Reklama

pondělí 17. května 2021

Cenzura je přede dveřmi

Jiří Kobza

17. 5. 2021 prvnizpravy.cz

V loňském roce Evropská komise na návrh Věry Jourové představila tzv. Evropský akční plán pro demokracii, což je nádherný eurospeakový výraz, který by se do češtiny dal přeložit jako cenzura,  uvedl v projevu v Poslanecké sněmovně Jiří Kobza a pokračuje.

Není to nic jiného než komplexní plán na omezení svobody projevu a na trestání za politické názory, nekonformní politické názory, po celé Unii. A vše je maskováno údajným bojem proti dezinformacím, šíření fake news a hoaxů.

V plánu se mj. uvádí: „Stanoví proto opatření na podporu svobodných a spravedlivých voleb, posílení svobody sdělovacích prostředků a boj proti dezinformacím. Konkrétně Komise navrhne právní opatření týkající se politické reklamy, která se zaměří na sponzory placeného obsahu, a výrobní a distribuční kanály včetně on-line platforem inzerentů a subjektů poskytujících politické poradenství, přičemž vyjasní jejich příslušné povinnosti.“ - Což v podstatě znamená, že nám budou ovlivňovat volby, tak jak si je chceme dělat, budou nám říkat, že si je máme dělat jinak, navrhnou opatření, kterými nějakým způsobem usměrní a omezí politické reklamy. A potom se můžeme jenom ptát, koho se to bude týkat. To znamená také, že všechny informace, které zpochybňují EU a její tzv. eurohodnoty, budou provozovatelé sociálních sítí povinni odstraňovat.

Není to vůbec příjemné čtení. Jde o soubor nástrojů, kterými se Evropská komise snaží do budoucna v prostoru členských států upevnit a pojistit podporu stále tvrdší a těsnější evropské integraci a všemožně potírat veškeré názory, které jsou k tomuto směřování oponentní nebo kritické. Zaklíná se přitom pojmy jako právní stát, vláda práva, evropské hodnoty či liberální demokracie.

Evropská komise chce v členských státech napříště aktivně zasahovat zejména do těchto oblastí: podpora spravedlivých a svobodných voleb a silné občanské participace, podpora svobodných a nezávislých médií a opatření proti dezinformacím. Jak jsem řekl, když to přeložíme do normálního jazyka, jde o zesílení nepokrytých zásahů orgánů EU do procesu svobodných voleb a svobody informací v členských státech. Pod pláštěm známých frází se tedy skrývá špatně převlečená cenzura a snaha o manipulaci voleb. To vše zaštítěno stovkami stran připravovaných akčních plánů, iniciativ a pracovních dokumentů.

Připravují se zásahy do provozu sociálních médií a sociálních sítí, do oblasti politické reklamy. Komise se chystá v roce 2021 předložit legislativní návrh týkající se „transparentnosti sponzorovaného politického obsahu“. Jinými slovy půjde jednoznačně o omezení politické soutěže, o podporu jednoho směru politických názorů a ideologií a o potlačení názorů odlišných, současnému unijnímu mainstreamu nepohodlných. Komise přiznává, že cílem tohoto jejího snažení je především ovlivnění voleb do Evropského parlamentu v roce 2024 tak, aby dopadly tím správným proevropským výsledkem.

V těchto aktivitách se chce zaměřit na sponzory placeného obsahu, výrobní a distribuční kanály včetně on-line platforem, inzerentů a subjektů poskytujících politické poradenství. Takže se máme na co těšit.

Ale když přejdeme k nám do České republiky, tak najednou zjistíme, že existují termíny jako předsudečná nenávist, hate speech, boj s dezinformacemi a samozřejmě mazání na sociálních sítích. Mně to hodně připomíná známý starý film Lid versus Larry Flynt, kde u soudu Larry Flynt vysvětluje, že když mu soud zakáže činnost jako nejhoršímu z nejhorších pisálků a novinářů, tak to neznamená, že se všechno zlepší. To znamená jenom to, že ten, který je těsně nad ním ve stupnici nejhorších novinářů, se stane tím nejhorším a že ten další tlak bude zaměřen na něj.

A až zlikvidují jeho, tak to bude další a další a další. Bude to prostě takové nekonečné přesouvání toho, kdo je nejhorší, a vlastně to nikam nepovede, než zase k cenzuře, ke ztrátě svobody slova, ke ztrátě základního demokratického práva. Ono totiž jde o to, kdo bude posuzovat, co je správné a co je zlé. Co je vhodné, co je nevhodné, jaká budou kritéria.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že tato kritéria jsou značně gumová. Že se stále posouvají, to, co bude přijatelné teď, nebude přijatelné za dva roky. Co bude přijatelné za dva roky, nebude přijatelné za pět let.

