Reklama

neděle 9. května 2021

Jaroslav Bašta: Ono se to vyvrbí

Jaroslav Bašta
9. 5. 2021  PrvníZprávy

Podle Slovníku spisovného jazyka českého sloveso vyvrbit se znamená náhle se objevit, prozradit, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


Jaroslav Bašta


Podvědomě si to spojuji s básní Karla Havlíčka Borovského, v níž holič Kukulín, jehož tajemství svrbí, je vykřičí do staré vrby. Z ní si pak basista uřízne kolíček do svého nástroje, a na bále basa hlasitě vykřikuje, že „Král Lávra má oslí uši, král Lávra je ušatec!“ Protože věřím na sílu a magii slov, čekám, jak se nakonec kauza Vrbětice vyvrbí.

První shoda s Havlíčkovou básní už tady je – dlouhé oslí uši má nejen vláda, ale také většina Poslanecké sněmovny. Až do podzimních voleb se jich nezbaví. Aféra spojená s polozapomenutými výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 a její zázračné zmrtvýchvstání v letošním roce ukázala, že česká politika a česká žurnalistika jsou siamská dvojčata, momentálně se válející na dně páchnoucí žumpy.

Nikdo nepopírá vliv médií na politiku, nakonec žurnalistika si již v 19. století vysloužila název Sedmá velmoc. Ovšem v dobách, kdy státy měly své ideje a hájily vlastní zájmy, média sehrávala pozitivní roli, protože kontrolovala a korigovala vládní politiku. Dnes ji tvoří, zejména pak některá. Nekvalifikovaně, chaoticky a ve prospěch někoho cizího. Až na výjimky, české vlády od roku 2004 svou politikou nesledovaly svůj program, ale reagovaly na přání občanů, která zachycují průzkumy veřejného mínění. To však z větší části vytváří média. Takže kruh se uzavřel, čím populističtější vláda, tím více reaguje na zprávy médií, zejména v personálních otázkách.

Kauza Vrbětice ukázala další aspekt vlivu médií na politiku. Tím je mesaliance novinářů se zpravodajci, tedy důstojníky tajných služeb. Jde o výsledek procesu, který ve světě i u nás probíhá již dlouhá desetiletí. Informace získané utajenými prostředky jsou řízeně vypouštěny do médií. Žurnalisté jim bezmezně věří a nikdy je nezpochybňují. V České republice se již dlouhá desetiletí jedna mediální aktivita, která se (nevím proč) nazývá investigativní žurnalistika, opírá o nezákonně předávané informace z policejních či zpravodajských svazků. Protože policisté nebo důstojníci tajných služeb tímto „únikem tajných informací“ páchají trestný čin, spolupracují pouze s několika málo novináři, kterým důvěřují.

Roček: Vrbětický projev bezbožné víry a tajné služby

Tyto „úniky informací“ ze svazků tajných služeb či policejních útvarů pracujících podobnými metodami se dlouhodobě vyznačují několika společnými vlastnostmi. Zásadně k nim dochází až v momentě, kdy se výsledky šetření předávají zákonným adresátům (na státní zastupitelství, vládě), takže je obtížnější to vyšetřit. Důvody zveřejnění bývají různé, od osobní skandalizace až ke změně vládní politiky. Vedlejším (chtěným či nechtěným?) důsledkem zveřejnění se často stává zastavení vyšetřování.

Toto vše můžeme sledovat poslední tři týdny téměř v přímém přenosu. Velmi podivné mi připadají dva klíčové momenty. Tím prvním byla zřetelná panika vicepremiéra Jana Hamáčka a premiéra Andreje Babiše, kteří na základě informace o zveřejnění kauzy v pondělních novinách vystoupili na improvizované tiskové konferenci, takže zaskočili naše spojence v EU a NATO, kteří nás nepodpořili. Po dvou týdnech následovalo osočení Jana Hamáčka z vlastizrady, které vznesl Janek Kroupa ze Seznamu, a kterého se chopila nejen opozice ve sněmovně, nýbrž i část straníků z ČSSD. Ale to již asi jde na vrub předvolební kampaně.

Za nejhorší, co celou vrbětickou kauzu doprovází, považuji absolutní adoraci vnitřně rozporuplné zprávy BIS. Každý, kdo ji zpochybní, je označen (označena) za ruského agenta a vlastizrádce. Takto začínaly všechny hony na čarodějnice. Postup BIS opsala u neblaze proslulého prokurátora Andreje Vyšinského, který v případech, kdy nemohl usvědčit obžalované, do omrzení opakoval, že „důkazy jsou příliš silné, příliš přesvědčivé.“ V tomto případě se dokonce nehovoří o důkazech, ale o podezření.

