Reklama

pondělí 31. května 2021

Historie cenzury a cenzura historie

31. 5. 2021 (Předneseno na konferenci Unie českých spisovatelů, konané na téma Rozměr svobody a cenzury v kultuře 2016)
Cenzura je nástroj, potlačující myšlenky, které by mohly ohrožovat moc a zájmy různých skupin. O cenzuře v demokratické první republice se příliš nemluví. Měli s ní svoji zkušenost V+W, zakazován byl například i Švejk. Zcela paradoxně to bylo až komunistické Československo, které v roce 1968 zrušilo státem provozovanou cenzuru, tedy Úřad pro tiskový dozor. Pravda je, že se později cenzura zčásti obnovila pomocí triku, který (politickou) odpovědnost přenesl na autora a šéfredaktora. Tato změna přidala redakcím vrásky, protože přišli o krytí cenzorovým razítkem.

Rok 1968 byl pozoruhodný i tím, že tehdejší ministr vnitra Josef Pavel veřejně prohlásil, že skončila éra anonymních dopisů. Jan Werich tehdy poznamenal, že to pravděpodobně byl první ministr v historii lidstva, který tak učinil.

Není to daleko od věci, protože anonymní protest může vést k zablokování sociálních médií. Například performerovi Milanu Kohoutovi byl péčí anonyma zablokován jeho účet na YouTube.

Poúnorová cenzura byla zaměřena na ochranu systému vlády jedné strany. Byla, dá se říct, monotematická a do určité míry dána obecnou blbostí, která je přítomna v každém politickém systému.

Proti stála relativní síla některých činitelů. V Mladém světě byla dvacet let šéfredaktorkou Olga Čermáková. Její manžel byl šéfem Úřadu pro tisk a informace a tak si mohla leccos dovolit. V roce 1989 ji „odstranili“ a druhdy vynikající Mladý svět v roce 2005 po 46 letech existence zanikl.

Kontrola informací zůstala po nějaký čas monotematická i po roce 1989. Václav Havel byl nedotknutelný stejně jako ekonomické změny společnosti. V médiích se nemohla objevit jeho přezdívka „chrchla“ nebo „Veškrna“, ani kritika jeho vládnutí.

Pak ale přišel Paroubek s bradavicí ve tváři a tehdy tučným podbradkem. A vylíhla se přezdívka „bradavičnaté prase“. A lítala rajčata a vajíčka. A s nimi i nadávky. Česká společnost se začala štěpit a souběžně s tím se politicky profilovala i média.

Tento proces zintenzívněl po zvolení Zemana prezidentem, událostmi na Ukrajině a vyvrcholil přílivem uprchlíků do Evropy. S tím se měnil i charakter cenzury. Postupně začala éra odmítání „nepřátelských“ názorů.

ČT tuto metodu přivedla k dokonalosti pečlivým výběrem „expertů“. Do vysílání se nositelé nepříjemných názorů nedostanou. Ledaže jde o to, hosta a jeho názory diskreditovat. Za jistou formu cenzury lze považovat způsob vedení rozhovorů, kdy moderátor podsouvá odpověď do položené otázky.

Do stejné kategorie patří i neochota klást politikům otázky. Jestliže si třeba premiér natřásá peříčka, jak zašpérování hranic řeší situaci s uprchlíky, mohly by následovat otázky:

Co se ale stane s těmi šesti nebo osmi miliony syrských uprchlíků, kteří jsou v Turecku, Libanonu a Jordánsku? Kam je budeme vracet? Kolik bude stát obnova Sýrie? Bude se naše solidarita v rámci EU vztahovat na financování obnovy této země? Má pravdu Zaorálek, když tvrdí, že rozvrat Sýrie má cenovku asi 100 miliard euro? Budeme se i nadále podílet na geopolitických hrátkách USA a NATO?

S cenzurou se v určité míře setkávám i jako autor. V letech 1997–2014 jsem publikoval převážně v Britských listech. Po rozchodu s nimi pak v Parlamentních listech, příloze Haló novin LUKu, Nové republice Ivana Davida a malém serveru Poznámky pana Bavora.

