Reklama

pondělí 3. května 2021

Konstytucja 3 Maja 1791: K 230. výročí schválení prvé moderní evropské ústavy

Petr Kužvart

3. 5. 2021
Dne 3. května 1791 byla na Královském zámku ve Varšavě schválena liberální částí Sejmu a králem Stanisławem Augustem Poniatowským překvapivě liberální ústava tehdejší Polsko-litevské unie, kterou zároveň měla měnit na unitární stát. Stalo se tak v situaci hlubokého úpadku polské státnosti nad kterou již od roku 1768 měla faktický protektorát Ruská říše. Liberální ústava byla politickou provokací jak vůči carevně Kateřině II. a jejímu samoděržavnému režimu, tak i vůči ostatním evropským absolutním monarchiím té doby, především pruské a rakouské.

Ústava se inspirovala osvícenskou státoprávní koncepcí formulovanou Charlesem Louisem Montesquieu (1689 – 1755) a docela nedávno (1787) přijatou ústavou Spojených států amerických. Zrušila dosavadní tradiční a velmi nefunkční státní zřízení včetně zásady liberum veto (česky „svoboda zakázat“), tedy právní princip, který umožňoval jakémukoliv poslanci v polském Sejmu, aby svým nesouhlasným prohlášením zmařit usnesení tohoto Sejmu.

Nová ústava zbavila práva účastnit se politického rozhodování tu část šlechty, jež nevlastnila žádnou půdu, částečně zrovnoprávnila měšťanstvo se šlechtou a omezila dosavadní širokou šlechtickou demokracii. Zavedla dědičnou konstituční monarchii a osvícenskou koncepci tří navzájem se vyvažujících mocí ve státě.

Ustavila dvoukomorový parlament. “Izba Poselska” byla dolní komorou, jež se skládala z 204 volených poslanců a z 24 představitelů královských měst. “Izba Senacka” se skládala ze 132 senátorů, a to včetně vojvodů, ministrů a biskupů. Ústava zrušila dosavadní imperativní mandát ukládaný regionálními shromážděními (tzv. “sejmiki”) poslancům celostátního Sejmu zvoleným za daný region

Výkonnou moc svěřila do rukou královské rady (tj. vlády, nazvané “Straża Praw”) zasedající pod předsednictvím panovníka. Panovník měl být i nadále volen, ale pouze z příslušníků vládnoucí dynastie. Šlo o opatření proti dosavadnímu silnému zasahování zahraničních mocností do polské královské volby. Každý právní předpis, který by vydával sám král, vyžadoval kontrasignaci příslušného ministra.

Rolnictvo bylo výslovně dáno pod ochranu státu (výkonné moci) a byla tedy omezena dosavadní šlechtická zvůle vůči němu. Byl to prvý krok ke zrušení poddanství, v němž žilo 90% polského obyvatelstva. Pouze zbylých 10% bylo víceméně plnoprávnými občany, “politickým národem” (s výjimkou nemajetné šlechty, kterou ústava zbavila politických práv).

Ústava deklarovala římské katolictví jako státní náboženství, ale zároveń proklamovala svobodu vyznání, byť apostase, čili odpadnutí od katolictví bylo i nadále trestné.

Ústava vlastně nebyla v momentě schválení dokončena. Její spoluautor, Hugo Kollataj oznámil pokračování prací na ní. Zamýšlel ji doplnit o “ekonomickou ústavu zajišťující všem právo na vlastnictví a zajišťující také ochranu a důstojnost každé práce”. Třetím ústavním dokumentem měla být “konstytucja moralna”, podle všeho obdoba americké Charty práv nebo francouzské Deklarace práv člověka a občana.

Osud Ústavy 3. května byl neradostný a velmi krátký. A další vývoj vedl k polské národní katastrofě. Vnitropolitická opozice – skupina velké šlechty - magnátů požádala carevnu Kateřinu II. o ruskou intervenci v zájmu návratu starých pořádků a privilegií a založili proruskou Targowickou konfederaci. Stalo se tak v noci z 18. na 19. května 1792, ale fakticky byla ustavena proruskými spiklenci již 27. dubna v Petrohradě. Zároveň začala pod záminkou pronásledování pravoslaví v Polsku a skrytého paktování s Vysokou Portou ruská invaze. Do země vstoupilo asi 20 tisíc vojáků Targowické konfederace spolu s 97 tisící ruských vojáků. Poláci věrní ústavě měli nějakých 37 tisíc vojáků pod velením králova bratrance Józefa Poniatowského a generála Tadeusze Kosciuszky.

