Reklama

sobota 3. dubna 2021

Zvýšení daní není cesta z pasti

Jiří Kobza

3. 4. 2021 PRVNÍZPRÁVY

Zvyšování daní není rozhodně řešením stávající situace, kdy vláda stát zadlužuje na mnoho let dopředu. Nabízím zde vysvětlení pro neekonomy, proč ekonomické řízení státu pod vedením vice premiérky Schilerové naprosto selhává. Tím vysvětlením je tzv. Lafferova křivka, pojmenovaná po americkém ekonomovi Arthuru Lafferovi, která zobrazuje závislost celkové sumy vybraných daní na míře zdanění.

Lafferova křivka popisuje skutečnost, že příliš vysoké daně mají ve svém důsledku negativní dopad na ekonomický růst, protože oslabují motivaci lidí k vyšším pracovním výkonům, k zakládání živností a firem, zvyšují objem  daňových úniků a odlivu kapitálu ze země, podněcují přechod osob i firem do tzv. šedé ekonomiky.To znamená, že relativní výše zdanění se promítne jako absolutní číslo do celkové výnosnosti daní.

Je empiricky prokázáno, že zvyšování daní má od určitého bodu negativní dopad na veřejné rozpočty (veřejné příjmy)   - a že zvýšení daňové sazby nad tento bod nevede k maximalizaci daňových výnosů.

Dle Lafferovy křivky existuje určitá výše míry zdanění, která generuje maximální výnosy. Přičemž zvyšování daňové sazby nad tuto hranici se již projevuje vesměs negativně.

V praxi můžeme tvar hypotetické Lafferovy křivky – a výši optimálního zdanění -  pouze odhadovat. Je však pravděpodobné, že se bude lišit pro různé státy resp. ekonomiky a bude záviset na dalších faktorech, jako je cena práce, inflace, míra nezaměstnanosti atd. Křivka je nástrojem ukazujícím, že za určitých okolností může nominální snížení daňových sazeb vést k reálnému zvýšení příjmů státního rozpočtu – a naopak.

Čeští ekonomové a politici nyní považují za prakticky hotovou věc, že skokově narůstající státní dluh a astronomický propad příjmu veřejných rozpočtů bude muset být řešen zvýšením daní. „Je patrné, že konsolidace rozpočtu si vyžádá významné navýšení daňové zátěže“ – uvádí například Národní rozpočtová rada ve svém březnovém stanovisku. Je to prý naprosto nutné, protože pouhým snížením výdajů už růst dluhů zabrzdit nelze. Pokud toto opatření proběhne arbitrárně, prostým zvýšením daňových sazeb těch nejsnáze vybíratelných daní od co nejvyššího počtu daňových poplatníků, efekt bude právě opačný – deficit veřejných rozpočtů se ještě více a rychleji prohloubí, čímž dojde v krátké době (ekonomové odhadují max. do tří let) k nárazu na tzv. dluhovou brzdu – což je zákonné pravidlo, které říká, že když veřejný dluh vzroste nad úroveň 55 % hrubého domácího produktu, musí být na následující rok předložen návrh státního rozpočtu jako vyrovnaný či přebytkový.

Což by v současné situaci znamenalo škrtnout ve veřejných výdajích z roku na rok více než 500 miliard korun – se všemi důsledky a dopady na rozsah a kvalitu veřejných služeb a sociálního systému.
 
Při veškerých úvahách o možném zvyšování daní musí být na prvním místě respekt k pravidlu, že více zdaňovat, má-li to být únosné,  lze až poté, co umožníme zaměstnancům a podnikatelům dosahovat vyšších příjmů než nyní, až poté, co jim do maximální možné míry snížíme i ostatní náklady spojené s prací a podnikáním – a také až poté, co zmobilizujeme a využijeme ostatní využitelné rezervy, které stát má – resp. až poté, co stát udělá vše pro to, aby získal peníze z jiných zdrojů, než je práce a podnikání jeho občanů.