Autor mého typu jen zřídka spolupracuje s editorem a není přímo vystaven tlaku upravit nebo vynechat v textu to či ono. Výjimkou byla práce v ediční radě týdeníku The North Renfrew Times. Tam jsem musel jednou za šest týdnů napsat editorial, který procházel schvalovacím procesem (aby se nenarazilo). Moje editorialy připadaly radě příliš kritické a tak existoval tlak, abych to či ono změkčil.

Britské listy byly původně velmi otevřené a zásahy do článků se omezovaly na příležitostné poznámky, které jejich šéfredaktor připojoval pod článek. Během času ale ztratily svůj původní charakter. Začaly přetlumočovat názory deníku The Guardien a prostřednictvím redaktora Dolejšího nastoupily tvrdě rusofobní kurs.

Přestal to být „Deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví“. V logu BL se objevilo pružnější heslo: „Skutečnost je vždy složitější.“ Chybí k němu dodatek, že „redaktoři BL vědí přesně, jak to všechno je“. Britské listy začaly provádět cenzuru odmítáním. Tím se připravily o řadu autorů a s nimi odešli i jejich čtenáři.

Moje spolupráce s nimi skončila v okamžiku, kdy mi šéfredaktor vrátil během patnácti minut asi čtyřstránkový článek (založený výhradně na západních zdrojích) s tím, že by „vypadali jako blbci, kdyby ho otiskli“. Byla k tomu připlácnutá nálepka, která mě označila za „příslušníka fašizující levice“.

Cenzuru odmítáním (bič) změkčily BL cukrem, tedy honorováním některých autorů. Je ale spojeno s podmínkou, že nebudou publikovat v Parlamentních listech. Takhle přetáhly například Daniela Veselého, ale ztratily ekonomku Švihlíkovou.

U některých serverů dochází k odmítnutí „kontroverzního textu“, aby nepopudil jejich čtenáře.

Byl jsem například požádán, abych z článku vyjmul odkaz na názor novináře českého původu André Viltcheka. Poukazoval na to, že proud uprchlíků z bídy a války za lepším je vyvážen lidmi, kteří odcházejí z bohatších do pro ně levnějších zemí.

Média podporující sociální demokracii a případně prezidenta Zemana nebudou publikovat kritický článek, pokud se domnívají, že by mohl posílit opozici.

Z hlediska cenzury jsou pozoruhodné Parlamentní listy. Jde o komerční projekt, který musí přinášet zisk. Je tomu podřízena forma, zejména posun titulků směrem k bulváru. Názorové spektrum Parlamentních listů je ale tak široké, že to samo o sobě vylučuje cenzurování příspěvků.

Obecným cílem cenzury je zamezit, aby si občan utvořil nevhodný názor. V Česku k tomu napomáhá zákon, který v podstatě zakazuje říct cokoli pozitivního o období 1948–89. V tomto smyslu lze za cenzurní považovat i činnost Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jiří Suchý v jedné hře prohlásil, že je nebezpečné domnívat se cokoli. V české společnosti je nebezpečné nejen domnívání se, ale i vyslovení čehokoli. O tom se přesvědčila „kontroverzní“ komunistka Marta Semelová. Je souzena za to, že se domnívá, že si může myslet své třeba o Miladě Horákové, StB, invazi v roce 1968 a Vasilu Biľakovi.

V souhrnu lze říct, že cenzura v českých médiích stále existuje. V internetových médiích jde zejména o odmítání článků. K tomuto stavu přispívá rozštěpení společnosti po porážce knížete v prezidentských volbách, kterou jeho příznivci nedokázali strávit, a v poslední době i uprchlická krize.

ČT lze uvést jako příklad provádění cenzury výběrem osvědčených „expertů“. ČT je velmi úspěšná i v nepokládání otázek. Místní cenzura bude postupně slábnout, ledaže se podaří cenzurovat internet.

