Reklama

sobota 29. května 2021

Jean Piere Fabre-Bernadac odpovídá na otázky ohledně situace ve Francii, naděje na únik z multikulturní pasti a specifické role postkomunistických zemí v současné Evropě

Rozhovor  s kapitánem Fabre-Bernadacem

29. 5. 2021 protiproud

Překlad rozhovoru polského novináře Oliviera Baulta z týdeníku DoRzeczy s Jeanem-Pierrem Fabre-Bernadacem, autorem francouzského "listu generálů", ve kterém se generálové a vojáci ve výslužbě obrátili na vládu s výzvou, aby chránila občany před imigranty a islamizací - a varovali před rizikem občanské války.

Pane kapitáne, list zveřejněný 14. dubna, který vznikl z Vaší iniciativy, varoval úřady před islamizací země, poukázal na hrozbu, která se vznáší nad domorodými Francouzi a na vytlačování tradičních hodnot vyznávaných francouzskou společností. Podepsali ho tisíce vysloužilých vojáků, včetně šedesáti generálů, ale i někteří v aktivní službě, což vyvolalo efekt sněhové koule. Byly zveřejněny další otevřené dopisy, včetně nového otevřeného dopisu důstojníků v činné službě jako projev podpory pro první list. Francouzská vláda, i její levicová opozice (na rozdíl od opozice pravicové) hovoří o záměru uskutečnit puč, který prý vyplývá z obsahu těchto otevřených listů, varujících před rizikem občanské války. Zachvátil duch rebelie francouzskou armádu? Byl by ve Francii možný vojenský puč?

Reakce na náš list je komická. Tito lidé si ho ani pořádně nepřečetli. V dopise, který jsem napsal, říkám pravý opak. Píšu o tom, že dnešní situace ve Francii je dramatická neřkuli tragická. V momentě, kdy politici nechtějí uznat, že je to tak, zkrátka směřujeme k zásahu armády, ke kterému se budou muset uchýlit. Proto ve svém listě používám výraz "mise". Pojem "mise" znamená, že rozhodnutí nepřijme armáda, ale vláda.

Co Vás a signatáře dopisu vedlo k jeho zveřejnění právě teď a proč jste ho nezveřejnili již dříve? Je snad odpovědnost prezidenta Macrona za rozpad Francie větší než jeho předchůdců?

Macronova zodpovědnost není větší. Je následníkem těch, kteří tuto odpovědnost nesou, a sám se stal spoluzodpovědným za vzniklou situaci. Problém je v tom, že tito lidé neříkají pravdu. Realita je nezajímá. Pro ně je nejdůležitější maskování a zametání problémů pod koberec. "Politická korektnost" je v naší zemi všudypřítomná a přehlušuje pravdu. My jsme chtěli říci pravdu. Chtěli jsme vysvětlit, jak se z předměstí na 450 nebo 500 místech ve Francii, nejen ve velkých městech, ale i v městečkách, staly zóny, v nichž už nevládne právo. A říkáme to i kvůli lidem, kteří tam žijí. Nejde o obviňování muslimů, ale o odsouzení islamistů. Muslimové, kteří žijí v těchto zónách, čelí ještě větším problémům než my. Dnes potřebujeme rozhodnost a schopnost klást požadavky, které vlády neměly čtyřicet let.

Ve svém dopise varujete před rizikem občanské války ve Francii. Nejste první, nedávno jsme slyšeli podobné varování z úst generála de Villierse, bývalého náčelníka generálního štábu armády - a před ním Gerarda Collomba, ministra vnitra, nebo také písemné vyjádření policejního generála Bertranda Soubeleta, který uvedl, že policisty velmi znepokojuje existence nelegálních zásob zbraní ve francouzských etnických čtvrtích. Sám jste vysloužilý policejní důstojník. Myslíte si, že ve Francii skutečně existuje riziko občanské války?

