Reklama

sobota 22. května 2021

Hajme vždy korunu českou proti nepřátelům všem!


Ing. Břetislav Koláček

22. 5. 2021 Svobodný svět

Parafrázováná slova z rakouské císařské hymny jsem vybral záměrně. Historie naší měny se začala psát v roce 1892, tedy ještě za starého Rakousko - Uherska, kdy dosavadní rakouský zlatý nahradila rakousko-uherská koruna, a to v poměru 1:2.

Proto se také někde lidově říkalo desetikoruně “pětka”. Rakousko-uherská koruna byla navázaná na zlato, a to tak, že poměr zlata ke koruně byl stanoven na 3280 rakousko-uherských korun vyražených z 1 kg zlata (paradoxně rakousko-uherský zlatý byl předtím vázán na stříbro). Ze zlata se razily ale až mince od 10 korun nahoru, koruna, dvoukoruna a pětikoruna byly ze stříbra. Historie rakousko - uherské měny končí s koncem monarchie v roce 1918.

 Naše nově vzniklá vlast, Republika československá, zůstala jako jediná z nástupnických zemí věrná názvu koruna (byť koruny mají vesměs monarchie, např. : Švédsko, Dánsko, Norsko), i když byly vlastenecké pokusy o změnu názvu koruny na frank, sokol, hřivnu nebo dokonce říp. Především díky ministru financí  Aloisi Rašínovi (*1867 - +1923) si československá koruna také zachovala punc měny určené k tezauraci. Ze stříbra byly raženy  pětikoruny, desetikoruny a dvacetikoruny, zlaté mince první republika nerazila, pouze Kremnická mincovna razila tzv. dukáty. Rakousko přešlo v roce 1925 na šilink, Maďarsko v roce 1926 naopak na pengö, který se stal společně s výmarskou markou synonymem největší hyperinflace v dosavadních dějinách. Naši předci naopak v r. 1929 stanovili zlatý obsah koruny v relaci 1 Kč ku 44,58 mg zlata, kurz k americkému dolaru byl pak stanoven na 33,75 Kč za 1 USD. Později pak proběhla devalvace a zlatý obsah koruny byl snížen o 25 %. Inflaci měnoví odborníci udrželi na uzdě a meziválečná koruna jen kvetla.

  S koncem první republiky v roce 1938 (respektive druhé republiky v roce 1939) přišel i konec kvalitní československé měny. Definitivní konec meziválečné měny pak nastal s okupací zbytku Československa 15. března 1939 Německem, kdy byla zrušena Národní banka československá (31.03.1939). Byla založena Národní banka pro Čechy a Moravu a kurz protektorátní koruny byl stanoven oproti reálu 1:7 až 1:8 na 1:10 k řišské marce. Okupanty byl uloupen zlatý poklad o hmotnosti 45,5 t, protektorátní vláda a banka deponovaly naše zisky na žiro konto u Říšské banky v hodnotě 58 mld. korun atd. Válka přinesla nenahraditelné oběti na životech a nevyčíslitelné škody v hospodářství. Poválečné reparace nebyly dosud vyřešeny. Stříbrné a zlaté mince se samozřejmě za války nerazily, měď a nikl nahradil nekvalitní zinek, mincovalo se v Roudnici nad Labem.

 S osvobozením v roce 1945 se obnovila i koruna československá a nahradila pět měn, které kolovaly na našem území. Nadále se nerazily stříbrné oběžné mince (stříbrné nominály z první republiky, tzn. mince v hodnotě 5, 10 a 20 korun platily teoreticky až do roku 1947, lidé je však stahovali z oběhu a tezaurovali). Nadále se ze stříbra razily jen pamětní mince, zlaté mince se nerazily vůbec (výjimečně dukáty).

 Dnem 1.listopadu 1945 proběhla první měnová reforma, 1.6.1953 pak proběhla druhá a zvlášť bolestivá měnová reforma. Tehdy byly do výše 300 Kčs měněny staré koruny za nové, a to v poměru 1:5, nad 300 Kč pak dokonce v poměru 1:50!  Byl stanoven zlatý obsah 1 Kčs a to v hodnotě 0,123426 g ryzího zlata, což však bylo nereálné a v podstatě jen účetní vyjádření. Zajímavé je, že, byla v podstatě na 40 let odstraněna viditelná inflace a byly stabilizovány ceny základních potravin a výrobků na přibližně stejnou dobu a hodnotu. Koruna s motivem ženy sázející lípu platila a měla zhruba stejnou hodnotu 35 let! Měnové reformě z r.1953 se říkalo “velká peněžní loupež”. Není ale stejnou loupeží každoroční inflace od roku 1990? Nekonečná, plíživá, mnohdy pádivá inflace má jediný cíl: okrást věřitele, tedy občany, ve prospěch dlužníka, tedy nynější České národní banky. Tuto “loupež” zmiňují například  liberální ekonomové Jan Havel a Antonín Odehnal ve své knize Peníze do kapsy nebo americký ekonom Murray Rothbard v knize Peníze v rukou státu  s další  mnozí jiní ekonomové.