Daleko horší dopad než jakákoli přímá cenzura, má v Česku svérázná interpretace českých dějin pseudohistorickým ústavem. Zaměřuje se totiž na nejmladší generaci, a to již na děti předškolního věku. Viz reportáž ČT, v níž učitelka mateřské školy říká dětem na výletě: „Tady mučili ty vězně, jak jsem vám o tom vyprávěla ve třídě.“

Jiná učitelka pak u Jílkové tlumočí vzkaz svých čtvrťáků: „Ať již nikdy není komunismus.“

Až tahle generace s vymytými mozky dospěje, nebude cenzura zapotřebí. To je skoro jisté.

Aktualizace 2021: Doba pokročila, máme seznamy medií, která je třeba zničit, máme české elfy, kteří pátrají po nevhodných informacích a věnujeme velkou péči výchově těch nejmladších

44 komentářů :

 1. Dalsi cenzurovani je tim, ze zmizi diskuze pod clanky, u kterych je patrno, ze velka cast ctenaru nesouhlasi ze "spinem." Tim se nechvalne proslavil prave Guardian jako z prvnich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věří, ještě záludnější je mazání nesouhlasných názorů pod článkem.
   Záludné v tom, že čtenář se domnívá, že jeho názor je extrémní, menšinový. A přitom tomu tak nemusí být, může to být i přesně naopak.
   Z pročítání diskuzí si nikdo nemůže udělat nějaký názor na stav společnosti.
   V praxi se zacpávání huby projevilo tak, že v listopadu všichni cinkali, ačkoli do poslední chvíle byli všichni velmi spokojení. :-DDD

   Vymazat
 2. Holá pravda ,smutná skutečnost.Rok 1989 se zapíše smutným konstatováním ,blbost zvítězila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
 3. Pan autor, kterého si velmi vážím, se nevěnoval cenzuře která je dnes ještě více tabu. Cenzura ekonomického typu - pan podnikatel nepřijme do zaměstnání nikoho, o kterém má pochybnosti, že uchazeč o práci, plně nepodporuje dnešní ekonomicko - politický stav. Mýlím-li se, opravte mne. Eurokomisařka Jourová to vyjádřila trefně a otevřeně. Stejně jako kdysi šéf sssr, Brežněv o osudu československých cestovatelů, Hanzelkovi a Zikmundovi - VYHLADOVĚT JE. Takže tak. Jordana Bruna a mistra Jana Husa, a ženy, považované za „čarodějnice“ spalovali živé na hranici dřeva. Dnes také dřeva udavačská konají se stejným výsledkem. Umlčují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasně že na to jdou ekonomicky. Proto odolají jen penzisté, kteří už mají své jisté.
   Mladí to mají složité, je těžké někoho odsoudit.
   Ten kdo se nedá, má zaručený kariérní sestup.
   Tereza Spencerová začínala v ČETce, potom krátce v M/S, chvíli i na Reflexu, deset let na Literárkách, krátce na iprima , a skončila na FB.
   Je otázka, jestli by si to mohla dovolit, kdyby nebyla singl.

   Vymazat
  2. A samozrejme si autor neodpustil uverejnit sve vnitrni utvrzeni o nepochybne sve ted urazene,ignorovane nadrazenosti a s tim opravnenim prechazi bez vahani rovnou do utocneho nenavistneho soudu a obvineni na nas, "tehle generace s vymytymi mozky".
   Nebot duvod a padny je jeho pocit vseobecneho ublizeni,ktere jsme my s prave temi mozky zavinili..
   Posouzeni kvality sve prace /take nahore/,neni samozrejme vitano..
   Treba nami s temi "vymytymi mozky"..
   Takovy s pocity ublizeni se hodi slouzit kazdemu rezimu..
   Podanim pomocne ruky..Kdyz se tak lisave nabizeji.
   Aby "ukazali" zac je toho loket ,tem vyse zminenym a opovrhovanym..
   A opet nelenil vsude nasbirat horecne prehrsli vselijakych a nesourodych dukazu,/ber kde ber,jen kdy se hodi do kramu/, ktere maji podporit jeho inkvizici na nas/kdyz on je uplne jiny a nepatri do te generace/ a hodla to vsude a za kazdou cenu castym opakovanim ,zcela potvrdit..

   Vymazat
  3. Pawe, jestli vyslovení nějakého názoru považujete za inkvizici, tak máte asi složitý život. A i ti okolo vás.