Více než občanská válka. V přesném slova smyslu nám hrozí válka mezi dvěma kulturami, válka mezi dvěma odlišnými populacemi. Mezi Francií a "Francií předměstí", kde se aktivní menšina cítí jako ryba ve vodě, kde je většina je zastrašována. Na předměstích máme do činění s realitou, na kterou by měl francouzský stát reagovat, ale nereaguje. Ano, hrozbou je riziko vypuknutí otevřeného ozbrojeného konfliktu mezi dvěma komunitami.

Abychom postřehli tento pocit nejistoty, který začíná ve Francii převládat, třeba utlumit ideologii, která vedla k této fatální situaci. Všechny ty struktury "rasismu", které demoralizují Francii. Obavy se netýkají pouze agresivních činů, vražd a znásilnění, ale i každodenní majetkové trestné činnosti. Zničené auto, krádež elektrického skútru, poškozená schránka... Jsou to lidé žijící v bytovkách, kteří musí mlčet když na chodbách a na parkovištích, pod nosem a před očima všech působí gangy obchodníků s drogami, které terorizují místní. To je ten problém. To je ta gangréna, která ničí tkáň společnosti a postihuje její stále větší část. Lidé to už nemohou vydržet. Toto je skutečná časovaná bomba, která může kdykoli vybuchnout. Stát by si to měl uvědomit - a sami jste viděli, jaká byla reakce na náš list. Nakonec jsme byli obviněni my, ne zločinci a výtržníci.

V dopise zveřejněném na podporu Vašeho dopisu, který podepsaly i statisíce civilních osob, důstojníci v aktivní službě, přirovnávají situaci ve Francii k situaci, kterou znají z Afghánistánu, Mali, střední Afriky a dalších zemí. Nezdá se Vám toto přirovnání Francie k zemím, které jsou označovány za "selhávající", přece jen trochu přehnané? Z pohledu zemí bývalého východního bloku - máme se obávat, že se z některých spojenců z NATO na Západě stanou selhávající státy?

Opakuji ještě jednou: Je to výstražný signál. Je zřejmé, že zatím ještě nejsme v této situaci, ale směřujeme k ní. Když se podíváme na nárůst hrozeb za posledních dvacet let, ukazuje se, že je konstantní, ba dokonce se v poslední době zrychluje. Naši kolegové v činné službě se snaží být předvídaví, tak jako my v našem zveřejněném listu, který jsem napsal - aby vláda vzala v úvahu tyto okolnosti. Odhodlá se k tomu nakonec? 

Francii je třeba zachránit dnes. Je třeba zachránit francouzský národ, který má toho už dost a je na konci svých sil. To, co teď potřebujeme, je společné rozhodnutí postavit se nepříteli a porazit ho. Tento nepřítel má dvě formy: formu ideologie "dekonstruktivismu" či "rasismu" a agresivní formu, která se projevuje islamismem i aktivitou gangů z předměstí, které se vzájemně často prolínají. Odkud mají islamisté zbraně, když ne od gangů obchodujících s drogami? Všichni dobře vědí, že na našich předměstích je dnes v oběhu obrovské množství nelegálních zbraní.

Které jsou podle Vás hlavní příčiny zhoršení situace: imigrace, muslimský radikalismus, slabost státu? Jsou francouzské problémy typické pro každou multikulturní společnost?

Jsou to všechny příčiny, které jste zmínil. Pokud si toto v určitém okamžiku neuvědomíme, nemáme budoucnost. Tento úpadek mohou zastavit tři věci: První věcí je znovuobjevit své hodnoty. Pro mě je tou hodnotou především moje země. Budovala se postupně a díky tomuto procesu se stala jednou z nejvýznamnějších na světě, a potom jí dlouho byla. Máme kulturu, jazyk, bohatou historii. Francouzi by si to měli uvědomit a musí se probudit. Francouzi musí stát vzpřímeně, ne ležet. Statisíce lidí nám říkají: "Nenechte se odradit, politikům už nevěříme, ale armádě stále důvěřujeme, protože armáda je čistá, je vzorová." A tak přicházíme k druhému prvku, který spočívá v tom, že kromě nalezení svých hodnot potřebujeme mít před sebou vzor. Bez dobrého příkladu nemohou lidé nikomu důvěřovat. A dnes ten vzor chybí. Poslední věc je odvahaToto je zásadní otázka, protože v části politických struktur už odvahu nenajdeme. Francii je třeba ji vrátit.

