Reklama

pátek 14. května 2021

Kverulant.org: Kardinál Duka tuneluje církevní majetek


Jan Urban
14. 5. 2021 Kverulant

Kardinál Duka převedl na svoji soukromou nadaci majetek církve v hodnotě nejméně čtvrt miliardy korun. Kverulant.org proti tomu protestuje a dnes dopisem vyzval Vatikán, aby sjednal nápravu.Hned v úvodu považuje Kverulant za nutné vyjádřit svůj názor na církevní restituce. Vrácení majetku církvím bylo správným a nutným krokem k tomu, aby se naše společnost vyrovnala se čtyřicetiletým komunistickým bezprávím a konečně se vydala na cestu úcty k právu.

Zákon o restitucích vstoupil v účinnost roku 2013. Církvím byl navrácen majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Byla to právě římskokatolická církev, které se vrátila drtivá část tohoto majetku. Stát se také zavázal, že církvím postupně vyplatí cca 59 miliard korun jako náhradu za majetek, jenž nemohl být vrácen. Hlavním příjemcem těchto peněz je opět v římskokatolická církev, v čele s kardinálem Dominikem Dukou.


Pozemky za čtvrt miliardy

K takto restituovaným majetkům patřily také dva pozemky v pražské Hostivaři. Pozemek číslo 1768 má výměru 14 418 m2 a pozemek 1805 má plochu 16 654 m2. Oba se nacházejí v blízkosti nákupního střediska VIVO Hostivař, poblíž Trojmezí a lesoparku. Občanská vybavenost a dopravní dostupnost tohoto místa je velmi dobrá. Přestože oba pozemky jsou v katastru zatím uvedeny jako orná půda, stavět se na nich bude. V metropolitním plánu jsou totiž uvedeny jako zastavitelné území. Kverulant po konzultaci s developery odhaduje cenu těchto pozemků na částku nejméně 250 milionů korun.

Právě tyto pozemky byly vyvedeny z majetku církve a převedeny na nově založenou soukromou nadaci Dominika Duky. Dukova nadace Arietinum tyto pozemky takřka obratem převedla na developera Central Group. Nadace Arietinum za to má od Central Groupu dostat byty. Kolik těchto bytů bude, kdy je Dukova nadace dostane a jaká má být jejich cena, už směnná smlouva s developerem neuvádí.


Nadace Arietinum

Nadace Arietinum byla založena Dominikem Dukou 19. prosince 2020. Duka nadaci založil jako fyzická osoba a jmenoval se předsedou správní rady. Spolu s ním ve správní radě zasedl, mimo jiné, bývalý politik Antonín Juriga a jeho bývalá sekretářka Linda Dolečková. Oba posledně jmenovaní nyní působí ve vysokých funkcích na pražském arcibiskupství jako Dukovi chráněnci. Právě tito lidé budou disponovat značným majetkem nadace, ať už tímto majetkem budou byty, peníze za ně, nebo jakékoliv jiné plnění od Central Groupu.

V zakladatelské listině nadace Arietinum se sice píše, že ve vedení arcibiskupství bude mít vliv na jmenování členů správní rady, ale to má jeden velký háček. První členy správní rady lze vyměnit až po pěti letech. Podle zápisu v nadačním rejstříku nadaci zastupují vždy společně alespoň dva členové správní rady a ti také mohou zcizovat její majetek do výše 10 milionů korun.

Nadace Arietinum v zápisu do nadačního rejstříku deklaruje rozsáhlé pole působnosti: „podpora náboženské, duchovenské, pastorační, charitativní, sociální, humanitární, kulturní, vzdělávací, školské a jiné veřejně prospěšné činnosti související s posláním římskokatolické církve (…)“. Toto pole je definováno tak široce a vágně, že se do něj dá schovat prakticky cokoliv. I kdyby však prostředky nadace byly použity vždy jen na skutečně bohulibé projekty, nelze přehlédnout fakt, že o jejich použití nebude rozhodovat církev, ale soukromá nadace.

Dominik Duka už několik let na pozici primase českého přesluhuje a jeho nahrazení je očekáváno každým dnem. Předpokládá se, že s ním budou muset arcibiskupství opustit i jeho velmi nepopulární chráněnci, jako jsou Antonín Juriga a Linda Dolečková. Kverulant se domnívá, že právně tito lidé jsou hlavními hybateli celého tunelu a že právě oni si v nadaci přichystali teplá místa. Nadace totiž přímo v zakladatelské listině zřizuje výkonný výbor, jehož členové budou placeni z majetku nadace.


Další problematické okolnosti

Na celé výše popsané transakci je ještě několik dalších okolností, které Kverulanta utvrzují v přesvědčení, že jde o tunel. Tak především, pokud by církev chtěla mít vedeny pozemky v odděleném právním subjektu, mohla si takový subjekt založit s tím, že tento subjekt by jí byl, na rozdíl od soukromé Dukovy nadace, zcela podřízen.