   Vymazat
  4. Samozrejme kolektivni obvinovani vsech, nekonkretni je urcite inkvizice ..Nejdrive prichazi s taktikou osocovani ,obvinovani a potom ,kdyz jsou nejhorsi tak proc se jich vymytych mozku nezbavit..
   To uz zazili i husiti..
   Museli pak hodne zpivat..

   Vymazat
  5. Paw/e 2. června 2021 2:51, tenhle Váš text mi připadá ze všech těch předchozích snad nejvíc zmatený. A není to tím, že postrádá čárky i háčky nad písmenky. JiH

   Vymazat
 4. Aktualizace 2021: v západních médií a i v jistých západních forums již není dovoleno si dělat šprťouchlata z prezidenta, ani se nesmí tvrdit že lže (a počítat ty jeho lže), tak jako to bylo možno (a mnohdy vítáno) před 2021...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uff... Takže už se nesmí napsat, že nejmocnější muž světa byl psychopat a zločinec? Psala to všechna pokroková média. To se Trumpovi muselo ulevit. Ale ono to asi nebude mít zpětnou platnost, takže nic. :-D

   Vymazat
 5. S uspokojením kvituji úvahu mého přítele (a komilitiona ze stejné Alma máter).
  J. Jírovec se fundovaně vyjádřil (čti neopomenul) i k drobnostem. Jako třeba nepokládání vhodných (asi z hlediska) někoho nevhodných otázek. Což ráda činí ČT.
  Ale zde existuje i jev, tzv. nevhodných odpovědí. Kde dotazovaný se v odpovědi vyhne něčemu, co by (v tomto případě ČT) brala
  jako (pro ni) nevhodné a dotyčný by riskoval zařazení na (oficiálně neexistující blaclist). U politicky exponované osoby si tím může přivodit další potíže, neboť "menažment" dané strany či spolku by to nesl jako zúžení prostoru k (sebe)prezentaci. Přece lepší nějaká, než žádná!
  A dotyčná osoba se může lehce ospravedlnit, že on přece odpovídal na to, na co se ho ptali.
  Je třeba odpovídat i na to, na co nejsem tázán!
  To je třeba TŘIKRÁT podtrhnout v Době Vrbětické,
  kdy reálně hrozí, že za tzv. důvodné podezření (které nesnese denní světlo) budou platit i naši vnuci svou životní úrovní (tj. za vyloučení Rosatomu z dostavby Dukovan)
  Také se permanentně a usilovně propasírovávají do veřejného prostoru 2 zásady, přesněji dva klacky:
  1) tzv. oddělování zprávy a komentáře.
  Řada zpráv jsou "lokálky", čili drobnosti, které nějak doplňují kolorit doby. A jako na takové NENÍ v mediu prostor je komentovat zvlášť. A pouhá zprávička typu stalo se to a to, u řady čtenářů nevyvolá patřičný kontext.

  2) někdy se informace, zpráva záměrně vyhýbá formulování,
  byť dílčích závěrů. Aby tzv. novinář nebyl označen za dezinformátora.
  Naopak, zde onen autor právě musí napřít své úsilí,
  aby lidu čtenářskému přiblížil, k jakým, byť falešným závěrům může ona neúplnost vést, ba dokonce jaká rizika může ona parciálnost informace před veřejností skrývat.


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jsem přesvědčen že máte pravdu,není třeba dál komentovat.DĚKUJI P.JIŘÍMU i Vám.

   Vymazat
  2. V tomhle ohledu byla machr Tereza Spencerová.
   V svých Kávičkách dávala jenom celkem stručné zprávy, které komentované jen výjimečně.
   Ale byly seřazené tak obratně, že si čtenář sám utvořili jasný názor.

   Vymazat
  3. Kdyz pouze podobna uroven mentalniho vyvoje H. koresponduje s urovni zminovane a tak zapricinuje horlivou vnucovaci propagandu H.nazoru,vedouci az rovnou k rajtovani na nezdrave posedlosti s TS.
   Malo ,casto staci k radosti..

