Reklama

neděle 16. května 2021

Největší dodavatel zbraní PKK je Česká republika

16. 5. 2021  Ahval, překlad Zvědavec

Česká republika byla největším dodavatelem zbraní pro Kurdskou stranu pracujících (PKK) a její odnože v Sýrii, uvedl turecký deník Yeni Şafak s odvoláním na bývalého velitele turecké armády.


Většina zbraní, které USA poskytují kurdským teroristům, pochází z České republiky, která navzdory žádosti Turecka o vydání propustila z vazby v únoru 2018 spoluvedoucího vůdce Strany demokratické unie (PYD) Saleha Muslima, uvedl Yeni Şafak .

Zbraně, které zahrnují pušky BKS, Dočka, Draganof a Kalašnikov, stejně jako 23 milimetrové protiletadlové zbraně ZU-23, IGLA (SA-18), minometné granáty, rakety Kaťuša a zbraně Grad byly předávány americkým základnám v Bulharsku a Rumunsku. Odtud byly transportovány do zbrojnic teroristické skupiny v syrském Al-Hasakahu, uvedly noviny.

Plukovník Haydar Ateş, bývalý velitel afghánsko-turecké pracovní skupiny, uvedl, že východní Německo bylo až do roku 1990 střediskem nezákonných nákupů zbraní, ale po znovusjednocení Německa se nákupy uskutečňovaly prostřednictvím Československa. Pražský obchod se zbraněmi s bývalými zbraněmi Varšavské smlouvy dosáhl 70–80 miliard dolarů ročně a největším kupcem zbraní za období 2013-2017 byly Spojené státy, uvedl.

„Pentagon a CIA si velmi dobře uvědomují, komu dávají své zbraně a nedodávají PKK zbraně ze svého vlastního inventáře pro případ, že by v budoucnu došlo k nějakému vyvození zodpovědnosti,“ řekl Ateş.

"Každý přebírá svůj podíl na nedovolené činnosti." Kromě protitankových zbraní typu Javelin a TOW je zbytek zbraní zaslaných USA do Sýrie ruské výroby. Účet za nákupy zbraní hradily Spojené arabské emiráty. Politické a vojenské orgány, které působily na poli nelegálního obchodu se zbraněmi, také získaly osobní zisky z těchto podniků,“ uvedl.

Saleh Muslim se po svém propuštění údajně setkal s obchodníky se zbraněmi v Praze, uvedla Yeni Şafak. Mnoho špičkových úředníků PKK, včetně Zubeyira Aydara a Sabri Ok, uskutečnilo podobné návštěvy České republiky v letech 2014 až 2017, uvádí se v něm.

Turecko bojovalo proti PKK usilující o samostatnost po tři desetiletí za cenu přibližně 40 000 životů, z nichž většina byla kurdská. Ankara zahájila dne 20. ledna 2018 vojenský vpád do Sýrie, aby bojovala proti členům jednotek kurdské lidové ochrany (YPG), což je vojenské křídlo PYD, které je podle Turecka k nerozeznání od PKK, uznané Spojenými státy a Evropskou unií jako teroristická organizace. Washington vycvičil a vyzbrojil YPG jako součást širší síly, která bojuje proti Islámskému státu (ISIS) v Sýrii.

Muslim v červenci 2013 jednal s tureckými představiteli v Istanbulu, poté Turecko slíbilo, že dodá pomoc Kurdům v severní Sýrii. Jednání se konala v rámci obecného mírového úsilí, které zahrnovalo také turecká setkání s uvězněným vůdcem PKK Abdullahem Ocalanem. Od tohoto procesu bylo upuštěno v roce 2015 poté, co strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ztratila zákonodárnou většinu v parlamentu a Turecko zahájilo zásah proti kurdské opozici.


