Reklama

úterý 25. května 2021

Malá encyklopedie bezprecedentního státního terorismu

LU LINA

25. 5. 2021 NonServiam

Mediální prostor zaplnilo rozhořčení z běloruského aktu „bezprecedentního státního terorismu“ spočívajícího v tom, že se na správném místě přinutí přistát správné letadlo a vytáhne se z něj správná osoba. Zajímavé, ale určitě ne bezprecedentní. 


Lukašenkovo nedemokratické Bělorusko přece jen s poněkud větším úspěchem okopírovalo recept, který světu před časem představily Obamovy demokratické Spojené státy americké. Recept na to jak klidně vytáhnout nepřítele státu z letadla jak šneka z ulity a přitom zvesela dlabat na veškeré myslitelné právo jak na placatý kámen. Autoritářské Bělorusko rozhodně nepředvedlo nic, co by před ním nepředvedl lídr svobodného světa.

Rozdíl je jen v tom, že Bělorusko do „svobodného světa“ nepatří. A pochopitelně v tom, že se mu to, na rozdíl od zpackaného pokusu USA, povedlo. Proto se Bělorusko, na rozdíl od USA, dopustilo „bezprecedentního státního terorismu, teroristického útoku na EU“ a proto si náš nejnovější a nejmenší ministr zahraničí sebevědomé a hrdé země předvolává běloruského velvyslance, aby mu ostře umyl hlavu mydlinkama.

Řeč je o roce 2013, kdy na pokyn USA čtyři sebevědomé a hrdé evropské státy – Portugalsko, Francie, Španělsko a Itálie – zakázaly (rovněž pod průhlednou záminkou) vstup do svého prostoru letadlu bolivijského prezidenta Moralese vracejícímu se z Moskvy. Které proto muselo nuceně, díky nedostatku paliva, přistát ve Vídni. Kde bylo v rozporu s mezinárodním právem prohledáno rakouskými policisty. Tedy jeden bezprecedentní akt státního terorismu za druhým. Důvodem toho všeho byla údajná přítomnost Edwarda Snowdena na jeho palubě.

Kterého USA považovaly a považují za nebezpečného. Protože tím, že informoval svět o masivním americkém špiclování úplně všech vytáhl na světlo americké špinavé prádlo. Stejně jako Bělorusko považuje za nebezpečného zase nějakého Protaseviče. Protože prý vytahuje na světlo běloruské špinavé prádlo. Najdi pět rozdílů.

Tedy kromě toho, že motivace Snowdena stát se „teroristou“ je celkem jasná a motivace Protaseviče naopak celkem nejasná, toho, že autoritář Lukašenko v lovu na nepřítele státu v letadle uspěl a demokrat Obama nikoliv a pochopitelně toho, že v roce 2013 se všichni tvářili, že se to nestalo a teď se naopak můžou všichni posrat.

Jinak všechno proběhlo stejně či velice podobně: metodou, provedením i cílem. Mimochodem, co mně osobně hodně vrtá hlavou je fakt, že Bělorusko klidně riskovalo mezinárodní grilování kvůli naprosté nule jako je Protasevič. Pokud jenom proto, že prostě Lukašenka tak nějak sral už jen svojí existencí, tak je běloruský prezident ještě větší hňup než se zdálo.

Ale zpátky k meritu věci. Jestli je dnes nucené přistání letadla s nepřítelem státu na palubě za účelem jeho odchycení a umístění do ťurmy za účelem zčernání opravdu aktem „bezprecedentního státního terorismu,“ pak jím jistě bylo totéž i v roce 2013.

Ovšem v roce 2013 se nikdo nerozhořčoval. Nikdo nekřičel o nehoráznosti, vzdušném pirátství a sankcích. Redakce to celé dny nepitvaly s „experty.“ K americko-unijní akci se přistupovalo jaksi věcně, asi jako když se hlásí počasí – včera pršelo, dneska svítí slunce – či dokonce až laškovně. Viz Aktuálně.cz a jeho titulek: „Nevezete Snowdena?“

Ministr zahraničí Schwarzenberg si nepředvolal amerického velvyslance a nesdělil mu ostrý protest sebevědomé a hrdé země proti nucenému přistání letadla s kritikem americké vlády na palubě (domněle). Všichni dělali mrtvého brouka.

Odborný termín pro takovéto obdivuhodné počínání zní „dvojí metr“ a v současné euroatlantické civilizaci se jiné měřidlo už v praxi v podstatě ani nepoužívá. Tedy samozřejmě kromě dvojího kilometru, který slouží speciálně k přeměřování činů ruských.

V podobném duchu o události ostatně pohovořila i mluvčí ruské vlády Zacharovová a přidala k tomu rčení „quod licet jovi non licet bovi“ (co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi). Nemám problém napsat, že se s tímto stanoviskem ztotožňuji. A necítím se proto ruským agentem o nic víc než obvykle.

Pokud mám stručně vyjádřit svůj názor na běloruské vzdušné pirátství, tak je mi to asi šumák. Jako je mi šumák běloruská opozice, běloruský režim, Lukašenko i nějakej Protasevič. Máme tady svých starostí víc než dost. A asi bych se úplně nechtěl vsázet, kde momentálně dostává svoboda víc po hřbetě.