   Vymazat
 6. Přes to, že znaly historii, většina intelektuálů a umělců za minulého režimu vší silou napomáhala zvítězit parazitizmu. Ano jsem pologramotný ale ne sebestředný a nemorální.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pradědo, zdaleka ne všichni. Ti slušní ale nejsou vidět, vytratili se z veřejného prostoru.
   A havlérka to brala hlava nehlava, odstřelila i poctivého chartistu, novináře Jana Petránka.
   Který měl, na rozdíl od Trojurny, doopravdy zničené zdraví z Barumu.

   Vymazat
  2. pradědo 31. května 2021 17:11, rád bych věděl v čem onen parazitizmus, za minulého režimu, vidíte. Snad ve způsobu obživy a k tomu upraveném chování některých tehdejších "umělců"? JiH

   Vymazat
 7. 17/25
  Zalpaťpánbůh že tě maže, howne. Zasírej si kavárnu, sem nelez, bezmozku.

  OdpovědětVymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. Cenzurovalo se vždycky, v CK mocnářství pěkně přiznaně, pomocí tuše a redispera. ;-)
  Přesto se mnohým pisálkům podařilo ledascos vtělit mezi řádky. Čtenář je velmi vnímavý a vděčný tvor.
  I autocenzura byla určitě vždycky, ale zajímala by mě jedna věc.
  Za bolšána měl havíř větší plat než redaktor, ostatně zelinář si také přišel na lepší prachy. Hypotéky nebyly.
  Dneska jsou hypotéky, dost by mi zajímalo, jak jejich existence, případně výše, koreluje s případnou pravdomluvností publicisty.
  Tipla bych si, ze docela hodně.
  Dneska jsem znovu dostala další ban na Hovinkách.
  Cenzor... ééé... moderátor diskuze sdělil, že za verzálky. Že verzálky = výkřik. Šeptat se smí.
  Tak fakt jé´ že i bolševik strpěl šeptání v hospodě, ale řvaní už ne. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Helenko,
   asi si zopakujeme cenzuru, kádrování, prověrky i zdobení okem modrými vlajčičkami s hvězdičami.Budeme volit jednotnou kandidátku a poslouchat ministerstvo Pravdy a lásky. Možná i pod mostem.

   Vymazat
  2. Adonisi, spěje to k tomu. Blbé je, ze docela rychle. Jedna příbuzná, terciánka, už má dočista dočista vymytou hlavu. Tihle na to jdou přes dětičky, ve školách se dveře netrhnou, Člověci v tísni, manipulátoři z Paměti národa, je to hodně promyšlené.
   Plačící smajlík

   Vymazat
  3. Ale dyt na nas utocila bolsevicka cenzura porad, a presto jim to nase generace (prvni generace vychovana v socialismu! haha) nezrala. Tak jakto, ze ti mladi ted to zerou?

   Vymazat
  4. 4:26... Ale mládež jim to z počátku taky žrala, a jak!!!
   Jenom měli méně prostředků, na stavbě mládeže se asi junioři méně pobavili než na Erasmu.
   Dneska má ta propaganda úplně jiný level.
   Politruci z Post Bellum rozdají dětem mikrofony a nasměrujou je na pečlivě vybrané seniory. Staříci dobře chápou co se po nich chce a tak prášej, jsou šťastní, že mají v Domově důchodců návštěvu.
   Děti se radují, že si mohou zahrát na reportéry, všeobecná spokojenost. A za pár šupů, staříci dostanou jako drobný dárek pytlík keksů a žáci klíčenku a všichni si to náramně užijí.
   Pro tyhle budoucí reportéry se chystá otevření Gymnázia Paměti národa. To bude tlačenice!!!

   Vymazat
 10. Zánik Mladého světa začínám pomalu chápat až dneska. Zřejmě bylo potřeba vytvořit prostor pro Reflex, kdo ovládá Reflex je asi vnímavým čtenářům jasné.
  Podle mne byl MS, pro všechny, Reflex je výkladní skříní jedné minority.
  A kvalitní, když jsou prachy, jde všechno jako na drátkách. .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento citát se mi pojí s Karlem Krylem:
   "Respekt nereflexuju a Reflex nerespektuju."

   Vymazat
  2. Tak pod to bych se podepsala. Karel viděl všechno, co my jsme neviděli. A uměl to vyjádřit srozumitelně pro každého.