Když v roce 2015, za velké imigrační krize, země Visegrádské čtyřky odmítly migrantské kvóty prosazované Evropskou unií, argumentovali potřebou bránit svou civilizaci a křesťanskou kulturu před přílivem muslimů, ale i povinností zajistit bezpečnost - a také obavami z nárůstu teroristické hrozby. Myslíte si, že vzhledem k zhoršující se situaci ve Francii měly pravdu?

Myslím, že tyto země měly absolutní pravdu. Plně je podporuji. Podporuji jejich kroky a říkám: Nevzdávejte se. Nevzdávejte se, protože vy nám ukazujete cestu. Ukazujete nám cestu, protože jste během komunistické éry zažili, jaké je jho nepřítele. Nezažili jsme tyto těžké chvíle. A protože jsme je nezažili, nepochopili jsme, že jednoho dne i my můžeme čelit obtížím. Já osobně blahopřeji zemím, které měly odvahu říci jasné: "Ne!"

Polsko trochu znáte. Co si myslíte o situaci v Polsku ve srovnání se současnou situací ve Francii?

Neznám současnou situaci, ale rád bych vyjádřil svou lásku Polsku a Polákům. Poláky jsem poznal v těžkých časech. Byl jsem v Gdaňsku během prvních nepokojů v roce 1970 a rád bych Vám řekl o něčem, co poznamenalo celý můj život. Po událostech z prosince 1970, kdy již byly desítky mrtvých, jsem šel na půlnoční mši a samozřejmě v kostele bylo tolik lidí, že někteří stáli venku. Byl jsem mezi nimi, pamatuji si, že sněžilo, a v jistém okamžiku, kdy bylo třeba pokleknout, lidé klekli a začali zpívat. 

Já, který jsem věděl, jak bezstarostně si v té době žila Francie, jsem pochopil, co je to horlivost a víra, pochopil jsem, co je láska k vlasti. Byl to způsob komunikace s tehdejšími komunistickými orgány: "Budeme se stavět na odpor, zůstaneme tady." Bylo to skvělé a chtěl bych při této příležitosti ještě jednou poděkovat Polákům za všechno, co udělali, za všechno, co nás naučili, a říct jim: "Pokračujte v boji, protože jste národ, který se nevzdává snadno." Často sleduji, co se dnes děje v Polsku, podporuji národní síly, polské vlastenecké síly a jsem dojat, když vidím Pochod nezávislosti, který se koná 11. listopadu, jako důkaz toho, že Polsko stále hrdě stojí, a že nepomine. Polsko bude věčné, protože je symbolem.

Polsko se domnívá, že Rusko představuje hrozbu, a proto se upíná k NATO a transatlantickému spojenectví jako garantům své bezpečnosti. Dokážete si představit situaci, že by Francie, která by se ocitla v občanské válce živené zvenčí nějakou entitou ztělesňující Islámský stát, požádala o pomoc své spojence z NATO?

Pokud se situace ve Francii zhorší, zhorší se i v celé západní Evropě. To nebude problém pouze Francie. Pokud se zítra situace změní na jakýsi válečný stav nebo velký konflikt, totéž se stane v Itálii, Německu, Španělsku či Skandinávii. Je jasné, že budeme svědky efektu sněhové koule. Kromě toho budeme mít v pozadí politiku některých arabských zemí a Turecka. Může to být jako požár, a proto bude rozhodující postoj a odhodlanost zemí střední Evropy. 