24. července 1792 král Stanisław August Poniatowský zradil ústavu a novou vládu a připojil se k Targowické konfederaci. Její stoupenci byli poněkud překvapeni, že po potlačení polského odporu Ruskem nebyla zachována dosavadní státnost a v roce 1793 dochází ke Druhému dělení Polska, kdy většinu území anektovalo Rusko a Prusko. Z Polska zbyl nevelký nárazníkový stát s loutkovou královskou vládou, obsazený ruským vojskem. Po půldruhém roce této žalostné přechodné mezihry vypuká 24. března 1794 slavné Kosciuszkovské povstání. V květnu toho roku povstalci proklamují osvobození relnictva a slibují půdu těm, kdo se zapojí do povstaleckého boje. Po několika počátečních úspěších je povstání poraženo v bitvě u Raclawic. Bylo potlačeno společnou vojenskou intervencí ruské, rakouské a pruské armády. V roce 1795 následuje třetí, definitivní dělení Polska. Až do roku 1918 pak neexistoval žádný nezávislý polský stát. Není divu, že Ústava 3. května platila necených 19 měsíců a poté byla zrušena. Bez náhrady

Tolik tedy k pondělnímu kulatému výročí, jež naši severní sousedé právem slaví jako svůj státní svátek: Święto Konstytucji 3 Maja.

A co z té nepříliš radostné historie plyne pro nás? Především poznání, že Poláci mají dobré historické důvody ke své umíněné rusofobii. A také poučení, že se v historii mohou dít i momentálně beznadějné věci, jejichž význam a odkaz vysoko zhodnotí další dějiny. V řadě směrů velmi podobným příběhem jako historie prvé polské ústavy je i osud španělské cádizské povstalecké ústavy z listopadu 1812. Ale to už je jiná historie, k níž se třeba vrátíme někdy jindy.

(p.kuzvart@email.cz)

29 komentářů :

 1. Nez pujdu spat, takze pane Kuzvart,

  Oni Polaci maji takovy historicky problem, od skoro davne velmoci jako cast Polabsskych Slovanu kteri ted mluvi nemecky, pres "Letajici Dragouny ci co" kteri zachranili Viden, pres etapy NEEXISTENCE jako samostatny narod, az po valku 1920 kdyz to Moskalum natreli a sebrali jim kus Ukrajiny, do 1945 kdyz je nenavideni bolsani/Moskalove osvobodili, a dali jim kus Pruska, ktere tim padem prestalo existovat, ale zato si Moskalove vzali zpet co jim v 1920 Polaci sebrali

  takze Polaci maji nekolik duvodu remcat o sve velikosti, a dalsi duvody nenavidet jak Rusaky tak i Nemce, protoze historie pokud dojde ne sice k horke valce ale k takove vlazne, se muze opakovat. Ne ze bych jim to pral, ale ohledne k nam se vzdycky nechovali pekne ze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. @Bazos - souhlas, ale také je třeba přiznat, že Poláci vždy byli a jsou součástí globálních hrátek anglosaských financiérů o zdroje v Rusku! Podle jejich přání je Polsko větší, menší nebo neexistuje.

   Vymazat
 2. Souhlas. Po Mnichovské dohody v roce 1938 Polsko vojensky obsadilo Těšínsko a tím vlastně začala druhá světová válka. Více zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zaolzie

  OdpovědětVymazat
 3. Jo, v dějinách státu a práva jsme tohle taky měli. Akorát teda ten závěr z toho byl podstatně méně rozplizlý: Samotná ústava byla napsaná krásně, a kdyby otec Hugo Kołłątaj na to měl ještě prostor, tak by byla bezpochyby špičková. Plyne z toho ale hlavně to, že a) sebekrásnější ústava sama o sobě znamená velký kulový, b) pokud nějaký stát rozvrtá svou sociální a třídní základnu, aniž včas podchytí a rozvine tu novou, tak to s ním snadno dopadne takhle, a to c) ať se to děje z jakýchkoli důvodů, i nominálně ušlechtile ideologických nebo možná zejména tehdy, přičemž ovšem d) ani polovičatost nebo váhání nebo lavírování v praktické politice se zde zjevně nevyplácí, když e) polská vládnoouví třída tehdy zjevně nevěděla, co vlastně chce a jestli se víc bojí ruské šlechty nebo vlastních polských rolníků a konečně f) ano, Polákům nikdo nemůže upřít zoufaleckou frajeřinu, smysl pro dramatický efekt a hrdinnou smrt na bojišti, a zejména Kościuszka jim můžeme jenom závidět, ale konstanty vztahů mezi národy bych z toho nedělal ani náhodou a kdo by chtěl za každou cenu do toho pronikat hlouběji, ať se radši začte do Mickiewicze a Puškina. Ti to taky nevyřešili, ale hádali se na úrovni. A přestože taky byli šlechtici jak vymalovaní, lidu asi rozuměli víc než mnozí jiní.