 V tomto období “divokých devadesátých let” zmizel v podstatě i zbytek zlatého pokladu. Hodnota koruny oproti rakouskému a československému modelu z první republiky už od té doby není kryta zlatem, a to fakticky (jako za první republiky) a ani symbolicky (jako za socialismu.  (Za socialismu se navíc často proklamovalo, že je koruna navíc kryta prací lidu). Koruna česká je nyní kryta, jako ostatní měny Mezinárodního měnového systému, světe div se, jen DLUHEM !. Koruna česká od roku 1993 (po rozdělení státu i koruny) je pak poslední etapou vývoje naší měny a od této doby také máme novou mincovnu v Jablonci nad Nisou. Razí se opět pamětní stříbrné mince, teď už ale v nominálu 200 a 500 Kč a razí se dokonce pamětní zlaté koruny v mincích v hodnotě 1000, 2.500, 5.000 a 10.000 Kč.  

    Udělejme  vše pro to, abychom naší Korunu českou, a to  zejména i v její  hotovostní formě, zachovali pro generace další. Je to naše obrovská výhoda. Za její případný  kurzový pokles ale naopak i za její kurzový růst můžeme jen my, občané České republiky správnou  volbou spotřebitelských návyků a podnikatelským úsilím. Ne nadarmo Alois Rašín nabádal nekupovat zboží z dovozu. Jak o něm říká kronikář na webu valka.cz, cituji:
   Byl mužem činu, který si nikdy na nic nehrál. Za největší zločin považoval nešetrnost. Velice se zlobil, že lidé kupují například pomeranče či jiné pochutiny z dovozu. Považoval to za rozmařilost. Ač byl sám dobře situován, byl vždy šetrný a střídmý. Jako politik nebyl zrovna milován. Nikdy se totiž nepodbízel davům. Jeho hlavním politickým heslem bylo "Blaho republiky je nejvyšším zákonem".  A tentýž autor pokračuje dále: Rašínova hospodářská politika byla rovněž směřována proti vlivu německého a rakouského kapitálu, který z hloubi duše nenáviděl. Díky jeho politice mělo Československo jako první stát ve střední Evropě již v roce 1923 pevnou a hodnotnou měnu. Rašín byl po celý svůj život přesvědčeným liberálem a stoupencem svobodné soutěže. Mezi jeho politické vzory patřil například Oliver Cromwell. Naopak on sám může být považován za předchůdce takových politiků jako Ronald Reagan či Margaret Thatcherová. Jeho vášnivým obdivovatelem byl například Tomáš Baťa.

  Při zachování Koruny české (proti cílům zavést “Panevropské” umělé Euro) neplatíme cizí, ale jen své dluhy. ČNB jako správce měny a cenové stability by měla především hájit hodnotu Koruny české a ne kalkulovat do svých prognóz v tzv. “inflačním cílení” postupné znehodnocování měny a vydávat to ještě za úspěch, že inflační hladinu drží pak následně v daném, mantinelu. ČNB nenaplňuje potom osvědčené heslo, že se s veškerým majetkem a zejména se svěřeným se má pracovat tak, jak by to měl konat řádný hospodář.

   “Hajme vždy KORUNU ČESKOU proti nepřátelům všem !” ( pararafráze na část textu rakousko-uherské hymny) a hajme především i její hotovostní formu ! Korunu už máme skoro 130 let a jsme s ní spokojeni. České země, které daly Evropě a světu takové měny jako byl Pražský groš či Jáchymovský tolar (z jeho názvu vznikl název dolar) si to bezesporu zaslouží.

 

16 komentářů :

 1. Naprosto souhlasím s autorem článku! Uvádí mě doslova do stavu zuřivosti ty naprosto stupidní (a ve své podstatě zrádné) záměry některých českých (?) politických stran, které se v předvolebních programech nestydí hlásit k opuštění koruny a postupnému zavádění eura. Mají totiž jediný důsledek - definitivní likvidaci zbytků české státní suverenity! To jim prostě nesmíme dovolit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NASIMI PIRATY JE PLANOVAN ROZVAL EU DO 10LET A NEMUSIME ANI VYSTUPOVAT

   pan budouci preceda vlady to rika na rovinu vsem svym volicum

   MA LI BYT EU DO 10 let MUSLIMSKA NEMAM S TIM ZADNE PROBLEMY!