Možná právě ony nám v té chvíli přijdou na pomoc, nevím. Je mi však jasné, že nejen Francie bude v této situaci. Pokud se zítra Francie ocitne v situaci, která hrozí vypuknutím konfliktu, zasáhne to celou západní Evropu.

Zdroj. Stránky kapitána Fabre-Bernadaca.

 

 

 

12 komentářů :

 1. Generála chápu, ale neumím si představit , co by se ještě dalo zachránit.
  V podstatě muslimové dělají to samé, jako když si Francouzi připojili kus Afriky ke svojí zemi. ( Alžír)
  Všechny byvší kolonizační mocnosti mají problém, Afričané nemají moc důvodů milovat svoje bývalé dráby.
  Dneska je Francie bohatá, Afrika chudá a většinou vyhraje ten, který nemá co ztratit.
  Pokud by došlo k ozbrojeným střetům, tak by si i ten nejmírumilovnější a nejsekularizovanější muslim musel zvolit stranu.
  Ten neutrální by byl terčem pro všechny.
  Jak by se rozhodl je asi jasné, kdo by si nechal dobrovolně uříznout hlavu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helanov a podobni jsou vychovani v krestanske kulture tolerance

   tato kultura neni stredovek,ktery prinasi ka ka ram ,kdy v sure 4-89 se stanete obeti sve tolerance a neinformovanosti a budete povazovat v okamzik podrezavani sveho krrku za jakysi druh odplaty za minulost a budete tleskat radosti doslova oblbena vedomim,ze to prece neni mozne.
   Svata kniha totiz prikazuje,ze jinoverci to jsme my vsichni, MUSEJI byt podrezavani kdekoli budou nalezeni,zvlaste kdyz se obrati zady.
   A vy i Francouzi to ignorovali a delali dlouho nevidome a tak se pridejte k piratiskum,kteri ten AFRIKAKORPS chteji umistit do kazde nasi rodiny, musime je zivit,nebot penize,ktere od nas dostanou NEJSOU Z NASICH DANI,ale allahovy a ten prikazuje,aby je ti hlasatele stredoveku dostali i kdyby to melo byt nasilim!

   O TOM NAM TU NAPISTE

   a pustte si znovu ISLAM a MY,prednasku kterou tu vsichni znaji a vy ji ocividne tvrdohlave ignorujete.
   Co vy na to je to pravda nebo ne?


   Vymazat
  2. Krtečku, asi jste mne moc nepochopil. Já naopak varují, že multikulti nefunguje a že bychom neměli opakovat stejnou chybu, jako ti na západ od nás.
   Asi jsem to napsala neobratně, když jste si můj názor vyložil úplně opačně.

   Vymazat
  3. Za povsim stoji ,ze hlavni presidentska kandidatka Le Pen se nedavno vyjadrila, ze velka zeme jako Francie potrebuje predevsim vlastni diplomacii.
   Zeme, ktera je totalne zdiplomovana, nejen diplomaty ale i pedagogickou diplomovanou "kulturou" prevzdelanosti, uz davno.
   Uz si tak a prave tim,znicili vsechny instinkty dulezite pro preziti a boj za existenci naroda..
   To je nejdulezitejsi funkce EU.
   Proto chvali polaky, kteri si nektere jeste podrzeli a zachovali..
   Tedy velky obrat a rozdil v tom o co prave ted usiluje napravit./Le Pen/.A co chtela predtim.
   A v neposledni rade ,pasovani milionu z celeho sveta ,taky 12 milionu Ukrajincu, nema to konce, vydelava miliardy mafiim,zkorumpovanym politikum a mnoha dalsim, kdyz jsou uz ve vedeni a rizeni mnoha statu..Francouzi samozrejme uz dlouho nevoli, pro zmeny..
   Zeme tzv.visegradske chude ctyrky ,nemaji obrovske mezinarodni korporace a banky a spoleha se na nespolehlive jak je videt neziskovky..
   Ale jsou zcela bez vyznamu a vlivu..
   A duvod proc zachranovat prave Francii, ktera zachranu odmita neexistuje.
   Ani kvuli armade ,pevne vclenene do NATO.
   Ktera ohrozuje rusko nekonecnymi cvicenimi u jeho hranic,valci v Afganistanu a bojuje spolecne na podporu "osvoboditelu" Syrie.
   V neposledni rade, kdyz Francie byla nekonecne a sytematicky ubijena od te revoluce..
   Polaci jsou odlisni jako jednotlivci a uplne jini ,kdyz na jedne hromade..
   Na misto snehove koule, lavina..
   Kdyz chteli byt chamtive vetsi s Alzirem.
   A kolonzacni mocnosti pro zmenu ,mocne povzbuzuji a nadsene ospravedlnuji velkou nenavist na sve narody..
   Za chovani jejich elit kdysi../Krale Leopolda z Belgie treba ,pribuzneho vsech ostatnich,podobnych/.