Namátkou jde např. o tyto záležitosti:
 1. Zdanění dividend pro všechny subjekty podnikající na českém trhu jednotnou srážkovou daní – bez jakýchkoli výjimek
 2. Povinnost reinvestice zisku (např. ve výši 20-30%) v České republice pro všechny zahraniční subjekty realizující zisky na českém trhu, v první řadě pak pro ty, které konzumovaly od českého státu štědré tzv. investiční pobídky např. ve formě několikaletých daňových prázdnin či dotací na zřízení pracovních míst apod.
 3. Zavedení progresivní sazby daně z příjmu právnických osob pro nadnárodní korporace od určitého objemu ročního obratu
 4. Zákaz reklamy na nebankovní půjčky ve všech médiích s licencí pro Českou republiku
 5. Systémová podpora českým živnostníkům a živnostem:
 6. Paušální daň v poloviční výši oproti současnému stavu
 7. Definitivní zrušení EET
 8. Zavedení předmětu finanční gramotnosti a základů účetnictví do osnov základních a středních škol
 9. Podpora na zřízení každého samostatného pracovního místa ze strany OSVČ – včetně pracovního místa pro sebe sama
 10. Po maďarském vzoru zavedení bankovní a krizové daně  pro telekomunikační a globální IT firmy  a zahraniční obchodní řetězce
 11. Zákonné zakotvení povinnosti státu a ministerstva obrany zadávat armádní zakázky primárně domácím výrobcům. Tam, kde to nelze, definovat pevnou procentní hranici spoluúčasti domácího průmyslu.
 12. Tlak na redefinici podoby českého angažmá ve Společné zemědělské politice EU ve smyslu potravinové soběstačnosti a odmítnutí podřízení se vývozním a dovozním kvótám
 13. Vybudování silného zemědělského domácího sektoru na státní nebo družstevní bázi – a to od prvovýroby, přes výkup, velkoobchod až po síť maloobchodních družstevních řetězců
 14. Změna systému elektronického mýtného pro zahraniční nákladní kamionovou dopravu tak, aby se toto mýtné vybíralo za použití všech silnic a komunikací, nejen za dálnice a silnice první třídy – paušální mýtné za určitý počet dnů průjezdu + doplatek při překročenína hranicích při opuštění republiky
 15. Systematické (nikoliv namátkové) vážení kamionů na hranicích při příjezdu do republiky i výjezdu z ní.
 16. Při překročení povolené tonáže odmítnutí vstupu, přeložení, finanční sankce.

Je tedy jasné, že stát má obrovské rezervy příjmů, které nechce, a nebo neumí využít, a naprosto diktátorsky přesouvá finanční zátěž za své chyby na občany. Je před volbami a tak se zejména sociálně demokratičtí ministři předhánějí v rozdávání peněz, které stát nemá (a bude si je tedy muset půjčit). Jsem přesvědčen, že letošní rozpočet skončí s rekordním deficitem 1 bilion Kč.

Připomíná to starý vtip o cikánovi, který se snažil svou kobylu odnaučit žrát. Když už to téměř uměla, tak mu pošla.

Se zdaněním občanů je to totiž tak, že když chce stát zvyšovat daně občanů, může to udělat dvojím způsobem:
 • Zvýší daně, prostým příkazem, a protože už značná část národa nemá kde brát, uvede ji do ještě větší bídy a přinutí je uchýlit se do šedé ekonomiky
 • Nezvýší daně, ale umožní občanům, aby svou prací si zvýšili své zdaněné příjmy, a tím vzroste při stejné výši daní jejich výnosnost.

Lapidárně řečeno, když je stát hodný na občany a moc toho po nich nechce, občan mu to vrací na daních, které nemá problém zaplatit. Obráceně to fakt nefunguje, paní ministryně!


 


20 komentářů :

 1. Klidně horují za zvýšení daně ,pro stavebnictvį (zabetonovánį krajiny je také zločin)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zda se,ze pan poslanec zapomnel,ze by mel propagovat zvyseni platu

   ono zvysenim platu by se dalo prave tim padem i zvysit vyber dani,ale zda se,ze to jeste nikoho z politiku nenapadlo a proto dostavame jen tretinu nam nalezejicich platu.
   No jsem zvedav,kdy se najde politicky subjekt,ktery to zpozoruje a bacha na to mohl by vyhrat volby,nebo si mysli nekdo,ze ne,tak at to tu napise a zduvodni.
   No ni?

   No co vy na to lidovi komentatori,je to pravda nebo ne?