  OdpovědětVymazat
 4. Já se cítím v Polsku jako doma člověk se tam domluví ale ta jejich Rusofobie je šílená. Spíš by se měli zamyslet co se dělo na jejich území za 2 sv a kdo je zachránil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polaci maj v povaze a v naplni prace,ze musi byt Kamikadze i kdyby na chleba nezbylo..
   Neznaji co je nebejt silenej z nejakych duvodu.
   Nikdo si s nima nevi rady a tak je vyuzivaji snadno ke svym cilum. Staci je postvat..
   Jejich chronickej narodni zvyk je, at sem bit jen kdyz se peru..
   Stalin si udelal jeste lepsi ustavu v 1934.
   Velmi zarucovala vsechno,cosi kdo pral.
   A kam az vedla?..Az brzy nezbyl vubec nikdo, komu by neco zarucila..
   Svet,nebo vyssi moc nemaji radi perfektni dokonalosti a rychle je usvedcuje z opaku..

   Vymazat
  2. V povaze toho má Polák vícero. Třeba: "...když po stožáru letí nahoru Polská vlajka, Polák pláče. Když mu za ní někdo nabídne deset zlotých - tak ji prodá".

   Vymazat
 5. „Socialistický rudý opičák ve vesmíru.“ Komunistka Prokšanová se zastala Vladimíra Remka

  https://cz.sputniknews.com/20210503/socialisticky-rudy-opicak-ve-vesmiru-komunistka-proksanova-se-zastala-vladimira-remka-14364720.html

  Den svobody tisku: Ovčáček varoval před fašizmem. Média zaútočila na Zemana

  https://cz.sputniknews.com/20210503/den-svobody-tisku-ovcacek-varoval-pred-fasizmem-media-zautocila-na-zemana-14363681.html

  Mluvčí MZV RF okomentovala plány USA na rozšíření systému PRO

  https://cz.sputniknews.com/20210503/mluvci-mzv-rf-okomentovala-plany-usa-na-rozsireni-systemu-pro-14359642.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady mas charakteristiku toto vola jak ji uvadi jeho nadrizeni, tak se nediv... preci vis, ze Plzen osvobodil Patton na ceste k osvobozeni Prahy (sam mi to rek' za morem) a pak jeste stacil osvobodit na ceste do Tokia.. Lvov, Moskvu, Taskent, Malou a velkou Urundi, o dalsich malych mestech jako Peking nemluve

   Vymazat
 6. Polsko je hrdé , ale natvrdlé ,jak sedláci bývají.Dostali krásné území od Sovětského svazu na úkor Pruska a to jim vadí.Do budoucna nemá Polsko nic jisté , proto ten kamarátšoft s USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1,52
   Mít amiokupanta jako kamaráda JE SMRTELNÉ!

   Vymazat
  2. Také Horní Slezsko.

   M

   Vymazat
  3. 1.51
   A co RUSKÁ okupace Polska společně s fašounem, to ti ty rudá jitrnice nevadí co !!

   Vymazat
  4. 11,49
   A co smlouva mezi Pšonkem a Dolfim už roku 1935 ty amilejnosrku?!

   Vymazat
  5. 12:29
   Často oponují panu Ave já, ale tentokrát ho musím podpořit. Přečtěte si Paměti Dr E.Beneße, bývalého prezidenta. Historie této doby byla vždy účelově redukovaná.

   Vymazat
  6. amícka vlezoprdelka 11:49, a čo poľské napadnutie ČSR a ukradnutie časti Moravy a Slovenska, dávno pred napadnutím Poľska Nemeckom?

   Vymazat
  7. 13,55
   To se do novodobých dějin nepočítá a ani neučí.