   Vymazat
  4. Přesně tak multi kulti nikdy nefungovalo a snad naši zem uchráníme před muslimskou invazí. V článku se ptali kde je problém a ten je v liberalismu je třeba vládu rozumných lidí. Přeji vítězství Marine Le Penové.

   Vymazat
  5. Cabliku, Lepenka to už nezachrání, Frantíci si o tohle koledovali už desetiletí.
   Chovali se jako dobytkové a chovají DODNES.
   A my, jako užiteční idioti, jim pomáháme hlídat “ jejich” uran v Mali.
   Ten uran tam kradou, se schválením zkorumpované vlády v Nigeru a v Mali, na území, které patří Tuarégům.
   Ti mají akorát zničené zdraví, životní prostředí, zkorumpované vlády si mastěj kapsy a Frantíci mají uran do svých elektráren za hubičku.
   Potom není nic divného, že Tuarégové přivítají bojovníky IS, jako svoje ochránce.
   Vlastně i ta Cizinecká legie byla složená převážně z hrdlořezů všech barev pleti.
   Jsou to mazaní hajzlové a dohnala je jejich chamtivost.

   Vymazat
  6. Helanov Nesouhlasím všechno jde když se chce zákon by měl platit pro všechny stejně. Paní Marine Le Penová je naději pro Francii.

   Vymazat
 2. Škoda, že si tento rozhovor nepřečtou naivkové z kaváren. Ale oni by jej nepochopili, i kdyby si jej přečetli. Kde se vůbec vzala ta přihlouplá, zbabělá a současně cynická individua? Převažují mezi nimi pravděpodobně mladí, ale potkávám řadu pomatených lidiček, které už zdobí vrásky a šediny a přesto si nejsou schopni uvědomit, jaká smrtelná rizika přináší masová migrace a naivní představy o možnosti integrace rozdílných kultur. Doslova mě fascinuje, že spousta Čechů zřejmě naprosto zapomněla, že jsme Němce nechali v naší kotlině žít více než 700 let a oni nás přesto plánovali vyhladit(nebylo naší zásluhou, že se jim to nepodařilo). A to jsou navíc také křesťané...

  OdpovědětVymazat
 3. Sacre bleu! To by byl zajímavý geopolitický vývoj.