Takže hranice toho, co je vhodné a co není vhodné, se bude přesouvat podle názoru toho dotyčného aktivisty nebo majitele sociálních sítí nebo softwarového inženýra, který vyrábí kontrolní softwary, které chytají klíčová slova a obsah automaticky mažou. Jsme jenom kousek od momentu, kdy cenzura začne přerůstat do politických procesů. Víme, že Marine Le Penová byla odsouzena za sdílení veřejně dostupné fotografie. U nás doma byl odsouzen Walter Kraft za svůj názor. Trestní stíhání Karly Maříkové je stále otevřené.

Takže jestli to půjde takhle dál, tak se přiblížíme kulturní revoluci, tak jak ji měli v Číně, kdy jakýkoliv názor, který byl jenom špetkou odlišný od toho mainstreamu, byl tvrdě trestán vězením nebo přinejmenším odsunem do pracovních táborů. Nesmíme to dovolit. My jsme tady od toho, abychom hlídali demokracii, jsme tady od toho, abychom hlídali svobodu slova, protože to je základní věc, kterou tady máme. To byl důvod, proč jsem před dvěma lety organizoval seminář právě na téma Svoboda slova a právo občana na pravdu. Zvláštní bylo, že ten seminář, i když byl obsazený natolik, že tam nebylo jediné volné místo, tak žádný z přítomných novinářů si nedovolil jeho obsah zpochybnit.

Ani svobodu slova, ani to, že občan má mít právo na pravdu, kterou má dostat z médií, nikoliv obsah, který bude pečlivě filtrován a pečlivě selektován na to, co občan smí vědět, a to, co by neměl. Na to, co je vhodné, a na to, co není vhodné. A na to, co by nedej bože mohlo narušit jeho pozitivní vnímání Evropské unie.

Jsem toho názoru, že cenzura na sociálních sítích by měla být trestána tím, že provozovateli bude zakázáno provozovat byznys na území České republiky. Jde totiž o to, že tu cenzuru provozuje samozvaný orgán bez ohledu na to, co je podle našich zákonů přípustné nebo nepřípustné. A jde o to, že pakliže pustíme tyto samozvané cenzory ze řetězu, dovolíme, aby ovlivňovali naše veřejné mínění, tak jak dlouho bude trvat, než začnou vyvolávat strach, že někdo, kdo má odlišný názor, bude ostrakizován, bude vyvržen ze společnosti, až po možnost, že třeba přijde o zaměstnání? Přesně tak, jak to vidíme v některých místech např. v Německu, když si někdo dovolí zmínit se hanlivě o migraci nebo o Evropské unii.

Návrh zákona proti cenzurování sociálních sítí je velmi důležitý. Jde až ke kořenům naší demokracie. Bez něj mohou nastat nevratné změny, a ty by byly tragické pro život v naší zemi.

(článek je podstatným výtahem z projevu Jiřího Kobzy v Poslanecké sněmovně k návrhu zákona směřujícího proti cenzurování sociálních sítí dne 11.5.2021)

 

 

18 komentářů :

 1. Jourové by jsem zakázal vstup do ČR a zbavil jí českého občanství.To samé udělat např s Pexou od pirátů a dalšími.Co ten chlap dnes mlel na rozhovoru na ČR Plus to bylo na rozbití huby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tu bych nepustil ani do cvokhauzu, neznate takovy,ta by rozvratila tuto ctihodnou instituci fofrem.
   Tece jim do podlikacek, ve Francii se chystaji volby a jeden general ,ze taky bude kandidovat..
   Kdyz padne Francie po britech, maji to zaruceny..
   Jo,kdyz to deserterky vod varecky a z kuchyne, kdyz to zenou na ostri noze..A nevedi ted,co nuz dela..
   Neni potreba moc, staci neco paniky a deserterky s eunuchama prchnou. Nic jineho neumi..
   Zatim si porizujou dalsi Vrbetice..
   A potom Petrov a Borsirov...