   Vymazat
 11. cenzuru diskuzí provádí Hlídac pes, který neuveřejní nesouhlasící příspěvek a cenzurou oplývá i knižní web Databáze knih, zatímco nadávat na něco a na někoho je dovoleno, na jiné je to špatně. díky tomu jsou vyloučeni z diskuzí jedni uživatelé pod záminkou porušení prsvidel, jejichž porušení jinými nevadí,, jsou uzavírána i celá diskuzní vlákna ze stejného důvodu. reklama ale je povolena a žádoucí.

  OdpovědětVymazat
 12. jiné weby se vyznačují absolutním dnem diskuzí, platí to třeba o Stars 24, kde v politických dskuzích excelují rusofobní psychopaté a bohužel původně běžní diskutující na ně reagují hodně podobně.. Pro naudržitlnou sprostotu stále týchž byly uzavřeny jiné diskuze, třeba Eurozprávy.

  diskutovat na webech, kterém požedují kopii OP je pro bezpečí diskutujícího nutno odmítnout. Tedy - diskuzím, které by byly otevřené a jak to tak vypadá rozhodně ne probruselskéí a rusofobní , není povolení se rozvijnout.

  ohledne pana Dolejšího mám zkušenost s krátkou diskuzí s ním, jeho lpění na elitách, jejichž světidějný vliv by bylo duši prosté, jakou se vyznačuji, zvlášť vysvětlit, protože jen člověk jednodušší si myslí, že dějiny tvoří lidé jako takoví.
  Dolejšího rusofobie je podle mne už připravena k léčbě,
  Panu Čulíkovi jsem opakovaně psala, že jeho vyjádření k nemožnosi českého národa se nijak neliší od antisemitismu, antislamismu a podobnývh...ale asi tomu tak není.

  BL ztratily zcela svou původní hodnotu a ke čtění je - ne ale vždy - jen odolávající pan Veselý a naprosto skvělý pan Tomasz Orynski

  dříější autoří BL jsou všude jinde nežli tam a je to veliká škoda.

  OdpovědětVymazat
 13. Blisty již dávno nečtu. A naše vždy pravdomluvná ČT za jejíž nezávislost tak bojuje Sommerová, Hrušínský a spol. má ještě další pravidlo: o nepříjemném mlčet, mlčet mlčet. Kdyby nebyly tzv. alternativní zdroje tak pro diváka ČT záp. Evropa a islám jsou nekonečné líbánky, zato jsem se minulý týden ústy jakého Erika Bartoše dozvěděl, že největší nebezpečí pro svobodu a demokracii EU představují Maďarsko a Polsko.

  OdpovědětVymazat
 14. https://www.skrytapravda.cz/domaci/4042-dva-nejvetsi-zlociny-babise-proti-ceske-republice-jourova-a-silene-zadluzeni

  https://www.czechfreepress.cz/ekonomika/ekonomicky-a-socialni-rozklad-statu-je-rizen-strukturne-i-bezstrukturne.html

  OdpovědětVymazat
 15. Ale kdepak cenzura bude neustále všichni lidé nejsou hloupí aby jim ty blbosti konzumovali. Však se v tomhle směru politručka ďourová snaží.

  OdpovědětVymazat
 16. https://www.skrytapravda.cz/domaci/4049-nepricetna-nemcova-napraskala-bis-ze-manipuluji-a-obvineni-proti-rusum-jsou-nevysvetlena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22:23 Dobrý článek o dvou fašistických bestii snad nám tohle vládnout nebude.