   Nac tedy mame chtit euro,kdyz se bude pod dozorem precedy obchodovat ve vlade, hlavne s drogami a jezdit na nami zvolenych mrtvych oslech z polit.subjektu neomarxistu a trockistu VYLOZENEHO ZLA ATOTALNIHO ROZVALU nebohe republiky ohlupene GR TV obcanske spolecnosti kavarenskych povalecu.
   Proc tito clenove neziskovek nepozaduji po ČNB vydani 2,5 000 000 000 000 bilionu,ktere jsou zabunkrovany v betonu ,aby odlehcili rodicum v mama hotelich,kteri pr brzy budou zdaneni piraty tak,ze na jejich kapesne a drogy uz mit nebudou,

   Neni liž pravda?

   Vymazat
  2. Adam22. května 2021 18:12

   ....To jim prostě nesmíme dovolit!....

   Takových výkřiků..., to už tu bylo... Co všechno už jsme jim neměli dovolit, a přesto to udělali.
   A žijeme si dále ve svém pohodlí, píšeme výkřiky do tmy a čekáme na spasitele.

   Vymazat
 2. Ten článek je vysoce pravdivý.Dokud budeme mít korunu,budeme mít alespoň pocit státnosti.S Eurem náš stát de fakto zanikne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je zamer a odstrasujici osudy vyloupeneho Recka napr. nikoho neodstrasi..Banky a oligarchove utoci.

   Vymazat
 3. Nejen zachovat vlastní měnu, ale mít svůj vlastní, z venku nevypnutelný platební a zúčtovací systém, vlastní komerční banku, alespoň jednu jedinou. Pak lze hovořit o bezpečném hospodářství, suverenitě, soběstačnosti. Potřebovali bychom nového Rašína, vlastence a národohospodáře. Ne že by se u nás takoví nenašli, ale zatím je nikdo moc neposlouchá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rasinu mame mnoho.ale co z toho,kdyz nami zvoleny pry "NAS" parlament

   instaloval a podporuje žabu na prameni informaci tj GR TV ,ktery porusovanim zakonu v dusledku nefungujici policie a justice se pry obohacuje nechutnym vykradanim GIGA pry platem za nic z koncesionarskych poplatku a za to volime parlament jak to 31 let je jasne z nepotrebnych dnes pod neomarxismem stojicich stran a pry "zastupcu".
   Proc nevznikaji dalsi polit.subjekty,ktere by pomohly v koalici s OK SPD k vetsine, prevzetim PROGRAMU VOLICU NPV nebot pomnete

   VULE LIDU JE VULE BOZI,NO NI?

   Vymazat
 4. Autor článku popsal to co ví či tuší 90% občanů této země, bohužel těch 90% občanů ale musí jít k volbám, abychom se nedostali pod kuratelu těch, kteří chtějí tuto zem svým patolízalstvím a slouhovstvím k cizákům dorazit

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Wendy To je právě ten problém pokud to u voleb dopadne špatně tak to euro nám určitě nacpou.

   Vymazat
 5. Ještě několik podobných amatérských výkonů našich politiků a místo hrdého státu nám zbyde zřícenina, nebo dokonce jen skořápka.Mám-li šanci to zastavit, tak jedině u voleb.

  OdpovědětVymazat
 6. Někteří si myslí, že narovnají národní záda na Tchajvanu, bouráním soch osvoboditelů, nebo úlisnou korespondencí do Bruselu. Přitom chtějí zlikvidovat národní měnu, vytlačují mateřský jazyk z běžné mluvy a dokonce se stydí za svoji národnost. Jsou to paraziti a nepřátelé národa. My to samozřejmě víme, ale je třeba toto vysvětlovat našim dětem. Blaničtí rytíři nevyjedou ze skály, ale, budeme li se jim věnovat, jednoho dne vyjdou ze škol.