   Vymazat
  2. Pan poslanec sice napsal,ze hrozi jourusorosbabis cenzura,ale pozor

   nikde tu neni upozorneni,ze pokud budeme volit dalsich 30 let stejnym zpusobem tj konzumovat programy politickych stran,ktere je stejne nemaji v umyslu plnit,dockame se stejneho vysledku,budeme zcela jednoduse bud pozabijeni gatesovskymi napady vylidnit planetu anebo umrit nozi cizi ideologie,ktera je satanisty zvanado EU jeho rozbijeci nas obcany EU podrezavat surou 4-89 jejich pry "nabozenstvi",ktere zadnym nabozenstvim neni a nikdy nebude!Je to cisty stredovek,ktery zmenit NEJDE!

   RESENI:
   Volici budou chte nechte muset vytvorit svuj navrh programu a ten zadat instalovat do nynejsich pro ne naprosto nepotrebnych programu stran,ktere maji zajem jen ukrast hlasy volicu a pak jim kopnout do zadku,jako naprosto nepotrebnemu bezmocnrmu odpadu.
   Ty dale volit ve vlastnim zajmu uz nelze!
   Rovnez je treba zdanit nejmene 90% majitele velkych penez,kteri je hrabou nejvice v dobe krise a ten jejich neomarxismus instaluji, mysli si ze z nas udelaji hnedou masu hlupaku!

   KDY SE PAN POSLANEC OBJEVI TADY MEZI NAMI,NAD PROGRAMEM NPV

   A my mu vysvetlime co chteji jeho volici.To jsme stale na tom tak spatne a zacofani,ze budeme volit dale jouroseresbabiscenzuru, nebo jak to je vlastne je s temi nasimi "zastupci" typu JOURA a spol,kdy dokonce ANO,BUDE LIP ma sliby,ale zadny program?
   Je Joura jejich zastupcu jejich PROGRAM?

   Vymazat
 2. 19/59 unknovn ze staje piratisek,kteri neumeji na svem webu otevrit diskuzni rubriky

  zavidi zdejsim obcanum volicum skveleho admina a delaji ze sebe nanucovaky lezoci na nas web svobody a prime demokracie ihned podporovat rozklad oblibene EU podplacenou prebendami pani Jurovou.
  Je jen jedina cesta jak se techto diversantu zbavovat a to i vcetne jejich ANO,BUDE LIP ve skutecnosti nove diktatury pry humanismu s krycim nazvem neomatxisti, trockiste coz v prekladu znamena novy FASISMUS cenzury a brzy i koncentracnich taboru,policejniho statu, otisku prstu misto vytetovanych cisel a vladu mensin,ktere budou poroucet vetsine s cilem odparat demokracii kapitalistou panem Seresem,volenem pres Babiße,ktery nema ani program!
  Hrozi totiz,ze by ho nikdy neplnil a to by vyslo najevo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19/59 piratisko huculisko se pred hnevem volicu schovava

   ze se nestydis zmetku,vylez pustime ti hezke torpedo do tvoji prohnile kocabky lzi a zla!

   Vymazat
  2. Krtecku 17. května 2021 20:15, neměl jste místo toho "nas web svobody a prime demokracie" na mysli "nas web Svobody a prime demokracie"? Tedy ne spolku Nová republika? JiH

   Vymazat
  3. 21/54 JIHu Web svobody a prime demokracie ihned funguje pod Novou republikou.

   a je vzorem fungovani pro ostatni politicke subjekty vcetne webu SPD.

   Myslenka otevreni bezbarierovaho pristupu na rubriky pod clanky politickych subjektu je zakotvena v NPV clanek nr.2.kde se zada otevreni diskuse pod clanky na webech VSECH polit.subjektu,ktere by chtely byt zvoleny do parlamentu.

   JINAK TO BUDE ZNOVU VOLBA SUBJEKTU,KTERE VYSTAVUJ LZI

   ktere splnit vubec nehodlaji a 31 let podvadeji bez jakekoli kontroly sve volice,kteri jsou opatreni koblihou a pak bezmocne prihlizeji jak se s nimi toci do sracek a to den ode dne vice.
   NR otevrela originalni vzor.
   Doposud se politici vymlouvali,ze volici jsou tak blbi,ze nevedi co chteji a musi jim to oni nakredencovat a ten kredenc dopada stale vice chujovo!

   Pokud necemu nerozumite klidne se nerozpakujte v diskusi ozvat chysta se na vas obcany atentat jouroserescenzury zvolenim stran,ktere nemaji v planu zmenu nynejsiho systemu gangsterismu tretinovych platu a brzy i ukradeni vsech vasich aktiv vcetne VSECH vasich penez!

