Reklama

neděle 23. května 2021

Opravdoví demokraté všech zemí spojte se dříve, než bude pozdě

Bohumil Blížkovský
23. 5. 2021  ČNL

Minulé století bylo i válečné. Bipolární 40letá „studená válka“ např. si vyžádala více obětí než obě světové války předchozí. Po krátkém záblesku nadějí na mír, kolektivní bezpečnost a sjednocenou Evropu (Paříž 1990) explodovaly eskalace ještě masívnější (Jugoslávie – 1999, Afganistán – 2002, Irák – 2003). Svět je znovu blízko „bodu varu“. Zrodila se nová platná supermocenská doktrína „dlouhé“ války, permanentní a globální, která má prosazovat „právo silnějšího“ vůči komukoli, kdykoli a kdekoli.

Patologie soudobé nebývalé moci a staronového „zlatého telete“, bezmezný neoliberalismus a amorální orgie nezřízeného egoismu, hedonismu, subjektivismu, relativismu i nihilismu zachvacují již zhoubnou pandémií vnější i vnitřní svět nemalé části dnešního lidstva. Údajně nejvyspělejší civilizace tak paradoxně ohrožuje sebezáchovné hodnoty trvalé udržitelnosti lidského života a světa „jen“ uplatňováním takových priorit, jakými jsou egocentrismus, hegemonismus, maximalizace zisku, mamonu a moci, jednostranná komercionalizace a militarizace.


Dosud nikdy v lidské historii nebyla absolutizace globální megamoci (nikým nevolené a nekontrolované) tak pronikavá a hrozivá. Mezinárodní rozpory, sociální distance i ekologické deficity nebyly nikdy tak planetárně neúnosné i ničivé. Mocenské zneužívání nevídaných technických vymožeností od mediálních manipulací po snahy o světovládu mimořádně zvyšují autodestruktivní rizika dnešního světa. Nikdy v minulosti nebyla též vládnoucí nejmocnější menšina tak dobře propojená (angažovaná i „poučená“) a ovládaná většina tak dezorientovaná, bezradná a rozháraná. Potřeba co nejširší demokratické lidové fronty, podložené moudrým programem, je nebývale akutní. Partikulární roztříštěnost nemá proti soudobé superintegrované globální oligarchii šanci. Kategorickým imperativem 21. století se stává heslo : „Opravdoví demokraté všech zemí spojte se dříve, než bude pozdě.“ Nezbytné „meze moci“ může totiž prosadit jen prohlubování a rozšiřování demokracie národní (vnitrostátní) v měřítku mezinárodním a světovém.

Prof. PhDr. Bohumil Blížkovský, CSc.
Výňatek z článku „K naší polistopadové diskusi a krizi“

20 komentářů :

 1. Autorovi článku dávám za pravdu a fandím jeho volání po sjednocení všech skutečných demokratů. Jedná se ovšem o nereálné přání, zejména v českých poměrech, kdy každý předseda pidistrany má pocit, že právě on je předurčený...Navíc jsou česká politika, exekutiva i soudnictví doslova prolezlé individui, o nichž člověk může jen tipovat, kterému státu ve skutečnosti slouží. Dnes mě donutil ke smutnému úšklebku předseda Ústavního soudu, který v OVM plantal takové blbosti, že to člověku rozum nebral. Vrcholné číslo předvedl, když sáhodlouze omlouval mnohaleté soudy tím, že musí pečlivě posuzovat všechna fakta, než naleznou pravdu a spravedlnost. Pět minut poté kritizoval prezidenta republiky za jeho obezřetný přístup k otázce viny za výbuch ve Vrběticích. Tak je to pouze senilní osel, nebo něco horšího?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas ale co s tím, modlení asi nepomůže a budeme si muset asi vybrat současné zlo až do dna aby se konečně dali dohromady ti, kteří doposud nevěřícně kroutí hlavou kam jsme to dotáhli za 30 let "demokracie", kdy v zájmu bůhví čích zájmů poslanci a senátoři celkem v počtu cca 280 kopou za cizáky na úkor deseti milionů občanů této země

   Vymazat
  2. PRVNI INTELEKTUALOVE ZACINAJI IDENTIFIKOVAT SPOJENI LIDU S POLITIKY

   skutecneho pokroku,kteri uz maji v programu i zmeny soucasneho rezimu zla, vychazejiciho z gangsterismu a prvni ideologove z lidu zacinaji navrhovat programy vychazejici z vule lidu,ktera je jak znamo vule bozi a basta!