  OdpovědětVymazat
 4. Nepochybuji,uz davno ,kdyz denne je nejmene sto zminek o Hitlerovi a nacistech, kdo dodnes ovlada svet.A.
  Kde najdete neco jineho a positivniho?
  Klub sebevrahu,nazev novely od Stevensona, je presny nazev ,co spojuje a sjednocuje vrchnosti a korporace ,bud s fasismem , nebo islamismem, coz je jina strana jedne mince.
  Neni pomoci svetu i kdyby elity vyzmizikovali vsechny nepratele ,nic se nezmeni..
  Doslapnou si pak sami na sebe..
  A tak boj proti fasismu a treba antisemitismu se otocil a konci vyberem a rozsirenim islamismu na celem svete..
  Pomoci nejakych prav.
  Islam ma tu viru, kterou nikdo nemuze prezit.
  Jindy zase pomoci neceho jineho..
  Ze clovek musi o neco usilovat a potykat se s necim aby se vyvijel,neni tezke pochopit, ale dnes to prerostlo do konce ,ktery je videt a nedaleko..
  Muzeme ale zaznamenat,ze i nacisti neco vytvorili, nebo se aspon snazili. Aspon armadu, kdyz dnes i armady se rozvraci a rozbijeji. Opak. Kazdej ma ty skoly.
  Nebo stat ktery vyslal lidi na mesic, najednou musi kupovat motory jinde ,aby poslal jednu druzicku na obeznou drahu..
  Jak ale takhle vyzrat na nepritele..K vlastnimu zaniku?
  Ale vzdycky mne zajimalo, jak je tvurci mysleni a sama tvorivost jiz od detstvi ubijena nemilosrdne pedagogy,vychovately vseho druhu,co ustavicne kazou..
  "Destvi je dilna humanity" tvrdil Komensky a tak byl z pedagogismu tez nemilosrdne vykopnut a zaroven je oslavovan az do nebe,kdyz prekazel v potlacovani detstvi deti od utleho veku..Osemetna vec, kamkoliv jeden vkroci..
  Nasel jsem nedavno prednasky na tohle tema,/you tube/,Robinson se jmenuje ,velmi vtipne prezentovane, az moc pro muj vkus a zajem o vec.
  Ale uz pozde je abych se neco zeptal..
  Napriklad o neblahych osudech narodu, kteri se vyznacuji prave tvurci cinnosti..Kdy prave ta a jeji vyvoj a velmi dobre vysledky ,vetsinou privodi nestesti..
  Dodnes nekteri tvurci prezili vsechny strasti a utrpeni a vytvareli vedeni myslenkou pomahat a usnadnit..
  Vezmeme si treba tech vynalezu pro domacnost, aby zeny nemuseli skoro nic delat, zkraslovali se ,az to vedlo,ze nechteji ani samu domacnost,domov, nechteji ani deti a nakonec nechteji uz byt ani zeny..Mluvi neustale do vseho.
  A otocily se totalne proti vynalezcum..
  Je stara vec, ze zena a muz se doplnuji ,tedy co muzum schazi, prinese do sveta zena a oboji je nepostradatelne v nasich zivotech..A ted zeny chteji byt taky muzi. A vsecko.
  Co zitra se nevi ani ony samy nevi.
  Muzu cast chtce byt eunuchy. Ze by vzdelani..
  Dnes stalete generace tvurcu a lide, kteri poctive pracovali a organizovali ten vyvoj ,vytvorili neobycejnou civilizaci a udelali svet tak atraktivni, ze je rovnou na roztrhani..
  A zase nestesti a katastrofy cihaji za rohem..
  Osemetnej,mstivej je nas svet at udelas cokoliv..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Euroatlantická civilizace je momentálně nejvyspělejší, nikdo nehladoví, ale i přežrání je smrtící.
   Není pravda, že vyhrajou ti nejvyspělejší. Je to přesně naopak.
   “ Jenom omezená a fanatická víra motivuje lidi k činům, ne osvícená moudrost. “ ( Mika Waltari)

   Vymazat
 5. Křesťanství se zrodilo"zázračně" v Jerusalémě ,jako by bůh ukázal Arabům cestu světem.Evropa utužila svou moc na základech desatera ,která jsou návodem k podvodu.Francie se zmítá v mlze minulosti a nenachází cestu na čerství vzduch.To samé platí o Česku.Odér demokracie ničí náš národ a není úniku.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.