   Vymazat
  8. Ani ta minulost neni nic moc. Napriklad slavna Solidarita byla podporovana a financovana CIA, Vatikanem,papezem a take polskou vladou a bezpecnosti najednou a vedena agenty ve sluzbach tech zminenych..A jak si rozumneli..

   Vymazat
 7. Pokud by autor Kužvart dokázal na Rusko pohlížet podobně jako na Polsko, nemohl by napsat takový blábol o tom, že Polsko má dobrý(!!) důvod pro svůj protiruský sentiment. Protože i Rusové si s šovinistickou nadvládou (Velko)poláků v dobách jejich smuty užili své, a to až na samý okraj propasti ztráty své státnosti.
  A přitom v Rusku nelze ani náhodou pozorovat tolika anti-polakismu jako je to v případě antirusismu zřejmé v Polsku. To ptožoe tím pravým důvodem není tzv. historická zkušenost, ale (hnusná) propagandistická kampaň dobře živená jak ze Západu, tak i ze strany tamní církve a tamních šovinistů. kteří (podobně jako nedávno němečtí náckové) stále živí svůj sen o jejich Drang nach Osten. Rozepnutí té jejich Polski od moře k moři ...
  Jenže toto Kužvart nechce nebo nedokáže vidět. Nevím, co je horší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,29
   Pšonek je,byl a bude ksindl!
   Proč banderostánu nevadí,že jestě na počátku 20.století byl lid Okrajiny pro Pšonky stejnou kategorií,jako pro KKK negři?

   Vymazat
  2. Pan Opluštil má pravdu, pan Kužvart, jako vždy opírá se o fakta, fakta, avšak jeho komentáře .., prostě nepřekročí svůj stín .., to není po prvé.

   Vymazat
 8. Poláci jsou ostudou Slovanů! Byli vždy jen ubohým nástrojem Vatikánu a Západu proti Rusku. Cleá staletí jen útočili na Rusko, okupovali Ukrajinu, Moskvu až konečně dostali na prdel a nikdy se z toho nevzpamatovali. Polsko je "Hyena Evropy", jak řekl ožralec Churchill !

  OdpovědětVymazat
 9. Pan Kužvart, sice sděluje fakta a události, ale svými komentáři nepřekročí svůj stín .., což je škoda, proto souhlas s názorem pana Opluštila.

  OdpovědětVymazat
 10. Moderní ústava z r. 1791 v Polsku byla nesporně pokrokový počin. Ale k takové ústavě musí dospět i velká většina občanů i jejich vedení. Polská šlechta i preláti se raději spojili s Ruskou carevnou i Pruskem aby si zachovali své výhody nad nevolníky. Dle mého soudu se tím zprofanovali vůči svému národu více než Rusko Prusko a Rakousko. A tak došlo k dělení Polska které se stalo kolonií stejně jako už byly Čechy. Je zajímavé,že Polská "elita" postavila
  obnovení Polského státu po roce 1918 na spojenectví s Německem a Rakouskem,které povolilo Polské šlechtě postavit
  armádu,co pak válčila společně s Němci a v jejich zájmu - proti Rusku. A z toho všeho zůstalo dodnes největším nepřítelem Rusko.
  Soudím že si Poláci bohužel nepřesně vyhodnocují už staletí
  kdo je jejich hlavní nepřítel a kdo je chtěl - stejně jako
  nás a Rusy vyhladit. 600 tisíc vojáků SSSR zemřelo při osvobození Polska od Hitlera ,který chtěl Poláky vyhladit. To je doklad kdo je kdo i dnes. Vypadá to,že řada "elit" co se po roce 1989 dostaly do čela východních států přišla ze západu vyškolena a připravena pro změny. Výsledky těchto
  elit jsou evidentní jak na Ukrajině, tak i v Polsku nebo ČR. V čím zájmu to je ? Staly se naše státy stabilnějšími a
  nezávislejšími tím,že jejich banky a průmysl vlastní velmoci na západě ? Proč najednou hrozí válka s Ruskem ?

  OdpovědětVymazat
 11. Nastává změna systému - doba konzumu je u konce https://www.youtube.com/watch?v=vlRvqgDx9BY
  Rozhovor s Dr. Josefem Staňkem o kauzách, které pohnuly společností

  OdpovědětVymazat
 12. Poláci neexistovali zhruba 200 let a my 300 v čem jsme to měli lepší, což nikdo nechápe, že proti všem pokrokovým si monarchie v celé Evropě pomáhaly?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.