   Vymazat
  4. Pirati se teď zacali snazit o otevreni diskuzni rubriky,je to ale kupa sracek

   Pry tam maji "PRIORITY RESENI KRIZE"

   velkohube tam davaji kupy pismen,pritom by to slo vyresit na pr tim,ze napisi

   My piratiska huculiska vidime,ze pichance mRNA jsou jen provizorium,ktere z tela uz nikdy nedostanete a budete MUSET byt opichani znovu a znovu co 6 mesicu,snad do knce zivota,pricemz viry nebudou zabity,ale budete jen resistentni!.
   Kazdou chvili je tu havariie tech preparatu m RNA viz ASTRA Zeneka,Jonson a brzy dalsi.

   MY PIRATI ZAJEDEME DO KREMELBUDKY A PRIVEZEM SPUTNIK "V"

   A to v milionech a bude po vtakach.
   Navic zdanime nase bohace 90%,aby si zapamatovali co jsme my piratiska za valecniky.

   Vymazat
  5. Krtecku 18. května 2021 2:21, musím se přiznat, že to, co jste napsal pochopit nedovedu. Což se mi u Vašich textů stává často. Bohužel neznám žádného krtka, aby mi byl ku pomoci.
   Rád bych zůstal přesvědčen, že tyto www stránky jsou na politické straně SPD zcela nezávislé. Zvlášť potom, co jsem si, po zážitku s vystoupením předsedy pana Okamury k Covid 19, přečetl i jeho názor na připravovaný Stavební zákon a jeho úlohu. Možná je to laciné, aby to bylo účinné. Jestli ne ještě hůř. Strach pomyslet. JiH

   Vymazat
 3. Stale vice je jasne videt,ze krome SPD jsou ostatni politicke subjekty

  naprosto nepotrebne a je s podivem,ze je za to musi volici platit i kdyz nechteji do svych programu zabudovat navrh NPV PROGRAMU VOLICU postulatu pokroku a vule volicu,coz je jak znamo i vule bozi!

  OdpovědětVymazat
 4. Je logické, když "Matrix" ovládl politiku pomocí masmédií, že se bude snažit eliminovat vliv alternativy. Tak snad se nebudeme vracet k cyklostylu. I proto bude podzim důležitý v osobní angažovanosti, hlavně "nahoře". Včetně "francouzské cesty" dostat lidi do ulic. Protože jsme poměrně chladní k tak závažnému problému, čekám odezvu z těchto zemí ale měli bychom být připraveni.

  OdpovědětVymazat
 5. Unknown jako vždy na úrovni. Jste zřejmě velmi nešťastný člověk. Navíc jste v životě zřejmě nijak užitečný nebyl neb jste od mládí de..l! Je mi vás lito. VIP 🥴

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. VIPe, mluvíte s vymazaným idiotem, který sem chodí jen rozbíjet diskuze.

   Vymazat
 6. Musí odstavit lidé v různých státech totalitní a šílený liberály od vesel. Nevěřím že by chtěli být západní lidé v jednom státě s poraženými ze studené války.

  OdpovědětVymazat
 7. Kdyz se diktatura nestupnuje,nezhorsuje, jde dolu pod kytky a s nasledky..

  OdpovědětVymazat
 8. Budeme li dale necinne prihlizet a volit stale stejne subjekty,cekat ze

  se takovou volbou neco zmeni,pak je to naivni a bude mozne zazit ustupovani zlu stejne jako za fasistu a nakonec to skonci katastrofou,pricemz vina bude na nasi vychove k toleranci a ustupovani nenazranym prasatum,kteri nas vybiji,nebot budeme pouze jejich hrackami zla satanistu a bude to nemocemi a ukradenim vseho a my to budeme povazovat za hezke a spravedlive viz mgr Klamacek CSSD,ktery si s nevinnu tvari dal uz odhajlovat POLICEJNI STAT a predpoklady pro obrovsky koncentracni tabor s nazvem Česka republika,kde vytetovane SS cisla budou nahrazovat čipy s otisky prstu uz odsouhlasene podvodnym zpusobem v parlamentu,kdy budou
  nyni vsichni obcane odevzdanymi otisky jako zlocinci.

  To se stane kdyz se nebudeme branit neprosadime NPV,ktereho se banditi boji, ale pokracuji dale v rabovani bezmocnych obcanu,kteri nepouziji pusky a dela pravdy vcas!

  OdpovědětVymazat
 9. Cenzura není přede dveřmi, ale už je uvnitř.

  OdpovědětVymazat
 10. Kdy už nám sdělí tyto skutečnosti a ne je zamlčovat?

  https://aliancenarodnichsil.cz/ceska-republika-se-dobrovolne-prihlasila-do-klinicke-studie-covid-19/

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.