Reklama

středa 28. dubna 2021

Zelený úděl v praxi – EU omezuje evropské zemědělce a protežuje dovozce zemědělských komodit ze třetích zemí

Ivan David
28. 4. 2021

Včera jsme měli na programu pléna Evropského parlamentu kuriózní hlasování, které se týkalo postřiků. Je na něm dobře vidět farizejství EU a obrovský prostor pro korupci, který je otevřen při rozhodování Evropské komise o ochranných prostředcích pro zemědělství.
 
V loňském roce vypršela registrace pro pesticid lufenuron, který byl nás znám pod obchodním názvem Sentinel. Držitel patentu na jeho výrobu ani nepožádal Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) o novou registraci jako postřiku k ochraně rostlin, protože si zřejmě uvědomil, že podle nového nařízení 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů v potravinách a krmivech rostlinného a živočišného původu a na jejich povrchu by přípravek neměl šanci projít přísnější schvalovací procedurou. Z trhu EU proto byl koncem roku stažen a zemědělci v Unii jej od letošního roku nesmí používat k postřikům rostlin proti hmyzu.
 
K velkému překvapení poslanců však Evropská komise počátkem letošního roku vydala prováděcí nařízení, kterým povolila dovoz obilovin a kukuřice z Brazílie a Mexika, jež byly ošetřeny velkými dávkami tohoto pesticidu. Mnohem vyššími, než do loňska povolovaly normy EU v době, kdy tento přípravek ještě bylo možno používat. Komise přitom argumentovala, že tak vysoké koncentrace povoluje mexické a brazilské vnitrostátní právo.
 
Že je unijní potravinové právo spolu se švýcarským nejpřísnější na světě, je dlouhou dobu známo. V některých případech by se dalo diskutovat o tom, jestli limity platné v EU nejsou příliš přísné. Ale není možné povolit ze třetích zemí dovoz zemědělských komodit ošetřených v EU zakázanými postřiky nebo takovými koncentracemi chemických látek, které právo EU zakazuje. Buď platí, že nějaká chemická látka je pro zdraví člověka natolik nebezpečná, že její používání musí být zakázáno. A pak logicky musí platit i zákaz dovozu zemědělských plodin ze třetích zemí, které jsou takovou chemikálií ošetřeny. Nebo látka není nebezpečná a pak by mělo být zemědělcům v Unii povoleno ji používat.
 
Zakázat použití nějakého postřiku zemědělcům v EU a povolit dovoz plodin ošetřených stejným postřikem z mimounijních zemí silně zavání korupcí. Výbor po životní prostředí EP na tento rozpor v rozhodnutí Komise upozornil a navrhl ostatním poslancům na plénu Evropského parlamentu, aby nařízení Komise suspendovali. Hlasoval jsem samozřejmě pro okamžité zneplatnění tohoto rozhodnutí Komise.
 
Ukazuje se, že koncentrace rozhodovací moci do Bruselu dosáhla takové úrovně, že to ohrožuje jak zemědělce, tak i spotřebitele. Každé rozhodnutí Komise ve věci postřiků má dopady na trh ve stovkách miliard eur. Pokud bychom vzali v úvahu riziko, že žadatel o povolení může dát na úplatky 1% ročního obratu v EU, o němž se rozhoduje, vychází nám, že objem úplatky se může pohybovat v řádu miliard eur. To jsou peníze, které mají obrovskou moc.
 
Rozhodnutí o povolení dovozu obilovin a kukuřice kontaminovaných zakázaným postřikem usvědčuje Komisi ze skutečných cílů, které sleduje v rámci Zeleného údělu. Komisi jde o to, co nejvíce snížit výrobu potravin v EU, aby mohla umožnit co největší dovoz zemědělské produkce ze třetích zemí. Mexiko a Brazílie patří do skupiny zemí MERCOSUR, s nimž Komise v roce 2019 podepsala obchodní dohodu, která má umožnit zvýšení dovozu zemědělských výrobků do EU. Zatím ji v Evropské radě blokuje rakouský kancléř Sebastian Kurz, který její ratifikaci již 3x vetoval. Což je také zřejmě jeden z důvodů, proč je na něj v Rakousku neustále médii pořádána štvanice. 
 
Francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi její ratifikaci zakázala dolní komora parlamentu Národní shromáždění. Podle Smlouvy o EU a o fungování EU tedy dohoda zatím nemůže začít platit. Komise se však chová, jako by ji Rada již schválila a ratifikoval ji Evropský parlament a národní parlamenty členských zemí. Každou chvíli povoluje další a další dovozy potravina zemědělských produktů. Případ, o němž jsme včera hlasovali, ukazuje, že se při tom nerozpakuje porušovat právo EU.

 

13 komentářů :

 1. Ten třetí odstavec je opravdu výživný a plně tu svoloč odhaluje. Ještě že se stejnou logikou neřídil tribunál v Norimberku, protože by museli všechny obžalované propustit s náhradou újmy, jelikož nacistické Německo prostě mělo takové zákony.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joujo to neni tobe, ale panu Davidovi o sedlakach....

   takze Vazeny pane Davide, v zivote jsem sedlak nebyl, ale nabrigadnicil jsem se za bolsevika na hodne letnich brigadach od 14 let az do vojny a vzdy dva meside byla to placena nacerno ulejvarna z ucnaku a pak i z prace

   o to ale nejde delal jsem to rad sekani senovazen pak panakovai odv0z na zebrihaiku k mlaticcr, holky podavaly snopy my krmili mlaticku a slo to po vymlaceni po zebriku vzdy kazdej dva pytle zita na sypku a slamu do sfodooy

   pak jsme se sli vykoupap do rygnika najist, a spat ale ne sami,,,,,,rano se slo orat jen tak na lehko 0bratit zem ci zaorat strhiste a zabit plevel,,,,, tak se to delalo kolem 47 roku, Jarni podzimni orby ale zadny prasky jako roudup


   Oni ti dnesni lepsozemedelci jsou tak trosku lina prasata radsi nez vythnout traitork s pluhem koupi si 5 metraku roundupu a je vymalovano,,,,,Roundup mu ob9ili vysusi takze nemusi susit a take hned muze kombajnovat cili je to rychlejsi

   problem ale je ze Roundup je jed a nesmi se pouzivatkat ale lid jsou lini a tak zkousi neco jineho, a my to ac je to jedovate, budeme zrat


   Vymazat
 2. Dr.David pracuje pro naší zem nad rámec možností.Na ČT24 jsem náhodou zaregistroval jeho rozhovor a mohu potvrdit jeho správnou cestu ve všech směrech.Jaký rozdíl proti papouškům z debilbloku!

  OdpovědětVymazat
 3. Debilita uspěch slaví choré mozky tupé hlavy vyslovil jim za to dík i tajemník Pláteník

  OdpovědětVymazat
 4. Havloidní ničení všeho stále pokračuje v jeho proamerickém duchu. Čím HŮŘ tím "LÍP" . Vzpomeňte si na likvidaci zbrojního průmyslu. Havel byl neskutečně naivní levoboček = pirchant a celý život jenom škodil lidem v rodné zemi! Polistopadu 89 ho většina politiků následuje a mnohdy i překonává.
  Neuvěřitelná urážka a špína. Nebo extremistická provokace komisařky Jourové? Všichni dědkové a báby, soudci a lékaři nad 60 let jsou nesvéprávní, prohlásila Jourová. Seberte jim konta, účty a maily! Napudrovaná. Pří každém projevu se veřejně culí, jak vydrbala s celým národem a bere měsíčně plat půl milionu + veškeré náhrady. Kope za EU PROTI ČESKÉ REPUBLICE. Zrovna v minulých dnech padaly výhrůžky směrem k Polsku, že se chce zbavit starších soudců. Zde Jourová veřejně tvrdí, že jsou nesvéprávní, možná dementní a všichni by měli být pod kontrolou. Vyškolené milice Evropských hodnot! Takže v České republice je více jak 3 miliony dementních, vystrašených lidí, kteří by na internet neměli vůbec vstupovat!