  OdpovědětVymazat
 7. České gestapo dnes požádalo parlament ČR o vydání poslance Volného k trestnímu stíhání pro trestný čin šíření poplašné zprávy. Vše se točí kolem Ivermektinu a nesmyslu zvaným covid 19, neboli uměle vytvořenou bojovou látku sars com 1. No nejšpinavější instituce v ČR- policie pod hlavičkou pomáhat a chránit, jenom neuvedli koho, se nutně chce setkat s našim nejlepčím poslancem ve sněmovně, aby ho perzekutivně likvidovali po vzoru Stb. Opravdu směšná nahrávka pro nás, co víme co je policie zač a hlavně její vrcholní představitelé. Je to ochranka kabyly a neštítí se ničeho. Tate sebranka zločinců by chtěla panu poslanci volnému kázat omorálce??? tak to je vrchol. Zcela bezpáteřní gauneři by chtěli vyslýchat naprosto pravdomluvného člověka a dokonce mu komplikovat život?? Co to tady je za špíny? Samy se dlouhá léta podíleli na největších zločinech na lidech této země a na jejich majetku se přiživovala s krytím podplacené justice a tento lidký odpad by chtěl někoho umravňovat? To se mi snad zdá. Už se těším, jak jim to bouchne do ksichtů. Justice bude zastoupena vojenskými soudními vykonavateli a už si ani necvrknou. Leda tak do trenek. Myslí si, že před volbami se zbaví kvalitního opozičního poslance, který má na to se dostat velmi vysoko do politiky budoucích dnů. Ti dobytci si ani neuvědomují, s čím si zahrávají. Budeme je hnát k voj. tribunálům jako zkažený dobytek. Ne tito nelidé musí zaplatit vším co vlastní a nesmí jim naprosto nic zbýt. Je to ta nejhorší veš v kožichu tohoto národa. Je to nefalšované demokratické gestapo. Demokratické proto, že v tuto chvíli se z demokracie stal neskutečně smradlavý hadr na body odspodu. Zajímalo by mě, která lidská hyena tento plán zkonstruovala. Nenávidím policii v té formě, v jaké je. Jsou to vesměs totální socky, které se nemohou naprosto nikde uchytit, protože vzhledem k intelektu stačí pouze vyjádřit své nejdůležitější lidské potřeby. NIC VÍC NIC MÍŇ. A to jsem to napsal velmi slušně. No nic kdo jámu kopá, sám do ní padá.

  OdpovědětVymazat
 8. Zpravy o vznikajici nove ideologii ANTINEOMARXISMU byly vnitraky CSSD a jsou i tady ihned zablokovany

  To jsou nasledky vadne volby nasich pry zastupcu,kteri jsou ve skutecnosti rizeni ideologii zla neomarxismu pod taktovkou bohacu a zlocincu satanismu z ASpen institutu GR TV!

  Lze napsat jen,ze prvni antineomarxistka v republice pani ANNA z husitu KSH ,jiz tuto ideologii,ktera ma za cil zachranit tisice let trvajici kulturu nabozenske a jine tolernce v Evrope jiz sepisuje.

  Sami vidite,ze jen jeden nas hlasatel pravdy, poslanec a kdokoli kdo bude usilovat o napravu bez propagace solidarity a SOLIDARNIHO statu bude umucen!

  OdpovědětVymazat
 9. Paradoxne si muzeme za nektere veci prvni republiky sami.
  Finance chtelo spravit od Rasina hodne narodu tenkrat.
  Ale predevsim nase nadseni z vlastniho statniho naroda,ktery jsme si hodne obetmi a uslechtilym hrdinstvim bez prikladu,tezce v tezkych podminkach vybojovali ,ktere se promenovalo v obrovskou neomezenou tvurci energii do tvorby hodnot a hmotneho bohatstvi ,vyvoje nejen spolecenskeho,kulturniho a hospodarskeho..
  Pomerne hodne demokracie obsahovala nase /a zadna jina/,demokracie a to vzbuzovalo chamtivost neomezenou,agresivni,piratsky vrazednou..
  Nase protoze predevsim vyjadrovala pravou povahu a prikladnou lidskost naseho naroda.
  Zivili a uzivili jsme tak spoustu parasitu nam pridelenych a skudce tolerovali..A jeste povysovali na lidi.
  Kdyz nikoliv kazdej je clovek..A je absurdni prinuceni povazovat, ty jejichz skutky mluvi jasne a zadne usili to nezmeni..Tak pribehli a prave ti a ze vsech stran..

  OdpovědětVymazat
 10. Tady si můžete poplakat, ale hlavní problém je, že mnoho lidí věří všem blbostem, které média produkují. To je však řízený proces zpravodajských služeb které jsou zcela ovládány ze zahraničí a podporuje to tupost čekých lidí, kteří volí stejně závislé pokitiky stále dokola. A k obsahu článku - už neplatí, že budeme platit jen své dluhy.Když naše Vláda odsouhlasila zadlužení EU, tak dlužíme bez ohledu na korunu či euro. Lidé v ČR už mají ve velkém počtu vymyté mozky a nejsou schopní samostatně myslet. Jinak by takovým blbostem jako Vrbětice, Skripal, setřelené letadlo nevěřili - zatím žádné důkazy, které by obstály u nezávislého soudu nejsou na stole. Jsme rabové a páni jsou jinde.

  OdpovědětVymazat
 11. Banky už v tichosti vnitřně přecházejí na euro..

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.