Lukašenko je nepochybně buran a do ryzího demokrata má opravdu daleko, ale na druhou stranu s tím Protasevičem ukázal, že má něco jako koule. Jako Obama. Nebát se a prdět na to, co si kdo pomyslí. A koule jsou dneska v evropské politice velkou vzácností. A já mám jistou slabost pro politiky s koulema. Pohlížím na ně o něco shovívavěji.

V západní Evropě je bohužel jako poslední měla baronka Thatcherová. A na našem území asi Karel IV.


Závěrečné poznámky:
 1. V podstatě jediný, kdo se v roce 2013 k „únosu“ bolivijského letadla postavil nějak normálněji, bez respektu, servility a v souvislostech, byl k mému velkému překvapení Respekt. Smekám a smutně konstatuji: Kdeže loňské sněhy jsou.
 2. Původně jsem to ani komentovat nechtěl, protože se přede mnou vyjádřili jiní a skvěle. Ale pak jsem si řekl: víc hlav, větší randál, v televizi to tutově nebude a opakování je matka moudrosti. Když může být fantastické jak komentuje dění ve svojí nesvobodné zemi disident Protasevič, je jistě stejně fantastické, když to samé dělá v malém i disident Lu Lina v té svojí.

14 komentářů :

 1. Myslim ci nemyslim ale jsem rozhodnut nasledovat universitniho "Stud" orelozte si to z angliny co mam na mysli - pana Dominika Ferinu, a ackoliv se nestydim za sexualni avantyry ktere jsem kdysi davno mival (a Bohuzel daaaavno az mi urizli ne sulina ale prostqtu) a tak uz ac se nestydim budu nasledovat Dominkuf, priklad a nebudu kandidovat za TOPku (ajt to zkusi jeste jednou Kalous) a taky nepujdu do parlamentu

  OdpovědětVymazat
 2. https://aeronet.cz/news/ceska-diplomacie-stipe-strachem-desitku-drat-a-kritizuje-flm-forced-landing-measure-letadla-ryanair-ktere-vezlo-na-palube-v-beloruskem-vzdusnem-prostoru-klicoveho-organizatora-chystaneho-puce/
  Peníze od českého velvyslanectví měly jít vloni oficiálně jako na humanitární a protestní akce běloruské opozice, na nákupy transparentů, na tisknutí letáků a na podporu protestů proti Lukašenkovi na internetu. Jak zjistila běloruská KGB, peníze šly proto do řeckých Atén na provoz webů spravovaných právě Pratasevičem, ovšem KGB zjistila, že po přijetí peněz na účet vedený u řecké banky Piraeus se tyto peníze přesunuly a přelily přes 4 další společnosti a skončily hádejte, kde? Ano, na Ukrajině. A to u firmy, která velmi čile obchoduje se zbraněmi a nakupuje je hlavně od dvou dodavatelů: z Bulharska a z České republiky! Panečku, kruh se uzavřel! Chystáme v blízké době podrobný článek s detaily. A nejen jeden kruh, dokonce více kruhů se uzavřelo, včetně toho z Vrbětic. Proč si myslíte, že český ministr zahraničí a koník z Bakalova Aspen institutu řve jako prvorodička a vměšuje se do věcí 3. stran, tedy do věcí Běloruska a Irska?

  OdpovědětVymazat
 3. Že by panika z úplně jiných příčin???

  OdpovědětVymazat
 4. Nesouvisí to s těmi dvěma "lotry" v ruské ťurmě, kteří také chystali "puč" proti Lukašenkovi??? A proč to financujeme a dále podporujeme? Tedy "naši čučkaři"???

  OdpovědětVymazat
 5. Jen pripomenu,nejen,ze donutili soudruzi americane k pristani letadlo v Rakousku,ale take v Iraku! zavrazdili raketou Iranskeho! generala!Leta si ti zapadni zlocinci mysleli,ze si mohou delat co chteji!
  No a ja tedy cekam,kdy nejaka ta raketka prileti na nejake jine misto,kde bude nejaky jiny general,z nejake jine zeme.Vubec bych se tomu nedivil a myslim,ze o tom uz leckdo zacal premyslet!

