Reklama

neděle 2. května 2021

Covid pas jako další nástroj EU k oslabování národních států

Jaroslav Král
2. 5. 2021
EU nyní s velkou pompou přišla s návrhem vytvořit tzv. jednotný evropský covid pas, který by měl usnadnit cestování mezi členskými státy. Stalo se tak poté, co se díky pandemii prakticky zhroutil schengenský systém a jednotlivé státy si dnes samy určují, koho a za jakých podmínek pustí na své území. Covid pas má mít podobu digitálního/papírového certifikátu, osvědčujícího, že jeho držitel byl proti covidu buď očkován, nebo má protilátky, nebo byl negativně testován PCR testem. Finální podoba pasu a jeho fungování v praxi mají být představeny co nejdříve, ještě před zahájením hlavní turistické sezóny.

Tento projekt má dva aspekty. Z čistě věcného hlediska jde o příslovečné kopání do otevřených dveří. Již desítky let se totiž po celém světě používá Mezinárodní očkovací průkaz, vydávaný pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) – viz foto. Proponovaný tzv. covid pas EU je určen pouze pro záznamy o covidu zatím jen na území EU. Mezinárodní očkovací průkaz naproti tomu platí na celém světě a zapisují se do něj záznamy o všech vakcinacích proti rizikovým onemocněním, např. i proti malárii, žluté zimnici aj. Jeho velkou výhodou tedy je, že je na rozdíl od tzv. covid pasu EU věcně a prostorově univerzální. I když je zatím pouze v „papírové“ podobě, nebyl by v dnešní digitální době jistě problém vyvinout k němu komplementární digitální či mobilní aplikaci, obsahující stejné údaje. Přitom je pozoruhodné, že mainstreamová média vhodnější alternativu Mezinárodního očkovacího průkazu zcela opomíjejí a zamlčují. O této formě je prostě hrobové ticho.

Druhý aspekt je v podstatě politický. Jak známo, EU se svou byrokratickou zkostnatělostí a neakceschopností zcela selhala při loňském nástupu pandemie. EU selhala také při nákupu a distribuci vakcín. Státy, které se nespolehly pouze na Evropskou komisi, očkují prokazatelně výrazně rychleji. Také schvalovací postupy Evropské lékové agentury jsou příslovečné svou pomalostí. V projektu tzv. covid pasu proto osobně vidím především pokus EU získat zpátky ztracenou půdu pod nohama, zavděčit se jako starostlivá slepice, pečující na dvorku o svá kuřata. Obávám se, že však jde ještě o něco jiného. O další pokus postupně a plíživě ukrajovat z kompetencí národních států. Vždyť co lze po zavedení tzv. covid pasu očekávat? Nejspíše vznik nějaké nové evropského úřadu, který agendu tzv. covid pasu dostane do své gesce. Tento úřad pak postupně bude chtít tento systém zdokonalovat, zavede statistiky o pohybu očkovaných či neočkovaných občanů po EU, bude kontrolovat a monitorovat provádění opatření členskými státy EU a nedej bože také ukládat členským státům „nápravná opatření“. Lze tedy důvodně očekávat, že se staneme svědky dalšího pokračování nám již tak důvěrně známého příběhu.

7 komentářů :

 1. Covidpas je naprosto logické opatření, aby člověk nemusel do karantény. Inkdyby vůbec nebyla EU, státy by se jistě na něčem takovém dohodly, akorát by v tom byl guláš lokálních dohod. Tento článek je mimo mísu, protože autor evidentně vymýšlel, jak tento po dlouhé době dobrý nápad EU poplivat. Trochu objektivity, prosím. Lepší cestovat s Covidpasem, než dřepět doma nebo v karanténě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kovid-pas není nic jiného, než další byrokratický instrument šikany občanů a diskriminace jiných očkovacích vakcín, než těch v EU upřednostňovaných.