24 komentářů :

 1. nepište laskavě Česká Republika ,pište fašistická a zkorumpovaná (tudíž nezastupujíci lid) vláda v České republice poněvač Česká Republika jsou občané tohoto státu a ti nic neprovedli je jen jejich chybou,že věřili,že jich tato pseudovláda vede správně ,bohužel...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a ještě dodám,že největší díl viny za "dílo zkázy" nesou "pražáci" kterých je milion a kolik jich chodí na demonstrace??? jen hrstka,nejvíce lidí býva z Moravy,je jen pro ně obtížné,že to mají daleko a s tím omezeným cestováním budeme za chvíli bez protestujících ...pražáci na to "kááálej" mají se furt dobře ,hajzlové... můžete mě klidně odsoudit ale vím,že mám pravdu

   Vymazat
  2. Moravanů je 4x víc než Pražanů a demonstrace nikde! Moravané nám do parlamentu posílají svůj "výkvět". Jsem tedy oprávněn napsat, že za všechno mohou Moraváci? Podle vaší logiky ano.

   Vymazat
  3. Vladimíre, Praha rozhodně za Babiše nemůže, v Praze měl nejhorší výsledek v republice.

   Vymazat
  4. Ti politici v Praze nepochází jen z Prahy. Do Prahy chodí za kariérou politici z celé ČR. Je ale pravdou, že v Praze je více lidí, kteří se mají z EU lépe než většina lidí z ostatních oblastí. Jsou tam ve větší míře zastoupení neziskovek, vedení největších společností z EU, ministerstev a mezinárodní a evropské organizace a z toho plynoucí vysoké příjmy mnoha lidí, mj. také v České televizi a v Českém rozhlase. Proto je tam také vysoká podpora EU.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. Pane Dvořáku 6:37. Vladimír dal Pražáky do uvozovek, tudíž nejde o rodilé ale o skupinu patologicky smýšlejících lidí oproti celku ČR. Tím "vynikají". Vhodnější termín, uznávám, je "pražská kavárna".

   Vymazat
  8. Rosole, Vám by slušelo psát místo zdvojeného ss psát to "ostré"!

   Vymazat
  9. Martine 16. května 2021 7:19, typicky vaše demagogie. On ten Babiš zdaleka není to hlavní neštěstí. Přijde mi, že jednou z opor toho hlavního jste vy a vám podobní. JiH

   Vymazat
 2. Bez vědomí a povolení od USA,by nedocházelo k zásobování teroristických skupin na BV.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to bude určitě to dostali od páníčků nařízeno že mají dodat zbraně jejich bojovým loutkám.

   Vymazat
  2. U nás je možné všechno. Nedávno, blahé paměti, Božím dopuštěním ministr zahraničí Zaorálek s velkou slávou dodal zbraně do Kurdistánu. Protože se tento náš "vzdělanec" zasekl na krásné dětské četbě Karla Maye, asi se domníval, že republika Kurdistán existuje. Jakého mu tehdy přitáhli ministra z Kurdistánu na naše ministerstvo jako jeho protějšek a s kým smlouvu podepsal, je dodnes záhadou. I pro toho blba.

   Vymazat
 3. Nedávno se tady psalo,jak USA podtrhly Kurdy a dnes,že jim dodávají zbraně. Kuci, udělejte si na vašich lživých webech pořádek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Unknowne 1ž6. května 2021 9:19, vy jste doopravdy tak hloupý, až nechápete, že tady každý vystupuje sám za sebe, ne za jakkoli řízenou komunitu? Méně blbou argumentaci nevymyslíte? JiH

   Vymazat
 4. Tohle by s tí korespondovalo-Jednalo se o tajnou operaci zvláštních služeb. Zbraně byly převezeny do tajného skladu americké armády v Přáslavicích u tankového útvaru, o jehož obsahu nebyl informován ani velitel. Odtud byly zbraně v rámci oslavovaných komediálních konvojů americké armády přes naši republiku odvezeny buď na Ukrajinu, nebo do Kosova na základnu Bond Steel. Faktem je, že u islámských teroristů v Sýrii byly nalezeny zbraně Samopal vzor 58 -M Koller