Kdyby církev počkala, až budou oba pozemky zapsány jako stavební pozemky, mohla by jistě žádat větší cenu. Té největší ceny za pozemky by církev jistě dosáhla pořádáním veřejné dražby. Podobné je to s nákupem bytů. Pokud církev chce kupovat byty v době, kdy se odborníci shodují, že jejich cena je nadhodnocena, měla tak učinit veřejnou soutěží.

A konečně, pražská arcidiecéze je podřízena, jako všechny katolické arcidiecéze na světě, Římu a podle církevního práva si měla před převedením církevního majetku vyžádat souhlas Vatikánu v případě, že hodnota majetku převyšovala 40 milionů korun. To neučinila, a tak by měl být tento převod neplatný.


Kverulant píše do Vatikánu

Kverulant se s tunelováním majetku, který má sloužit široké veřejnosti, odmítá smířit, a proto se obrátil na Svatý stolec s dopisem, že Duka vyvedením majetku za nejméně 250 milionů korun mimo církev porušil kanonické právo. Kverulant chce věřit, že Vatikán prohlásí celou transakci za neplatnou a konečně jmenuje do Prahy lepšího pastýře.

Kverulant věří, že církev je důležitým prvkem společnosti a její majetek by neměl být tunelován, nýbrž měl by dobře sloužit široké veřejnosti.

za správnost Jan Urban, člen správní rady Kverulant.org

38 komentářů :

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. 12,16-12,20
  S tebou NECHCE A NIKDY NECHTĚL ŽÍT NIKDO,I TA NAFUKOVACÍ PANNA TI VZALA ŠMIDRU:-D

  OdpovědětVymazat
 4. Duka je najednou nepohodlný. Zastal se členky do rady ČT, kterou dokonce podporoval. Hluboce věřící slečna domáhající se pravdy, kterou museli chránit policisté, je najednou všechno možné jen ne normální. A Duka? Dobře mu tak!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taká se zastal většinové společnosti a rodiny a to se těm lumpům nehodí do krámu.

   Vymazat
  2. 12,39
   A copak Richterová,to je teprve materiál .....pro duševně narušené,PŘÍMO PRO TEBE!

   Vymazat
  3. 12.39 Když to tak víte zeptám se vás: máte ho vy? To já opravdu nevim. Upřesněte! Vám toho chybí zřejmě daleko víc než té slečně...VIP 🥴

   Vymazat
  4. 12,59
   Čím toho blba příroda NEobdařila bude zřejmě kratší.... na vyjmenování....-)

   Vymazat
  5. Unknown, vy jste věřící víc než kdokoli zde. Vy přeci věříte že Vrbětice zapálili Rusové! Nebo ne?...VIP 🥴

   Vymazat
  6. V rámci oslav Navalis, které připomenou světce Jana Nepomuckého , přeletí dnes 15. května ve výšce 150 metrů nad Karlovým mostem pětice letounů včetně stíhaček JAS 39 Gripen a strojů L-159 Alca. Podle pražského magistrátu o průlet stíhaček požádal arcibiskup pražský Dominik Duka.
   (Novinky)

   Vymazat
 5. PAPEZ PRY VITA SNAHU ZALOZIT V ČR NOVY POLIT.SUBJEKT COZ SE PRIPRAVUJE

  bude snad nahrazovat neciste padajici pletichare Kdu-Csl.CSSD,ODS a dalsi,ktere se delaji hloupi a pry nevi,ze

  SLOVO LIDU JE SLOVO BOZI a tak dojde konecne na navrh NPV

  tj Narodniho Programu Volicu,ktery je vule obcanu volicu zivou ukazko.

  Jen tak uvidime konecne co si budou muset osvojit vsechny politicke strany,jinak budou obcanum volicum k nicemu a jen

  OK SPD subjekt SVOBODY a PRIME DEMOKRACIE IHNED,ktery uz prevzal prvni svate prikazani NPV tj rasantni zmenu rezimu na blahobytna SOLIDARNI STAT bude nest pochoden svate spravedlnosti a ne,ze ne ANO!!

  OdpovědětVymazat
 6. Napadlo někoho od společnosti Kverulant, že odškodní rodiny, které okradnul prvorepublikový a popřevratový kapitalismus? Pro koho chtějí ti nemravní a zlí lidé spravedlnost?