   Smazat
 2. No nevím, trochu mě pan Kobza zklamal.
  Jakmile začne politik operovat s tzv. Lafferovou křivkou, snížením daňvých paušálů a zrušením EET, čili podvodům na polích daňových přiznání, jakož i podporou při zřizování pracovních míst, což je jen pole k podvodům, vše zabalené do jiných rozumných opatření, je třeba zpozornět...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejakej Finministr v USA kdysi rekl:

   "penize se musi brat tam kde jsou"

   takze si to sami prelozte ci vysvetlete

   Smazat
  2. EET bylo na sledování úniků financí těch nejmenších, kteří nemohli dosáhnout na dotace (určené pro nejbohatší). Ti velcí hráči však zůstali bez povšimnutí a nadále odváděli zisky do daňových rájů a nadnárodní korporace u nás neplatí ani dosud daně z dividend. To jsou ale korporace, které u nás dostávají miliardové státní zakázky a kteří si u nás čerpají evropské dotace ve stovkách miliónů, stejně jako je čerpají ve všech ezemích EU, v nichž působí. Daně z dividend neplatí a obvykle si peníze posílají do rájů.

   Smazat
 3. Opět se ukazuje dlouho známá věc, že není koho volit....

  OdpovědětSmazat
 4. Paušální daň v poloviční výši oproti současnému stavu ? To snad ne. Potenciál registrace k paušální dani je odhadován na cca 400 tisíc živnostníků. Realita je zatím méně než třetinová, tj. máme tady dost značný nezájem o tuto bezprecedentní výhodu. Už tak v tomto paušálu je daň pouze symbolická. Co tady na dani chcete ještě snižovat ? Snížení by se muselo týkat záloh na sociální a zdravotní zabezpečení. Ono to bude trochu jinak : kdo se v tom naučil chodit za horších podmínek, tak už nezmění své praktiky "daňové optimalizace" a začne radostně platit jen proto, že stát sníží daně - to je naivní představa mimo realitu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je logické, že není zájem o paušál, když při jeho platbě živnostník zaplatí víc, než je povinné, každý rok zvedané, základní minimum (bezdětná OSVČ) skoro 5.000, které musí svou prací vydělat. Mastná Schillerka, rozdávající náměstkům statisícové odměny, si myslí, že na to většinu naláká s tím, že až zase zvednou sociální + zdravotní, že se to vyplatí, k čemuž to samozřejmě spěje, protože ti ubožáci se samozřejmě budou hojit zase vyšším zvedáním těchhle paušálních plateb. Což jim samozřejmě nezabrání ve zvyšování plateb státním zaměstnancům a dalšímu dojení rozpočtu, protože nějaké škrty v tomhle směru nehrozí, tím by se připravili o voliče. Takže tady se budou nadále lidé dřít z kůže, dokud ta kasa opravdu nebude kriticky prázdná, ona tedy už je, ale ještě více zadlužená. Ono i když zvednou daně a tyhle všechny paušální platby, tak to stejně bez zavedení opatření z článku nebude nic platné, tu čobolovu a socanskou rozhazovačnou politiku to stejně neovlivní a dluh pořád poroste. Docela by mě zajímalo, kam se poděly ty prostředky, které nakoupil Singer z ČNB v rámci udržování inflační koruny, to by mělo být několik bilionů.

   Smazat
  2. Ty prostredky,ktere Singer vykrad z nasich kapes jsou v bunkru CNB

   ve vysi uz 2,5 bilionu a kdosi s nimi manipuluje a vyhrava s nimi dalsi obolusy.
   OS obcanske spolecnosti, nedaji do rozpoctu ani korunu z uroku ti nenazrani banksteri ,rabuji klidne dal,neni divu,ze se chce zmena rezimu,viz bod c.10 Okamury.
   Je ovsem podivne,ze se on tady mezi nami neobjevi a jeho komanda 5,ktera schvaluji body jeho programu si hraje na mrtve brouky.
   Pokud se obcane nepoohlehnou po novych doposud nevidanych polit. subjektech a nepremluvi je,aby si daly do programu body NPV, pak se splni to co rekl pan car v Davosu,obcane budou trpet a bezmocne nadavat jak jsou vykradani a dupani!
   Kdo zna vznikajici polit. utvary a jejich komandanty a rekne jim,ze bez volicu to maji marne a pozve je tady mezi nas nebo jim doporuci otevreni diskuznich rubrik na jejich webech,at to tady napise,anebo alternativne muze dale trpet a drzet u toho pusu a pukat vztekem!

   No ni?