   Vymazat
  2. 8:07 Mimo mísu jste evidentně vy, vážený nemyslící. Covid pas je past na všechny, kteří se nechtějí očkovat. Buď to přehodnotí a tu šmakuládu do sebe naládují, aby byli in a jezdili k móři, nebo budou sedět doma a cestovat po vlasti české. Já volím to druhé. Nežli ze sebe udělat zombíka, raději budu sedět na zahradě, hlavně zdravá.

   Vymazat
  3. Martine 2. května 2021 8:07, vaše oddanost EU jde tak daleko, že přehlížíte zcela racionální jádro článku, způsobem jak ho kritizujete. Existuje Mezinárodní očkovací průkaz? Ano, nebo ne? Musí tedy EU cosi dalšího reglementovat? Ano, nebo ne? JiH

   Vymazat
 2. Bajden uz dostal dvakrat vakcinu a presto nosi rousky, ktery si dava do kapsy, aby je nemohl za chvilku najit.
  Covid se zjevuje pred vakcinou i hlavne po vakcinach, pas nepas,vsjo rovno, dela si co chce..
  Zavedeni pasu je proto nejdulezitejsi.
  Radeni brokratu neni zkostnatele v pripade zavadeni ideologicke propagandy do zivota vsech.
  Vetsinou potom skoro vsichni zahynou..Aby nevadili.
  Nebo aspon vsichni zblbnou do ztracena.
  Cele narody pod vedenim svych vlad necekaji na potopeni do baziny, ale velmi plne baziny vyhledavaji,aby se zbytecnemu cekani vyhnuly. Bouchani pomaha.
  Schvalovaci procesy nejsou zpomalovane. Pouze nejsou.
  Ze soudnich sini...:
  "Kdyz jsem s nim sla do lesa, vedela jsem,ze neco ztratim. Ze to bude moje penezenka to mne prekvapilo".
  EU transky taky sly do lesa s vakcinovymi korporacemi..
  A zase sou vsicki prekvapeny..
  Pocitam,ze bych taky ztratil kompetenci, diskriminaci- systemizaci ,potenci a zaroven impotenci ,navstevou v Bruselu. Toho EU.
  Jako ze taky podobne veskerych financi..

  OdpovědětVymazat
 3. On ten celý korák se jim hodí do krámu a tento pas také jak donutit lidi aby šli na očkování.

  OdpovědětVymazat
 4. Eugenici plánují vylidnit planetu. https://beforeitsnews.com/strange/2021/02/gary-barnett-eugenicists-plan-to-depopulate-the-planet-2476957.html 28.2.2021
  Tato falešná pandemie je prvním krokem k dosažení lidské smrti a genetických změn, aby bylo možné eliminovat a ovládat miliony nebo miliardy obyčejných lidí, ale neustále se měnící důvody pro provádění těchto programů se brzy promění v výmluvy udržitelného rozvoje a změny klimatu " A vzhledem k plánovanému zničení dodávek potravin, které již probíhá, a úmyslné kontrole a nedostatku energie, budou záměrně vytvořené nedostatky potravin a energie použity nejen k vyvolání znepokojení veřejnosti, ale také k vytvoření naprosté paniky. Jedná se o meč s dvojitým ostřím, protože bez dostatku jídla a energie lze vraždu velkých částí populace dosáhnout pod rouškou nouzového úsilí o ochranu závislého obyvatelstva na úkor těch, kteří se na tento typ kritických situací připravili. „Očkování“ (injekce jedů), zavedení patogenů prostřednictvím testování, kontrola mysli, uzamčení, úmyslná vražda, sterilizace a boj se strachem… obrátí příliv ve prospěch státu umělou změnou lidské biologie, invazivní psychologickou manipulací, stále se zvyšující drakonická omezení a mandáty a státem podporovaný teror v rukou donucovacích orgánů… Pokud se lidé proti tomuto útoku hromadně nepostaví, bude téměř jistě výsledkem situace popsaná výše. Řešením je naprostá neposlušnost a nesouhlas mnoha lidí. Nikdo to nemůže uskutečnit, kromě každého jednotlivce, ale čím více se toho odmítá podřídit, tím větší je šance, že všichni přežijeme tuto spiknutou válku proti lidskosti.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.