  OdpovědětVymazat
 7. Církevní papaláši kradou, káží vodu a sami pijí víno.
  Matka Tereza bola obchodníkom s deťmi a zabezpečila tým milióny dolárov do Vatikánu. Všetci poznáme meno Matka Tereza. Za svoju takzvanú humanitárnu prácu získala Nobelovu cenu za mier a založila Misionárky lásky. Keď bola na svojom svetovom turné, zhromaždila od bohatých milióny dolárov (údajne sa jedná o miliardy dolárov), pretože hlúpo verili, že bude schopná pomôcť chudobným a trpiacim v Indii. Mnoho ľudí by uverilo, že India jej bola a v súčasnosti je večne vďačná. Ako sa mýlia! Čo však vlastne urobila s tými všetkými peniazmi? Určite to nebolo použité na zlepšenie podmienok utrpenia. Matka Tereza nebola žijúcou svätou a v skutočnosti bola do istej miery morálne skazená – s množstvom dôkazov. Peniaze Matky Terezy sa väčšinou vynakladali na financovanie pedofílie a znásilňovania detí, a nie na chudobných. Vybudovala sto zariadení po celom svete, pričom na každom z nich bolo meno a organizácia „Misionári lásky“. Väčšinou to boli kláštory a detské domovy prevádzkované pápežom, kde boli denne týrané, bité a zneužívané milióny detí. Mnoho z týchto detí malo vymyté mozgy a podmienené bolo myslenie podobné kultu, aby sa správali ako ona, a tak vznikol jej „kult utrpenia“. Zaujímalo vás niekedy, prečo sa katolícka cirkev po svojej smrti vrhla na kanonizáciu Matky Terezy? Ukázalo sa, že bola obchodníkom s deťmi, predávala nemluvňatá a ročne do Vatikánu prinášala peniaze v rozmedzí 50 – 100 miliónov dolárov. Medzi kontakty Matky Terezy patria Baby Doc Duvalier, haitský diktátor, zločinec Saving’s and Loan Charles Keating a Robert Maxwell, otec partnerky pre obchodovanie s deťmi Jeffreyho Epsteina, Ghislaine Maxwell. A tu je pecka! Matka Tereza otvorila Domov pre kojencov so základňou v DC s nikým iným ako s Hillary Clintonovou. Tento kvázi sirotinec bol v roku 2012 potichu zatvorený. zdroj
  Fauci je synom Matky Terezy, ktorá bola obchodníčkou s deťmi pre Jeffreyho Epsteina https://qanon.sk/spravy-21-04-2021/

  OdpovědětVymazat
 8. Soukromé vlastnictví Země, po které chodíme (pozemků) je proti normálnímu lidskému rozumu, ale je základem opičího kapitalismu, který odcizuje všechno i lidskou důstojnost, aby to vše učinil předmětem kšeftu ..

  Naše Země je od svých počátků Zemí Koruny české, to znamená že Země patří Koruně a nelze s ní kšeftovat, pouze její části (pozemky) byly dávány do léna (feudalismus) a do osobního užívání a do užívání organizací (socialismus) ..
  Za raného feudalismu a za socialismu žádné soukromé vlastnictví pozemků neexistovalo ..
  V socialismu pouze přežívalo neznárodněné osobní vlastnictví pozemků s původními starými stavbami k bydlení
  a soukromé vlastnictví zemědělských pozemků předaných do užívání zemědělských družstev ..

  Není problém restitutovat Zemi Koruny české k její původní středověké normálnosti, jako to provedli Sověty (lidové rady) v r. 1917 v Rusku Dekretem o půdě ...., a bude po problémech a po kšeftech ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Restituci k normálnosti v držbě půdy v r.1917 v Rusku provedli lidi -bolševici v Sovětech ..
   Nebyly to opice, které se po letech staly z lidí a provedly restituci socialismu na opičí kapitalismus ..

   Vymazat
 9. Co se kdo čílí, to už je v církvi taková tradice, vybudovat si ráj už na zemi. Oni dobře ví, že ráj na nebesích neexistuje. Jinak by tu stáli s holými konečníky a těšili se nahoru.

  OdpovědětVymazat
 10. Kverulant Urban si vybírá na koho plivne. Plivne jen na to
  co neslouží nadnárodní moci. Špinavé a přehnané církevní restituce provedené o půl noci hlasem dovezeného zločince z ODS do Parlamentu k rozhodujícímu hlsování ve prospěch hrstky katolických prelátů a Vatikánu -mravně ujetý Urban hájí. Ani si nevšiml, že stamiliardy od státu si boží církev střádá jen pro sebe a ani ji nenapadne pomoci občanům,věřícím a státu který bojuje s epidemií.
  Urbane, Urbane chováš se jako hovado a ještě si vybíráš kdy a na koho plivneš. Tak se chová jen nevychovaný šmejd z Prahy.