  http://cztube.eu/video/2611/map-858-eu-imigrace-schvalena19-3-2021-v-bruselu-schvaloval-i-pirat-hrib-seznam-schvalovacu-cr-a-sr
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pirat-na-kraji-hajil-zdrazovani-jizdneho-mnohym-spadla-celist-Az-pry-lide-nebudou-moct-jezdit-auty-stejne-to-radi-zaplati-659294
  Boží Mlýny se roztočily..... Jedna dobrá zpráva pro nás.
  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/restitucni-kauza-rodu-walderode-se-vraci-k-semilskemu-soudu/2028919
  Za udělením českého státního občanství Karl Des Fours Walderode v roce 1991 stáli stejní lidé, jako stáli za prezidentskou kampaní Jiřího Drahoše, jako stáli za Sarajevským atentátem na Václava Klause, jako stojí za akcí tvz. Milion chvilek. Pouze alkoholik Jan Ruml je už nepoužitelný. Vše se děje podle plánů Sudeto – německého landsmanšaftu.

  OdpovědětVymazat
 5. Už ani nedoufám, že se jednou najde síla, která ty gaunery z korupce usvědčí a zavře. V tomto případě klidně na doživotí, protože je to snaha o bezohledné poškození zdraví evropské populace.
  Podobně se už ani neptám, proč naše "dolní komora" PČR nevybavila našeho přesedu vlády podobným zákazem-usnesením, jako Macrona. Dovážet obiloviny a kukuřici "nadupanou" jedy je hnus a zločin. A přesto to, po kolikáté už, zase Komise zkusí.....

  OdpovědětVymazat
 6. Italove. Svycari, a zrejme i Nemci budou vyrabet Sputnik, ale pro Slovaky neni Koser, treba si nejakej dovezou od Orbana, z Dolniho Uherska....

  nebudu rejpat, ale nejak se mi nezda, ze kdyz lezou Cesi do prdele, tak ze i Slovaci, takze nova CSSR, pokud odkejvame Euro?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 7. Omlouvám se - mimo téma, ale velmi důležité:

  Vrbětice jsou záměr, aby se k nám v žádném případě nedostal Sputnik V! Škola na Floridě totiž už nebude zaměstnávat očkované, protože jsou velkou hrozbou pro zdravé, mladé a NEOČKOVANÉ. U těhotných pouhá přítomnost ockovaneho vyvolává potrat!

  https://www.lidovky.cz/svet/nebudeme-dodrzovat-tyranska-opatreni-soukroma-skola-na-floride-zakazala-zamestnavat-ucitele-ockovane.A210428_085012_ln_zahranici_lkra


  https://aeronet.cz/news/soukroma-skola-na-floride-nezamestna-ucitele-kteri-se-nechali-ockovat-protoze-v-usa-se-zacinaji-sirit-desiva-svedectvi-tisicu-zen-ktere-po-kontaktu-s-ockovanou-osobou-potratily-dite/

  OdpovědětVymazat
 8. Je snad dostatečně zřejmé, že pokud je hospodářský a společenský rozvoj motivován dosahováním zisku, je společnost rozhodující měrou řízena „neviditelnou rukou“ trhu. Že trh nutně nabývá všech myslitelných forem s cílem dosáhnout v nejkratším času co nejvyššího zisku. Lhostejno, zda je to společnosti na prospěch, nebo na škodu.
  Tomu nemohou dost účinně bránit jakákoli zákonná opatření, jakkoli nákladné instituce či úřady. Jde o základní vlastnost systému, která nabývá tím větší síly, čím déle systém, jakkoli usměrňovaný, pracuje. Protože tak jak těží a vyčerpává zdroje, je nucen měnit metody jejich vytěžování, až jsou stále vzdálenější jakékoli užitečnosti.
  To znamená, že objektivní společenské zájmy jsou stále víc a víc poškozovány, nutně až po existenční ohrožení. Toho jsme taky víc, nebo méně, vidoucími svědky. Všichni, i Evropské komise, jsme v rukou trhu. Jeho neoddělitelnou součástí je i korupce nespočetně mnoha, někdy i za normu, považovaných forem. JiH

  OdpovědětVymazat
 9. Jestli tím nesledují i jiné cíle jak můžou lidé na západě politiky co jsou ve všem proti nim.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.