  OdpovědětVymazat
 6. Vary. Text obsahuje vulgarnosti a neni pro slabsi jemnocitne povahy vhodny..Tyto hrube vulgarnosti maji nevyhodu,ze se nedaji v nasledujicim prikladu nejak nahradit,
  / jo,kdyz hovno napriklad nicim nenahradis/,ponevadz obyc lid ma takovej zpusob; nevybranej, nediplomatickej zpusob vyjadrovani...
  A beda,je v tom nenapravitelnej..
  Mnoho let vyuky i slusneho chovani selhalo.Tedy.
  Nic bych za to nedal, ze obamistum tenkrat nejakej "dabel naseptavac" ,kterej nemel s Moskvou opravdu nic absolutne spolecnyho, naseptal a za velmi stedrou odmenu, duverny a tajny informace, s umyslem aby sobe urizli poradnou a maximalni vostudu..
  Proc ? Inu.Kdyz.
  Jsou zaslepeny tou snazivou nenavisti a neni to tak zase tezky,aby je nekdo musel premlouvat..
  Nebylo by to poprve, ani naposled.
  Chytnou se takovych veci jako hovno kosile..
  Ze zase skocili na spek , kdyz nebylo pravdepodobne, aby se Snowden nekam premistoval a nepravdepodobne stehoval az do Bolivie..
  Kdo by to na jeho miste udelal a proc..
  Zase nejsou poradny lidi co maj schopnosti a tak jsou nahrazovany tema, co se moc snazeji..
  Ale zadny snahy, jak je dobre videt, se nedaji nahradit schopnostma..
  Podobne jako snaha, necim nahradit hovno??..
  Hovno nahore je stejny jako hovno dole..Predstirani nepomaha. Smrad to vzdy prozradi..
  Vysledkem je ,ze prostej lid si septa ,ze EU a jiny vlady, hazeji na kazdyho kolem svoje hovna a pak se divej ,ze taky pachnou, kdyz nejen ten smrad, ale predevsim ty jejich vlastni hovna jim litaji zpatky a zase je to o tom a jak, kdo s cim zachazi...

  OdpovědětVymazat


 7. Rear Adm. Crandall asked the panel whether they had heard enough, and it said it had. It recommended Brennan receive capitol punishment in the form of being hanged by the neck until death for the myriad atrocities he had committed against America and its people. Rear Adm. Crandall agreed, and he declared that Brennan’s execution be held on Monday, June 7, which, incidentally, is one week after John Podesta is scheduled to face a firing squad for his crimes.

  Kratce cesky, Brennan osklivec a vrah bude povesen za krk do doby nezli se doklepe Byl to reditel CIA a nechal vrazdit. ,Bozi mlejny melou .Podesta pervert prvniho a Brennan sedmeho Viva

  OdpovědětVymazat
 8. Může nás "hřát",že jsme členy "spravedlivého" a hlavně demokratického světa.To by tak hrálo,kdyby někdo dělal beztrestně to co my.

  OdpovědětVymazat
 9. Velmi ocenit je mozne i autora o Lukasenku Piratovi, kdyz se u nas snazi zmocnit vlady prave Pirati..
  Nazev ,ktery si dali je poucny, kdyz se inspirovali cinnosti prave vrazednych hrdlorezu..
  A hodlaji se chovat jak asi. Nazev napovida..
  A protestuje snad proti nim oficialni propaganda?
  Neco podobneho Vrbeticum, byly v 68 "objevene" u nas sklady zbrani ,jako dukaz kontrarevoluce a i tehdy byly k smichu zase spojenem s tragedii,kdyz jsme poukazovali a nabadali Brezneva, ze tech nekolik flinticek nemuze se rovnat faktu ze u nas existuje velmi silna a pocetna armada s tankama , letadlama atd.

  OdpovědětVymazat
 10. Zběžně jsem přečetl článek i komentáře. Nenašel jsem zmínku o tom, že pilot dostal hlášení, že na palubě je bomba v době přeletu nad Běloruskem. Ten Mig29 ho "nenutil, jenom doprovázel". Bylo na kapitánovi letadla jestli přistane v Minsku. Že byl na palubě jejich "přítel", kterého dali na seznam hledaných teroristů jistě KGB věděla. Bylo to elegantní a chytřejší, než u Moralese. Jenom mám obavu, jestli o tom Batuška věděl a nebo to spiskala jeho KGB iniciativně s cílem..?

  OdpovědětVymazat
 11. Zde v této kauze bude k dispozici záznam komunikace mezi kapitánem letadla a ŘLP Běloruska a nechme na mezinárodním komisionálním posouzení této události / při letu MH17 se "ztratil" záznam komunikace a také letecký dispečer ŘLP Ukrajiny a to se mezinárodní komunita nijak nebouřila!!! / ! Letoun se nacházel ve vzdušném prostoru Běloruska a ŘLP Minska a tím se musel chovat podle předpisů, z tohoto stavu vyplývající!! Při přesměrování linky na letiště v Minsku nedošlo k žádnému ohrožení bezpečnosti civilní letecké dopravy a také cestujících, takže dost dobře nevím, co vlastně bude komise zkoumat! Při letu MH17, Ukrajina porušila všechny předpisy, které jsou jí předepsány / záznam komunikace mezi ŘLP a posádkou letadla se musí pět let archivovat, aby bylo možné zjistit , co se dělo a také výpověď leteckého návodčího a nic z toho Ukrajina nesplnila a to bylo v pořádku"!!!/

  OdpovědětVymazat
 12. Když si to vezmeme logicky tak Bělorusko udělalo to nejlepší co mohlo ochránilo letadlo. Kdyby nad jejich území vybouchlo tak západ řekne že ho sestřelili.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby nepristalo tak Putin jak znamo by ho nechal sundat Bukem .Je ted spousta buku -faggotu- a tak se budou pouzivat na sestrelovani er

   Vymazat
 13. Hlavně naše veřejněprotistátní televize, je již v plné polní.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.