  OdpovědětVymazat
 11. Majetek KSČ byl údajně navrácen lidu. Církevní majetek, získaný snad ještě horším způsobem, byl navrácen církvím všeho druhu, nehledě na datum vzniku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Členové KSČ platili dost velké členské příspěvky. Ti, co vydělávali na tehdejší poměry hodně, platili 3% ze mzdy nebo platu. Nízko vydělávající členové platili 1%. Strana na sebe nepřeváděla majetek státu. Svůj provoz si zaplatila. Na výroční schůzi členové dostali chlebíček a kofolu. Když se strana rozpadla, o její majetek se dělili ti, co nikdy žádný příspěvek neplatili.

   Vymazat
 12. Co asi delaly jeho predchudci poslednich 1000let?
  Katolibanska mafie, nic vic.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak zvaný návrat nesakrálních majetků církvi byla loupež, kterou ve prospěch ř.k. církve zosnovali zdejší darebáci typu schwarzenbergů a kalousků.
  Lesy a půdy byly (a měly zůstat) majetkem státu, lépe národním majetkem, se kterým se nehandluje.
  A ten Duka? Jen další z těch mnoha, co se v této republice dobře vyznají v tlačenici a podle toho se i chovají. Tedy, pokud jim to lid obecný umožní a pouze k tomu všemu nezúčastněně přihlíží.

  OdpovědětVymazat
 14. Pan kardinál zřejmě potřebuje nějaký malý pozemek, aby měl kde pěstovat rajská jablíčka a pást své ovečky. Na betoně to nepůjde, to dá rozum.

  OdpovědětVymazat
 15. Hm... Nevěřím, že by tím nepohodlný kardinál Duka sledoval osobní zájem - míněno obohacení se. Soudím, že je na místě udělat si úsudek až po vyjádření druhé strany. A hlavně nevěřím "obrozenému" komárovi Urbanovi. Příliš kluzký na můj vkus. Ostatně samo financování Kverulanta není zrovna transparentní. Takže tak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milane, všiml jsem si pozdě, ze zahrady...bylo nápadnější. Nebudu se opakovat viz níže. Již jsme dva, co mají stejný pohled na autora.

   Vymazat
  2. Ze Zahrady až v neděli, až budu ve službě. Tedy možná. Já na ty diskuze teď dost prdím; za á tvořím až se mi hulí z deklu, za bé když netvořím chodím kecat mezi lid vysvětlovat proč SPD (prostě s nimi kecám o všom a nenápadně to do toho pokecu nasunu), a za cé nějak mě přestalo bavit mlátit prázdnou slámu. Proto jsem odsud skoro vyčichl.

   Vymazat
 16. Tak stačí se přečíst, že restituce církvím, tato krádež tisíciletí, byla správným krokem a je vymalováno. Absolutně nevěrohodný autor a všechno co napíše i tedy celý slavný kverulant....

  OdpovědětVymazat
 17. NR by si měla občas prověřit koho "inzeruje". Kverulant org. se zabývá kauzami spíše v zájmu "pražské kavárny". Pokud Jan Urban je bývalý disident, známý novinář a politik z počátků "sametové". Styl tomu nasvědčuje, protože píše podpásově.

  Jsem ateista, tudíž nepřítel věrozvěstů. V tomto případě se musím pana Duky zastat! Je mi o něm známo, že je český patriot. Daná smlouva ani nadace není mezi developery a Dukou ale pražskou církevní organizací! Až půjde Duka na věčnost, zůstane český.

  Naopak se domnívám, že Duka tím brání zcizení vráceného majetku do zahraničí. Tedy tunel jiným směrem!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miroslav Povolný 14. května 2021 19:02, mám podobný názor. JiH

   Vymazat
  2. Pane Mitoslave, taky si myslím.

   Vymazat
  3. Heuréka! Tak to už jsme čtyři!

   Vymazat
  4. Hergot teď jsem si všim, že jsem v jedný lajně s JiHem. No, snad to oba přežijem ve zdraví.

   Vymazat
  5. milane 14. května 2021 22:10, máte Vy to starosti. Žádný strach, vždycky se neshodnem. JiH

   Vymazat
  6. No ba. Co kdyby to s vámi švihlo?

   Vymazat
 18. Myslím si, že to je jenom vrcholek ledovce. A kdyby Duka šel s proudem, tak ani to by se nedostalo na veřejnost.

  OdpovědětVymazat
 19. Tak hlavní důvod pomluvy bude asi zde: " Kardinál Dominik Duka ve svém vyjádření zaujal jasné stanovisko ohledně činnosti ekonomky Hany Lipovské v Radě České televize. Naznačil přitom, že poslanci TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg popírají demokratické zřízení země. Na dění okolo Rady České televize poté, co byla z popudu Hany Lipovské odvolána dozorčí komise, zareagoval kardinál Duka vyjádřením, jenž bylo publikováno na jeho internetových stránkách. V úvodu shrnuje obecnou praxi pro volení radních České televize. ... "
  Běda tomu, kdo se postaví kavárně.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.