   Zacne opravdu diskuse nad bodem OK SPD programu nr.10 tj zmena nynejsiho vadneho rezimu lzi,zla a podvodniku a na co ho lidove sily budou chtit transformovat a tedy vcas zmenit.?

   Jeste stesti,ze tu mame pany piraty,kteri nic nemaji proti tomu,aby do 10 let byla Evropa a jeji EU islamska.
   Ted by bylo vhodne,aby vsem majitelum obrovskych kup penez navrhli ti pirati taky nejmim 90% dan zamerenou na financovani valici se jejich diktatury pry humanismu AFRIKACORPS ve skutecnosti rozvalu nasi tolerantni civilizace,prinasejici stredovekou nereformovatelnou ideologii ka ka ramu sury pry 4-89 zabijeni vsech jinovercu,tedy vlastne obcanu volicu,kdykoli se obrati k nim zady!
   Za tento teror mame platit my z OS na jejich vyzivu,coz pry mame POVINNOST zaplatit nebot to jsou penize od ALLAHA a ne z nasich dani, my obcane volbou nejen piratu,ale i jejich podpindostniku,aby nam tu naservirovali s pomoci Aspen institutu a CSSD policejni stat predsudecne nenavisti majici cranit jejich mensinu nenazranych majitelu velkych penez!

   Vymazat
  3. Souhlas, ale my bohužel nejsme schopni se ani svolat jako pravicová opozice (pod jménem Milion chvilek.., zajet do Brna a pak na masové demonstraci nespokojených občanů připomenout Rychetskému a spol. jeho hloupost či přímo zločiny. Proč nejsme schopni protestovat proti zlu?

   Vymazat
  4. Jaroslave,pokud jsem tomu rozumel dobre jste tady za milion chvilek

   proc se tady neobjevite se svymi navrhy do Programu volicu zkratka NPV?
   Pak zazijete,jak pisete, kakofonii obcanu,kterym nic o vzniku programu volicu nereknete a oni by chteli napravu nynejsiho rezimu a ne špatny vzduch floskuli,navic jste pry defraudanti,kteri vybrali snad MILIONY a zadny nosny program nepredvedli.
   Co vlastne chcete, jak na vas pusobi program SPD?
   Nebo nejste z toho spolku a s cim pozitivim nas valecniky nove doby potesite?

   Vymazat
  5. krtku

   nech ho bejet je to mladej a blbej idiot, jeden z tech kteri to v zivote nedotahnou nikam,

   Vymazat
 2. LGBTQ+ PRAHA stali dokonce nahati a mavali spojencum tez nahatym kteri na otevreneych transporterech predvadeli ruzne sexuelni akrobaticke prvky .Radost nas prohnula kdyz hejno leseb jen v helmach predvadelo "kolotoc pro sultana" Bylo zjisteno ze vice nezli polovina projizdejicich spojencu zna malou nasobilku a nekteri zcela beze zbytku dokazali ze IQ 78 je pro ne jen mala prekazka k ziskani profesorske hodnosti .Jsme radi ze s. Bezec z Indie prekonal covid a neznamy blb spolu stali v cele teto solidarni solidarnosti za utuzeni dlouhotrvajici lasky specielne cikanu a jinych mensin navzajem se propletajici do klubka

  OdpovědětVymazat
 3. Dosavadní politické strany jsou naprosto NEVOLITELNÉ. To platí i pro KSČ, rozpadající se SPDM i Trikoloru. Celá posranecká sněmovna kromě pár poslanců kolem pana Volného naprosto zklamala a bude odejita. Věřím, že vstanou noví skuteční vlastenci a zdrcujícím výtězstvím v podzim. volbách začnou nastolovat nové pořádky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20"23, dobře a jak z toho ven, z hoven? Ani kroužkovat není řešení?

   Pokud čekáte "nové pořádky", od koho?