   Vymazat
 17. Autorovi zase chybi sirsi pohled a tak jeden strom zaclani cely les..Pro nejake detailni priklady, za ucelem, aby se nepomnel dulezite a hojne zminit o sobe..
  Tedy zminka aspon mala ,o puvodni funkci a problemu cenzury byl tak potlacena utopen do znacneho verbalismu,kterym oplyva do tsunami cely svet.
  Tak jenom omezit ty nejhorsi vylevy a propagandy nasili , nenavisti atd, vseho druhu..
  Kdy doslo k zneuziti cenzury, jako zneuziti temer vseho ke sluzbe vsem nekalym planum a zamerum..
  Vsichni horlive verbalizuji,nekteri beduji ale davaji dobry pozor ,aby nikdo,nikdo probuh neucinil nejaky skutek..
  Tedy chybi i povsim autora aspon,ze je dnes cela stupnice cenzur a nikoliv jedna nebo dve.
  Statni oficialni a nove zavedena bolsevikem sebecenzura, se zmenily do sirokych, neprehlednych zodpovednosti ,ktere jeden sefredaktor nemuze vykonavat..
  Jako zbrane a prostredku k tem co se nezaradi.
  Stale se opakujici vseobecna uderna propaganda se prokopala az na same dno..
  A vysledkem je upadek ,uprk ctenaru a konsumentu jinam a nebo nikam..Coz se jeste nedostalo k divakum a konzumentum a pisalkum vseho druhu, kteri CT a media sleduji a propaguji..
  Tak jako jinde lide zoufale prchaji z oblasti zamorenych nasilim jinam, ktere a kde nejprve pripravila propaganda a cenzura, vse potrebne, aby potom nastoupila vlada a uskutecnila s pouzitim prostredku nasili a utoku vseho druhu a ze vsech stran ,na moci obklicenou a bezbrannou populaci..

  OdpovědětVymazat
 18. Pro PAW

  Můj příspěvek je z roku 2016. Na zmíněné konferenci sdíleli autoři svoje zkušenosti s censurou. Od té doby se naše společnost dostala na vyšší level, jak se teď říká. Z původního přístupu "můžete mít pravdu, ale váš text neodpovídá našemu zaměření" došlo k posunu na "server XY lže, zlikvidujme ho a pozor na autora!"

  Nedávno jsem Janu Čulíkovi poslal dopis, v němž jsem vyjádřil svůj názor na Israel a jeho střet s Palestinci.
  Byl jsem 15 let jedním z hlavních přispěvatelů BL. On nenalezne ani kousek slušnosti, aby odpověděl. Natož aby dopis zveřejnil jako ukázku alternativního pohledu na určitý problém.

  Dospěli jsme do stavu, kdy si "nezávislá" ČT netroufne pozvat kohokoli, kdo by mohl zpochybnit Skripala a Vrbětice. Mají "nezávislé" komentátory, kteří jsou na tom nezávislém mediu závislí.

  Svět se dostal do situace kdy velké společnosti mohou zrušit účet Trumpa. Prý lže, ale co když lže Biden?

  Nejsem politolog, jen vzdálený pozorovatel, který zažil šedesátá léta. Od té doby nelze mluvit o demokracii. Obrovské demonstrace ukončily rasovou segregaci v USA a později, v sedmdesátých letech vietnamskou válku. Když byly masové demonstrace v roce 2003 proti chystanému napadnutí Iráku, byla pozice mocných tak silná, že je mohli ignorovat.
  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jen malou poznámku.Pokud si myslíte,že "obrovské demonstrace ukončily rasovou segregaci v USA",velice se mýlíte-ta stále trvá a bude trvat!