V Čechách a v Praze zejména, opravdu není nouze o absurdní situace. Některé české noviny píší o tom, že část ruských diplomatů vyhoštěných v dubnu v souvislosti s kauzou Vrbětice, již v únoru prodávala své pražské byty, dokonce pod cenou. Vypadá to, že úplně poslední, kdo se dozvěděl, co se má 17. dubna odehrát, byl vicepremiér Jan Hamáček. Tak doufám, že se po volbách Vrbětice vyvrbí.31 komentářů :

 1. Kdo by je taky podpořil po 7 letech to nemá žádnou váhu je to falešná operace na podporu krachujících USA. Přeci nepřetrhají obchodní vztahy s RF jako Český lokajové. Též doufám že budou lidé u voleb přemýšlet komu to hodí kdo chce válku s Ruskem nebo 60 pohlaví islamizaci ČR?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bezohledne zniceni konkurence je zakon obsazeny v kapitalismu bez privlastku

   ktery vychazi z gangsterismu.
   SPD si dalo do programu nr.10 rasantni zmenu rezimu.
   Nema vsak nikdo,kdo by definoval obsah tohoto bodu konkretne a presne.Pokud tam napsan pevne nebude

   SPD PROSAZUJE V BODE 10 SVEHO PROGRAMU SOLIDARNI STAT,podobny pravicvemu SCIALNIMU STATU DOPRVNIHO CLANKU USTAVY,KDE cHYBI bude SPD jen nizkoprocentni polit.subjekt trcici v rohu stolu bezkulecniku v parlamentu a ani necekne,ze k jejich bodu 10 je zapotrebi vetsinu!

   Vymazat
  2. Není komu dát hlas,do politiky nalezli psychopati a prodejné děvky,tak když to vezmete zleva do prava je to jen volba mezi špatným a ještě horším. Jinak Vrbětice a GRU?! V tomto videu z r.2014 se mluví o něčem jiném a mluví občané Vrbětic. https://www.youtube.com/watch?v=NQ8vuqzGw4E&ab_channel=Petr%C5%A0ob%C3%A1%C5%88

   Vymazat
 2. vazeny pane Basta,

  Vas problem je, ze Jste slusny, a chytry, a ac zrejme vite/vime jak to opravdu dopadne, bude to chvili trvat, nez se to tak nejak dozvime,

  osobne jsem zklaman, hlavne nad Ano Bude Lip

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Basos Je to třeba hodit SPD jediné vlastenecké straně v ČR.

   Vymazat
  2. Pane Cáblíku, taky jsem chtěl dát hlas SPD. Až do té doby, než jsem se dozvěděl, jak hlasovali její poslanci v bezpečnostním výboru. SPD NE! Jsou to stéjní prolhanci a všiváci, jako všichni ostatní! Už jen kvůli té Ďourové nedám svůj hlas ani ANO... Krucipísek, tož komu? Kdo koná tak, jak hlasitě hlásá? Poraďte, prosím.

   Vymazat
  3. Vážený Basosi, nedozvíme se nic, stejně jako třeba o případu Skripal. Možná za 30-50 let, až zase někdo otevře tajné archivy.

   Vymazat
  4. vendo,

   pravdu dis, ale ja si to uz sesumiroval, a je mi z Babise trapne, a ja ho vul stara volil.

   Vis jak je mi trapne, kdyz tedka obiha jak coklik ci jako agent od pojistovny kuncofty, celou Evropu teda zapadni a zebra o vyhozeni aspon jednoho Rusaka, nekdo tady napsal ze ho drzej za koule, ja si spis myslim ze mu nejakej Ameropolicajt kleci na krku.

   Vis ja se fakt za nej stydim

   Vymazat
  5. To ja,kdyz jsem po 20 letech hodila KSČM,tak mi tekly slzy.To za téch ulhaných a podvodných "demokratickych"dvacet let.A omluvila jsem se memu tátovi,komunistovi od jeho 18 let.Z roku 1930.Bagoun

   Vymazat
  6. Jó Basosi 9. května 2021 19:28, jste snad dost starej, abyste věděl, že každej může jen to, co zmůže. Třeba takovej Orbán tolik, kolik má volební podpory, co mu dá ústavní většina i jisté zázemí z Turecka, včetně výhod kontraktů z Ruské federace. A obráceně, z čeho těží Poláci, opření o vžitý antirusismus a bigotní katolicismus ..., když sázejí na USA. Co je a co není národním zájmům ku prospěchu? Bráno strategicky? Jak je na tom celá ta V4? Kam a jak se mají a mohou vrtnout jacíkoli čeští politici? Už mi zbývá než sázet na komunisty. Protože ti to nerozhodnou. Když přežijí, bude jim to výhodou. JiH

   Vymazat
  7. JiHu, máte pravdu, vše bude záležet na politické podpoře. Že je Babiš vydíratelný je pravda, zdravotně se také musí šetřit ale jinou možnost v současné době bloků nemáme. Proti demobloku s podporou medií můžeme postavit jen blok ANO, ČSSD, KSČM, národně smýšlejícím především SPD a uvidí se, jak uspějí menší strany Trikolora a "policie". Myslím, že se to předvolebně vyhrotí na my a oni. Volební potenciál má "demoblok" vyčerpaný, bude tedy záležet na ANO a Babišovi, jak osloví "mlčící většinu" volební odvahou!