  OdpovědětVymazat
 5. Ono neuškodí podívat se do historie. Za socíků náš stát vojensky podporoval vzbouřence v Angole, kde jsme stavěli velké investiční celky. Do Libie jsme m.j. dodávali ,,cvičná" letadla delfín i s instruktory a celou výzbrojí. Nakonec Středoafrické císařství vedené onehdá císařem lidožroutem(d.Estén by mohl povídat, jak se tam najedl) projelo válku se sousedem, už nevím jakým, díky tomu že on měl jediné ,,cvičné" letadlo delfín a císař žádné. Nakonec i Castro dobyl Kubu s našimi ,,pumpičkami", což jsme vehementně popírali do té doby, než nám za ně komandátor na návštěvě Československa osobně poděkoval. MIGy 15 dělané u nás jsme dodávali Sukarnovi do Indonézie. Dokonce i Ortegovi do Nikaragui jsme něco šoupli. Naše pistole, hlavně čezety byli velmi oblíbené v amerických obchodech se zbraněmi. A jsou tam dodnes! Nevím zda jsou pravé. No jiná doba jiný mrav. Tímto nechci něco říci, pouze konstatuji!

  OdpovědětVymazat
 6. SPD je strana debilu pro debily.

  OdpovědětVymazat
 7. V dobách,kdy nebyly k dostání banány koloval vtip,který to doslova vystihuje--Za Brežněvem přijela arabská delegace a že by nakoupili nějaké zbraně.Brežněv přikývl,jejich požadavky napsal na papír s hlavičkou Kremlu,podal jej jim a pravil.S tímto si zajeďte do Prahy na Hrad.Sedí tam takovej brejlatej skladník a ten vám to vydá.

  OdpovědětVymazat
 8. Peníze nesmrděj, jsou na světě třaskavé regiony, do kterých by se neměly dodávat zbraně. Je na ně zpravidla uvalené zbrojní embargo a je to jenom dobře. Z české kotlinky proudí zbrojní arzenál nejenom Kurdům, ale i třeba Azerům, kteří způsobili největší ztráty Arménům v Náhorním Karabachu pomocí izraelských sofistikovaných dronů.
  Ale české samohybné kanónové houfnice Dana taky dobré, ách jo.
  Tyhle dlouhodobé třenice o území se nikdy nepodaří odstranit, na obou stranách už vyteklo moc krve.
  Ale lepší je doutnající konflikt než požár.
  Z jaké blbosti vznikla 1. světová válka snad ještě víme.
  Ten kdo posílá zbraně do těchhle oblastí je debil a hovado a lump.

  OdpovědětVymazat
 9. Obrovské zásoby zbraní a munice bývalého Československa byly vyváženy demokratickými vládami ČR kamkoliv - bez vědomí veřejnosti. Podotýkám,že z hlediska vyššího principu mravního jsou dodávky zbraní určených k zabíjení lidí - mimořádně ostudné a zavrženíhodné. Co dělají desítky neziskovek v ČR ,že tomu svinskému obchodu se zbraněmi nebrání ? Díky obchodu se zbraněmi se daří v oblastech bojů vyrábět denně tisíce mrtvol včetně civilistů a dětí. Proč nás o tom ČT neinformuje ?
  I ty staré Vrbětice jsou dokladem svinstva dějícího se
  pravděpodobně s vědomím vedení naší armády a služeb. Pokud ne je možné,že časem někdo použije tisíce zbraní a munice
  co se ztratily při výbuších a špinavých obchodech u nás v rámci nějakých protestů. Je to jedna z možností. Jak je možné,že viníci nejsou zadrženi a potrestáni ?

  OdpovědětVymazat
 10. https://pravdive.eu/news/296235/jak-vznikly-vrbetice-kosa-predklada-nezvratny-dukaz
  https://www.skrytapravda.cz/domaci/4019-pad-nsz-pavla-zemana-nazor-a-predlozene-dukazy

  Zeman hlavně bránil vyšetřování korupčního skandálu ohledně turecké elektrárny Adularya viz. Skandální případ, kdy Zeman s napojením na USA embassy v Praze zametl pod koberec kauzu, která bude stát českého daňového poplatníka 15 miliard korun. Korupce je ve všech sférách ČR.
  https://www.tydenikhrot.cz/clanek/kdyz-kotel-netahne

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.