   Vymazat
 19. Pane J.,jsem si vedom me obcasne a zbytecne surovosti,v zapalu diskutovani,kdy tolerance a porozumneni leti z okna, zacnu neco s linym umyslem strucnosti a ono to vyroste..
  Neco tvurciho napeti co nechce jit pryc..
  Sam to casto nemam rad..
  Mezitim mam ty odlisny zkusenosti,co poznamenaji a jsem zavislak na lopatovy raznosti a pod..
  Ve snaze na neco jen upozornit. Prehnane jiste. Celej zivot prehnanej udalostmi a mym pristupem ke vsemu..
  Mival jsem diskuse, prevazne o vztazich, ktere kdyz jsou dobre,ale kdyz jsou spatne...
  A casto ty debaty koncili velmi spatnymi vztahy ,by si pes ode mne kurku nevzal, byvaly ostre a nemilosrdne..
  Tady je stesk po nich asi..
  Taky jsem ocividne stale ten netrpelivej ukvapenej,nevyrovnanej /pod rouskou zameru spadu a autenticke bezprostrednosti projevu/ "rozhnevanej" mladik, kdy zdivocely stavy kvasi..
  Cekam casto ostre reakce /probuzenych/,na sve "hlody".
  Prosim vas prijmete moji omluvu a vypalte salvu zpet.
  Na prvni pohled je mi jasny,ze vy jste daleko slusnejsi nez ja. A tak jsem se zastydel,z toho co delam..
  Zil jsem vzdy mezi vlky a neznam skoro nic jineho.
  Tedy jak vidim neco jste udelal,ale jeden pohled na zmineneho a jeho stranky ,mne rika cosi o hole zbytecnosti, nebo myslite ,ze se vzda sveho zoldu..
  Obhajovat nazory a jejich prosazovani ,je vice nez obtizne ,kdyz nejsou normalni..Vyzaduji navic energii a schopnosti. Podobne s CT, kde ti "chytrejsi", nastrkuji ty povolnejsi, svoji jesitnou hlouposti velmi snazive..
  Tady myslim na slusnost nezbyva..Kde neni nic..
  Demonstrace jsou myslim z 90% neefektivni,ale nepostradatelne a kdyz po uklidneni pozdeji se veci vrati zpet.. Spise si myslim, je to zalezitost osobni vyjadrit a ukazat sobe,videt se jako v zrcadle /poznej sebe,ze/.
  /Vzhledem k vasemu veku pocitam uz na ne nemusite..Ani na skutky, musi to bejt jiny za jejich svet/..
  Jejich tech nahore pozice je vzdycky silna...
  A jako ta nase nedeje je vzdycky pro nas to posledni..
  Ja bych ocenil vzdy i u sebe ,jednotu postoje ,strucnost v nazorech, mene smisenych s jinymi a to i kdyz v momentalnimu omylu. To se da pochopit u kazdeho..
  Mene sirsiho a pomoci jinych a vice usili do dolovat jako havir do hloubky az na dno..
  Vice sebe ,nez jinych, kdyz psani je i vecne hledani..
  Vecne noseni prave svoji" kuze" na trh.
  Tedy, kdyz hodne jich mluvi s nazory, je nepochybne dulezite vybrat ty co rezonuji uvnitr a temi se zabyvat a rozpatlavat aby identifikovali autora a jeho originalni,autenticke usili a postoj.
  Dost mne naucil Chandler..
  Je jasne ze uplatneni v medialnim prumyslu je znacne odlisne a vyzaduje jeste vice a jineho a preji vam hodne stesti ze srdce ve vasi obtizne praci a ve vasem soukromem zivote.. Vas P.

  OdpovědětVymazat
 20. Cenzura ale panuje i zde, na Nové republice. Kupř. jsem pod jedním článkem napsal nevinnou větičku, že "brzo někdo objeví antisemitismus i ve Švejkovi". Je jisté pouze jedno - cenzor je nevzdělaný a knihu nikdo nečetl, resp. nedočetl do konce....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dalibore, vy velmi dobře víte, za co byl váš "nevinný" příspěvek do diskuze stažen!

   Vymazat
  2. Velmi dobře to nevím.... Zajímavé je, že vy víte, co já vím....

   Vymazat
  3. K výměně názorů mezi Daliborem 9:46 a panem Dvořákem 12:01 si dovolím napsat, že těžko může být v časových možnostech a nakonec i silách pana Dvořáka, aby dost důkladně a pohotově zkoumal každý jednotlivý diskusní příspěvek. Leda by to bylo podle deklarovaných kritérií o vulgaritách, rozuměno jen a jen co do použitých výrazů. Protože praktický záběr uplatňované moderace zdejší diskuze je značně širší, definice k tomu neexistuje, dost vyrovnané a srozumitelné zásahy nelze ani očekávat. Ke škodě věci, protože právě otázky všech těch způsobů cenzury, tedy zájmového deformování skutečnosti, jsou stále větším společenským rizikem. To i z pohledu techniky skvěle ilustruje publikovaný příspěvek pana Jiřího Jírovce. JiH
   PS nejde o vzkaz redakci, výhradně jen o vyjádření k tomu, co je zde už zmíněno.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.