   Vymazat
 4. 20:45, moc bezmocných? Jsem pro. Podzim se bude řešit dle stávajících podmínek ale pro další je to nosné hnutí. Stop grázlům, začít je třeba ale hned. S otevřeným hledím, miroslavpovolny@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 5. 20/45 no vida pane kolego,hezky pisete.Nebudete se zlobit

  kdyz vam napisi,ze je to jen gulas zboznych prani sbitych na kolene a jako program dost malo.
  Zkuste zavest diskusi nad programem OK SPD a zajimave by bylo i napadeni NPV, aby jsem odesel s butama od snehu.
  Vite o cem pisi?

  OdpovědětVymazat
 6. 21:41, také děkuji, jsem dost zaměstnaný, rozhodně budu reagovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 24. května 2021 4:50 jsem napsal:
   „Docela rád bych se dozvěděl, co bylo pod 20:45 a 21:41. Nebo alespoň to, že to bylo smazáno. Abych byl ušetřen hledání. JiH“
   Zmizelo to, 25. května 2021 12:31. a 26. května 2021 6:52 jsem to vložil znovu, zmizelo to.. Pro pořádek, vkládám to, po čtvrté, zas.

   Vymazat
  2. JiHu, vzkazy redakci, a ten váš opakující se není nic jiného, vzala redakce na vědomí a protože do diskuze nepatří, smazala ho. Příště si vyřizujte korespondenci s redakcí mailem. Děkuji za pochopení.

   Vymazat
  3. Pane Dvořáku 26. května 2021 18:50, děkuji za odpověď. Nemyslím, že jde o vzkaz redakci, ale jen a výhradně o názor a otázku v běhu diskuze ke konkrétnímu článku. Odpovědět mi mohli dát i ti smazaní diskutéři. Že bych s takovou prkotinou obtěžoval MUDr. Davida, to ani nápad. JiH

   Vymazat
 7. Nelze než se zamyslet nad obsahem článku p.Blížkovského, a nejen to, ale také jednat. Skutečně hrozí nebezpečí, že svět, jak jej autor článku charakterizuje nevěstí nic dobrého pro mladou generaci, pokud nechce projít takovou apokalypsou, jakou byla 2. světová válka s poučení o tom jak dopadne svět Hirošimy a Nagasaki a současné pandemie. Vypadá to tak, že je potřeba uvažovat o použití násilí proti těm, kteří svět ženou ke svému konci a tedy i konci nás všech. Věřím v moc Číny a Ruska, že tomu zabrání!!!

  OdpovědětVymazat
 8. Mám asi jiné představy demokracie a jiné nároky na opravdové demokraty.

  OdpovědětVymazat
 9. Demokracie = kapitalismus ale nic mě v téhle zapráskané době nezbývá než podporovat slušné kapitalisty.

  OdpovědětVymazat
 10. Coz to spojovani ,ale kde vzit aspon jednoho demokrata..
  A jak poznat a rozeznat, ze je doopravdy demokrat a ze bude i po volbach..*&%$##(%..$$$
  Oligarchove jsou sebevrazedny, ale zbytek lidstva taky a tam to vzdycky vede.
  Zrejme si muzou dovolit rozvratit Usa ,kdyz jsou si jisty ,ze uz vyhrali..
  Maji v rukach vodu a potraviny, dale zelenej udel,energii,/brzy nebude na zaplaceni te z Ruska ani jine/ vlady a urady s vyjimkami, maji v rukach hlavni organizace ovladaji bohatstvi sveta,jsou vyzbrojeni.
  A kde je nejaka obrana? Mimo nekonecne zvatlani o moravcich,rychetskych,koudelkach..a pod.
  I zdravi vsech je agresivne nicene..A nejen to pomoci take chaosu,lzivych medii..Totalniho spehovani kazdeho,policie a soudu..A taky nejsou lidi. Tedy zdravy a normalni,schopni tam kde by meli byt zvlaste dnes..
  Akorat eunuchove a feministky /jako schwavbove, macaronove atd/a kazdej vidi vysledky.
  Coz nemuze vest k nicemu dobrymu a vcetne algorythmu.
  Kazdej muze videt ,ze bohaci jsou bud privilegovany pedofilove,jinak uchylny, zdeformovny,/hnijici v prepychu,jako vzdy predtim/, bohatstvim a vyvoj jde rychle dopredu a v dusledku i ten prumernej robot ,ktery vyrobi dnes totalne zvrhla veda, si s nimi lehce poradi..
  Tedy ,kdyz se nesprovodi ze sveta oni sami predtim a driv..

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.