil. Není třeba bránit ty nahoře ale umravňovat je.

   Smazat
 5. PS. nedej bože, nebo kachně osobně? No to je hrůza, proto zde není?

  OdpovědětSmazat
 6. Unku,

  mas pravdu co delaj rusove, stoji za hovnajz, totiz ona i ta raketa co vynesla Gagarina byla z Ameriky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kachno vidíte, když JFK veřejně projevil přání společně s Rusy spolupracovat v kosmu, byl popraven. Kým, si doplňte sám.

   Smazat
 7. Že jde o hodně, vyplývá z reklamy, přímo podvodné na
  snad všech TV a webu www.drahejidlo.cz, která je velmi nebezpečná a zavádějící. Snaží se vsugerovat dojem, že při regulaci trhu ve směru většího podílu českých potravin vznikne na našem trhu nedostatek snad dokonce všeho, podle reklamy. Skutečnost bude obrácená. Při vyšším podílu místních potravin zůstanou ceny stejné nebo spíš nižší, aby měly řetězce co prodávat, budou muset akceptovat nižší marži a to je pro ně ten hlavní problém. Proto tak cílená kampaň na senát a parlament. Na 100 % budou nebo již dostali poslanci nabídky ve výši několik mil., které se neodmítají.

  OdpovědětSmazat
 8. Bohužel zase to dopadne špatně pokud se bude sloužit skopčákům nic se nezmění. A o dvojí kvalitě potravin něco vím nebo si jezdím kupovat jídlo pro herrenvolk.

  OdpovědětSmazat
 9. Kachno, sám potvrzujete nutnost domácí produkce, co nejblíže u konzumenta. Teď již jen pochopit, proč ji podporovat! Nikdo neomezuje cizokrajné zboží, ale kvalitu je třeba ohlídat státem i zbytečné převozy dotované, z titulů zisku i při snížené kvalitě. To nemluvím o vědomém používání náhražek a přídavných látkách zvyšujících výtěžnost a délku uchování ve zdánlivé kvalitě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kachno, vidíte, že lze komunikovat bez invektiv. Zatím jsme se shodli, že domácí produkce především. Poté nastupuje cena. A konkurenční boj mezistátní o zachování svých zemědělců. A zde nastupuje již politika. Všiml jste si, že nadnárodní řetězce upřednostňují své země? Já ano. "Jednota" (COOP) je slabší konkurence, proto nejen u nás "mizí" venkov. Vše se odbývá "průmyslově" bez chuti a zápachu, jen jako líbivá hmota.

   Pokud vydržíte v trendu, jistě nebudete mazán a pohled zemědělce (malo) bude jistě vítán.

   Smazat
  2. 11:44- bezejmenný ano, vlastnil jsem trabanta a kysané mléko stále piji i jednosložkový živý jogurt jím. Také si pamatuji, jak v té době Rakušáci zběsile v pohraničí nakupovali potraviny, dnes by se dalo říci bio v umaštěném papíru.

   Smazat
  3. Kachno 15:09, asi jste nepochopil, že jedna vlaštovička jaro nedělá a že názor nemá mít vulgaritu, což jste opět nedodržel.

   Smazat
 10. Americká vojenská atašé se objevila na Donbasu s nášivkou „Ukrajina nebo smrt“. Ruské ministerstvo zahraničí zareagovalo

  „Takto budují americké, kanadské a další armády NATO vztahy s ukrajinskými radikály a neonacisty, nositeli tradic kolaborantů, spolupachateli holocaustu. V taktice NATO to není nic nového. Po roce 1945 byli nacisté a jejich komplici hromadně přijímáni CIA. Nyní přišli na Ukrajinu pro nové posily. Strašný blázinec,“ uvedla.

  https://cz.sputniknews.com/svet/2021041113464933-americky-vojensky-atase-se-objevil-na-donbasu-s-nasivkou-ukrajina-nebo-smrt-ruske-ministerstvo/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Doněckým se podařilo natočit rovnou už i hitlerovskou vlajku na pozicích ukrů. Krásný prapor wehrmachtu samozřejmě včetně té svastiky.

   Samozřejmě to je pod rozlišovací schopnost našich médyjí (hyen??). Proti nepokleknutí slávistů například je to nejspíš jenom takové milé historizující šibalství.