   Ta volební, mlčící většina má co ztratit, což je i apel pro Basoše. Já budu volit SPD pro pro národní aspekt. Dál se uvidí.

   Vymazat
  8. Pro 1955, já bych to býval hodil ČSSD, kdyby Hamáček byl chlap. Když by řekl naplno, a co je špatné na cestě do Ruska a koupi 1 miliónu dávek Sputnik. Tu bych si osobně jako jedinou snad nechal píchnout, není to zombie přípravek jako jiné (co vlastně to je, když to nesplňuje definici vakcíny? Geneticky modifikované směsky s nepředvídatelnymi důsledky?). Inu ČSSD jenom potvrzuje, že jí již dávno uhnili kořeny a to co zůstalo je jenom název bez obsahu a banda vy... trampů. Inu nevidím politika typu Orbana, Kunze, Putina, příp. srbského prezidenta a ani úrovně baťky Lukašenka (že to jednou řeknu bych ještě nedávno nevěřil)

   Vymazat
  9. Travexi, musím Vám oponovat v jedné věci. Politika je záludná, řídí se diplomacií, tedy i podpásovkami. Tím omlouvám Hamáčka i Babiše. Ani oni nemohou říkat jen pravdy. Jsou součástí her. Jsem po tátovi i sociálním zaměřením socdemák, po 89. mezi stovkou znovu obnovující ale bezvýznamný. Co mne irituje, je že do každé strany vzhůru naskakují kariéristé a "krtci". To se stalo i komunistům, soc.dem. také. Umění je rozpoznat je obtížné, pro hezké řeči.
   Nejsem v současné době jejich volič ale přeji jim úspěch. Maláčová, Hamáček mají šanci, tak uvidíme, kdo je zachrání.

   Vymazat
  10. Unku2

   asi mas pravdu, ale ja bych to nechal projit, lidi tady si musi uvedomit jak si tenkrat nakakali do bot cinkanim a svickama na Narodni, sice za Piratu (doufam ze se dostanou ti hajzlove ke korytu) bude hur mozna i zle ale pak snad lidi dostanou rozum.

   Hele co si myslis o gen. Sandorovi?

   Vymazat
  11. Pane Čechu pokud nepůjdete k volbám tak tím nahráváte demožumpě a pyjátům a pak se budete divit co se bude dít. To co se děje teď je jen slabí odvar je třeba volit i menší zlo.

   Vymazat
  12. Okamura: Vyhlazení či osvobození? Osvobození. TOPka chybuje, srovnává-li 68. s II. světovou

   SPD není ani proruská, ani proamerická, ani probruselská. Jsme pro Českou republiku. Chceme mít korektní vztahy se všemi zeměmi. Nemá smysl politiku hrotit. Osobně prosazuju politiku jednání a spolupráce. Pakliže jednání a spolupráce nejdou, je potřeba tvrdě hájit zájmy. Jisté je to, že postupovat cestou ultimát nelze. Pokud nemůžeme jednat, nečekejme, že si své zájmy jako Česká republika prosadíme. Suverénní politika suverénní země se projevuje vyspělou diplomacií. Lidé za ČSSD, ministr zahraničí – v těchto ohledech zklamali.

   https://cz.sputniknews.com/20210508/okamura-vyhlazeni-ci-osvobozeni-osvobozeni-topka-chybuje-srovnava-li-68-s-ii-svetovou-14417242.html

   Vymazat
  13. Basosi 9. května 2021 22:10 domnívám se, že exgenerál Šándor je natolik mimo hru, až si může a chce dovolit respektovat logiku věci. Že je to dáno jeho dobrým charakterem můžeme doufat. Doufám, mám to zapotřebí. JiH

   Vymazat
 3. K té magii slov: stačí, podívat se na jméno té obce - Vrbětipsem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čeština je úžasna.Jen pamatujme na genia Havlícka Borovskeho....aby nas jazyk neshnil v hrobe !!!KHB nám setsakra chybi.Bagoun

   Vymazat
 4. Teď už je přece takřka jisté, o co v té komedii ve Vrběticích šlo, že ? Koudelka, vrchní čučař BIS a věčný podpraporčík, se chce udržet u koryta, letos mu totiž končí mandát. A tak vymysleli "agenty." Ovšem nepředložili ani jeden důkaz, hned se schovali za "přísně tajné." Takhle nás ale můžou vodit za nos donekonečna. Krom toho je Koudelka americký agent, což se ani moc nepopírá. Z tohoto směru vane vítr, resp. na prvním místě jsou pro BIS zájmy americké, teprve poté naše.