   Smazat
  3. Body 5,6,7 a 9 ze seznamu Kobzových námětů hodnotím jako obvyklý předvolební populismus. Živnostníci nemohou být státem privilegováni bez ohledu na realitu. Pokud srovnám slušně placeného zaměstnance a živnostníka neplátce DPH se stejným příjmem před zdaněním (roční příjem do 1 milionu), tak ten živnostník zaplatí státu na dani obvykle jen zlomek toho, co ten zaměstnanec. Projevy despektu vůči zaměstnancům, argumentace extrémem ("přeplácení náměstci", zbyteční úředníci, atd.) vedou k pnutí mezi sociálními skupinami. Všichni neseme rizika při shánění obživy a tato rizika musí nést i OSVČ a nevidím žádný důvod pro jejich zvýhodňování oproti jiným způsobům obživy.

   Smazat
 5. No jo opět ČSSD by chtěla uplácet voliče a nemá na to. Stát se šíleně zadlužil a teď to bude tahat z lidí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne že bych chtěl hájit současnou ČSSD, ale tu, která musela napravovat ekonomické škody napáchané vládami ODS a TOP09 ano. Zatímco ČSSD "uplácela" voliče "pastelkovným" a drobným přilepšením důchodcům, tak pravicové vlády dojily státní kasu o miliardy do svých kapes a kapes svých mecenášů a kamarádů. Korunovaly to megazlodějnou "církevní restituce".

   Smazat
 6. Neexistuje větší pitomost než Lafferova křivka! Co jsme se o tom načetli a naposlouchali za Topolánka!... To je tak vynikající záležitost, že si o ní kapitalismus na Západě ani boty neotře! Ale nám to neustále někdo vnucuje. A když namítnete, že podle téhle logiky by byl nejvyšší výběr daní pokud by byla nulová sazba, tak hned tihle 'lafferovci' přijdou s vysvětlením, že tak hluboko už to neplatí... Prostě lži, podvody, demagogie! Jako kdysi tzv. rovná daň. A nakonec ji zavedli jen na východ od nás....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak jo, máme největší zdanění práce v Evropě pro zaměstnance i firmy, paušální platby jako kráva a na výdaje státu a rozkrádačky rozpočtu to stejně nestačí. Západ si samozřejmě o tohle "boty neotře", protože by přestal méně dojit a narušilo by to ten současný západní socialismus, ve kterém žijí. Jinak nemá cenu ani říkat, jak jsou na tom super "západě" zadlužení v poměru k HDP.

   Smazat
  2. Ale no tak, ta křivka není žádná pitomost. A vůbec, u nás jsou jedny z nejvyšších daní už teď.

   Smazat
 7. Jako vše i Lafferova křivka platí za určitých podmínek. Pokud tady bude v podstatě tak obrovský zkorumpovaný státní aparát s platy odtrženými od skutečné ceny práce. Nadnárodní kapitál a jeho motrokářské způsoby využívání režijních cen, mezd zaměstnanců, daňové výhody, pobídky a úlevy, zůstane hlavní daňová zátěž na mzdách moderních otroků. Prostě pokročilá fáze kapitalizmu, imperializmus.

  OdpovědětSmazat
 8. Které daně asi zvednou,určitě ne nadnárodním společnostem,bankám,ale obyčejným lidem.
  Myslím si,že to bude.
  Spotřební daň.
  DPH.
  Domovní daň
  Poplatky za psy,popelnice.
  Poplatky za různá povolení
  Zdanění důchodů.
  Zdanění mezd se připravuje i v odvodech na sociální a zdravotní služby
  Pojištění.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To vse stacit nebude,vidite,ze zadluzovani pokracuje

   a pan Babis to bezmocne ocumuje.To,ze dal Parlamentu odsouhlasit do obcanky čip s otisky prstu ukazuje,ze chce ukrast vsechny penize to znamena veskerou hotovost a jeho banksteri prevezmou kontrolu nad kazdym halirem a kazdym domorodcem,nebojte se ANO,BUDE LIP!
   To v prekladu znamena,ze kdyz se obcane nebudou branit brzy natahnou backory!

   Smazat
  2. Pane Lukáši máte můj souhlas, jen si dovolím několik dodatků. Jednak daně týkající se nemovitostí (nabytí, prodeje, dědictví) nebudou kruté. Totéž se týká luxusního zboží i zisku z finančních operací. Je to prosté, protože majitelé sami tvoří daňové zákony, tak si je ušijí dle vlastní potřeby. Ostatní lid to musí nahradit.

   Smazat
 9. Ano zvýšení daní není přínos, ale zákaz vývozu kapitálu je přínos.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.