   Nicméně v Izraeli si takových věcí všímají, myslete si jinak o nich co chcete.

   Smazat
  2. Bureš McDonald Jo SS-Totenkopfverbände je zpět a v plné parádě a takovým nemohu říkat spojenec to ani náhodou.

   Smazat
 11. Lehce na okraj:

  „Pevně jsem držel prozápadní proevropské směřování naší země,” řekl odvolávaný ministr zahraničí Petříček.

  Že teda aspoň něco ten schmock pevně držel,což??

  A ani to není vlastně od tématu. Když máte za svou jedinou starost pevně držet prozápadní proevropské směřování naší země, tak si to rozhodně nenecháte kazit nějakou rovností dotačních podmínek, neřkuli snad, fuj fuj, potravinovou soběstačností.

  OdpovědětSmazat
 12. Birke: Strana mne zavolala, tak jsem ministr. Valcir ministrem kultury.

  OdpovědětSmazat
 13. DVOŘÁK DOKALÁ SVINĚ VŠECH SVINÍ FUTRÁL VŠECHNY MOJE SLUŠNÉ PŘÍSPĚVKY S PANEM POVOLNÝM SMAZÁNY CO SI MYSLÍŠ TY ŠPÍNO RUDORUSKÁ ŽÁDNÝ STROM ZMRDE NEROSTE DO NEBE TY SMRADLAVÝ PARCHANTE SE BUDEŠ PO VOLBÁCH DIVIT OSOBNĚ SE ZASLOUŽÍM V TVÉM PŘÍPADĚ ASPOŇ O STÍHÁNÍ TAKOVÝ ZASRANÝ KOLABORANT STEJNĚ JAK CELÁ SPD SE JEN TAK NEVIDÍ !!!

  OdpovědětSmazat
 14. Anousku
  je videt ze administrator tohodle kectkoutku je slusny clovek, protoze te tedka nechal na pokoji, ac remcas.
  ale bohuzel mas pravdu, ale mam dojem ze nasi echt cesky zemedelci o vyrobu potravin moc zajmu nemaji, a proc to rikam... predloni breceli ze je sucho a nic neroste, loni zase remcali ze je mokro a nic neroste, a jsem zvedavy o cem budou remcat na podzim

  podivej se, podle mne maji zajem jen o Repku, a na morave jen o hrozny, Nevun jak je to s jahodama, Jabkama a treba tresnema, a o ceskych hruskach ani nemluvim

  takze Repka dotace, repka dotace ... ohledne me malickosti, radsi zaplatim za ceske nepodtrhnute ovoce, nez treba za Jihoafricky podtrzeny smejd, nebo za holandsko polske napul nedozrale rajcata. a ac jsem komous nikdy nebyl a proruskej taky nic moc, tak si vzpeminam na jahody a ovoce a hlavne rajcata z Bulharska, byly fakt jen v lete, ale byly dobre, a ten polabsky karviol a sem tam i chrest (fakt malokdy) bylo neco... v zime okurky zeli, a ceske spinave brambory a bylo to.. ovsem zase jsme nemeli levna kurata z Brazilile a hovezi z argentiny, ktere nam laskave dodavali nasi polsti bratri kdyz uz to ani oni nemohli sezrat

  no nic preju ti hodne stesti

  OdpovědětSmazat
 15. Najdi si svoji farmářku / svého farmáře a pěstitele:
  https://tadesco.org/najdi-si-svoji-farmarku-sveho-farmare-a-pestitele/

  OdpovědětSmazat
 16. Dnes každý idiot, který nemá o zemědělství ani anuk, je odborníkem. Asi neví, to co bylo už před kolektivizací, že se sdružovali malý majitelé a kupovali mlátičky a jiné zemědělské stroje.

  OdpovědětSmazat
 17. "Přes omezené přírodní zdroje se stal Izrael v uplynulých 20 letech z velké části soběstačným, a to především díky intenzivnímu rozvoji zemědělství a průmyslu v oblasti produkce potravin. Většina zemědělské půdy patří kibucům,[185] což jsou osady pracující na základě kolektivního vlastnictví výrobních prostředků"

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.