  OdpovědětVymazat
 5. Petr Schnur
  27. 4. 2021
  A máme to černé na bílém. Jeden ze dvou „motorů EUropy“, Německo, právě prohlásilo ústy ministra zahraničí Maase, že odmítá ‚konfrontační řev‘ (Konfrontationsgeschrei) na adresu Ruska, se kterým chce mít EU dobré sousedské vztahy. Ta Evropa, jejíž „solidarity“ se naší hrdí a bodří válečníci dovolávali. Hrdinná česká vláda a ještě hrdinnější „slušná“ opozice, kterým se podařil historický kousek, nemající v dějinách českých, československých i evropských obdobu: během dvou dnů odříznout Česko od dodávky a možná i výroby ruské vakcíny, pohřbít nebo předražit Dukovany, zdecimovat diplomatické styky a zřejmě i obchod s Ruskem, čehož dozajista, jako pokaždé v celé „slavné“ polistopadové historii, využijí „(ne)solidární spojenci“, možná včetně chytrých a na rozdíl od Čechů vůbec ne naivních Poláků.

  Za blbost se platí a za naivní, bezduchou nabubřelost, se kterou jsme to Rusům „nandali“, dvojnásob. Pořvávat na Rusko v domnění, že mám krytá záda Spojenými státy a Evropskou unií, není hrdinství, ale sebe klamná fraška, nehledě na to, že skutečná hrdost vypadá jinak než jak ji prezentují naši euroatlantici z amerického konečníku. Národní hrdost najdeme nejen v našich dějinách, ale i nyní, ale rozhodně ne u těch, kteří třicet let po „sametu“ mají potřebu bourat pomníky osvoboditelů a stavět nové skanzeny Rakousko-uherské monarchie. Kdo chce být skutečně hrdý, ten se hned druhý den hlasitě nedovolává „solidarity spojenců“.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonym 13:58
   Přesně.
   Budeme pro Rusko vyrábět,ale vyvážet budeme do Německo,které to s pěknou marží vyveze do Ruska.
   Možná nám za to Německo zase dodá Ruský plyn.

   Vymazat
  2. to je prave to z ceho jsou Amici zoufali, pro ne zabijacke spojeni Rusaku a Nemcu

   Vymazat
 6. Babiše někdo drží pevně "za koule".... pardon. Ale ono je to tak výstižné...

  OdpovědětVymazat
 7. Vrbětice se vyvrbí před volbami. CIA připraví další "důkazy", tak jak poskytla na Slovensku "důkazy v podobě družicových snímků" pro odhalení vraha Kuciaka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vrbetice jsou cinskej caj ,proti tomu,co se deje v USA. Nejaky hackeri /s prominutim neznam ceskej vyraz/ se nabourali do hlavniho potrubi na plyn, plyn zasekli a ze chteji penize. Uz to trva tejden..
   BIS je jedna z takovejch co z ty ostrazitosti porad chrapou a kdyz ne tak delaji levarny..
   Hlidani hlavni rozvodny plynu asi neni dulezity, kdyz se musi delat Vrbetice a honit dva agenty..
   Az kdyz odjeli do Ruska..

   Vymazat
 8. Taky se za ty šmejdy stydím, pane Basosi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám také pocit studu, pane Čechu. Jsou navíc stále drzejší a odpudivější. Dnes si například berou do těch svých smrdutých hub našeho velvyslance v Rusku kvůli jeho účasti na vojenské přehlídce v Moskvě. Občanům neposkytnou jediný důkaz, že výbuch v muničním skladu Vrbětice mají na svědomí agenti GRU, ale mají tu nehoráznou drzost a sprostotu požadovat systematické urážení a provokování země, která zachránila český národ před Němci plánovaným naprostým zánikem? Nezlobte se, ale to opravdu musí být potomci těch nejhnusnějších zrádců, konfidentů a udavačů nebo hajzlíci, co se prodávají a slouží nám nepřátelským zájmům. Nesmíme na ně zapomenout...

   Vymazat
 9. Krádeže samopalů z areálu ve Vrběticích
  https://www.youtube.com/watch?v=u9FMqsnoB1A

  https://www.youtube.com/watch?v=XzvCYyrZ3OA
  jiný pohled na kauzu Vrbětice ....

  OdpovědětVymazat
 10. Tak pan Borreli za Evropu prohlásil, že není potřeba zvyšovat napětí s Ruskem. Babiš a MZ zoufale hledají podporu v EU a prd. Jen v USA, kde Babiš a vyznamenaný Koudelka byli na návštěvě, tak vane smrad z podpory. Tak odkud asi vane podobný smrad z Vrbětic.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.